Nestala podmornica

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Edin H.
Posts: 47042
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#101 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

piupiu wrote: 22/06/2023 13:19
Sanjarko wrote: 22/06/2023 10:07 Dron podmornicom na tu dubinu sajle postaviti i sajlama izvući podmornicu. Nema drugog načina osim sajlama kako znam?

Bila je havarija s ronilačkim zvonom u Norveškoj ako sam dobro upratio tokom otkrića nafte i plina u moru, 1970-tih, možda i ranije, ne znam tačno kad, i da su čekali da dođe spasilačka služba i Britanije, ronioci u zvonu bi umrli.

Nego neko zaronio i pričvrstio sajlu za zvono i izvukli zvono tako na površinu.

Ali to je bila manja dubina.
Još kad bi znali gdje su... sad je gotovo i da ih nadju. Žao mi je klinca, a i majke mu - danas je izgubila i muža i sina.
Naći će ih, ali vjerovatno će biti kasno, premda ako su mirni i ne kreću se mogu malo produžiti kisik.

Stigla je francuska Victoria 6000 koja može ići na tu dubinu i rezati željezo, a stiže i Juliet ekvivalent Titana, koja je korištena nekih 200 sati u obilaženju Titanica.
User avatar
Edin H.
Posts: 47042
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#102 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

dječak sa šibicama wrote: 22/06/2023 13:19 Neka se pise ako je ljudima interesantno, da cu nesto strepiti, necu.

Zelim im sigurno isplovljavanje na povrsinu, ako prezive mogu na jesen u svemir u istom aranzmanu, sta fali.
Ima onaj neki hadžo što je bio u obilasku Titanica, pa se zaglavili oko kormila, ali su se nekako izvukli nakon sat vremena, a bio je i u svemiru.

Ma bolje i to nego kada kod nas ljudi pretrnu od straha ako moraju sjesti na avion. :run:
User avatar
darius_maximus
Posts: 3252
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#103 Re: Nestala podmornica

Post by darius_maximus »

Edin H. wrote: 22/06/2023 13:25
Dope_Man wrote: 22/06/2023 12:29

Ma imao je on, nije mu ovo bio prvi spust sa ovim vozilom konkretno (poceo je ture od 2021 i isao 15tak puta sa turistima), a ima i par drugih koje vec 10tak godina koriste kao "turisticki bus" za istrazivanje mora, samo su te druge za plice vode.

Onako, citajuci o firmi zadnjih dana, stice se utisak da je covjek jednostavno htio sto brze, za sto manje pare, ponuditi uslugu koju moze dobro naplatiti. I islo je dobro sve do ovog slucaja. Ne moze jedna vjecno izdrzati taj pritisak. I ranije je na Titanicu bilo slabljenja skoljke, i vjerovatno da se to na kraju i desilo - dosli su do dna - skoljka popustila pod pritiskom.
Mislim da se zove Titan.

Moguće da je prsnula, ali bi valjda nešto isplivalo, baš rade opsežnu potragu ispod i iznad mora.
Mislim da bi u tom slučaju implodirala podmornica, tako da je pitanje šta bi našli.
Avion padne i raspe se, pa jedva nađu išta u moru.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#104 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

Ma nema tu sta isplivati na povrsinu.

Realnost je samo da ostaje sansa da ih mozda pronadju, ako ne sada onda da neka od buducih posjeta Titanicu slucajno naleti, al da iko bude iznesen ziv - to ni teoretski vise nije moguce.
User avatar
Edin H.
Posts: 47042
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#105 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

darius_maximus wrote: 22/06/2023 13:46
Edin H. wrote: 22/06/2023 13:25

Mislim da se zove Titan.

Moguće da je prsnula, ali bi valjda nešto isplivalo, baš rade opsežnu potragu ispod i iznad mora.
Mislim da bi u tom slučaju implodirala podmornica, tako da je pitanje šta bi našli.
Avion padne i raspe se, pa jedva nađu išta u moru.
I to je istina.

Evo stigli su i Kanađani sa nekim uređajem koji može da traži na toj dubini.
User avatar
Edin H.
Posts: 47042
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#106 Re: Nestala podmornica

Post by Edin H. »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 13:53 Ma nema tu sta isplivati na povrsinu.

Realnost je samo da ostaje sansa da ih mozda pronadju, ako ne sada onda da neka od buducih posjeta Titanicu slucajno naleti, al da iko bude iznesen ziv - to ni teoretski vise nije moguce.
Nisam uvjeren da će neko ubrzo ponovo ići u turističku posjetu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#107 Re: Nestala podmornica

Post by Sanjarko »

piupiu wrote: 22/06/2023 13:19
Sanjarko wrote: 22/06/2023 10:07 Dron podmornicom na tu dubinu sajle postaviti i sajlama izvući podmornicu. Nema drugog načina osim sajlama kako znam?

Bila je havarija s ronilačkim zvonom u Norveškoj ako sam dobro upratio tokom otkrića nafte i plina u moru, 1970-tih, možda i ranije, ne znam tačno kad, i da su čekali da dođe spasilačka služba i Britanije, ronioci u zvonu bi umrli.

Nego neko zaronio i pričvrstio sajlu za zvono i izvukli zvono tako na površinu.

Ali to je bila manja dubina.
Još kad bi znali gdje su... sad je gotovo i da ih nadju. Žao mi je klinca, a i majke mu - danas je izgubila i muža i sina.
Ma ja mislio da su ih nasli? Pogresno skontao iz vijesti. Nepratim ovo toliko. Znam samo da su bili imucni ljudi u toj podmornici, neka cak dvojica iz Pakistana ako sam dobro cuo i skontao.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#108 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

Ici ce. Samo ce traziti da sljedeca podmornica prvo bude certificirana od kakve relevantne institucije, sto znaci da ce proci vremena dok neko opet ne pokrene ovakav posao, napravi vozilo, certificira ga i uvjeri znatizeljne da je sigurno.

Padali su i avioni, tonuli brodovi, eksplodirale rakete pa i dalje se leti/plovi, a ova ideja ocito ima publiku i moze se zaraditi.
Jednog dana, kada krene masovnije i svemirski turizam, desice se sigurno slicna situacija. Pa ce se i tada nastaviti.
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#109 Re: Nestala podmornica

Post by mali_balon »

Pa vise je svemira istrazeno nego mora......i postoji razlog za to...ogroman pritisak....kako sam pisao i da ih sad nadju samo izvlacenje bi trajalo satima zbog dekompresije....kad bi ih samo izvukli ekspoldirala bi im pluca
User avatar
Ateista
Posts: 46594
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#110 Re: Nestala podmornica

Post by Ateista »

Meni budi interesovanje ova prica zbog licne klaustrofobije i sa tog aspekta ih najvise zalim, jer ako su zivi ili bar do skoro bili zivi, mogu samo zamisliti kakav je osjecaj biti zaglavljen u tako malom prostoru tako dugo, meni je to nezamislivo i hvatala bi me ogromna panika da se nadjem u toj situaciji. Naravno, to je razlog zasto se nikad ne bih ni usudio da udjem u tako nesto, ne jos sa tim da idem na dno okeana.
Kako god, meni je od smrti 5 bogatasa puno gora patnja kroz koju mozda prolaze ili su prolazili i koja je meni nesto najgore sto mogu zamisliti. Mozda to oni ne dozivljavaju kao ja, ali svejedno mi je strasna pomisao na to.
User avatar
Riddle
Posts: 8197
Joined: 28/01/2011 20:20
Location: Safe Lane

#111 Re: Nestala podmornica

Post by Riddle »

Nema ovdje spasa.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13662
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#112 Re: Nestala podmornica

Post by JohnnyS »

-Chesterfield- wrote: 22/06/2023 12:19 Nije mi jasno zašto ste toliko zabrinuti zbog ovih ljudi?
Koliko je ljudi samo danas umrlo od gladi..?
Generalno nas ove brojke ne zabrinjavaju...

https://www.worldometers.info/hr/
Jer smo dobrostojeći bijelci na pragu pedesetih.

Danas ima širom svijeta 40 milijuna robova. Milijun i po djece radi kao roblje na plantažama kakaovca da bismo svi mogli jesti čokoladu. I još stotine tragičnih priča. Ne možemo svaki dan misliti stalno o istome, ovo je sad hot topic, neka ljudi prate što ih zanima, nema smisla koristiti neki whataboutism
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#113 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

mali_balon wrote: 22/06/2023 14:03 Pa vise je svemira istrazeno nego mora......i postoji razlog za to...ogroman pritisak....kako sam pisao i da ih sad nadju samo izvlacenje bi trajalo satima zbog dekompresije....kad bi ih samo izvukli ekspoldirala bi im pluca
Dekompresija nije problem ovdje. Ona je bitna kod ronioca koji idu jer na njih direktno utjece pritisak i moraju na vecim dubinama udisati miks koji ne bi udisali inace. U podmornici unutarnji pritisak je normalni pritisak koji imas na povrsini.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#114 Re: Nestala podmornica

Post by vjeshalica »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 14:07
mali_balon wrote: 22/06/2023 14:03 Pa vise je svemira istrazeno nego mora......i postoji razlog za to...ogroman pritisak....kako sam pisao i da ih sad nadju samo izvlacenje bi trajalo satima zbog dekompresije....kad bi ih samo izvukli ekspoldirala bi im pluca
Dekompresija nije problem ovdje. Ona je bitna kod ronioca koji idu jer na njih direktno utjece pritisak i moraju na vecim dubinama udisati miks koji ne bi udisali inace. U podmornici unutarnji pritisak je normalni pritisak koji imas na povrsini.
Covjek je lijepo napisao "kad bi ih samo izvukli" dakle,izvlacili dok su pod vodom naravno da bi prsnuli.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#115 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

vjeshalica wrote: 22/06/2023 14:10
Dope_Man wrote: 22/06/2023 14:07

Dekompresija nije problem ovdje. Ona je bitna kod ronioca koji idu jer na njih direktno utjece pritisak i moraju na vecim dubinama udisati miks koji ne bi udisali inace. U podmornici unutarnji pritisak je normalni pritisak koji imas na povrsini.
Covjek je lijepo napisao "kad bi ih samo izvukli" dakle,izvlacili dok su pod vodom naravno da bi prsnuli.
Ljudino - nije problem. Osim ako ne mislis da izvade ljude iz podmornice na 4000m dubine i tako ih vuku na povrsinu. Onda bi imali "malo" vecih problema od izvlacenja na povrsinu.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17271
Joined: 31/03/2019 14:56

#116 Re: Nestala podmornica

Post by vjeshalica »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 14:11
vjeshalica wrote: 22/06/2023 14:10

Covjek je lijepo napisao "kad bi ih samo izvukli" dakle,izvlacili dok su pod vodom naravno da bi prsnuli.
Ljudino - nije problem. Osim ako ne mislis da izvade ljude iz podmornice na 4000m dubine i tako ih vuku na povrsinu. Onda bi imali "malo" vecih problema od izvlacenja na povrsinu.
Ljudino, govorim samo sta je lik iznad napisao. Jer ne citas precizno.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#117 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

I ja sam nasao kojem trolu cu odgovarati, al ne vidjeh odmah nick. Dovidjenja.
Last edited by Dope_Man on 22/06/2023 14:14, edited 1 time in total.
User avatar
madesa
Posts: 4217
Joined: 26/07/2013 02:37

#118 Re: Nestala podmornica

Post by madesa »

jel isteklo to vrijeme sto imaju kisik
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#119 Re: Nestala podmornica

Post by mali_balon »

Dope_Man wrote: 22/06/2023 14:07
mali_balon wrote: 22/06/2023 14:03 Pa vise je svemira istrazeno nego mora......i postoji razlog za to...ogroman pritisak....kako sam pisao i da ih sad nadju samo izvlacenje bi trajalo satima zbog dekompresije....kad bi ih samo izvukli ekspoldirala bi im pluca
Dekompresija nije problem ovdje. Ona je bitna kod ronioca koji idu jer na njih direktno utjece pritisak i moraju na vecim dubinama udisati miks koji ne bi udisali inace. U podmornici unutarnji pritisak je normalni pritisak koji imas na povrsini.
Da kod podmornice, ali ovo nije klasicna celicna podmornica sa vlastitm sistemom kisika itd itd...i mislim da sam negdje citao ili cuo da sve ove istrazivacacke, haj nazovimo ih polupodmornice, moraju da prate protokole dekompresije, jedino ako imaju direktan kisik sa povrsine tkz pupcanu vrpcu...a cak mislim da se kod vojnih podmornica mora izjednaciti pritisak kada otvaraju poklopce....davno sam to negdje ili cuo ili gledao na tvu nisam siguran....
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#120 Re: Nestala podmornica

Post by broj dva »

-Chesterfield- wrote: 22/06/2023 12:19 Nije mi jasno zašto ste toliko zabrinuti zbog ovih ljudi?
Koliko je ljudi samo danas umrlo od gladi..?
Generalno nas ove brojke ne zabrinjavaju...

https://www.worldometers.info/hr/
Isto razmisljam, 5 pustolova koji su se zajebavali pa najebali. Svaki dan umre gomila djece od gladi, svaki dan ljudi budu nepravedno ubijeni, svaki dan je neko silovan, svaki dan je nesto...mada i ovo ce nestati iz medija za 5 dana i niko nece spominjat...
User avatar
karanana
Posts: 47264
Joined: 26/02/2004 00:00

#121 Re: Nestala podmornica

Post by karanana »

vijest je jer je filmska prica...mala zatvorena kutija 4 kilometra ispod povrsine, 5 ljudi, kisika ostalo za 2-3 dana. nema svjetla, nema grijanja, titanik pored njih sa stotinama mrtvih dusa.....zar nije perfektan scenario? to je fascinacija za nas zive i "na sigurnom". razmisljati o tome kako je njima sada dole, kako lagano umiru. jucer se pojavila i prica koja bi mogla biti dodatni twist za film, kao koliko bi bilo vise kisika i vremena za zivot ako bi jedan od 5 umro. 2 od 5, 3 od 5....jer bi ih manje disalo i koristilo kisik. zamisli klaonicu u toj kutiji, otac ubija sina, ili sin oca za jedan uzdah kisika vise....mislim sve je sranje jer je kutija vjerovatno implodirala u momentu kad su se spustali na nekih 3 kilometra kad je izgubljen kontakt. i to je najbolje za putnike. ali nije dobro za pricu jer ne bi bila u vijestima vise od pola dana.
i naravno bio bi film da je bio sretan zavrsetak kao sa fudbalerima ili sa rudarima. ovako ne znam hoce li biti film bas po ovom dogadjaju ali sigurno ce izaci nesto slicno.
Last edited by karanana on 22/06/2023 15:40, edited 2 times in total.
daario naharis
Posts: 617
Joined: 17/06/2015 19:42

#122 Re: Nestala podmornica

Post by daario naharis »

Jedno je sigurno - pravice film.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#123 Re: Nestala podmornica

Post by Dope_Man »

Bice neki film, mada se nijedan studio ne raduje da ga napravi sa tuznim krajem. Uvijek je puno lakse prodati pricu sa hepi endom.
User avatar
AleksoMKD
Posts: 7517
Joined: 01/03/2012 15:03
Location: Tamo gdje vjecno sunce sja

#124 Re: Nestala podmornica

Post by AleksoMKD »

broj dva wrote: 22/06/2023 14:27
-Chesterfield- wrote: 22/06/2023 12:19 Nije mi jasno zašto ste toliko zabrinuti zbog ovih ljudi?
Koliko je ljudi samo danas umrlo od gladi..?
Generalno nas ove brojke ne zabrinjavaju...

https://www.worldometers.info/hr/
Isto razmisljam, 5 pustolova koji su se zajebavali pa najebali. Svaki dan umre gomila djece od gladi, svaki dan ljudi budu nepravedno ubijeni, svaki dan je neko silovan, svaki dan je nesto...mada i ovo ce nestati iz medija za 5 dana i niko nece spominjat...
Jer ne ginu svaki dan milijarderi na ovako spektakularno glup nacin.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16338
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#125 Re: Nestala podmornica

Post by sime_cipol »

mali_balon wrote: 22/06/2023 14:03 Pa vise je svemira istrazeno nego mora......i postoji razlog za to...ogroman pritisak....kako sam pisao i da ih sad nadju samo izvlacenje bi trajalo satima zbog dekompresije....kad bi ih samo izvukli ekspoldirala bi im pluca
Mislim da je svejedno kako ce ih izvuci, svakako su mrtvi
Locked