Neretva = Božanska voda?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Neretva = Božanska voda?

Post by PipiDugaDevetka »

http://bs.wikipedia.org/wiki/Narenta
http://bs.wikipedia.org/wiki/Narenta wrote:Narenta se nalazi u geografskim kartama drevnih Rimljana kao naziv za današnju rijeku Neretvu. Smatra se domovinom legendarnih Ardijejaca ili Ardijeja (Ardiaei/Vardiaei).

Etimologija naziva se ne može sa sigurnošću utvrditi, kao ni moguća značenja riječi, ali se generalno smatra da je riječ ilirskog porijekla. S druge strane, Adrian Room, vrsni stručnjak za porijeklo riječi, u svojoj knjizi Brewer's Dictionary of Names, People, Places and Things pominje korijen riječi Nar, što po njemu na iberijanskom ili akvitanijanskom jeziku ne znači ništa drugo do rijeka. Pojedini jezički entuzijasti nalaze vezu između naziva voćke, "nar" i riječi Narenta ili Narona. Također je važno spomenuti da su drevni Rimljani u svom popisu ilirskih klanova uvrstili i klan po imenu Narensii.

Postoje i mišljenja da korijen naziva Neretva ima svoje porijeklo u ilirskom jeziku. S obzirom da su Iliri na prostore oko Neretve stigli znatno ranije od Rimljana ta je pretpostavka vjerovatno tačna. Tako Neretva i Narenta proizilazi iz ilirskog NERA-ETWA što znači božanska voda (Božanska rijeka).Naziv drevnog grada Narone podignutog na obalama Neretve također se dovodi u vezu sa riječi Narenta.
Ljudi, da li je ovo tačno? Šta, ustvari, znači riječ ''NERETVA''?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by PipiDugaDevetka »

Surfajući, našao sam podatak da je Neretva najduža evropska rijeka, oko 143 km. Povezuje nas sve.
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#3 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by karanana »

PipiDugaDevetka wrote:Surfajući, našao sam podatak da je Neretva najduža evropska rijeka, oko 143 km. Povezuje nas sve.
ne moze ovo biti tacno.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by PipiDugaDevetka »

Izvire u bh. entitetu Republika srpska, prolazi kroz mnoga mjesta gdje žive Bošnjaci, Srbi i Hrvati,...SVE NAS POVEZUJE. :D

Baš kao što nas povezuje i Brus Lee. Pravda i pravednost, folovi - golovi i tako to.

Najveći grad na Božanskoj rijeci je Božanstveni Mostar.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#5 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by PipiDugaDevetka »

Ima još jedna, ustvari dvije poveznice, muzičke, GANGA I SEVDALINKA.
User avatar
dinoo1898
Posts: 381
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#6 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by dinoo1898 »

PipiDugaDevetka wrote:Surfajući, našao sam podatak da je Neretva najduža evropska rijeka, oko 143 km. Povezuje nas sve.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rivers_of_Europe

nazalost nasa neretva nije ni blizu :-)
User avatar
Kaćunak
Posts: 746
Joined: 09/06/2010 00:27

#7 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by Kaćunak »

dinoo1898 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Surfajući, našao sam podatak da je Neretva najduža evropska rijeka, oko 143 km. Povezuje nas sve.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_rivers_of_Europe

nazalost nasa neretva nije ni blizu :-)
ti mudar.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#8 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by PipiDugaDevetka »

Najduža je u Evropi, ali u jadranskom slivu rijeka.
rookfash
Posts: 555
Joined: 29/04/2012 00:18

#9 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by rookfash »

PipiDugaDevetka wrote:Najduža je u Evropi, ali u jadranskom slivu rijeka.
sto se pipi izvadi sa zvukom sirene :D :thumbup: neretva :thumbup: hvala na ovim info, nisam znao za etimologiju :thumbup: :bih: :bih: :bih:
damke_85
Posts: 205
Joined: 22/09/2012 14:25

#10 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by damke_85 »

Jeste li znali da se malarija nekad zvala neretvanskom groznicom i da su ljudi koji su zivjeli tu znalli da tu groznicu prenose komarci mnogo prije nego je medicina saznala za to. Niste to znali? Eto sad znate. :D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27556
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#11 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by JoseMujica »

zanimljiva tema :thumbup: ...lijepa je Neretva šta god da joj ime znači
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#12 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by iz dna duše »

JoseMujica wrote:zanimljiva tema :thumbup: ...lijepa je Neretva šta god da joj ime znači
:thumbup:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by PipiDugaDevetka »

iz dna duše wrote:
JoseMujica wrote:zanimljiva tema :thumbup: ...lijepa je Neretva šta god da joj ime znači
:thumbup:
I povezuje nas sve.

:thumbup: :thumbup:
User avatar
iz dna duše
Posts: 1396
Joined: 24/06/2008 13:38

#14 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by iz dna duše »

PipiDugaDevetka wrote:
iz dna duše wrote:
JoseMujica wrote:zanimljiva tema :thumbup: ...lijepa je Neretva šta god da joj ime znači
:thumbup:
I povezuje nas sve.

:thumbup: :thumbup:
Tako je Pipi!!!!!!
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#15 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by kekec »

Najduza rijeka Jadranskog sliva je talijanska rijeka Po, dugacka je 680 km.
Iza nje su
u Italiji : Adidje-410 km,
u Albaniji : Vjosë (izvire u Grckoj kao Aoös) - 272 km,
u BiH/Hrvatskoj Neretva - 230 km
Podaci o duzini Neretve su razliciti, od 218 do 250 km.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by PipiDugaDevetka »

kekec wrote:Najduza rijeka Jadranskog sliva je talijanska rijeka Po, dugacka je 680 km.
Iza nje su
u Italiji : Adidje-410 km,
u Albaniji : Vjosë (izvire u Grckoj kao Aoös) - 272 km,
u BiH/Hrvatskoj Neretva - 230 km
Podaci o duzini Neretve su razliciti, od 218 do 250 km.
Ma glavno da nas SVE povezuje Ždrebica Neretva!
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#17 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by amazon »

Nekad se davno kupao ispod mosta u njoj :-D
User avatar
warna 1444
Posts: 668
Joined: 17/04/2012 19:25
Location: Duo castelli al ponte de Neretua

#18 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by warna 1444 »

Recimo da se prijenose neke priče kroz tradiciju, ali i priče koje se pričaju turistima o Neretvi u nekom poprilično zanimljivom kontekstu. Jednom sam imao priliku slušati izlaganje jednog od turističkih vodiča koji je, naravno, trebao da predstavi stari grad svojim gostima.

Na početku je ime Neretva vezao za priču o dolasku nekog društva zasnovanog na plemenskoj organizaciji, i da je isto, lutavši ovim krajevima došlo na područje današnjeg Mostara. Kada je jedan od njih vidio njezinu boju i veličinu, rekao je Nare etva = to je Božiji dar.

O tačnosti svega toga ne mogu ništa da garantiram, ali eto, jedna meni jako simpatična kratka priča.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#19 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by Toto »

da se sjetimo @pipija
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#20 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by lmo »

Image

Image

Image

Image

hercegovački nil :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#21 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by Dope_Man »

PipiDugaDevetka wrote:Surfajući, našao sam podatak da je Neretva najduža evropska rijeka, oko 143 km. Povezuje nas sve.
Buraz, ne treba ti ni google ni wikipedija (mada pomazu) da ovakve recenice ne pises.

Neretva skoro pocinje i zavrsava u BiH, tek malo granicu prelazi, i to samo ti treba biti jasan pokazatelj da ne moze biti ni blizu da da bude najduza rijeka pored jednog Dunava koji prelazi pola Evrope, jedne Volge koja ''reze'' evroazijsko tlo skoro na dva dijela..

A evo vidim ispravljeno je i za tvrdnju da je najduza u Jadranskom slivu.

Pa cak ni da nas sve povezuje nije bas neka tvrdnja, dijeli Mostar na ovaj i onaj (dijele ga naravno idioti od ljudi, ne rijeka al eto).
Last edited by Dope_Man on 05/06/2018 12:19, edited 1 time in total.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#22 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by lmo »

Dope_Man wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Surfajući, našao sam podatak da je Neretva najduža evropska rijeka, oko 143 km. Povezuje nas sve.
Buraz, ne treba ti ni google ni wikipedija (mada pomazu) da ovakve recenice ne pises.

Neretva skoro pocinje i zavrsava u BiH, tek malo granicu prelazi, i to samo ti treba biti jasan pokazatelj da ne moze biti ni blizu da da bude najduza rijeka pored jednog Dunava koji prelazi pola Evrope, jedne Volge koja ''reze'' evroazijsko tlo skoro na dva dijela..
pipija više nema, a mislio je na jadranski sliv.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#23 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by Dope_Man »

Sad vidjeh da je star post.. ali svakako nije ni ta tvrdnja bila tacna, kako je neko ispravio poslije.
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#24 Re: Neretva = Božanska voda?

Post by lmo »

četvrta, al' najljepša :oops: :bih:
Post Reply