Neplaceno odsustvo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#26 Re: Neplaceno odsustvo

Post by nelle_tz »

Moze li se uzeti neplaceno na godinu dana, razlog skolovanje, a u medjuvremenu naci posao u drugom kantonu na godinu dana, jer je skolovanje vezano za taj kanton?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58696
Joined: 03/08/2010 19:04

#27 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kakavdanakneiskustvu »

nelle_tz wrote:Moze li se uzeti neplaceno na godinu dana, razlog skolovanje, a u medjuvremenu naci posao u drugom kantonu na godinu dana, jer je skolovanje vezano za taj kanton?

ja bas juce cuo da se moze uzeti neplaceno na godinu dana,a da li se moze to iz kantona u kanton ne znam
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#28 Re: Neplaceno odsustvo

Post by nelle_tz »

kakavdanakneiskustvu wrote:
nelle_tz wrote:Moze li se uzeti neplaceno na godinu dana, razlog skolovanje, a u medjuvremenu naci posao u drugom kantonu na godinu dana, jer je skolovanje vezano za taj kanton?

ja bas juce cuo da se moze uzeti neplaceno na godinu dana,a da li se moze to iz kantona u kanton ne znam
Moj prijatelj je tako uzeo godinu dana i otisao raditi u Austriju, a njegova zena je to isto trazila, iste razloge su naveli, njoj su odbili, bili su zaposleni u dvije razlicite firme.
Pitam jer po nekoj logici, ako je on u Austriji bio zaposlen na godinu dana, nisu mu u maticnoj firmi pravili probleme zbog toga, da li bi meni pravili probleme ako bi se covjek zaposlio u drugom kantonu da pokrije troskove skolovanja u tom drugom katonu u datoj godini.
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#29 Re: Neplaceno odsustvo

Post by karanana »

ok to za inostranstvo.
a kako bi imao radne knjizice na dva mjesta u dva kantona?
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#30 Re: Neplaceno odsustvo

Post by nelle_tz »

karanana wrote:ok to za inostranstvo.
a kako bi imao radne knjizice na dva mjesta u dva kantona?
Ne postoje radne knjizice vise
Radio u insostranstvu ili u 2 kantona, svejedno je.Opet radis na 2 radna mjesta, jedno je na mirovanju,a na drugom si aktivan
User avatar
karanana
Posts: 47214
Joined: 26/02/2004 00:00

#31 Re: Neplaceno odsustvo

Post by karanana »

nelle_tz wrote:
karanana wrote:ok to za inostranstvo.
a kako bi imao radne knjizice na dva mjesta u dva kantona?
Ne postoje radne knjizice vise
Radio u insostranstvu ili u 2 kantona, svejedno je.Opet radis na 2 radna mjesta, jedno je na mirovanju,a na drugom si aktivan
Nebitno postoje li radne knjizice kao takve ili ne postoje. Postoji elektronska evidencija tako da mi nije jasno kako mozes biti uposlenik dvije firme u isto vrijeme na dva razlicita mjesta. Inostranstvo je druga stvar jer je razlicit sistem. Ali mozda moze. Ne znam, nego se samo pitam.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#32 Re: Neplaceno odsustvo

Post by stetoskop »

Čuo sam za jednog vehabiju koji radi u grasu da je u par navrata (mislim jednom tri mjeseca i jednom godinu) uzeo neplaćeno, pa otišao u Siriju ratovati. Vratio se, u sudskom je postupku, ali i vratio se na posao.
User avatar
CaneBos
Posts: 1098
Joined: 27/07/2012 20:57

#33 Re: Neplaceno odsustvo

Post by CaneBos »

Neplaceno odsustvo se definira malo drugacije na federalnom i na drzavnom nivou. Neplaceno odsustvo se ne moze uzeti ''tek tako'', prohjtelo mi se da ne radim pola godine, godinu, pa nek me posao ceka. Morate imati specificne razloge za trazenje neplacenog odsustva i necim ih poduprijeti.
Maybach
Posts: 465
Joined: 24/07/2008 15:31

#34 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Maybach »

Ima li neko ko se dobro razumije u ovu materiju da mi odgovori na par pitanja?
Papastadopulos
Posts: 197
Joined: 25/06/2016 20:52

#35 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Papastadopulos »

da li se moze uzeti 5 neplacenih dana radi turisticke posjete, planiram u istanbul na jednu sedmicu, mislim da bi trebalo :?
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#36 Re: Neplaceno odsustvo

Post by zgiba »

Da bi se tacno odgovorilo na ovo pitanje za svaki konkretan slucaj treba pored odredbi Zakona o radu, pogledati i odredbe odgovarajuceg Kolektivnog ugovora (granskog, ne opsteg), te Pravilnik o radu konkretne firme.

Sada vazeci Zakon o radu nije ogranicio trajanje neplacenog odsustva, niti odredio slucajeve za koje se moze odobriti. U starom zakonu je neplaceno odsustvo bilo ograniceno na 6 mjeseci u toku godine u tacno propisanim slucajevima (skolovanje, njega clana porodice i sl.)

Sada teoretski moze znaciti da mozes traziti 5 godina odsustva iz razloga sto ti se ne radi (ako se poslodavac slozi sa tim) :lol: :lol:
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#37 Re: Neplaceno odsustvo

Post by nKrkan »

Prijatelji moji , pošto sam ja još zelen u svom poslu da ovdje pitam kakva je procedura

meni je ostalo još oko 8 dana plaćenog godišnjeg , a 21. bi trebao na put od nekih 15ak dana. Može li meni moj poslovođa/šef dati još tih 7 dana neplaćenog koje mi fale ili moram direktora tražiti da mi odobri neplaćeni
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#38 Re: Neplaceno odsustvo

Post by biggrin »

zgiba wrote: Sada teoretski moze znaciti da mozes traziti 5 godina odsustva iz razloga sto ti se ne radi (ako se poslodavac slozi sa tim) :lol: :lol:
moze traziti i ako se poslodavac ne složi, pitanje je da li će odobriti... :mrgreen:
nKrkan wrote:Prijatelji moji , pošto sam ja još zelen u svom poslu da ovdje pitam kakva je procedura

meni je ostalo još oko 8 dana plaćenog godišnjeg , a 21. bi trebao na put od nekih 15ak dana. Može li meni moj poslovođa/šef dati još tih 7 dana neplaćenog koje mi fale ili moram direktora tražiti da mi odobri neplaćeni
obično ide saglasnost neposrednog rukovodioca i odobrenje direktora
User avatar
alibaba_i_30_godina
Posts: 16995
Joined: 16/01/2010 19:15

#39 Re: Neplaceno odsustvo

Post by alibaba_i_30_godina »

nKrkan wrote:Prijatelji moji , pošto sam ja još zelen u svom poslu da ovdje pitam kakva je procedura

meni je ostalo još oko 8 dana plaćenog godišnjeg , a 21. bi trebao na put od nekih 15ak dana. Može li meni moj poslovođa/šef dati još tih 7 dana neplaćenog koje mi fale ili moram direktora tražiti da mi odobri neplaćeni
Ako na put trebaš tek 21-og, to je onda 7 radnih dana u ovoj godini (ne računajući subote), a što bi značilo da imaš sasvim dovoljno preostalih dana godišnjeg odmora iz 2018. godine. Od 01.01. svakako imaš pravo da koristiš godišnji koji ti pripada za 2019. godinu.
muhamedt
Posts: 15
Joined: 27/09/2018 19:55

#40 Re: Neplaceno odsustvo

Post by muhamedt »

da li je moguće uzeti neplaceno odsustvo u jednoj firmi godinu dana, a zaposliti se i raditi u drugoj?
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#41 Re: Neplaceno odsustvo

Post by bumerangss »

muhamedt wrote: 14/02/2020 18:57 da li je moguće uzeti neplaceno odsustvo u jednoj firmi godinu dana, a zaposliti se i raditi u drugoj?
Jeste, imam primjer nedavno da je pravnik iz zdravstvene ustanove uzeo godinu neplaceno i presao u drugu javnu ali ovaj put komunalnu ustanovu da isoroba kako mi ide i ako mu bude ok ostat ce a ako ne nakon godinu ce se vratiti u zdravstvenu firmi :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#42 Re: Neplaceno odsustvo

Post by high_volume »

bumerangss wrote: 15/02/2020 19:45
muhamedt wrote: 14/02/2020 18:57 da li je moguće uzeti neplaceno odsustvo u jednoj firmi godinu dana, a zaposliti se i raditi u drugoj?
Jeste, imam primjer nedavno da je pravnik iz zdravstvene ustanove uzeo godinu neplaceno i presao u drugu javnu ali ovaj put komunalnu ustanovu da isoroba kako mi ide i ako mu bude ok ostat ce a ako ne nakon godinu ce se vratiti u zdravstvenu firmi :D
Da, ali je kod Porezne uprave i PIO istovremeno morao biti prijavljen u obje firme, da je u radnom odnosu .
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#43 Re: Neplaceno odsustvo

Post by zgiba »

Danom stupanja radnika na neplaceno odsustvo, poslodavac vrsi odjavu sa osiguranja. Radniku se samo garantuje da se nakon isteka neplacenog odsustva moze vratiti na rad (i biti ponovo prijavljen na osiguranje)
Sunculish
Posts: 415
Joined: 22/01/2013 13:27

#44 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Sunculish »

Ja sam sredinom marta, kada su djeca prestala ići i školu tražila neplaćeno odsustvo, znajući da mi drsri godisnji neće biti dovoljan da premjesti situaciju sa koronom i obustavom škole. Državna služba je u pitanju. Nisu mi dozvolili, jer njihovim pravilnikom o radu nije definisano neplaćeno odsustvo. Prije 5 god.sam tražila i dobila 3.god.neplaćenog u istoj instituciji. Da li je moguće da su u međuvremenu izmijenili odredbe u pravilniku??
User avatar
zgiba
Posts: 569
Joined: 05/09/2003 00:00

#45 Re: Neplaceno odsustvo

Post by zgiba »

Sunculish wrote: 20/04/2020 22:49 Ja sam sredinom marta, kada su djeca prestala ići i školu tražila neplaćeno odsustvo, znajući da mi drsri godisnji neće biti dovoljan da premjesti situaciju sa koronom i obustavom škole. Državna služba je u pitanju. Nisu mi dozvolili, jer njihovim pravilnikom o radu nije definisano neplaćeno odsustvo. Prije 5 god.sam tražila i dobila 3.god.neplaćenog u istoj instituciji. Da li je moguće da su u međuvremenu izmijenili odredbe u pravilniku??
U medjuvremenu je promijenjen i Zakon o radu, moguce je da je mijenjan i Pravilnik
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#46 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Edin H. »

stetoskop wrote: 07/08/2016 10:40 Čuo sam za jednog vehabiju koji radi u grasu da je u par navrata (mislim jednom tri mjeseca i jednom godinu) uzeo neplaćeno, pa otišao u Siriju ratovati. Vratio se, u sudskom je postupku, ali i vratio se na posao.
Sta li je on odgovarao kada ga pitase kolege po povratku na posao: "Kako je bilo? Jesi li se dobro proveo na odmoru? " :D
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#47 Re: Neplaceno odsustvo

Post by stetoskop »

Edin H. wrote: 22/04/2020 14:24
stetoskop wrote: 07/08/2016 10:40 Čuo sam za jednog vehabiju koji radi u grasu da je u par navrata (mislim jednom tri mjeseca i jednom godinu) uzeo neplaćeno, pa otišao u Siriju ratovati. Vratio se, u sudskom je postupku, ali i vratio se na posao.
Sta li je on odgovarao kada ga pitase kolege po povratku na posao: "Kako je bilo? Jesi li se dobro proveo na odmoru? " :D
Odgovor je bio da nije ratovao, već uletio u biznis sa pancirnom nadogradnjom na vozilima. :D
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#48 Re: Neplaceno odsustvo

Post by seoBIH »

stetoskop wrote: 07/08/2016 10:40 Čuo sam za jednog vehabiju koji radi u grasu da je u par navrata (mislim jednom tri mjeseca i jednom godinu) uzeo neplaćeno, pa otišao u Siriju ratovati. Vratio se, u sudskom je postupku, ali i vratio se na posao.
Nadam se da će neko ovo prijaviti nadležnim organima, pa da posjete tebe, pa istraže to gdje si ti čuo, pa pronađu eventualno tog "vehabiju". Neki baš misle da mogu sve napisati a da ne snose posljedice. Valjda ima pravne drzave pa da to i provjeri.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#49 Re: Neplaceno odsustvo

Post by stetoskop »

seoBIH wrote: 22/04/2020 19:54 Nadam se da će neko ovo prijaviti nadležnim organima, pa da posjete tebe, pa istraže to gdje si ti čuo, pa pronađu eventualno tog "vehabiju". Neki baš misle da mogu sve napisati a da ne snose posljedice. Valjda ima pravne drzave pa da to i provjeri.
Nema potrebe da mene istražuju, jer je njogov postupak završen.
Čitaj malo bolje, više puta, ako ne shvataš! Fino sam napisao još prije skoro četiri godine da je u sudskom postupku, njegovo ime se pojavljivalo u medijima i lik je do sada odslužio svoju kaznu.
Suština posta je bila da se nesmetano vratio na posao, bez obzira što je tokom neplaćenog odsustva izvršavao teške prekršaje zakona.
User avatar
Tatjana75
Posts: 68
Joined: 19/10/2012 12:47

#50 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Tatjana75 »

Na ugovoru sam zastalno primljena već par godina htjela bi uzet neplaćeno odsustvo od 3 mjeseca. Zanima me da li kad se vratim sa neplaćenog mi se ugovor za stalno prekida i ponovo mora proći 3 godine za stalno ili je moj ugovor i dalje validan.
Inače radim u Konzumu
Post Reply