Neplaceno odsustvo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#1 Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

Ima li neki pravnik da mi pojasni neplaceno odsustvo?
Uzela bih jedan mjesec neplacenog odsustva, a onda se vratila. Taj 1 mjesec bi mi bio priprema terena za nalazak posla u inostranstvu. A onda bih kroz 3-4 mjeseca ponovo uzela neplaceno ali ovja put od 6-11 mjeseci......

Ima li neko da mi pojasni da li je ovo izvodljivo?

P.S. Naravno u zahtjevu bih navela da cu se vratiti odmah po isteku tog mjeseca (kojeg bi kao prvo uzela) i navela bih naravno da poslije toga ocekuju ponovo moj zahtjev (znala bih otprilike i kad) na drugi (duzi) odlazak.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#2 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Klodovik »

Zar postoji zakonska mogućnost da se uzme neplaćeno odsustvo od 11 mjeseci?! Zaista, ima li ko da poznaje relevantni zakon da odem odmah sutra podnijeti zahtjev.
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#3 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Mala sirena »

Imas pravo na neplaceno (clan 47 zakona o radu). Samo sto poslodavac moze da ti ne odobri koristenje tog odsustva.
Imas na internetu Zakon o radu sa komentarima.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#4 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

Klodovik wrote:Zar postoji zakonska mogućnost da se uzme neplaćeno odsustvo od 11 mjeseci?! Zaista, ima li ko da poznaje relevantni zakon da odem odmah sutra podnijeti zahtjev.
Postoji naravno. Postoji svugdje u svijetu, pa i kod nas.

@Mala sirena ima li taj Clan 47. da se moze naci na internetu gdjegod?
Dobro znam previse trazim....ali...
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#5 Re: Neplaceno odsustvo

Post by nebojeplavo »

Google je cudo :D

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20hrv.htm

Clanak 47.

Poslodavac moze uposleniku, na njegov zahtjev, odobriti dopust s rada bez naknade place - neplaceni dopust.
Iznimno, poslodavac je obvezan omoguciti uposleniku dopust do cetiri radna dana u jednoj kalendarskoj godini glede zadovoljavanja njegovih vjerskih odnosno tradicijskih potreba, s tim da se dopust od dva dana koristi uz naknadu place - placeni dopust.
Za vrijeme dopusta iz stavka 1. ovoga clanka prava i obveze uposlenika koji se stjecu na radu i na temelju rada, miruju.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#6 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

Eto Klodovik i ostali....printajte i citajte kuci :-)
Ovo cu da procitam sa gustom :-)
User avatar
nebojeplavo
Posts: 5958
Joined: 29/09/2005 12:40
Location: na sedmom nebu :D

#7 Re: Neplaceno odsustvo

Post by nebojeplavo »

Ako postoji Pravilnik o radu u firmi, obavezno i njega procitaj, jer on obicno malo detaljnije regulise tu materiju ;-)
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#8 Re: Neplaceno odsustvo

Post by munevera44 »

...
Last edited by munevera44 on 04/10/2008 22:30, edited 1 time in total.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#9 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

vesna55 wrote:
kriticarka_nikova wrote:Ima li neki pravnik da mi pojasni neplaceno odsustvo?
Uzela bih jedan mjesec neplacenog odsustva, a onda se vratila. Taj 1 mjesec bi mi bio priprema terena za nalazak posla u inostranstvu. A onda bih kroz 3-4 mjeseca ponovo uzela neplaceno ali ovja put od 6-11 mjeseci......

Ima li neko da mi pojasni da li je ovo izvodljivo?

P.S. Naravno u zahtjevu bih navela da cu se vratiti odmah po isteku tog mjeseca (kojeg bi kao prvo uzela) i navela bih naravno da poslije toga ocekuju ponovo moj zahtjev (znala bih otprilike i kad) na drugi (duzi) odlazak.
Eto da ja tebi lijepo jasno i glasno napišem.
Imaš ti pravo tražiti slobodno mjesec dva ma kolko hoćeš i šta hoćeš. Piše sve u Zakonu o radu, Statutu, Pravilniku Kolektivnom ugovoru.
Slobodno ćeš dobiti samo pod jednim uslovom. Ako je gazda firme tvoj brat, dajdža amidža. I naravno da si s njim u dobrim odnosima. Za sv e ostalo piši propalo.
Moj ti je savjet da izmajmunišeš kakvo bolovanje i eto ti odsustvo.............
Ovako....
Ja ne radim u privatnoj firmi duso, vec u drzavnoj...
U privatnoj firmi bih dobila neplaceno dozivotno :-)
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#10 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Mala sirena »

kriticarka_nikova wrote:
vesna55 wrote:
kriticarka_nikova wrote:Ima li neki pravnik da mi pojasni neplaceno odsustvo?
Uzela bih jedan mjesec neplacenog odsustva, a onda se vratila. Taj 1 mjesec bi mi bio priprema terena za nalazak posla u inostranstvu. A onda bih kroz 3-4 mjeseca ponovo uzela neplaceno ali ovja put od 6-11 mjeseci......

Ima li neko da mi pojasni da li je ovo izvodljivo?

P.S. Naravno u zahtjevu bih navela da cu se vratiti odmah po isteku tog mjeseca (kojeg bi kao prvo uzela) i navela bih naravno da poslije toga ocekuju ponovo moj zahtjev (znala bih otprilike i kad) na drugi (duzi) odlazak.
Eto da ja tebi lijepo jasno i glasno napišem.
Imaš ti pravo tražiti slobodno mjesec dva ma kolko hoćeš i šta hoćeš. Piše sve u Zakonu o radu, Statutu, Pravilniku Kolektivnom ugovoru.
Slobodno ćeš dobiti samo pod jednim uslovom. Ako je gazda firme tvoj brat, dajdža amidža. I naravno da si s njim u dobrim odnosima. Za sv e ostalo piši propalo.
Moj ti je savjet da izmajmunišeš kakvo bolovanje i eto ti odsustvo.............
Ovako....
Ja ne radim u privatnoj firmi duso, vec u drzavnoj...
U privatnoj firmi bih dobila neplaceno dozivotno :-)
Uopste nije bitno gdje radis, je li drzavna ili privatna firma.
Problem i nastaje zato sto svi unaprijed pretpostavljamo sta ce biti tj kakav cemo odgovor dobiti.
U biti kod nas svi poslodavci prepisuju zakon doslovce, u pravilnike, statute i druge statusne dokumente. A vecina nece da se odvazi i trazi svoja prava, nego se poklope na prvu.
Sto ti bilo ko ne bi, uz neko razumno objasnjenje, odobrio neplaceno odsustvo. Pogotovo zato sto prava i obaveze iz radnog odnosa po zakonu miruju dok si na neplacenom. Zato nam i jeste ovako, ljudi rade godinama bez plate, zene se vracaju sa porodiljskog poslije 3 mjeseca.... Sistem u kom zivimo je daleko od idealnog, ali vecina i ne pomislja da smije traziti nesto sto mu/joj pripada. Nisu sudovi i inspekcije uzori efikasnosti, ali malo nas pokusa.

"kriticarka_nikova" mnogo srece.
:)
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#11 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

Mala sirena wrote:
Uopste nije bitno gdje radis, je li drzavna ili privatna firma.
Problem i nastaje zato sto svi unaprijed pretpostavljamo sta ce biti tj kakav cemo odgovor dobiti.
U biti kod nas svi poslodavci prepisuju zakon doslovce, u pravilnike, statute i druge statusne dokumente. A vecina nece da se odvazi i trazi svoja prava, nego se poklope na prvu.
Sto ti bilo ko ne bi, uz neko razumno objasnjenje, odobrio neplaceno odsustvo. Pogotovo zato sto prava i obaveze iz radnog odnosa po zakonu miruju dok si na neplacenom. Zato nam i jeste ovako, ljudi rade godinama bez plate, zene se vracaju sa porodiljskog poslije 3 mjeseca.... Sistem u kom zivimo je daleko od idealnog, ali vecina i ne pomislja da smije traziti nesto sto mu/joj pripada. Nisu sudovi i inspekcije uzori efikasnosti, ali malo nas pokusa.

"kriticarka_nikova" mnogo srece.
:)
Odlicno si ovo pojasnila, svaka cast!
I da, potpuno si upravu kad kazes da je nas svijet navikao da ne trazi svoja prava sto se tice slboodnih dana....
Evo da pitam ovako javno: da li je iko do sad trazio neplacenoo odsustvo a onda zapucao negdje?
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#12 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Mala sirena »

Ja znam par momaka koji su trazili neplaceno radi odsluzenja vojnog roka (dok je to jos postojalo) i par ljudi koji su zbog skolovanja isli u inostranstvo.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#13 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

Mala sirena wrote:Ja znam par momaka koji su trazili neplaceno radi odsluzenja vojnog roka (dok je to jos postojalo) i par ljudi koji su zbog skolovanja isli u inostranstvo.
Voljela bih kad bi mi rekla u kakvim su firmama radili? Ono bas konkretno da mi kazes....
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#14 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Mala sirena »

nisu bile drzavne firme. sta te konkretno zanima? mozda ti mogu pomoci.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#15 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

Mala sirena wrote:nisu bile drzavne firme. sta te konkretno zanima? mozda ti mogu pomoci.
Nista onda, ako nisu bile drzavne firme, onda nemam vise pitanja....zahvaljujem, dala si dovoljno informacija :)
Mala sirena
Posts: 64
Joined: 14/03/2008 21:10

#16 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Mala sirena »

kriticarka_nikova wrote:
Mala sirena wrote:nisu bile drzavne firme. sta te konkretno zanima? mozda ti mogu pomoci.
Nista onda, ako nisu bile drzavne firme, onda nemam vise pitanja....zahvaljujem, dala si dovoljno informacija :)
Zelim ti mnogo srece. I prije nego krenes trazi neplaceno procitaj pravilnik o radu i kolektivni ugovor, da tacno znas sta mozes traziti.
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#17 Re: Neplaceno odsustvo

Post by zgembo_sa »

Zaboravi...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#18 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

zgembo_sa wrote:Zaboravi...
Sto?

Jedan kolega gdje radim je dobio 12 mjeseci neplacenih, ali prije jedno 4g kad je bio drugi sef (malo prije cula).
A sto da zaboravim? :-)
User avatar
zgembo_sa
Posts: 2393
Joined: 10/03/2008 20:50

#19 Re: Neplaceno odsustvo

Post by zgembo_sa »

Zato sto neces dobiti odsustvo da bi trazila i nasla drugi posao. Ne znam odakle ti uopste takve ideje...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#20 Re: Neplaceno odsustvo

Post by kriticarka_nikova »

zgembo_sa wrote:Zato sto neces dobiti odsustvo da bi trazila i nasla drugi posao. Ne znam odakle ti uopste takve ideje...
Das izjavu sefu.
U izjavi pise razlog odustva.
Razlog uzmes: usavrsavanje u struci, skolovanje, ili bilo sta slicno....

U cemu je problem?

Pa i da zna da idem da zaradim lovu, idem VANI da je zaradim, donesem u Bosnu i potrosim u Bosni. :-)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#21 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Lace »

mislim da ti ovo nije pravo mjesto za trazenje odgovora...svaka firma ima odredjen pravilnik o radu sto vjerovatno znas...obrati se kadrovskoj sluzbi

u mojoj firmi (INGO) su ljudi dobijali neplaceno za skolovanje...ali su bili na kljucnim pozicijama i veoma potrebni pa ih je posao cekao
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#22 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Lace »

kriticarka_nikova wrote:
zgembo_sa wrote:Zaboravi...
Sto?

Jedan kolega gdje radim je dobio 12 mjeseci neplacenih, ali prije jedno 4g kad je bio drugi sef (malo prije cula).
A sto da zaboravim? :-)
pa pitaj kolegu na koji nacin je dobio neplaceno :D
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#23 Re: Neplaceno odsustvo

Post by luciferino »

nadji pravilnik doticne firme i pogledaj kako je tamo definisano. postoje stvari odredjene zakonom, ali isto tako postoji i odredjena sloboda da se neke stvari urede onako kako pashe poslodavcima (npr. radne i neradne subote).
sto se tice neplacenog, znam za slucaj da ga omogucavaju ALI samo ako je odsustvo u interesu firme. recimo, posalju te na strucno usavrsavanje, ali se moras vratit i raditi odredjeni broj godina.
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#24 Re: Neplaceno odsustvo

Post by four »

Ako neko hoce neplaceno odsustvo duze od 30 dana (konkretno 3 mjeseca), da li ga odjaviti prvi dan, ili po isteku 30 dana? Volio bih da se javi neko ko je imao licno iskustvo s ovim obzirom da imam puno nedoumica :D
User avatar
Koshpa
Posts: 4908
Joined: 20/05/2007 19:59
Location: Sarajevo

#25 Re: Neplaceno odsustvo

Post by Koshpa »

Kod mene u firmi ( drzavna,federalna) uzimaju neplaceno masovno, samo sto kod mene odma uzimaju po godinu dana, to na preskoke ne znam iskreno da li moze. I svi koji uzmu odo radit vani po godinu dana, dosad se jos niko nije vratio mada znam da je nekima isteklo to neplaceno od godinu,e da li su raskinuli ugovore ili produzili na jos godina to ne bi znao reci.
Post Reply