Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#1 Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by bach »

Cijene voća i povrća, posebno južnog voća ne da su visoke, ne da su nenormalno visoke, one nemaju veze sa zdravom pameću...

Kivi niko ne kupuje jer je skuplji od mesa


Kao nikada do sada, na gradskoj tržnici u Banjaluci, te u lokalnim prodavnicama vlada nestašica kivija, što trgovci pravdaju visokom nabavnom cijenom ovog voća, zbog čega izostaje potražnja, a samim time i ponuda.

"Kivi ne nabavljam, kao ni većina mojih kolega prodavača već skoro mjesec dana. Razlog je to što, kada platimo nabavnu cijenu od sedam maraka, kod nas niko neće da ga kupi za osam KM", rekla je jedna od prodavačica.

Po njenim riječima, riječ je o voću koje je prilično osjetljivo, a kada im propadne nekoliko kilograma, već su u minusu.

"Definitivno ću, bar kada je o ovoj sezoni riječ, da odustanem od nabavke kivija, jer tu nemam nikakvu računicu", požalila se ova trgovkinja.

"Pročešljali" smo veliki broj trgovina u gradu, i tek u rijetkim od njih uspjeli smo da pronađemo kivi, koji, u većini slučajeva, košta osam maraka po kilogramu, a inače, po toj cijeni može se kupiti kilogram i po piletine.

"Ma, ne pada mi na pamet da dajem osam maraka za kilogram kivija, kada za iste pare mogu da kupim četiri kilograma banana, ili da kupim meso koje mi može biti za nekoliko obroka", priča Banjalučanka Jelena V.

Dragovan Petrović, sekretar Pokreta potrošača RS, rekao je da ljudi koji se bave uvozom očigledno nisu dorasli situaciji jer je na taj način nemoguće poslovati.

"Zakoni tržišta su veoma jasni i takvo ponašanje se vrati kao bumerang. Potražnja skoro da više i ne postoji za tim proizvodima, tako da će većina robe propasti. Ono što sam primijetio da trgovci rade je da cijenu od šest KM spuštaju na 2,5 KM, popust od preko 50 odsto pokazuje da prvobitne cijene nisu baš realne", kazao je Petrović.

Gorka cijena limuna

Prethodnih dana u fokusu javnosti našao se i limun, koji je zbog cijene od četiri do šest maraka više nego nepristupačan većini građana.

Mišljenje potrošača dijele i ekonomski stručnjaci, koji su naveli da je "gorka" cijena tog citrusnog voća daleko od realne.
Razumijem da su su poplave uništile voće u Žepču, Magalu, Doboju, ali je Hercegovina ostala pošteđena...

Otkud onda da je limun šest maraka po kg. Šest hebenih maraka ?

Otkud ovaj kriminal sa voćem? Posebno južnim...
User avatar
graue_maus
Posts: 3576
Joined: 13/11/2011 15:01

#2 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by graue_maus »

Odakle je dosao limun sigurno ne iz Bosne
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#3 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by escobar__ »

Prokleto, ba. To će naći hiljadu i jedan razlog da digne cijene.
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#4 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by p206 »

kažu izlio se tanker negdje u po Pacifika, pa morali dići cijenu
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#5 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by bach »

graue_maus wrote:Odakle je dosao limun sigurno ne iz Bosne
Trenutno tri puta skuplji od banana. A limun može da raste i u Hercegovini koliko znam
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#6 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Šveđanin »

Meni je interesantno kako su se cijene iz marketa u BIH priblizile zapadu, mislim na svu robu.

Skickat från min iPhone via Tapatalk
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#7 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by ladyblue18 »

Trgovci ove godine debelo love u mutnom, digli su cijene svega sto su mogli.

Konkretno limun ja licno ovo ljeto nisam kupila sto mi je nekad bilo nezamislivo jer se ljeti popiju galoni limunade.
Ali davati 5-6 maraka za limun mi je van pameti.
Ili npr imaju i kao neki slabiji limun od 3 KM koji je toliko zelen da se mozes slikati sa njim.

Ne znam kada sam manje voca pojela za jedno ljeto, breskve sam pojela jednom da su valjale, na kraju sam odustala od kupovine jer su bez okusa ili su tvrde.
Tresnje sam pojela jednom zbog cijene.
Kajsije, borovnice, aronija standardno imaju visoku cijenu pa se tu nema sta prigovoriti.

Karfiol sam tek nekidan kupila prvi put ove godine jer ga nigdje u Sa haman nije bilo i to je poskup ali sta je tu je.
Spinatu su isto bezobrazni digli cijenu.
Paradajz je srednja zalost.

A mislim da najgore nije ni doslo jer svi upozoravaju da poskupljenje voca i povrca dolazi na jesen.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#8 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by spreca »

ne treba kupovati pa neka im struhne.......mi ionako nemamo skladista za dugo cuvanje voca i povrca.....znaci bojkot/ne kupovati i ako slucajno drasticno padnu cijene....neka onda voze na smece
User avatar
madridist
Posts: 1043
Joined: 07/07/2012 22:34
Location: Middle Earth

#9 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by madridist »

Limun svake godine u ovo vrijeme bude skuplji i to potraje otprilike od kraja juna do pocetka septembra te onda opet 10 mjeseci u godini cijena mu je oko 2-2,5 km po kg.Kivi isto tako,sad je skup ali cim pocne onaj upakovan u korpice po kg(znaci cim krene berba u italiji ili turskoj) cijena mu je maltene od septembra do maja ista.
Pogledajte cijene povrca po pijacama ,paradajz i paprike unatoc katastrofalnim poplavama su poprilicno povoljne.
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#10 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by lajkujMe »

ladyblue18 wrote:Trgovci ove godine debelo love u mutnom, digli su cijene svega sto su mogli.

Konkretno limun ja licno ovo ljeto nisam kupila sto mi je nekad bilo nezamislivo jer se ljeti popiju galoni limunade.
Ali davati 5-6 maraka za limun mi je van pameti.
Ili npr imaju i kao neki slabiji limun od 3 KM koji je toliko zelen da se mozes slikati sa njim.

Ne znam kada sam manje voca pojela za jedno ljeto, breskve sam pojela jednom da su valjale, na kraju sam odustala od kupovine jer su bez okusa ili su tvrde.
Tresnje sam pojela jednom zbog cijene.
Kajsije, borovnice, aronija standardno imaju visoku cijenu pa se tu nema sta prigovoriti.

Karfiol sam tek nekidan kupila prvi put ove godine jer ga nigdje u Sa haman nije bilo i to je poskup ali sta je tu je.
Spinatu su isto bezobrazni digli cijenu.
Paradajz je srednja zalost.

A mislim da najgore nije ni doslo jer svi upozoravaju da poskupljenje voca i povrca dolazi na jesen.
Sto se Borovnica tice tu se ne slazem se, s obzirom na prijasnje cijene one su strasno jeftine ove godine s oko 4 km po kili.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Truba »

jednostavno ne kupovati ako ne moraš
ja volim banane
čini mi se da samo to i jedenm... i pokoju šljivu
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#12 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Hemera »

Limun je zimi jeftin isto kao i narandže,mandarine i sl.
Recimo kupovala sam crveni grejp negdje do ljeta u konzumu kila bila 1,25 pa i niže na akcijama.Sada je i žuti i crveni bio preko 3-4KM.
Lubenica na početku bila 1KM/kg,sad je oko 30kf /kg
Kivi isto tako,kad mu je sezona bude 1,5KM kila,poslije nabiju cijenu,pa ga i ne bude.
I sve tako ostalo.
Da su bezpbrazni jesu,štaćeš uraditi kad su džubrad.
Juni
Posts: 541
Joined: 30/06/2010 16:10

#13 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Juni »

Sto se Borovnica tice tu se ne slazem se, s obzirom na prijasnje cijene one su strasno jeftine ove godine s oko 4 km po kili.[/quote]
:thumbup: plus jako zdrave, garant neprskane i genetski nemodificirane. ljudi, jedite sezonsko voce i povrce-proci cete mnogo jeftinije, a i zdravije je :)
swanfilter
Posts: 7918
Joined: 06/06/2008 18:52

#14 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by swanfilter »

Naravno da je limun skup kada je dole zima trenutno. Mada su cijene svakako obicna krađa. Gdje zivim, kg je 3,78 euro. Inace pijem samo vodu sa limunom, tzv. top gun :lol: , al nikada ne kupujem vise od jednog limuna zbog svjezine. Danas jedan limun platio 1,23 euro ...
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#15 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Hemera »

kupi limuntos pa pravi limunadu :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
Danguba
Posts: 12106
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#16 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Danguba »

Sada dolazimo do onoga da seljak moze zaraditi samo ako hoce.
Ono sto je rodilo moze se dostaviti na ugovorene adrese po povoljnim cijenama. Svako ce kupiti svjeze i povoljno nego se peglati po pijaci ili trgovinama.
Za ono sto ne uspijeva kod nas, ostaje ili da placamo koliko oni hoce ili da ih bojkotujemo.

p.s. kada poredim cijene na nasim pijacama i eu, neopravdano su visoke(voce i povrce). i onda se sjetim onog seljaka iz bijeljine koji ne moze da proda niti jednu gajbu krastavaca po 1 km a u tuzli krastavci 1,2 km/kg :roll:
User avatar
Adem_
Posts: 122
Joined: 16/06/2014 21:32

#17 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Adem_ »

Ove godine ja kupio dva limuna samo za oziljke posto sam cuo da su dobri za to. :lol:
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#18 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by Seoskivaralica »

Danguba wrote:Sada dolazimo do onoga da seljak moze zaraditi samo ako hoce.
Ono sto je rodilo moze se dostaviti na ugovorene adrese po povoljnim cijenama. Svako ce kupiti svjeze i povoljno nego se peglati po pijaci ili trgovinama.
Za ono sto ne uspijeva kod nas, ostaje ili da placamo koliko oni hoce ili da ih bojkotujemo.

p.s. kada poredim cijene na nasim pijacama i eu, neopravdano su visoke(voce i povrce). i onda se sjetim onog seljaka iz bijeljine koji ne moze da proda niti jednu gajbu krastavaca po 1 km a u tuzli krastavci 1,2 km/kg :roll:
Valja...
Eto skontala se topla voda....
Još doći do saFuna i selamet.....
Pa ljudi su na jugu države zaoravali krompir jer nije mogao ni 1 kf kilogram da se proda....
Naravno na veliko a cijena na pijacama bila 20 kf.....
E sad zašto neko iz Čapljine ne zapuca u Zavidoviće zauzme štand i prodaje krompir po 10 kf i zaradi za gorivo koje je potrošio za zaoravanje........ma daaaaaaj.....

Jedino što meni smeta je nepostojanje deklaracija koje su ovjerene...recimo proizvod je rastao tu i tu...kod tog i tog pa ko voli nek izvoli....a ne ovako anonimno , i naš proizvod rzmo iz Zenice i onaj iz Argentine skupa stoje na polici u supermarketu nit ga znaš nit poznaš......
Vjerovatno bi raja više uzimala naš bez obzira na cijenu.....

A diktiranje cijena je globalna politika a ne onih u trgovinama....
User avatar
saiks
Posts: 1017
Joined: 12/11/2013 13:06

#19 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by saiks »

madridist wrote:Limun svake godine u ovo vrijeme bude skuplji i to potraje otprilike od kraja juna do pocetka septembra te onda opet 10 mjeseci u godini cijena mu je oko 2-2,5 km po kg.Kivi isto tako,sad je skup ali cim pocne onaj upakovan u korpice po kg(znaci cim krene berba u italiji ili turskoj) cijena mu je maltene od septembra do maja ista.
Pogledajte cijene povrca po pijacama ,paradajz i paprike unatoc katastrofalnim poplavama su poprilicno povoljne.
Objasnio,kljucaj temu
User avatar
ladyblue18
Posts: 22380
Joined: 24/12/2006 22:57
Location: You don't have to like me, I'm not a facebook status

#20 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by ladyblue18 »

lajkujMe wrote:
Sto se Borovnica tice tu se ne slazem se, s obzirom na prijasnje cijene one su strasno jeftine ove godine s oko 4 km po kili.
Ja ih nigdje nisam nasla po toj cijeni, 6 najjeftinije sto sam uzimala s tim sto se slazem da su jeftinije nego npr prethodne dvije godine kada im cijena skoro nije padala ispod 10.

Ovo za kiwi i agrume je naravno cinjenica da su jeftiniji zimi ali opet se ne sjecam da je limun nekada bio ovako skup ljeti.
lajkujMe
Posts: 12257
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#21 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by lajkujMe »

ladyblue18 wrote:
lajkujMe wrote:
Sto se Borovnica tice tu se ne slazem se, s obzirom na prijasnje cijene one su strasno jeftine ove godine s oko 4 km po kili.
Ja ih nigdje nisam nasla po toj cijeni, 6 najjeftinije sto sam uzimala s tim sto se slazem da su jeftinije nego npr prethodne dvije godine kada im cijena skoro nije padala ispod 10.

Ovo za kiwi i agrume je naravno cinjenica da su jeftiniji zimi ali opet se ne sjecam da je limun nekada bio ovako skup ljeti.
Citav HEPOK prodaje borovnice za 4 km :shock:
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#22 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by sema911s »

banane kupujem paketom pa me dodje dosta jeftinije paket od 20kg kosta 25km,., heco pijaca
gajba jabuka takodje bar 30% jeftije nego kila po kila
lubenica na heci 30kpf u prodavnici 50kpf
limun gajba 5 kg 10km
jest da je problem to sve skladistit ali svi imamo frizidere,
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#23 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by almir90 »

To je kad dobijemo tržište gdje sve više propalih manjih biznisa i proizvođača, gdje je zavladala manjina ljudi sa velikim tržnim centrima, i sve uvozna roba i manjina diktira cijene. I plus na to Lijanović koji je pokrao podsticaje, pa se proizvodnjom bave većinom oni koji rade sa svojim kešom. I svaka šuša zna da su otkupne cijene ucjenivačke. Da ne govorimo o skupom sjemenu, gnojivu, i svemu šta je potrebno za proizvodnju, pa na kraju proizvođač sa manjim kapacitetom proizvodnje dobije skuplji proizvod od onoga iz Turske, Mađarske, Španije, Tajvana itd.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#24 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by bach »

Limun u DP -u 6 60 KM
amir79
Posts: 314
Joined: 01/07/2008 19:00

#25 Re: Nenormalno visoke cijene voća i povrća

Post by amir79 »

bach wrote:Limun u DP -u 6 60 KM
Marlboro Flavor na trafici 4,30 KM, bolje limun cuclat...
Post Reply