(Ne)ispravan bojler?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#1 (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

Pozdrav.

Imam u stanu kombinovani bojler i primjetio sam u posljednje vrijeme da jako slabo drži toplu vodu. Po cijelu noć radi i ranije je držao dva dana u fullu, sad već poslije jednog kupanja i onog svakodnevnog trošenja na sudje pranje ruku itd moram ponovo zagrijavati vodu.

Isto tako, unazad dvije godine kombinovani dio tj. Dio iz grijanja ne radi. Gazda stana kaze da je taj dio otišao i da treba cijeli bojler mijenjat, al posto je to trošak da nastavim normalno koristit samo na struju. I neka je ventile zavrto, al mislim da nije kako treba to uradio.

I ono sto me najviše brine, a ne znam da li je to normalno, a dešavalo se često kada cijelu noć držim uključen bojler i onda ujutru isključim i odem na faks. U medjuvremenu nestane vode dok mene nema(radovi na cijevima, vodovodu i sl.). Kada hoću da se istusiram- tople vode nema i ponovo moram da ga palim, iako je cijelu noć radio.

Ako moze savjet sta da radim po ovom pitanju. Hvala svima!
User avatar
mayab
Posts: 27209
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by mayab »

Mijenjaj stan, mijenjaj gazdu....to ti je najpametnije, neš ti razbijat glavu o njegovom bojleru..... :thumbup:
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#3 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

mayab wrote: 12/02/2023 11:13 Mijenjaj stan, mijenjaj gazdu....to ti je najpametnije, neš ti razbijat glavu o njegovom bojleru..... :thumbup:
A ne mogu, stan je dobar i uslovi su dobri :-D
Mislim da se ovaj problem moze riješiti bez tako radikalnih poteza haha
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#4 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by Snake Eyes »

ChandlerBing wrote: 12/02/2023 11:08 Pozdrav.

Imam u stanu kombinovani bojler i primjetio sam u posljednje vrijeme da jako slabo drži toplu vodu. Po cijelu noć radi i ranije je držao dva dana u fullu, sad već poslije jednog kupanja i onog svakodnevnog trošenja na sudje pranje ruku itd moram ponovo zagrijavati vodu.

Isto tako, unazad dvije godine kombinovani dio tj. Dio iz grijanja ne radi. Gazda stana kaze da je taj dio otišao i da treba cijeli bojler mijenjat, al posto je to trošak da nastavim normalno koristit samo na struju. I neka je ventile zavrto, al mislim da nije kako treba to uradio.

I ono sto me najviše brine, a ne znam da li je to normalno, a dešavalo se često kada cijelu noć držim uključen bojler i onda ujutru isključim i odem na faks. U medjuvremenu nestane vode dok mene nema(radovi na cijevima, vodovodu i sl.). Kada hoću da se istusiram- tople vode nema i ponovo moram da ga palim, iako je cijelu noć radio.

Ako moze savjet sta da radim po ovom pitanju. Hvala svima!
U kojoj orijentaciji ti je postavljen bojler?

Ovo sto ne zateknes toplu vodu u bojleru nakon sto nestane vode je problem sa sigurnosnim ventilom koji prilikom nestanka vode ispusti vodu iz bojlera u sistem cijevi. Ukoliko si na nekom spratu, tvoj komsija ispod, kada nestane vode, dobije toplu vodu, na kratko vrijeme, na svom hladnom obrtaju.
Dok ne zamijenis ventil, ne ostavljaj upaljen bojler kada nisi tu, grijaci u tim bojlerima nisu namjenjeni da rade na suho (osim ako nije neki od Bosch bojlera)
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#5 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

Snake Eyes wrote: 12/02/2023 11:22
ChandlerBing wrote: 12/02/2023 11:08 Pozdrav.

Imam u stanu kombinovani bojler i primjetio sam u posljednje vrijeme da jako slabo drži toplu vodu. Po cijelu noć radi i ranije je držao dva dana u fullu, sad već poslije jednog kupanja i onog svakodnevnog trošenja na sudje pranje ruku itd moram ponovo zagrijavati vodu.

Isto tako, unazad dvije godine kombinovani dio tj. Dio iz grijanja ne radi. Gazda stana kaze da je taj dio otišao i da treba cijeli bojler mijenjat, al posto je to trošak da nastavim normalno koristit samo na struju. I neka je ventile zavrto, al mislim da nije kako treba to uradio.

I ono sto me najviše brine, a ne znam da li je to normalno, a dešavalo se često kada cijelu noć držim uključen bojler i onda ujutru isključim i odem na faks. U medjuvremenu nestane vode dok mene nema(radovi na cijevima, vodovodu i sl.). Kada hoću da se istusiram- tople vode nema i ponovo moram da ga palim, iako je cijelu noć radio.

Ako moze savjet sta da radim po ovom pitanju. Hvala svima!
U kojoj orijentaciji ti je postavljen bojler?

Ovo sto ne zateknes toplu vodu u bojleru nakon sto nestane vode je problem sa sigurnosnim ventilom koji prilikom nestanka vode ispusti vodu iz bojlera u sistem cijevi. Ukoliko si na nekom spratu, tvoj komsija ispod, kada nestane vode, dobije toplu vodu, na kratko vrijeme, na svom hladnom obrtaju.
Vertikalno stoji.
Navodno je on isključio taj dio za centralno grijanje.
Hipotetički, moze li doći do eksplozije da nestane vode u sred noći a bojler bude uključen?

I da li su ti ventili skupi?
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#6 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by Snake Eyes »

ChandlerBing wrote: 12/02/2023 11:28
Snake Eyes wrote: 12/02/2023 11:22

U kojoj orijentaciji ti je postavljen bojler?

Ovo sto ne zateknes toplu vodu u bojleru nakon sto nestane vode je problem sa sigurnosnim ventilom koji prilikom nestanka vode ispusti vodu iz bojlera u sistem cijevi. Ukoliko si na nekom spratu, tvoj komsija ispod, kada nestane vode, dobije toplu vodu, na kratko vrijeme, na svom hladnom obrtaju.
Vertikalno stoji.
Navodno je on isključio taj dio za centralno grijanje.
Hipotetički, moze li doći do eksplozije da nestane vode u sred noći a bojler bude uključen?

I da li su ti ventili skupi?
Uz kombinaciju sa pokvarenim termostatima ( dobar bojler ih ima dva) moze doci do eksplozije. U tvom slucaju ne bih rekao da ti je termostat pokvaren, zalio bi se na druge stvari.
Ti ventili nisu skupi, skuplje ga je zamijeniti, ukoliko ne znas, a ne znas, sam.
Problem koji imas sa kolicinom tople vode moze biti povezan sa lose podesenim termostatom, kamencom oko grijaca, horizontalnom orijentacijom bojlera...
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#7 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

https://ibb.co/C9BPkqz

Evo ovako su okrenuti ventili iz centralnog grijanja.

Prije 2 godine kad mi je i nestala ta opcija grijanja vode preko centralnog, komšija ispod mene je radio svoj stan i oko grijanja nesto, znam da je danima lupalo oko radijatora.

Ustanovili smo da taj sigurnosni ventil ne šljaka, pa ću mu to i prijaviti, a kako bi se mogao popraviti ovaj dio sto se tice centralnog?
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#8 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

Marka bojlera je simat, model sim 80 tdx.
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#9 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by NediM17 »

Nije to dzaba zavrnuto, vjerovatno "zmija" suplja pa se voda iz sistema centralnog grijanja mijesala sa sanitarnom.
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#10 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

NediM17 wrote: 12/02/2023 11:47 Nije to dzaba zavrnuto, vjerovatno "zmija" suplja pa se voda iz sistema centralnog grijanja mijesala sa sanitarnom.
Sta je "zmija "? :-D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#11 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by Snake Eyes »

ChandlerBing wrote: 12/02/2023 11:43 https://ibb.co/C9BPkqz

Evo ovako su okrenuti ventili iz centralnog grijanja.

Prije 2 godine kad mi je i nestala ta opcija grijanja vode preko centralnog, komšija ispod mene je radio svoj stan i oko grijanja nesto, znam da je danima lupalo oko radijatora.

Ustanovili smo da taj sigurnosni ventil ne šljaka, pa ću mu to i prijaviti, a kako bi se mogao popraviti ovaj dio sto se tice centralnog?
Ti ventili su u položaju zatvoreno (poprečno u odnosu na cijev) i u trenutnoj situaciji moraju tako stajati. Provjeri samo da li su dobro zavrnuti (pokretom udesno). Za popravak tog kvara sa centalnim grijanjem obrati se majstoru, po mom mišljenju, isti bi trebao finansirati stanodavac, osim ako ugovorom nije drugačije dogovoreno.
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#12 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by NediM17 »

"Zmija" ili "serpentina" ti je izmjenjivac toplote kroz koji prolazi topla voda iz sistema centralnog grijanja i zagrijava vodu u bojleru.
Ako je u tome problem jedini lijek je zamijeniti bojler ili ga nastaviti koristiti ovako samo na struju sa ovim zatvorenim ventilima od dolaza/povrata tople vode iz sistema grijanja.
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#13 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

Snake Eyes wrote: 12/02/2023 12:03
ChandlerBing wrote: 12/02/2023 11:43 https://ibb.co/C9BPkqz

Evo ovako su okrenuti ventili iz centralnog grijanja.

Prije 2 godine kad mi je i nestala ta opcija grijanja vode preko centralnog, komšija ispod mene je radio svoj stan i oko grijanja nesto, znam da je danima lupalo oko radijatora.

Ustanovili smo da taj sigurnosni ventil ne šljaka, pa ću mu to i prijaviti, a kako bi se mogao popraviti ovaj dio sto se tice centralnog?
Ti ventili su u položaju zatvoreno (poprečno u odnosu na cijev) i u trenutnoj situaciji moraju tako stajati. Provjeri samo da li su dobro zavrnuti (pokretom udesno). Za popravak tog kvara sa centalnim grijanjem obrati se majstoru, po mom mišljenju, isti bi trebao finansirati stanodavac, osim ako ugovorom nije drugačije dogovoreno.
Hvala ti puno na odgovorima. Živ i zdrav bio!
NediM17 wrote: 12/02/2023 12:05 "Zmija" ili "serpentina" ti je izmjenjivac toplote kroz koji prolazi topla voda iz sistema centralnog grijanja i zagrijava vodu u bojleru.
Ako je u tome problem jedini lijek je zamijeniti bojler ili ga nastaviti koristiti ovako samo na struju sa ovim zatvorenim ventilima od dolaza/povrata tople vode iz sistema grijanja.
Tako je rekao i gazda. :( A znaš kako je jednom studentu značila ta "besplatna" topla voda.
Vidjet ću sta ce uraditi povodom ovog gore problema sa sigurnosnim ventilom i oslabljenim grijanjem vode. Nadam se da ce nekog majstora pozvati.
User avatar
muha_sa
Posts: 128668
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#14 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by muha_sa »

ChandlerBing wrote: 12/02/2023 12:00
NediM17 wrote: 12/02/2023 11:47 Nije to dzaba zavrnuto, vjerovatno "zmija" suplja pa se voda iz sistema centralnog grijanja mijesala sa sanitarnom.
Sta je "zmija "? :-D
Ako se mješala onda si morAo vidjet na boji vode--mora bit obojena jer voda iz centralnog je peksinava--a peksinava znaci da nije cista :D
Moguce da bojler nije ozracen jer kombinovaTi ima onu ozraku na bojleru pa ga moraš kad krene sezona grijanja ozracit
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#15 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

muha_sa wrote: 12/02/2023 12:21
ChandlerBing wrote: 12/02/2023 12:00

Sta je "zmija "? :-D
Ako se mješala onda si morAo vidjet na boji vode--mora bit obojena jer voda iz centralnog je peksinava--a peksinava znaci da nije cista :D
Moguce da bojler nije ozracen jer kombinovaTi ima onu ozraku na bojleru pa ga moraš kad krene sezona grijanja ozracit
Ozracivan je, i morao sam ga jednom sedmično ozracivat da bi funkcionisalo.
A nisam primjetio da je voda bila prljava. Jedino sto se desi je kad nestane vode pa pustim česmu i onda ona smeđa voda ide, ali se brzo to procisti.
User avatar
muha_sa
Posts: 128668
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by muha_sa »

ChandlerBing wrote: 12/02/2023 13:12
muha_sa wrote: 12/02/2023 12:21

Ako se mješala onda si morAo vidjet na boji vode--mora bit obojena jer voda iz centralnog je peksinava--a peksinava znaci da nije cista :D
Moguce da bojler nije ozracen jer kombinovaTi ima onu ozraku na bojleru pa ga moraš kad krene sezona grijanja ozracit
Ozracivan je, i morao sam ga jednom sedmično ozracivat da bi funkcionisalo.
A nisam primjetio da je voda bila prljava. Jedino sto se desi je kad nestane vode pa pustim česmu i onda ona smeđa voda ide, ali se brzo to procisti.
Sigurnosni ventil je lako zamjenit--al da ne komplikuješ najbolje ti je da zovneš kakvog vodoinstalera da to zamjeni (ako ustanovi da je do ventila) i usput ocisti bojler od kamenca.
Ja bih tako a ti kako hoceš
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#17 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by NediM17 »

Zamisli tek kod mene u kuci havarije, antifriz u sistemu centralnog grijanja, bilo bi veselo da se izmjenjivac probusi, a vjeruj da se bojim, vec mu je haman 20 godina.
Samo je veci pritisak vode u vodovodu (cca 4 bara ga drzim na regulatoru pritiska) nego u sistemu etaznog grijanja pa bi nabio pritisak u sistemu grijanja jer kad radi grijanje 2-2.5 bara max.
Pa bi u najboljem slucaju procurilo na ekspanzionoj posudi (pocne kapati na 3 bara) na plinskom bojleru pa ti eto poplave. :evil:
Jednom mi je u noci puklo flexi crijevo od zida do bojlera, pritisak u vodovodu znao izaci na 8-10 bara po noci.
Sreca probudio me sum vode, ko se rek'o kupa u 4 ujutro, mamicu mu.
Nakon toga ugradio regulator.
User avatar
muha_sa
Posts: 128668
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#18 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by muha_sa »

NediM17 wrote: 12/02/2023 13:21 Zamisli tek kod mene u kuci havarije, antifriz u sistemu centralnog grijanja, bilo bi veselo da se izmjenjivac probusi, a vjeruj da se bojim, vec mu je haman 20 godina.
Samo je veci pritisak vode u vodovodu (cca 4 bara ga drzim na regulatoru pritiska) nego u sistemu etaznog grijanja pa bi nabio pritisak u sistemu grijanja jer kad radi grijanje 2-2.5 bara max.
Pa bi u najboljem slucaju procurilo na ekspanzionoj posudi (pocne kapati na 3 bara) na plinskom bojleru pa ti eto poplave. :evil:
Jednom mi je u noci puklo flexi crijevo od zida do bojlera, pritisak u vodovodu znao izaci na 8-10 bara po noci.
Sreca probudio me sum vode, ko se rek'o kupa u 4 ujutro, mamicu mu.
Nakon toga ugradio regulator.
:lol: :lol: :lol: :lol:
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#19 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by NediM17 »

Ma ja, kontam onaj mali dos'o iz "votazi", a radni narod treba da spava. :D
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#20 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by Snake Eyes »

muha_sa wrote: 12/02/2023 13:18
ChandlerBing wrote: 12/02/2023 13:12

Ozracivan je, i morao sam ga jednom sedmično ozracivat da bi funkcionisalo.
A nisam primjetio da je voda bila prljava. Jedino sto se desi je kad nestane vode pa pustim česmu i onda ona smeđa voda ide, ali se brzo to procisti.
Sigurnosni ventil je lako zamjenit--al da ne komplikuješ najbolje ti je da zovneš kakvog vodoinstalera da to zamjeni (ako ustanovi da je do ventila) i usput ocisti bojler od kamenca.
Ja bih tako a ti kako hoceš
Sve je lako kada znas.
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#21 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by NediM17 »

Velika nauka, zavrni dovodni ventil, francuski kljuc, malo kudelje ili teflona i odvrni-zavrni.
Najveci je problem ako ventil ne radi. :mrgreen:
User avatar
ChandlerBing
Posts: 99
Joined: 22/05/2014 01:05

#22 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by ChandlerBing »

Ma kakav ja. Oko struje ne volim ni citat, a kamoli čačkati 😂
Mene su sa bojlerom u djetinjstvu istraumirali, pa mu i ne prilazim. Haha
Last edited by ChandlerBing on 12/02/2023 13:36, edited 1 time in total.
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#23 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by NediM17 »

Nema to veze sa strujom, neces grijac mijenjati.
Ali ako ne umijes zovi profija, kazu ne treba tudjeg hljeba jesti.
User avatar
muha_sa
Posts: 128668
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#24 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by muha_sa »

NediM17 wrote: 12/02/2023 13:34 Velika nauka, zavrni dovodni ventil, francuski kljuc, malo kudelje ili teflona i odvrni-zavrni.
Najveci je problem ako ventil ne radi. :mrgreen:
:thumbup:

10 minuta posla
NediM17
Posts: 21700
Joined: 05/11/2009 11:49

#25 Re: (Ne)ispravan bojler?

Post by NediM17 »

ChandlerBing wrote: 12/02/2023 13:35 Ma kakav ja. Oko struje ne volim ni citat, a kamoli čačkati 😂
Mene su sa bojlerom u djetinjstvu istraumirali, pa mu i ne prilazim. Haha
Mora da se nisi volio kupati. :lol:
Ili su te kupali sa upaljenim neuzemljenim bojlerom pa te struja "peckala".
Post Reply