NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Čitalac
Posts: 5582
Joined: 08/03/2011 07:45
Location: mediteran, uglavnom

#601 Re: NDH - All about

Post by Čitalac »

Evo, baš danas čitam u nedeljniku Vreme, isto pitanje postavlja i istoričar Predrag J. Marković:
"Nemcima ustaše nisu bili prvi izbor. Oni su u skoro svim okupiranim i savezničkim zemljama prednost davali umerenijim režimima (na primer Hortiju, a ne njilašima u Mađarskoj). Osim toga, Pavelića su smatrali Musolinijevim čovekom. Oni vlast nude političkom vođi Hrvata Vlatku Mačeku, koji to odbija, ali poziva hrvatski narod na pokoravanje novoj vlasti, a članove svog HSS-a, najveće hrvatske stranke, na saradnju sa novom vlašću. Evo još jedne teme kontrafaktualne istorije: da je Maček napravio kvislinšku vladu u NDH, verovatno bi razmere genocida bile manje, ko zna da li bi bilo tako masovnog ustanka Srba, koji je, u krajnjoj liniji, doneo pobedu komunista. Jer, od 1942. godine su ti zapadni Srbi udarna pesnica partizanskog pokreta".
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#602 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Pod Mačekom genocida sponzorisanog od države sigurno ne bi bilo, jer je on bio uvjereni pacifista i umjeren političar. A bez ustaških zločina ustanak u Bosni i Hrvatskoj ne bi nikada zadobio masovnost koju je imao.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#603 Re: NDH - All about

Post by michio »

Čitalac wrote:...Jer, od 1942. godine su ti zapadni Srbi udarna pesnica partizanskog pokreta".
Da, bitno je spomenuti izuzetnu organizacijsku sposobnost komunista i napredne omladine okupljenih u Klubu akademicara Banjaluke koji su organizatori ustanka. Takva organizacija nikad prije a ni kasnije nije vidjena u Bosni i Hercegovini.

Vrhovni stab dvaput ide u susret krajiskim partizanima. U ljeto 1942 i nakon Sutjeske. Prve brigade nakon proleterskih su osnovane tamo kao i korpus. Partizani Bosanske Krajine su jedini bili sposobni za ofanzivne akcije vecih razmjera.
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#604 Re: NDH - All about

Post by gonič zmajeva »

Ostali su bili kuhari i bolničari,naravno za pobjedu ti trebaju seljaci sa kozare,sa drvenim vilama i pet kubura.

Pišeš samo šta tebi odgovara,evo kratko pojašnjenje "pesnice" i tko ju je sačinjavao.
Komunisti se udružuju 1920,u Vukovaru.Nakon što su se pojavili Slovenci koji su odbijali doči u Beograd.
Nisu htjeli doči,jer se za Srbe pričalo da su kraljevi ljudi.
1920 su i izbori u srboslaviji,komunisti pobjeđuju u Zagrebu,Slavonskom Brodu,Križevcima,Osijeku i Podgorici.
Na drugom partijskom kongresu opet u Vukovaru,Srbski predstavnici se protive uvođenju građanskih prava i ravnopravnosti,te podržavaju kralja a Rusku revoluciju nazivaju ludošču.Pojavljuju se dokazi da su na kraljevom platnom spisku(provokatori).
Iste godine vlada zabranjuje rad Komunističkoj Partiji,i hapsi parlamentarce na temelju akta koji se zvao Obznana.

1921 g. Komunisti ustrojavaju Crvenu Pravdu,koja organizira neuspjeli atentat na kralja,ali u drugom atentatu ubija ministra unutarnjih poslova koji je bio autor Obznane.(početak "pesnice")
1924 g. komunisti odlučuju da se Versajska Jugoslavija treba ukinuti a Slovenija,Hrvatska i Makedonija postati nezavisne države.Na istom sastanku 2,500 industrijskih radnika je organizirano u borbene čelije.("pesnica"organizirana)
1926 g. Na trečem partijskom kongresu Hrvatska,Slovenija,Makedonija,Crna Gora i Vojvodina su definirane kao zasebne države koje se žele odvojiti od Srbije.
1929 g. Usljed velikog progona komunisti počinju svoju prvu radničko-seljačku oružanu pobunu protiv srboslavije.
Pobuna je završila sa velikim komunističkim žrtvama.Đuro Đaković jedan od poznatijih.

1934 g. Na sastanku u LJubljani komunisti pozivaju na raspad srboslavije i zahtjevaju oslobođenje Crne Gore od Srbske okupacije.U kolovozu iste godine komunisti predstavljaju svoj prvi slogan Slaba Srbija-Jaka Jugoslavija.
1937 g. Staljin zove vodeče Srbske komuniste u Moskvu,i daje ih pogubiti iste godine.

1940 g. Na sastanku u Zagrebu komunisti izdaju proglas,u kojem obečavaju obranu nezavisnosti Jugoslavije svim sredstvima,u nadolazečem ratu.("pesnica")
1941 g. Srboslavija pristupa hitleru.
1941 g. Komunisti organiziraju uspješan puč,po novoj povijesti uz Englesku i Rusku pomoč,iako ja mislim da su to napravili sami.
10.04.1941 g. Tito organizira ratnu vladu u Zagrebu koja če se boriti za nacionalnu i socijalnu slobodu.
1945 g. Tito pobjeđuje i proglašava Bratstvo i Jedinstvo SVIH naroda

Gdje ti tu vidiš Kozarsku seljačku "pesnicu",ili da su Srbi bili ta "pesnica" je meni totalna misterija,ali šta ja znam kad smo mi svi kuhari,a Srbi junaci. :mrgreen:
User avatar
Nele9
Posts: 598
Joined: 27/10/2010 12:45

#605 Re: NDH - All about

Post by Nele9 »

Black swan wrote:ideja (bez zločina) je za 10
realizacija je 0 bodova nemam riječi

mada je lako s ove distance palamuditi
ajde sad procijeni hoće li ulazak u EU biti dobar potez za 15 godina...
a ne u ratnoj situaciji gdje se na europskom tlu sukobljava stotine divizija i desetine naroda...

međutim kada se vidjelo kako sve odlazi u helać...
proglasiti rat njemačkoj pozvati amerikance učiniti nešto :roll: :roll: :roll:


često sebe zamišljam u tim nekim situacijama :roll: moj je moto švicarska :roll:

:run:
Cijenim da dobar dio hrvatskog puka doista vidi ideju NDH kao ˝ideju za 10˝. Iz bošnjačke i patriotske perspektive medjutim, to je pokušaj pripajanja Bosne Hrvatskoj. Nedosanjani san. Okupatorska ideja koja ako Bog da neće nikada biti realizirana.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#606 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

Pera Trta wrote:Ja stvarno nemam ništa od toga, ali muslimanke 1942.onako obučene, uz to otkrivenog lica, pa čak i glave, jednostavno nisu mogle biti.
Kao što ni djeca siromašnog i zaostalog Podrinja, bez obzira na vjeru, sigurno se nisu nosila kao mali Bavarci.
Na ovim propagandnim "slikopisima" uvijek se nastoji da se život u NDH prikaže kao oličenje reda i rada, koji remete zli četničko-komunistički pobunjenički elementi.
:thumbup:
michio wrote:Luburic je po Sarajevu radio sta je htio do pred kraj rata, a gdje je Zagreb a gdje je Sarajevo.
Luburicu je na kraju i presudio jedan Sarajlija ;-)
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#607 Re: NDH - All about

Post by Woody »

ispravka @Bratov Brat:
Luburicu je na kraju i presudio jedan Sarajlija ;-)
Ilija Stanić nije iz Sarajeva, nego iz Konjica. "Ko će koga, ja ću kuma svoga" :-)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#608 Re: NDH - All about

Post by Truba »

http://sh.wikipedia.org/wiki/Pokolj_u_Bosanskom_Grahovu

što mislite o ovom tekstu?
izgleda OK

eto odmah... nakon 3 mjeseca NDH nije mogla poslati vojsku da uguši te ustanike
toliko je bila "organizovana"
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#609 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Black swan wrote:http://sh.wikipedia.org/wiki/Pokolj_u_Bosanskom_Grahovu

što mislite o ovom tekstu?
izgleda OK

eto odmah... nakon 3 mjeseca NDH nije mogla poslati vojsku da uguši te ustanike
toliko je bila "organizovana"
Ustanak je NDH zatekao dok je bila u procesu formiranja svojih oružanih snaga (ni jedna vojska ne može se formirati za 3 mjeseca), tim prije kad imamo u vidu da je prvi veći oružani ustanak počeo već u junu, u Hercegovini. Tako da su sve intervencije na gušenju ustanka bile "u hodu", sa puno improvizacija. Samo gušenje hercegovačkog ustanka (uz ne pretjerano efikasnu pomoć Talijana) bilo je uspjeh.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#610 Re: NDH - All about

Post by madner »

To bi bilo tacno da nisu vec imali puno ljudi iz Jugoslovenske vojske.

Prve mobilne jedinice su formirane 20. aprila, 24 bataljona do kraja Juna, sa oruzjem i opremom doniranom od Njemaca.

Od ostataka divizija JA su formirani pjesadijski regimenti (vec krajem aprila).
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#611 Re: NDH - All about

Post by Truba »

srbi se usrali jer im je prijetilo uništenje zato su se bolje borili
a hrvati se opustili jer su kontali da će sve nijemci ispraviti kad tad

a tako bi i bilo da se nije desio staljingrad
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#612 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

Woody wrote:ispravka @Bratov Brat:
Luburicu je na kraju i presudio jedan Sarajlija ;-)
Ilija Stanić nije iz Sarajeva, nego iz Konjica. "Ko će koga, ja ću kuma svoga" :-)
Hvala na ispravci,mislio sam da je Sarajlija.Citao sam cak i detalje ubistva,kao i sve ono sto mu je prethodilo,a i sta se desilo nakon toga.Pomislio sam da je Stanic Sarajlija,jer su ga pominjali kao sarajevskog kriminalca.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#613 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Bratov brat wrote:
Woody wrote:ispravka @Bratov Brat:
Luburicu je na kraju i presudio jedan Sarajlija ;-)
Ilija Stanić nije iz Sarajeva, nego iz Konjica. "Ko će koga, ja ću kuma svoga" :-)
Hvala na ispravci,mislio sam da je Sarajlija.Citao sam cak i detalje ubistva,kao i sve ono sto mu je prethodilo,a i sta se desilo nakon toga.Pomislio sam da je Stanic Sarajlija,jer su ga pominjali kao sarajevskog kriminalca.
Kasnije je živio u Sarajevu a, koliko znam, živi i danas.
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#614 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

@ Pera Trta,ja mislim da je Stanic penzionisani pukovnik AR BiH,trebalo bi da je 1941. ili 1942. godiste,on je relativno bio "klinac" kad je pocinio to ubistvo,mislim da je imao 24-25 godina.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#615 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Bratov brat wrote:@ Pera Trta,ja mislim da je Stanic penzionisani pukovnik AR BiH,trebalo bi da je 1941. ili 1942. godiste,on je relativno bio "klinac" kad je pocinio to ubistvo,mislim da je imao 24-25 godina.
Ne znam da li je Stanić bio u ARBIH. Mislim da je čak i mlađi, možda 1945.godište (Luburić je ubijen 1969.).
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#616 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

Pera Trta wrote:
Bratov brat wrote:@ Pera Trta,ja mislim da je Stanic penzionisani pukovnik AR BiH,trebalo bi da je 1941. ili 1942. godiste,on je relativno bio "klinac" kad je pocinio to ubistvo,mislim da je imao 24-25 godina.
Ne znam da li je Stanić bio u ARBIH. Mislim da je čak i mlađi, možda 1945.godište (Luburić je ubijen 1969.).
Bio je 100% u ARBIH.Znao sam i brigadu kojom je komandovao,ali nazalost zaboravio sam.Inace kod ovog Luburica me je uvek zanimalo kako je bio u stanju da cini takve zlocine ,a pri tom je pricao da je i sam poreklom Srbin iz CG :roll:
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#617 Re: NDH - All about

Post by nellington »

Kod Lopušine imaš tu informaciju:
Da bi, koliko-toliko udovoljio ovim zahtevima, MUPHrvatske, odnosno novi Ured za zastitu ustavnog poretka, u kome je kljucni covek bio, upravo, Josip Perkovic, nekadasnji nacelnik SDB Hrvatske zaemigraciju, poceo je, preko sebi naklonjenim listovima, da objavljuje svoja tajna dokumenta. Jedan od takvih listova je i Slobodni tjednik, koji uredjuje Zarko Resetar. U ovom nedeljniku jos 1991. godine, objavljen je dosije Ilije Stanica, Hrvata iz Sarajeva koji je po nalogu Udbe, odnosno SDB Hrvatske dvadesetog aprila 1969. godine, u Kargahente (Spanija) ubio ustaskog lidera VjekoslavaMaksa Luburica.Prica o ovom hrvatskom likvidatoru obnovljena je februara 1995. godine sa zahtevom da se Ilija Stanic iz Bosne izruci Hrvatskoj ili ustaskoj emigraciji da mu ona sama sudi. Stanic, kako je pisao 1995. ovaj list zivi u Sarajevu. Clan je HDZ-a BiH i nosi iskaznicu pod brojem cetrdeset, a ujedno je podoficir za logistiku 2.brdske brigade Armije BiH. Pronalazenjem Stanica u Sarajevu, Slobodni tjednik se na naslovnoj strani pohvalio da je razresio ?misterij hrvatskepovjesti?, ali je uz to i podigao javnu poternicu za Ilijom Stanicem, tvrdnjom da hrvatska ustaska emigracija trazi izrucenje ubojice Maksa Luburica radi njegovog sudjenja u Zagrebu.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#618 Re: NDH - All about

Post by michio »

Nije komandovao nijednom brigadom vec kao neki sef sigurnosti ili slicno. Znam da je u intervjuu Slobodnoj Bosni rekao da ga je on zatukao dok je Jutarnjem listu da ih je bilo trojica. Ne zna vise ni sta bi kome rekao :D
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#619 Re: NDH - All about

Post by Bratov brat »

@ Nellington,to je to. :thumbup:
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#620 Re: NDH - All about

Post by madner »

Black swan wrote:srbi se usrali jer im je prijetilo uništenje zato su se bolje borili
a hrvati se opustili jer su kontali da će sve nijemci ispraviti kad tad

a tako bi i bilo da se nije desio staljingrad
Srbi su primorani na ustanak, a "Hrvati" su se debelo precijenili. Kao prvo precijenili su podrsku vlastitog narodu za tu ideologiju.
Marinn
Posts: 48
Joined: 29/05/2011 18:22

#621 Re: NDH - All about

Post by Marinn »

NDH preuzima kontrolu nad Bihaćem 1943. godine

http://www.youtube.com/watch?v=3ZSw3GKs ... re=related


Ante Pavelić u posjetu Bosanskoj Krajini 1942. godine - [1/2]

http://www.youtube.com/watch?v=YKhFJ3OdGy0


Ante Pavelić u posjetu Bosanskoj Krajini 1942. godine - [2/2]

http://www.youtube.com/watch?v=sjcxNHlGnTg&NR=1
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#622 Re: NDH - All about

Post by michio »

gonič zmajeva wrote:Ostali su bili kuhari i bolničari,naravno za pobjedu ti trebaju seljaci sa kozare,sa drvenim vilama i pet kubura.....

Kako hoces, ali ti seljaci su dali najvise za stvaranje druge Jugoslavije i to su skroz druge dimenzije u odnosu na ostale.

Prihvataju na sebe pet ofanziva i ofanzivno djeluju u prvoj banjaluckoj operaciji (najveca ofanziva partizana do 1944) da rasterete pritisak seste ofanzive u istocnoj Bosni. Prvi piloti, prvi zarobljeni njemacki general, prvi put zaplijenjen ispravan njemacki avion, napad na Rajlovac, Tuzla, oslobodjenje Beograda.

Avnojske Jugoslavije ne bi bilo bez partizana Bosanske Krajine.
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#623 Re: NDH - All about

Post by gonič zmajeva »

Najjači partizanski kraj u Jugoslaviji je bila Dalmacija.VIII Dalmatinski korpus je izbacio oko 52.000 neprijateljskih vojnika,uništio dva korpusa,XV.i XCVII.-ekvivalent armije.Uništio brojne divizije,njemačka 264. i Dinarsku četničku diviziju među ostalima(Srbi u Dalmaciji su bili u četnicima).U Jugoslaviji nepremašen, rezultat.
Zarobili su nekoliko tisuča Talijana,samo u Splitu 13.000.
Oslobodili su cijelu Dalmaciju od Prevlake do Knina(velika bitka).Liku,Gorski Kotar,Rijeku(velika bitka),Istru i Trst.

Štab mornarice NOVJ je podređen Štabu VIII. korpusa.Početkom 1944. mornarica je raspolagala sa 17 naoružanih brodova, 75 patrolnih čamaca, stotinjak motornih jedrenjaka, te većim brojem manjih motornih i ribarskih čamaca. Ti su brodovi u razdoblju 9. rujna 1943. - 26. listopada 1944. prebacili 90.000 vojnika, 11.600 ranjenika, te 110.000 putnika i izbjeglica. Mornarica je odigrala važnu ulogu u oslobađanju Dalmacije jeseni 1944., kao i u završnim operacijama 1945. godine.

Prva dva partizanska zrakoplova su ukrali Hrvati, Rudi Čajavec i Franjo Kluz, od neprijatelja.Ovo je bio prvi primjer pokreta otpora koji je imao svoje zrakoplovstvo.

Beograd su oslobodili Crvena Armija i JNA zajedno.

Da Srbi žive u nekoj drugoj dimenziji od nas ostalih več odavno znam.Ovdje je nazivamo Guslačka Dimenzija. :D
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#624 Re: NDH - All about

Post by michio »

To su zavrsne operacije za oslobodjenje zemlje kada su vec naoruzani od strane Britanaca. To je vec oktobar 1944. Mislim da je na Bracu poginuo i jedan Amerikanac.

Uslovi za oslobodjenje su stvoreni u Bosanskoj Krajini.
User avatar
gonič zmajeva
Posts: 325
Joined: 11/06/2009 13:50
Location: Letovanić Hr.

#625 Re: NDH - All about

Post by gonič zmajeva »

Počelo je počelo,aaaa napada me biče iz druge dimenzije
Image
Post Reply