NCAA - Final Four

Košarka u BiH, NBA liga, NLB liga, Euroliga,...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#1 NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Prati li iko "March Madness" - mjesec kad 340 college kosarkaska tima iz 31 lige, sirom amerike zapocinju play-off za final four? Poznato je da college basketaball ima dva turnira, NIT i NCAA. NIT je turnir za sve timove koji nisu rankirani tj. pozvani da se pridruze NCAA turniru. NCAA zapocinje u Cetvrtak, u 8 gradova sirom USA, a Final Four ce se igrati u San Antoniu.

Ove godine pratim par timova, prvi, Drake Bulldogs iz Des Moines-a, ne sto su dobri vec sto su tim koji se vise od 10+ godina nikad nije plasirao u NCAA a nosi 5 seed Zapada ove godine, sa samo 4 poraza, drugi tim je Kansas, koji je visoko rankiran, 31-3, 1 seed Mid-Westa, shampion Big 12 lige. Koji su vasi timovi ili timovi iz konferencija koje pratite, a da su favoriti? Posto u regularnoj sezoni pratim Big Ten, Big 12 & Missourri Valley interesuju me informacije o timovima koji ne igraju u ovim ligama.

Poznato je da je March Madness raj za kockare, i bookies primaju narudzbe za sve utakmice, kao i za cjelokupni turnir. Jeli iko ulozio stogod kesica ove godine?

Na ovom linku su izlistani svi timovi...
http://www.ncaa.com/sport/default.aspx? ... &id=136670
User avatar
Neelix
Posts: 11864
Joined: 15/12/2006 14:08
Location: Ostani uz mene, i puni mi redenik
Contact:

#2 Re: NCAA - Final Four

Post by Neelix »

ne pratim, sve te igrace cemo, ako vrijede, jednog dana gledati u NBA :) ono sto je zanimljivo, i sto mi nije nikad bilo jasno :) je razlika u atmosferi na NBA i NCAA utakmicama...navijaci u NCAA su slicni europskim, uglavnom navijaju, skacu, vriste, dok je na vecini NBA utakmica pozorisna atmosfera, eventualno pojedini igraci cuju skandiranje M-V-P, M-V-P, uvijekprisutno "deeefense, deeeefense", ili, sto je popularno u NY u zadnje vrijeme "Fire Isaiah, Fire Isaiah" :D

Nosferatu, cini mi se da si u USA, znas li ti razlog ovakve razlike u navijacima?
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#3 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Razlika je sto navijaci koji dolaze na NCAA su studenti collega koji ucestvuju ili su "alumni" tj. ljudi koji su zavrsili studij na tom collegu ali jos uvijek prate sportske dogadaje, kupuju season tickets i slicno. Ti ljudi su obicno ponosni na tim, i vrlo im je bitno kako tim stoji jer je to ogledalo ugleda cijele skole i collega. Inace, NBA utakmice nisu poznate po "tail-gaiting" tj. rostiljanju i pijenju po parkiralistima, dok football i college basketball jesu. Takodje, vecina dvorana u kojima se igraju utakmice NCAA su na campusima collega, tako da studenti koji zive u domovima obicno idu redovno na utakmice i znaju igrace, jer su to studenti koje mogu sresti u kafeteriji, menzi, baru, ili bilo gdje drugo u gradu.

Problem sa NBA je taj da su igraci profesionalci. Dakle, njima tim kao tim nista ne znaci, dok u college basketball odredjeni klinci biraju timove ne samo zbog skolarina vec zbog toga sto zele da budu dio tima ili atlete odredjenog univerziteta, koji ima tradiciju kosarkasku npr. Michigan State. Interesantno je da i vecina college coach trenera ne zele da predju u NBA.

NBA je vise biznis. College je vise kako bih reako, plemenitiji i vise sportski, vise se moze napraviti s manje pare, sposobnost je ta koja se trazi, i sto je najvaznije neizvjesnost. Takodje lokalni biznisi svi podrzavaju lokalne college timove, jer im promet takodje zavisi od popularnosti odredjenog tima dok su profesionalni sportisti to prevazisli jer su bazirani svi u velikim urbanim centrima gdje ce uvijek doci odredjeni broj ljudi na utakmice.

Problematika college basketball-a je to sto su lige neujednacene, tako da neki timovi koji imaju visok standing ili dobiju visok seed, nisu nuzno dobri timovi. Tu u igru dolazi onda kladionica, jer kad se uporede statistike, neki timovi bi trebali da pobjede ali realno to ne mogu na terenu. Sto znaci real life vs. statistics, i tu se okrece jako mnogo love.

Takodje u Martu je spring brake u Americi tj. sedam dana kada svi college studenti dobiju off, i vecina muskaraca prati intenzivno svoj tim na tv-u ili timove iz lige koju prate. Obicno su u gradovima gdje se igraju utakmice, hoteli rasprodani i dosta ljudi dolazi iz daleka da bi vidjelo svoj tim, to se intenzivira dok final four-a, koji je po meni bolji od NBA playoff-a, jer se igra cijeli turnij po principu eliminacije, znaci samo 1 utakmica, a ne 5-6-7. Takodje ono sto je bitno je posto je football najpopularniji sport, vecina malih collega odlucuje da pare fokusira na kosarkaske timove jer im je potrebno manje love da postignu veci uspjeh, s uspjehom vise studenata ce odluciti da dodje na taj campus ili da se upise na taj college, i tako se vrti vreteno u krug.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#4 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Ima li nacina u BiH gledati ove tekme? Satelitska, cablovska? Vidim da je i za NBA tesko se snaci za sve utakmice, pa pretpostavljam da sve i da hoces, ne mozes pogledati tekmu. Final four inace znaci da sa sve cetiri strane - east, west, midwest i south, dolazi po jedan, najbolji predstavnik na zavrsni turnir. Kako u zadnjih nekoliko godina, tim iz bilo kojeg dijela USA moze biti izabran da ide u bilo koji dio USA da igra turnir, to ne znaci da je neko ko je predstavnik West-a, za Zapada, samo znaci da se odigravanje prije Final Four-a, igra na Zapadu. Ali nekad je i bilo tako, da su 4 najbolja collega, s 4 strane, sastajali se u Final Four. Taj sistem je vjerovatno ima vise smisla, ali ovaj danas je posteniji jer su manje sanse da neko ko ne zasluzuje provuce se da igra u Final Four-u.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#5 Re: NCAA - Final Four

Post by pitt »

Pratim ja :D Navijam za svoje panthere :D Big East champions :D
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#6 Re: NCAA - Final Four

Post by karanana »

Nosferatu wrote:Ima li nacina u BiH gledati ove tekme? Satelitska, cablovska? Vidim da je i za NBA tesko se snaci za sve utakmice, pa pretpostavljam da sve i da hoces, ne mozes pogledati tekmu. Final four inace znaci da sa sve cetiri strane - east, west, midwest i south, dolazi po jedan, najbolji predstavnik na zavrsni turnir. Kako u zadnjih nekoliko godina, tim iz bilo kojeg dijela USA moze biti izabran da ide u bilo koji dio USA da igra turnir, to ne znaci da je neko ko je predstavnik West-a, za Zapada, samo znaci da se odigravanje prije Final Four-a, igra na Zapadu. Ali nekad je i bilo tako, da su 4 najbolja collega, s 4 strane, sastajali se u Final Four. Taj sistem je vjerovatno ima vise smisla, ali ovaj danas je posteniji jer su manje sanse da neko ko ne zasluzuje provuce se da igra u Final Four-u.
Sportclub ce prenositi tekme. Prenosili su i neke tekme tokom regularne sezone ali su to najcesce bili snimci.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#7 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Danas 16 utakmica.

Jedan "nas" igra. Goran Suton, centar, Michigan State.

Uglavnom najbolje tekme se oceukuju izmedju najmanje bitnih timova.

Tipujem da idu dalje Xavier, Kansas, Michigan State, Wisconsin, Purdue, Norte Dame, Stanford, Pitt (a jesu vam nasli tim s kojim cete igrati "Oral Roberts"). Marquette. USC. UCLA.

Interesatna tekma je izmedju Texas A&M i Brigham Young-a, i Kent State-a (Pittov vjerovatno drugi najmiliji univerzitet) i University Nevada Las Vegas. Interesatni jer su ovo timovi po ucinku pribliznog kapaciteta.
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#8 Re: NCAA - Final Four

Post by karanana »

Evo mog bracketa. Ovaj sadrzi poprilicno velika iznenadjenja do samog pobjednika turnira. Ali morao sam se diferencirati i ako me sreca posluzi imat cu najbolji bracket.

Image
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#9 Re: NCAA - Final Four

Post by pitt »

ojjjjjjj hebote colonel cuj michigan da nas uzme :D:D:D

Evo uzesmo oral roberts(kakim im se na ime :D) 82:63 :D
Mobile_Disco
Posts: 1454
Joined: 03/02/2008 15:41
Location: Auckland

#10 Re: NCAA - Final Four

Post by Mobile_Disco »

Eee sjecam se da su nekad davno prenosili na nekoj lokalnoj tv.e NCAA Final Four.. ali to ovde slabo ko prati.. steta.. dobra kosarka..
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#11 Re: NCAA - Final Four

Post by pitt »

meni licno draza nego NBA
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#12 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Zajeba se ja sinoc.

Duke umalo ne ispade od Belmonta. Koja tekma.

Kansas State knock-outira University Souther California.

Kent State - 10 poena u prvom poluvremenu, najnizi skor u 22 godine za prvo poluvrijeme.

Cal State U Fullerton - koja tekma sa Wisconsinom, dva potpuno razlicita tima.

Idem na second round Subotnje dvije tekme.

Kansas State - Wisconsin i Kansas - UNLV.
guardian
Posts: 439
Joined: 29/08/2003 00:00
Location: Neverwhere

#13 Re: NCAA - Final Four

Post by guardian »

Prvih par dana umiju bit pravo zanimljivi :D Pratim (zadnjih 10-ak godina), ponajvise zbog bagre iz Pac-10... UCLA bi trebao daleko dogurat ove godine.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#14 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Kakva je ono tekma bila sinoc?

Mississipy Valey - UCLA.

Ja sam umirao od smijeha. Umirao. Pa ja mislim da ima srednjih skola s boljim basket timom od nesretnog Mississippy Valey-a, ljudi bacaju loptu ko kamena s ramena. Ludnica. A i UCLA se sjebao kad su vidjeli protiv koga igraju. Ja sam mislio da ljudi koji su gledali onu tekmu su bili placeni i s ulice poslani na tribinu.

Stvarno je sistem nepravedan da seed #1 igra sa #16-tim.

Evo danas me Drake iznenadi, i izgubi u over-time-u 101-99 protiv Western Kentucky-ija.

I Gonzaga je ispala. To je tim iz Spokane, Washigtona, zguzi ih Davidson.

Pravilo je da nema favorita. I sto se dalje ide sve ce ih manje biti. Samo da ispadnu ovi 15-16-to plasirani timovi, stvarno kvare prosjek. Nije mi jasno da jedan Syracuse nije pozvan na NCAA a npr. Kent State jest, ili Mississippy Valey...
guardian
Posts: 439
Joined: 29/08/2003 00:00
Location: Neverwhere

#15 Re: NCAA - Final Four

Post by guardian »

Nosferatu wrote:Kakva je ono tekma bila sinoc?

Mississipy Valey - UCLA.

Ja sam umirao od smijeha. Umirao. Pa ja mislim da ima srednjih skola s boljim basket timom od nesretnog Mississippy Valey-a, ljudi bacaju loptu ko kamena s ramena. Ludnica. A i UCLA se sjebao kad su vidjeli protiv koga igraju. Ja sam mislio da ljudi koji su gledali onu tekmu su bili placeni i s ulice poslani na tribinu.

Stvarno je sistem nepravedan da seed #1 igra sa #16-tim.

Evo danas me Drake iznenadi, i izgubi u over-time-u 101-99 protiv Western Kentucky-ija.

I Gonzaga je ispala. To je tim iz Spokane, Washigtona, zguzi ih Davidson.

Pravilo je da nema favorita. I sto se dalje ide sve ce ih manje biti. Samo da ispadnu ovi 15-16-to plasirani timovi, stvarno kvare prosjek. Nije mi jasno da jedan Syracuse nije pozvan na NCAA a npr. Kent State jest, ili Mississippy Valey...
Meni se sve cini da NCAA komisija trazi potencijalne "Pepeljuge" :roll: pa zato timovi kao Mississippi Valley bivaju pozvani... kad se pojavi mali tim niodakle (kao Gonzaga onomad kad ode do final four), gledanost namah skoci, svijet voli autsajdere... al' su ovaj put bas fulali s izborom.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#16 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Evo drugi overtime dana.

University San Diego - Connecticut. 60-60.

Ako pobjedi USD, skinuce 4 seed svoje grupe, najveci upset do sada.

Georgetown i Texas su prosli dalje takodje ocekivano.

Veceras se igra i NIT.

Craighton - Florida, za cetvrt-finale.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#17 Re: NCAA - Final Four

Post by pitt »

ispade marquette :D
guardian
Posts: 439
Joined: 29/08/2003 00:00
Location: Neverwhere

#18 Re: NCAA - Final Four

Post by guardian »

pitt wrote:ispade marquette :D
:D Stanford u osmim produzecima ove sezone :-)

UCLA za dlaku...
User avatar
kreco hakija
Posts: 120
Joined: 04/08/2005 18:47
Location: Afrička Zemlja Safari

#19 Re: NCAA - Final Four

Post by kreco hakija »

pratio sam i ja dok su moji bili u turniru (georgia tech) al eto ove godine nismo se plasirali a nešto sam i zauzet.
e nek je duke prno u šišu, vala dosta i njih :)
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#20 Re: NCAA - Final Four

Post by pitt »

pih karanana dushmanine....ti si kriv sto pitt ispade :D :D :D hajd bar je goran imao dobru noc :D
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#21 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Sweet 16-teen timovi

Kansas
Wisconsin
Mich State
UCLA
Memphis
Louisville
North Carolina
Davidson
Villanova
Western Kentucky
West Virginia
Texas
Stanford
Tennessee
Washington State
Xavier

Predivdjam Elite 8
Kansas
Wisconsin
UCLA
North Carolina
Texas
West Virginia
Tennessee ( jaka tekma sa Louisville-om)
Michigan State (najbolja tekma koja sljedi - protiv Memphisa, koji je ranked #1 na jugu).

Final Four
UCLA
North Carolina
Michigan State
Wisconsin

Nadam se da neko moze zaustaviti North Carolinu i da to nece biti UCLA (mrze me vjecni velikani basketa).
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#22 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Jesi vidjeo jada moj Karanana.

Ispadose u istom danu obadva ti tima koja si stavio u finale Final Four-a.

Tennessee zijan od Louisville-a. Moglo se je to i predvidjeti, dosta su se patili i u prve dvije tekme.

Ali nisam ocekivao da Xavier pobijedi W. Virginiu.

Danas sve samo dobre tekme.

Wisconsin - Davidson. Moze svasta iz ove tekme se izroditi ali Wisconsin bi trebao da pobijedi. Imaju najbolje balansiran tim sto se tice odnosa tehnike, visine i dubine klupe, jedina im je mana sto su poprilicno trom tim, tako da teze postizu poene. Ne samo to vec igraju cudnu taktiku u kojoj oni cekaju tim protiv kojeg igraju da se njemu prilagode, umjesto da forsiraju svoju igru. Davidson je i onako i ovako najveci underdog dosadasnjeg dijela turnira, i forsirace da i dalje iznenade svojom igrom, najbolji igrac je postigao 40 poena u prvoj, i 30, u drugoj utakmici. Zaboravih mu ime. Uglavnom NBA-hopefull.

Kansas igra sa Villanovom, do sada nisu pokazali zbog cega su rankirani kao seed #1 Midwest-a, iako su pobijedili obadvije tekme s velikom razlikom u poenima. Villanova mozda ima sansu, ali teoretsku.

Ukoliko bi prosli Wisconsin i Kansas, morali bi igrati jedin protiv drugih, to bi bila tekma vrlo, vrlo interesantna, jer Kansas ima bolju startnu petorku ali Wisconsin ima bolji tim, ima beton klupu, ima dobro odbranu, ima dosta visokih igraca, ima dobrog sutera za 3 poena. Medjutim o tome po tome. Prvo trebaju da prodju oba tima u Elite 8.

Medjutim prave dvije tekme su Stanford - Texas, i Memphis - MSU. Stanford-Texas se igra na Jugu, tako da ce vjerovatno biti jako mnogo fanova longhornsa na tekmi. Bio bi pravi podvig tu pobijediti Texas, pa zato racunam da se to nece dogoditi, dok Memphis - MSU je tekma koja ce odrediti jednog od cetiri finaliste turnira po mom misljenju. Navijam za MSU, voljeo bih da pobijede vise nego ista iako su statisticki underdogs. Goranu Sutonu, centru MSU sve naj veceras, trebace i znanja i srece.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#23 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

Sjeb zivi.

Izgleda da u Final Four prolaze do sad:

UCLA
North Carolina
Memphis (jos uvijek igraju s Tex - 12 poena razlike, 12 minuta do kraja, 50-38).
Kansas igra tekmu s Davidsonom u 5 tj. ponoc po srednje Europskom vremenu. Curry, pravo cudo dosadasnjeg toka NCAA je postigao 140 poena u cetiri utakmice meni se cini. Nije mi jasno kako Wisconsin odigra onako lose, ali drago mi je da postoje i under-dogs. Curry ce vijerovatno uskoro za NBA. Pored njega, i Beasley iz Kansas State-a, i jos par igraca, koje college ne zanima nakon sto su dobili ponude od NBA timova, konkretno Beasley iz Miami Heats-a, itd.

Sve u svemu, nadam da samo da nece pobijediti North Carolina ili UCLA u San Antoniju. Ne volem favorite, nikako.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#24 Re: NCAA - Final Four

Post by Nosferatu »

I tak, uze Kansas Final Four.

Sinoc ludilo.

Zaostajli su za Memphisom 6 poena, minut i kusur do kraja.

Izjednacili tricom na jedvite jade u zadnjoj sekundi.

Over-time pobjeda.

Fakat su se borili lavovski.

A polufinalna tekma s North Carolinom - koja utakmica, 26 poena razlike, u prvom poluvremenu, 36-10 je bilo. North Carolina je tim koji skoro svaku utakmicu prevali 100 poena. 10 poena. Nije ih isao sut. Onda u drugom poluvremenu su poceli igrati i dosli do 5 razlike, poslje toga Kansas je uspjeo da se vrati u igru, i finishra.

Bio je fin turnir. Kansas je 1988 zadnji put osvojio Final Four. Prije sinocnjeg osvajanja tri put su imali tu cast, u poredenju sa UCLA I North Carolinom koji imaju dvocifren broj Final Four titula. Memphis je imao nevjerovatnu sezonu - samo su jednom porazeni prije nego sto ih je Kansas pobijedio sinoc. 38-2. North Carolina 36-3. Duke i Maryland su jedini uspjeli da ih pobjede prije Kansasa. Kansas 36-3, izgubili su od Kansas State-a, sa najboljim freshmenom Micheal Beasley-om i protiv Texas-a, i Oklahoma State-a.

Image
User avatar
LSD
Posts: 27169
Joined: 24/07/2007 08:26

#25 Re: NCAA - Final Four

Post by LSD »

Memphis sinoc sam sebe pobjedio...imali 3 koša razlike i umjesto da prave prekrsaj,oni dopustaje Chalmersu da im zabije tricu u zadnjim sekundama sto ih je psiholoski dotuklo...u produzetku je igrao samo Kansas...sve to na stranu ali Derrick Rose je pokazao da ce biti paklen igrac i u NBA...nevjerovatna brzina i promjene pravca ko da amortizere i federe u nogama umjesto zglobova.
Post Reply