Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
jeza u ledja
Posts: 45617
Joined: 29/12/2005 01:20

#1 Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by jeza u ledja »

Treba mi pomoc oko ovoga, pa ako neko ima kakve podatke o ovome ako moze da mi pomogne, rado cu vam platiti u utorak. :D

Dakle, pokusavam skontati gdje su se nalazile neke predratne mjesne zajednice u Sarajevu, a koje su u medjuvremenu promjenile naziv. Lako mi je sa MZ tipa lupam 'MZ Dzidzikovac', ali ima ovih po novijim dijelovima grada koje su nidje veze: tipa 'MZ Jedinstvo', 'MZ Mladost', 'MZ Ivo Lola Ribar', 'MZ Marinko Obradovic' (wtf?), 'MZ Dvadesetpeti novembar'...itd. Neki stari nazivi mjesnih zajednica su vezani za stare nazive ulica, tipa 'MZ Bratstvo Jedinstvo', 'MZ Ivan Krndelj', pa njih jos i nekako mogu skontati gdje su bile, ali ove ostale komunisticke nema saMsi.
Uglavnom, ako neko zna nesto vise o tome bio bih zahvalan na pomoci. :)
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2

Post by cyprus »

Jel ti meni vjeruješ da ja ne znam tačan naziv MZ u kojoj živim? :-) :D Uglavnom, prije rata mjesna zajednica mi se meščini zvala Mladost, a danas... :-) . Nešto meščini B1 il tako nešto. :-)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45617
Joined: 29/12/2005 01:20

#3

Post by jeza u ledja »

cyprus wrote:Jel ti meni vjeruješ da ja ne znam tačan naziv MZ u kojoj živim? :-) :D Uglavnom, prije rata mjesna zajednica mi se meščini zvala Mladost, a danas... :-) . Nešto meščini B1 il tako nešto. :-)
E ta mi treba, jel to na Alipasinom, B-faza?

Zna li ko gdje je bila MZ Rosa Hadzivukovic? Meni sve nesto ko da je to bila ulica na Alipasinom (ili u Aerodromskom??), al ne mogu pronaci da ga jebes.

Evo konkretno ove MZ ne znam gdje su bile u opstini Novi Grad

Adem Buc??? - valjda u Buca Potoku?? :D
Dvadesetpeti Novembar?? :-x
Ivo Andric??
Ivo Lola Ribar?? - negdje na CVili??
Jedinstvo??
Mainko Obradovic ?? wtf??
Miro Popara :roll:
Mladost
Ragib Dzindo :-?
Rosa Hadzivukovic 1 i 3 ???
Slobodan Vukovic??
Sesti April??


I u opstini Novo Sarajevo:

Slobodan Princip Seljo???

Pa ako neko zna?
Last edited by jeza u ledja on 24/10/2007 00:42, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4

Post by cyprus »

jeza u ledja wrote:
cyprus wrote:Jel ti meni vjeruješ da ja ne znam tačan naziv MZ u kojoj živim? :-) :D Uglavnom, prije rata mjesna zajednica mi se meščini zvala Mladost, a danas... :-) . Nešto meščini B1 il tako nešto. :-)
E ta mi treba, jel to na Alipasinom, B-faza?

Zna li ko gdje je bila MZ Rosa Hadzivukovic? Meni sve nesto ko da je to bila ulica na Alipasinom, al ne mogu pronaci da ga jebes.

Evo konkretno ove MZ ne znam gdje su bile u opstini Novi Grad

Adem Buc??? - valjda u Buca Potoku?? :D
Dvadesetpeti Novembar?? :-x
Ivo Andric??
Ivo Lola Ribar?? - negdje na CVili??
Jedinstvo??
Mainko Obradovic ?? wtf??
Miro Popara :roll:
Mladost
Ragib Dzindo :-?
Rosa Hadzivukovic 1 i 3 ???
Slobodan Vukovic??
Sesti April??


I u opstini Novo Sarajevo:

Slobodan Princip Seljo???

Pa ako neko zna?
Jeste, to je na Alipašinom B-faza.

A za ovo ostalo, vjeruj da ne znam.
User avatar
Arteta
Posts: 6740
Joined: 24/09/2011 11:59
Location: Tamni Vilajet

#5 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Arteta »

Opstine Novi Grad i Novo Sarajevo su imale imena mjesnih azejdnica po narodnim herojima,pa se malo tesko snaci. :mrgreen:
User avatar
holowey
Posts: 8471
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#6 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by holowey »

nekad pred rat je izasla knjiga "ko, gdje, sta u sarajevu" koja je sadrzavala mapu grada i popis mjesnih zajednica i ulica svih deset opstina pa pogledaj po antikvarnicama, buvljacima, mozda naletis...knjiga je "olimpijski" narandzasta sa motivom sarajeva, mekih korica
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#7 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

jeza u ledja wrote:Treba mi pomoc oko ovoga, pa ako neko ima kakve podatke o ovome ako moze da mi pomogne, rado cu vam platiti u utorak. :D
Jest da je prošlo 8 godina od ovog pitanja ali evo ako nije kasno da napišem šta znam :D

Opština Novi Grad
stari naziv---novi naziv mjesne zajednice

Adem Buć----Buča Potok
Boško Lantoš---Ali-pašin Most II
Dvadesetpeti Novembar---Ali-pašino polje C-I
Ivo Andrić---Ali-pašino polje A-II
Ivo Lola Ribar---Aneks
Jedinstvo---Ali-pašino polje C-II
Marinko Obradović---Briješće
Miro Popara---Saraj-Polje
Mladost---Ali-pašino polje B-I
Mojmilo---Ali-pašino polje B-II
Pavle Goranin 1---Švrakino Selo I
Pavle Goranin 2---Švrakino Selo II
Pavle Goranin 3---Švrakino Selo III
Petar Dokić---Čengić Vila
Ragib Džindo---Ali-pašin Most I
Rajlovac---Sokolje
Slobodan Vuković---Dolac
Šesti April---Ali-pašino polje A-I
Ostala ista imena: Dobroševići, Olimpijsko Selo, Otoka, Reljevo, Staro Hrasno

Ono što mi je ostalo nepoznanica je gdje su tačno na Dobrinji bile ove mjesne zajednice:
stari nazivi i broj stanovnika 91-ve:
Dobrinja 1 ----5.285
Dobrinja 3 ----4.502
Novinarsko Naselje ----13.970 (ovo je najvjerovatnije D2+D4+D5)
Rosa Hadživuković 1----4.708 (najvjerovatnije Aerodromsko naselje)
Rosa Hadživuković 3----3.896 (vjerovatno C5)

Novi nazivi:
Dobrinja A ___Aerodromsko naselje i D5
Dobrinja B ___naš dio D1, C5 i pola D2 (polovina koja je uz trolejbusku liniju)
Dobrinja C ___četvrtina D2, D3B i naš dio D4
Dobrinja D ___četvrtina D2 i D3A

______________________________________________________________________________________________________________

Opština Novo Sarajevo
stari naziv---novi naziv mjesne zajednice

Avdo Hodžić---Malta
Bane Šurbat---Grbavica I
Blagoje Parović---Dolac
Bratstvo Jedinstvo---Željeznička
Danilo Đokić---Kvadrant
Ivan Krndelj---Hrasno
Kumrovec---Čengić vila II
Omer Maslić---Čengić Vila I
Pero Kosorić---Trg Heroja
Slobodan Princip Seljo+Ravijojla Rava Janković---Grbavica II
Last edited by Mister Yes on 27/08/2015 19:15, edited 4 times in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#8 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by supercali »

cengic vila 2 nije u novom sarajevu
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#9 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

supercali wrote:cengic vila 2 nije u novom sarajevu
MZ Čengič Vila II jeste jedna od MZ u opštini Novo Sarajevo:

http://www.novosarajevo.ba/izdvojeno/mjesne-zajednice
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#10 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by quarterback »

imam pregled novih i starih naziva ulica, posaljem u toku dana
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#11 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by SHTEVELEC »

Nije, Cengic Vila II je na lijevoj obali Miljacke i spada u Novi Grad, s desne strane je Cengic Vila I i ona je Novo Sarajevo
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#12 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

SHTEVELEC wrote:Nije, Cengic Vila II je na lijevoj obali Miljacke i spada u Novi Grad, s desne strane je Cengic Vila I i ona je Novo Sarajevo
Otvori zvaničnu stranicu opštine Novo Sarajevo:

http://www.novosarajevo.ba/izdvojeno/mjesne-zajednice

Klikni na malu mjesnu zajednicu u zapadnom dijelu opštine i vidjećeš da postoji ta MZ u opštini Novo Sarajevo.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#13 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by supercali »

kako je onda moguce da se dvije mjesne zajednice zovu isto a jedna do druge su?
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#14 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by quarterback »

quarterback wrote:imam pregled novih i starih naziva ulica, posaljem u toku dana
https://filetea.me/t1sntyrwZxBQAqoeY06ntxk9w
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#15 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by SHTEVELEC »

to na stranici ne znaci nista, 90% ljudi koji rade u opstini pola cengic vile 1 i cengic vile 2 zovu otoka (cak nazvase i tramvajske stanice otoka), trolejbus se kazu okrece na otoci, pijaca (nekad hepok, sada valjda merkur, ne znam ko je vise vlasnik) je kazu na otoci, pijaca kod kvadranta je otvorena pijaca otoka, nidje veze... znaci, miljacka dijeli cengic vilu, 1 je s desne strane, 2 s lijeve strane (imam dosta prijatelja na cengic vili 1, svi su u opstini novo sarajevo, ja sam na cengic vili 2 i u opstini sam novi grad)
User avatar
muha_sa
Posts: 128764
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#16 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by muha_sa »

Postby jeza u ledja » 23/10/2007 00:56

Treba mi pomoc oko ovoga, pa ako neko ima kakve podatke o ovome ako moze da mi pomogne, rado cu vam platiti u utorak

jesil tuJ :?
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#17 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by sabina1 »

SHTEVELEC wrote:to na stranici ne znaci nista, 90% ljudi koji rade u opstini pola cengic vile 1 i cengic vile 2 zovu otoka (cak nazvase i tramvajske stanice otoka), trolejbus se kazu okrece na otoci, pijaca (nekad hepok, sada valjda merkur, ne znam ko je vise vlasnik) je kazu na otoci, pijaca kod kvadranta je otvorena pijaca otoka, nidje veze... znaci, miljacka dijeli cengic vilu, 1 je s desne strane, 2 s lijeve strane (imam dosta prijatelja na cengic vili 1, svi su u opstini novo sarajevo, ja sam na cengic vili 2 i u opstini sam novi grad)
U opstini Novo Sarajevo postoje dvije mjesne zajednice Cengic Vila. Nekadasnja MZ Avdo Hodzic je Cengic Vila I a nekadasnja MZ Kumrovec je danasnja Cengic Vila II.
Kako ti i narod zovete pojedine djelove grada je tvoj i narodni problem.
U opstini Novi Grad postoji MZ Cengic Vila koja se prostire od Bosmala do trolejbuske okretaljke kod Otoke. Sve zabune oko imena postoje jer se opcina Novi Grad tek krajem sedamdesetih izdvojila iz opcine Novo Sarajevo.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#18 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Mister Yes wrote:Mladost---Ali-pašino polje B-I
Mojmilo---Ali-pašino polje B-II
Kontra.

Mister Yes wrote:Ono što mi je ostalo nepoznanica je gdje su tačno na Dobrinji bile ove mjesne zajednice:
stari nazivi i broj stanovnika 91-ve:
Dobrinja 1 ----5.285
Dobrinja 3 ----4.502
Novinarsko Naselje ----13.970 (ovo je najvjerovatnije D2+D4+D5)
Rosa Hadživuković 1----4.708 (najvjerovatnije Aerodromsko naselje)
Rosa Hadživuković 3----3.896 (vjerovatno C5)

Novi nazivi:
Dobrinja A ___Aerodromsko naselje i D5
Dobrinja B ___naš dio D1, C5 i pola D2 (polovina koja je uz trolejbusku liniju)
Dobrinja C ___četvrtina D2, D3B i naš dio D4
Dobrinja D ___četvrtina D2 i D3A
Dobrinja 1 - danas dio Dobrinje B
Dobrinja 3 - danas dio dobrinje D (zapravo je riječ o zapadnoj ''polovini'' Dobrinje 2)
Novinarsko Naselje - dobrim dijelom korespondira sa Dobrinjom C (pola D2+D4+D3 / nisam siguran za D5)
Rosa Hadživuković 1 - danas dio Dobrinje A (Aerodromsko sa okolnim kućama)
Rosa Hadživuković 3 - danas dio Dobrinje B (naselje C5)

Hoćel trebat nacrtat? :-D


A što se tiče Čengić Vile, ovako je kako tvsabina kaže... Čengić Vila je podijeljena u tri mjesne zajednice - dvije su u Novom Sarajevu (MZ Čengić Vila I i MZ Čengić Vila II), a jedna u Novom Gradu (MZ Čengić Vila)... Ako treba i ovo nacrtat, probaću :-D

Naučilo se u ovih osam godina svašta :P
Last edited by cyprus on 28/08/2015 21:40, edited 1 time in total.
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#19 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

...
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#20 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote:
Dobrinja 1 - danas dio Dobrinje B
Dobrinja 3 - danas dio dobrinje D (zapravo je riječ o zapadnoj ''polovini'' Dobrinje 2)
Novinarsko Naselje - dobrim dijelom korespondira sa Dobrinjom C (pola D2+D4+D3 / nisam siguran za D5)

Hoćel trebat nacrtat? :-D
Ovo kako si ti opisao izgleda ovako:

Image

Jesam li dobro nacrtao?
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#21 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by cyprus »

Mister Yes wrote:
cyprus wrote:
Dobrinja 1 - danas dio Dobrinje B
Dobrinja 3 - danas dio dobrinje D (zapravo je riječ o zapadnoj ''polovini'' Dobrinje 2)
Novinarsko Naselje - dobrim dijelom korespondira sa Dobrinjom C (pola D2+D4+D3 / nisam siguran za D5)

Hoćel trebat nacrtat? :-D
Ovo kako si ti opisao izgleda ovako:

Image

Jesam li dobro nacrtao?
Jah, tako nekako... Doduše mislim da se kec protezo preko tadašnjih livada oko autobuske stanice (anamone) do D4...

A taj upitnik je iz razloga što je to područje dok je bilo neizgrađeno pripadalo MZ Rosa H. II, ali ona se nakon izgradnje petice izgleda rasformirala, i gdje je taj dio završio zaista ne mogu biti siguran... Gledajući broj stanovnika možda je najlogičnije da je i taj dio upao u Novinarsko naselje...
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#22 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote:
Mister Yes wrote:Mladost---Ali-pašino polje B-I
Mojmilo---Ali-pašino polje B-II
Kontra.
Otvori ovu stranicu:

http://www.novigradsarajevo.ba/public_h ... nfo_10.pdf

na stranici 78 kaže:
Mjesna zajednica “Alipašino Polje B-I” zauzima površinu od 145.291,00m2, formirana je 1980. godine pod nazivom MZ ”Mladost”, a od 1994. godine mjesna zajednica mijenja naziv u MZ “Alipašino Polje B-I”.
i
Mjesna zajednica “Alipašino Polje B-II” zauzima površinu od 121.388,00m2, formirana je 1980. godine pod nazivom MZ ”Mojmilo”, a od 1994. godine mjesna zajednica mijenja naziv u MZ “Alipašino Polje B-II”.
Inače, na stranici opštine Novi grad imaš te Info magazine (donji desni ugao). U zadnjih 5 izdanja čini mi se imaš predstavljanje mjesnih zajednica.

Osim toga korisno je otvoriti i ovaj dokument:

http://www.novigradsarajevo.ba/public_h ... _final.pdf

na stranici 65 imaš super korisnu tabelu (iako ima sitne greške u broja stanovnika) gdje se vidi koliko je koja današnja MZ (ili grupa MZ) imala stanovnika 91-ve. Kad se ovo uporedi sa rezultatima popisa 91-ve po mjesnim zajednicama:

http://www.fzs.ba/Dem/Popis/stanovnistv ... nicama.pdf

može se puno toga skontati.
User avatar
Mister Yes
Posts: 5730
Joined: 05/02/2013 12:35
Location: In a world of magnets and miracles

#23 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by Mister Yes »

cyprus wrote:
Mister Yes wrote:
cyprus wrote:
Dobrinja 1 - danas dio Dobrinje B
Dobrinja 3 - danas dio dobrinje D (zapravo je riječ o zapadnoj ''polovini'' Dobrinje 2)
Novinarsko Naselje - dobrim dijelom korespondira sa Dobrinjom C (pola D2+D4+D3 / nisam siguran za D5)

Hoćel trebat nacrtat? :-D
Ovo kako si ti opisao izgleda ovako:

Image

Jesam li dobro nacrtao?
Jah, tako nekako... Doduše mislim da se kec protezo preko tadašnjih livada oko autobuske stanice (anamone) do D4...

A taj upitnik je iz razloga što je to područje dok je bilo neizgrađeno pripadalo MZ Rosa H. II, ali ona se nakon izgradnje petice izgleda rasformirala, i gdje je taj dio završio zaista ne mogu biti siguran... Gledajući broj stanovnika možda je najlogičnije da je i taj dio upao u Novinarsko naselje...
Koliko si siguran da je zapadni dio Dobrinje 2 (D2A) bio MZ Dobrinja 3? Nekako mi to nema smisla da Dobrinja 2 bude u MZ Dobrinja 3?

Ovako sam ja razmišljao prije nego si se ti javio:
Prvo su napravljeni D1 i D2 naravno i tada si D1 nazvali MZ Dobrinja 1 a D2 i sve ostalo prema brdu Mojmilo nazvali "Novinarsko naselje" jer su u njemu bili novinari za vrijeme OI. Onda kada se napravila D3 taj dio se izdvojio kao MZ Dobrinja 3 a sve ostalo ostalo Novinarsko naselje. D4 i D5 su se napravili pred rat i nisu stigli dobiti svoje MZ pa su ostali u MZ Novinarsko Naselje. Tako sam ja kontao. Ali ako si siguran da je D2A ustvati MZ Dobrinja 3 onda to mijenja moje razmišnjanje. Iako mi je pravo čudno da D2 nazovu MZ Dobrinja 3 :?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#24 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by supercali »

SHTEVELEC wrote:to na stranici ne znaci nista, 90% ljudi koji rade u opstini pola cengic vile 1 i cengic vile 2 zovu otoka (cak nazvase i tramvajske stanice otoka), trolejbus se kazu okrece na otoci, pijaca (nekad hepok, sada valjda merkur, ne znam ko je vise vlasnik) je kazu na otoci, pijaca kod kvadranta je otvorena pijaca otoka, nidje veze... znaci, miljacka dijeli cengic vilu, 1 je s desne strane, 2 s lijeve strane (imam dosta prijatelja na cengic vili 1, svi su u opstini novo sarajevo, ja sam na cengic vili 2 i u opstini sam novi grad)
Otvorena pijaca i jeste na otoci jer je od c vile dijeli ulica koja ide podvoznjak kasarna viktor bubanj iliti ramiz salcin
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#25 Re: Nazivi starih mjesnih zajednica u Sarajevu

Post by sabina1 »

cyprus wrote: A što se tiče Čengić Vile, ovako je kako tvsabina kaže... Čengić Vila je podijeljena u tri mjesne zajednice - dvije su u Novom Sarajevu (MZ Čengić Vila I i MZ Čengić Vila II), a jedna u Novom Gradu (MZ Čengić Vila)... Ako treba i ovo nacrtat, probaću :-D

Naučilo se u ovih osam godina svašta :P
Zabuna nastaje jer se naziv naselja ne poklapa sa nazivima MZ-a.
Stanovnici MZ Cengic Vila II u Novom Sarajevu za sebe kazu da zive na Cengic Vili I i da je njihovo naselje starije od naselja koje nosi naziv MZ Cengic Vila I.
Stvarna Cengic Vila II je zapravo novogradska Cengic Vila.
Zanimljivo je da je naselje oko nebodera Vranica nekada bilo zasebna MZ (danas Cengic Vila I) da su ulice Malta i Bihacka na Cengic Vila I a da je otvorena pijaca Otoka zapravo na novogradskoj Cengic Vili.....
Post Reply