NAUČNA SENZACIJA IZ TUZLE: Programirano pismo za gluhe

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Post Reply
missA
Posts: 720
Joined: 13/09/2004 14:34
Location: Ljubljana

#1 NAUČNA SENZACIJA IZ TUZLE: Programirano pismo za gluhe

Post by missA »

NAUČNA SENZACIJA IZ TUZLE: Programirano pismo za gluhe


PROGRAMIRANIM PISMOM ZA GLUHE KORISTIT ĆE SE VIŠE OD STOTINU MILIONA GLUHIH OSOBA U CIJELOM SVIJETU.
Surdolog Husnija Hasanbegović, asistent na Defektološkom fakultetu u Tuzli, i profesor lingvistike Ahmet Kasumović, dekan Filozofskog fakulteta u Tuzli, predstavili su prošloga vikenda na Internacionalnom skupu defektologa jedinstven svjetski izum za koji je zainteresiran i svjetski gigant "Microsoft".

Mene zanima dali zna neko nesto vise o ovom, nazovimo ga, fenomenu?
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#2

Post by winetou »

Ne vjerujem :D
Ista stvar kao i sa ostalim fenomenima iz Bosne, npr oni astronauti i tako to :P
missA
Posts: 720
Joined: 13/09/2004 14:34
Location: Ljubljana

#3

Post by missA »

Samo pitam. meni je malo cudno pismo za gluhe. Oni samo ne cuju, ali zato vide. I upravo zbog toga bi mogli se normalno sluziti uobicajenim pismom pri komunikaciji.
Mene ne zanima kako ce biti to plasirano okolo. Mene zanima kako i kakve prednosti ima to pismo za gluhe.
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#4

Post by winetou »

Najvjerovatnije unaprijeđena verzija išareta :D
missA
Posts: 720
Joined: 13/09/2004 14:34
Location: Ljubljana

#5

Post by missA »

winetou wrote:Najvjerovatnije unaprijeđena verzija išareta :D
:D :lol: i ja tako mislim. i jos uvijek me zanima kakva.
Ovo gore je pisalo u Slobodnoj bosni (on line), taj dio clanka je za sve, a ostalo, detalji su samo za predplatnike, pa sam mislila ako ima neko predplatu na elekt. izdanje Slobodne, nek' nam objasni o cemu je rijec.
fukara_tz
Posts: 5991
Joined: 14/12/2003 00:00

#6

Post by fukara_tz »

Evo miss citav clanak iz SB :)

Rezultat višegodinjeg naučnog rada i istraživanja magistara defektologije Husnije Hasanbegovića, višeg asistenta na Defektološkom fakultetu u Tuzli, koji je proveo u saradnji sa jednim od vodećih stručnjaka u Bosni i Hercegovini iz oblasti jezika, profesorom lingvistike Ahmetom Kasumovićem, dekanom Filozofskog fakulteta u Tuzli, objelodanjen na Internacionalnoom skupu defektologa održanom prošlog vikenda u Tuzli, mogao bi napraviti pravu revoluciju u oblasti komunikacija gluhih i gluhonijemih osoba u svijetu, kojih prema procjenama, ima više od stotinu miliona.Hasanbegović, koji je magistrirao na Zagrebačkom sveučilištu upravo na komunikaciji gluhih osoba, sa profesorom Ahmetom Kasumovićem objavio je 2002.godine Rječnik za gluhe, koji je bio samo uvod u kapitalni naučni rad-programirano pismo za gluhe.Nekoliko godina rada na kraju je ipak rezultiralo gotovim softverom, koji se vrlo lako može instalirati u bilo koji kompjuter i koristit.Svaka osoba obučena za rad na računaru, odnosno koja poznaje najednostavniji program za pisanje word, nema potrebu za daljoom edukacijom jer su znakovi umjesto uobicajenih slova isti oni koju se koriste prilikom spelovanja rukama i kojima se sporazumijevaju svi gluhi i gluhonijemi u svijetu.Hasanbegović i Kasumović najvaili su da bi uskoro mogli obaviti razgovore sa predstavnicima Microsofta kako bi se pokušalo doći do dogovora da njihov izum bude u standardnom MS paketu uz bilo koji novi Office.Prilikom programiranja, koje je takodje uradio sam Husnija Hasanbegović, moguće je bilo koji tekst pisan recimo Arielom, Times New Romanom, Tahoma ili drugim fontom, prevesti u jezik za gluhe, kao i obrnuto.

Husnija Hasanbegović će ovaj izum vjerovatno u obliku doktorske disertacije uskoro braniti na Univerzitetu u Tuzli, iako su posljednjih mjeseci učestale najave da bi neki svjetski univerziteti bili zainteresirani da ispod njihovog krova izađe ˝bosanski Bili Gates za gluhe˝.Iako se ovom izumu proriče nevejrovatno blistava budućnost, trenutno magistar Husnija Hasanbegović jedva uspijeva pokriti osnoven egzistencijalne potrebe, tako da se teška materijalna situacija odražava i na rezultate istraživanja i njihovu sporost.Ipak, zahvaljujći kvalitetnoj saradnji među stručnjacima u Tuzli i Sarajevu, koji su direktono ili indirektno bili uključeni u ova istraživanja, uspjelo se u velikom i po mnogo čemu revolucionarnom komunikacijskom poslu.Hasanbegoviću i Kasumoviću značajnu pomoć pružili su prof.Ismet Kurtagić i surdolog Esad Majhmutović.Na Internacionalnom skupu u Tuzli Husniju Hasanbegovića već su proglasili bogatim čovjekom, jer ovakav izum svugdje u svijetu trebao bi donijeti milione maraka.Na ovakve opaske on je odmahnuo rukom i kazao da je sve uradio iz drugih pobuda: ˝ Radio sam i prvi ilmihal na Brajevom pismu za gluhonijeme, tako da ga mogu koristiti muslimani u cijelom svijetu .To niko do sada nije ni pokušao uraditi, a i to sam uradio ne da bih dobio novac, već zbog ljudi kojima je on potreban˝.



Ko su Ahmed Kasumović i Husnija Hasanbegović



Ugledni lingvista i najtalentovaniji bosanski surdolog

Profesor lingvistike dr. Ahmet Kasumović redovni je profesor na Filozofskom fakultetu u Tuzli i od prošle godine dekan ovoga fakulteta.Osnivač je katedre za bosanski jezik u Tuzli, a voditelj je posdiplomskog studija na Akademiji dramskih umjetnosti u Tuzli, čiji je bio osnivač i prvi dekan Akademije.Objavio je na desetine knjiga i više od stotinu i predeset naučnih radova iz oblasti lingvistike, a jadan je od najplodnijih i najcjenjenijih autora naučnih dijela o bosanskom jeziku.

Surdolog Husnija Hasanbegović, završio je Defektološki fakultet u Tuzli, a magistrirao je na Edukacijsko -rehabilitacijskom fakultetu u Zagrebu s najvišom ocjenom.Ovaj 35-godišnjak uskoro će braniti doktorsku disertaciju .Do sada je objavio jednu knjigu i petnaest naučnih radova.Rođen je u Tuzli, a živi u Banovićima.Iako mlad, jedan je od najcjenjenijih stručnjaka na Defektološkom fakultetu u Tuzli.
missA
Posts: 720
Joined: 13/09/2004 14:34
Location: Ljubljana

#7

Post by missA »

fukara_tz, hvala :-D
Stella-xxx
Posts: 89
Joined: 29/09/2004 12:50
Location: Mostar

#8

Post by Stella-xxx »

ovo je cool,nikad nisam razmisljala o gluhim i njihovom nacinu citanja,samo o slijepim.ovo je malo previse za moj mozgic :?
LISA
Posts: 9
Joined: 27/06/2009 21:23

#9 Re: NAUČNA SENZACIJA IZ TUZLE: Programirano pismo za gluhe

Post by LISA »

ljudovi pa ovo je super...daj ima li neko neku informaciju ili d ami preporuci pravo dobar sajt..link..nesto..mesto?..interesuje me upis na defektoloski fakultet..imal ovdje bivsih studenata..onak oneko d ami kaze opcenito o otme...da li ko zna kad su termini..rokovi...moze li s eupisati vandredno..sv esto nadjoh na netu i stranici..je staro ..i najblje d aproseta do tuzle ...icno al do tad..nadma s eda mi neko nesto kaze na ovo,a? :bih:
LISA
Posts: 9
Joined: 27/06/2009 21:23

#10 Re: NAUČNA SENZACIJA IZ TUZLE: Programirano pismo za gluhe

Post by LISA »

i da obzirom d a eja ovdje fakat slabo snalazim :-) posaljite mi pp..pliz..hvala :thumbup:
Post Reply