Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#26 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by moonca »

Nasljednik wrote: 02/05/2020 12:08 Radi se o ljudima koji će doći u istu situaciju i želio bi im pomoći i direktno uputiti u prave ruke, da se ne dese slučajevi ko sa onim rodjakom gore.
Zar ti ga nije žao
Pomoci ces im svojim primjerom... ali, ne na prave ljude. Ni tebe nisu dobro savjetovali. :-D
Rodjaka ne treba zaliti. Trazio je pomoc --dobio savjet --i, 'zna on kako se to radi u Njemackoj' a, radnja se desava u Bosni, odradio po svom i izgubio.

Salu na stranu... sto se tice imovine- vrlo je kompleksno i rijetko ces naici na isti problem i sa istim br osoba -upetljanim.

Pogotovo sto zivis vani, a i da zivis u Bosni.. nije problem procitati zakon-- ali, da li ga znamo -intrepretirati--i kao svaki--naravno da ima 'rupa u zakonu' koje dobar advokat zna naci--samo je pitanje - hoce li biti voljan da ih iskoristi..
Nasljednik
Posts: 16
Joined: 01/09/2018 21:35

#27 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by Nasljednik »

Ja mislim da informacija, da strana riješenja ne važe u Bih, već treba novo nasljedstvo riješiti, a ne samo prepis već dosta pomaže.
Onda isto mogućnost stupanja u kontakt sa kompetentnim osobama preko telefona i Emaila vrijedi.
Isto to, da to nebi trebalo biti previše skupo, jer mislim da se dosta ljudi toga plaši. Detaljnije informacije o tim troškovima bi bile korisne. Mislim da tu ima neka tabela? Di se to može unaprijed sve dosta precizno prognosticirati.
Mislim da je kod nas bilo oko 1000€ sve, a podijeljeno kroz 4 to stvarno nije neka suma.
To bi već moglo dosta ljudima pomoći da ne dolaze đabe i budu sigurni da imaju sve potrebne potvrde i dokumente uza se.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#28 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by kica »

Legendo cijene se ne formiraj "ofrlje" nije ti ista cijena za notara za rjesenje o naslijedivanju koja je imovina 10.000 EUR i 500.000 EUR,

u BiH ako ti je imovina 1 mil KM samo ces notaru platiti 1.400 EUR hahahahah :-D (imas notarsku tarifu besplatno dopstupnu na internetu).

Ne kontas ti da to sto ti pises ne moze da se rjesava na forumima :lol: :lol: :lol: tebe zastupa advokat ili se sam zastupas ( (imas advokatsku tarifu besplatno dopstupnu na internetu).

Tvoji troskovi se nisu dijelili 1/4 - nego je sve troskove tvoja mama platila :lol:
Nasljednik
Posts: 16
Joined: 01/09/2018 21:35

#29 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by Nasljednik »

I ta informacija nije previše suvišna, znači tarife su za svakog vidljive na internetu.
A pošto smatram da gotovo niko u inozemstvu neće naslijediti nekretnine vrijednosti 500.000€ u Bih, jer tada nebi trebao ići u Njemačku, znači onih 1000€ su realni, čak i dosta manje.
Linkovi tih tarifa bi bili korisni i konstruktivni, ali eto, nije to izgleda svakome u cilju
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#30 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by moonca »

Jesu vidljive, ali nisu konacne. Ima tu jos sitnih troskova-koje advokat odradjuje-ako stranka nije u mogucnosti odraditi.
Nije vrijednost imovine presudna,zasto neko zeli zivjeti i raditi u Njemackoj.
Nasljednik
Posts: 16
Joined: 01/09/2018 21:35

#31 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by Nasljednik »

Baš sam otišao na stranicu tarife advokata i moram priznati da su mi tu granice. Ne razumom dovoljno jezik i materiju da bi mogao procijeniti troškove. To je možda i razlog zašto dosta ljudi ne traže pravni savjet unaprijed, jer im je to pre kompleksno.
Tu ih treba uzeti za ruku i pomoći im sa jednim konkretnim primjerom iz prakse, da se ne boje
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#32 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by kica »

"To je možda i razlog zašto dosta ljudi ne traže pravni savjet unaprijed, jer im je to pre kompleksno."

ha ha ha ha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Slicna situacija kao kad "dijasporci" koji se cuju sa roditeljima a koji su tesko bolesni u BiH 1 godisnje telefonom, pa kad umru zacude se sto su nekom drugom svu imovinu prepisali - onima koji su se brinuli o njima zadnjih godina.

Jer ipak njihova djeca iz inostranstva su njih zvala 1 godisnje i u tim razgovorima je sve bilo u redu.

A ta djeca nisu znala da se to tako moze oduzet imovina bas bezobraan sistem i zakon u BiH.
Nasljednik
Posts: 16
Joined: 01/09/2018 21:35

#33 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by Nasljednik »

??? To sad nema apsolutno ništa sa ovim slučajem.
Jer pokojni ima mjesto boravka u inozemstvu, ne u Bih!!!
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#34 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by moonca »

Da, ali imovina mu je ostala u BIH.. Tako, budi oprezan... ne znaci da mozes i da je naslijedish.. :-)
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#35 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by vjesticanametli »

jel to ova savjetuje i ovdje oko imovine bih njemacka :lol: :lol: :lol: :lol: ubilivibil koja napast na svim temama u svim segmentima :lol: :run:
Nasljednik
Posts: 16
Joined: 01/09/2018 21:35

#36 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by Nasljednik »

Ne baš.
Većina vrijednosti imovine je u Njemačkoj (75-90%).
Zato je i sve gore na sudu obrađeno, a ostali u Bih poslje.
Nije bilo nikakvih problema ili nesporazuma među nama i prepis je već uradjen bez problema, iako ja naprimjer imam samo njemačke dokumente. Nisam trebao ni dolaziti. Većina je bila 1/1, samo te neke njive su nepodnošljive, ali je to nemoguće riješiti, a i nema tu neke vrijednosti
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#37 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by moonca »

Kako mislsih ''nepodnosljive''... njive --vishe vlasnika??

..i, ako nema neke vrijednosti .. jer tebi, s tvojim primanjima ne cini neku dobit- radije zaboravi i ne pokreci nikakav proces...
Nasljednik
Posts: 16
Joined: 01/09/2018 21:35

#38 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by Nasljednik »

moonca wrote: 02/05/2020 17:02 Kako mislsih ''nepodnosljive''... njive --vishe vlasnika??

..i, ako nema neke vrijednosti .. jer tebi, s tvojim primanjima ne cini neku dobit- radije zaboravi i ne pokreci nikakav proces...
Trebalo je značiti nepodjeljive. Piše ti sve dalje gore.
Pročitaj ako te stvarno zanima i sve će ti biti jasno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#39 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by moonca »

Nasljednik wrote: 02/05/2020 17:10 Trebalo je značiti nepodjeljive. Piše ti sve dalje gore.
Pročitaj ako te stvarno zanima i sve će ti biti jasno.
. Citam... ali, i ti dodajesh.... no.. i tebi je izgleda sad sve jasno .... tako da ti je slucaj, ovdje zavrsen.... :)

I, naucili smo i mi nesto.. :wink: :thumbup:
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#40 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by kuli1961 »

Sta mislite da ova tema ode u neki "lock" uz rezime, a u pogledu ljudi "nase gore list", koji NISU ili JESU BiH drzavljani (svejedno), zive u inostranstvu a moguci su nasljednici nepokretne imovine u BiH?
Prijedlog rezimea:
1. stranac ima pravo naslijedja u BiH
2. prije pokretanja ostavinskog posutpka za imovinu u BiH, pozeljno je kontaktirati advokata, za pravni savjet ili zastupanje
3. inostrane odluke o naslijedjivanju NE VRIJEDE u BiH (logicno i razumljivo)
4. nadlezni sud za raspravljanje zaostavstine u BiH je Osnovni/Opcinski sud na cijoj teritoriji se nalazi nepokretnost, kao i notar, po istom
teritorijalnom principu
5. pravo na naslijedje se temelji na: zakonu ( o naslijedjivanju, u Google dovoljno ukucati Z o nasljedjivanju, prikazace se zakoni oba entiteta i Brcko
DBiH), u okviru koga poznajemo, primarno: zakonsko naslijedjivanje (zakonski nalsjedni redovi), testamentarno (svojerucni, notarski testament, test.
pred svjedocima, sudski testament)
6. nasljedjivanje se provodi na osnovu dokaza o vlasnistvu ostavitelja- zemljisnoknjizni izvadak, list nepokretnosti, izvod iz knjige ulozenih ugovora, u
praksi neki sudovi prihvataju i prepis posjedovnog lista (ovo je dokaz posjeda, a ne i vlasnistva)
7. rjesenje o nasljedjivanju se dostavlja zem.knjiznom uredu pri istom opcinskom sudu na cijoj teritoriji se nekretnina nalazi, radi provodjenja u
zem.knjigama (FBiH), a u RS- Rep. upravi za geodetske i imovinskopravne poslove po isotm teritorijalnom principu, radi provodjenja tog rjesenja u
javnim knjigama,
8. troskovi, struktura:
- sudski postupak- precizno normirano u Zakonu o sudskim taksama enteta RS i svakog kantona u F BiH. fiksni iznosi, nema razgovora o visini
- postupak pred notarom- Tarife notara u entitetima
- ako nasljednika zastupa advokat- advokatske tarife entiteta i BDB, moguce odstupanje /dogovor izmedju advokata i klijenta)M neophodna je
posebna punomoc nasljednika da ga zastupa advokat i da u njegovo ime i z njegov racun da nasljednicku izjavu
- taksa na naslijedje- postoji u RS, definisana Z o sudskim taksama, za podrucje F BiH i BDB, ne znam, zaista
- porez na naslijedje- postoji u F BiH- zakoni na nivou svakog kantona, u RS nema ovog poreza
- takse za provodjenje rj. o nasljedjivanju- propisane Uredbom Vlade (za podrucje RS), a za F BiH- ne znam da i je rijec o isotm (entitetskom nivou ili
o kantonalnom)
9. troskovi. iznos- nemoguce dati opstu, okvirnu ili jedinstvenu cijenu, vrlo je kompleksno, osnvni princip- vrijednost imovine koja je predmet
nasljedjivanja
Svi zakoni/uredbe koje sam ovdjespomenuo, koa i nazive, adrese organa- sudova, notara,advokata- moguce je lako naci na bilo kom pretrazivacu, dovoljno je da upisete tacan ili priblizno tacan naziv propisa ili organa koji trazite.
Ako sam sta propustio- dodajte, a ako sam pogrijesio- ispravite.
Nasljednik
Posts: 16
Joined: 01/09/2018 21:35

#41 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by Nasljednik »

Hvala ti @kuli1961, vidim da se dosta trudis i da si stvarno kompetentan. Svaka čast.
Ja naprimjer kad pročitam te točke brzo se izgubim. Mislim da kužim dosta, ali nisam siguran i na kraju ne znam šta bi učinio da sam momentalno u onoj situaciji.
U njemačkoj postoji jedan izraz "leichte Sprache" - u prevodu " lagani jezik". To su stvarno stručnjaci koji prevode kompleksne tekstove tako, da ne obrazovani ljudi ili doseljenici to razume. Krenulo je to od djece mislim.
Ako bi se pre točke mogle prevesti u lagani jezik, to bi bilo super, a i korisno za niz običnih ljudi. Ja mislim isto da je to bio problem sa onim rodakom. Trebalo mu je to tako objasnit da on to razum i, a ne stručno korektno, ako mu ti izrazi ništa ne znače
kuli1961
Posts: 2488
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#42 Re: Nasljedstvo "sranca" imovine u BiH

Post by kuli1961 »

Nasljednik wrote: 02/05/2020 22:20 Hvala ti @kuli1961, vidim da se dosta trudis i da si stvarno kompetentan. Svaka čast.
Ja naprimjer kad pročitam te točke brzo se izgubim. Mislim da kužim dosta, ali nisam siguran i na kraju ne znam šta bi učinio da sam momentalno u onoj situaciji.
U njemačkoj postoji jedan izraz "leichte Sprache" - u prevodu " lagani jezik". To su stvarno stručnjaci koji prevode kompleksne tekstove tako, da ne obrazovani ljudi ili doseljenici to razume. Krenulo je to od djece mislim.
Ako bi se pre točke mogle prevesti u lagani jezik, to bi bilo super, a i korisno za niz običnih ljudi. Ja mislim isto da je to bio problem sa onim rodakom. Trebalo mu je to tako objasnit da on to razum i, a ne stručno korektno, ako mu ti izrazi ništa ne znače
Pokusao sam da ovu materiju koja je vrlo kompleksna, pojednostavim sto vise mogu.
Znam za pojam leichte sprache, ali ne govorim njemacki jezik. Posto je tebi DE Sprache gotovo maternji jezik, pokusaj ti prevesti i proslijedi prevod na neki forum tu u DE ili u AU, koji posjecuju nasi ljudi (ako tako nesto postoji), da im bude kao neka vrsta vodiča. Primjer sa rodjakom, ako je istinito prikazan, ne bih nešto dalje analizirao. Ako je tacan- tada je rijec o tipicnom ponasanju. U vrijeme dok sam bio advokat, imao sam takvih klijenata, koji odmah sve znaju kako treba "jer mi to u DE, AU, FR.. tako radimo". Trenutno sam im otkazivao zastupanje. No, ima i ljudi, koji nemaju nikakve veze sa inostranstvom. domicilni su, ali sve "znaju". Ni takve osobe nisam htio zastupati, desavale su se situacije da sam im morao reci- vi sve znate, ne treba vam advokat, dovidjenja.
Izgleda da je u Bosni obrazac ponasanja ovakav- ljekari su samo ljekari, inzinjeri su samo inzinjeri, a SVI su pravnici , tj SVI se razumiju u pravo. E, nije tako i nikada nece moci. Jos dok sam bio advokatski pripravnik, naucio sam pravilo- postoje klijenti koje besplatno zastupas, a postoje i klijenti koje ni po koju cijenu NE zastupas.
Post Reply