Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1 Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

1. Napada njegov ili njen identitet

Kada neko pokušava da kontrolira drugu osobu, tada krene sa napadom na njegov identitet. Počinje žrtvi da govori stvari tipa:

- Ti si bezvrijedna / bezvrijedan

- Nisi dobra majka / nisi dobar otac

- Ružna si, niko te ne bi želio / Ružan si, niko te ne bi želio

Takvi napadi ponavljaju se danima, sedmicama, a ponekad i godinama. Kao rezultat toga, žrtva postaje dezorijentirana, zbunjena i počinje da sumnja u sve u što je vjerovala da je istina. Na kraju usvaja ta nametnuta uvjerenja.



2. Osećaj krivice

Krivica je učinkovita taktika u kontroli uma i uspostavlja se na različite načine. Zlostavljač kritikuje žrtvu iz bilo kog razloga, malog, velikog ili bez razloga.

- Ovo je tvoja krivica.

- Natjerala si me da to učinim / Natjerao si me da to učinim.



3. Izdaja samog sebe

Žrtva zlostavljanja prekida komunikaciju sa porodicom i prijateljima, a tada započinje izolacija - zlostavljač smatra da su porodica i prijatelji prijetnja za njihov odnos.



4. Prijelomna tačka

U ovom trenutku žrtva se više ne prepoznaje, ne zna više ko je. Izgubila je dodir sa stvarnošću.



5. Olakšanje i prilika

Upravo kada žrtva sve to doslovno više ne može da podnese, zlostavljač postaje blaži i priušti joj kratke epizode ljubaznosti. Tada, usred psihološkog zlostavljanja, žrtva osjeća duboku zahvalnost zbog tih mrvica koje dobija.



6. Prinudno priznanje

Žrtva je toliko zahvalna zbog malog gesta ljubaznosti između perioda zlostavljanja i manipulacije da počinje da se slaže sa kritikama.



7. Usmjeravanje krivice

Žrtva ne zna što je učinila pogrešno, samo zna da je kriva. Počinje da osjeća krivicu zbog toga ko je i zbog uvjerenja koje je imala. To stvara prazninu i priliku da zlostavljač još više učvrsti nametnuti osjećaj krivice za sve što zamisli.



8. Potpuno odbacivanje identiteta

Odbacuje stari identitet i sada joj zlostavljač nudi novi identitet.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#2 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by vjesticanametli »

Mujo :D was ist problem :lol:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#3 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

vjesticanametli wrote: Mujo :D was ist problem :lol:
Nemam problem. :)

Hodam pa primjetim svasta...... uplasene ljepotice, nervozne, preuzurbane, prebrze, presutljive..... ponekad modrice, sljive.

Ne volim takve stvari, ne podnosim ih nikako.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#4 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by vjesticanametli »

ne mjesaj se hahahhah ona njega voli :D :lol: :run:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#5 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

vjesticanametli wrote: ne mjesaj se hahahhah ona njega voli :D :lol: :run:
Ma jok ba, nema to veze sa ljubavi..... zarobio je, a ona ne zna kako da se oslobodi.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#6 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by vjesticanametli »

vreca zakrpu nasla....kad neko urgira ona se razgoropadi jer ga vooooooooooooooli..... jos te zagonĐŽija namlati ta se ti petljas hahhaha
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#7 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

vjesticanametli wrote: vreca zakrpu nasla....kad neko urgira ona se razgoropadi jer ga vooooooooooooooli..... jos te zagonĐŽija namlati ta se ti petljas hahhaha

Ima i tog...... nezgodno pravo :thumbup:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#8 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by triconja »

A kad sam te kalemio dobar sam bio
:lol: :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#9 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by moonca »

:mastakazes:

Samo se zezajte, ovo je ozbiljan problem.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8259
Joined: 25/05/2013 23:49

#10 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by apsidejzi »

mali jomu wrote:1. Napada njegov ili njen identitet

Kada neko pokušava da kontrolira drugu osobu, tada krene sa napadom na njegov identitet. Počinje žrtvi da govori stvari tipa:

- Ti si bezvrijedna / bezvrijedan

- Nisi dobra majka / nisi dobar otac

- Ružna si, niko te ne bi želio / Ružan si, niko te ne bi želio

Takvi napadi ponavljaju se danima, sedmicama, a ponekad i godinama. Kao rezultat toga, žrtva postaje dezorijentirana, zbunjena i počinje da sumnja u sve u što je vjerovala da je istina. Na kraju usvaja ta nametnuta uvjerenja.



2. Osećaj krivice

Krivica je učinkovita taktika u kontroli uma i uspostavlja se na različite načine. Zlostavljač kritikuje žrtvu iz bilo kog razloga, malog, velikog ili bez razloga.

- Ovo je tvoja krivica.

- Natjerala si me da to učinim / Natjerao si me da to učinim.



3. Izdaja samog sebe

Žrtva zlostavljanja prekida komunikaciju sa porodicom i prijateljima, a tada započinje izolacija - zlostavljač smatra da su porodica i prijatelji prijetnja za njihov odnos.



4. Prijelomna tačka

U ovom trenutku žrtva se više ne prepoznaje, ne zna više ko je. Izgubila je dodir sa stvarnošću.



5. Olakšanje i prilika

Upravo kada žrtva sve to doslovno više ne može da podnese, zlostavljač postaje blaži i priušti joj kratke epizode ljubaznosti. Tada, usred psihološkog zlostavljanja, žrtva osjeća duboku zahvalnost zbog tih mrvica koje dobija.



6. Prinudno priznanje

Žrtva je toliko zahvalna zbog malog gesta ljubaznosti između perioda zlostavljanja i manipulacije da počinje da se slaže sa kritikama.



7. Usmjeravanje krivice

Žrtva ne zna što je učinila pogrešno, samo zna da je kriva. Počinje da osjeća krivicu zbog toga ko je i zbog uvjerenja koje je imala. To stvara prazninu i priliku da zlostavljač još više učvrsti nametnuti osjećaj krivice za sve što zamisli.



8. Potpuno odbacivanje identiteta

Odbacuje stari identitet i sada joj zlostavljač nudi novi identitet.
Ima svoje ime: skriveni narcisizam! Engl: covert narcissist
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#11 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

Prava ljubav i lijep odnos treba da dođe prirodno, a ne kao posljedica žrtve zbog neke osobe.


Ostavite ga / ostavite je bez trunke kajanja ako.....



Javlja se samo kad njemu / kad njoj odgovara

Jedan dan je tu pa ga nema / pa je nema, pa želi da se vidite, ali sljedeća tri dana nema ni poruke. Neko ko ima ozbiljne namjere tako se neće ponašat.



Laže

Za laganje ne treba neko posebno obašnjenje zašto nikada ne bi trebalo da se toleriše.



Ne želi da čuje "ne" od vas

Svako od nas ima svoje granice, ali on - ona vaše jednostavno ne poštuje, o čemu god da se radi. Ukoliko nije po njegovom - njenom, ne želi da diskutuje i popušta.



On / Ona je uvijek u pravu

Možda vam to na početku neće toliko smetati jer ste zaljubljeni preko ušiju, ali zamislite život s takvom osobom koja je uvijek "najpametnija"? Upravo tako!



On / Ona je sebi najbitniji

Šta je njemu / njoj najvažnije u životu? život, hobiji, interesi, posao, ciljevi, a vi ste baš uvijek na drugom mjestu ili čak - trećem.



Imate osjećaj da vas ne cijeni dovoljno

Vi se potrudite nešto da uradite za njega / za nju i često zanemarite sebe zbog toga, ali imate osjećaj kako on / ona to nimalo ne cijeni. Pravi muškarac / žene cijenit će i najmanju sitnicu koju ćete učiniti za njega / za nju.



Krije vas

Iako se viđate već neko vrijeme, njegove / njezine prijatelje ste vidjeli samo na društvenim mrežama, a za porodicu da ne pričamo. Ne znamo da li je ružniji taj osjećaj da niste "dovoljno dobri" da vas upozna sa svima, ili činjenica da se možda nešto krije. U svakom slučaju, razgovarajte ili nestanite - to je na vama.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#12 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:23, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#13 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by spreca »

ja svoju ne tucem i ne zlostavljam.....jest da mi cesto upadne na nogu ili saku ili zaletise glavom u zid :mrgreen: :lol: :lol: :lol: ....nema od tuce nista...prvi put kad ti dodje da je lupis ucini sebi uslugu i razidji se sa njom
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#14 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by Rugafet »

Nije dzaba meni stari uvijek govorio - Kad prvi put prdne pred tobom i nasmije se, bjezi od nje koliko te noge nose
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#15 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

Razumijevanje drugog se ne postize njegovim omalovazavanjem, potcjenjivanjem i negiranjem.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#16 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

I muškarci i žene mrze ove savjete, i svima idu na živce..... ali prije ili kasnije shvate da su ispravni.


Nemojte dopustiti da se vaš život pretvori u vječitu potragu za onu pravu / za onim pravim. Ne postoji jedna jedina žena / ne postoji jedan jedini muškarac koji je savršen / koja je savršena za vas, već ih postoji stotine sa kojima bi bili savršeno kompatibilni.


Lijepo je kročiti kroz život u romantičnom tonu, volite je / volite ga i tako to.... ali koliko god vaša ljubav bila snažna samo od nje se ne živi. Činjenica je da se može ludo voljeti neko ko je potpuno pogrešan izbor za vas iz mnogo razloga. A kada vas se ne poštuje, ne cijeni i omalovažava, onda ljubav nije dovoljna.


Druženje uvijek s jednim te istim ljudima, na jednim te istim mjestima teško da će vas negdje dovesti. Ne kažemo da nije moguće, jeste, sve je moguće, ali je svakako manje vjerovatno nego kada širite krug svojih poznanstava.


Treba smanjiti svakakva očekivanja. Potpuno je normalno željeti nekog koji će ispunjavati određene karakteristike i koji su vama izuezno važni, ali nije normalno odstupati od svojih želja samo kako ne biste bili sami. Uostalom, svi mi imamo poprilično iste realne želje i nije da ne sanjamo o nekom, i gle čuda još i da mašta o istim stvarima kao i vi.


Ako vas muškarac / žena ne može podnijeti u vašem najgorem izdanju, onda definitivno ne zaslužuje ni vaše najbolje izdanje.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#17 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by lijepa u dusi »

Kako prijateljici otvoriti oci i pokazati joj da se nalazi u ovakvoj situaciji?
mali jomu wrote:Prava ljubav i lijep odnos treba da dođe prirodno, a ne kao posljedica žrtve zbog neke osobe.


Ostavite ga / ostavite je bez trunke kajanja ako.....



Javlja se samo kad njemu / kad njoj odgovara

Jedan dan je tu pa ga nema / pa je nema, pa želi da se vidite, ali sljedeća tri dana nema ni poruke. Neko ko ima ozbiljne namjere tako se neće ponašat.



Laže

Za laganje ne treba neko posebno obašnjenje zašto nikada ne bi trebalo da se toleriše.



Ne želi da čuje "ne" od vas

Svako od nas ima svoje granice, ali on - ona vaše jednostavno ne poštuje, o čemu god da se radi. Ukoliko nije po njegovom - njenom, ne želi da diskutuje i popušta.



On / Ona je uvijek u pravu

Možda vam to na početku neće toliko smetati jer ste zaljubljeni preko ušiju, ali zamislite život s takvom osobom koja je uvijek "najpametnija"? Upravo tako!



On / Ona je sebi najbitniji

Šta je njemu / njoj najvažnije u životu? život, hobiji, interesi, posao, ciljevi, a vi ste baš uvijek na drugom mjestu ili čak - trećem.



Imate osjećaj da vas ne cijeni dovoljno

Vi se potrudite nešto da uradite za njega / za nju i često zanemarite sebe zbog toga, ali imate osjećaj kako on / ona to nimalo ne cijeni. Pravi muškarac / žene cijenit će i najmanju sitnicu koju ćete učiniti za njega / za nju.



Krije vas

Iako se viđate već neko vrijeme, njegove / njezine prijatelje ste vidjeli samo na društvenim mrežama, a za porodicu da ne pričamo. Ne znamo da li je ružniji taj osjećaj da niste "dovoljno dobri" da vas upozna sa svima, ili činjenica da se možda nešto krije. U svakom slučaju, razgovarajte ili nestanite - to je na vama.
Ona misli da je svjesno usla u takav odnos, sto je mozda i istina, ali se ovo vuce vec par godina, ne pomicu se s mrtve tacke, a ona kaze da je sretna uz njega pa makar i kad joj daje mrvice. Inace su vec jednom kao bili skupa, prevario je, samo sto to ona ne zeli priznati sebi i od tada se vuce ovaj nedefinisani odnos. Zapravo, s njegove strane je jasno, ona je rezerva koja ce uvijek biti tu dok ne naidje bolja. Sto je najgore, da je koristi za sex pa bi mi bilo jasno zasto to radi, ovako mi nije bas najjasnije.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#18 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

lijepa u dusi wrote:Kako prijateljici otvoriti oci i pokazati joj da se nalazi u ovakvoj situaciji?

Ona misli da je svjesno usla u takav odnos, sto je mozda i istina, ali se ovo vuce vec par godina, ne pomicu se s mrtve tacke, a ona kaze da je sretna uz njega pa makar i kad joj daje mrvice. Inace su vec jednom kao bili skupa, prevario je, samo sto to ona ne zeli priznati sebi i od tada se vuce ovaj nedefinisani odnos. Zapravo, s njegove strane je jasno, ona je rezerva koja ce uvijek biti tu dok ne naidje bolja. Sto je najgore, da je koristi za sex pa bi mi bilo jasno zasto to radi, ovako mi nije bas najjasnije.

Tesko ces joj otvoriti oci, u stvari nemas nikakve sanse da joj otvoris oci, i ne pokusavaj to...... samo ce otici od tebe,

coravom se nikad oci ne mogu otvorit,

ali mozes je pokusati nauciti da postuje sebe, svoje zelje, snove, da samu sebe pronadje, da sama moze da bira sta njoj odgovara, da sama trazi ono sto voli, i ako je neko u tome sputava samo da prodje pokraj njega, da to nije za nju.....

ona to treba sama da skonta, lagahnom normala pricom o svemu, izlascima, finim druzenjima.... itd.


Lesinari samo cekaju da naidju na nesigurnu osobu..... i onda je zarobe.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#19 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by sadie_forever »

Ne mjesaj se jer te nece poslusati,mozda i hoce odmah nakon ali pomirit ce se i onda si najgora.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18689
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#20 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by SmokingMan »

mali jomu wrote:
Druženje uvijek s jednim te istim ljudima, na jednim te istim mjestima teško da će vas negdje dovesti. Ne kažemo da nije moguće, jeste, sve je moguće, ali je svakako manje vjerovatno nego kada širite krug svojih poznanstava.
Ovo je jedna od većih zabluda danas u društvu gdje se koristi ona isprazna fraza "da čovjek vrijedi onoliko koliko ima prijatelja",međutim,u stvarnosti je ne rijedak sasvim suprotan slučaj,gdje prijatelj može zapravo postati najveći neprijatelj.Ako proširuješ krug ljudi ne znali autoamtski da su ti svi prijatelji (možda da ćeš iz toga steći tek jednog pravog prijatelja,ali male su šanse za to.Šta znači danas biti nekome istinski prijatelj?),postoji mogućnost da ti baš niko do te većine nije istinski prijatelj,nego su tu čisto radi izlazaka,ubijanja vlastitog vremena,beskrajnog šupljiranja,što nikako nije rijedak slučaj.Na prijateljstvo se često gleda toliko površno da ljudi zanemaruju jednu od bitnijih karakteristika prijateljstva,bezuslovna ljuvbav.Mnogi ljudi pristaju na takve modele prijateljstva jer ih prati osjećaj da bi nekada mogli ostati sami.Nekada sam i sam imao širok krug tih "prijatelja",ali mi je u konačnici boravak sa njima bila moja prva i prava životna lekcija,nakon koje sam konačno progledao svojim očima.Danas se družim sa jakom skromnim brojem ljudi,sa kojima mogu razgovarati kao čovjek sa čovjekom,ali ih i dalje držim na distanci,smatrajući ih i dalje poznanicima,jer svaki naredni susret sa njima je prilika da se nešto novo nauči od njih,pa i o njima samima,jer se ljudi vremenom mjenjau,veze između ljudi jaćaju,ili se prekidaju.Više volim provoditi vrijeme sam,čitajući knjige,posvetiti vrijeme mom hobiju,svojoj užoj porodici,šetnjama.Prilajtelji dolaze i odlaze,kao i djevojke,žene,i od njih ne treba imati prevelika očekivanja,kao i od od onih nama bliskih.U našim životima su svi prolaznici,od naših roditelja,braće,sestara,čovjek uvijek mora imati na umu,da je on uprkos svim tim silnim prijaeljima,kojima nekada posvećuje i previše pažnje i vremena,u konačnici pravi istinski samac.

Šta se sve danas naziva prijateljstvom,i šta se sve danas naziva ljubavlju,prije bi rekao da u vezama više postoji opsesivnosti nego iskrene ljubavi i razumjevanja.Uz malo pronicljivosti i strpljenja,a prije svega samospoznaje,sve se lahko može primjetit na drugim ljudima,od njihovog ponašanja,navika,načina komunikacije,načina oblačenja,itd.U iskrenom prijateljstvu je sve bitno,do najmanjih sitnica!Jer takvi prijatelji su obično i kućni prijatelji,i oni su doslovno dio napiš porodica.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#21 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

sadie_forever wrote: Ne mjesaj se jer te nece poslusati,mozda i hoce odmah nakon ali pomirit ce se i onda si najgora.

Pazite se ovoga...... to se stvarno tako desava, zato se nikad ne ide sa nikakvom direktnom pricom ovako onako.....

Mudro i polahko okolo kole malo po malo uz kahvu, sok, fino raspolozenje, salu i smijeh......

Moze dugo potrajat....... dok osoba ne skonta, ako skonta......

Ako ste jarani ili jaranice, ne napustajte je, ako niste..... spasavajte sebe.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#22 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

SmokingMan wrote:
mali jomu wrote:
Druženje uvijek s jednim te istim ljudima, na jednim te istim mjestima teško da će vas negdje dovesti. Ne kažemo da nije moguće, jeste, sve je moguće, ali je svakako manje vjerovatno nego kada širite krug svojih poznanstava.
Ovo je jedna od većih zabluda danas u društvu gdje se koristi ona isprazna fraza "da čovjek vrijedi onoliko koliko ima prijatelja",međutim,u stvarnosti je ne rijedak sasvim suprotan slučaj,gdje prijatelj može zapravo postati najveći neprijatelj.Ako proširuješ krug ljudi ne znali autoamtski da su ti svi prijatelji (možda da ćeš iz toga steći tek jednog pravog prijatelja,ali male su šanse za to.Šta znači danas biti nekome istinski prijatelj?),postoji mogućnost da ti baš niko do te većine nije istinski prijatelj,nego su tu čisto radi izlazaka,ubijanja vlastitog vremena,beskrajnog šupljiranja,što nikako nije rijedak slučaj.Na prijateljstvo se često gleda toliko površno da ljudi zanemaruju jednu od bitnijih karakteristika prijateljstva,bezuslovna ljuvbav.Mnogi ljudi pristaju na takve modele prijateljstva jer ih prati osjećaj da bi nekada mogli ostati sami.Nekada sam i sam imao širok krug tih "prijatelja",ali mi je u konačnici boravak sa njima bila moja prva i prava životna lekcija,nakon koje sam konačno progledao svojim očima.Danas se družim sa jakom skromnim brojem ljudi,sa kojima mogu razgovarati kao čovjek sa čovjekom,ali ih i dalje držim na distanci,smatrajući ih i dalje poznanicima,jer svaki naredni susret sa njima je prilika da se nešto novo nauči od njih,pa i o njima samima,jer se ljudi vremenom mjenjau,veze između ljudi jaćaju,ili se prekidaju.Više volim provoditi vrijeme sam,čitajući knjige,posvetiti vrijeme mom hobiju,svojoj užoj porodici,šetnjama.Prilajtelji dolaze i odlaze,kao i djevojke,žene,i od njih ne treba imati prevelika očekivanja,kao i od od onih nama bliskih.U našim životima su svi prolaznici,od naših roditelja,braće,sestara,čovjek uvijek mora imati na umu,da je on uprkos svim tim silnim prijaeljima,kojima nekada posvećuje i previše pažnje i vremena,u konačnici pravi istinski samac.

Šta se sve danas naziva prijateljstvom,i šta se sve danas naziva ljubavlju,prije bi rekao da u vezama više postoji opsesivnosti nego iskrene ljubavi i razumjevanja.Uz malo pronicljivosti i strpljenja,a prije svega samospoznaje,sve se lahko može primjetit na drugim ljudima,od njihovog ponašanja,navika,načina komunikacije,načina oblačenja,itd.U iskrenom prijateljstvu je sve bitno,do najmanjih sitnica!Jer takvi prijatelji su obično i kućni prijatelji,i oni su doslovno dio napiš porodica.


U pravu si..... :thumbup:

Da bi se to skontalo, kroz sve to se mora proci sa sto manje poslijedica...... zivot je takav i nije drugaciji.

Radi se o tome da se mozes vratit u normalu i regularu sa samim sobom i svim okolo sebe. :thumbup:
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#23 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

Razlike između dobre i loše veze



1. Izvinjenje

Dobra veza: Vi i vaš partner možete otvoreno jedno drugom da kažete šta ne valja, priznate greške i nastavite dalje.

Loša veza: Izvinjenje je rijetkost i teško se izgovara naglas.

Brižljiv partner će prije progutati knedlu i reći da mu je žao nego da nastavi da vas povređuje.


2. Šta se cijeni

Dobra veza: Uglavnom se fokusirate na pozitivne stvari, možda nekad spomenete neke stvari koje biste voljeli da se poprave.

Loša veza: Uglavnom se fokusirate na negativne stvari i konstantno naglašavate ono što vam smeta.

U dobrim vezama pažnja je uvijek usmjerena ka onome što je dobro. Ako ste uvijek frustrirani zbog stvari koje su loše, možda je vrijeme da nešto promijenite.


3. Tišina

Dobra veza: Nema mnogo tihih trenutaka ili nezrelih svađa. Sve se rješava efikasnom komunikacijom.

Loša veza: Konstantno ignorišete jedno drugo, cjepidlačite i držite jedno drugo na tankom ledu.

Osoba koju partner tretira na ovakav način nikad ne zna na čemu je, pa čak ni da li je partner još uvijek zainteresovan za nju.

Ovo ako potraje naročito može da bude pogubno za nečije samopouzdanje.


4. Pouzdanost

Dobra veza: Vjerujete da će vaš partner završiti sve što je obećao.

Loša veza: Nepovjerenje u partnera, niste sigurni da li će održati obećanje, a to je loše.



5. Izlivi bijesa

Dobra veza: Svađe nisu učestale, a ogromni izlivi bijesa još su rjeđi.

Loša veza: Problemi kao sto su zatureni ključevi od kola kod vas izazivaju treći svjetski rat.....



6. Samoća

Dobra veza: U redu je ako vaš partner negdje ode sa prijateljem, vi bez ikakvog problema možete sami da provedete večer.

Loša veza: 30 propuštenih poziva, 25 poruka, 15 govornih poruka...

Trebalo bi da ste u stanju da bez ikakvih problema provodite vrijeme sami bez imalo šizenja i paranoje.


7. Razgovor

Dobra veza: Možete u svakom trenutku da iskažete svoje mišljenje i da razmijenite stavove.

Loša veza: Sve što vam ne odgovara držite duboko potisnuto u sebi.

Strah da biste razgovorom mogli da iznervirate partnera je znak da nešto nije u redu., jer vaš partner je vaša druga polovina, i ne bi trebalo nikad da se plašite da o svemu razgovarate i kažete mu šta vam ne odgovara, i kako se osjećate......
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#24 Re: Nasilje i zlostavljanje u vezi, braku.....

Post by mali jomu »

sherbett wrote: Sjooj moze al ne dokle hoce :mrgreen:

Jbga, nekad treba.vremena da si covjek prizna sto dopusta .. i da shvati sta je to zapravo i treba prestati sebi lagati da to nije tako i stalno opravdavati nasilnikove radnje.

Okusila na svojoj kozi.. a bome sam okusila i bijes kada je bio razotkriven i kad sam se "usidila" da mu nabacam njegova govna u facu..
Jao gusta :mrgreen:
Sto je vise bio bjesan ja sam bila hrabrija i odvaznija.. i jos jace razvezala jezik
Pa nisam se na cesti nasla supcino!

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Jasta ba, ako vremenom (ne puno vremena) uvidis da je kreten odmah nogiraj.....

Partneri se u startu trebaju cijenit i postovat u svemu i svacemu, zaljubljenost i privlacnost.... osjecaji ovo ono je u redu, ali ako to sve ne stima i dovodi do stanja u kojem je jedno od njih dvoje u ponizavajucem polozaju u njihovom zajednickom zivotu.... nogiraj, sta ces sa tom osobom sa kojom nemas, ili ne mozes imati regulare zivotne odnose.....

Sta ce ti pare, kuce, vile kad puknes na svim poljima......
Post Reply