nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#11601 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kloniran »

amar1994 wrote:Kurati su vozaci koji uspore na 30 kad kisa padne :thumbup:
ja u tim situacijama ubrzavam, posebno na ap i brzoj cesti
kisne gume na autu :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#11602 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by amar1994 »

kloniran wrote:
amar1994 wrote:Kurati su vozaci koji uspore na 30 kad kisa padne :thumbup:
ja u tim situacijama ubrzavam, posebno na ap i brzoj cesti
kisne gume na autu :D
Ja preko 300 kad je kisa neJdem :D :izet:
User avatar
kloniran
Posts: 12184
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#11603 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by kloniran »

amar1994 wrote:
kloniran wrote:
amar1994 wrote:Kurati su vozaci koji uspore na 30 kad kisa padne :thumbup:
ja u tim situacijama ubrzavam, posebno na ap i brzoj cesti
kisne gume na autu :D
Ja preko 140 kad jr kisa neJdem :D :izet:
ja haman pa i ne mogu toliko ni po suhom :lol:
al je merak, svi uspore i prebace se u desnu i sad pa sad dođem kući :mrgreen:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11604 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by O'zone »

530i wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:Bolje i 40 km/h nego udes napraviti pa ostati u gužvi mnogu duže vremena nego što bi bila razlika 60 - 40
Jebem 40 majki i tebi i tvojim istomišljenicima.

Banned user for reason “Kršenje pravila foruma”
» 530i

7 dana
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#11605 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

ovo_mi_je_nick wrote:
tempuser wrote:
ovo_mi_je_nick wrote:
Ja opet kažem da gdje je ograničenje 60 km/h možeš voziti od 40-60, ne mora biti striktno 60.

Mislim čemu nervoza, izvršiš preticanje i ćao. Gužva u gradu znači samo krivicu onih koji voze 40 umjesto 60, nema utjecaja semafor, čepovi.

Mene strah na autoput i kad odem vozim max 80 :lol:
U slucaju da nisi procitao ili si procitao, a nisi razumio evo ponovo;

Po zakonu je ogranicenje brzine u naseljenim mjestima 50, zasto je na sarajevskim longitudinalama 60????
Zasto je zeleni val kalibriran na 60 kmh????
Da ti olaksam, zato sto je predvidjena brzina odvijanja saobracaja na sarajevskim longitudinalama u normalnim uslovima ujedno i maksimalna dopustena tj 60 kmh.
Ako su otezani uslovi, magla, snijeg, led ti sa manje od 30 kmh uopste ne moras da usporavas saobracaj ukoliko svi oko tebe voze priblizno tom brzinom, medjutim ako svi oko tebe voze 60 kmh i ako uslovi dozvoljavaju da vozis 60 kmh, a ti vozis 40 i pri tome nisu u desnoj traci ti krsis zakon. Ako ti nije jako kako i zasto, evo ti zakon pa citaj:

Član 39.
(1) Vozač je dužan da se kreće vozilom desnom stranom kolovoza u smjeru kretanja.
(2) Vozač je dužan da drži vozilo u kretanju što bliže desnoj ivici kolovoza i na tolikoj udaljenosti od nje da, s obzirom na brzinu kretanja vozila, uslove saobraćaja i stanje i osobine puta, ne ugrožava druge učesnike u saobraćaju i sebe ne izlaže opasnosti.
(3) Izuzetno od odredbe stava (2) ovog člana, na putu u naselju s kolovozom na kojem za saobraćaj vozila u istom smjeru postoje najmanje dvije obilježene saobraćajne trake za kretanje vozila, vozač može da koristi i saobraćajnu traku koja se ne nalazi uz desnu ivicu kolovoza ako time ne ometa ostala vozila koja se kreću iza vozila kojim upravlja.

Zakon brani sporu voznju u svim trakama osim desne ako time usporavas ostale vozace, da li je to 55, 50, 40 ili 30 zavisi od brzine okolnog saobracaja. Ako imas lose gume ili iz blio kog razloga ne mozes odrzavati brzinu saobracaja oko tebe mrs u desnu traku pa tamo guslaj.
i

To toj logici ja se mogu samo isključivati na desnu stranu :lol: :lol:

Sve dok ne dobijem prekršajnu kaznu od nadležne osobe mogu da vozim 40 gdje je ograničenje 60. Ako se može voziti 100 na mjestu gdje je 60 može vala i 40.
Da li je tebi ovo sto pise ispod clana 39. zakon ili logika???
Da malo manje palamudis o stvarima o kojima pojma nemas, a malo citas znao bi da autobusi i kamioni preko 3,5 tone smiju koristiti iskljucivo desnu traku i da ostale trake mogu korisiti ako skrecu lijevo. Isto pravilo vazi i za one koji su zbo male brzine duzni da voze desnom.
Za ovo nema propisana kazna, ali ne mijenja cinjenicu da je zakon to regulisao.
Ti mozes da vozis i 20, ali ako i sa 50 usporavs sve oko sebe onda si samo neuki primitivac.
Imas li jos neka pitanja?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#11606 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by condy »

ovo_mi_je_nick wrote:
Mene strah na autoput i kad odem vozim max 80 :lol:
Strah nije dobra stvar za volanom. Trebas voziti vise, malo vozis zato imas strah.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#11607 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by amar1994 »

ne treba vozit nikako , ima autobus uvijek :)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#11608 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

kloniran wrote:
Zakon brani sporu voznju u svim trakama osim desne ako time usporavas ostale vozace, da li je to 55, 50, 40 ili 30 zavisi od brzine okolnog saobracaja. Ako imas lose gume ili iz blio kog razloga ne mozes odrzavati brzinu saobracaja oko tebe mrs u desnu traku pa tamo guslaj.
i sta sad hamsa ide iz pravca ilidze i hoce recimo u buca potok a vozi ispod 60, po tome bi hamsa trebala da skrene na otoku i onda na otoci da se okrene i raspali prema buca potoku[/quote]

Sve pise u zakonu koji je predvidio da svi koji su duzni da koriste iskljcivo desno traku mogu da se prestroje u lijevu kako bi iz nje skrenuli lijevo.

Odredba stava (3) ovog člana ne odnosi se na vozača autobusa, vozača teretnog vozila čija je najveća dozvoljena masa veća od 7.500 kg, vozača vozila koje na ravnom putu ne možerazviti brzinu kretanja veću od 40 km/h i na vozača vozila koje se ne smatra motornim vozilom, osim na dijelu puta ispred raskrsnice ili drugog mjesta na kojem vozilo skreće ulijevo.
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#11609 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by BadBoy »

Znam da se ovo Bošnjama neće svidjeti (jer je nama auto svetinja) ali glavni uzrok saobraćajnih gužvi je BROJ automobila i obim saobraćaja, a ne brzina pojedinačnih vozila. Dakle trebamo SVI manje voziti ali hajde ti bošnju odvoji od volana. Nemoguća misija.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#11610 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by MOSALJOZE »

BadBoy wrote:Znam da se ovo Bošnjama neće svidjeti (jer je nama auto svetinja) ali glavni uzrok saobraćajnih gužvi je BROJ automobila i obim saobraćaja, a ne brzina pojedinačnih vozila. Dakle trebamo SVI manje voziti ali hajde ti bošnju odvoji od volana. Nemoguća misija.
Alternativa je?
BadBoy
Posts: 8046
Joined: 01/11/2005 21:55

#11611 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by BadBoy »

MOSALJOZE wrote:
BadBoy wrote:Znam da se ovo Bošnjama neće svidjeti (jer je nama auto svetinja) ali glavni uzrok saobraćajnih gužvi je BROJ automobila i obim saobraćaja, a ne brzina pojedinačnih vozila. Dakle trebamo SVI manje voziti ali hajde ti bošnju odvoji od volana. Nemoguća misija.
Alternativa je?
Alternativa za šta? Za nekorištenje vozila alternativa je pješačenje (za one što žive blizu ili par stanica do posla), biciklo ili javni gradski prevoz. Nije kvantna fizika. Sigurno je 30-40% saobraćaja svakodnevno bespotrebno. Ali kao što rekoh, odvojiti bošnju od volana je nemoguća misija jer neće niko reći da je njegova upotreba auta bespotrebna.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#11612 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by IcedFlame »

BadBoy wrote: Alternativa za šta? Za nekorištenje vozila alternativa je pješačenje (za one što žive blizu ili par stanica do posla), biciklo ili javni gradski prevoz. Nije kvantna fizika. Sigurno je 30-40% saobraćaja svakodnevno bespotrebno. Ali kao što rekoh, odvojiti bošnju od volana je nemoguća misija jer neće niko reći da je njegova upotreba auta bespotrebna.
Kad bi bosnjo samo mogao da shvati da nije sam na cesti, malo ukljuci mozak, obrati paznju na desavanja oko sebe i sjeti se poneke lekcije iz fizike za osnovnu skolu, saobracaj u gradu bi bio vrlo podnosljiv.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#11613 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by drug_profi »

Masa semafora nanosi vise stete nego koristi. Nema gdje ih nisu nasadili.
User avatar
bersK
Posts: 2519
Joined: 11/09/2014 21:30

#11614 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by bersK »

drugi profil wrote:Masa semafora nanosi vise stete nego koristi. Nema gdje ih nisu nasadili.

Na najnebitnijim mjestima u gradu semafori. Kod Energoinvesta prije skretanja za poligon - semafor (koji ne radi). Ko da s poligona svaki dan vojska auta prolazi, a ne par njih. Pa onda onaj poslije SCC 20 metara. Bog te mazno.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11615 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by vješalica »

drugi profil wrote:Masa semafora nanosi vise stete nego koristi. Nema gdje ih nisu nasadili.
meni je onaj semafor što su ubacili kod konzuma švrakino kod nove pumpe totalni kretenluk
al to se očito biznismeni pitaju gdje će se šta nalaziti
ideš u špici 2 milimetra na sat kolone,gužve i stoka koja se ubacuje iz pravca ap ne gledajući nigdje ništa
fuj
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11616 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by muha_sa »

vješalica wrote:
drugi profil wrote:Masa semafora nanosi vise stete nego koristi. Nema gdje ih nisu nasadili.
meni je onaj semafor što su ubacili kod konzuma švrakino kod nove pumpe totalni kretenluk
al to se očito biznismeni pitaju gdje će se šta nalaziti
ideš u špici 2 milimetra na sat kolone,gužve i stoka koja se ubacuje iz pravca ap ne gledajući nigdje ništa
fuj
moraju se ubacivat kad nikom ne pada na pamet stat par sekundi da udju
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#11617 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by vješalica »

muha_sa wrote:
vješalica wrote:
drugi profil wrote:Masa semafora nanosi vise stete nego koristi. Nema gdje ih nisu nasadili.
meni je onaj semafor što su ubacili kod konzuma švrakino kod nove pumpe totalni kretenluk
al to se očito biznismeni pitaju gdje će se šta nalaziti
ideš u špici 2 milimetra na sat kolone,gužve i stoka koja se ubacuje iz pravca ap ne gledajući nigdje ništa
fuj
moraju se ubacivat kad nikom ne pada na pamet stat par sekundi da udju
pročitaj rečenicu do kraja
pa ćeš vidjeti u čemu je problem
User avatar
muha_sa
Posts: 128479
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#11618 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by muha_sa »

procitAo sam vješalice :D

naravno da sam protiv tog divljackog ulijetanja :-) al isto tako ako želiš normalno da se ukljuciš iz sporedne na glavnu rijedak je onaj ko ce ti stat i pustit te :-)
ako se nema opšte kulture onda me i ne cudi vozacka nekultura
User avatar
mk ultra
Posts: 19224
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#11619 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by mk ultra »

vješalica wrote:
drugi profil wrote:Masa semafora nanosi vise stete nego koristi. Nema gdje ih nisu nasadili.
meni je onaj semafor što su ubacili kod konzuma švrakino kod nove pumpe totalni kretenluk
al to se očito biznismeni pitaju gdje će se šta nalaziti
ideš u špici 2 milimetra na sat kolone,gužve i stoka koja se ubacuje iz pravca ap ne gledajući nigdje ništa
fuj
Image

šticari, šleperi i trolejbusi prave gužvu na toj dionici... auti ne...

u to sam se beskonačno puta uvjerio
trolejbus ne stane na proširenje iako je slodobno na obje stanice u Švrakinom, i tako ostaneš na semaforu jer se niko ne miče
onda su ovi iz suda skontali obilaznicu kroz Gatačku, pa se uključuju ovamo na semaforu u ŠVR
šticar dok se pomakne dan mu treba
kad su auti samo... nije tolika gužva, bude nešto malo, kad ima trolejbus u koloni dodaj 10 minuta svom putu, svaki kamion po 2 minute :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#11620 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

BadBoy wrote:Znam da se ovo Bošnjama neće svidjeti (jer je nama auto svetinja) ali glavni uzrok saobraćajnih gužvi je BROJ automobila i obim saobraćaja, a ne brzina pojedinačnih vozila. Dakle trebamo SVI manje voziti ali hajde ti bošnju odvoji od volana. Nemoguća misija.
U pravu si, stvori uslove bosnji da ima auto bez obzira sto realno ni standard, ni negova primanja to ne dozvoljavaju, a onda ga mozes hebat kako hoces, gasit mu vodu, nepopravljati ceste, a on ce i dalje misliti da mu je dobro i glasati ko ovca.
U normalnim drzavama i gradovima postoji brza traka za auta sa 3 i vise putnika i ljudi se sve vose okrecu car poolingu, a ova gospoda sto se voze samo ili po dvoje gube vrijeme u sporim trakama.
Smanjenje broja auta jeste najbolje rjesenje za guve, ali ti zahtjeva pripreme, poboljsaj gradski prevoz sa vise vozila i pokrij linijama nepokrivene dijelove grada, biciklisticke staze, pjesacke staze, sve institucije na nivou grada ili kantona koje placaju kiriju izmjesti iz centra oo novim dijelovima grada itd itd. Ako to grad napravi onda ima smisla i zabrana u centru za aute ispod EURO3 i naplata parkinga u svim zonama, ovako bi gradili kucu od krova.
User avatar
basicm
Posts: 10401
Joined: 16/01/2012 21:38

#11621 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by basicm »

A inace vi bez troje uz vas ne palite auto?
Vama bi i onaj Lindov zavidio na kolicini gluposti koje izvaljujete. Ocito ste na nekoj sisi koja lobira za dodatno karanje gradjana uvodjenjem dodatnih komplikacija za uvoz polovnih vozila i tjeranje na kupovinu novih, gdje bi isle nekretnine pod hipoteku radi kredita pa da onda narod ostaje bez krova nad glavom zbog novog auta.
Ili da se vozimo u javnom prijevozu pa nas dzeparosi u prosjeku godine olaksaju za veci iznos nego sto je i registracija i parkinzi, da ne kazem da ces doci smrdljiv i prljav odredjen broj dana na posao.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#11622 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

Pa ti si upravo jedan od onih sto misli da mu je dobro sve dok moze da ima auto, a dokle ce nas to dovesti nije bitno.
Kad vec potezes pitanje karanja gradjana pogledaj se u ogledalo i sam sebi odgovori da li je u drzavi od 3,5 mil stanovnika gdje je stopa nezaposlenosti preko 50%, odnosno preko 500k ljudi, a prosjecna plata 400 EUR normalno i realno da imas 991 000 registrovanih auta od cega su 860 000 putnickih, to je 125 000 vise nego zaposlenih i da je broj auta u 2016 povecan za 4,5%???? Nije uopste bitno da li je taj auto iz 1991. ili 2011, taj auto reba registrovati, sipati i odrzavati. Uvozimo i aute, i dijelove i gorivo, sve placamo po europskim cijenama + nameti, visina stete je ista i ovdje i u E, znaci osim ruku majstora apsolutno nista sto je vezano za aute nije prilagodjeno nasem standardu. To su argumenti, a ne forumsko naprdjivanje i demaggogija o karanju ljudi. U normalnoj drzavi sa ovim parametara broj privatnih auta bi bio bar 3 x manji.
Da li je realno da moj prvi komsija godinama (nazalost) nema posla, zivi sa roditeljiam od njihove penzije ima i vozi auto? Nije ali sve dok mu ridjobradi vjestacki omogucava da ga registruje za 500 KM bez obzira na stanje i ispravnost on misli da mu je dobro. To je puno lakse i puno efikasnije za izbore nego da poboljsas javni prevoz, a trosak posjedovanja i koristenja automobila dovedes u realne okvire.
Last edited by tempuser on 23/09/2017 11:37, edited 1 time in total.
User avatar
basicm
Posts: 10401
Joined: 16/01/2012 21:38

#11623 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by basicm »

Ti volis ove brojke i statistike, ubaci javni prijevoz, ruralna podrucja i tkz. Sivu ekonomiju u svoju racunicu za pocetak, pa im oduzmi aute.
Nije ridjobradi kriv, nego nego bjeloglavi grabljivac, kod njeg su glavna osiguravajuca drustva. Subliminarne poruke su za malu djecu. Auto forum je za aute, neka tako i ostane.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#11624 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by tempuser »

basicm wrote:Ti volis ove brojke i statistike, ubaci javni prijevoz, ruralna podrucja i tkz. Sivu ekonomiju u svoju racunicu za pocetak, pa im oduzmi aute.
Nije ridjobradi kriv, nego nego bjeloglavi grabljivac, kod njeg su glavna osiguravajuca drustva. Subliminarne poruke su za malu djecu. Auto forum je za aute, neka tako i ostane.
Ja sam ti izbacio brojke za putnicka auta, bez komercijalnih vozila kamiona, autobusa, dostavnjaka itd itd, a ti nastavljas sa demagogijom i palamudologijom. Dovoljan je podatak da u drzavi imas 862.000 putnicki auta, a 738.000 zaposlenih.
Bjeloglavi grabljivac drzi osiguranja koja rade svugdje u svijetu, ne samo kod nas da se na to vadis, a kad vec potezes potanje psoguranja evo ti malo cinjenica prije nego se sljedeci put javis. Kod nas u auti skuplji nego vani, dijelovi takodjer, znaci steta koju mogu prouzrokovati automobili moze kostati jednako ili vise nego u inostranstvu. Po kojoj logici onda osgiranja kod nas ne kostaju kao i vani nego 2 x manje? Jel to do bjeloglavog grabljivca ili do ridjobradog koji to drzi nerealno nisko da mu stado misli da im je dobro?
User avatar
basicm
Posts: 10401
Joined: 16/01/2012 21:38

#11625 Re: nasi nazovi trkaci oni koji ugrozavaju zivote i saobracaj

Post by basicm »

Tako je, hvala bjeloglavom supu a ridjobradom cemo psovati, samo on je kriv.
Providan si...
Post Reply