Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#26 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

beobasket wrote:
Drug ti nisi realan :-)
Apsolutno se ne brinem za Dansku gdje nase stanovnistvo cini 0.00001% ukupnog stanovnistva.

Nadam se da ce nasa djeca po rodjenju primati Dansku penziju do smrti.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#27 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

uglavnomja wrote:
beobasket wrote:
Vecinu poslova, koje nasi rade nisu bog zna sta bolje placeni od rane penzije.


.

a penzija sto ranija - to manja, jad ... ono prezivljavanje ... i da se ode dole da se pokaze :-) ,i to kad sluzbenik u socijalnom dozvoli da se izadje iz zemlje i odredi koliko dugo se moze biti vani,

ko prekoraci tih par swedmica onda ide uzimanje para nazad :D tacnije nema peMzije dok se cifra ne ispuni


ma ljepota :-)

ima i ovdje takvih, rade na crno, gule drzavu ... sve do jednom :oops: kad dodju bosanci na temeljitu provjeru, jos su ovi azijski i africki socijalci puno brojniji
Kod nas kontra. Sto ranija veca je. Razlika je samo jel zivis sam ili skupa. Ako si skupa manja je znatno. Sto se tice boravka vani, u cugu moze do 6 mjeseci unutar EU, do dva mjeseca van EU. Nisi nista duzan prijaviti ako ides na krace odmore.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#28 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by uglavnomja »

beobasket wrote:
uglavnomja wrote:
beobasket wrote:
Vecinu poslova, koje nasi rade nisu bog zna sta bolje placeni od rane penzije.


.

a penzija sto ranija - to manja, jad ... ono prezivljavanje ... i da se ode dole da se pokaze :-) ,i to kad sluzbenik u socijalnom dozvoli da se izadje iz zemlje i odredi koliko dugo se moze biti vani,

ko prekoraci tih par swedmica onda ide uzimanje para nazad :D tacnije nema peMzije dok se cifra ne ispuni


ma ljepota :-)

ima i ovdje takvih, rade na crno, gule drzavu ... sve do jednom :oops: kad dodju bosanci na temeljitu provjeru, jos su ovi azijski i africki socijalci puno brojniji
Kod nas kontra. Sto ranija veca je. Razlika je samo jel zivis sam ili skupa. Ako si skupa manja je znatno. Sto se tice boravka vani, u cugu moze do 6 mjeseci unutar EU, do dva mjeseca van EU. Nisi nista duzan prijaviti ako ides na krace odmore.
dobar si :thumbup: ... sve je isto ... do 2 mjeseca godisnje izvan eu, sad se sjecam ... pricala jedna cura da su joj starci morali "vracati lovu" za manje od mjesec sto su prekoracili


a ovo je valjda bilo dok su cekali da im se odobre penzije :oops: a to je trajalo nekoliko godina.


a za visinu ne znam, valjda je vezano za godine staza :?:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#29 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

Invalidska penzija nema veze sa onom ako si uplacivo (staracka radna) dok si imao posao. Isto kao sto narodna (staracka od drzave) penzija nema veze sa radnom penzijom. Ne krizaju se nikako. Invalidska ili rana penzija kako ovdje kazu je odredjena od strane drzave. Znaci suma je fiksna. Imas toliko ako si sam, imas toliko ako nisi sam. Znaci ako imas muza ili zenu. Ili zivis duze od tri godine na istoj adresi sa osobom koja nije u rodu itd.

Radnicku penziju isplacuju po nekim odredjenim pravilima. U slucaju da imas uplacenu odredjenu sumu mozes izabrati nekoliko opcija kako zelis da bude isplacena kada odes u staracku penziju. Do neke odredjene sume mozes u komadu isplatiti jos dok radis. Poslje nije moguce. Nisam skroz u toku do koje sume je rijec. Znam da poneki od nasih su dobili odstetu kad su otisli u ranu penziju. Da li je to bila ta uplacena penzija samo isplacena bez punog oporezivanja ili ne, nisam siguran.

Ima nasih, isponizenje im otici u opstinu i traziti penziju. Drugi opet dzon obraz.

U Danskoj sa ranom penzijom neces nista moci postici u zivotu. I gdje dvoje zive skupa je isto sitno. Zato nasi provode u Bosni duze nego sto je dopusteno. Odu u aprilu / maju i nema ih nazad prije oktobra / novembra. Poneki provode i po citavu godinu.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#30 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

Najbolje bi bilo da primaju Dansku penziju a zive u BiH, pa da im bude sto je moguce lijepse, da jedan par primi 10.000 KM mjesecno i uziva u BiH u luksuzu putuje na more i slicno...
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#31 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by nelle_tz »

Sta je ovo, gdje god se pise o nasoj dijaspori, uvijek se Danska spominje i te neke penzije
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#32 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

Šta je ba ovo u Norveškoj i Danskoj imaju dvije peMzije istovremeno? Dže ba mi a dže oni braco mila. Nemojte ba ljudi pisati vise vako, još Če ko u Hrasnici i Hadžidžima završit na haparatima. Bundjo vec trazi hazil u skEndinEviji
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#33 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

Pa mi smo hafifni pravo, a i sj-balo nas pravo sto sta od zagadzenja, rata pa nadalje u Bosni. Evo u mene porodica, haman smo svi za invalidske penzije a samo stari je ima i nije cudo. Sta smo sve prezivjeli. Evo stari pencilinski sok, skoro umro ko i ja od toga, tumor, pad sa skele na gradzevini, rat, glad itd. Sta mislis sta je Bosna, ekoloski itd., Raj. Jbt mozda smo zagadzeniji bili od Kine i sad smo mozda. A i ljudi su vecinom nasi namazani pravo, ja jedina mozda crna ovca. Pa znaju prava ostvarit. Slomi prst, u sredzenom sistemu kao u Danskoj ce invalidsku peMziju dobit, a u Bosni samo kakvog belaja ili da crkne kraj kante.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#34 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by insomnia78 »

Dobice kurac pusti dijasporske suplje. Nisu oni tamo dje jesu slucajno
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#35 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

Nadajmo se da ce nasi u Danskoj i svim dijelovima svijeta imat sto vece penzije i plate.

Ako Bog da da im bude sto je moguce bolje.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#36 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

Vizionar 1985 wrote:Pa mi smo hafifni pravo, a i sj-balo nas pravo sto sta od zagadzenja, rata pa nadalje u Bosni. Evo u mene porodica, haman smo svi za invalidske penzije a samo stari je ima i nije cudo. Sta smo sve prezivjeli. Evo stari pencilinski sok, skoro umro ko i ja od toga, tumor, pad sa skele na gradzevini, rat, glad itd. Sta mislis sta je Bosna, ekoloski itd., Raj. Jbt mozda smo zagadzeniji bili od Kine i sad smo mozda. A i ljudi su vecinom nasi namazani pravo, ja jedina mozda crna ovca. Pa znaju prava ostvarit. Slomi prst, u sredzenom sistemu kao u Danskoj ce invalidsku peMziju dobit, a u Bosni samo kakvog belaja ili da crkne kraj kante.
Pa na cemu drugom su ovi po Skandinaviji dobili peMzije nego na racun rata. Od rada sigurno nisu.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#37 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by vjesticanametli »

ibi wrote:Nadajmo se da ce nasi u Danskoj i svim dijelovima svijeta imat sto vece penzije i plate.

Ako Bog da da im bude sto je moguce bolje.
Insalalalalalllh i amin da svi prime :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#38 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

insomnia78 wrote:Dobice kurac pusti dijasporske suplje. Nisu oni tamo dje jesu slucajno
Ma ne mislim na to nesanice. Nego van ovog sistema se nasi ljudi snalaze pravo a ovdje samo k-rac mogu glabat. Na to mislim, i ne u vezi pemzija nego u svemu od obrazovanja pa nadalje. Evo od svih komsija, porodice itd. svih koji su vani, svi se snasli dobro a ovdje za kafe nisu skoro imali, jedva prezivljavali. Bilo bi ih oko kante mozda nekih, ko sto meni ide ta nafaka mozda u buducnosti.

Evo dat cu ti primjer, bolestan od malena necu rec nista sta itd. u Americi od mislim oko 10 godine i radi itd. Snasao se kao i komplet njegova porodica, a ovdje ne bi imo nista, ni za hljeba. Ko bi ga tako bolesnog ovdje zaposlio. Pa jbt ovdje zdrave nece da zaposle jos ih handre za dzaba, ni plate im nece isplatit itd. i sve teski fizicki poslovi po 8-12 sati. Ne naravno svi, ima normala poslodavaca ali vecinom zesci kriminal ovdje i krsenje svih mogucih prava.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#39 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

hrle1976 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Pa mi smo hafifni pravo, a i sj-balo nas pravo sto sta od zagadzenja, rata pa nadalje u Bosni. Evo u mene porodica, haman smo svi za invalidske penzije a samo stari je ima i nije cudo. Sta smo sve prezivjeli. Evo stari pencilinski sok, skoro umro ko i ja od toga, tumor, pad sa skele na gradzevini, rat, glad itd. Sta mislis sta je Bosna, ekoloski itd., Raj. Jbt mozda smo zagadzeniji bili od Kine i sad smo mozda. A i ljudi su vecinom nasi namazani pravo, ja jedina mozda crna ovca. Pa znaju prava ostvarit. Slomi prst, u sredzenom sistemu kao u Danskoj ce invalidsku peMziju dobit, a u Bosni samo kakvog belaja ili da crkne kraj kante.
Pa na cemu drugom su ovi po Skandinaviji dobili peMzije nego na racun rata. Od rada sigurno nisu.
Kako nisu od rada. Ne mozes kako znam u invalidsku penziju bez staza. Moj ti je stari ovdje u invalidskoj penziji. Ne znam koliko mu je godina do pune penzije trebalo. Trebalo je i iz Slovenije da prima penziju jer je tamo radio i nastradao ali ne daju Slovenci iako je u penziji invalidskoj i invalid. Kazu Slovenci nije invalid. A nema starom ko da pomogne da izganja pravo, jer treba na Slovenskom pisat sve itd. i para bruku na to potrosit. Stari ne zna vise jezik itd. Bio ko momak u Sloveniji sa 15-16 godina nekad davno par godina. Mozda cak i od Ceha nesto moze jer je i po Ceskoj bio. Znaci radio je kolko tolko i zaradio i povrijedio se tamo, jedva ziv osto. Prezivio pad sa 3 sprata.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#40 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by HAVANA »

Ja ga jebem ko moze zdrav ,prav i sposoban...ganjati sebi penziju,invalidninu...Kite od ljudi,ljenguzi i beskicmenjaci.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#41 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

HAVANA wrote:Ja ga jebem ko moze zdrav ,prav i sposoban...ganjati sebi penziju,invalidninu...Kite od ljudi,ljenguzi i beskicmenjaci.
Ma kako ce to bas svako. Moze kroz mito ali prije ili kasnije se otkrije to. Ocinkari neko itd. Manjina to mozda samo radi, narkomani itd. Ali slazem se sa napisanim, ali sta cemo, necemo ih valjda pobit sve. A cisto sumnjam da od ovih mnogih koji imaju ovo da je vecina tako dosla do toga i da je taka. Pa mnogi bolesni ne mogu do toga, do ovi prava. Evo ja bolestan pravo, volio bi ja da sam zdrav i prav ali nisam i ne mogu ni do socijalne pomoci, ni do invalidnine, ni do ceg. A kako znam i ona prozivka za socijalnu pomoc svi po inostranstvu na to imaju pravo koji su nezaposleni bilo oni domicilni [Svabe itd.] ili stranci. Pa i na one doplatke za djecu itd. imaju i domicilni [Svabe itd.] i stranci [Arapi itd.] pravo. Ko je kriv domicilnima [Svabama itd.] sto djecu nisu pravili i uzimali ovo pravo, a prozivaju strance za ovo. Ko im je kriv. Znaci imaju svi jednaka prava na ovo, i domicilni i stranci. Nisam ni ja izganjo neka ova prava jer mane para za to, komplikovana administracija itd. Znaci i ja sam djelomicno kriv sto nemam nista od primanja. A ovi domicilni navijaju da se ukinu ova prava iako to znaci da se i njima ukidaju. :-) Neka politicarima i elitama njihovih prava itd. :-)

Prozivaju ovu sitnu buraniju sto uzme sicu a kad otmu elite milijarde kroz banke itd. niko nista jos im spasavaju banke itd. :-) Ko u Jadnicima. Za kradzu hljeba teska robija i smrtna kazna za bijeg iz te robije a za ove plemenite nista, jos ih sad i nagradzuju sa spasavanjem njihovog sranja, kranja itd.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#42 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

Vizionar 1985 wrote:
hrle1976 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Pa mi smo hafifni pravo, a i sj-balo nas pravo sto sta od zagadzenja, rata pa nadalje u Bosni. Evo u mene porodica, haman smo svi za invalidske penzije a samo stari je ima i nije cudo. Sta smo sve prezivjeli. Evo stari pencilinski sok, skoro umro ko i ja od toga, tumor, pad sa skele na gradzevini, rat, glad itd. Sta mislis sta je Bosna, ekoloski itd., Raj. Jbt mozda smo zagadzeniji bili od Kine i sad smo mozda. A i ljudi su vecinom nasi namazani pravo, ja jedina mozda crna ovca. Pa znaju prava ostvarit. Slomi prst, u sredzenom sistemu kao u Danskoj ce invalidsku peMziju dobit, a u Bosni samo kakvog belaja ili da crkne kraj kante.
Pa na cemu drugom su ovi po Skandinaviji dobili peMzije nego na racun rata. Od rada sigurno nisu.
Kako nisu od rada. Ne mozes kako znam u invalidsku penziju bez staza. Moj ti je stari ovdje u invalidskoj penziji. Ne znam koliko mu je godina do pune penzije trebalo. Trebalo je i iz Slovenije da prima penziju jer je tamo radio i nastradao ali ne daju Slovenci iako je u penziji invalidskoj i invalid. Kazu Slovenci nije invalid. A nema starom ko da pomogne da izganja pravo, jer treba na Slovenskom pisat sve itd. i para bruku na to potrosit. Stari ne zna vise jezik itd. Bio ko momak u Sloveniji sa 15-16 godina nekad davno par godina. Mozda cak i od Ceha nesto moze jer je i po Ceskoj bio. Znaci radio je kolko tolko i zaradio i povrijedio se tamo, jedva ziv osto. Prezivio pad sa 3 sprata.
Ko je gore od nasih radio... Mislim fa im dijele da ih ne gledaju. Sto se tice slovenackog.. Napisi na nasem sta treba ja cu ti isto napisati na slovenacki. Sto se ceske tice, ako nije 10 godina radio te povrede dobio u Ceskoj bojim se da ces samo gubiti vrijeme. Ako je bio u ceskoj izmedju 1990 i 1993 jos gore taj period po svemu kao da je izbrisan.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#43 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

Vizionar 1985 wrote:
hrle1976 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Pa mi smo hafifni pravo, a i sj-balo nas pravo sto sta od zagadzenja, rata pa nadalje u Bosni. Evo u mene porodica, haman smo svi za invalidske penzije a samo stari je ima i nije cudo. Sta smo sve prezivjeli. Evo stari pencilinski sok, skoro umro ko i ja od toga, tumor, pad sa skele na gradzevini, rat, glad itd. Sta mislis sta je Bosna, ekoloski itd., Raj. Jbt mozda smo zagadzeniji bili od Kine i sad smo mozda. A i ljudi su vecinom nasi namazani pravo, ja jedina mozda crna ovca. Pa znaju prava ostvarit. Slomi prst, u sredzenom sistemu kao u Danskoj ce invalidsku peMziju dobit, a u Bosni samo kakvog belaja ili da crkne kraj kante.
Pa na cemu drugom su ovi po Skandinaviji dobili peMzije nego na racun rata. Od rada sigurno nisu.
Kako nisu od rada. Ne mozes kako znam u invalidsku penziju bez staza. Moj ti je stari ovdje u invalidskoj penziji. Ne znam koliko mu je godina do pune penzije trebalo. Trebalo je i iz Slovenije da prima penziju jer je tamo radio i nastradao ali ne daju Slovenci iako je u penziji invalidskoj i invalid. Kazu Slovenci nije invalid. A nema starom ko da pomogne da izganja pravo, jer treba na Slovenskom pisat sve itd. i para bruku na to potrosit. Stari ne zna vise jezik itd. Bio ko momak u Sloveniji sa 15-16 godina nekad davno par godina. Mozda cak i od Ceha nesto moze jer je i po Ceskoj bio. Znaci radio je kolko tolko i zaradio i povrijedio se tamo, jedva ziv osto. Prezivio pad sa 3 sprata.
U Danskoj nema penzije na osnovu radnog staza. Svak ima zagarantovanu staracku penziju u punom iznosu ako napune 40 godina boravka odnosno 47 godina za doseljenike od 2011 godine. U slucaju da nemas 40 ili 47 godina boravka onda broj godina, koji imas se dijeli sa 40 ili 47 pa procenat koji ispadne je suma od 100 % sume.

Tkz. radna penzije gdje poslodavac 2/3 i ti 1/3 uplacujete u penzioni fond je samo dodatak na vec zagarantovanu sumu. Zato kod nas invalidska ili kako se ovdje kaze rana penzije nema veze sa radom. Mozes ti nju dobiti kao rezultat radne ne sposobnosti, jer si izlizan poslje dugo godina. Ali imas ovdje ljudi koji nisu dana radili a imaju ranu penziju, jer nisu sposobni drzati se dogovora, jer su hronicki (mentalno mozda) umorni i bla bla bla.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#44 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

hrle1976 wrote:
Ko je gore od nasih radio... Mislim fa im dijele da ih ne gledaju. Sto se tice slovenackog.. Napisi na nasem sta treba ja cu ti isto napisati na slovenacki. Sto se ceske tice, ako nije 10 godina radio te povrede dobio u Ceskoj bojim se da ces samo gubiti vrijeme. Ako je bio u ceskoj izmedju 1990 i 1993 jos gore taj period po svemu kao da je izbrisan.
Pao u Sloveniji ali ne znam je li se zavelo to tamo i davno je to bilo. Mozda prije oko 40-tak godina. Sta je stari imo mozda oko 17-20-tak godina. Dobit ce kad napuni 65 godina ako se ne varam, ali trebo je davno dobit prije 12-tak godina mozda kada je u invalidsku penziju poslan. Kada je puknuto da je invalid I kategorije. Slovenci kazu nije u invalidskoj penziji itd. Cak smo mozda i predmet, odbijenicu izgubili kolko je godina od tada proslo. Jbg mal prostor itd. Ne bi trebo puno dobit 20-60 eura ali za ovdje standard to ti je pola ove najnize penzije od 326 km.
Last edited by Sanjarko on 24/07/2017 00:52, edited 1 time in total.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#45 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Sanjarko »

beobasket wrote:
U Danskoj nema penzije na osnovu radnog staza. Svak ima zagarantovanu staracku penziju u punom iznosu ako napune 40 godina boravka odnosno 47 godina za doseljenike od 2011 godine. U slucaju da nemas 40 ili 47 godina boravka onda broj godina, koji imas se dijeli sa 40 ili 47 pa procenat koji ispadne je suma od 100 % sume.

Tkz. radna penzije gdje poslodavac 2/3 i ti 1/3 uplacujete u penzioni fond je samo dodatak na vec zagarantovanu sumu. Zato kod nas invalidska ili kako se ovdje kaze rana penzije nema veze sa radom. Mozes ti nju dobiti kao rezultat radne ne sposobnosti, jer si izlizan poslje dugo godina. Ali imas ovdje ljudi koji nisu dana radili a imaju ranu penziju, jer nisu sposobni drzati se dogovora, jer su hronicki (mentalno mozda) umorni i bla bla bla.
To je onda socijalna penzija. Nesto se slicno i ovda zalagalo da se uvede, mislim na okruzenje ne znam u Bosni. To je samo da ne skapa ko scene na ulici. To je dobro sad ne znam kolko se od toga u Danskoj moze zivjeti.
User avatar
Truba
Posts: 81201
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#46 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by Truba »

ja bih sad pristao na pemziju od 550 maruni sad pa sad :D

minimalista :thumbup:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#47 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

Vizionar 1985 wrote:
beobasket wrote:
U Danskoj nema penzije na osnovu radnog staza. Svak ima zagarantovanu staracku penziju u punom iznosu ako napune 40 godina boravka odnosno 47 godina za doseljenike od 2011 godine. U slucaju da nemas 40 ili 47 godina boravka onda broj godina, koji imas se dijeli sa 40 ili 47 pa procenat koji ispadne je suma od 100 % sume.

Tkz. radna penzije gdje poslodavac 2/3 i ti 1/3 uplacujete u penzioni fond je samo dodatak na vec zagarantovanu sumu. Zato kod nas invalidska ili kako se ovdje kaze rana penzije nema veze sa radom. Mozes ti nju dobiti kao rezultat radne ne sposobnosti, jer si izlizan poslje dugo godina. Ali imas ovdje ljudi koji nisu dana radili a imaju ranu penziju, jer nisu sposobni drzati se dogovora, jer su hronicki (mentalno mozda) umorni i bla bla bla.
To je onda socijalna penzija. Nesto se slicno i ovda zalagalo da se uvede, mislim na okruzenje ne znam u Bosni. To je samo da ne skapa ko scene na ulici. To je dobro sad ne znam kolko se od toga u Danskoj moze zivjeti.
Penzija na osnovu radnog staza je u Danskoj obican cirkus. Prvo, zakonski gledano poslodavac nema nikakve obaveze prema tebi po ovom pitanju. Znaci ako ocekujes da ce uplacivati 2/3 a ti 1/3 za tvoje radne godine, znaci penziju na osnovi radnog staza, okaci tu misao macku o rep. Drugo, drzava je skroz prepustila ovo pitanje na nivo individualnog dogovora, znaci izmedju tebe i poslodavca ili kolektivnog dogovora izmedju sindikata poslodavca i tvog sindikata, odnosno sindikata koji zastupa tvoju profesiju. U slucaju individualnog dogovora izmedju tebe i poslodavca, opet poslodavac moze reci, necu uplacivati u penzioni fond nego cu isplatit svoj udio. Isto tako moze reci, necu da cujem za penziju. Onda si nebitno kako prepusten sam da stedis za stare dane, sto moze biti izazov za neke ljude. U slucaju kolektivnog dogovora, moze se desiti, i nije nista novo, da recimo tek poslje dvije, tri godine rada poslodavac pocne uplacivati svoje 2/3.

Znaci jedina garancija je penzija (narodna) koja temelji na osnovi boravka tj. godina boravka. Da bi ostavrio pravo, moras kao minimum poslje 15 godine starosti napuniti jos tri godine stalnog boravka. I tek tada si ostvario minimum pravo od 3/40 odnosno 3/47 za one poslje 2011 godine.

U slucaju da jedini prihod je ta narodna penzija, takodje imas pravo na dodatne beneficije, kao sto je 13 penzija, stanarina, ono, ovo itd.

U slucaju da zelis istu iznjeti iz drzave. Nemas pravo potrazivati beneficije a isto tako moze se desiti da dio penzije neces moci iznjeti.

Tako da ko god od nasih razmislja ovdje raditi te racunati na super penziju, neka jos jednom razmisli. Ja samo mogu biti zavidan na ljude u Njemackoj, bar tako starija generacija meni izgleda, koja je iz Njemacke prenjela ogromne penzije.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#48 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

ako Bog da da im sto vise u Danskoj ovecaju penzije
zrakomlat
Posts: 10235
Joined: 23/09/2012 17:22

#49 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by zrakomlat »

:lol: :thumbup: i u češkoj
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#50 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

pa prije 48 godina ameri toboze poslali nesto u svemir :D cuj traze boravak od 47 godina, imal ko od vas gore predstave koliko je 47 godina? :skoljka: mogli ste zaokruziti na 50, ja brojke i govana. To ti ga dodje da hrdzavi Hasim ako je dosao 1993 u dansku sa 30 godina moze se poselamiti od peMzije, jer ce po nasoj zivotnoj dobi i stresu iz rata prije krepat nego napuniti pet decenija, kruh te .... pa jesu ti pirgavi i zuckasti gore normalni. Treba vala svim bosancerosima dati peMziju sto vecu to bolje, ima da ekonomija u be i ha skoci kroz plafon jos samo kad pocnu kupovati rostilje u motokultivatore.
Post Reply