Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1 Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

Evo vakoo. *jeba se uz pomoc google trans. da nadjem neke adekvatne brojke koje usput zvuce vako.

U jednoj Danskoj izmedju 25 i 64 godine je doslovno svaki drugi (2015) nas covjek u prijevremenoj peMziji,
tako isto je u Svedskoj svaki cetvrti (2012) u razdoblju 19 do 64 te u Norveskoj jace nego svaki cetvrti, blizi se skoro svakom trecem (2016) u razdoblju 20 - 64. Sta cini nase tolikim invalidima da jednostavno nisu u stanju raditi? Ili ipak gore nema posla u tolikom kolicinama kako to inace uz kafu se prica po BiH? Koliko sam mogao na google naci, u Norveskoj i Danskoj zivi 17.000 odnosno 19.000 nasih ljudi. Dok u Svedskoj je brojka znatno veca. Samo usput, u Svicarskoj je malo jace od svakog petog (2011) u razdoblju 18 do 65.

Ako nako pogledam na ukupnu brojku, to ga dodje ca. 40.000 do 45.000 nasih u te cetri drzave od nekeih ca. 150.000 ukupno. Iskoristavanje sistema, ljenost, ili stvarno nasi su pukli ko lubenica? Zar nasi ljudi nemaju vecih ambicija nego peMzije :D Pitam se bil u Bih mogli ostvariti pravno na invalidsku peMziju? :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by insomnia78 »

:lol: :lol: :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#3 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

Insomnia mani se smijanja, nego de nam objelodani kako stoji situaciju u France? Imal nade za peMziju od kako je Makaron na vlasti? :D
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#4 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

muhahahahahahahah ja ljubomornog zviz/hrle, jedva sklapa kraj sa krajem pa mu smetaju nasi ljudi u inostranstvu koji primajju penziju i imaju vise novca od njega :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Hrle/zviz je pravi bošnjo. Ljubomora ga izjede

Iskreno se nadam da ce svi nasi u dijaspori sto vise novca da imaju, da primaju i da sto bolje zive, a da zviz/hrle place od muke sto su 100% njih uspjesni od njega, koji je 40 godina u dijaspori a nista nema.
Last edited by ibi on 23/07/2017 12:29, edited 1 time in total.
bhnapoleon1
Posts: 6499
Joined: 11/05/2014 23:47

#5 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by bhnapoleon1 »

Znao sam cim sam vidio naslov beobasket ili Hrle i Zviz, to jest njih 3 plus rodjak :lol: :lol: :lol:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#6 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

bhnapoleon1 wrote:Znao sam cim sam vidio naslov beobasket ili Hrle i Zviz, to jest njih 3 plus rodjak :lol: :lol: :lol:
sta ga briga druzi se sam sa sobom, konta on sad sam da ode na more, ali nema para za hranu pa konta na forumu, kako paradajz da kupi u BiH a da preveze u Hrvatsku... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by insomnia78 »

bhnapoleon1 wrote:Znao sam cim sam vidio naslov beobasket ili Hrle i Zviz, to jest njih 3 plus rodjak :lol: :lol: :lol:
Ja ne znam koji kurac se ovo vise dopusta. Sta kaze, uz pomoc gugl prevodioca? :lol:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#8 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

Image

Kod nas citave porodice u penziji. Primjer iz komsiluka. Otac, majka, sin, cerka od 27, samo starija nije ali zato njen muz je. Od istog jos dvojica brace, te otac, majka. Preko puta tri sestre u penziji, starija 43, srednja 36, najmladja 34. Najmladja udata za Danca. Kod moji otac i majka samo. Od najboljeg prijatelja otac, majka, sestra i njen muz. Skupa nemaju 70 godina. Vecina nema srednje a ostali samo srednju skolu. Poznam troje sa akademskim skolovanjem ali su iz nekih razloga zavrsili na penziji. U Vejle opcini je dugo godina sjedio nas covjek u sistemu za penzije, koji je nasima pomagao kako da istu dobiju. Koliko su njoj trpali u dzep za iste usluge, najbolje sami znaju ali kada je postala javna tajna te kada su ljudi masovno poceli seliti se u istu opcinu samo zbog penzije onda je dala sama sebi otkaz.

Vecinu poslova, koje nasi rade nisu bog zna sta bolje placeni od rane penzije. Pogotovo ako jos sami zive.

100 ljudi 100 razloga. Foliranja ima.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#9 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by animals »

Aj ...dobijem osip na sam spomen Danske i penzije :mrgreen:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#10 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

insomnia78 wrote:
bhnapoleon1 wrote:Znao sam cim sam vidio naslov beobasket ili Hrle i Zviz, to jest njih 3 plus rodjak :lol: :lol: :lol:
Ja ne znam koji kurac se ovo vise dopusta. Sta kaze, uz pomoc gugl prevodioca? :lol:
Vjerovatno im zao da mu baniraju i ovaj nick, vide puko covjek nije dobar u glavu....
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#11 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by paladinka »

animals wrote:Aj ...dobijem osip na sam spomen Danske i penzije :mrgreen:
:thumbup: Ne znam sta ceka administracija , svaka tema se svede na dansku i penzije.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#12 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

paladinka wrote:
animals wrote:Aj ...dobijem osip na sam spomen Danske i penzije :mrgreen:
:thumbup: Ne znam sta ceka administracija , svaka tema se svede na dansku i penzije.
Ne kuzim u cemu je problem. Kod nas u Danskoj nasi samo pricaju o penziji! Naravno da je rijec je o onima koji jos nisu dobili. Kad je dobiju onda pricaju kako biti u Bosni ispod radara 6, 7 mjeseci u komadu. Jaran sa kojim sam isao u skolu u Kopehagenu, sa kojim se druzim kada je u Kopenhagenu, koji se vratio gore na sjever drzave poslje univerziteta, inace iz Vogosce. Od ljeta lani nije vidio Danske. Cim je dobio penziju kupio kartu za Sarajevo. Svaki dan na FB samo ljepi slike kako ide vamo, tamo, na cevape, kako kafenise, pa onda turneje po gradovima Europe. Lani od jula do septembra bio samo na relaciji Sveti Stefan - Makarska. Ove godine poveo naka cetri picica iz Sarajeva na Mykonos. Izgleda kao prosjecan maneken, mislim covjek je razvijen fizicki gledano. Svega 36 godina. Mladji od mene koju godinu a ima ranu penziju. Ma da mi je rodjeni brat opet cu reci - nije uredu. Dobio penziju jer je postao depresivan, jer se niko ne druzi sa njim u Danskoj. Tako reci ogadio se zivot mu. :-)
Last edited by beobasket on 23/07/2017 14:04, edited 2 times in total.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#13 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by mousstapha »

Uistinu nije uredu.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#14 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

beobasket wrote:
paladinka wrote:
animals wrote:Aj ...dobijem osip na sam spomen Danske i penzije :mrgreen:
:thumbup: Ne znam sta ceka administracija , svaka tema se svede na dansku i penzije.
Ne kuzim u cemu je problem. Kod nas u Danskoj nasi samo pricaju o penziji! Naravno da je rijec je o onima koji jos nisu dobili. Kad je dobiju onda pricaju kako biti u Bosni ispod radara 6, 7 mjeseci u komadu. Jaran sa kojim sam isao u skolu u Kopehagenu, sa kojim se druzim kada je u Kopenhagenu, koji se vratio gore na sjever drzave poslje univerziteta, inace iz Vogosce. Od ljeta lani nije vidio Danske. Cim je dobio penziju kupio kartu za Sarajevo. Svaki dan na FB samo ljepi slike kako ide vamo, tamo, na cevape, kako kafenise, pa onda turneje po gradovima Europe. Lani od jula do septembra bio samo na relaciji Sveti Stefan - Makarska. Ove godine poveo naka cetri picica iz Sarajeva na Mykonos. Izgleda kao prosjecan maneken, mislim covjek je razvijen fizicki gledano. Svega 36 godina. Mladji od mene koju godinu a ima ranu penziju. Ma da mi je rodjeni brat opet cu reci - nije u redu.
Iskreno se nadam da ce svi nasi u Danskoj imati sto je moguce vece penzije, sto duze primati Danske penzije, zivjeti sto lijepse sa Danskim penzijama, imati puno djece i da im djeca primaju Danske penzije i da uzivaju maksimalno u zivotu u Danskoj sa Danskim penzijama sto duze!
Last edited by ibi on 23/07/2017 14:04, edited 1 time in total.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#15 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by paladinka »

Fino... A hajd sad malo da pricamo o Danskoj :D
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#16 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by mousstapha »

Zar to nije pozitivno?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#17 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

beobasket wrote:
ibi wrote:
Iskreno se nadam da ce svi nasi u Danskoj imati sto je moguce vece penzije, sto duze primati Danske penzije, zivjeti sto lijepse sa Danskim penzijama, imati puno djece i da im djeca primaju Danske penzije i da uzivaju maksimalno u zivotu u Danskoj sa Danskim penzijama sto duze!

I ko bi po tvom misljenu trebao placati u penzioni sklad? Mozemo se mi zajebavati koliko hocemo i sprdati po citav dan ali bog ga jebo ovdje nema nase podorice da bar jedno nije u ranoj penziji.
Ne zanima me ko ce to da placa, Danska je prebogata, iskreno se nadam sto vecoj mogucoj penziji nasih u Danskoj i svim drugim drzavama svijeta.

Da im zivot bude sto lijepsi, da uzivaju u najvecim Danskim penzijama, i da budu zivi i zdravi sto duze je moguce, te da maximalno trose pare kao god zele i hoce.

Amin!
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#18 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

ibi wrote:
beobasket wrote:
ibi wrote:
Iskreno se nadam da ce svi nasi u Danskoj imati sto je moguce vece penzije, sto duze primati Danske penzije, zivjeti sto lijepse sa Danskim penzijama, imati puno djece i da im djeca primaju Danske penzije i da uzivaju maksimalno u zivotu u Danskoj sa Danskim penzijama sto duze!

I ko bi po tvom misljenu trebao placati u penzioni sklad? Mozemo se mi zajebavati koliko hocemo i sprdati po citav dan ali bog ga jebo ovdje nema nase podorice da bar jedno nije u ranoj penziji.
Ne zanima me ko ce to da placa, Danska je prebogata, iskreno se nadam sto vecoj mogucoj penziji nasih u Danskoj i svim drugim drzavama svijeta.

Da im zivot bude sto lijepsi, da uzivaju u najvecim Danskim penzijama, i da budu zivi i zdravi sto duze je moguce, te da maximalno trose pare kao god zele i hoce.

Amin!
Drug ti nisi realan :-)
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#19 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by beobasket »

mousstapha wrote:Zar to nije pozitivno?

Kako moze biti pozitivno?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#20 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by mousstapha »

Pa nasi ljudi se snasli. Sto bi u Bosni rekli sad zivi ko Hadzo. :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#21 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

Mah nasi su bez ukusa nemaju pojma sta valja umjesto da puse crni duVan Gauloises bez filtera ili Gitanes Maïs, ili Celtique ili kubanske oni se ljepe za koje kakve znj brendove. Neznaju uzivati, jesti puzeve golace, ma da im das milione opet je to dna kace u sirokom broju. Cast izuzetcima :D PeMzija im hit narodnjaka u zivotu. Jebo nadaliate kad skec nisu napravili o Danskoj i PeMziji :D tu su ih nasi zajebali skrozz.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#22 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

mousstapha wrote:Pa nasi ljudi se snasli. Sto bi u Bosni rekli sad zivi ko Hadzo. :D
Ima SveCku peMziju a dok pricate u carsije on cese muda. Hardo dasta nego Hadzo :D kad b kinezu ispricali da nasi u prosjeku provedu 40 godina u peMziji, ljudi bi rli ovi zive nad 100 godina. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#23 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by uglavnomja »

beobasket wrote:
Vecinu poslova, koje nasi rade nisu bog zna sta bolje placeni od rane penzije.


.

a penzija sto ranija - to manja, jad ... ono prezivljavanje ... i da se ode dole da se pokaze :-) ,i to kad sluzbenik u socijalnom dozvoli da se izadje iz zemlje i odredi koliko dugo se moze biti vani,

ko prekoraci tih par swedmica onda ide uzimanje para nazad :D tacnije nema peMzije dok se cifra ne ispuni


ma ljepota :-)

ima i ovdje takvih, rade na crno, gule drzavu ... sve do jednom :oops: kad dodju bosanci na temeljitu provjeru, jos su ovi azijski i africki socijalci puno brojniji
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#24 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by hrle1976 »

beobasket wrote:
ibi wrote:
beobasket wrote:

I ko bi po tvom misljenu trebao placati u penzioni sklad? Mozemo se mi zajebavati koliko hocemo i sprdati po citav dan ali bog ga jebo ovdje nema nase podorice da bar jedno nije u ranoj penziji.
Ne zanima me ko ce to da placa, Danska je prebogata, iskreno se nadam sto vecoj mogucoj penziji nasih u Danskoj i svim drugim drzavama svijeta.

Da im zivot bude sto lijepsi, da uzivaju u najvecim Danskim penzijama, i da budu zivi i zdravi sto duze je moguce, te da maximalno trose pare kao god zele i hoce.

Amin!
Drug ti nisi realan :-)
Taj like sve to sam sebi zeli pa onda drugima :oops:
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#25 Re: Nasi na Zapadu i fenomen rana peMzija

Post by ibi »

Ako Bog da da im penzija bude minimalno 4.000 EUR i da svaki nas u dijaspori i Danskoj zivi bar 100 godina da im sto vise para izvuce.
Post Reply