NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#1 NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by NIN »

Ponukan nekim od diskusija vezanim za nase bivstvo pozeljeh zapoceti jednu novu temu koja bi se bavila nasim stvarnim mjestom u bespucima svemira. Zelio bih da makar pokusamo jednim dijelom sagledati stvarni prostor o kojem se radi i u kojem smo mi jedna neprimjetna cestica zarobljena u gravitacionom polju jedne srednjovjecne zvijezde osrednje velicine. Naime, osim nase zvijezde koju nazivamo Sunce, nasu galaksiju sacinjava jos oko 400 milijardi sunaca kao sto je nase, doduse nekih mnogo masivnijih, a nekih precnika ne veceg od nekoliko kilometara. U zadnje vrijeme astronomi su, zahvaljujuci napretku tehnologije na polju teleskopije, poceli otkrivati planetarne sustave identicne nasem koji gravitiraju oko zvijezda iz naseg neposrednog komsiluka i zahvaljujuci tim saznanjima polako nam postaje jasno da je planetarni sustav vise pravilo nego iznimka. Naime, nasa je galaksija sa svojih 400,000,000,000 zvijezda okarakterizirana kao galaksija prosjecne velicine. Po dosadasnjim saznanjima u kosmosu obitava jos 200 do 300 milijardi galaksija razlicitih oblika i velicina!

Ova fotografija je snimljena sa Voyagera 1, 1990. godine. Radi boljeg uvida u prostor o kojem je rijec, fotografija je snimljana sa udaljenosti od samo 4 svjetlosna sata. Nisam siguran da li ce vam ista pomoci ako vam kazem da nas svemir seze u dubinu i do nekoliko desetina milijardi svjetlosnih godina!

Image

Evo sta Carl Sagan kaze o snimku ciji je on sam inicijator u svojoj knjizi "Plava tacka u beskraju":

"Napokon smo uspjeli fotografirati nasu planetu iz dubokog svemira i, ako se malo bolje zagledamo vidjet cemo jedva vidljivu tackicu. Upravo ta tackica smo mi, nas dom. Na njoj, svako o kome smo ikada culi, svaki covjek koji je ikada rodjen. Na toj tackici sva nasa radovanja i patnje, hiljade religija, ideologija i ekonomskih doktrina, svaki lovac i sakupljac, svaki heroj i kukavica, svaki graditelj i rusitelj civilizacija, svaki kralj i seljak, svaki zaljubljeni par, svako dijete puno nade, svaka majka i otac, svaki izumitelj i istrazivac, svaki ucitelj o moralu, svaki korumpirani politicar, svaki superstar, svaki vrhovni lider, svaki svetac i grijesnik tokom cijele historije nase vrste, zivjeli su bas na tom zrncu prasine, koju ovdje vidimo na zraci Sunca.

Zemlja je vrlo sicusno mjesto u kosmickom prostoru. Razmislite o rijekama krvi prolivenim zarad nebrojenih generala i imperatora da bi na kraju oni sami, u svoj toj slavi i ponosu, postali na jedan tren gospodari jednog sicusnog djelica te tackice. Razmislite o beskrajnim okrutnostima stanovnika jednog dijela tackice nad jedva distinktnim stanovnicima drugog dijela te iste tackice. O njihovom neprestanom nerazumjevanju, o njihovoj nezasitoj zelji za medjusobnim ubijanjem, o njihovoj neprestanoj mrznji jednih prema drugima. Nas stav, nasa umisljena samovaznost, nasa iluzija o privilegiranom mjestu u kosmosu je direktno izazvana ovom fotografijom.

Nasa planeta je usamljena trunkica u prostoru obavijena enormnim kosmickim bespucem. U nasoj zbunjenosti svim tim prostorom ne nazire se ni najmanji nagovjestaj spasenja iz vana, spasenja nas od samih sebe. Ipak, spas ostaje jednino na nama samima. Astronomija nas s pravom cini sicusnim ali, zelio bih dodati i to da nam je ona jako bitna u izgradnji nase osobenosti. Po meni, za prikaz nase budalaste uobrazenosti nema boljeg primjera od ove fotografije naseg sicusnog svijeta snimljene sa 6.4 milijarde kilometara udaljenosti. Takodjer, ovaj prikaz naseg svijeta bi trebao probuditi nasu duznost ka uljudnijem i ljubavi punijem ljudskom medjuodnosu i protom dati podstreka za ocuvanje i njegovanje ove plave tackice u beskraju, jedinog doma za kojeg znamo."

Zamislimo se nad cinjenicom koliko smo samo sicusni i nebitni u svom tom prostranstvu!

Pozdrav...
User avatar
therrarrius
Posts: 1472
Joined: 25/01/2009 18:31
Location: Odovud do tamo

#2 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by therrarrius »

Da se covjek strese.
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#3 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by anjusha »

"il' smo samo tu zbog ravnoteze medju zvezdama..."
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#4 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by frla »

A sada zamisli samo koliki je čovjek u odnosu na sve ovo ... pa opet se usudi da piše nebuloze ...
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#5 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Optimus Prime »

frla wrote:A sada zamisli samo koliki je čovjek u odnosu na sve ovo ... pa opet se usudi da piše nebuloze ...
E sad zamisli moze li se iz niceg , kako to kuran tvrdi, stvoriti bog koji je toliko kompleksan da je u stanju da kreira ovoliki svemir. :lol:

Znaci da iz nule odjednom postane jedinica koja je u stanju da stvori svemir.

Cista nebuloza, zar ne?
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#6 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by frla »

Optimus Prime wrote:
frla wrote:A sada zamisli samo koliki je čovjek u odnosu na sve ovo ... pa opet se usudi da piše nebuloze ...
E sad zamisli moze li se iz niceg , kako to kuran tvrdi, stvoriti bog koji je toliko kompleksan da je u stanju da kreira ovoliki svemir. :lol:

Znaci da iz nule odjednom postane jedinica koja je u stanju da stvori svemir.
Optimuse,

Prvo, to nigdje ne piše u Kur'anu nemoj izmišljati. Drugo, ti si suviše mlad da učestvuješ u ovim raspravama jer si još uvjek malodoban a to se može vidjeti se po tvom nicku: http://images.google.ba/images?hl=bs&q= ... a=N&tab=wi
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#7 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Optimus Prime »

frla wrote:
Optimus Prime wrote:
frla wrote:A sada zamisli samo koliki je čovjek u odnosu na sve ovo ... pa opet se usudi da piše nebuloze ...
E sad zamisli moze li se iz niceg , kako to kuran tvrdi, stvoriti bog koji je toliko kompleksan da je u stanju da kreira ovoliki svemir. :lol:

Znaci da iz nule odjednom postane jedinica koja je u stanju da stvori svemir.
Optimuse,

Prvo, to nigdje ne piše u Kur'anu nemoj izmišljati. Drugo, ti si suviše mlad da učestvuješ u ovim raspravama jer si još uvjek malodoban a to se može vidjeti se po tvom nicku: http://images.google.ba/images?hl=bs&q= ... a=N&tab=wi
Pa nije valjda da si tek sada saznao za Transformers-e.

A ja sam malodoban isto onoliko koliko si ti kinez sa obzirom na tvoj bivsi nick.
moje 14-godisnje "ja" je vjerovatno bilo intelektualno superiornije od tvog danasnjeg ja.

Jos mi dugujes objasnjenje kako bog moze nastati iz nista?
Last edited by Optimus Prime on 27/04/2009 21:18, edited 3 times in total.
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#8 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by tataratira »

Da li nas gledaju kroz svemirski mikroskop ?
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#9 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by KatarinaKosaca »

Odlična tema :thumbup:

Uvijek kada o tome čitam ili razmišljam, dođe do izražaja ovozemaljska empirijska limitiranost, jer nemam pojam beskrajnog ugrađen u svijesti. I pitanja je mnogo.
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#10 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by frla »

KatarinaKosaca wrote:Odlična tema :thumbup:

Uvijek kada o tome čitam ili razmišljam, dođe do izražaja ovozemaljska empirijska limitiranost, jer nemam pojam beskrajnog ugrađen u svijesti. I pitanja je mnogo.
Kako si ovo lijepo rekla ...
donBeton
Posts: 615
Joined: 02/01/2007 23:52

#11 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by donBeton »

Svemir nije beskonačan, beskrajan, svemir nije stalan.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#12 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by KatarinaKosaca »

donBeton wrote:Svemir nije beskonačan, beskrajan, svemir nije stalan.

MOžeš li malo deteljnije... Jedna od predpostavki, predpostaljam, jer dokaza nema, ali uvijek je zanimljivo čuti. Protok vremena u nestalnom svemiru? Usljed čega je nestalan? Ako nije beskrajan, gdje je kraj i šta je kraj?
User avatar
lala_sa
Posts: 272
Joined: 24/05/2008 12:00

#13 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by lala_sa »

Još jedan dokaz kako tehnologija napreduje zastrašujuće brzo, dok ljudski razum ( osim malobrojnih izuzetaka) stagnira, ili se pomiče mišijim koracima. Kako spoznati da smo tačkica u svemiru? Iako postoji očigledan dokaz za to,ja priznajem da je za mene takva spoznaja nemoguća. Valjda me je strah bespomoćnosti zrna pijeska na kojem živim.Pravo je čudno kada jedan konkretan dokaz djeluje apstraktno, i teško objašnjivo, na šta ukazuje i moj post... :-)

Neko se zaledio, i mislim da je to jedino što možemo učiniti...
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#14 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Optimus Prime »

donBeton wrote:Svemir nije beskonačan, beskrajan, svemir nije stalan.
Pojednostavljeno receno u ovom momentu se radi o kugli sa precnikom od 90 milijardi svjetlosnih godina sa tendencijom sve ubrzanijeg sirenja.

Mada ce prije biti da se radi o hipertorusu slicnih dimenzija.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#15 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by Optimus Prime »

KatarinaKosaca wrote:
donBeton wrote:Svemir nije beskonačan, beskrajan, svemir nije stalan.

MOžeš li malo deteljnije... Jedna od predpostavki, predpostaljam, jer dokaza nema, ali uvijek je zanimljivo čuti. Protok vremena u nestalnom svemiru? Usljed čega je nestalan? Ako nije beskrajan, gdje je kraj i šta je kraj?
Problem je sto "izvan" granica one kugle koju sam spominjao ne postoji trodimenzionalni prostor kakvog mi poznajemo. Znam da je to vrlo tesko( ustvari nemoguce) zamisliti ali tako je.
Beskonacnost trodimenzionalnog prostora je samo iluzija.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#16 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by NIN »

lala_sa wrote:Još jedan dokaz kako tehnologija napreduje zastrašujuće brzo, dok ljudski razum ( osim malobrojnih izuzetaka) stagnira, ili se pomiče mišijim koracima. Kako spoznati da smo tačkica u svemiru? Iako postoji očigledan dokaz za to,ja priznajem da je za mene takva spoznaja nemoguća. Valjda me je strah bespomoćnosti zrna pijeska na kojem živim.Pravo je čudno kada jedan konkretan dokaz djeluje apstraktno, i teško objašnjivo, na šta ukazuje i moj post... :-)

Neko se zaledio, i mislim da je to jedino što možemo učiniti...
:)

Ova fotografija gore ostavlja covjeka bez daha, barem mene. Njen prikaz mjesta na kojem smo, mjesta jedva vidljivog sa udaljenosti od samo par svjetlosnih sati, tackice sa koje se ne nazire ni trag tom nadobudnom, arogantnom i sebicnom, jos uvijek infantilnom covjeku. I to samo sa udaljenosti od nekoliko svjetlosnih sati!

Zamislimo sad svjetlosne hiljade, milione i milijarde godina, koliko se svemir zapravo i prostire. Zamislimo sva ta sunca, planete, galaksije i prostranstva. Ima li tu imalo mjesta nasoj umisljenoj povlastenosti i aroganciji?

Antropolozi imaju obicaj reci da smo negdje u adolescentnom dobu ako primjenimo ovaj psiholoski model razvoja na cijelu vrstu. Misljenja sam da sami sebi laskamo. Jos smo mi nejac, uplakanih okica u potrazi za svojom mamom, i jos uvijek vrlo zive, vividne maste.

:)
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#17 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by A-ZO »

jos sav taj kosmos o kojem je rijec (ca.300 mlrd. galaksija) - moze vrlo lako biti samo jedan od bezbroj takvih i slicnih, i opet sve to skupa se mora nalaziti negdje, tj mora biti negdje smjesteno, mora biti dio neceg nezamislivo smislenijeg...
Last edited by A-ZO on 27/04/2009 22:51, edited 1 time in total.
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#18 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by KatarinaKosaca »

Što se dimenzija tiče, postoje teorije i da su "ovdje" prisutne, ali da ih fiziološki ne percipiramo. Onda i vrijeme gubi smisao, predpostavljam, odnosno nema konotaciju naše kategorizacije vremena.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#19 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by NIN »

Slika ispod je umjetnicki prikaz naseg Suncevog sustava u kojem su velicine tijela prikazane u srazmjeru, ali ne i njihove relativne udaljenosti radi nedostatka prostora, naravno. Kao sto vidimo, osim Sunca imamo cetiri malo veca primarna tijela i nekoliko ostataka. Mi zivimo na trecem ostatku od Sunca, sicusnom svijetu sastavljenom od minerala i metala prekrivenim slojem organske glazure koje smo i mi jedan sicusni dio.

Image

Eh sada, onaj tezi dio je predstaviti sustav u njegovim prostornim srazmjerama. Na sljedecem prikazu mozemo vidjeti vanjski dio Suncevog sustava u cijem centru vise nismo u mogucnosti uociti putanje unutarnjih planeta - Merkura, Venere, Zemlje i Marsa. Izmedju Marsa i Jupitera (cija je putanja na prikazu najbliza Suncu) se nalazi pojas asteroida koji takodjer nije mogao biti prikazan.

Image

Za one malo prostorno snalazljivije evo jos dva korisna prikaza da bi se dobio jos bolji uvid u prostor o kojem je rijec.

Image

Image

Na slici iznad vidimo i Oortov oblak sastavljen od trilona kometa zarobljenih suncevom gravitacijom. Oblak je od Sunca udaljen oko jedan svjetlosni dan, dakle, vrijeme za koje svjetlost predje u 24 sata. Najbliza zvijezda nasem Suncu je Proxima Centauri, udaljena oko 4.3 svjetlosne godine. Dakle, razdaljina za koju svjetlosti treba 1.600 dana da bi je presla! Ako znamo da brzina svjetlosti iznosi priblizno 300.000 kilometara u sekundi onda nije problem razdaljinu predstaviti i metricki samo, uslov je da imate dovoljno prostora na papiru gdje ce stati sve brojke. E sada, zamislite 400 milijardi zvijezda u nasoj galaksiji, udaljenih jedna od druge priblizno kao sto je nase Sunce udaljeno od Proxime. Enorman i nezamisliv prostor!

Image

Mi se nalazimo na samom rubu galaksije, tacnije na unutarnjem dijelu Orionovog kraka. Nama najbliza slicna galaksija je Andromeda (M31) udaljena dva miliona svjetlosnih godina. Sada zamislite stotine milijardi ovakvih i slicnih galaksija u svemiru! Na donjoj slici mozete vidjeti ogroman broj galaksija na samo jednom malom fragmentu neba.

Image
Hubble teleskop

Kada ovako sebi pokusamo predstaviti sav taj enormni prostor, pitam vas, da li ikako ima osnova zamisljati da imamo bilo kakvo povlasteno i privilegirano mjesto u kosmosu?

Ako samo dijelom uspijemo spoznati o kolikom se zapravo prostoru radi mislim da je i sama pomisao o bilo kakvoj privilegiji zaista suluda ideja, najblaze receno.

:)
almin-78
Posts: 308
Joined: 21/01/2009 09:05

#20 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by almin-78 »

prelijepe slike,Bozije stvaranje :)

Sada razumijem kada Allah kaze..vi ne znate,vi meni ne trebate nego Ja vama trebam

i ne,apsolutno nemamo neko pravo na univerzum(ja sam nekako ubjedjen da nismo sami,da ima inteligentnih bica van nase galakse),uglavnom u Kuranu pise da cemo istrazivati nebesa(svemir)..sto nas ipak cini posebnim,jel? ;)
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#21 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by frla »

NIN wrote: Image
NIN,

Prvi korak za spoznaji Istine je lično shvatanje svoje minornosti.

Upravo kretanje zemlje oko sunca je dokaz postojanja Allaha dž.š. jer kao što možeš vidjeti na ovom umjetnickom prikazu da je sve u harmoniji, što te može navesti na pitanje: Ko upravlja sa svim ovim?

Da je drugačije ne bi bilo harmonije zemlja bi se udaljila od sunca, planete bi bile raštrkane. Ništa ne bi imalo smisla.

Zamisli tu Veličinu koja upravlja sa svim onim što je nama poznato i nepoznato od kružnog kretanja elektrona oko atomskog jezgra preko kretanja zemlje oko sunca do harmonije koja postoji u svemiru i dalje izvan što mi ne znamo.

Zamisli sada samo kada tako minoran čovjek ne razmišljajuci počne pisati nebuloze!

Zar nije ohol čovjek koji odbija namaz (molitvu) tj. da zbog "samog sebe i svoga dobra" se ne pokloni takvoj Veličini.

Allahu dž.š. ne treba naš namaz (molitva) vec to treba nama samima radi našeg dobra.

Nakon toga ... na kraju se zamisli nad svim onim što si do sada pisao. :D
EdgeLoop
Posts: 14
Joined: 10/04/2009 14:48

#22 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by EdgeLoop »

frla wrote:

Prvi korak za spoznaji Istine je lično shvatanje svoje minornosti.
Da li si ti uopšte svjestan šta govoriš?

a kasnije kažeš :
frla wrote: Upravo kretanje zemlje oko sunca je dokaz postojanja Allaha dž.š. jer kao što možeš vidjeti na ovom umjetnickom prikazu da je sve u harmoniji, što te može navesti na pitanje: Ko upravlja sa svim ovim?

Da je drugačije ne bi bilo harmonije zemlja bi se udaljila od sunca, planete bi bile raštrkane. Ništa ne bi imalo smisla.
Znači sve je naštimano sa ciljem da mi postojimo?
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#23 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by frla »

EdgeLoop wrote:
frla wrote:

Prvi korak za spoznaji Istine je lično shvatanje svoje minornosti.
Da li si ti uopšte svjestan šta govoriš?

a kasnije kažeš :
frla wrote: Upravo kretanje zemlje oko sunca je dokaz postojanja Allaha dž.š. jer kao što možeš vidjeti na ovom umjetnickom prikazu da je sve u harmoniji, što te može navesti na pitanje: Ko upravlja sa svim ovim?

Da je drugačije ne bi bilo harmonije zemlja bi se udaljila od sunca, planete bi bile raštrkane. Ništa ne bi imalo smisla.
Znači sve je naštimano sa ciljem da mi postojimo?
Naravno da sam svjestan. Mislio sam na ljudski egoizam, oholost i mržnju koja samo šteti onome ko to u sebi ima jer to čovjeka cini gluhim i slijepim. Kada čovjek prevaziđe ove slabosti i shvati svoju minornost onda može prevazici svoj egoizam, oholost i mržnju a to je prvi korak ka spoznaji Istine.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#24 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by madner »

Frla care, procitaj bar nesto o kretanju nebeskih tijela pa se onda javi.
Znam da ti to sve izgleda kao cudo, i da sa tvojim ogranicenim znanjem nisi u stanju da svatis one malo naprednije stvari, ali to je razlog da ucis a ne da postavas gluposti.
frla
Posts: 448
Joined: 23/12/2008 15:16

#25 Re: NASE STVARNO MJESTO U KOSMOSU

Post by frla »

madner wrote:Frla care, procitaj bar nesto o kretanju nebeskih tijela pa se onda javi.
Znam da ti to sve izgleda kao cudo, i da sa tvojim ogranicenim znanjem nisi u stanju da svatis one malo naprednije stvari, ali to je razlog da ucis a ne da postavas gluposti.
E madneru, madneru ... nepopravljiv si :D
Post Reply