Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Locked
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27176 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

eh, ali to je njihov sopstveni dok su na vlasti, a ovo je iz opozicije :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#27177 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Meni su ljudi iz sindikata rekli da su sasvim drugačiji tekst usaglašavali sa Nikšićevom vladom. Da su im i tada pokušavali podvaliti neke stvari koje se nisu dogovorili, ali da su imali otvorene šestere oči.
Ovo što je Provalićeva vlada donijela nije taj ZOR koji su usaglašavali.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27178 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

jednom sam malo duže pisao o tome, a sad ću opet.

gotovo bukvalno jedini cilj novog zakona o radu jeste dokidanje neograničenog važenja kolektivnih ugovora. a jedini cilj toga opet jeste da se, bar za budućnost, dokinu tužbe budžetlija protiv kantona i federacije. sve ostalo je kozmetika. po meni ima i pozitivnih i negativnih stvari...ali baš ništa nije pretjerano značajno i neće promijeniti ništa u žalosnoj praksi onih koji moraju zadržati bilo kakav posao...a naročito neće promijeniti praksu budžetskih bijelih medvjeda.

znači, tužbe. šta su te tužbe? vrlo jednostavno, u stvarnosti se sve od donošenja ranijih kolektivnih ugovora isplaćuje manje nego što bi po njima moralo. i te tužbe sud usvaja, masovno. u prvim "turama" se naplaćivalo, ali se sve od 2013. skoro ništa nije naplatilo. moja je procjena da je apsolutno nemoguće da se i naplati. jednostavno nema odakle. oni su sebe zaštitili zakonom o izvršnom postupku, i ne možeš im ništa ako nema stavki namijenjenih upravo u tu svrhu. i otprilike je to već jasno i onima koji su tužili. on prošle i pretprošle godine predvidi po pet miliona da se plati onima koji pristanu da oproste kamate. pristanu skoro svi...ali i to je kap u moru i najveći broj ljudi nije dobio ništa.

znači, od realizacije tužbi u stvarnosti nema ništa. sljedeće će biti da oproste i glavnicu ako hoće da ostanu na poslu :mrgreen:

i zato se kofol, reda radi i naizgled smanjuje obim prava...ali njihova realizacija je ionako bila na predugom štapu. u stvarnosti se samo legalizuje odavno postojeće stanje, a istovremeno se sprečava neko buduće dublje preispitivanje privilegija budžetskog aparata. evo smanjili smo obim primanja, šta hoćete :mrgreen: a sam budžetski aparat se još dublje gura u stanje "šuti dobro je" gdje će nastaviti biti instrument vlasti.

ili najkraće rečeno, novi zakon o radu je na papiru reformska mjera. a u svojoj suštini i u široj slici je mjera očuvanja statusa quo i slamka spasa postojećoj vlasti.

i to je otprilike i razlog zašto bi ja, da sam hipotetički vođa neke principijelne opozicije, glasao protiv. ovo nije uobičajeno i jednostavno polarizirajuće pitanje, mogu razumjeti drukčije shvatanje, ali mislim da sam bar fino obrazložio :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#27179 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by drug_profi »

Zanimljiv pogled. Možda si i u pravu.
User avatar
sabina1
Posts: 8203
Joined: 24/11/2010 20:44
Location: Ministarstvo za istraživanje ruda i gubljenje vremena.
Contact:

#27180 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by sabina1 »

malakh wrote:
sabina1 wrote:
malakh wrote: naravno da neće. izaći će sa kritiziranjem sda i svih prijedloga sda. a kao alternativu će nuditi svoje prijedloge koje ni oni sami ne podržavaju i svjesni su težine provođenja istih.

kao i svaki put do sada.
....dok ce ostatak samozvane gradjanske opozicije u jos jednu , ko zna koju po redu koaliciju sa SDA , ukoliko SDA to naravno bude potrebno....
ne razumijem tvoje kritike. bolje i uci u otvorenu koaliciju sa sda, da narod zna da su uz sda, nego podrzavati sda i biti presudan glas da nesto, sto je sda-u od vitalnog značaja, bude izglasano.

na ovom forumu se i govorilo i iznijelo sta i kako je naša stranka podržala i to baš u tenutcima kada sda nije imala većinu i kada je trebao jedan glasić, ili pak dva.

da se ne zavaravamo, činjenica je da bi naša stranka prije bila odlučujući faktor da prodje neki prijedlog sda, nego podržala sdp, gs ili df.
Niti jedan "glasić šta bi bilo kad bi bilo" adresiran nepravedno NS-u ne umanjuje činjenicu da su :

SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BOSNE I HERCEGOVINE ILI SKRAĆENO SDP BIH i DEMOKRATSKA FRONTA BOSNE I HERCEGOVINE ILI SKRAĆENO DF odnosno Reuf Bajrović i Emir Suljagić danas nosioci GS-a a kao članovi DF- bili koalicioni partneri STRANKE DEMOKRATSKE AKCIJE na raznim nivoima u različitim vremenskim periodima a da bi dvije prvopomenute to opet bile samo da im SDA to ponudi.

Hvala.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#27181 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Novak20 »

JThomas wrote:jednom sam malo duže pisao o tome, a sad ću opet.

gotovo bukvalno jedini cilj novog zakona o radu jeste dokidanje neograničenog važenja kolektivnih ugovora. a jedini cilj toga opet jeste da se, bar za budućnost, dokinu tužbe budžetlija protiv kantona i federacije. sve ostalo je kozmetika. po meni ima i pozitivnih i negativnih stvari...ali baš ništa nije pretjerano značajno i neće promijeniti ništa u žalosnoj praksi onih koji moraju zadržati bilo kakav posao...a naročito neće promijeniti praksu budžetskih bijelih medvjeda.

znači, tužbe. šta su te tužbe? vrlo jednostavno, u stvarnosti se sve od donošenja ranijih kolektivnih ugovora isplaćuje manje nego što bi po njima moralo. i te tužbe sud usvaja, masovno. u prvim "turama" se naplaćivalo, ali se sve od 2013. skoro ništa nije naplatilo. moja je procjena da je apsolutno nemoguće da se i naplati. jednostavno nema odakle. oni su sebe zaštitili zakonom o izvršnom postupku, i ne možeš im ništa ako nema stavki namijenjenih upravo u tu svrhu. i otprilike je to već jasno i onima koji su tužili. on prošle i pretprošle godine predvidi po pet miliona da se plati onima koji pristanu da oproste kamate. pristanu skoro svi...ali i to je kap u moru i najveći broj ljudi nije dobio ništa.

znači, od realizacije tužbi u stvarnosti nema ništa. sljedeće će biti da oproste i glavnicu ako hoće da ostanu na poslu :mrgreen:

i zato se kofol, reda radi i naizgled smanjuje obim prava...ali njihova realizacija je ionako bila na predugom štapu. u stvarnosti se samo legalizuje odavno postojeće stanje, a istovremeno se sprečava neko buduće dublje preispitivanje privilegija budžetskog aparata. evo smanjili smo obim primanja, šta hoćete :mrgreen: a sam budžetski aparat se još dublje gura u stanje "šuti dobro je" gdje će nastaviti biti instrument vlasti.

ili najkraće rečeno, novi zakon o radu je na papiru reformska mjera. a u svojoj suštini i u široj slici je mjera očuvanja statusa quo i slamka spasa postojećoj vlasti.

i to je otprilike i razlog zašto bi ja, da sam hipotetički vođa neke principijelne opozicije, glasao protiv. ovo nije uobičajeno i jednostavno polarizirajuće pitanje, mogu razumjeti drukčije shvatanje, ali mislim da sam bar fino obrazložio :mrgreen:
Mislim da si u krivu. SDA je potpisala i zakuhala ovo sa kolektivnim ugovorima misleći da će tužbe po osnovu kolektivnih ugovora dohakati vlasti Alijanse. I zaista, školstvo, uprava pa onda i drugi su se nadigli sa tužbama. Problem je što spori sud donosi presude nakon dvogodišnje vlasti Alijanse i onda tužbe pogađaju SDA. SDA nalazi rješenje da se tužbe isplaćuju nakon planiranja budžeta, naravno ni blizu ciframa za koje postoje pravosnažne presude.

Taj SDA bumerang, a po meni antidržavno djelo, čeka svaku slijedeću vlast.
Prema tome, NS kao opoziciona partija nije pogriješila što se pridružila onemogućavanju novih tužbi. I da dođe na vlast, čeka je taj problem. Zašto onda da pridonosi njegovoj eskalaciji ?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27182 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

vidi, u kantonu sarajevo postupak do pravosnažnosti i danas traje otprilike mandat i po do dva ako ide žalba. a ranije je bilo još sporije. nikako oni nisu mogli planirati da to pogodi samo alijansu, a njih zaobiđe.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27183 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

recimo, ispisane su stotine i stotine stranica, a niko ne pita gdje su sindikati i kolektivni ugovori za zaposlene u privatnom sektoru :mrgreen:

prešutno je prihvaćeno od svih da ta prava postoje samo za budžetlije. da nije isto i da ne treba ni da bude isto. i to ti je to, na papiru ukini samo ono što se svakako ne ostvaruje - da za temelje niko ne bi ni pitao. napravi prividni ustupak, da ne bi sutra morao praviti pravi.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#27184 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Novak20 »

@JThomas.

Ovo za tužbe...znam o čemu pričam. Nakon Alijanse, SDA je napravila pritisak na uposlene. Ondje gdje sam radio 85 % zaposlenih je povuklo tužbe podnesene u vrijeme Alijanse. Sad iz budžeta isplaćuju godišnje 1-2 miliona ali samo ljudima koji imaju "vezu" sa vlastima.

Ovaj sistem je stvoren i zakonski zaokružen i prije se NS pojavila na političkoj sceni. Sindikalne vođe su odavno preplaćene da ne talasaju. Hrle, Biber, Bajramović i mnogi drugi sindikalci su bili vani i dobro vidjeli kako funkcionišu pravi sindikati spremni da se bore za interes radnika. Ništa od toga ne funkcioniše ovde i neće zadugo.

Sudstvo je nikakvo, nema zakona o mobingu, tržište rada sa velikim brojem nezaposlenih, radnici izgubili svijest o sebi, vrijednosti svog rada i solidarnosti u nacionalnom nad...avanju. Političari i "bizMismeni" uvezani u međusobnim uslugama. Danju se možda i svađaju, noću zajedno kradu.

Nametnut je sistem krivih vrijednosti upravo od strane onih koji odlučuju o procesima u društvu.

Sve se svodi na onu, šutnja je zlato i svi su isti. Po meni nisu jer nisu svi bili u vlasti da pokažu šta znaju ili ne znaju.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27185 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

mislim i ja da znam o čemu pričam, i reći ću ti da su bukvalno svi tužili.

prvu "turu" je većina i naplatila, i ko nije imao vezu, drugu poneko, a treću samo najjače veze.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#27186 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Novak20 »

JThomas wrote:mislim i ja da znam o čemu pričam, i reći ću ti da su bukvalno svi tužili.

prvu "turu" je većina i naplatila, i ko nije imao vezu, drugu poneko, a treću samo najjače veze.
Nismo isti kanton ali bilo kako bilo, slažeš li se sa tim da je bolje što novih tužbi nema ?

Uz nove tužbe, drugu i treću turu sj...la bi se sadašnja "opozicija" u slučaju osvajanja vlasti.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#27187 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

Nemojte protiv sudstva
Ustavni sud dobio odluku po kojoj Država mora isplatiti strankama odštetu što je jedan lokalni sud razvlačio godinam sudske sporove i time ugrozio pravo na razumno suđenje završenje spora u razumnom roku.
Najneuređenije stanje u BH je PORESKA.Dug drži u ormari i nakon deset godina ga aktivira,možže se naplatiti dok solaidarni dužnik radi na drugom mjestu a čeka i onda penzioneru stavlja hipoteku na kuću iako je prošlo 10 godina.
Neuređeni penzioni sistem:treže od bivšeg direktora koji je u penziji da plati doprinose za odjavljene radnike nakon odjave firme,a ne priznaju uplate s pečatom i petim primjerkom jer neko nije unio u sistem...
Zatim neke Općine.GGZ tužbe protiv KPJ
Sud je treći.
Sud ne mora da prati službene listove po nekim pitanjima,UPRAVA mora a ne prati,Postupci protiv:Izbrisanih firmi(neko bi reko NEMOGUĆE u BH realno,zatvorenih(zbog pravnog statusa MOGUĆE a u praksi često),sporovi protiv mrtvih,sporovi oko Situacija koje su davno završenetj zaključene...
Sudija uzme predmet vidi stranka B.I. ili nedaj Bože S.I. i stavi pod tepih dok ne dodje drugi sudija
Uprava se dalako urediti ako dodje načelnik ministar može lako da sve sredi a za sud VSTV mora malo poraditi na tim stvarima.
Ja vjerujem da ako doje načelnik iz NS ili ministar da će neke od stvari koji sam naveo biti smanjenje ili potpuno eliminisane
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27188 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

pojedinačno, slažem. a napisao sam i zašto mislim da je u široj slici vlasti bilo apsolutno neophodno da to odradi, i pogodovalo njenom opstanku.
User avatar
malakh
Posts: 7162
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#27189 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by malakh »

sabina1 wrote:
Niti jedan "glasić šta bi bilo kad bi bilo" adresiran nepravedno NS-u ne umanjuje činjenicu da su :

SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BOSNE I HERCEGOVINE ILI SKRAĆENO SDP BIH i DEMOKRATSKA FRONTA BOSNE I HERCEGOVINE ILI SKRAĆENO DF odnosno Reuf Bajrović i Emir Suljagić danas nosioci GS-a a kao članovi DF- bili koalicioni partneri STRANKE DEMOKRATSKE AKCIJE na raznim nivoima u različitim vremenskim periodima a da bi dvije prvopomenute to opet bile samo da im SDA to ponudi.

Hvala.
slažem se sa napisanim, ali je isto tako činjenica da je i naša stranka bila više puta u jednokratnoj koalicija sa sda i činjenica je da će se taj mehanizam nastaviti koristiti i u budućnosti.

od podržavanja općinskih budžeta, do podržavanja diskutabilnih prijedloga i zakona i to u trenutcima kada je upitna većina.

i podržavam kada naša stranka izađe i argumentira zašto je podržala neki prijedlog, kao što je to bilo sa zakonom o radu, mada i o tome se može diskutirati (ali ne vrijedi) i napomenuti da je tu naša stranka bukvalno preveslana.

činjenica jeste da je naša stranka bila pozivana da uđe u vladu i da čini većinu, ali činjenica jeste da je naša stranka podržala sda tamo gdje su njihovi koalicioni partneri (ti pobrojani) bili protiv.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#27190 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Novak20 »

Kako Dennise, kako ? I kad će odgovarati ?

Dennis Gratz: Odgovarat ćete za ‘politiku ušteda’ na životima pacijenata!

https://www.nasastranka.ba/dennis-gratz ... acijenata/

Zastupnik Dennis Gratz je najavio da će Naša stranka podržati inicijativu za smjenu rukovodstva Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu te je zatražio istragu o ‘politici ušteda’ kojom su ugroženi životi pacijenata na KCUS-u.

“Specijalisti u čiju smo edukaciju uložili javne novce odlaze zbog loše kadrovske politike i neprijateljske atmosfere na KCUS-u. Pacijenti se suočavaju sa problemima u vezi sa pristupom osnovnoj zdravstvenoj zaštiti dok KCUS štedi i opterećuje druge zdravstvene ustanove sa zadacima, pacijentima i poslovima, stvarajući tako privid boljeg poslovanja. Sve je farsa koja za svoj konačni cilj ima odskočnu dasku za nastavak političke i društvene dominacije porodice Izetbegović, a posljedice po zdravstvo će biti trajno i nepovratno uništenje cijelog sistema”, kazao je zastupnik Gratz.

“Nije ovo samo pitanje onkologije i propusta u upravljanju tehnikom i servisiranjem. Mi upozoravamo već godinama na probleme zapuštenosti zdravstvenog sektora, te konačno – potpuni nemar federalnih vlasti koje KCUS tretiraju kao sarajevsku bolnicu, a ne centralnu instituciju u osiguranju najvišeg stepena sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite u Federaciji. Konačno, ovo je posao i za Tužilaštvo koje mora utvrditi odgovornost kako ovog menadžmenta, tako i ranijeg”, poručio je Gratz.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#27191 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

JThomas wrote:recimo, ispisane su stotine i stotine stranica, a niko ne pita gdje su sindikati i kolektivni ugovori za zaposlene u privatnom sektoru :mrgreen:

prešutno je prihvaćeno od svih da ta prava postoje samo za budžetlije. da nije isto i da ne treba ni da bude isto. i to ti je to, na papiru ukini samo ono što se svakako ne ostvaruje - da za temelje niko ne bi ni pitao. napravi prividni ustupak, da ne bi sutra morao praviti pravi.
Kako država nema ništa sa privatnicima, lakše je dobiti i naplatiti tužbu zaposlenika protiv privatnog gazde. Zaposlenik tuži, firmi se blokiraju računi dok traje postupak. Pa je i firmi u interesu da se što prije riješi postupka, čak i da izgubi, bolje i to nego da joj računi budu blokirani godinama.

Naravno, to vrijedi ako je u pitanju firma čiji gazda hoće da firma radi ali je malo spor na plaćanju radnika i krši zakone prema radnicima. Ako gazdi nije stalo do firme, onda ništa. Ali, onda bolje radnicima da sami odu, pa neka firma propada, a ne da rade džaba.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#27192 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by JThomas »

teoretski. dosudi sud sve isto, i ne libi se da dosudi, čak je išao i previše u korist radniku.

ali u praksi, prvo, ako firma opstane dok se postupak ne završi. što obzirom na naviku naših velikih gazda da otvaraju i prepakuju više firmi godišnje, nije garantovano. i računi se ne blokiraju do pravosnažne presude, što u sarajevu može potrajati i deceniju. a drugo, ako faktički možeš sebi priuštiti da ostaneš bez tog posla.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#27193 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Hakiz »

.
putokaz1
Posts: 12412
Joined: 31/05/2014 23:56

#27194 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by putokaz1 »

JThomas wrote:teoretski. dosudi sud sve isto, i ne libi se da dosudi, čak je išao i previše u korist radniku.

ali u praksi, prvo, ako firma opstane dok se postupak ne završi. što obzirom na naviku naših velikih gazda da otvaraju i prepakuju više firmi godišnje, nije garantovano. i računi se ne blokiraju do pravosnažne presude, što u sarajevu može potrajati i deceniju. a drugo, ako faktički možeš sebi priuštiti da ostaneš bez tog posla.
Ide se na ekonomiju malo
u BH je lako otvoriti firmu
nije teško zatvoriti
ali POSLIJE ZATVARANJA slijedi PAKAO
Zbog ne uvezanog sistema Poreska-sud tj Uprava Sud vode se postupci protiv Zatvorenih,Ibrisanih firmi,nadležni organi ne čitaju SL,sudovi razvalače,i zbog tog ''razvlačivanja'' nastanu kamate veće od eventualnog duga,pojave se i troškovi postupaka...
Općine vode sporove protiv firmi zatvorenih 2000 godine,Poreska takođe,još navedu da firma radi,ili traže naplatu duplih doprinosa za Penzionere ili radnike koji rade negdje drugo..
Sve to može srediti Dobar ministar,Načelnik
Npr dođe ministar iz NS Pravosuđa ili Uprave ili načelnik iz NS,za mandat od 4 godine sve ovo nabrojano i gluposti koje nisam naveo može srediti
Ako imasmisla,volju,kvalitet,znanje,podršku stranke i drugih partnera u vlasti
User avatar
Better Man
Posts: 16764
Joined: 01/10/2006 20:10

#27195 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Better Man »

JThomas wrote:jednom sam malo duže pisao o tome, a sad ću opet.

gotovo bukvalno jedini cilj novog zakona o radu jeste dokidanje neograničenog važenja kolektivnih ugovora. a jedini cilj toga opet jeste da se, bar za budućnost, dokinu tužbe budžetlija protiv kantona i federacije. sve ostalo je kozmetika. po meni ima i pozitivnih i negativnih stvari...ali baš ništa nije pretjerano značajno i neće promijeniti ništa u žalosnoj praksi onih koji moraju zadržati bilo kakav posao...a naročito neće promijeniti praksu budžetskih bijelih medvjeda.

znači, tužbe. šta su te tužbe? vrlo jednostavno, u stvarnosti se sve od donošenja ranijih kolektivnih ugovora isplaćuje manje nego što bi po njima moralo. i te tužbe sud usvaja, masovno. u prvim "turama" se naplaćivalo, ali se sve od 2013. skoro ništa nije naplatilo. moja je procjena da je apsolutno nemoguće da se i naplati. jednostavno nema odakle. oni su sebe zaštitili zakonom o izvršnom postupku, i ne možeš im ništa ako nema stavki namijenjenih upravo u tu svrhu. i otprilike je to već jasno i onima koji su tužili. on prošle i pretprošle godine predvidi po pet miliona da se plati onima koji pristanu da oproste kamate. pristanu skoro svi...ali i to je kap u moru i najveći broj ljudi nije dobio ništa.

znači, od realizacije tužbi u stvarnosti nema ništa. sljedeće će biti da oproste i glavnicu ako hoće da ostanu na poslu :mrgreen:

i zato se kofol, reda radi i naizgled smanjuje obim prava...ali njihova realizacija je ionako bila na predugom štapu. u stvarnosti se samo legalizuje odavno postojeće stanje, a istovremeno se sprečava neko buduće dublje preispitivanje privilegija budžetskog aparata. evo smanjili smo obim primanja, šta hoćete :mrgreen: a sam budžetski aparat se još dublje gura u stanje "šuti dobro je" gdje će nastaviti biti instrument vlasti.

ili najkraće rečeno, novi zakon o radu je na papiru reformska mjera. a u svojoj suštini i u široj slici je mjera očuvanja statusa quo i slamka spasa postojećoj vlasti.

i to je otprilike i razlog zašto bi ja, da sam hipotetički vođa neke principijelne opozicije, glasao protiv. ovo nije uobičajeno i jednostavno polarizirajuće pitanje, mogu razumjeti drukčije shvatanje, ali mislim da sam bar fino obrazložio :mrgreen:
Naplatilo se i za period od 2013. godine i naplaćuje se i dalje. Ti što su se odrekli kamata, odnosno dobar dio njih je i te kamate naplatio, jer vlast nije ispoštovala rokove isplate. Problem je što je vlast krenula praviti uštede preko uposlenih i to kršeći sve propise, a istovremeno su sebi povisili primanja i takvo ponašanje vlasti je dovelo do toga da ih uposlenici tuže.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27196 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by _BataZiv_0809 »

Jesi to i ti tuzio?
User avatar
Better Man
Posts: 16764
Joined: 01/10/2006 20:10

#27197 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Better Man »

Dobio informacije od ljudi,pa znam.
Novak20
Posts: 13948
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#27198 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Novak20 »

Gratz: Zahtijevamo ime parlamentarca kojem je isplaćeno 3.500 KM ni za šta!

http://www.nasastranka.ba/gratz-zahtije ... ni-za-sta/

Šta ako Gratz ne dobije ime kolege i šta ako ga dobije ?
zippoo87
Posts: 15545
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#27199 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by zippoo87 »

"Ako nam glasači 2018. godine daju povjerenje i snagu, ja im obećavam da će Naša stranka učestvovati u vlasti"
Pedja Kojovic
http://source.ba/clanak/BiH/441073/Ako- ... i-u-vlasti
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#27200 Re: Naša stranka, sve što ste željeli da pitate a niste imali ko

Post by Banksy »

Za početak bi morali izaći iz Sarajeva.
Locked