Narod i njegovi običaji

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#451 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

shmizlica wrote: 12/06/2020 19:14 Cini mi se kod pravoslavaca u nekim krajevima ima taj obicaj ostaviti cigaru, soljicu kafe, rakijicu pokojniku...nek mu se nadje :mrgreen:
Ima i u Sarajevu. :D

A znam da ima i u Hercegovini.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#452 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

MorningStar wrote: 12/06/2020 19:55
spreca wrote: 12/06/2020 19:52 Ja sam bio na jednoj Dzenazi u Golubicu oko 5km od Bihaca i tu pored dzamije je i mezarje,prvi put sam vidio tako velike nishane visine vise od 2 metra i onako reljefasti su i u gradu Bihacu sam vidio nesto slicno ,zaboravio sam u kojoj ulici je to
Imas u Turovima prema Treskavici nisane i preko 2,5 metra visine, vecina je nekih 1,5 a na njima je sablja isklesana pa pretpostavljam da su Osmanski vojnici bili a ovi najvisociji mozda oficiri ?
Ovo sto sam vidio na toj Dzenazi su neki lokalni velikani vjerovatno za vrijeme turaka u tom groblju ih ima veoma starih i svi su razliciti ,ovaj jedan je sa svih strana imao nesto isklesano,jako interesantno,pricali su mi mjestani o tom groblju i ono ima neki veliki istorijski znacaj
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#453 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

pustopoljina wrote: 12/06/2020 20:03
spreca wrote: 12/06/2020 19:52 Ja sam bio na jednoj Dzenazi u Golubicu oko 5km od Bihaca i tu pored dzamije je i mezarje,prvi put sam vidio tako velike nishane visine vise od 2 metra i onako reljefasti su i u gradu Bihacu sam vidio nesto slicno ,zaboravio sam u kojoj ulici je to
To ima kod nas, skoro kod svih starih dzamija..sto bitniji umrli, to veci nisan.
a kod vas to je gdje?....kod nas u Tuzli je to rijetkost ti nishani po dva metra i vishe
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#454 Re: Narod i njegovi običaji

Post by MorningStar »

spreca wrote: 12/06/2020 20:07
MorningStar wrote: 12/06/2020 19:55
spreca wrote: 12/06/2020 19:52 Ja sam bio na jednoj Dzenazi u Golubicu oko 5km od Bihaca i tu pored dzamije je i mezarje,prvi put sam vidio tako velike nishane visine vise od 2 metra i onako reljefasti su i u gradu Bihacu sam vidio nesto slicno ,zaboravio sam u kojoj ulici je to
Imas u Turovima prema Treskavici nisane i preko 2,5 metra visine, vecina je nekih 1,5 a na njima je sablja isklesana pa pretpostavljam da su Osmanski vojnici bili a ovi najvisociji mozda oficiri ?
Ovo sto sam vidio na toj Dzenazi su neki lokalni velikani vjerovatno za vrijeme turaka u tom groblju ih ima veoma starih i svi su razliciti ,ovaj jedan je sa svih strana imao nesto isklesano,jako interesantno,pricali su mi mjestani o tom groblju i ono ima neki veliki istorijski znacaj
Ista situacija , ovi najveci nisani sto sam vidio su bili isklesani sa svih strana mada nisam bas puno zagledao, na manjim je samo bila sablja isklesana.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#455 Re: Narod i njegovi običaji

Post by pustopoljina »

Pa Bihac, spreca pobogu...
Ima ako se dobro sjecam i kod hatinacke i baksaiske..
Ne mogu se sjetiti kako je kod gradske poslije renoviranja...bila je i preko mosta prema stanici...
Slagacu ti, al' ko kroz maglu mi da je neciji takav bio od nekog hadzi taj i taj...to je moj did rahmetli znao..a mimo dzamije (znaci ne pored dzamije, nego bas na greblju) je govorio da je od naseg pra-pradida najvisi nisan...i bio je tu uz pradidov mezar jedan bas visoki nisan, al' nisi ti tu mogao nista procitati. I jest sablja s jedne strane dugacka...
User avatar
black
Posts: 17190
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#456 Re: Narod i njegovi običaji

Post by black »

Omer-aga Bašić sam sebi izgradio najveći bašluk na Balkanu

https://www.klix.ba/lifestyle/cudo-u-gl ... /180218034
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#457 Re: Narod i njegovi običaji

Post by pustopoljina »

Neko mi je jednom rekao da su nisani sa pletenicom zenski, a sa turbanom muski...nemam pojma da li je tako, meni je tako receno i nisam sumnjala.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#458 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

pustopoljina wrote: 12/06/2020 20:15 Pa Bihac, spreca pobogu...
Ima ako se dobro sjecam i kod hatinacke i baksaiske..
Ne mogu se sjetiti kako je kod gradske poslije renoviranja...bila je i preko mosta prema stanici...
Slagacu ti, al' ko kroz maglu mi da je neciji takav bio od nekog hadzi taj i taj...to je moj did rahmetli znao..a mimo dzamije (znaci ne pored dzamije, nego bas na greblju) je govorio da je od naseg pra-pradida najvisi nisan...i bio je tu uz pradidov mezar jedan bas visoki nisan, al' nisi ti tu mogao nista procitati. I jest sablja s jedne strane dugacka...
Nisani sa sabljom su vljda imali samo oni koji su bili visoki vojni cinovi ako sam dobro zapamtio,po nisanu se je znalo kome pripadadju
Ima ako se dobro sjecam i kod hatinacke i baksaiske..
da u pravu si i za ove dvije lokacije,u zadnje vrijeme slabo po gradu provodim vrijeme pa se zaboravi,sad samo obilazim ljepote Kraine ,svake godine(osim ove)sam u Bihacu po 7 dana u proljece i ljeti 7 dana :-D Kraina mi je isto kao drugi rodni kraj :-D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#459 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

pustopoljina wrote: 12/06/2020 20:18 Neko mi je jednom rekao da su nisani sa pletenicom zenski, a sa turbanom muski...nemam pojma da li je tako, meni je tako receno i nisam sumnjala.
Logicki bi trebalo biti tako
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#460 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JanuaryJones »

piupiu wrote: 12/06/2020 18:54
JanuaryJones wrote: 12/06/2020 12:25 @piupiu
Ja vjerujem da ima objašnjenje ali meni je, u najmanju ruku čudno, jer smo nekako tradicionalno navikli da su nišani bijeli.
Prošlo ljeto, kad smo išli negdje prema Prozoru, baš smo pričali o tim crnim nišanima. I kao svi se složili da tu ima puno tog crnog granita i da je to to. Ekonomski razlog. A mogao bi biti i neki potpuno drugi, neki sinkretizam, kao ovo gore o čemu pričamo sa svijećama. Koliko ima običaja koji nam zapravo pokazuju da su sve kulture smiksane od raznih uticaja, i da ovdje kod nas ne postoji nikakvo kulturološko čistunstvo, pola su nam običaja paganski, pola ih svi skupa dijelimo, itd...
S obzirom da su vjera i običaji došli sa Osmanlijama, za očekivati je osmanlijski uticaj. Međutim ako pogledamo neo-turska mezarja, više podsjećaju na nadgrobne spomenike nego na naša mezarja sa nišanima.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#461 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

JanuaryJones wrote: 12/06/2020 22:11
piupiu wrote: 12/06/2020 18:54
JanuaryJones wrote: 12/06/2020 12:25 @piupiu
Ja vjerujem da ima objašnjenje ali meni je, u najmanju ruku čudno, jer smo nekako tradicionalno navikli da su nišani bijeli.
Prošlo ljeto, kad smo išli negdje prema Prozoru, baš smo pričali o tim crnim nišanima. I kao svi se složili da tu ima puno tog crnog granita i da je to to. Ekonomski razlog. A mogao bi biti i neki potpuno drugi, neki sinkretizam, kao ovo gore o čemu pričamo sa svijećama. Koliko ima običaja koji nam zapravo pokazuju da su sve kulture smiksane od raznih uticaja, i da ovdje kod nas ne postoji nikakvo kulturološko čistunstvo, pola su nam običaja paganski, pola ih svi skupa dijelimo, itd...
S obzirom da su vjera i običaji došli sa Osmanlijama, za očekivati je osmanlijski uticaj. Međutim ako pogledamo neo-turska mezarja, više podsjećaju na nadgrobne spomenike nego na naša mezarja sa nišanima.
I kod nišana je postojao prelazni period sa stećaka, tokom kojeg su razvijeni neki specifični oblici i veličine. To sam čitala, hmmm, gdje li... u knjizi o stećcima Gorčina Dizdara, možda?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#462 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JanuaryJones »

piupiu wrote: 12/06/2020 22:13
JanuaryJones wrote: 12/06/2020 22:11
piupiu wrote: 12/06/2020 18:54

Prošlo ljeto, kad smo išli negdje prema Prozoru, baš smo pričali o tim crnim nišanima. I kao svi se složili da tu ima puno tog crnog granita i da je to to. Ekonomski razlog. A mogao bi biti i neki potpuno drugi, neki sinkretizam, kao ovo gore o čemu pričamo sa svijećama. Koliko ima običaja koji nam zapravo pokazuju da su sve kulture smiksane od raznih uticaja, i da ovdje kod nas ne postoji nikakvo kulturološko čistunstvo, pola su nam običaja paganski, pola ih svi skupa dijelimo, itd...
S obzirom da su vjera i običaji došli sa Osmanlijama, za očekivati je osmanlijski uticaj. Međutim ako pogledamo neo-turska mezarja, više podsjećaju na nadgrobne spomenike nego na naša mezarja sa nišanima.
I kod nišana je postojao prelazni period sa stećaka, tokom kojeg su razvijeni neki specifični oblici i veličine. To sam čitala, hmmm, gdje li... u knjizi o stećcima Gorčina Dizdara, možda?
I sasvim je logičan i uticaj stećaka i ostalih vjera i običaja na lokalne islamske običaje. To se fakat najbolje vidi kod običaja rođenja, vjenčanja i smrti recimo u Prozoru, Sarajevu, Bužimu i Čeliću. 4 svijeta.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#463 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sandzokan »

pustopoljina wrote: 12/06/2020 19:36
piupiu wrote: 12/06/2020 18:59 @Connaisseur Karlin Bihaćka, čini mi se.
Ne ostavimo svijecu, nego casu vode i ostane upaljena "vanjska" ili recimo sad samo svjetlo u kuci...da dusa lakse ode/nadje put
Ovaj običaj da se u kući rahmetlije ne gasi vanjska rasvjeta određen broj dana se praktikuje i u Sandžaku. Takođe se u toj kući duže vremena ne uključuje televizor ili radio, televizor se obično prekrije sa nekim finim platnom.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#464 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

sandzokan wrote: 12/06/2020 22:31
pustopoljina wrote: 12/06/2020 19:36
piupiu wrote: 12/06/2020 18:59 @Connaisseur Karlin Bihaćka, čini mi se.
Ne ostavimo svijecu, nego casu vode i ostane upaljena "vanjska" ili recimo sad samo svjetlo u kuci...da dusa lakse ode/nadje put
Ovaj običaj da se u kući rahmetlije ne gasi vanjska rasvjeta određen broj dana se praktikuje i u Sandžaku. Takođe se u toj kući duže vremena ne uključuje televizor ili radio, televizor se obično prekrije sa nekim finim platnom.
Jao, podsjeti me to na ovaj Miljenkov tekst:
Televizor se, u znak žalosti, pečatio na najmanje šest mjeseci, obično na godinu dana. Za to vrijeme nije se plaćala televizijska pretplata. U nekim krajevima zemlje cijeli je proces usavršen, ali je tako postao manje zanimljiv i umjetnički atraktivan. Naime, pečatari bi samo otvorili aparat, precvikali energetski vod, te ga zatvorili i zapečatili olovnim pečatom. Kada dođu gosti, neće ni primijetiti da se u kući žali i da je televizor zapečaćen. Samim tim postupak gubi svaki smisao, jer je ovaj narodni običaj, kao i većina drugih, nastao da bi bio vidljiv. Ne pečati se televizor zato da se ne bi plaćala pretplata, nego se pečati da bi bio vidljiv žal za pokojnikom. A kako bi se žal vidio, ako televizor nije službeno spakiran u plavi pakpapir, sve s pečatom i zvijezdom petokrakom?

https://www.jutarnji.hr/arhiva/kad-poko ... r/2233547/
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#465 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sadie_forever »

Heller wrote: 12/06/2020 18:48
sadie_forever wrote: 12/06/2020 18:44
Heller wrote: 12/06/2020 17:12 Ima po Tuzlanskim grobljima koliko hoćete crnih spomenika.
Komunjare koje nisu imale mxda da se ateisticki sahrane, znas ono,,,nikad ne znas :D
Ta konstrukcija nema baš smisla. Ali ništa neočekivano od tebe. Po muslimanskim grobljima koliko hoćeš crnih nadgrobnih spomenika.
zavsi kako gdje,u Sarajevu nema i okolini,nema ni po srednjoj Bosni,Podrinju itd,ima u Tuzli ,Krajini.Islam je tu slabiji :D ko je uopste izmislio da stavlja spomen plocu na mezarje? sjecam se prije 10ak godina kada je bila neka frka,kcerka htjela mami da stavi plocu a islamska zajednica nije dala(rekli: stare spomenike ne diramo ali pravilo je da od sada samo bijeli nisani idu).. bilo u avazu.Neka su uveli red.zna sta je islamsko mezarje..kome se ne svidja ima ateisticku parcelu
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#466 Re: Narod i njegovi običaji

Post by spreca »

sadie_forever wrote: 13/06/2020 02:47
Heller wrote: 12/06/2020 18:48
sadie_forever wrote: 12/06/2020 18:44

Komunjare koje nisu imale mxda da se ateisticki sahrane, znas ono,,,nikad ne znas :D
Ta konstrukcija nema baš smisla. Ali ništa neočekivano od tebe. Po muslimanskim grobljima koliko hoćeš crnih nadgrobnih spomenika.
zavsi kako gdje,u Sarajevu nema i okolini,nema ni po srednjoj Bosni,Podrinju itd,ima u Tuzli ,Krajini.Islam je tu slabiji :D ko je uopste izmislio da stavlja spomen plocu na mezarje? sjecam se prije 10ak godina kada je bila neka frka,kcerka htjela mami da stavi plocu a islamska zajednica nije dala(rekli: stare spomenike ne diramo ali pravilo je da od sada samo bijeli nisani idu).. bilo u avazu.Neka su uveli red.zna sta je islamsko mezarje..kome se ne svidja ima ateisticku parcelu
Ne postoje islamska mezarja,nego muslimanska,nemoj mi vjru sramotiti svojim glupostima,nije ovdje rijec o juufki chorbi
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#467 Re: Narod i njegovi običaji

Post by pustopoljina »

Nadgrobni spomenici, pa tim i nisani su se uvijek radili od onog cim podrucje raspolaze. Logicno.
Nije bitna boja, nego raspolozivost.
https://www.aa.com.tr/ba/balkan/enes-to ... ita/944516#
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#468 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sandzokan »

piupiu wrote: 12/06/2020 22:34
Televizor se, u znak žalosti, pečatio na najmanje šest mjeseci, obično na godinu dana. Za to vrijeme nije se plaćala televizijska pretplata. U nekim krajevima zemlje cijeli je proces usavršen, ali je tako postao manje zanimljiv i umjetnički atraktivan. Naime, pečatari bi samo otvorili aparat, precvikali energetski vod, te ga zatvorili i zapečatili olovnim pečatom. Kada dođu gosti, neće ni primijetiti da se u kući žali i da je televizor zapečaćen. Samim tim postupak gubi svaki smisao, jer je ovaj narodni običaj, kao i većina drugih, nastao da bi bio vidljiv. Ne pečati se televizor zato da se ne bi plaćala pretplata, nego se pečati da bi bio vidljiv žal za pokojnikom. A kako bi se žal vidio, ako televizor nije službeno spakiran u plavi pakpapir, sve s pečatom i zvijezdom petokrakom?

[qoute]https://www.jutarnji.hr/arhiva/kad-poko ... r/2233547/
Fin tekst, mada o pokrivanju ogledala prvi put čujem (funny stuff).

Miljenko je 100% u pravu kada kaže da se televizor "pečati da bi bio vidljiv žal za pokojnikom" jer nema drugog, racionalnog, objašnjenja o pokrivanju (pečaćenju) televizora, koji su uvijek bili u dnevnoj/primaćoj sobi, osim dokazivanja žalovanja komšijama i rođacima koji dolaze da izjave saučešće ili kako se to u Sandžaku kaže "na hatar".

Zbog tog dokazivanja žalovanja žene i cure iz uže familije rahmetlije pokrivaju glavu maramom iako inače maramu i ne nose. I onda narod komentariše kada se koja od tih žena "otkrila" odnosno kada je skinula maramu, ako je kratko bila pokrivena npr. mjesec ne valja a ako je nosi predugo onda se priča da glumata itd.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#469 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sadie_forever »

sandzokan wrote: 13/06/2020 13:20
piupiu wrote: 12/06/2020 22:34
Televizor se, u znak žalosti, pečatio na najmanje šest mjeseci, obično na godinu dana. Za to vrijeme nije se plaćala televizijska pretplata. U nekim krajevima zemlje cijeli je proces usavršen, ali je tako postao manje zanimljiv i umjetnički atraktivan. Naime, pečatari bi samo otvorili aparat, precvikali energetski vod, te ga zatvorili i zapečatili olovnim pečatom. Kada dođu gosti, neće ni primijetiti da se u kući žali i da je televizor zapečaćen. Samim tim postupak gubi svaki smisao, jer je ovaj narodni običaj, kao i većina drugih, nastao da bi bio vidljiv. Ne pečati se televizor zato da se ne bi plaćala pretplata, nego se pečati da bi bio vidljiv žal za pokojnikom. A kako bi se žal vidio, ako televizor nije službeno spakiran u plavi pakpapir, sve s pečatom i zvijezdom petokrakom?

[qoute]https://www.jutarnji.hr/arhiva/kad-poko ... r/2233547/
Fin tekst, mada o pokrivanju ogledala prvi put čujem (funny stuff).

Miljenko je 100% u pravu kada kaže da se televizor "pečati da bi bio vidljiv žal za pokojnikom" jer nema drugog, racionalnog, objašnjenja o pokrivanju (pečaćenju) televizora, koji su uvijek bili u dnevnoj/primaćoj sobi, osim dokazivanja žalovanja komšijama i rođacima koji dolaze da izjave saučešće ili kako se to u Sandžaku kaže "na hatar".

Zbog tog dokazivanja žalovanja žene i cure iz uže familije rahmetlije pokrivaju glavu maramom iako inače maramu i ne nose. I onda narod komentariše kada se koja od tih žena "otkrila" odnosno kada je skinula maramu, ako je kratko bila pokrivena npr. mjesec ne valja a ako je nosi predugo onda se priča da glumata itd.
Kod nas se zene pokrivaju 40 dana, 40 dana se ne gleda tv i nedaj Boze muzika da se slusa

Tv se prekrije nekom maramom ili sl
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#470 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sadie_forever »

pustopoljina wrote: 13/06/2020 08:04 Nadgrobni spomenici, pa tim i nisani su se uvijek radili od onog cim podrucje raspolaze. Logicno.
Nije bitna boja, nego raspolozivost.
https://www.aa.com.tr/ba/balkan/enes-to ... ita/944516#
Fin tekst
Bila sam u cg jedne prilike,mogu reci u crnoj gori se muslimani haman pa pokrstili sta njihova IZ radi-sve dozvoljava :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#471 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

pustopoljina wrote: 13/06/2020 08:04 Nadgrobni spomenici, pa tim i nisani su se uvijek radili od onog cim podrucje raspolaze. Logicno.
Nije bitna boja, nego raspolozivost.
https://www.aa.com.tr/ba/balkan/enes-to ... ita/944516#
pustopoljina, meni se dopada boja bahacit kamena , izgleda predivno :thumbup:

Ime mu dadoše po Bihaću, gdje je otkriven, a od njega je građen Parlament u Budimpešti a zatim i Bečka opera.


http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bi ... ecka-opera

ucimo, ucimo svaki dan :-D
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#472 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

Connaisseur Karlin wrote: 13/06/2020 14:23
Ime mu dadoše po Bihaću, gdje je otkriven, a od njega je građen Parlament u Budimpešti a zatim i Bečka opera.


http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bi ... ecka-opera

ucimo, ucimo svaki dan :-D
Smrdljivi kolonijalisti. Krčili šume, nosili kamen... :twisted: :D :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#473 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

piupiu wrote: 13/06/2020 14:31
Connaisseur Karlin wrote: 13/06/2020 14:23
Ime mu dadoše po Bihaću, gdje je otkriven, a od njega je građen Parlament u Budimpešti a zatim i Bečka opera.


http://balkans.aljazeera.net/vijesti/bi ... ecka-opera

ucimo, ucimo svaki dan :-D
Smrdljivi kolonijalisti. Krčili šume, nosili kamen... :twisted: :D :lol:
hahahaha :D :lol:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#474 Re: Narod i njegovi običaji

Post by pustopoljina »

40 dana bez tv ili radija kad neko umre se sjecam, mada nekako, kako ljudi sve mladji umiru, cesto vidim da tv radi, pogotovo ko ima djecu...upalis im ono i ne moras bas citavo vrijeme da za njih "budes jak".
Pokrivanje ogledala ne pamtim, ni privremeno pokrivanje zena...
Al' znam npr. Kod majke...bile zene vec starije i umre im muz isto stariji..i one samo postanu nene- pokriju se...a nisu bile pokrivene ili ne bas po p.s dok je muz bio ziv...te su zene bile starije od moje majke/nene tada. S obzirom na cesto preudavanje kod njih tada, mislim da je to bio znak stop.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#475 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sadie_forever »

pustopoljina wrote: 13/06/2020 15:39 40 dana bez tv ili radija kad neko umre se sjecam, mada nekako, kako ljudi sve mladji umiru, cesto vidim da tv radi, pogotovo ko ima djecu...upalis im ono i ne moras bas citavo vrijeme da za njih "budes jak".
Pokrivanje ogledala ne pamtim, ni privremeno pokrivanje zena...
Al' znam npr. Kod majke...bile zene vec starije i umre im muz isto stariji..i one samo postanu nene- pokriju se...a nisu bile pokrivene ili ne bas po p.s dok je muz bio ziv...te su zene bile starije od moje majke/nene tada. S obzirom na cesto preudavanje kod njih tada, mislim da je to bio znak stop.
Cesce preudavanje? Mislila sam da je danas cesce
Post Reply