Narod i njegovi običaji

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#526 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JanuaryJones »

Magijski značaj broja 40: Zašto bebu ne treba iznositi 40 dana iz kuće, zašto 40 dana luta duša preminulog?

Broj 40 prati cijeli čovjekov život. U prvih četrdeset dana od začeća Bog propiše djetetu njegovu sudbinu – kako i dokle će živjeti.

Postoje razne pretpostavke o periodu od četrdeset dana i godina, ali postoji nešto zajedničko za ove periode. Slučajno ili ne, vjeruje se da bebu ne treba iznositi iz kuće 40 dana po rođenju, a duša pokojnika na onaj svijet odlazi kroz 40 dana od smrti. Takođe, u narodmnoj medicine melemi i ljekovita pića postaju iscjelitelji baš poslije 40 dana.

O magijskom značaju broja 40 govori se i u Bibliji, Kur’anu, ali i ostalim vjerskim knjigama.

Prema Bibliji, potop je nastao nakon što je kiša padala 40 dana i 40 noći. Nakon krštenja na rijeci Jordan, Isus se povukao u osamu u pustinju gdje je proveo 40 dana. Mojsije je postio 40 dana prije nego što je išao po ploče s deset božjih zapovijedi. Prorok Ilija putovao je 40 dana po pustinji. Četrdesetog dana od uskrsnuća Isus je uzašao na nebo, tako da po kršćanskom vjerovanju i duša pokojnika, četrdeseti dan od smrti, odlazi na nebo. Petrovski post traje oko 40 dana, Božićni tačno 40 dana.

U islamu broj 40 se vezuje za slijedeće činjenice i poruke:
*40 broj prvih sljedbenika vjere Islama.

*Poslanik Muhamed je proveo četrdeset dana u pećini Hira.
*Četrdeset dana je trajao potop, koji je Nuh a.s. preživio, uz Allahovu pomoć.
*Davud a.s. i Sulejman a.s. su vladali, svaki, po četrdeset godina.
*Dedžal će na zemlji boraviti četrdeset dana.
* Allah je Muhameda uzeo za poslanika kada je imao 40 godina
Postoje razne pretpostavke o periodu od četrdeset dana i godina, ali postoji nešto zajedničko za ove periode. To je činjenica da su svi nabrojani periodi bili periodi priprema. Broj 40 simbolički označava pripremini period, koji je dolazio prije bilo kog važnog događaja.

Književnica Mirjana Đapo, u svom romanu “Elysion”, koji se sastoji od 40 poglavlja, bavila se magijom broja 40.
“Toliko dana stvara se stanica čovjeka. Toliko dana i razgrađuje. Četrdeset dana luta duša, toliko dana je potrebno majci i djetetu, poslije porođaja, intime od ostalog svijeta”, piše Mirjana Đapo.

Uzimajući 40 kao ispunjenje jedne životne faze, Talmud, a kasnije i katolička crkva, označili su ovaj broj kao “kanonsko doba” čovjeka, što znači da je čovjekov intelekt tada najrazvijeniji, piše ova književnica. Ona objašnjava da i savremeni psiholozi često uočavaju određene promjene u razvoju ličnosti kratko nakon nastanka 40-ih. Pogled na biografije poznatih pruža dodatni dokaz za ovakva razmišljanja.
Kod Starih Slavena taj “granični broj” bio je 40. Pokojniku se daje pomen poslije 40 dana, djeci do 40 dana ne ide se u goste.

Stara mjera kod svih Slavena – oka, sadrži 40 nečega. Oka meda bila je 40 drvenih čašica s dugom drškom, oka soli je 40 rjumočki, veličine rakijske čašice.

I u judaizmu, i u islamu, 40 dana je period pročišćavanja. U savremenom društvu proces pročišćavanja se naziva karantena (quarantine) koji je prvobitno trajao 40 dana kako mu i samo ime kaže.
Trudnoća traje 40 nedjelja. Nakon porođaja, ženski spolni organi vraćaju se u stanje prije trudnoće za 40 dana, i to nije vjerovanje nego medicinska činjenica.

Narodno vjerovanje, pak, kaže da beba i majka 40 dana ne trebaju izlaziti iz kuće.

Po vjerovanju duša pokojnika četrdeseti dan od smrti odlazi na nebo.

Naučna istraživanja ukazuju da proces normalnog tugovanja traje oko 40 dana. U tom periodu osoba ima nalete sjećanja na izgubljenu osobu, prisjeća se proživljenih trenutaka s tom osobom, što je praćeno osjećajem tuge, žalosti, plačem, osjećajem tjelesne malaksalosti.

Pojam “40 dana” pojavljuje i u receptima za meleme i rakije, te u nizu drugih vjerovanja, nisu rađena posebna istraživanja.
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#527 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sandzokan »

piupiu wrote: 14/06/2020 14:52

Juče mi priča prijateljica kako je jednu zimu morala spavati s otvorenim prozorom, kad je neko u kući umro (Sarajevo). Da udje duša, da se pozdravi, da dodje kući.
Prijateljica je iz Sandžaka?

Nevjerovatno, duša može izaći iz tijela, otići na "onaj" svijet, ali ne može proći kroz zatvoreni prozor. :-)

Sjetih se još dva običaja vezana za rahmetlije a koji se praktikuju u Sandžaku.

1. Mejt ostaje u kući, propisno okrenut i pokriven, tokom dana i noći. Postavi se na podu najveće sobe u kući. Familija, komšije i prijatelji se okupljaju u toj kući, često budu sve sobe pune, i "čuvaju" mejt čitavu noć.

2. Prije nego što se uradi gasul mejtu se otkriva lice i svi članovi uže familije i izuzetno bliski prijatelji se opraštaju od rahmetlije sa dva poljupca u obraze. Ovaj običaj uključuje i djecu (sinove ili unuke rahmetlije) što je poprilično traumatično iskustvo, ali se običaj ispoštuje.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#528 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JanuaryJones »

sandzokan wrote: 16/06/2020 00:28
piupiu wrote: 14/06/2020 14:52

Juče mi priča prijateljica kako je jednu zimu morala spavati s otvorenim prozorom, kad je neko u kući umro (Sarajevo). Da udje duša, da se pozdravi, da dodje kući.
Prijateljica je iz Sandžaka?

Nevjerovatno, duša može izaći iz tijela, otići na "onaj" svijet, ali ne može proći kroz zatvoreni prozor. :-)

Sjetih se još dva običaja vezana za rahmetlije a koji se praktikuju u Sandžaku.

1. Mejt ostaje u kući, propisno okrenut i pokriven, tokom dana i noći. Postavi se na podu najveće sobe u kući. Familija, komšije i prijatelji se okupljaju u toj kući, često budu sve sobe pune, i "čuvaju" mejt čitavu noć.

2. Prije nego što se uradi gasul mejtu se otkriva lice i svi članovi uže familije i izuzetno bliski prijatelji se opraštaju od rahmetlije sa dva poljupca u obraze. Ovaj običaj uključuje i djecu (sinove ili unuke rahmetlije) što je poprilično traumatično iskustvo, ali se običaj ispoštuje.
Broj 2. se praktikuje u svjeroistočnoj Bosni, svjedočila sam ovome da se mejt otkrio i ženska čeljad su ga ljubila :(
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#529 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

sandzokan wrote: 16/06/2020 00:28
piupiu wrote: 14/06/2020 14:52

Juče mi priča prijateljica kako je jednu zimu morala spavati s otvorenim prozorom, kad je neko u kući umro (Sarajevo). Da udje duša, da se pozdravi, da dodje kući.
Prijateljica je iz Sandžaka?

Nevjerovatno, duša može izaći iz tijela, otići na "onaj" svijet, ali ne može proći kroz zatvoreni prozor. :-)

Sjetih se još dva običaja vezana za rahmetlije a koji se praktikuju u Sandžaku.

1. Mejt ostaje u kući, propisno okrenut i pokriven, tokom dana i noći. Postavi se na podu najveće sobe u kući. Familija, komšije i prijatelji se okupljaju u toj kući, često budu sve sobe pune, i "čuvaju" mejt čitavu noć.

2. Prije nego što se uradi gasul mejtu se otkriva lice i svi članovi uže familije i izuzetno bliski prijatelji se opraštaju od rahmetlije sa dva poljupca u obraze. Ovaj običaj uključuje i djecu (sinove ili unuke rahmetlije) što je poprilično traumatično iskustvo, ali se običaj ispoštuje.
Ne, iz Sarajeva. Pa da... to su ta sujevjerja, sve je to 'iza logike'... duša putuje ko zna gdje... ali u sobu, e, moraš joj otvoriti prozor. :lol:

Ko bi rek'o, to za ljubljenje. Ja bih se sad posvadjala s nekim i rekla kako to kod nas nema, a znam da ima u drugim kulturama. Kad ono... :D
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#530 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

@JanuaryJones Hvala, JJ, jesi li ti ono i ranije stavljala ovaj tekst o 40 dana na ovoj temi? Sad se sjetih... vrlo intersantno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#531 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Connaisseur Karlin »

JanuaryJones wrote: 16/06/2020 01:08
sandzokan wrote: 16/06/2020 00:28
piupiu wrote: 14/06/2020 14:52

Juče mi priča prijateljica kako je jednu zimu morala spavati s otvorenim prozorom, kad je neko u kući umro (Sarajevo). Da udje duša, da se pozdravi, da dodje kući.
Prijateljica je iz Sandžaka?

Nevjerovatno, duša može izaći iz tijela, otići na "onaj" svijet, ali ne može proći kroz zatvoreni prozor. :-)

Sjetih se još dva običaja vezana za rahmetlije a koji se praktikuju u Sandžaku.

1. Mejt ostaje u kući, propisno okrenut i pokriven, tokom dana i noći. Postavi se na podu najveće sobe u kući. Familija, komšije i prijatelji se okupljaju u toj kući, često budu sve sobe pune, i "čuvaju" mejt čitavu noć.

2. Prije nego što se uradi gasul mejtu se otkriva lice i svi članovi uže familije i izuzetno bliski prijatelji se opraštaju od rahmetlije sa dva poljupca u obraze. Ovaj običaj uključuje i djecu (sinove ili unuke rahmetlije) što je poprilično traumatično iskustvo, ali se običaj ispoštuje.
Broj 2. se praktikuje u svjeroistočnoj Bosni, svjedočila sam ovome da se mejt otkrio i ženska čeljad su ga ljubila :(
JJ, BL regija , za obrazlozenje pd brojem dva :) :thumbup:
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#532 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JanuaryJones »

piupiu wrote: 16/06/2020 01:15 @JanuaryJones Hvala, JJ, jesi li ti ono i ranije stavljala ovaj tekst o 40 dana na ovoj temi? Sad se sjetih... vrlo intersantno.
Nekad davno :D i zašto ne valja spavat pod orahom (juglon, koji je i herbicid i insekticid) :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#533 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sadie_forever »

Mejt se ljubi pa sta? Jao cudnih Ljudi pa nekome kome je majka nena nije traumaticno

Kod nas je bio obicaj da se citava nov provede uz mejt
sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#534 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sandzokan »

JanuaryJones wrote: 16/06/2020 01:08
Broj 2. se praktikuje u svjeroistočnoj Bosni, svjedočila sam ovome da se mejt otkrio i ženska čeljad su ga ljubila :(
Samo ženska djeca? Je li mejt bio ženski ili muški?
sadie_forever wrote: 16/06/2020 14:58 Mejt se ljubi pa sta? Jao cudnih Ljudi pa nekome kome je majka nena nije traumaticno

Kod nas je bio obicaj da se citava nov provede uz mejt
Djetetu od 6 godina je traumatično.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#535 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

JanuaryJones wrote: 16/06/2020 13:27
piupiu wrote: 16/06/2020 01:15 @JanuaryJones Hvala, JJ, jesi li ti ono i ranije stavljala ovaj tekst o 40 dana na ovoj temi? Sad se sjetih... vrlo intersantno.
Nekad davno :D i zašto ne valja spavat pod orahom (juglon, koji je i herbicid i insekticid) :D
Aaa, jest', jest'. :lol:

Ma ne, nego mi pade na um kako pitam opet o tih 40 dana, a već smo imali krug razgovora na istu temu. :D
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#536 Re: Narod i njegovi običaji

Post by JanuaryJones »

sandzokan wrote: 16/06/2020 21:52
JanuaryJones wrote: 16/06/2020 01:08
Broj 2. se praktikuje u svjeroistočnoj Bosni, svjedočila sam ovome da se mejt otkrio i ženska čeljad su ga ljubila :(
Samo ženska djeca? Je li mejt bio ženski ili muški?
sadie_forever wrote: 16/06/2020 14:58 Mejt se ljubi pa sta? Jao cudnih Ljudi pa nekome kome je majka nena nije traumaticno

Kod nas je bio obicaj da se citava nov provede uz mejt
Djetetu od 6 godina je traumatično.
Žene svih generacija. Mejt ženski u ovom slučaju.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#537 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Nekako s proljeća »

Običaj da mejt/mrtvac ''prenoći'' je opravdan mogućnošću da se tijelo povrati iz npr kliničke smrti, to većina razumije. Drugi razlog može biti da se umrlo lice ne može smjestiti u npr gasulhanu, prostoriju namjenski prilagođenu za umrle a koju ne možemo nazvati mrtvačnicom. Prije sigurno nisu svi gradovi a pogotovu naselja i sela imali u blizini gasulhanu/mrtvačnicu. Jedan dan gore-dole ništa ne znači ali iz ova dva razloga je i praktična nužda, uslovno rečeno i emotivna nada da se desi čudo i umrli se vrati onim kojim je u srcu. Okupi se tu rodbina i prijatelji, vjerovatno plemenskim i komšijskim vezama povezani. Kažu da je jedna od mjera za obraz čovjeka u Bosni, po tome ko mu je bio na dzenazi/sahrani. Po svemu sudeći se o tome dosta više vodilo računa u prošlosti, bez usiljenosti, već kao stvar odgoja i poštovanja drugih i drugačijih.
Danas je to sasvim dobro riješeno u smislu religijske infrastrukture, ali se i komecijaliziralo pa ...da stanem.
mali_balon
Posts: 11399
Joined: 12/09/2012 09:57

#538 Re: Narod i njegovi običaji

Post by mali_balon »

Sto se slavi sunecenje ili prave se sjela......i sto kod nas to rade dok su djecaci bebe....a ostali narodi koji praktikuju sunecenje to rade starijoj djeci
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#539 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

mali_balon wrote: 18/06/2020 06:19 Sto se slavi sunecenje ili prave se sjela......i sto kod nas to rade dok su djecaci bebe....a ostali narodi koji praktikuju sunecenje to rade starijoj djeci
Ojjjjj...

sandzokan
Posts: 1137
Joined: 23/10/2014 19:21
Location: ul. Jovana Divjaka

#540 Re: Narod i njegovi običaji

Post by sandzokan »

mali_balon wrote: 18/06/2020 06:19 Sto se slavi sunecenje ili prave se sjela......i sto kod nas to rade dok su djecaci bebe....a ostali narodi koji praktikuju sunecenje to rade starijoj djeci
Ljudi vole slavlja :)

Sunećenje, čak i u lokalnoj anesteziji, može biti traumatično iskustvo za djecu. Bebe se toga i ne sjećaju. Plus, lakše je vršiti kontrolu nad ranom kod beba.
mali_balon
Posts: 11399
Joined: 12/09/2012 09:57

#541 Re: Narod i njegovi običaji

Post by mali_balon »

sandzokan wrote: 19/06/2020 00:49
mali_balon wrote: 18/06/2020 06:19 Sto se slavi sunecenje ili prave se sjela......i sto kod nas to rade dok su djecaci bebe....a ostali narodi koji praktikuju sunecenje to rade starijoj djeci
Ljudi vole slavlja :)

Sunećenje, čak i u lokalnoj anesteziji, može biti traumatično iskustvo za djecu. Bebe se toga i ne sjećaju. Plus, lakše je vršiti kontrolu nad ranom kod beba.
Ja se svog sunecenja i dans sjecam nakon 40g :D ....doso Skaka u selo nas bilo 5 6 spremnih za sunecenje.....svi izmedju 4 i 7 godina...mene prvog...kakva anestezija drzalo me 6 odraslih ljudi.....kada su ostale "musterije" vidjele sta se desava to se razbjezalo neke su satima trazili.....obecavali kule i gradove.....ali sam zato dobio paraaaaa.....stari mi kupio avion na baterije vrtio se u krug.....na njemu pisalo jat.....tad je bilo strasno ali da je neka trauma ostala...nije...nakon 5 dana mi se sastali i takmicili se ko ima veci i dulji pis.....onaj dobio dres, onaj kozni fudbal, onaj biciklo....bol se odma zboravila :lol:
User avatar
black
Posts: 17190
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#542 Re: Narod i njegovi običaji

Post by black »

Image
Olovski Obelisk predstavlja jedan od najvećih i najvažanijih srednjovjekovnih spomenika u Bosni i Hercegovini . Proglašen je nacionalnim spomenikom i pod zaštitom je države.
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#544 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#545 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

mali_balon wrote: 19/06/2020 05:16
sandzokan wrote: 19/06/2020 00:49
mali_balon wrote: 18/06/2020 06:19 Sto se slavi sunecenje ili prave se sjela......i sto kod nas to rade dok su djecaci bebe....a ostali narodi koji praktikuju sunecenje to rade starijoj djeci
Ljudi vole slavlja :)

Sunećenje, čak i u lokalnoj anesteziji, može biti traumatično iskustvo za djecu. Bebe se toga i ne sjećaju. Plus, lakše je vršiti kontrolu nad ranom kod beba.
Ja se svog sunecenja i dans sjecam nakon 40g :D ....doso Skaka u selo nas bilo 5 6 spremnih za sunecenje.....svi izmedju 4 i 7 godina...mene prvog...kakva anestezija drzalo me 6 odraslih ljudi.....kada su ostale "musterije" vidjele sta se desava to se razbjezalo neke su satima trazili.....obecavali kule i gradove.....ali sam zato dobio paraaaaa.....stari mi kupio avion na baterije vrtio se u krug.....na njemu pisalo jat.....tad je bilo strasno ali da je neka trauma ostala...nije...nakon 5 dana mi se sastali i takmicili se ko ima veci i dulji pis.....onaj dobio dres, onaj kozni fudbal, onaj biciklo....bol se odma zboravila :lol:
Ouch. :D
User avatar
DEMONIKA
Posts: 3542
Joined: 06/03/2016 02:35

#546 Re: Narod i njegovi običaji

Post by DEMONIKA »

piupiu wrote: 25/06/2020 02:30
mali_balon wrote: 19/06/2020 05:16
sandzokan wrote: 19/06/2020 00:49

Ljudi vole slavlja :)

Sunećenje, čak i u lokalnoj anesteziji, može biti traumatično iskustvo za djecu. Bebe se toga i ne sjećaju. Plus, lakše je vršiti kontrolu nad ranom kod beba.
Ja se svog sunecenja i dans sjecam nakon 40g :D ....doso Skaka u selo nas bilo 5 6 spremnih za sunecenje.....svi izmedju 4 i 7 godina...mene prvog...kakva anestezija drzalo me 6 odraslih ljudi.....kada su ostale "musterije" vidjele sta se desava to se razbjezalo neke su satima trazili.....obecavali kule i gradove.....ali sam zato dobio paraaaaa.....stari mi kupio avion na baterije vrtio se u krug.....na njemu pisalo jat.....tad je bilo strasno ali da je neka trauma ostala...nije...nakon 5 dana mi se sastali i takmicili se ko ima veci i dulji pis.....onaj dobio dres, onaj kozni fudbal, onaj biciklo....bol se odma zboravila :lol:
Ouch. :D
ti, i zbog tebe :mrgreen:
Škobo Habu
Posts: 9082
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#547 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Škobo Habu »

black wrote: 23/06/2020 19:44 Image
Olovski Obelisk predstavlja jedan od najvećih i najvažanijih srednjovjekovnih spomenika u Bosni i Hercegovini . Proglašen je nacionalnim spomenikom i pod zaštitom je države.
I onda dođeš u Olovo, a na velikom info-bord panou nigdje obeliska. Da ne spominjem ostatke crkve Svetog Roka na Bakićima ili rudarska okna iz kojih su vadili olovo Sasi.
Last edited by Škobo Habu on 25/06/2020 07:57, edited 1 time in total.
Škobo Habu
Posts: 9082
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#548 Re: Narod i njegovi običaji

Post by Škobo Habu »

mali_balon wrote: 19/06/2020 05:16

Ja se svog sunecenja i dans sjecam nakon 40g :D ....doso Skaka u selo nas bilo 5 6 spremnih za sunecenje.....svi izmedju 4 i 7 godina...mene prvog...kakva anestezija drzalo me 6 odraslih ljudi.....kada su ostale "musterije" vidjele sta se desava to se razbjezalo neke su satima trazili.....obecavali kule i gradove.....ali sam zato dobio paraaaaa.....stari mi kupio avion na baterije vrtio se u krug.....na njemu pisalo jat.....tad je bilo strasno ali da je neka trauma ostala...nije...nakon 5 dana mi se sastali i takmicili se ko ima veci i dulji pis.....onaj dobio dres, onaj kozni fudbal, onaj biciklo....bol se odma zboravila :lol:
Sjećam se negdje kraja osamdesetih - stari zvao obojicu Skaka da sunete buraza. Došli sa nekom "peglicom".

Uglavnom stara se spremila da ispoštuje adet, uz to se pola komšiluka i rodbine skupilo, i sve se cirkumiziraše osim buraza - alergija. :-)
User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#549 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

User avatar
piupiu
Posts: 16664
Joined: 05/01/2008 05:08

#550 Re: Narod i njegovi običaji

Post by piupiu »

Kada djevojku dovedu u kuću mladoženje,nastavlja se svatovsko veselje sve do vjenčanja.Mladenka ide u halvat u kojem vrijeme provodi s momkovom ženskom svojtom.

U halvatu se organizira i knivanje nevjeste.

Kna je isključiva praksa muslimanskih običaja vezanih za svadbe.

Postoje brojne pjesme vezane za ovaj tradicionalni čin ukrašavanja nevjeste.

Knom se boje kosa,nokti i ruke mladenke.

Uz čin knivanja nastala je i poznata pjesma koja u svojim brojnim varijantama čuva sjećanje na običajnu praksu muslimanki prilikom udaje.

http://ljubusaci.com/2020/03/29/nirha-e ... -nevjeste/
Post Reply