Narcos

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
mali_balon
Posts: 11272
Joined: 12/09/2012 09:57

#101 Re: Narcos

Post by mali_balon »

Jel se ja kao nesta nadam, jer mi je dobra seriaj bila, da bi mogla biti i 3 sezona....ono na kraju kako Penju pitaju za drugi kartel u pm zaboravih ime....
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10994
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#102 Re: Narcos

Post by Tito_i_Partija »

Na trecoj sezoni se vec uveliko radi.



http://www.parentherald.com/articles/67 ... d-know.htm
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#103 Re: Narcos

Post by ExNihilo »

Tito_i_Partija wrote:
ExNihilo wrote:
Tito_i_Partija wrote:Druze, ne pricamo o finoj, uredjenoj drzavi tipa Njemacka gdje bi cak i dijete od 10 godina osudjivalo ovakve morbidne slike. Pricamo o Kolumbiji osamdesetih i devedesetih, za koje je divlji zapad bio pickin dim.

Slazem se da je slikanje Murphy-a sa Pablom u kontrastu sa njegovim likom zbog nacina kako su ga u seriji predstavili, al' ne razumijem zasto ti je toliko cudno da to kolumbijanci rade. Kako rece neko nedavno za slicnu situaciju u Brazilu: "jedina razlika izmedju policajaca i bandita je da jedni imaju policijsku znacku, drugi ne".
Uopće ne govorim o zakonima i društvenom uređenju.
Govoris, i citiram:
Ne mogu civiliziranu i normalnu osobu zamisliti kako se fotografiše pridižući izbušenog i krvavog mrtvaca kao trofej, uz osmijeg od uha do uha, ma ko taj mrtvac bio.
Civilizacija i "normala" u ono vrijeme u Kolumbiji nema nikakve veze sa civilizacijom u Evropi danas, t.j. s tvoje tacke gledista je tako nesto nezamislivo i neprihvatljivo, dok je tad, u to vrijeme, pod takvim okolnostima, to bilo vjerovatno pozeljno. Ne zaboravi da je Pablo nakon onog zadnjeg bombardovanja postao za sve ljude monstrum epskih proporcija, i vecina Kolumbije je trazila od vlade da ga nadju i ubiju k'o zadnje pasce. Ta slika samo olicava ono sto su svi htjeli da vide, nista manje ili vise: demistifikacija nekadasnjeg nedodirljivog narko-bossa pod cijom cizmom je citava nacija strepila.
What is this, I don't even... :cry:

Za radikalna pomjeranja civilizacijskih i moralnih vrijednosti, po onom hegelovskom principu duha vremena, potrebna su stoljeća, a ponekad i mileniji. Pa tako, primjera radi, možeš zauzeti stav kako robovlasništvo ne moramo obavezno posmatrati kao nemoralan čin do određene tačke u historiji kada je evolucija društvene svijesti prevagnula u tom pravcu, bez obzira što nam se robovlasništvo danas čini kao evidentno gnusan čin. To pokazuje i činjenica da skoro uopće nema intelektualaca/polimata ili religijskih/spiritualnih lidera koji se protive robovlasništvu (s etičke strane) kroz najveći dio historije.

Međutim, ti ovdje govoriš o vremenskoj distanci od 20 i kusur godina. Aplicirati gornji rezon na tako uzak vremenski period je nepismeno, da ne koristim težu riječ. Da ne govorim o tome da ti zadnja dva posta tuknu na klasični evrocentrizam i bigotizam. Ne, Kolumbijci nisu po defaultu kulturno, moralno i civilizacijski inferiorni Nijemcima. To što Nijemac živi u uređenijem društvu ni po čemu ne implicira da je moralno superioran ili da se od istog treba očekivati veći stepen civiliziranosti. Samim tim, dok mogu razumjeti (ali ne i opravdati) tumačenje koje veli da su takve slike provala divljaštva u žaru osvete, tvoj rezon po kome su iste refleksija nižeg stepena civiliziranosti kolumbijskog naroda je prosto degutantan.

Ideja poštovanja umrlih (bez obzira ko oni bili), kako fizički, tako i duhovno, potiče još od drvenih civilizacija. Pa pobogu, djeca u školama uče poslovice drvenih Rimljana na tu temu. Samim tim, povraća mi se na tvoju priču o moralnoj inferiornoj civilizaciji Kolumbije, koja na koncu dvadesetog stoljeća nije još evoluirala do moralnog shvatanja drevne Mezopotamije.

Konačno, da pričaš gluposti, i da to i takvo divljaštvo nije bilo normalno, pokazuje i činjenica da se na ove slike zgražao cijeli svijet, odmah po objavljivanju istih, a to uključuje, gledaj čuda, i moralno zakržljalu javnost Kolumbije.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10994
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#104 Re: Narcos

Post by Tito_i_Partija »

ExNihilo wrote: What is this, I don't even... :cry:

Za radikalna pomjeranja civilizacijskih i moralnih vrijednosti, po onom hegelovskom principu duha vremena, potrebna su stoljeća, a ponekad i mileniji. Pa tako, primjera radi, možeš zauzeti stav kako robovlasništvo ne moramo obavezno posmatrati kao nemoralan čin do određene tačke u historiji kada je evolucija društvene svijesti prevagnula u tom pravcu, bez obzira što nam se robovlasništvo danas čini kao evidentno gnusan čin. To pokazuje i činjenica da skoro uopće nema intelektualaca/polimata ili religijskih/spiritualnih lidera koji se protive robovlasništvu (s etičke strane) kroz najveći dio historije.

Međutim, ti ovdje govoriš o vremenskoj distanci od 20 i kusur godina. Aplicirati gornji rezon na tako uzak vremenski period je nepismeno, da ne koristim težu riječ. Da ne govorim o tome da ti zadnja dva posta tuknu na klasični evrocentrizam i bigotizam. Ne, Kolumbijci nisu po defaultu kulturno, moralno i civilizacijski inferiorni Nijemcima. To što Nijemac živi u uređenijem društvu ni po čemu ne implicira da je moralno superioran ili da se od istog treba očekivati veći stepen civiliziranosti. Samim tim, dok mogu razumjeti (ali ne i opravdati) tumačenje koje veli da su takve slike provala divljaštva u žaru osvete, tvoj rezon po kome su iste refleksija nižeg stepena civiliziranosti kolumbijskog naroda je prosto degutantan.

Ideja poštovanja umrlih (bez obzira ko oni bili), kako fizički, tako i duhovno, potiče još od drvenih civilizacija. Pa pobogu, djeca u školama uče poslovice drvenih Rimljana na tu temu. Samim tim, povraća mi se na tvoju priču o moralnoj inferiornoj civilizaciji Kolumbije, koja na koncu dvadesetog stoljeća nije još evoluirala do moralnog shvatanja drevne Mezopotamije.

Konačno, da pričaš gluposti, i da to i takvo divljaštvo nije bilo normalno, pokazuje i činjenica da se na ove slike zgražao cijeli svijet, odmah po objavljivanju istih, a to uključuje, gledaj čuda, i moralno zakržljalu javnost Kolumbije.
Image

Cijelo vrijeme se pravis glup, pa zatim izvrces moje rijeci i pripisujes mi neke budalastinje koje nemaju veze sa mojim stavovima. Nije ti prvi put, al' ovo prelazi svaku mjeru.

Adios.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#105 Re: Narcos

Post by taureg71 »

ExNihilo wrote:Što se serije tiče, žujan (Murphy) je manje-više tipični good cop, čovjek od časti, nije predstavljen kao frajko koji bi se selfirao s mrtvim Pablom, pa mi je ta finalna scena totalno u kontrastu s njegovim likom.

S druge strane, gledao sam nekoliko intervjua sa pravim Murphyem, lik je teški redneck, tako da me ne čudi takav potez.

Koliko god Pablo zla nanio Kolumbijcima, i dalje mi je degutantno. Ne mogu civiliziranu i normalnu osobu zamisliti kako se fotografiše pridižući izbušenog i krvavog mrtvaca kao trofej, uz osmijeg od uha do uha, ma ko taj mrtvac bio. Hitler, Karadžić, you name it...

uuuu tebe, pa nisu ga lovili advokati, inzinjeri, ljekari...nego vojska primitivna...a koliko je Pablo pobio caja ne cudi me da su ga razapeli i nosili danima kroz Medelin
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#106 Re: Narcos

Post by taureg71 »

mali_balon wrote:Jel se ja kao nesta nadam, jer mi je dobra seriaj bila, da bi mogla biti i 3 sezona....ono na kraju kako Penju pitaju za drugi kartel u pm zaboravih ime....

Kali kartel...II kartel po jacini u to vrijeme
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#107 Re: Narcos

Post by taureg71 »

ala mene zujan tj Murphy nervira pojavom, jos oni kretenski brci, jaooo uzas...dobra ona ku.ava Penjina, auuu
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#108 Re: Narcos

Post by karanana »

Dobra penjina kurava, dobra i novinarka kurava. A i tata ima fenomenalno dupe.
Nevjerovatno je da se raspravlja o nekom moralu sto su se slikali s mrtvim tijelom. Halo, plijen za 10 i da se ne slikas. Pa to im je san kroz seriju bio ko ce se iznad njega slikat.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#109 Re: Narcos

Post by taureg71 »

karanana wrote:Dobra penjina kurava, dobra i novinarka kurava. A i tata ima fenomenalno dupe.
Nevjerovatno je da se raspravlja o nekom moralu sto su se slikali s mrtvim tijelom. Halo, plijen za 10 i da se ne slikas. Pa to im je san kroz seriju bio ko ce se iznad njega slikat.

za sva dupeta se slazem..sve 3 dobre, ona Tata je bas bas poznata glumica, msm meksicka..

caje i krimosi jednaka stoka, ne cudi slikanje...samo ovi nose znacku reda i mira, a ovi jok...tako je ovde, tako je u USA, tako je u Mexicu :lol: :lol: :lol:
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#110 Re: Narcos

Post by Jimmy McNulty »

Cali Cartel je kažu bio dosta moćniji od Medellina. Pa vidjet ćemo, samo će mi bit žao ako ne bude Murphya više jer mi je on dobar lik, posebno mi se sviđa njegova naracija i stvarno mi nekad nije jasno čemu kritike na njegov račun.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55469
Joined: 15/12/2008 16:53

#111 Re: Narcos

Post by ultima_palabra »

karanana wrote:Dobra penjina kurava, dobra i novinarka kurava. A i tata ima fenomenalno dupe.
Nevjerovatno je da se raspravlja o nekom moralu sto su se slikali s mrtvim tijelom. Halo, plijen za 10 i da se ne slikas. Pa to im je san kroz seriju bio ko ce se iznad njega slikat.
Novinarka i Tata su klasa ispod Penine.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#112 Re: Narcos

Post by dječak sa šibicama »

Ima tu materijala koliko hoces, nije sve ni u Kolumbiji, sto nebi jednu sezonu posvetili Guzmanu, Los Zetasu i ostalim meksickim kartelima, ionako je rijec o narko biznisu.

Pablo je medijski eksponirana licnost, ali meksicki karteli su njega nadmasili, oni imaju vojske jace od drzavne vojske maltene. Zapravo, oni kontrolisu drzavu, Meksiko je njihov.
User avatar
zomri
Posts: 12812
Joined: 03/05/2006 07:31

#113 Re: Narcos

Post by zomri »

Za sagledavanje razmjera užasa i ovog o čemu @dječak piše preporučujem dokumentarac "Cartel land". Ne samo da carteli imaju vojsku nego se sada i stanovništvo organizuje u paravojne formacije i čiste cartele. Kad već neće vojska, jel...
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#114 Re: Narcos

Post by dječak sa šibicama »

To je normalnom covjeku nepojmljivo, koliko su to surovi i okrutni ljudi, poznata je kolumbijska kravata koju su istina izumili ljudi prije narko kartela u gradjanskom ratu ali ovi su obozavali tu metodu egzekucije. Posalju poruku cinkerima, da ce tako zavrsiti ako "pruze jezik".

Da ne govorim o Los Zetas ili Sinaloa meksikancima, oni kolju motornim pilama.

Latinska Amerika je natopljena krvlju u bukvalnom smislu.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10994
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#115 Re: Narcos

Post by Tito_i_Partija »

Velika je vjerovatnoca da ce se radnja poslije Cali kartela preselit' u Mexico, pocevsi sa Guadalajara kartelom koji je prvi poceo da saradjuje sa kolumbijskim kartelima u osamdesetim godinama. Kasnije je se taj isti rasp'o u obliku Tijuana i Sinaloa kartela. Nekako mi se cini k'o najrealniji nastavak ove cijele price.
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#116 Re: Narcos

Post by Jimmy McNulty »

Ma kako god i gdje god samo nek snime makar 5-6 sezona :D zadnja nek bude o El Chapu iliu Darku Šariću :D
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 10994
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#117 Re: Narcos

Post by Tito_i_Partija »

Ima li u ovoj seriji mjesta za Nasera Keljmendija? :D
User avatar
Dr Kova
Posts: 14576
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#118 Re: Narcos

Post by Dr Kova »

U 7 sezoni Faćo :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40317
Joined: 29/06/2011 23:39

#119 Re: Narcos

Post by dječak sa šibicama »

Image

ko bi njega mogao glumiti?
THEC
Posts: 545
Joined: 05/01/2016 14:49

#120 Re: Narcos

Post by THEC »

bez Ziketa umjetnika ? - nece da moze :mrgreen:
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#121 Re: Narcos

Post by nema me tamo »

Završih laganica s full..

Sta reci.. savršenstvo kao i prva sezona..
ime123
Posts: 414
Joined: 30/10/2012 12:56

#122 Re: Narcos

Post by ime123 »

Druga sezona cak i bolja od prve. Nesto ne vjerujem da ce treca sezona biti na nivou. Morat ce se bas potruditi da naprave nesta interesantno bez Escobara.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#123 Re: Narcos

Post by burekodsira »

ma evo nešta kontam, ljudi šta vam je :D
pa ovdje su milioni u pitanju i prije nego se krene u ovakav projekat sve se fino razradi i isplaniraju svi eventualiteti, hoću reći da već davanjem seriji ime narcos a ne escobar ili sl oni su ostavili prostor za rast na 5+ sezona a i priča im to naravno dozvoljava
User avatar
Jimmy McNulty
Čiča Gliša
Posts: 6520
Joined: 11/04/2012 11:32

#124 Re: Narcos

Post by Jimmy McNulty »

burekodsira wrote:ma evo nešta kontam, ljudi šta vam je :D
pa ovdje su milioni u pitanju i prije nego se krene u ovakav projekat sve se fino razradi i isplaniraju svi eventualiteti, hoću reći da već davanjem seriji ime narcos a ne escobar ili sl oni su ostavili prostor za rast na 5+ sezona a i priča im to naravno dozvoljava
Mislim da niko ne sumnja da će ovo biti jedna od top 5 ili top 10 serija kad završi ali mislim da se svi opravdano boje jer je ljestvica ipak previsoko postavljena. Pčus Escobar, taj je čovjek valjda mitsli lik, nema tog čovjeka na svijetu skoro koji nije čuo za njega a Cali Cartel iako je bio moćniji nikada nije bio toliko poznatiji. Vidjet ćemo, ja se radujem i trećoj sezoni :D
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#125 Re: Narcos

Post by nema me tamo »

Prica im ne dozvoljava ništa.

Bilo je od pocetka samo o njemu i to je to.
Mogu nastavit, al' nece biti ni priblizno dobra.
Post Reply