Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
mirsek
Posts: 12838
Joined: 07/05/2010 15:40

#401 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by mirsek »

NK33 wrote:
Olivander wrote:Pozdrav raja, imam pitanje za vas, pa bi molio da mi neko odgovori što bolje može. Inžinjer sam elektrotehnike, diplomu stekao prije 2 godine, radim pomalo u elektrotehničkoj školi, dobijem nešto parica jer nemam pune časove, tako već dvije godine. Vučem se po tim školskim konkursima i dobijam tih nekakvih pola norme, što je za one koji ne znaju oko 400 KM i topli obrok, Konkurisao sam na ne znam sve kakve konkurse u firmama i u svom gradu i u cijeloj BiH i ništa, jednostavno nemam nikakvih rodbinskih veza ni poznanstava. zbog toga bi želio da odem u Njemačku ili neku drugu zemlju u EU, da bih mogao normalno da radim i živim. Nemam ciljeva da ja odem tamo da budem nekakav bogataš i slično, samo da imam normalan život, da ne oskudijevam ni u čemu. Engleski govorim perfektno dok njemački imam nivo B1, a učim ga i dalje. Slao sam i u Njemačku i neke druge zemlje na dosta konkursa, ali sve sam dobijao odbijenice. Zna li neko način kako bih mogao da lakše dođem do posla u nekoj od zemalja EU, osim da odem tamo da živim i tražim posao, jer trenutno za to nemam novaca.
Pretpostavljam da nisi isao na smjer RI na ETF-u nego na neki drugi dok ne mozes da nadjes posao? Moj savjet ti je da pokusas nauciti programiranje bar onako osrednje, jer mislim da osnove vec znas ako si imao na prvoj godini faksa bar neki predmet vezan za programiranje. Ima dosta raje koji su bili u slicnoj poziciji da nisu mogli naci posao pa su morali da se prebace na IT, nije im bilo previse tesko jer neko ko zavrsi ETF ima dovoljno 'klikera' da radi sta god hoce samo ako ima volje da se preorijentise.
:thumbup:
Idi na B2 njemacki i pocni programiranje uciti i na konju si za godinu dvije maksimalno, vjerovatnije i prije toga.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#403 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hrle1976 »

Nigdje veze ali eto haj neka bude. Mozda broj jedan karta (omjer prema njemackoj), je djelimicno tacna, druga je puki promasaj.

Samo unutar Njemacke, npr. neko ko zivi i radi u Schleswig-Holstein brutto godisnje bez bonusa zaradi oko 9.000€ manje nego neko iz Hessena (Najjaca savezna republika po pitanju brutto zarade bez bonusa i sl. (rijec je o prosjecnom primanju)). Dok npr. u najslabijoj saveznoj republici, Sachsen-Anhalt, je gotovo 18.000€ manje na godinu.

Pofino poznajem omjere u Skandinavskim zemljama. I mogu reci da je Danska u brojnim stvarima tri puta skuplja od Njemacke, dok u nekim je tek duplo. A sad Norveska je jos za nepunih duplo skuplja od Danske.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#404 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Po ovim grafovima BiH spada među najboljim državama u Istočnoj Evropi.
Cost od living jedan od najnižih a local purchasing power među najvećim :-D
User avatar
fortaleza
Posts: 5609
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#405 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by fortaleza »

A da skineš roze naočale i sagledaš realno? :-D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#406 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Samo citam podatke sa tih grafova na linku. :-D
User avatar
fortaleza
Posts: 5609
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#407 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by fortaleza »

I kakvi su podaci elaborirano? :-D
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#408 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Pa u Njemackoj je local purchasing power 183 , a cost of living 100. Sto znaci da je standard 1.83
U Hrvatskoj je LPP 84 a cost of living 65. = Standard 1.29
Dok u BiH local purchasing power 75 a cost of living 45. Standard 1.66. Znaci standard je u BiH veci nego u Hrvatskoj :-D
Nije samo to, nego je standard veci i od nekih zapadnih zemalja.
Zato mislim da je to malo sumnjivo. :-D
User avatar
fortaleza
Posts: 5609
Joined: 05/03/2012 23:16
Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA

#409 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by fortaleza »

Ne da je malo sumnjivo nego je čitav izračun zasnovan na apstraktnim podacima i omjerima koje ako ubaciš u dodatnu proizvoljnu jednadžbu kao što si uradio dobiješ jedno veliko ništa. :-D Ti brojevi ne znače apsolutno ništa kao što sam napisao niti uopće ne govore puno. Izjaviti da je standard viši nego u većini zapadnih zemalja možeš samo ti. :-D

Mogu se jedino uspoređivati s referentnom točkom, a ref je u ovom slučaju Njemačka kojoj je dodijeljena proizvoljna vrijednost 100. Ono što sam skontao je da po ovoj tablici imati u De 2000 ojra plaću znači isto kao i 900 ojra u BiH.

Trebamo se manuti novinarskih članaka i čitati malo one znanstvene, kao i primjere iz prakse.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#410 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Lajavikrelac »

prog321 wrote:
Po ovim grafovima BiH spada među najboljim državama u Istočnoj Evropi.
Cost od living jedan od najnižih a local purchasing power među najvećim :-D
Pa doduše za većinu Rumunije i Bugarske, da ne spominjem Moldaviju BIH je Amerika! Vjerovao ili ne, očima svojim vidio!
hrle1976 wrote:Nigdje veze ali eto haj neka bude. Mozda broj jedan karta (omjer prema njemackoj), je djelimicno tacna, druga je puki promasaj.

Samo unutar Njemacke, npr. neko ko zivi i radi u Schleswig-Holstein brutto godisnje bez bonusa zaradi oko 9.000€ manje nego neko iz Hessena (Najjaca savezna republika po pitanju brutto zarade bez bonusa i sl. (rijec je o prosjecnom primanju)). Dok npr. u najslabijoj saveznoj republici, Sachsen-Anhalt, je gotovo 18.000€ manje na godinu.

Pofino poznajem omjere u Skandinavskim zemljama. I mogu reci da je Danska u brojnim stvarima tri puta skuplja od Njemacke, dok u nekim je tek duplo. A sad Norveska je jos za nepunih duplo skuplja od Danske.
Ali i troškovi života nisu isti po regijama koje si naveo. Sa prosječnim njemačkim primanjem u Vupertalu normalno živiš, dok u Frankfurtu i Minhenu se moš jebat.... :izet:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#411 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hrle1976 »

NRW je postala jad i cemer ako mene pitas. Pogotovo Düsseldorf, Duisburg, Essen itd. Standard je opo davnih dana. Danas je bogati dio Njemacke sami jug ili sami sjever povis HH. Ostalo izuzev Frankfurta je postalo nizi prosjek.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#412 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Lajavikrelac »

Vidim baš u Njemačkoj loše u zadnje vrijeme....toliko loše da uvoze radnu snagu :-) de odvadi malo.... :oops:
User avatar
moon_walker_90
Posts: 2359
Joined: 21/12/2012 18:16
Location: Ćućurak

#413 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by moon_walker_90 »

I ja sam u potrazi za odlaskom vani...Austrija,Njemačka,svejedno...inzinjer elektrotehnike,valjda ce negdje upaliti...Ali je stvarno nevjerovatno koliko ljudi odlazi,zaista,nikada ovako nije bilo,osjetiti ce se to za par godina vidjeti ćete,ali neka ide...Njemačka se za 20 godina poslije II svj rata podigla sva iz pepela,kao i Jugoslavija,kod nas i dalje daj sadake...daj ti qrtza vise,samo lezihljebovici a privatnik ti bubrege odera i plata 400 maraka.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#414 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Lajavikrelac »

Švabija i Ojsterajh teško, jako teško... :sad: Bio nedavno u Gracu, od ovih istočnih novoJEvropljana ne moš živ ostati...došao u kafanu jedna konobarica Rumunka druga mislim Slovakinja, otišao u klub na recepciji Hrvatica, u ćenifi baba sera čamuga crn ko ugarak :-), gradski autobus u koji sam sjeo ja jedni svijetle puti i nemam zamotanu glavu :shock: upade u priču sa nekom curom na engleskom (glumim nekog snoba :babinsin: ) kontam simpa i druželjubiva Austrijanka kad ono ispade Bugarka :? :-) Jbt kontam ima li iko germanskog porijekla ovdje, Hitler i Franjo Josip se okreću u grobu ko ventilator.... :skoljka:

Na Jakominiplacu prosi neki Ciga, drži neki dokument ko zna šta piše, prklja njemački, ja njemu izvadi nešto siće onih centi a on me pogleda i sa osmijehom HVALA KUME :shock: o jbt te led kako me skontao :lol: :kiss:
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#415 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Domicilni su pobjegli iz gradova u sela.
Što oni zovu suburbia kod nas se kaže Čekrkići :-D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#416 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hrle1976 »

Lajavikrelac wrote:Vidim baš u Njemačkoj loše u zadnje vrijeme....toliko loše da uvoze radnu snagu :-) de odvadi malo.... :oops:

Mlad si da znas neke stvari. Sa prosjecnom platom 70ih i 80ih godina, u Njemackoj (zapadnoj) i danas sa prosjecnom platom, razlika ko nebo i zemlja. Tada si iskljucivo kupovo u gotovini pa opet se za neko krace ili godinu dana moglo kupiti mnogo sta. Danas sa kreditima na svakom cosku ljudi se zavaljuju, jer inace nikada nebi nista kupili odnosno bili u stanju da kupe, a i vracanja istih idu jako otezano. Jel mislis, ali iskreno, da neko od nasih ko dobije posao kao njegovateljica da cisti dupe starijima, da ima sansu na nesto bolje? Neko unapredjenje i sl.? To im je posao do kraja zivota ili bujrum nazad u BiH. Njemacka uvozi radne sanega ali vecinom uvozi robove, malo je onoih sa visokim znanje, a opet zbog EU zakona kao sto sam kazes mimo samog sebe imas gotovo komplet istocnu Europu te jos ovih Mediteranskih. A gdje su ti zamotani i tamni. Do prije 10 godina su stvari skroz drugacije bile, pa opet i tada su losije stojale (u Njemackoj) nasprem ranijim dobima kao 80ima i 70im godinama.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#417 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Lajavikrelac »

To za plate i primanja iz tog perioda što si naveo je tačno na nivou cijele Evrope, Švabe uzdišu za dojčmarkom, Austrijanci za šilingom, Francuz za frankom itd. Svi kažu bilo je bolje prije eura, a pogotovo period 70tih i 80tih ali tad je malo spoljna politika bila drugačija a bogOmi i geografija...A što se tiče robova i radne snage, pa de budi malo ozbiljan, ko je išao u gastarbajtere tad u ta vremena? Mahom NKV radnici, zanatlije i bauštelci. Nisu inžinjeri i doktori radili po Njemačkoj....
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#418 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hrle1976 »

Starija se generacija sigurno sjeca, kad je tamo 1987 (cirka) godine, pa sve skoro do pocetka 1990, bila masovna nestasica ulja, secera i kafe. To ko je imao ili je bio car ili dobro nabuban i praznih ruku. Koliko su gastarbajteri tog prosvercali u YU i dodatno se oparivali tokom posjeta. Jugoslavija tonula iz dana u dan, a njihova plata u Njemackoj sve vrijednija i vrijednija bila u YU. Jos usput se moglo i nadodati. :D To vise nije slucaj da 10€ iz Njemacke vrijedi kao 50€ u BiH. Tako je bilo u zadnjim danima Jugoslavije.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#419 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by HAVANA »

Jaràne,ja licno nemam boljeg perioda u zivotu od tog 1987 do 1990.Da ti nisi sta pobrko te godine ?
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#420 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hrle1976 »

HAVANA wrote:Jaràne,ja licno nemam boljeg perioda u zivotu od tog 1987 do 1990.Da ti nisi sta pobrko te godine ?

Nisam. Ne kazem da je bio los kao los period ali onim s vana je prio pad dinara. Sto se nestasice tice pa zar se ne sjecas onih ekskurizja do Pontorosso pijace u Trst? Presvlacenja tamo, da nebi bilo carine, svraca kafe, ulja, secera i sl. Traparice, kauboje kako gdje i sl. Trenerke za seljake, a kaubojke za frajere i gospodu.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6203
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#421 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Lajavikrelac »

Pobrkao si i to dobro :-) te nestašice su bile kratak period početkom 80tih a ne krajem. Ponterosso se fura i danas, mada više Grac šoping ture i ti fazoni. Slabo si informisan :oops: a tih kasnih 80tih si u Pragu za 100 DM mogao tri dana jesti, piti i guziti da ti i kusura ostane, a da ti ne pričam šta si u Mađarskoj mogao kupiti za te pare....
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#422 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by NeenaSa »

HAVANA wrote:Jaràne,ja licno nemam boljeg perioda u zivotu od tog 1987 do 1990.Da ti nisi sta pobrko te godine ?
Pobrkao je on je mnogo shtoshta. :wink:

Forum zhivi od tebe, zviza, kojekakvim, i mene ....

Zhivili Lolek i Bolek! Ma tkom' predali palicu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#423 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by HAVANA »

hrle1976 wrote:
HAVANA wrote:Jaràne,ja licno nemam boljeg perioda u zivotu od tog 1987 do 1990.Da ti nisi sta pobrko te godine ?

Nisam. Ne kazem da je bio los kao los period ali onim s vana je prio pad dinara. Sto se nestasice tice pa zar se ne sjecas onih ekskurizja do Pontorosso pijace u Trst? Presvlacenja tamo, da nebi bilo carine, svraca kafe, ulja, secera i sl. Traparice, kauboje kako gdje i sl. Trenerke za seljake, a kaubojke za frajere i gospodu.
Cuj jel se sjecam,bio vise puta u trstu i udinama nego na mihrivodama. :D Nestasice je bilo kratak period ali prije,mozda kad sam ja imao desetak godina,80-te,tako nesta,par nepar,folovi,golovi...Ove godine koje ti spominjes u sarajevu se zivjelo ludilo,od muzike,svirki,izlazaka,derneka...Ja sam svirao u restoranu,hladno 2 glave baksisa znao za noc uzeti,pa na put,pa malo na more,tad je stvarno bilo para i zivota...Stara i sestra u posti,stari u vranici.Radio sam i u piramidi,nisi mogao nemanjinom proci od bugatija,piramide,mirisa dunja,cda,kuka,da ne spominjem dalje dedane,arkuse,amfore,aramise,bb...sve je lomilo tada...Kafa se donosila espreso,i leviske,wranglerke...donosilo se da se cvakne para,pa odes na more da im jebes nanu naninu,trpanj,gric,dubrovnik,zimi kosuta,jahorina...Joj,odo se napit. :angry: Znas onu pjesmu jer osamdeesetee su bile godine kad smo stalno svirali,vino se tocilo,grlo se mocilo,da se ne bi osusilo... :kontrabas: :gunjastajl: Tad je najmanje kokuzluka bilo...A onda smo iz dzeneta upali u dzehenem.I jos smo u njemu,do pasa,koprcamo se...I tih prije godina moja mati je podigla dvoje djece sama od svog rada i nesto alimentacije.Nismo imali previse,dovoljno,kao i 90% moje raje,slabo je ko tu odudaro...valjda je zato tako lijepo i bilo...sminkeri se izdvajaju od ostale raje,piju viski ,nece sljivu,lozu,od vijesti slusaju vremensku prognozu...
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#424 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hrle1976 »

HAVANA wrote: Cuj jel se sjecam,bio vise puta u trstu i udinama nego na mihrivodama. :D Nestasice je bilo kratak period ali prije,mozda kad sam ja imao desetak godina,80-te,tako nesta,par nepar,folovi,golovi...Ove godine koje ti spominjes u sarajevu se zivjelo ludilo,od muzike,svirki,izlazaka,derneka...Ja sam svirao u restoranu,hladno 2 glave baksisa znao za noc uzeti,pa na put,pa malo na more,tad je stvarno bilo para i zivota...Stara i sestra u posti,stari u vranici.Radio sam i u piramidi,nisi mogao nemanjinom proci od bugatija,piramide,mirisa dunja,cda,kuka,da ne spominjem dalje dedane,arkuse,amfore,aramise,bb...sve je lomilo tada...Kafa se donosila espreso,i leviske,wranglerke...donosilo se da se cvakne para,pa odes na more da im jebes nanu naninu,trpanj,gric,dubrovnik,zimi kosuta,jahorina...Joj,odo se napit. :angry: Znas onu pjesmu jer osamdeesetee su bile godine kad smo stalno svirali,vino se tocilo,grlo se mocilo,da se ne bi osusilo... :kontrabas: :gunjastajl: Tad je najmanje kokuzluka bilo...A onda smo iz dzeneta upali u dzehenem.I jos smo u njemu,do pasa,koprcamo se...I tih prije godina moja mati je podigla dvoje djece sama od svog rada i nesto alimentacije.Nismo imali previse,dovoljno,kao i 90% moje raje,slabo je ko tu odudaro...valjda je zato tako lijepo i bilo...sminkeri se izdvajaju od ostale raje,piju viski ,nece sljivu,lozu,od vijesti slusaju vremensku prognozu...
Ovo za svirku drzi, jer stari je razvalcio harmoniku ne redovno ali svaki drugi ili treci vikend je on i drustvo koje je sviralo, su imali negdje svirku i znao je u onaj kofer od harmonike da doslepa brdo maleno para. Mi smo jedno vrijeme, od njegovog hobija, doslovice ljetovali na moru u vise navrata. To stvarno drzi, ali isto tako kaze, da vecina tih sto su mu gurali pare u hramoniku su pretezno bili gastarbajteri. Sto se goriva tice, prvi put kad je nestasica bila, ja je jedva pamtim, ali pocela je 1979, a ja sam rodjen 1975. Trajala je neko duze vrijeme prica stari. Kasnje je opet dosla jedna, e te se sjecam jer je stari bogaro, jer smo imali dva auta u tom periodu, a oba bila par! Odnosno drugi je bio od njegovog brata ali on zianio vozacku, pa kao da nebi ga vrag natjero da sjeda u auto, neka zato bude kod nas. Smijem se okladiti da je prosla 1985 godina kad je taj drugi val bio. Sto se tice nestastica, kao da je jucer bilo! Nas komsija je sverco ulje, kafu, secer, deterdzent iz Austrije u svom Mercedes L409. Imao nekog svog gore na granici, ako nebi na njega naletio uvijek trazio da plati carinu, ako ga uhvate, u mjestu prebivalista, a tamo mu sestra radila pa je imao svoje seme, inace pokazivao "kombaj vozacku" carinicima. Kucu izgradio na svercu. I smijesm se okladiti da je 1987 godina bila. Ali evo naleti na jedan komat teksta, gdje pise. Znam da nekad tokom 1987 pocela inflacija da hara, da te godine su poceli printati one od 20.000 dinara novcanice. A mislim da je ubrzo i od 50.000 din. stigla.

Image
Godina je 1987., na policama samoposluga su najosnovnije stvari, nestašica i galopirajuća inflacija stvaraju redove pred trgovinama, na snazi su redukcije struje, vozi se na par-nepar tablice jer benzin u Jugoslaviju stiže na kapaljku. Ipak, taj sustav na rubu bankrota i dalje ima snage za velike stvari – recimo, od oronulog grada umornih fasada Zagreb se pretvara u metropolu, uređenu s nizom novih objekata i spremno dočekuje jednu od najboljih Univerzijada ikad. I taj sustav na izdisaju i dalje nema problema s nezaposlenošću, privreda paradoksalno i dalje ima kapaciteta zaposliti sve one koji žele raditi o čemu govori i članak ne tako davne prošlosti.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#425 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by sarajevo999999 »

Ko god ide ima moju podrsku, i sam uveliko radim na odlasku u Njemacku. Standardna priča BiH omladine, VSS tehničkog smjera radi se u struci sezonski za ajmo reci fine pare. Sto zaradim tad taman potrosim do iduce godine i ajmo jovo nanovo. Ne mozes nista ostvariti, a boli te kad vidis ko moze.
I nije da ne mozes sad nista ostvariti vec i za 5 godina ce biti isto a vec sprdio preko 30. Kuca stari, jebi ga trebace i krov promjeniti, stolariju a odakle? Treba ljudi nekad si priuštiti skijanje i heftu na moru, nije dzaba raspust ljeti i zimi.
E sad o ovim poslovima o kojima se prica tzv. sigurnim i nista ne radis. Odmah da se razumijemo, ko radi u ministarstvu, posti i sl. zadovoljan je platom preko milju i ne pomislja da ide vani.
Prosvjeta je npr. druga prica, evo onaj momak sto radi za 800. Sta on ima od toga, osim da moze reci kako ima posao, kako ista da ostvari a kobejagi nesto ucio 17 godina? Kaze mu onaj prog ti bi platu od 600 a nista ne radis, pa on bi volio radi za punu platu i tad ali ne moze.
I sam sam konkurisao za prof. 4 casa plata dvije stoje+lizi guzice da te prime i dogodine.

Sad ganjam da odem kao njegovatelj a poslije nebo je granica.
Kako god bude, ne moze gore da ga jebes.
Svrha ovog mog pisanja je poruka ljudima sa pocetka ove teme da niste budale sto ostavljate "poslove" i idete vani i da nas ima jos
Post Reply