Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#351 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hadzinicasa »

prog321 wrote:Standardna kreditna kamata je izmedju 2 i 4% u EU.
Ali u Austriji imaju programi kroz Wohnforderung i slicne programe gdje kamatna stopa pada i ispod 1% ako odlucite kupiti kucu u odredjenom Bezirku.
Da bi se kvalifikovao za taj program moras imati izmedju ostalog i austrijsko drzavljanstvo.
Znaci, niko ko nije austrijski drzavljanin ne moze upasti u taj program nema veze da li zaradjuje 12 hiljada mjesecno :lol: ili milion eura mjesecno.
Capish ?
prosjecna KS za potrosacki Kredit da, ali za stambeni je upola manja jer se stambeni, odnosno Wohnbau svrstava u drugu karegoriju proizvoda, te je obicno osiguran ili vlastitim sredstvima tipa stednje ili nekretninom koja se kupuje te je stoga rizik manji kao ergo manja je i kamata.

ipak treba poznavati materiju da bi se nesto tvrdilo, a o argumentima da ne govorim. najlakse je iznositi pausalne tvrdnje. I da.... Bec nije Austrija. Kao sto Sarajevo nije BiH.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#352 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Poenta je da tu financijsku pomoc i nizu kamatu mogu dobiti samo austrijski drzavljani.
Da se imigrant okrene na glavu nece i ne moze dobiti tu nisku stambenu kamatu.
Pomoc pri kupovini kuce, pomoc pri financiranju, manje vlastitog uloga u kreditiranju, i slicno.
Svi ovi programi su samo za austrijske drzavljane. I to je sve sto sam rekao.

http://www.noe.gv.at/Bauen-Wohnen/Wohne ... hilfe.html
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#353 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hadzinicasa »

prog321 wrote:Poenta je da tu financijsku pomoc i nizu kamatu mogu dobiti samo austrijski drzavljani.
Da se imigrant okrene na glavu nece i ne moze dobiti tu nisku stambenu kamatu.
Svi ovi programi su samo za austrijske drzavljane. I to je sve sto sam rekao.

http://www.noe.gv.at/Bauen-Wohnen/Wohne ... hilfe.html
Pa ti govoris o subvencijama i programima vlade (kao u BiH) to je drugi par cipela.
ovdje smo pricali o komercijalnim bankama. a moguce je i u bankama da neko ko nije austrijski drzavljan dobije kamatu cca 1%.
Naravno takvih nema puno i to ovisi, kako napisah o vise faktora, ali to da li je neko imigrant ili ne... iako igra ulogu, ako ima rijesen Status nije presudno. Jer, da se razumijemo i austrijski drzavljani moraju imati jako dobar bonitet da bi dobili ovu magicnu KS.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#354 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Druga rijec je kreditwurdigkeit. I to je u svakoj drzavi isto.
Mozda je moguce za imigranta da ima kamatu oko 1% i to ako je vrh vrhova u drustvenoj skali . Ali ovi Austrijanci iz Wohnforderunga imaju nizu od 1%. Oko 0.5 -0.7% a vlastito ucesce im je minimalno. Cak neki dobijaju i bez ucesca. Da poljube Kurtza u njegovo prezime, to nijedan stranac ne moze dobiti. :-D

A da ne govorim o ostalim privilegijama. Ako izgube posao, mogu stopirati placanje, ako nemaju novca smanji im se mjesecna rata. Milion drugih stvari koji imigranti mogu samo sanjati.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#355 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hadzinicasa »

prog321 wrote:Druga rijec je kreditwurdigkeit. I to je u svakoj drzavi isto.
Mozda je moguce za imigranta da ima kamatu oko 1% i to ako je vrh vrhova u drustvenoj skali . Ali ovi Austrijanci iz Wohnforderunga imaju nizu od 1%. Oko 0.5 -0.7% a vlastito ucesce im je minimalno. Cak neki dobijaju i bez ucesca. Da poljube Kurtza u njegovo prezime, to nijedan stranac ne moze dobiti. :-D

A da ne govorim o ostalim privilegijama. Ako izgube posao, mogu stopirati placanje, ako nemaju novca smanji im se mjesecna rata. Milion drugih stvari koji imigranti mogu samo sanjati.
sad sitnicaris. ali dobro.
User avatar
512MB
Posts: 10659
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#356 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by 512MB »

prog321 wrote:Druga rijec je kreditwurdigkeit. I to je u svakoj drzavi isto.
Mozda je moguce za imigranta da ima kamatu oko 1% i to ako je vrh vrhova u drustvenoj skali . Ali ovi Austrijanci iz Wohnforderunga imaju nizu od 1%. Oko 0.5 -0.7% a vlastito ucesce im je minimalno. Cak neki dobijaju i bez ucesca. Da poljube Kurtza u njegovo prezime, to nijedan stranac ne moze dobiti. :-D

A da ne govorim o ostalim privilegijama. Ako izgube posao, mogu stopirati placanje, ako nemaju novca smanji im se mjesecna rata. Milion drugih stvari koji imigranti mogu samo sanjati.
Kamatna stopa nema veze sa tim sto pricas, kao ni sto nemas pojma o WBF, neznam kako ti to neulazi u glavusu. WBF je ustvari jako skup kredit za kamatom oko 3%.

A Kurz more sanjat o plati koju kasiraju kojekakvi menadzeri u bankama il internacionalnim kompanijama. A prosjecni externi IT expert dobije 80€ po satu (neki puno vise) pa ti racunaj. Predpostavljam da nisi daleko dobacio u realnom sektoru pa se ibretis na plate...
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#357 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Na jednoj temi govoriš da imaš 0% stambeni kredit od 250 hiljada eura upravo kroz Wohnforderung, na drugoj pričaš da ti žena vozi auto a ti radiš kod kuće, na trećoj Wohnforderung ima kamatu od 3% a ti zarađujes 150 hiljada eura godišnje.
Pa što će ti kredit na 20 godina za 250 hiljada eura kad to možeš otplatiti u 2 godine??
Wtf. :-) :lol:
Nemam objašnjena zašto voliš lagiti nedužnim ljudima. To je bolest.
Volio bih da me ne kvotaš više. Tvoje patološke laži me ne interesuju.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#358 Re: Napustanje stalnog posla i odlazak iz BiH

Post by MJAU - da »

gagy06 wrote:
512MB wrote:
gagy06 wrote:...i tako ja zavrsih u Pragu. Tu sam evo vec 15 dana. Radim, sta da kazem. Firma je OK. Zapravo sam iznenadjen lezernoscu. Ne crkva se od posla. Elem, sada sredjujem papire pa moram nazad u BiH. Zna li neko koja mi je shema najjednostavnija za nazad. Opcija je recimo bus. Da li Prag-Bec.. pa dalje ili Prag- Zagreb pa dalje ili ima nesto sto ne znam :-). Ako neko ima iskustva nek sheruje.
Svaka cast :thumbup:

I nista ne brini, ti si vec uspio u zivotu, sa takvim razmisljanjem i mentalitetom za tebe nema zime na zapadu. Osim toga Bosna treba jaku dijasporu, pogotovo evrope, a ne ove deprimirane patrijote sto vise po kladarama cekajuci da im tetka tutne 20 kermi iz Njemacke il Engleske.

Osim toga Prag je jebeno dobar grad :) Odmaram tamo vise puta godisnje.
Hvala na lijepim rijecima. Jesam li uspio ili nisam, pa sta ja znam. Znas kako, ja na ovo gledam kao na jednu fazu u zivotu, neki prvi korak. Imam jos planova.

Elem, tema se rasplamsala u ovi nekoliko dana a ja nemam kad na forum jer -radi se, pobogu... :-D
Htio bih da objasnim nekoliko dilema kada sam ja u pitanju.
- dosao sam, nisam se pokajao. Ja sam jednostavno morao da dodjem po cijenu da propadnem (bankrotiram) totalno. Inace, skrahirao bih psihicki sto je mnogo teza varijanta.
- dosao sam -sam: sam nasao posao, sam dosao, sam nasao stan. Jos uvijek ne govorim jezik, ali snalazim se. Ovdje su ljudi ljubazni, trude se da te razumiju. Ja kod kuce u zadnjih nekoliko godina ne razumijem ljude iako govorimo istim jezikom.
- posudio sam pare da dodjem, jos nisam vratio.
- jesam mislio da ce biti lako? Nisam. Znao sam da ce biti tesko. Porodica je u Bosni ja ovdje. Ali to je zivot ili barem iluzija da cu zivot uciniti boljim sebi i svojoj porodici.
-i dalje razmisljam da nisam normalan. Dakle-napustio stalni drzavni posao (hladovina brateee) i dosao da radim, cuj da radim...zaista nisam normalan.
- ali ipak: ja hocu da radim. Ovo su godine kada mogu, zelim i hocu da radim i da steknem nesto u zivotu-kad cu ako necu sada. Mislim, nesto sumnjam kada predjem 55-u da cu biti nesto raspolozen da radim.
- kad kazem da steknem nesto ne mislim sada mercedes, kucu na 6 spratova itd. nego kad masim tu 55-u da ne kontam kolika ce mi biti penzija.
- dosao sam prvenstveno zbog djece, kad njih rijesim moj zivot ce da bude pjesma pa i sa 500 KM.
- imam diplomu, ali radim drugi posao za koji nemam diplomu. Za iste poslove sam aplicirao i u Bosni al su me pitali imam li diplomu.
- e zbog te diplome mene je zanimalo jesam li ja prva liga ili sam 2., 3. liga. Radim u 1. ligi.
- radim ono sto zelim da radim i jako je blisko sa onim sto sam oduvijek zelio da radim (blisko nekim djecackim mastarijama)
- bez obzira na posao i zaradu ja sam psihicki mnogo zdraviji.
- vjerovali ili ne, imam cak i drustveni zivot. 2x sedmicno imam termin u malom fudbalu. Kafa vikendom obavezna i tako.
- u BiH imali dzaba termin u dvorani. Za 8 godina 2x se sastali...
- najneugodnije pitanje koje sam imao ovdje bilo je: a jel vi Bosanci putujete mnogo :sad: .Da, kad odem do Makarske ko da sam u Sidnej otisao...
- i tako....
:thumbup: samo naprijed. :thumbup:
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#359 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by MJAU - da »

pojedinac wrote:Otkad je svijeta i vijeka ljudi su migrirali/emigrirali po cijelom svijetu iz raznoraznih razloga.
Onaj ko misli da na drugoj tački ove planete može bolje, ljepše i sretnije da živi treba da ode na tu tačku i proba.

Samo treba imati na umu da nigdje nije isto.

Isto tako nije isto otiči sa 1 godinom i sa 20+ godina starosti. [Za one koji gledaju svog vršnjaka]


I da nigdje nije idealno nek ilustruje ova tužna priča.

A šta da se radi, tako ti je i kod nas, nije valjda da mislite kako po defaultu neko nekoga šalje na MRI, ustavi, u konačnici, pa čekaš da dođeš na red i tako dalje. Obzirom da je pokojna bila školovana, čudno je da se nije sjetila potražiti dodatna mišljenja, kod nas se tako radi, samo te niko ne pita imaš li za to da platiš, nego ili imaš, posudi, ili krepaj na isti ovakav način.
User avatar
MJAU - da
Posts: 1390
Joined: 04/09/2013 12:49

#360 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by MJAU - da »

e sad, malo neke statistike o BiH za ove koji tvrde da ljudi vani očekuju život kao u bajci:
Između ostalog:

stopa nezaposlenosti u FBiH (ovo kao prvo, obzirom da se priča o pronalasku posla u roku od 15 minuta vani i debelo se cerekate na te izjave) je preko 30%. Stopa nezaposlenosti mladih je preko 50%.

penzioni sistem funkcioniše o principu generacijske solidarnosti, koji je održim samo ukoluko je omjer zaposlenih naspram penzionera najmanje 3:1, u FBiH to je negdje oko 0,97:1. Svaki mjesec penzioni fond posuđuje 15.000.000. mln KM da isplati penzije, pomnožite sa 12 mjeseci. Koliko je to godišnje, uzimajući u činjenicu da svaki zaposleni nema marke na svom penzionom računu, jer se to unaprijed, još uz dug servisira penzionerima. kad nastupi promjena sistema, sa ovakvo zaglibljenim dugovanjima, mi koji radimo danas nećemo imati ni za kruha i mlijeka od penzije, a kamo li nešto više.

Zdravstveni sistem funkcioniše po istom principu, odron, dronova, a kad treba bilo što iz naftalina vadiš ljude za pomoć. Sve mito i korupcija, bukvalno sve.

Obrazovni sistem funkcioniše tako da imamo privatne fakultete, nemamo nikakve planove koliko kakve struke treba, prizovode se kvazi kadrovi koji veze nemaju sa potrebama tržišta, a na tome fakulteti debelo uzimaju pare i ti isti fakulteti seru priču, tj. njihovi profesori o stanju u državi, a jedu prvi govna.

ulaganje u realan sektor je minimalan, naši političari će sve prvo prodati, postaćemo 100% tuđe vlasništvo, na koncu u stvarnosti i po svakom osnovu, ni cestom nećemo hodati, a da nećemo to platiti, pitanje od čega, jer će sve, ali sve prodati, zato kupuju nekretnine vani, a ovdje će debeloda penzijaju, jer imaju debela privatna osiguranja.

da ne spominjem ovaj jad i čemer ovaca od naroda zatrovanih hiljadama godina primitivnom religijskom mržnjom i na šta će ona opet da izađe, historija je pokazala i svi dokazi upućuju da će se ista i ponoviti.

Sad sam iznijela crnu statistiku, samo mali dio iste. Sreća pa mi obični smrtnici imamo onekog pozitivnog duha, ali ne ovdje i neko napisa, nije svijet Bosna, a bajke su ionako samo u novelama, tako da, tako vam svega, budite objektivni, lična iskustva ovdje su dobordošla, ali bez preseravanja i nametanja mišljenja.
User avatar
512MB
Posts: 10659
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#361 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by 512MB »

prog321 wrote:Na jednoj temi govoriš da imaš 0% stambeni kredit od 250 hiljada eura upravo kroz Wohnforderung, na drugoj pričaš da ti žena vozi auto a ti radiš kod kuće, na trećoj Wohnforderung ima kamatu od 3% a ti zarađujes 150 hiljada eura godišnje.
Pa što će ti kredit na 20 godina za 250 hiljada eura kad to možeš otplatiti u 2 godine??
Wtf. :-) :lol:
Nemam objašnjena zašto voliš lagiti nedužnim ljudima. To je bolest.
Volio bih da me ne kvotaš više. Tvoje patološke laži me ne interesuju.
Slusaj momak, razumijem ja da u tvojoj tintari vlada velika zbrka, te silne informacije koje crpis iz kojekakvih wikipedia treba i kognitivno preraditi a ne na na slijepo dalje siriti. Meni je svejedno sta ti vjerujes a sta ne. Samo ukazujem da 90% tvojih informacija nisu ni blizu istine. Par drugih forumasa ti je neke stvari pokusalo objasnit, ali ti opet glavom kroz zid jebga.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#362 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Moje informacije su sve pokrepljene izvorima. Od 4 hiljade mojih postova nisam jednu riječ slagao dok sam dokazao da svaka druga tvoja riječ je laž.
Da sam na tvom mjestu ne bih se javljao više na ovakvim temama. Sačekao bih da ljudi zaborave sve napisane neistine. :-D
User avatar
512MB
Posts: 10659
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#363 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by 512MB »

prog321 wrote:Moje informacije su sve pokrepljene izvorima. Od 4 hiljade mojih postova nisam jednu riječ slagao dok sam dokazao da svaka druga tvoja riječ je laž.
Da sam na tvom mjestu ne bih se javljao više na ovakvim temama. Sačekao bih da ljudi zaborave sve napisane neistine. :-D
Klasicni zadrti coban, i to sa 4 milje postova :zjev:

Vjeruj ti sta hoces, koga boli k... Taman posla da tebi pocnem ista objasnjavat. Samo nemoj ovde siriti neistine i obeshrabrivati ljude, koji imaju ambicije da vide i dobace malo dalje od svoje mahale.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#364 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Ja imam veoma dobru memoriju. Posebno lako pamtim brojeve i datume. Tacno znam sta si napisao prije godinu dana. Pa cu uvijek porediti sa lazima koje kazes iznova.
Tako da cu te uvijek popravljati. A ti nastaviti pisati neistine. :-D
User avatar
512MB
Posts: 10659
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#365 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by 512MB »

prog321 wrote:Ja imam veoma dobru memoriju. Posebno lako pamtim brojeve i datume. Tacno znam sta si napisao prije godinu dana. Pa cu uvijek porediti sa lazima koje kazes iznova.
Tako da cu te uvijek popravljati. A ti nastaviti pisati neistine. :-D
Pa ok, nije frka. Al nemoras djaba memorisat, mores kliknut na user i pretrazit njegove postove, satraces se inace od silnog memorisanja informacija od anonimnih usera...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67363
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#366 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Koji trol jbt zivot :D
User avatar
512MB
Posts: 10659
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#367 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by 512MB »

Evo jos jednog experta sa 4k postings :zjev:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67363
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#368 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by _BataZiv_0809 »

Tacnije receno 14 k, a ne znam sto si toliko agresivan i nervozan, nisam mislio na tebe :-)
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#369 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by prog321 »

Hahaha.
Bata je poznati guzeljubac crvenih. Vidis da pokušava dati podršku dami iz Njemačke sa petokrakom. A MB ulijece klizeci :-D
User avatar
Radio Sarajevo
Posts: 2404
Joined: 19/06/2014 12:48

#370 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Radio Sarajevo »

Ako biram strane, biram onog ko zna napisati negaciju glagola :D
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#371 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by hadzinicasa »

prog321 wrote:Hahaha.
Bata je poznati guzeljubac crvenih. Vidis da pokušava dati podršku dami iz Njemačke sa petokrakom. A MB ulijece klizeci :-D
ako se ovim "dama iz Njemacke s petokrakom" na meine mislilo... (nasla se u ovome "s petokrakom") blagodarim. 8-)
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#372 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Truba »

14 000 manje katolika...
svi odoše
ama baš svi
i ja bih išao ali filozof forumaš nije plaćena pozicija u njemačkoj
User avatar
512MB
Posts: 10659
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#373 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by 512MB »

_BataZiv_0809 wrote:Tacnije receno 14 k, a ne znam sto si toliko agresivan i nervozan, nisam mislio na tebe :-)
Ma pored moje muke mi se jos i ovaj natakario na grbacu :zoka:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67363
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#374 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by _BataZiv_0809 »

512MB wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Tacnije receno 14 k, a ne znam sto si toliko agresivan i nervozan, nisam mislio na tebe :-)
Ma pored moje muke mi se jos i ovaj natakario na grbacu :zoka:
Nisi jedini. Sa svakim se raspravlja na isti nacin. Wikipedija i mentolska logika. Nadam se zbog njega da je trol, jer ako ozbiljno misli :run:
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#375 Re: Napuštanje stalnog zaposlenja i odlazak iz BiH

Post by Lajavikrelac »

Ovaj programski kaunter je dosadan ko ekcem.... :roll:
Post Reply