naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#1 naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by sodi33 »

Pozdrav, interesuje me dali je neko imao slicna iskustva pa ako moze neki savijet. Prije 4 mjeseca imao sam laksi udes sa vozilom dok sam putovao u Njemacku zapravo dok sam bio parkiran na benziskoj pumpi u Njemackoj, bio je snijeg pa ovaj drugi vozac nije uspio zakociti tako da me udario i napravii mi stetu na vozilu drugo vozilo je na Francuskim tablicama. Posto nisam imao ovakva iskustva nazvao sam ove iz mog osiguranja GRAWE u BiH pa su mi oni rekli da ne radim EU izvjestaj nego da zovem policiju, međutim policija je dosla ali nam nisu htijeli dati nilakav izvjestaj jer kazi nije velika steta i nema povrijeđenih pa su nam samo razmijenili podatke o vozilima i o osiguranju. Uglavnom ja sam odma sutra dan napravio procijenu i oni su proslijedili podatke osiguranju od drugog vozaca međutim oni sad kazu da im treba policiski izvjestaj a ja ga nemam jer kako mi je i ovaj policajac rekao da oni to nedaju jer nema velike stete i povrijeđenih . Jos kazu da ovaj drugi vozac kao nije nista prijavio pa mi nije jasno zar oni nebi trebali njega nazvati u svakom slucaju da provijere o cemu se radi jer im je sve proslijeđeno i njegova polica i njegove informacije..
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#2 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by dgL_ »

sodi33 wrote:Pozdrav, interesuje me dali je neko imao slicna iskustva pa ako moze neki savijet. Prije 4 mjeseca imao sam laksi udes sa vozilom dok sam putovao u Njemacku zapravo dok sam bio parkiran na benziskoj pumpi u Njemackoj, bio je snijeg pa ovaj drugi vozac nije uspio zakociti tako da me udario i napravii mi stetu na vozilu drugo vozilo je na Francuskim tablicama. Posto nisam imao ovakva iskustva nazvao sam ove iz mog osiguranja GRAWE u BiH pa su mi oni rekli da ne radim EU izvjestaj nego da zovem policiju, međutim policija je dosla ali nam nisu htijeli dati nilakav izvjestaj jer kazi nije velika steta i nema povrijeđenih pa su nam samo razmijenili podatke o vozilima i o osiguranju. Uglavnom ja sam odma sutra dan napravio procijenu i oni su proslijedili podatke osiguranju od drugog vozaca međutim oni sad kazu da im treba policiski izvjestaj a ja ga nemam jer kako mi je i ovaj policajac rekao da oni to nedaju jer nema velike stete i povrijeđenih . Jos kazu da ovaj drugi vozac kao nije nista prijavio pa mi nije jasno zar oni nebi trebali njega nazvati u svakom slucaju da provijere o cemu se radi jer im je sve proslijeđeno i njegova polica i njegove informacije..

http://www.b92.net/automobili/istrazuje ... _id=525920

dosta fino objasnjeno drug
sodi33
Posts: 142
Joined: 21/05/2012 18:47

#3 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by sodi33 »

Citao sam ovo izgleda ok al meni je problem sto mi policija nije htijela dati nikakav izvjestaj pa sad neznam sta da radim...
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#4 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by Edin H. »

sodi33 wrote:Citao sam ovo izgleda ok al meni je problem sto mi policija nije htijela dati nikakav izvjestaj pa sad neznam sta da radim...
Pa nece ti vecinom u evropi policija se zamajavati sa manjim sudarima,razmjenis podatke, pa se tvoje osiguranje, ako imas kasko, nateze sa onim drugim da napalti. Ili druga osoba prizna kricvicu, pa ti osiguranje treceg lica ponudi da popravi stetu. ako levat nece da prizna moez ici 50/50% ili dogurati do suda koji odluci o krivici.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by 530i »

U tom tzv. "eu obrascu" imaju jasne odrednice koje se popunjavaju, između ostalog i od strane drugog vozača. Ako to nisi sve lijepo i uredno popunio bojim se da ćeš morati zaboraviti na to...
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by insomnia78 »

Pa nije covjek popunio nista
Vidis da su mu iz osiguranja rekli da zove policiju a ovi mu nisu nista potpisali
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#7 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by insomnia78 »

Inace ovaj obrazac je ekstra stvar
Popunjav'o sam ga i ko "krivac" i "zrtva"
Bukvalno se nacrta dogadjaj, napisu napomene porpisi i ti i on i cao
Nikakvih problema, cekanja policije, uvidjaja
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#8 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by dgL_ »

sodi33 wrote:Citao sam ovo izgleda ok al meni je problem sto mi policija nije htijela dati nikakav izvjestaj pa sad neznam sta da radim...

trebao si zvati taj njiuhov "Biro" na poledjini zelenog kartona ja mislim da ima... da oni naprave procjenu i ivzejstaj... od njih se kasnije steta isplati, a onda oni to refundiraju od osiguranja, dok ti dalje nemas nista stim... drzava u kojoj je bio udes namiri stetu, i onda taj novac potrazuje od osiguranja drzave krivca nesrece... moje vidjenje barem..., mada si morao dobit kopiju izvjestaja u policiji, to mi je ne logicno ali eto...
User avatar
Edin H.
Posts: 46992
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#9 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by Edin H. »

dgL_ wrote:
sodi33 wrote:Citao sam ovo izgleda ok al meni je problem sto mi policija nije htijela dati nikakav izvjestaj pa sad neznam sta da radim...

trebao si zvati taj njiuhov "Biro" na poledjini zelenog kartona ja mislim da ima... da oni naprave procjenu i ivzejstaj... od njih se kasnije steta isplati, a onda oni to refundiraju od osiguranja, dok ti dalje nemas nista stim... drzava u kojoj je bio udes namiri stetu, i onda taj novac potrazuje od osiguranja drzave krivca nesrece... moje vidjenje barem..., mada si morao dobit kopiju izvjestaja u policiji, to mi je ne logicno ali eto...
Eto dobrog starta, mislim da je ipak najvaznije da imas podatke drugog ucesnika.
User avatar
drndalo
Posts: 22799
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: naplata stete u EU bez policiskog izvjestaja??

Post by drndalo »

A slike oba auta ? Situacije ne terenu ? I podaci od drugog osiguranika, sa ovim dokazima ne bi trebalo biti problema oko ovoga... Ako te zjbju dalje, ZAHTIJEVAJ da preko Biroa zelenog kartona oni traze podatke od njihove policije o tom udesu, datumu, mjestu i vremenu...
Post Reply