Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#351 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ringhio »

car1389 wrote:Imao sam saobracajku i treba sad da naplatim stetu.Danas su mi poslali ponudu o vansudskom poravnjanju.Uz dokumentaciju prilikom podnosenja zahtjeva o steti je dostavljen i predracun iz ovlastenog servisa.Kako nista nisam popravljao jer sam cekao da osiguranje plati,sto je bila greska posto je ponuda manja od realnih troskova.Auto je nov i popravku cu raditi u ovlastenom servisu.Da li da odmah odbijem ponudu ili da sacekam dok popravim auto i da im prilozim racun uz zalbu na ovu ponudu?Koliki je zakonski rok za odgovor po osnovu vansudskog poravnjanja

Ne pristaj na to, imao istu situaciju, poslje udesa otisao u ovlasteni servis na pregled, uradili predracun na sve sto je otislo, s tim predracunom i sa onim euro obrascem za nezgode otisao u osiguranje ovog sto me udario, predao, rekao to je to, to je racun, auto se odrzava u ovlastenom servisu, vi se dogovarajte s njima, ja pare necu da vidim, hocu samo da se zavrsi. Cekalo se neko vrijeme na izjavu ovog lika sto me udario, kao priznanje da je on odgovoran za nesrecu, poslje toga me kontaktirali iz osiguranja i rekli da odvucem auto da se radi. Sve zavrseno za cirka 25-30 dana.

Nemoj nista raditi na svoju ruku, ako ti je stalo da se auto popravi kako spada nemoj traziti novac nego insistiraj na predracunu i ovlastenom servisu te trazi da se isplata izvrsi direktno na njihov racun. Ako hoces da budes dobar koju markicu a auto zavrsis kod Mehmeda na avliji onda se bori, trazi 2-3 ponude, na kraju ces biti dobar 2-3 ili vise cenera, zavisi koliko si iskusna varalica.
car1389
Posts: 45
Joined: 22/03/2014 14:27

#352 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by car1389 »

Ringhio wrote:
car1389 wrote:Imao sam saobracajku i treba sad da naplatim stetu.Danas su mi poslali ponudu o vansudskom poravnjanju.Uz dokumentaciju prilikom podnosenja zahtjeva o steti je dostavljen i predracun iz ovlastenog servisa.Kako nista nisam popravljao jer sam cekao da osiguranje plati,sto je bila greska posto je ponuda manja od realnih troskova.Auto je nov i popravku cu raditi u ovlastenom servisu.Da li da odmah odbijem ponudu ili da sacekam dok popravim auto i da im prilozim racun uz zalbu na ovu ponudu?Koliki je zakonski rok za odgovor po osnovu vansudskog poravnjanja

Ne pristaj na to, imao istu situaciju, poslje udesa otisao u ovlasteni servis na pregled, uradili predracun na sve sto je otislo, s tim predracunom i sa onim euro obrascem za nezgode otisao u osiguranje ovog sto me udario, predao, rekao to je to, to je racun, auto se odrzava u ovlastenom servisu, vi se dogovarajte s njima, ja pare necu da vidim, hocu samo da se zavrsi. Cekalo se neko vrijeme na izjavu ovog lika sto me udario, kao priznanje da je on odgovoran za nesrecu, poslje toga me kontaktirali iz osiguranja i rekli da odvucem auto da se radi. Sve zavrseno za cirka 25-30 dana.

Nemoj nista raditi na svoju ruku, ako ti je stalo da se auto popravi kako spada nemoj traziti novac nego insistiraj na predracunu i ovlastenom servisu te trazi da se isplata izvrsi direktno na njihov racun. Ako hoces da budes dobar koju markicu a auto zavrsis kod Mehmeda na avliji onda se bori, trazi 2-3 ponude, na kraju ces biti dobar 2-3 ili vise cenera, zavisi koliko si iskusna varalica.
Meni nije cilj da zaradim,nego da se auto popravi.Ja nisam ni planirao da pristanem na ovo,nego da li da njima odmah ulozim zalbu ili da auto odvezem i popravim i da onda sa racunom trazim naplatu.Mozda je najbolja opcija od njih traziti da direktno plate servisu ako postoji ta mogucnost.Znate li mozda do kada trebam odgovoriti na ovu ponudu,tj koliki je zakonski rok
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#353 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ringhio »

Za to da popravite pa pa odnesete racun vam nemogu nista reci jer nisam upoznat s time. Kao sto rekoh u predhodnom postu ja sam zavrsio tako sto sam se nagodio s osiguranjem da dug izmire ovlastenom servisu bez da ja imam ista s time, doduse servis u kojem sam ja to radio je imao neke " partnerske " odnose sa tom osiguravajucom firmom ali to ne mora biti presudno. Mislim, ali nisam siguran, da je zakonska obaveza da to sa ponudom i popravkom bude gotovo za maksimalno 30 dana, ako ne bude onda se ide sudski i ganja se osteta preko njih. To se moze desiti u slucaju da osiguranje odbije taj vas predracun, ili da krivac nesrece odbije potpisati priznanje, pa se to prebacuje sa nadleznosti osiguravajuce kuce na sud. Tako meni rekose u osiguranju od kojeg sam dobio odstetu.

Mislim da vi trebate insistirati na tome da vam servis zavrsi popravku, i da osiguranje plati servisu, u mom slucaju je bilo tako, ali tek nakon sto su odobrili ostetu u osiguravajucem drustvu, do koje su vjerovatno dosli usporedbom stete na autu te cijene rezervnih dijelova / materijala i rada majstora koje su dobili od servisa koji ste vi oznacili kao mjesto gdje ce te popraviti auto.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#354 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emko1234 »

Ko god ima udes i dođe u osiguranje koje je u obavezi da mu plati s predračunom, cilj mu je da zaradi. Jer u današnji vakat, iole obrazovan i pismen čovjek zna da se šteta koji ima ne može platiti po predračunu, jer je u predračunu pdv koji se plaća jedino po računu.
Druga stvar, osiguranje je dužno da štetu plati po računu koji je nastao isključivo po zapisniku oštećenja koja ti da onaj ko procjeni štetu na vozilu, nebitno da li je iz tvog ili iz drugog osiguranja procjenitelj.
User avatar
Ringhio
Posts: 1005
Joined: 04/04/2011 23:47
Location: Ni ovdje ni tamo

#355 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by Ringhio »

Ja neznam da sam ista zaradio, pare nisam ni vidio. Mozda su mi u neznjanju negdje ubacili bunt novcanica u auto, da se iznenadim. Tvoje tvrdnje ne piju vode. I o kakvim racunima procjenitelja iz osiguranja ti pricas ? Na 2 udesa procjenitelj je bio cikica iz osiguranja koji je slikao auto, malo pipko lim i zagledo se u ogrebotine. Nit on moze pohvatati sta je otislo, sta je polomljeno, udubljeno, a ono u sta sumnjam je to koliko sta kosta. On jedino moze poslikati te poslati fotografije ovlastenom servisu ili nekoj radnji s kojom su u talu da traze cijene i na osnovu toga da formiraju ponudu, svjedoci smo kroz godine da im je - ako se radi o novcanoj isplati - prva ponuda uvjek dovoljna samo da pokrije ruke majstora. Ja kazem da sam auto popravio po predracunu, odnosno da su mi zamjenjeni svi dijelovi koji su stojali na predracunu, kao i da je zavrseno farbanje te sitni limarski radovi.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#356 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

Emko je napisao jednu logicnu stvar (iz perspektive pravniog lica), ako ostecenik donese racun iz servisa na svoje ime osiguranje ima rezon da mu ponudi isplati iznos umanjen za PDV, jer da je racun naslovljen na osiguranje onda bi osiguranje dobilo povrat PDV-a i ukupan trosak za osiguranje bi bio ukupan iznos minus PDV. Prakticno u svakoj nagodbi u kojoj ostecenik placa racun, a osiguranje njemu isplacuje nakoknadu po racunu osiguranje gubi 17%.

Teoretski bi osiguranja morala isplacivati stetu i po predracunima, ali kako predracun nije nikakav obavezujuci fiskalni dokument po kojem ce se platiti PDV i/ili porez na dobit, postaje idealan alata za prevare jer na predracunu mozes da sicas cifre kakve hoces. Osim osnovne varijante za "ugradnju" da ti isplate po predracunu, a ti za manje para popravis negdje drugo ili kes, a ako imas odgovarajucu "infrastrukturu" mozes dobiti friziran predracun koji odgovara zaposniku, pa sve i da ga popravis u tom servisu i sve uz fiskalni racun, opet si dobar. Meni uopste ne cudi sto osiguranja spore predracune.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#357 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

Ringhio wrote:Ja neznam da sam ista zaradio, pare nisam ni vidio. Mozda su mi u neznjanju negdje ubacili bunt novcanica u auto, da se iznenadim. Tvoje tvrdnje ne piju vode. I o kakvim racunima procjenitelja iz osiguranja ti pricas ? Na 2 udesa procjenitelj je bio cikica iz osiguranja koji je slikao auto, malo pipko lim i zagledo se u ogrebotine. Nit on moze pohvatati sta je otislo, sta je polomljeno, udubljeno, a ono u sta sumnjam je to koliko sta kosta. On jedino moze poslikati te poslati fotografije ovlastenom servisu ili nekoj radnji s kojom su u talu da traze cijene i na osnovu toga da formiraju ponudu, svjedoci smo kroz godine da im je - ako se radi o novcanoj isplati - prva ponuda uvjek dovoljna samo da pokrije ruke majstora. Ja kazem da sam auto popravio po predracunu, odnosno da su mi zamjenjeni svi dijelovi koji su stojali na predracunu, kao i da je zavrseno farbanje te sitni limarski radovi.
Prilikom prijave, evidentiranja stete i pravljena zapisnika od strane osiguranja, kad ciko slika i pipka lim, ti uvijek imas pravo na nadopounu zapisnika kad servis pocne raditi defektazu i "raskopa" auto. E tad se dopise sve ono sto se nije vidjelo prvi put, serviser diktira, procjenitelj pise. Druga je varijanta da procjenitelj odmah izlazi na teren u servis i da se odmah evidentira sva steta. Obje varijante su svakodnevna praksa i cesto se rade.
Predpostavka da procjenitelj ne zna koliko sta kosta je veeelikaaaa zabluda. Itekako zna jer, osim sto mu je to osnovno zanimanje, posao mu je da cijeli dan gleda racune i predracune iz raznoraznih servisa iz kojih upije cijene sve do zadnjeg sarafa i kopce. Druga je stvar sto mu je zadatak da ti pokusa uvaliti sto manju odstetu pa i po cijenu da mislis da on pojma nema.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#358 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Bez ulazenja u finese knjizenja PDV-a, mada i kada plate PDV po nekom racunu na moje ime to vjerovatno mogu knjiziti kao svoj predporez, njihovo je da svaki razuman trosak proizasao iz ostecenja moje stvari nadoknade... Kada ja donesem racun iz servisa koji se slaze sa inicijalnom procjenom ostecenja, slikama istih, provjerom njihovih ljudi na terenu, te na njemu (fiskalnom racunu) uz fakturu na 1-2-3 lista A4 pobrojanih dijelova i sati rada, od npr. 1,984.78 KM, to je dokaz da sam ja toliko platio tu popravku tom servisu... Taj trosak imaju obavezu nadoknaditi. Tacka.

Ako imaju kakvih pitanja, neslaganja sa servisom, idu na lice mjesta pa provjeravaju dal' je zaista cijeli lafet pukao, ili samo kugla... I ne budimo djeca, jako malo ljudi ce to odvesti u servis i platiti "onako" bez konsultovanja osiguranja, tako da ljudi u osiguranju prate sta je i dokle doslo... Cak i kada se u toku rada pojavi nesto sto nije bilo primjeceno ranije, servis zove osiguranje i navodi dodatnu stetu, ovi to naravno provjere...

Meni su na skoro zavrsenom autu primjetili da je i kaseta ispred suvozaca pukla oko oba nosaca, a sto nije bilo primjeceno prije... Zbog toga je auto cekao jos sedmicu kod njih dok nisu narucili i ugradili novu, a osiguranje im je reklo OK, samo da cuvaju skinutu dok oni ne dodju da dopune dokumentaciju i slikaju i taj dodatak steti...

Naravno da sam predracun ne moze biti dokaz da ce se toliko i platiti servisu, jer ako je auto u voznom stanju, neko bi ga mogao nastaviti voziti i bez popravke, a 400 KM strpati u "padje"... Dakle predracun je samo osnova za pocetak pregovora s njima... Ako ces sarafati "kod Muje", i hoces cash, onda oni nude svoju procjenu koliko je dovoljno, i vole da je sto manje... Ako se auto ipak popravi u ASA-i npr. kod Zike, i ima racun o tome, a nije popravljano nesto sto je ocito bilo od nekog drugog udesa ili od prije, npr. na drugoj strani vozila, onda je sve njihovo osim komplet povrata para musteriji ravno gubitku spora na sudu...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#359 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emko1234 »

Osiguranje će svaku štetu po računu koji je u skladu sa zapisnikom procjenitelja uvijek platiti.
Problem je kad paša dođe s četvorkom iz 2001, ode u ASU i kaže daj predračun. Predračun 3000 a auto vrijedi 6700. I onda on glumi budalu, a ide na tu varijantu jer hoće da zaradi za felgi.
Zato su osiguranja kod nas stegnuta, jer Bošnjo uvijek hoće da izvara.
ZeKoU
Posts: 46
Joined: 28/01/2010 22:49

#360 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by ZeKoU »

Pozdrav ljudi,

Pratio sam ranije ovu temu po pitanju kasko osiguranja. Medjutim sada mi treba pomoć vezano za osiguranje od nezgoda. U petak sam se okliznuo na ledu vraćajući se kući i obzirom da su mi ruke bile u dzepovima pao sam direktno na glavu na ledenoj uzbrdici. Osim otoka na nosu, zadobio sam dublju posjekotinu 2cm na čelu i oteknuće desne obrve.

Moja firma plaća 24h osiguranje od nezgoda svih uposlenih. U pitanju je Triglav osiguranje (barem je bilo sa ugovorom do kraja 2014 godine), a svota za svakog uposlenog je prilično pozamašna. Interesuje me na koji način se podnosi zahtjev za oštetu, te eventualno ako je neko od forumaša imao slično svoje ili iskustvo poznanika da me malo uputi. Šta mogu očekivati sa advokatom / bez advokata ?

Lijep pozdrav svima
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#361 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

Nisam siguran da se za takve povrede isplacuju odstete... Znam da se isplacuju za teze tjelesne, frakture itd, ali da su osporili isplatu za ligamentarne (ako sam dobro upratio), nagnjecenja, istegnuca itd...
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#362 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

ZeKoU wrote:Pozdrav ljudi,

Pratio sam ranije ovu temu po pitanju kasko osiguranja. Medjutim sada mi treba pomoć vezano za osiguranje od nezgoda. U petak sam se okliznuo na ledu vraćajući se kući i obzirom da su mi ruke bile u dzepovima pao sam direktno na glavu na ledenoj uzbrdici. Osim otoka na nosu, zadobio sam dublju posjekotinu 2cm na čelu i oteknuće desne obrve.

Moja firma plaća 24h osiguranje od nezgoda svih uposlenih. U pitanju je Triglav osiguranje (barem je bilo sa ugovorom do kraja 2014 godine), a svota za svakog uposlenog je prilično pozamašna. Interesuje me na koji način se podnosi zahtjev za oštetu, te eventualno ako je neko od forumaša imao slično svoje ili iskustvo poznanika da me malo uputi. Šta mogu očekivati sa advokatom / bez advokata ?

Lijep pozdrav svima
Procitaj uslove osiguranja, da li je rijec samo o osiguranju od invalidnosti kao posljedice nesrece, ili ima neki dio i za povrede koje nisu invalidne... Tu bi mozda moglo jos da se napise i da je blazi potres mozga od udarca, ako imas doktora sklonog takvom bolovanju.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#363 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by mali_milojica »

Ako nisi bio u Hitnoj ili CUM-u koji su dokumentovali to i zabiljezili mozes zaboraviti. Tek onda citaj uslove osiguranja i mogucu naplatu.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#364 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emko1234 »

ZeKoU wrote:Pozdrav ljudi,

Pratio sam ranije ovu temu po pitanju kasko osiguranja. Medjutim sada mi treba pomoć vezano za osiguranje od nezgoda. U petak sam se okliznuo na ledu vraćajući se kući i obzirom da su mi ruke bile u dzepovima pao sam direktno na glavu na ledenoj uzbrdici. Osim otoka na nosu, zadobio sam dublju posjekotinu 2cm na čelu i oteknuće desne obrve.

Moja firma plaća 24h osiguranje od nezgoda svih uposlenih. U pitanju je Triglav osiguranje (barem je bilo sa ugovorom do kraja 2014 godine), a svota za svakog uposlenog je prilično pozamašna. Interesuje me na koji način se podnosi zahtjev za oštetu, te eventualno ako je neko od forumaša imao slično svoje ili iskustvo poznanika da me malo uputi. Šta mogu očekivati sa advokatom / bez advokata ?

Lijep pozdrav svima
U većini osiguranja to neće biti tretirano kao povreda za koju ide obeštećenje. Ja koliko znam, ti zahtjev podnosiš kad se izliječiš. Skupiš sve papire, od doktora, hitna, bolnica ako si ležao, nalazi, lijekovi, računi i odeš i onda ispuniš odštetni zahtjev.
E sad, dobro bi bilo prije toga da u firmi vidiš kakva vam je polisa osiguranja tj sta je sve ugovoreno. I kod mene to imamo u firmi, samo je drugo osiguranje. Pa tu imaš razlicitih stavki od lijekova, do ležanja u bolnici, invalidnosti i slicno. Znam da je invalidnost glavna, a ona postoji samo kod fraktura.
A ti koliko vidim nisi ništa slomio. Kontuzije se ne naplaćuju, znam pouzdano.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#365 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

Invalidnost, odnosno smanjenje opce zivotne i radne sposobnosti koje se izrazavaju u % (iz cega se lako izracuna visina odstete u odnosu na iznos za 100% invaliditet naznacen na polici) ne postoje samo kod fraktura jer se moze desiti i kod fragmentarnih povreda tipa iscesenja prsljenova (ja sam imao takvu povredu) ili drugih povreda, ostecen vid/vidno polje, sluh, centar za ravnotezu itd...
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#366 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emko1234 »

goran16v wrote:Invalidnost, odnosno smanjenje opce zivotne i radne sposobnosti koje se izrazavaju u % (iz cega se lako izracuna visina odstete u odnosu na iznos za 100% invaliditet naznacen na polici) ne postoje samo kod fraktura jer se moze desiti i kod fragmentarnih povreda tipa iscesenja prsljenova (ja sam imao takvu povredu) ili drugih povreda, ostecen vid/vidno polje, sluh, centar za ravnotezu itd...
Moguće, ali sve zavisi od toga šta je ugovoreno. Samo u većini osiguranja invalidnost ili ti smanjena opšta životna i radna sposobnost ne može biti uzrokovana distorzijom, kontuzijom ili luksacijom nego isključivo frakturom.
A što se tiče ostalih povreda, oni najčešće traže dodatna vještačenja kojim si naknadno utvrđuje stepen invaliditeta jer ne podliježu standardnim mjerenjima.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#367 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

emko1234 wrote:= Samo u većini osiguranja invalidnost ili ti smanjena opšta životna i radna sposobnost ne može biti uzrokovana distorzijom, kontuzijom ili luksacijom nego isključivo frakturom.
A što se tiče ostalih povreda, oni najčešće traže dodatna vještačenja kojim si naknadno utvrđuje stepen invaliditeta jer ne podliježu standardnim mjerenjima.
Ja sam za istu povredu - luksaciju od dva razlicita osiguranja (Euroherc - polica AO krivca, Uniqa - grupna polica u firmi) dobio odstetu na ime smanjene opcne radne i zivotne sposobnosti i odtetu za pretrpljeni bol i jos nesto na osnovu moje police AO (Sarajevo osig). Naravno odstetni zahtjevi je predati nakon sto je zavrseno lijecenje i nakon sto je fizijatar dao nalaz i svoje misljenje. Sto se tice dodatnih vjestacenja ne znam detalje, jedino sam u Sarajevo osiguranje, koje mi je isplatilo najmanju odstetu, isao kod njihovih vjestaka koji su samo pregledali dokumentaciju.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#368 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emko1234 »

goran16v wrote:
emko1234 wrote:= Samo u većini osiguranja invalidnost ili ti smanjena opšta životna i radna sposobnost ne može biti uzrokovana distorzijom, kontuzijom ili luksacijom nego isključivo frakturom.
A što se tiče ostalih povreda, oni najčešće traže dodatna vještačenja kojim si naknadno utvrđuje stepen invaliditeta jer ne podliježu standardnim mjerenjima.
Ja sam za istu povredu - luksaciju od dva razlicita osiguranja (Euroherc - polica AO krivca, Uniqa - grupna polica u firmi) dobio odstetu na ime smanjene opcne radne i zivotne sposobnosti i odtetu za pretrpljeni bol i jos nesto na osnovu moje police AO (Sarajevo osig). Naravno odstetni zahtjevi je predati nakon sto je zavrseno lijecenje i nakon sto je fizijatar dao nalaz i svoje misljenje. Sto se tice dodatnih vjestacenja ne znam detalje, jedino sam u Sarajevo osiguranje, koje mi je isplatilo najmanju odstetu, isao kod njihovih vjestaka koji su samo pregledali dokumentaciju.
Drugačije ide naplata po polisi AO kao nematerijalna šteta a drugačije po polisi osiguranja od nezgode.
Ja znam ljude koji su preko AO polise čovjeka koji im je napravio štetu uz dopis advokata osiguranju, naplaćivali smiješne stvari.
S druge strane, osiguranje od nezgode je dobrovoljno i dopunsko osiguranje, i naplata zavisi isključivo od osiguranih rizika. Tebi je firmi neko napravio dobru polisu, zato i jesi naplatio.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#369 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

Mislim da nije do dobre police koliko do ljekarskog nalaza.
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#370 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by pipi-duga-carapa »

Po svemu pročitanom, prijedlozi za: gdje se osigurati i zašto a da je ok sa osiguravajućom kućom? :shock:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#371 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

Na kakvo osiguranje mislis, na obavezno AO ili dobrovoljno, kasko, zdravstveno?

Za obavezno ti je apsolutno svejedno gdje ces uraditi osiguranje jer ne osiguravas sebe od drugih nego druge od sebe.
Ako je dobrovoljno najbolje ti je gdje imas stelu zato da te ne handre oko isplate, svako drugo ce te razvlaciti koliko moze.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#372 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emko1234 »

pipi-duga-carapa wrote:Po svemu pročitanom, prijedlozi za: gdje se osigurati i zašto a da je ok sa osiguravajućom kućom? :shock:
Pozitivna iskustva : Uniqa (trenutno osiguranje - imovina, kasko, nezgoda), Triglav i Croatia (dosta prijatelja i poznanika ima neko osiguranje kod njih, svi uglavnom zadovoljni)
Negativna : Sarajevo(kasko po racunu plaćaju nakon mjesec i po dana), Euroherc (sporili policijski zapisnik iako je njihov bio kriv 100%, završili na sudu pa onda platili), Jahorina (plaćali štetu u ratama)
Neutralno : BSO, Grawe, Merkur, Zovko - nemam iskustva.
Ove male i haman propale neću ni spominjati, košto je Camelija, Bobar i slični
sabanss
Posts: 4544
Joined: 13/08/2006 11:20

#373 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by sabanss »

emko1234 wrote: Negativna : Sarajevo(kasko po racunu plaćaju nakon mjesec i po dana), Euroherc (sporili policijski zapisnik iako je njihov bio kriv 100%, završili na sudu pa onda platili

Zar moze brze od 1,5 mjesec kod bilo koga?

Sa Eurohercom sam i ja imao relativno nezgodna iskustva po placanju stete po AO. Valjda su ocekivali nagodbe i slicno, kada sam im donio racuna pokusali ga malo osporiti ali nije doslo do suda.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#374 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by emko1234 »

sabanss wrote:
emko1234 wrote: Negativna : Sarajevo(kasko po racunu plaćaju nakon mjesec i po dana), Euroherc (sporili policijski zapisnik iako je njihov bio kriv 100%, završili na sudu pa onda platili

Zar moze brze od 1,5 mjesec kod bilo koga?

Sa Eurohercom sam i ja imao relativno nezgodna iskustva po placanju stete po AO. Valjda su ocekivali nagodbe i slicno, kada sam im donio racuna pokusali ga malo osporiti ali nije doslo do suda.
Uniqa plaća za dvije sedmice najkasnije. Jedino što ih usporava je čekanje zapisnika od policije. To mi je nebrojeno ljudi potvrdilo koji su kod njih. A po nekim drugim vrstama osiguranje plaćaju kroz par dana. Uglavnom def su najbrži i najgalantniji, malo su skuplji ali usluga vrijedi para.

Euroherc mi je sporio ocu prije par godina čistu štetu, njihov kriv 100%. To je i policija rekla, oni odbiju da plate. Onda je otišlo na sud i onda su platitili i advokata i kamate. Godinu dana smo čekali.
User avatar
nadžak
Posts: 2158
Joined: 04/06/2011 13:25
Location: Zenica

#375 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by nadžak »

Pozdrav svima.

Ima li tko kakav prijedlog oko mog slučaja?
Na fudbalu sam imao totalno puknuće ahilove tetive te operaciju koja je hvala Bogu prošla uredno. Firma plaća kolektivno osiguranje kod BSO i saznao sam osigurani iznos.

Liječenje je pri kraju, još nešto fizikalnih terapija i nazad na posao. Na bolovanju sam oko 3 mjeseca. Napominjen da sam sve do sada radio u privatnoj poliklinici i rekli su mi da čuvam sve račune.

Zanima me da li ima razlike ako je povreda nastupila na radu ili ne i ako neko zna koliki bi procenat mogao biti na takvu povredu te na šta treba obratiti pažnju oko te procedure, da ne bih nešto zeznuo jer sam se dobro potrošio kod privatnika baš iz razloga što očekujem neku naplatu od osiguranja.

Hvala unaprijed.
Post Reply