Osiguranje auta - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#276 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by daxon »

Po mom mišljenju, kamen nije pao sa kamiona, pa da to bude odgovornost vozača kamiona i njegovog osiguranja, kamen je bio na cesti, mislim da je u ovom slučaju adresa za naplatu štete direkcija za ceste, ili ko već održava puteve.
Mislim da će osiguranje kod kojeg je kamion osiguran, ladno odbiti da plate štetu izazvanu kamenjem koje pršti ispod točkova.
klixo
Posts: 2020
Joined: 09/07/2012 03:28

#277 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by klixo »

Slicno nesto se desilo i meni... Kamen je bio pored puta koji inace nije Bogzna sirok i sleper koji je bio nekih 20m ispred mene je naletio na taj kameni te ga "plasir'o" tacno ispred mene, par kilometara kasnije skont'o sam da mi je guma pukla.Sreca felga se nije ostetila.

Inace , u takvim slucajevima ne mogu ganjati osiguranje(kasko) ili... ?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#278 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

klixo wrote: Inace , u takvim slucajevima ne mogu ganjati osiguranje(kasko) ili... ?

Teoretski ti mozes zaustaviti auto, pozvati policju, saciniti zapisnik i tuziti firmu zaduzenu za odrzavanje ceste.
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#279 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by zilla_ »

Treba mi pomoć ako je neko upoćen... Auto je full kasko osiguran i bit će još ovu godinu a onda ću ugradit zeder jer se više ne iplati plaćat...

E sad po čitavom autu imam sitnih ogrebotina, najviše na ivicama auta, jedno manje udubljenje na dijelu praga i vratima, sitna udubljena po krovo vjerovatno od leda i sl... uglavnom većinu tih šteta sam ja napravio parkirajući se i u sličnim situacijama...

Mene sad zanima dal ta oštećenja pokriva kasko, dal se to može naplatit i kakva je procedura?
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#280 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by zilla_ »

Radi se o Triglav osiguranju...
Inače auto je škoda fabia 2010 godište, boja metalik siva i ta siva metalik boja zna bit baš skupa... Mislim kad već imam to kasko da iskoristim i sredim ta sitna oštećenja...
Samo me je zanimalo dal kasko pokriva to jer znam da za neke štete treba zvat policiju da pravi zapisnik a ja ih za ove sitne ogrebotine ne mogu zvat jer sam ih većinu ja napravio :D

Sačekat ću mjesec dana do isteka kaska i onda otić sve prijavit lagano i kad mi plate ne vidješe oni mene nikad više :run: :evil:
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#281 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by nightvision »

zilla_ wrote:Radi se o Triglav osiguranju...
Inače auto je škoda fabia 2010 godište, boja metalik siva i ta siva metalik boja zna bit baš skupa... Mislim kad već imam to kasko da iskoristim i sredim ta sitna oštećenja...
Samo me je zanimalo dal kasko pokriva to jer znam da za neke štete treba zvat policiju da pravi zapisnik a ja ih za ove sitne ogrebotine ne mogu zvat jer sam ih većinu ja napravio :D

Sačekat ću mjesec dana do isteka kaska i onda otić sve prijavit lagano i kad mi plate ne vidješe oni mene nikad više :run: :evil:
Ako ti je full kasko mislim da nije bitno jesi li ti ostetio auto ili neko drugi jer zato i jeste kasko, da se osiguras i od stete koju ti sam napravis. Ne znam kako to ide po pitanju tih sitnica i ostecenja od npr leda. U svakom slucaju bitno je da dobijes zapisnik od policije da je na autu pocinjena steta i sa tim se prijavis u osiguranje. Naravno podrazumijeva se da ti nisi ostetio auto pod dejstvom alkohola i slicnih opojnih derivata jer to nijedno osiguranje nece priznati. Ja sam tako imao dva veca ostecenja, jedno moje, od cigle na putu i drugo sto me neko ocesao na parkingu. Pred sami istek kaska parkirao auto u trzi centar, pozvao policiju i prijavio oba ostecenja. Njima objasnio situaciju i pocastio ih kafom (nisu ni oni telad) a zauzvrat dobio zapisnik da je auto osteceno od strane NN lica i to je to. E sad, pitanje je kako popravke i nadoknadu stete regulise osiguravajuca kuca. Ako saradjuju sa nekim ovlastenim servisom pa te uslovljavaju da popravke uradis kod njih onda su ti slabe sanse da nesto izmuljas. A ako nude kao opciju i novac za nastalu stetu onda vec mozes nesto kombinovat. :thumbup:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#282 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Ne petljaj nista sa parama... Provjeri s njima kakva im je procedura za prijavu nekoliko ogrebotina stete. Sami ce ti vjerovatno reci da to prijavis pred kraj polise, i da li mora postojati zapisnik. Za tako nesto obicno ne traze zapisnik, niti im treba, jer imaju slike auta kada je bio nov i bez ogrebotina, pa sadasnje stanje imaju s cime uporediti.

Fino auto u servis, ovlasteni ili neki drugi kojem vjerujes, i neka oni to direktno plate servisu, i zdravo...
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#283 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by zilla_ »

Ma meni uopće nije bitno da izvučem neke pare nego da popravim te ogrebotine...
Uglavnom auto je svih 5 godina koliko je staro bilo na kasku kod Triglav osiguranja i u tih 5 godina bilo je nekih sitnih oštećenja koja su popravljena... E auto je sad prije 2 mjeseca ponovo registrovan i od tada nije prijavljena ni jedna šteta...

Ja bi auto odvezao u ASU na popravku a vidjet s njima hoćel pokrit to... Bitno mi je da se sve napravi kako treba a ne nešto da zaradim na tome :thumbup:

Najgore mi što su to sve sitne parnice pa na kraju da bi se to dovelo u red trebalo bi lakirat kompletno auto :lol: Jedino konkretno oštećenje je to udubljenje praga al i to je sitan zahvat...
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#284 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

To bi sve trebalo biti OK... Samo unaprijed provjeri pravila...
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#285 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by IcedFlame »

Sustize me Fabia juce po onom pljusku u spici, i kako nisam imao predstavu kolika bi mogla biti steta, a covjek mi velikodusno ponudio 20 KM, zvao sam policiju.
Ono što sam mogao golim okom vidjeti po onoj kiši i na prvu ne izgleda uopste strašno, ali:
Zadnji vezni udubljen, gepek se ne može zatvoriti, zadnji branik uletio unutra jedno 2 Cm i strši prema blatobranu/tocku, stop svjetlo se iskrivilo zbog udara u lim ispod njega...
Sad me interesuje procedura tj. gdje prvo da idem - njegovo osiguranje (Asa osiguranje ) ili servis na procjenu?
Budući da je auto starije ('94, Alfa 155), nemam predstavu ni gdje da vozim, a hoću samo da se napravi kako treba, i da me ovi iz osiguranja ne zayebu.

Hvala unaprijed i unazad na savjetima :)

Sent from my X7S using Tapatalk
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#286 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Nazoves ASA Osiguranje i pitas za proceduru, vjerovatno ce oni reci da dodjes do njih da to pregledaju i slikaju, ili ce neko njihov doci do tebe, ili da ides odmah u servis, pa ostavis auto, a oni ga tamo slikaju. S obzirom da ASA PVA ima lakirnicu i limare na A.polju, mozda vam je svima lakse da se tamo uradi auto... Predracun bilo kojeg limara-firme sa ocekivanim troskovima isto pije vode, samo onda se spremi na cjenkanje s njima, limar napisao 1000 KM ocekivano, a oni ti krenu nuditi od 400 KM cash-a... Pa podignu na 600-700 KM...\

Ako platis racun/fakturu kod nekog limara za sve zajedno od npr. 1100 KM, onda je osiguranjeva obaveza (ukoliko su radovi jedanki onome sto su i oni ustanovili) da tebi vrati tacnu tu sumu koju si platio...
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#287 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by IcedFlame »

Hvala drndalo, onda se nadam da ce ovi iz ASA-e procijeniti stetu kako treba, da se ne moram na druge nacine ganjati s njima.

Zna li neko kakvi su po pitanju isplate?

Sent from my X7S using Tapatalk
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#288 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Ma ko i sva osiguranja, volili bi da ti ne plate nista, ili da ti daju 400 umjesto 1200, ali samo polako, bice... Ukoliko zaista zelis da se auto uradi sto bolje i da "ne zaradis nista na tome" (ima i takvih), onda im u prici svo vrijeme insistiraj samo na tome da ne zelis nista od para da vidis "licno", nego da hoces uradjen auto u OK servisu, a oni nek plate direktno servisu koliko god to bilo para... Time im izbijas sve mogucnosti za ucjene sa cash-om...
oklas
Posts: 24
Joined: 31/03/2011 11:54

#289 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by oklas »

Pozdrav svima, imam jedno pitanje...
Naime, imao sam manju saobracajnu nezgodu. Druga osoba je pobjegla s lica mjesta.
Zapamtio sam reg. oznake i prijavio policiji. Također sam obavio i procjenu stete u mom osiguranju.
Zanima me dali je on kriv 100% iz razloga sto je napustio mjesto nesrece? O stvarnoj krivici bi se dalo diskutovati, mislim da je obostrana (ne poznajem tematiku naj bolje). Naime za vrijeme kontakta sam ja stajao, a on je bio u pokretu. Ali hajh sad to i dokazi...

Hvala unaprijed..
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#290 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

To ti u principu zavisi od napisanog u uvidjaju koji je policija pravila na licu mjesta. Tebi samo dodatno ide u korist cinjenica da je on razgulio... Tvoje osiguranje bi nakon uvida u te papire trebalo znati sta se moze ocekivati, jer i njima odgovara da tudje osiguranje placa stetu, nego oni...
oklas
Posts: 24
Joined: 31/03/2011 11:54

#291 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by oklas »

Hvala ti na nikada brzem odgovoru. :-D
oklas
Posts: 24
Joined: 31/03/2011 11:54

#292 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by oklas »

Mada u ovom slucaju ne ocekujem da mi moje osiguranje ista plati. Jedino njegovo ako se ustanovi krivica
i ako ga nadju uopste (mozda je u medjuvremenu popravio auto) ili grijesim?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#293 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Pa policija ga je morala odmah po tvojoj prijavi traziti i vidjeti ima li ostecenja odgovarajuca tvojoj prijavi na autu...

Tvoje osiguranje je zainteresovano za taj slucaj, jer ako si ti parcijalno kriv, onda postoji i njihova obaveza prema tom drugom vozacu... Pa bi im jako odgovaralo da je samo on kriv, jer tada tebi drugi dodju pare, a oni nikome...
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#294 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by starii »

imam auto koje je pod lizingom i ima kasko..e sad ima par udubljenja na prednjem braniku koje bi htio popraviti dok je jos pod kaskom...postoji li ikakva sansa da se to popravi o trosku kaska?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#295 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by direstraits0078 »

Velika. Samo je pitanje koliko je % tvoje ucesce u steti, ilitiga tzv. fransiza.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#296 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Naravno da postoji, prijavis im stetu za saniranje... Obicno ti sami savjetuju da dodjes pred kraj polise, da sve to zajedno dokumentuju i odrade...
User avatar
starii
Posts: 3301
Joined: 15/04/2007 13:49
Location: Tito partija, omladina akcija

#297 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by starii »

ma ja sam kontao da kazem lupio me neko na parkingu i nek plate...a eto moze se i onako samo prijaviti pa nek poprave..hvala..
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#298 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by drndalo »

Znas sta, zavisi od osiguranja koliko lako to ide, ali sto bi te morao neko lupiti, skupljalo se 7 raznih ogrebotina pomalo na parkinzima pa hoces popravak... Prema par iskustava kolega i drugova, nije bilo nekih vecih problema oko toga... Posebno sto takav popravak obicno kosta manje i od jedne god. rate kaska, a kamoli visegodisnjeg neprijavljivanja steta s tvoje strane...
zilla_
Posts: 1060
Joined: 20/08/2008 23:18

#299 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by zilla_ »

I ja imam istu situaciju... Imam tonu sitnih oštećenja po autu, parnice, ogrebotine, par sitnih udubljenja... E sad za takvo nešto ne mogu zvat policiju jer sam ih sve ja napravio... Zato sam odlučio pred istek kaska da odem kod njih da to pregledaju, ja ću predložit da odem u asu na popravak pa da im asa pošalje račun... Oni će reći da mi se ne isplati popravljat to preko kaska jer ću uzgubit tu neku premiju za iduću godinu al ja i onako ne mislim više kasko produžavat :D

Code: Select all

ma ja sam kontao da kazem lupio me neko na parkingu i nek plate...a eto moze se i onako samo prijaviti pa nek poprave..hvala..
ako kažeš da te neko udario na parkingu moraš zvat policiju a ta policija zna nekad bit baš zeznuta... Prijavljivao sam ja tako par auta iz firme i jednom sam čak ja dobio kaznu jer auto za koje sam ih zvao je bilo pogrešno parkirano :-) A znam i slučaj gdje ih je kolegica zvala al kraljica parkirala se u šoping centar a bila nadzorna kamera... Dobro su je ispeglali jer je lagala :evil:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#300 Re: NAPLATA OSIGURANJA

Post by goran16v »

To zasto osiguranja predlazu da se sitne stete na parkinzima i sl naberu i poprave pred istek police je zato sto ti ipak dozvoljavaju mogucnost da ne gubis bonus za sljedecu godnu i ostanes njihov klijent, a istovremeno nemas rizika da sitnu stetu po NN-u, koja se tretira kao da je krivica osiguranika, naplatis na pocetku ili u toku polise, a da ti se do isteka polise dogodi steta koja ce ti biti umanjena za 30% i da tih 30% bude puno skuplje od sitne stete.
Post Reply