Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#26 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by ToxicHoney »

LolaLola wrote:Jezim se na "mjesani brak" jer svaki brak je mjesan u nekom smislu, tj razlicistosti su prisutne, dal' nacionalne, dal' vjerske, dal' rasne, dal' razlicitosti u zivotnim interesima, itd itd.
Kad vec glumis zrtvu, koja u mojim ocima uopste nisi, onda izbaci taj naziv mjesani brak i nazovi ga pravim imenom.

Kad smo vec kod tih mjesanih brakova, tj stereotpisinje istih, na Balkanu, vecina tih takozvanih mjesanih brakova su razlicite vjere, a malo ko se osvrce ili obraca paznju, da su upravo vjere iste, vecinom su ateisti, rekoh vecinom, a razlicitih etnickih pripadnosti. Znaci na Balkanu kad se kaze mjesani brak misli se na vjerski mix.
Elem, zasto kad Bosanka Muslimanka se uda za Egipcanina Muslimana, zasto se i to ne zove mjesani brak?
Ma hajte molim vas :P Gdje to ti živiš, zna se šta se misli pod "miješani brak", nemoj biti trol.
Btw, za svakog ko se udao/oženio za nekog Egipćanina, crnca, Azijata, ljudi govore "miješani brak" "kud baš nju/njega nađe" "ima naših puno dobrih" i slične stvari, bez obzira koje su vjere. Tako da.. i to ljudi zovu miješanim brakom.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#27 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by dustaban »

Istinski zalim "konzumente nemjesanih brakova" a pogotovo njihovu djecu. "Mjesani brak" je velika prednost, gdje god je moguc, nema tu mjesta nikakvoj drami. Zato ti ono nisam ni citao. Bezveze...
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#28 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by ToxicHoney »

dustaban wrote:Istinski zalim "konzumente nemjesanih brakova" a pogotovo njihovu djecu. "Mjesani brak" je velika prednost, gdje god je moguc, nema tu mjesta nikakvoj drami. Zato ti ono nisam ni citao. Bezveze...
Narod nam je (pri)prost, i postaje sve gori. Kad sam bila dijete, sigurna sam da nije bilo pomena o ovome, ni ko je koje vjere ni šta je problem u "miješanju" između dvije konfesije. Onda odrastem, shvatim gdje sam i na kakve su sve pakosti ljudi spremni pa mi bude malo teško s te strane.
Svako dijete mi je jednostavno dijete, šta mu imaš prebrojavat krvna zrnca, pusti ga da postoji onakvo kakvo jeste, goddammit. Ono ima priliku u "miješanom" braku izabrati šta mu se sviđa, u startu ima neki pozitivni odmak od religijske indoktrinacije, od pučkih priča i etno-nacionalnog kiča kojim obilujemo. Sama činjenica da postoje djeca iz miješanog braka je pozitivna i ohrabrujuća. Isto kao i sa djecom kojima su roditelji stranci, odnosno koja imaju dva "maternja" jezika. Mozak im se može duplo brže razvit. Ja podržavam ljubav uvijek. (Tekst je i dalje loš, samo da razjasnim svoj stav)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#29 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by JThomas »

tekst je patetičan, nerealan i pretjeran.

čak bi mogao biti iz druge kuhinje, da se kaže evo vidite kakve su to budale i kakve to traume ostavlja... :mrgreen:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#30 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by dustaban »

Ma stvarno NE ZELIM CITATI tekst koji dramatizira mijesane brakove i "problem" djece iz mjesanih brakova.
To, ako jeste problem, govori samo o sredini (koja fakat ima problem) a ne o "tragediji" mjesanog braka.
Ako cemo pravo slican problem ima svako ko je pametniji medju budalama, bogatiji medju fukarom, ljepsi medju ruznima...

Tako to treba posmatrati. Biti u mjesanom braku i biti dijete iz mjesanog braka JESTE PREDNOST! Ova sredina i rat kroz koji smo prosli jeste takve brakove stavljao na iskusenja, ali svi NORMALNI ljudi su to prevazisli i shvatili u kojoj su prednosti.
VJERUJTE MI GOVORIM IZ LICNOG ISKUSTVA.

Prema tome PRESTANITE PIZDITI vise o "problemu mjesanog braka". Ako tu imate kakav problem on se ne krije u vasoj "mjesovitosti" ili mjesovitosti vasih roditelja. Tu je problem druge prirode gdje se "mjesovitost" podmece kao uzrok. Nagledao sam se razvedenih brakova i naslusao pustenaca i pustenica sa takvim pricama. Normalno je da se brak pojebe zato sto neko nekog prestane voljeti. I tad se traze kojekakvi razlozi, jedan od njih moze biti i "mjesanost". Kojesta, ko se voli nema te sile da to pojebe.
Ma sve je ovo toliko jasno da se sam sebi cudim sto uopce pricam o tome. Zato da zavrsim vicom preuzetim sa drugog podforuma jer cinimise da se bas sad uklapa ovdje:
staxx wrote:Hoce Mujo da ostavi Fatu, ali ne zna kako.
Setaju oni tako pored pijace..
Fata: Mogli smo kupiti kilu jabuka?
Mujo: Kilu jabuka??? MA NEMAMO MI VISE O CEMU PRICAT!!
:lol:
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#31 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Henry Chinaski »

Tekst je promocija ideje da je miješani brak jedna od najgroznijih stvari koje se normalnom čovjeku mogu desiti.
Pretpostavljam da ovo nije autobiografsko djelo jer zvuči kao fikcija nekoga punog predrasuda ko o ovoj temi saznaje sa nacionalističkih portala.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#32 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by JThomas »

tačno tako.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#33 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by dustaban »

Henry Chinaski wrote:Tekst je promocija ideje da je miješani brak jedna od najgroznijih stvari koje se normalnom čovjeku mogu desiti.
Pretpostavljam da ovo nije autobiografsko djelo jer zvuči kao fikcija nekoga punog predrasuda ko o ovoj temi saznaje sa nacionalističkih portala.
Znaci dobro je da ga nisam citao.
I da, slazem se potpuno, samo problematiziranje mjesanih brakova je sovinizam & nacionalizam.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50431
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#34 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Bloo »

bome ja dobro ispala :D
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#35 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Dozer »

Da pokusamo prvo precizno definisati sta je od svega toga "mijesanog" u stvari realno....? Evo, i ja sam dijete tog tzv. "mijesanog" braka. "Mijesano meso", kako danas mnogi "cisti|, ili ti "jednomesni" imbecili znaju reci.

Ali, hajmo redom. Sta kod nas podrazumijeva taj pojam "mijesani brak", koliko je to zaista "mijesano", i koliko su te osnove realne, odnosno koliko su zaista imbecilne...

1. Razlicite enticke/narodne pripadnosti/opredjeljenja. Da, opredjeljenja. Jer, koliko god to nekome izgledalo besmisleno, ne postoji nacin da neko dokaze svoju enticku pripadnost, a istovremeno se svakodnevno moze izjasniti kao pripadnike neke druge etnije. Svako od nas moze svake godine promijeniti i ime i prezime. Da li nas ime i prezime etnicki odredjuju? Religijski?
U masi domacih maloumnih mozgova, i u skladu s jos maloumnijim shvatanjima - da. Ime i prezime su ovdje odrednica i etnije, i vjere, i nacije. Imbecilno, zar ne? Naravno da jeste. A, susitnski, etnija ili narodnost je samo jos jedan od pojmova koji su ljudi u sovjoj istoriji izmislili kako bi se razlikovali od drugih ljudi. Taj proces je isao ovako: Ljudi/porodice (bez imena/naziva) > Grupe (udruzivanje porodica u interesne grupe nastale, logicno, s ciljem lakseg prezivljavanja. Tada se pocinju pojavljivati i nazivi tih grupa) > Pleme (visi stadij udruzivanja ljudi/grupa, koji je naslijedio ime jedne, po pravilu najvece grupe u druzini. Tada se javljaju i teritorijalna "prava") > Narod (jedno veliko pleme, ili vise njih udruzenih pod isti naziv/ime) > Nacija (jedan narod, ili vise njih udruzenih na nekoj teritoriji koja se naziva drzavom).

Pogledajmo korijen svega ovoga. Ljudi, zar ne? Pojedinci. Isti. S istim problemima, potrebama, zeljama...
Razlike? Sustinski - ne postoje.
Dakle, etnija/narod nije nista vise od ljudske izmisljotine, naziv nastao s ciljem da se jedna grupa ljudi po necemu razlikuje od druge, ali ipak identicne grupe ljudi.
Svrha - materijalna korist, ocuvanje vlastite teritorije i prirodnih resursa za sebe i svoju grupu (sebicnost, zar ne?).
Realnost - besmislena imaginacija.
U realnosti ne postoje Srpska, Bosnjacka, Americka, Kineska, Australijska, Eskimska, itd. krv, nego postoji samo jedna krv, crvena, podijeljena na 4 grupe na bazi bjelancevina.

2. Razlicita religijska/vjerska opredjeljenja. Sta je uopste religija? Vjera? Ovo se pojavilo puno desetina hiljada godina nakon formiranja grupa. Medjutim, od nekadasnjih vjerovanja u sve i svasta, a sto je proizilazilo iskljucivo iz ljudskog neznanja i nerazumijevanja prirodnih pojava, religije danas su najklasicnije moguce interesne organizacije usmjerene iskljucivo na materijalnu korist. Logicno, to je samo ekstenzija nekadasnjih grupa, samo jos jedan alat kojim neki ljudi (manjina) manipulisu drugim ljudima (vecinom), a kao i nazivi nekadasnjih grupa, i nazivi religija su izmisljeni s istim ciljem - da se ljudi po necemu razlikuju. Svi narodi na planeti, (a ima ih preko 6.000, u nekom ranijem periodu su bili tzv. mnogobosci, tj. vjerovali su u raznorazne "bogove" za sve i svasta. Neke kulture su i danas zadrzale to isto (npr. Indija, Kina), dok su neke sve "svoje" bogove vremenom sazimali pod jedno ime, cime su nastale danasnje najpoznatije 3 monoteisticke religije - judaizam, katolicanstvo/pravosljavlje i islam.

Njihova starost, odnosno mladost od samo oko 5.000 godina, govori dovoljno sama za sebe.
Medjutim, ako malo bolje pogledamo, i ovo je samo jos jedan od nacina podjele ljudi. Istih ljudi, s istim potrebama, zeljama, problemima. Istih onih gornjih ljudi koji su se vec podijelili po imaginarnim etnickim osnovama.
A, kao i kod etnije, i vjera je stvar licnog izbora. Da li postoji neki prirodni zakon ili nacin na koji bilo ko moze dokazati da je pripadnik neke religije? Ne postoji, naravno. Postoje samo i jedino "potvrde" koje su, opet, izmislili ljudi.
Dakle, realnost je da su i religije samo jos jedna ljudska, a po meni takodjer totalno besmislena imaginacija.
U realnosti, ne postoje judaisticka, katolicka, pravoslavna, islamska itd. krv, nego postoji samo jedna krv, crvena, podijeljena na 4 grupe na bazi bjelancevina.

3. Jedina realna razlika u ovome jesu - rase, a koje se dijele na 3 osnovne grupe, odnosno crnu, bijelu i zutu, i koje dalje determinise boja koze i boja ociju. Ali, antropologija cak ni ovo ne smatra razlikama i za tu nauku postoji samo jedna, ljudska rasa.
-----------

I onda, kada pricamo o "mijesanom braku", jedini realan i stvarni mijesani brak moze biti samo izmedju muskarca i zene koji su razlicite rase. Mada, cak ni tada to nije zaista mijesani brak jer, kako je vec receno:
U realnosti ne postoje crnacka, bjelacka ili zuta krv, nego postoji samo jedna krv, crvena, podijeljena na 4 grupe na bazi bjelancevina.

Rezime - nabijem na neku stvar svakoga ko ljude dijeli na osnovu imaginarnih "vrijednosti" poput etnije, vjere i/ili boje koze. Za mene su to ljudi vrlo niskog intelekta, na nivou onih grupa iz tacke 1., podlozni raznim manipulacijama iole inteligentnijih od njih, i kao takvi naprosto nisu sposobni da se razvijaju na licnom nivou. Sputani su, zatucani, nesvjesni, krcati totalno besmislenim predrasudama radi kojih su nerijetko spremni cak i ubiti drugog covjeka, ili biti ubijeni.
Sto se mene tice - ovi i ovakvi su zapravo otpad ljudskog roda, a ne oni iz, kako ih upravo ovi tzv. "cisti" nazivaju, "mijesanih brakova".
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#36 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by dobar osjecaj »

F16HT3R wrote:Pozdrav,

Napisala sam autorski tekst o svom odrastanju i miješanom braku i svim predrasudama koje sam doživjela.

Tekst je napisan u okviru projekta "Ljudi sa olovkama", pa bi mi značilo da ga pročitate i javite svoje mišljenje.

Link: http://lolamagazin.com/2017/01/01/petra ... jek-cekam/
Autorski tekst koji je objavljen na ovom linku je kao hrpa razlicitih ideja od kojih nijedna nije razradjena ni povezana u neku cjelinu. Ocekivala sam neku pricu o stigmatizaciji ili neku jasniju pricu. Da se bavim pisanjem, bilo bi me stid potpisati nesto sto je ovako nerazradjeno i bez stvarne price.
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#37 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by LolaLola »

ToxicHoney wrote:
LolaLola wrote:Jezim se na "mjesani brak" jer svaki brak je mjesan u nekom smislu, tj razlicistosti su prisutne, dal' nacionalne, dal' vjerske, dal' rasne, dal' razlicitosti u zivotnim interesima, itd itd.
Kad vec glumis zrtvu, koja u mojim ocima uopste nisi, onda izbaci taj naziv mjesani brak i nazovi ga pravim imenom.

Kad smo vec kod tih mjesanih brakova, tj stereotpisinje istih, na Balkanu, vecina tih takozvanih mjesanih brakova su razlicite vjere, a malo ko se osvrce ili obraca paznju, da su upravo vjere iste, vecinom su ateisti, rekoh vecinom, a razlicitih etnickih pripadnosti. Znaci na Balkanu kad se kaze mjesani brak misli se na vjerski mix.
Elem, zasto kad Bosanka Muslimanka se uda za Egipcanina Muslimana, zasto se i to ne zove mjesani brak?
Ma hajte molim vas :P Gdje to ti živiš, zna se šta se misli pod "miješani brak", nemoj biti trol.
Btw, za svakog ko se udao/oženio za nekog Egipćanina, crnca, Azijata, ljudi govore "miješani brak" "kud baš nju/njega nađe" "ima naših puno dobrih" i slične stvari, bez obzira koje su vjere. Tako da.. i to ljudi zovu miješanim brakom.

:zoka:
User avatar
Henry Chinaski
Posts: 2589
Joined: 03/08/2005 08:12

#38 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Henry Chinaski »

Bloo wrote:bome ja dobro ispala :D
Ima li kakva slika?
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#39 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by ToxicHoney »

Pozitivno sam iznenađena komentarima forumaša. Btw lola portal je baš ono treš treševa (još jedan u nizu) tak' da biti objavljen na tom čudu i nije dostignuće, blago rečeno.
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#40 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by ToxicHoney »

LolaLola wrote:
ToxicHoney wrote:
LolaLola wrote:Jezim se na "mjesani brak" jer svaki brak je mjesan u nekom smislu, tj razlicistosti su prisutne, dal' nacionalne, dal' vjerske, dal' rasne, dal' razlicitosti u zivotnim interesima, itd itd.
Kad vec glumis zrtvu, koja u mojim ocima uopste nisi, onda izbaci taj naziv mjesani brak i nazovi ga pravim imenom.

Kad smo vec kod tih mjesanih brakova, tj stereotpisinje istih, na Balkanu, vecina tih takozvanih mjesanih brakova su razlicite vjere, a malo ko se osvrce ili obraca paznju, da su upravo vjere iste, vecinom su ateisti, rekoh vecinom, a razlicitih etnickih pripadnosti. Znaci na Balkanu kad se kaze mjesani brak misli se na vjerski mix.
Elem, zasto kad Bosanka Muslimanka se uda za Egipcanina Muslimana, zasto se i to ne zove mjesani brak?
Ma hajte molim vas :P Gdje to ti živiš, zna se šta se misli pod "miješani brak", nemoj biti trol.
Btw, za svakog ko se udao/oženio za nekog Egipćanina, crnca, Azijata, ljudi govore "miješani brak" "kud baš nju/njega nađe" "ima naših puno dobrih" i slične stvari, bez obzira koje su vjere. Tako da.. i to ljudi zovu miješanim brakom.

:zoka:
Hoću reći, nema potrebe da nam definišeš šta je miješani brak jer znamo, obavijestili su nas, hajd sad da pređemo preko toga jednom zauvijek, može?
Misliš da nema rasista na Balkanu koji će za Egipćanina reći da je "crnjo"? Ili koji će za crnca iz Amerike reći isto, gledati u njega k'o tele u šarena vrata i zabranjivati međurasni brak? Naravno da će reći, čak je to i gore, ali se ne dešava često, pa možda neki nisu imali prilike da se sretnu sa svom raskoši naših predrasuda.
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#41 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Messier »

ovo je sranje od teksta i laz,jer znam hiljadu ljudi iz takvih brakova
niko od njih nema kompleks,niti problem,nego su ponosni na to.

i sto je veca presija na njih,taj ponos im je sve jaci.

kako i ne bi bio,kad pogledaju nas,mono idiote
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#42 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by ToxicHoney »

Messier wrote:ovo je sranje od teksta i laz,jer znam hiljadu ljudi iz takvih brakova
niko od njih nema kompleks,niti problem,nego su ponosni na to.

i sto je veca presija na njih,taj ponos im je sve jaci.

kako i ne bi bio,kad pogledaju nas,mono idiote
ma ja, ova vidjela traume u modi, pa kao hajd i ja da nešt' kažem na tu temu..

ali kakva amaterska rečenica, haha "U mom teškom i tužnom djetinjstvu samo su se razlikovali putevi do tog, nazovi moga imena u obliku ožiljka, koji bi se mogli porediti sa razmjerom sopstvene patnje."

Pretenduje na Patnje mladog Werthera u najmanju ruku haha, kad bi naravno ta rečenica imala ikakvog smisla. :D
Messier
Posts: 586
Joined: 06/10/2011 23:39

#43 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Messier »

ToxicHoney wrote:
Messier wrote:ovo je sranje od teksta i laz,jer znam hiljadu ljudi iz takvih brakova
niko od njih nema kompleks,niti problem,nego su ponosni na to.

i sto je veca presija na njih,taj ponos im je sve jaci.

kako i ne bi bio,kad pogledaju nas,mono idiote
ma ja, ova vidjela traume u modi, pa kao hajd i ja da nešt' kažem na tu temu..

ali kakva amaterska rečenica, haha "U mom teškom i tužnom djetinjstvu samo su se razlikovali putevi do tog, nazovi moga imena u obliku ožiljka, koji bi se mogli porediti sa razmjerom sopstvene patnje."

Pretenduje na Patnje mladog Werthera u najmanju ruku haha, kad bi naravno ta rečenica imala ikakvog smisla. :D
ovo kad naprave google poeme,pa ti ubacis par parametara,tipa..djetinjstvo,bol,tuga,mjesani brak...a on napise pjesmu il pricu mjesto tebe..ovakve ce stvari izlaziti ko na traci
ToxicHoney
Posts: 42
Joined: 18/01/2017 14:02

#44 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by ToxicHoney »

Messier wrote:
ToxicHoney wrote:
Messier wrote:ovo je sranje od teksta i laz,jer znam hiljadu ljudi iz takvih brakova
niko od njih nema kompleks,niti problem,nego su ponosni na to.

i sto je veca presija na njih,taj ponos im je sve jaci.

kako i ne bi bio,kad pogledaju nas,mono idiote
ma ja, ova vidjela traume u modi, pa kao hajd i ja da nešt' kažem na tu temu..

ali kakva amaterska rečenica, haha "U mom teškom i tužnom djetinjstvu samo su se razlikovali putevi do tog, nazovi moga imena u obliku ožiljka, koji bi se mogli porediti sa razmjerom sopstvene patnje."

Pretenduje na Patnje mladog Werthera u najmanju ruku haha, kad bi naravno ta rečenica imala ikakvog smisla. :D
ovo kad naprave google poeme,pa ti ubacis par parametara,tipa..djetinjstvo,bol,tuga,mjesani brak...a on napise pjesmu il pricu mjesto tebe..ovakve ce stvari izlaziti ko na traci
Ma ovo i slične stvari treba kritizirat svim sredstvima. Nije sramota ne znati pisati, ni provalit se tu i tamo, ni biti duduk za pisanu riječ ali, damn... ko god je ovo "aminovao" treba ga poslat na kurs pisanja, kao i kurs logike i srodnih disciplina.
Djevojko, nisam ti ljubomorna, nisam ni željna književne slave, nisam zlonamjerna, svega mi. Shvati ovo kao poziv za otrježnjenje, jer ovako se NE PIŠE, ostat ćeš u zabludi da si napisala nešto "jako" i ismijat će te ljudi koji su puno jači na ovom polju od mene, ako im poturiš ovaj tekst.
Lolamagazin, ugasite se ili reformirajte sadržaj jer brukate Banjaluku, a inače je predivan grad. :bih:
User avatar
LolaLola
Posts: 314
Joined: 07/05/2013 22:57

#45 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by LolaLola »

Toxic.....
Deder ti nama definiciju mjesanog braka a usput i nemjesanog, ako moze?!

P.s.

Aroganciju ostavi u podrumu.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#46 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by suza81 »

Dozer wrote:Da pokusamo prvo precizno definisati sta je od svega toga "mijesanog" u stvari realno....? Evo, i ja sam dijete tog tzv. "mijesanog" braka. "Mijesano meso", kako danas mnogi "cisti|, ili ti "jednomesni" imbecili znaju reci.

Ali, hajmo redom. Sta kod nas podrazumijeva taj pojam "mijesani brak", koliko je to zaista "mijesano", i koliko su te osnove realne, odnosno koliko su zaista imbecilne...

1. Razlicite enticke/narodne pripadnosti/opredjeljenja. Da, opredjeljenja. Jer, koliko god to nekome izgledalo besmisleno, ne postoji nacin da neko dokaze svoju enticku pripadnost, a istovremeno se svakodnevno moze izjasniti kao pripadnike neke druge etnije. Svako od nas moze svake godine promijeniti i ime i prezime. Da li nas ime i prezime etnicki odredjuju? Religijski?
U masi domacih maloumnih mozgova, i u skladu s jos maloumnijim shvatanjima - da. Ime i prezime su ovdje odrednica i etnije, i vjere, i nacije. Imbecilno, zar ne? Naravno da jeste. A, susitnski, etnija ili narodnost je samo jos jedan od pojmova koji su ljudi u sovjoj istoriji izmislili kako bi se razlikovali od drugih ljudi. Taj proces je isao ovako: Ljudi/porodice (bez imena/naziva) > Grupe (udruzivanje porodica u interesne grupe nastale, logicno, s ciljem lakseg prezivljavanja. Tada se pocinju pojavljivati i nazivi tih grupa) > Pleme (visi stadij udruzivanja ljudi/grupa, koji je naslijedio ime jedne, po pravilu najvece grupe u druzini. Tada se javljaju i teritorijalna "prava") > Narod (jedno veliko pleme, ili vise njih udruzenih pod isti naziv/ime) > Nacija (jedan narod, ili vise njih udruzenih na nekoj teritoriji koja se naziva drzavom).

Pogledajmo korijen svega ovoga. Ljudi, zar ne? Pojedinci. Isti. S istim problemima, potrebama, zeljama...
Razlike? Sustinski - ne postoje.
Dakle, etnija/narod nije nista vise od ljudske izmisljotine, naziv nastao s ciljem da se jedna grupa ljudi po necemu razlikuje od druge, ali ipak identicne grupe ljudi.
Svrha - materijalna korist, ocuvanje vlastite teritorije i prirodnih resursa za sebe i svoju grupu (sebicnost, zar ne?).
Realnost - besmislena imaginacija.
U realnosti ne postoje Srpska, Bosnjacka, Americka, Kineska, Australijska, Eskimska, itd. krv, nego postoji samo jedna krv, crvena, podijeljena na 4 grupe na bazi bjelancevina.

2. Razlicita religijska/vjerska opredjeljenja. Sta je uopste religija? Vjera? Ovo se pojavilo puno desetina hiljada godina nakon formiranja grupa. Medjutim, od nekadasnjih vjerovanja u sve i svasta, a sto je proizilazilo iskljucivo iz ljudskog neznanja i nerazumijevanja prirodnih pojava, religije danas su najklasicnije moguce interesne organizacije usmjerene iskljucivo na materijalnu korist. Logicno, to je samo ekstenzija nekadasnjih grupa, samo jos jedan alat kojim neki ljudi (manjina) manipulisu drugim ljudima (vecinom), a kao i nazivi nekadasnjih grupa, i nazivi religija su izmisljeni s istim ciljem - da se ljudi po necemu razlikuju. Svi narodi na planeti, (a ima ih preko 6.000, u nekom ranijem periodu su bili tzv. mnogobosci, tj. vjerovali su u raznorazne "bogove" za sve i svasta. Neke kulture su i danas zadrzale to isto (npr. Indija, Kina), dok su neke sve "svoje" bogove vremenom sazimali pod jedno ime, cime su nastale danasnje najpoznatije 3 monoteisticke religije - judaizam, katolicanstvo/pravosljavlje i islam.

Njihova starost, odnosno mladost od samo oko 5.000 godina, govori dovoljno sama za sebe.
Medjutim, ako malo bolje pogledamo, i ovo je samo jos jedan od nacina podjele ljudi. Istih ljudi, s istim potrebama, zeljama, problemima. Istih onih gornjih ljudi koji su se vec podijelili po imaginarnim etnickim osnovama.
A, kao i kod etnije, i vjera je stvar licnog izbora. Da li postoji neki prirodni zakon ili nacin na koji bilo ko moze dokazati da je pripadnik neke religije? Ne postoji, naravno. Postoje samo i jedino "potvrde" koje su, opet, izmislili ljudi.
Dakle, realnost je da su i religije samo jos jedna ljudska, a po meni takodjer totalno besmislena imaginacija.
U realnosti, ne postoje judaisticka, katolicka, pravoslavna, islamska itd. krv, nego postoji samo jedna krv, crvena, podijeljena na 4 grupe na bazi bjelancevina.

3. Jedina realna razlika u ovome jesu - rase, a koje se dijele na 3 osnovne grupe, odnosno crnu, bijelu i zutu, i koje dalje determinise boja koze i boja ociju. Ali, antropologija cak ni ovo ne smatra razlikama i za tu nauku postoji samo jedna, ljudska rasa.
-----------

I onda, kada pricamo o "mijesanom braku", jedini realan i stvarni mijesani brak moze biti samo izmedju muskarca i zene koji su razlicite rase. Mada, cak ni tada to nije zaista mijesani brak jer, kako je vec receno:
U realnosti ne postoje crnacka, bjelacka ili zuta krv, nego postoji samo jedna krv, crvena, podijeljena na 4 grupe na bazi bjelancevina.

Rezime - nabijem na neku stvar svakoga ko ljude dijeli na osnovu imaginarnih "vrijednosti" poput etnije, vjere i/ili boje koze. Za mene su to ljudi vrlo niskog intelekta, na nivou onih grupa iz tacke 1., podlozni raznim manipulacijama iole inteligentnijih od njih, i kao takvi naprosto nisu sposobni da se razvijaju na licnom nivou. Sputani su, zatucani, nesvjesni, krcati totalno besmislenim predrasudama radi kojih su nerijetko spremni cak i ubiti drugog covjeka, ili biti ubijeni.
Sto se mene tice - ovi i ovakvi su zapravo otpad ljudskog roda, a ne oni iz, kako ih upravo ovi tzv. "cisti" nazivaju, "mijesanih brakova".
Da ne lezim pala bih na dupe koliko mi je dobar ovaj post!
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#47 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Connaisseur Karlin »

Dozer wrote: Rezime - nabijem na neku stvar svakoga ko ljude dijeli na osnovu imaginarnih "vrijednosti" poput etnije, vjere i/ili boje koze.
:D :-) :lol:

pa puno osoba ne zele zvijeti sa osobom druge religije,i to je njihov potpuno pravo,jer im tako odgovara,ali to ne znaci,da mrze osobe drugih religija,vec,jednostavno ne zele svoj intimni dio zivota provesti sa osobom koja ne dijeli sita religijska razmisljanja ; zato u brakove razlicitih relgijskih kombinacija najcesce ulaze nereligiozne osobe ili religiozne osobe sekularno orijentirane :)

da ne lazemo,boja koze i rasa mnogim osobama je vazna,i ne mora automatski znaciti da je osoba rasist, vec jednsotavno zeli imati djecu vlastitie rase,i to je necije pravo na izbor,jer ista osoba i dalje moze imati prijatelje raznih rasa,jel tako ,e pa jeste :)

razlicite nacije je generalno najlakse sastaviti,jer mogu imati razlicitu boju koze ili religijskog opredjeljenje :)
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#48 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Dozer »

:roll:
Hajde sto zavaravas, da ne kazem lazes sebe, ali mojne i mene, ziva bila... Puno godina i iskustva ja imam u goozici da bih mogao povjerovati u ovakve besmislice.
Connaisseur Karlin wrote: pa puno osoba ne zele zvijeti sa osobom druge religije,i to je njihov potpuno pravo,jer im tako odgovara,ali to ne znaci,da mrze osobe drugih religija,vec,jednostavno ne zele svoj intimni dio zivota provesti sa osobom koja ne dijeli sita religijska razmisljanja ;

Ovo mozda ti ovako shvatas, ali - predaleko je od stvarne istine.
Tacno, svako ima pravo na to, i tu nema apsolutno nista sporno.
Ali, ne radi se tu ni o kakvim "intimnim dijelovima zivota koji se ne zele dijeliti", nego iskljucivo o 3 stvari, a one su:
1. Nepriznavanje druge religije (jer se samo svoja smatra ispravnom, zar ne...),
2. Neprihvatanje drugoga s drugacijim pogledima na religiju (iako su im potrebe i pogledi na realne zivotne stvari identicni),
3. Strahu od odbacivanja od strane okruzenja, tj. mentalne nesposobnosti da se izdvoje iz utabanih stereotipa (znas ono - udala se za vlaha/baliju ili ozenio vlahinju/balinkuru... Nazalost, ovo su sasvim "prirodni" mehanizmi percepcije kod nas, a idu dotle da se cak i porodica odrekne takvog/takve koji ode s nekim druge vjere. Idiotski, a?).

Dakle - to da "ne zele da provedu svoj intimni dio zivota s osobom koja ne dijeli ista religijska razmisljanja" je samo jedan izgovor koji proistice iz navedene 3 tacke, a kojima takve osobe zapravo maskiraju stvarne razloge, sto su upravo te 3 tacke.
zato u brakove razlicitih relgijskih kombinacija najcesce ulaze nereligiozne osobe ili religiozne osobe sekularno orijentirane :)
Ova recenica je toliko besmislena i isprazna, da je zaista tesko uopste nesto smisleno na nju komentarisati....
Mislim... U brakove "razlicitih religijskih kombinacija" ulaze "nereligiozne osobe". WTF?! :lol: :lol:
Kao i - "religiozne osobe sekularno orijentirane"... :roll: . Ako nije problem, mozes li pojasniti ko ili sta su "sekularno orijentirane religiozne osobe"...? :D
Ovo bi, u prevodu, znacilo da postoje religiozni sekularisti. Posto znamo (znamo li?) sta znaci "sekularno", kao i sta znaci "religijsko", zivo me zanima kako si ovo dvoje uspjela strpati pod jedno :D
da ne lazemo,boja koze i rasa mnogim osobama je vazna,i ne mora automatski znaciti da je osoba rasist, vec jednsotavno zeli imati djecu vlastitie rase,i to je necije pravo na izbor,jer ista osoba i dalje moze imati prijatelje raznih rasa,jel tako ,e pa jeste :)
Da, tacno.
razlicite nacije je generalno najlakse sastaviti,jer mogu imati razlicitu boju koze ili religijskog opredjeljenje :)
Pretpostavljam da si ovdje mislila reci - naciju je najlakse sastaviti od ljudi razlicite boje koze ili religijskog opredjeljenja...? Ako je tako, onda je tacno. Pogledaj samo nasu, bosanskohercegovacku naciju :D
Jeste da nismo razlicite boje koze, sto bi bio zaista "opipljiv" argument razlicitosti, ali se zato vrlo uspjesno trvimo oko imaginacija zvanih etnija i vjera :D
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#49 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by fatamorgana »

Sve pogrešno postavljeno od početka!

Jedini miješani brak je onaj kad jednog dana saznaš da ti nisi biološki otac "tvog" djeteta već da je to npr. moler, vodoinstalater, tapetar, keramičar. To znači da je supruga u zadatoj prilici promiješala tj. pomogla majstoru da zajedno bolje promiješaju farbu i onda moleraj ispadne ko slika u Luvru a pravo jeftin, za nepovjerovat!
Kažu stariji ljudi da je dobro biti na oprezu kad se u kući stalno nešto kvari, i ljeti i zimi, kad majstor dođe isti dan da popravi, kad dobro i kvalitetno popravi, kad malo naplati i kad je žena taj dan šutljiva a raspoložena onako bez razloga.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#50 Re: Napisala sam tekst o miješanom braku i odrastanju u istom

Post by Dozer »

A fino su ga mogli zvati na swing :D
Post Reply