Naknada za nezaposlene sa Biroa

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#26 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by blesava »

a koliko se u prosjeku ceka da se dobije naknada od dana kada se prijavis na biro?
talić
Posts: 1559
Joined: 03/11/2010 17:52

#27 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by talić »

prije par dana sam saznao da u Zenici nemaju dovoljno love za isplate naknada jer je prethodni direktor u posljednjih nekoliko godina primio 32 nova radnika i tako uduplao postojeći broj. Umjesto da pomognu da se ljudi zaposle oni zapošljavaju ljude preko veze kod sebe i jedu pare koje bi trebale biti iskorištene za naknadu.
User avatar
PeekABoo
Posts: 289
Joined: 31/07/2012 16:11

#28 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by PeekABoo »

Da ne otvaram novu temu, postavit ću ovdje pitanje.
U kojim slučajevima prestanka radnog odnosa ostvarujem pravo na novčanu naknadu sa biroa?
Da li isključivo moram dobiti otkaz ugovora o radu ili vrijedi kao otkaz ugovora da mi je istekao ugovor na određeno vrijeme koji sam potpisivala unazad godinu i po svakih šest mjeseci?
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#29 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by Aleluja »

PeekABoo wrote:Da ne otvaram novu temu, postavit ću ovdje pitanje.
U kojim slučajevima prestanka radnog odnosa ostvarujem pravo na novčanu naknadu sa biroa?
Da li isključivo moram dobiti otkaz ugovora o radu ili vrijedi kao otkaz ugovora da mi je istekao ugovor na određeno vrijeme koji sam potpisivala unazad godinu i po svakih šest mjeseci?
da, vrijedi kao otkaz to da je istekao ugovor na određeno vrijeme...a

Pravo na novčanu naknadu stiče nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci sa prekidima u posljednjih 18 mjeseci.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#30 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by karanana »

Aleluja wrote:
PeekABoo wrote:Da ne otvaram novu temu, postavit ću ovdje pitanje.
U kojim slučajevima prestanka radnog odnosa ostvarujem pravo na novčanu naknadu sa biroa?
Da li isključivo moram dobiti otkaz ugovora o radu ili vrijedi kao otkaz ugovora da mi je istekao ugovor na određeno vrijeme koji sam potpisivala unazad godinu i po svakih šest mjeseci?
da, vrijedi kao otkaz to da je istekao ugovor na određeno vrijeme...a

Pravo na novčanu naknadu stiče nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci sa prekidima u posljednjih 18 mjeseci.
a sporazumni ugovor? ne moze jelde?
User avatar
Aleluja
Posts: 1238
Joined: 07/07/2011 11:08
Location: Ne rokći, nema frke za tvoj um...

#31 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by Aleluja »

karanana je napisao/la:
a sporazumni ugovor? ne moze jelde?
...sporazumnim otkazom gubiš to pravo naknade!
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#32 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by udrch »

PeekABoo wrote:Da ne otvaram novu temu, postavit ću ovdje pitanje.
U kojim slučajevima prestanka radnog odnosa ostvarujem pravo na novčanu naknadu sa biroa?
Da li isključivo moram dobiti otkaz ugovora o radu ili vrijedi kao otkaz ugovora da mi je istekao ugovor na određeno vrijeme koji sam potpisivala unazad godinu i po svakih šest mjeseci?
otkazom u bilo kojem slučaju gubiš pravo za primanja sa biroa, bez obzira da li ga dala ili ga dobila..
rješenje je da se sa firmom dogovoriš da ti napišu da "zbog smanjenja obima posla" ukidaju tvoje radno mjesto..

sporazumnim raskidom ugovora takođe ne ostvaruješ pravo..
blesava
Posts: 573
Joined: 01/04/2012 17:50

#33 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by blesava »

Ja sam radila na odredjeno vrijeme i odbijao mi se doprinos u slucaju nezaposlenosti. Nakon isteka ugovora ostaarila sam pravo na novcanu naknadu sa biroa u iznosu 312km. Tako da ne mora samo biti tehnoloski visak u pitanju. Jedino ako e u pitanju sporazumni otkaz ili sam das otkaz, ili otkaz zbog povrede radne discipline i sl. tada nemas pravo na naknadu.
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#34 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by four »

obzirom da moraju biti uplaceni doprinosi da bi ostvario naknadu sa biroa, da li moraju biti uplaceni doprinosi za sve godine ili samo za zadnju godinu kao sto sam negdje cuo
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#35 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by muha_sa »

four wrote:obzirom da moraju biti uplaceni doprinosi da bi ostvario naknadu sa biroa, da li moraju biti uplaceni doprinosi za sve godine ili samo za zadnju godinu kao sto sam negdje cuo
zadnjih 8 mjeseci--najbitniji je doprinos za nezaposlene a biro ne zanimaju drugi doprinosi.
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#36 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by four »

koliko sam shvatio najvaznije je da su uplaceni doprinosi za nezaposlenost za zadnjih 8 mjeseci rada da bi se ostvarila naknada...ostali doprinosi, kao i doprinosi za nezaposlenost koji se odnose na period prije tih zadnjih 8 mjeseci ne moraju biti uplaceni? hvala na odgovoru
nirmela
Posts: 15
Joined: 10/09/2013 12:14

#37 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by nirmela »

pozz treba mi pomoc ovako...
radila sam u jednoj firmi i imala poresku karticu ,u toj firmi ne radim od 7 mjeseca 2011 godine.
nisam ni znala da nisam odjevljena odem da se prijavim odnosno hoce mama da me prijavi na sebe i ne moze sto sta je kad mi kazu kao u toj firmi gdje si radila nisi odjavljena.
e sad me zanima sta mi je ciniti ici u tu firmu i sta im reci nista ne kontam ?? molim pomoc . HVALAAAA
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#38 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by kadinica »

Ništa, odeš u firmu gdje si radila i tražiš da te odjave.

Naravno, odjaviće te sa danom prestanka radnog odnosa.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#39 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by modem33 »

DJUltra wrote:Nisam nasao slicnu temu, ako postoji sorry, ako je u pogresnom dijelu foruma opet sorry :D

Ukratko, trebam savjet/komentar/sugestiju nekog od pravnika ( valjda ih ima ). U skorije vrijeme bih trebao promijeniti firmu, otkazni rok u firmi gdje radim je 15 dana, uskoro ( za par dana punim 3 godine staza u istoj firmi). Ideja je sljedeca: od gazde trazim tehnoloski visak + otpremninu za te 3 godine ( ne bi trebalo predstavljati problem, do sada je 5-6 ljudi vec izganjalo i tehnoloski i otpremninu + nisu morali odraditi otkazni rok ). Nakon toga pravac biro i trazim naknadu za nezaposlene.

Caka: neuplaceni doprinosi + neisplacene plate.

Znam da gazda mora platiti doprinose da bi me mogao odjaviti sa PIO/MIO i zdravstvenog, a nije mu interesu da zateze oko toga jer sam prijavljen kod njega, tj. doprinosi idu na njegov teret sve dok me ne odjavi. Plata se isplacuje kada i ostalima, samo meni doprinosi uplaceni da me moze odjaviti. E sad ide prava zackoljica: koliko dugo se mora biti na birou da bi neko imao pravo na novcanu nadoknadu? Da li je dovoljno 7-10 dana i da ti onda isplate puni iznos ( nesto oko cca 320 KM ) ili ide 1/3 tog iznosa ( za slucaj da je osoba 10 dana na birou ) ili, u najgorem slucaju nema pravo na bilo kakvu nadoknadu sa biroa? Najbolja situacija bi bila puni iznos , naravno :lol:

Usput, sta je sa pravom na godisnji odmor? Ako se dobro sjecam, ukoliko imas prekid u radu duzi od 7 dana, pa pocnes raditi u novoj firmi, nemas pravo na godisnji odmor do 6 mjeseci rada kod novog poslodavca? Godisnji od prosle godine iskoristen, ovogodisnji nedotaknut. Posto prosle godine nisam mogao priustiti odlazak na more ( zbog gorenavedenog neisplacivanja plata ), pokusavam da skontam kombinaciju da ne ostanem makar bez zakonskog prava na godisnji odmor.

Svaki savjet/komentar/sugestija dobrodosao/la.

Neces ni dobiti "naknadu za nezaposlene" ako poslodavac tj. ti nisi od plate izdvajao za doprinose. Jer u doprinose spadaju (PIO , zdravstveno, naknada za nezaposlenost sto se odbija od tvoje bruto plate) .... i ako to nije uplaceno a vec govoris da nisu uplaceni doprinosi onda nema ni para....

Nije istina to da se ne mozes odjaviti sa JS3100 obrascem i da ne moze ti prestati radni odnos a da ti nije uplaceni doprinosi..... To je tebe netko dezinformisao .... da budes u zabludi. Zakon govori jedno a u praksi je suprotno.

Nije istina da ne mozes iskoristiti pravo za godisnji odmor ..u novoj firmi ...... samo pod uslovom da nisi iskoristio godisnji odmor u prosloj firmi u istoj godini.


Zao mi je sto te moram ispravljati ali vidim da si dezinformisan totalno.
:roll:
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#40 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by modem33 »

Ductus Holedocus wrote:pa da i ja priupitam
ima li raja ikakva primanja sa biroa..ili samo im se placa zdravstveno osiguranje?

Samo zdravstveno pod uslovom da drzava obezbijedi novac za zdravstvo svake godine .... Ako ni toga nema .... onda ni nezaposleni se ne mogu lijeciti.

Onda se covjek zapita pa gdje odose milijarde KM godisnje od PDV-a 8)
Last edited by modem33 on 18/10/2013 20:06, edited 1 time in total.
modem33
Posts: 884
Joined: 08/05/2013 19:58

#41 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by modem33 »

agent_zero wrote:Evo i mene ste zaintrigirali...

Zapravo, zanima me ko sve ima pravo na naknadu s biroa? Oni koji su radili, pa dobili/dali otkaz ili i oni koji nisu imali priliku nigdje da rade? Po meni nije fer da samo prva skupina ima pravo na naknadu. Znam bruku raje koja ima samo zdravstveno, a neki nemaju ni to. A naknada misaona imenica. Naravno, ljudi nisu nigdje radili, poslije faxa se prijavili na biro.

Pa hajde da to raščistimo ovdje, ko sve i pod kojim uslovima ima pravo na naknadu s biroa?

Pa u zakonu ti sve pise tko moze dobiti naknadu a to mozes procitati sa web stranici za zaposljavanje ... koliki je iznos i koliki period....


Naknadu ti placa biro za zaposljavanje nakon sto si ti jedan period izdvajao mjesecno od plate na njihov tekuci racun.

U prijevodu za neuke: Biro ti dodje kao neka komercijalna banka...... ti si orocio iznose na tekuci racun "zavoda bez zaposljavanje" ...... i sad ti "zavod za zaposljavanje" vraca novac sto si ti posudjivao mjesecima .... "zavodu za zaposljavanje" ..... a zavod za zaposljavanje "obrtao novac" bez kamata.

U prijevodu: ti si sam sebe finanasirao dok si radio .... a ovaj ti je cuvao tvoj novac i trosio. :lol:

:roll:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#42 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by mirsek »

Ako su nekom uplacivani doprinosi preko godinu dana i dobije otkaz sa objasnjenjem da je nanio stetu firmu ne postujuci naredbe i radeci na svoju ruku da li ta osoba opet ima pravo na nadoknadu sa biroa ?
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#43 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by sarajevowintwr »

Da ne otvaram novu temu. Naime supruga je radila supruga je radila 11 mjeseci i nakon predtanka radnog odnosa primala naknadu 3 mjeseca, sada joj opet istice ugovor ali ce imati 7 mjeseci. Da li ima pravo na naknadujer je kod prvog ugovora imala 11 mjeseci a u zakonu pise ovako: je u cijelosti iskoristila novčanu naknadu, kod ponovnog sticanja ovog prava u vrijeme provedeno na radu uračunava se samo vrijeme provedeno na radu poslije isteka posljednjeg utvrđenog prava na ovu naknadu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#44 Re: Naknada za nezaposlene sa Biroa

Post by ExNihilo »

Mislim da je 8 mjeseci granica.
Post Reply