Najruzniji volani ikada

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#101 Re: Najruzniji volani ikada

Post by Pirija »

google is only one tab away...

http://www.autocar.co.uk/car-news/motor ... %C3%ABn-ds
1957 Citroën DS 19 Berline

The original DS 19 was unveiled at the Paris motor show in 1955, with its reveal to the media timed to coordinate with dozens of examples being driven onto the streets of Paris. The marketing stunt worked, and over 12,000 orders had been placed by the end of the car's first day on sale.

Featuring advanced technology including hydraulic self-leveling suspension, semi-automatic transmission, aerodynamic bodywork, powered steering and disc brakes, the DS's sculptured lines earned it the title of "the most beautiful car of all time" from Classic & Sports Car magazine.

1958 Citroën DS 19 Coupé Le Paris

Another example of the DS 19, this Le Paris model is the hard-top version of the La Croisette Cabriolet. Notable features include the verticle chrome strip which runs from the rear of the roof to the floor. This covers a join in the bodywork, evidence that the car is in fact based on the DS 19 Berline. Only nine examples of the car were ever built, and just three survive today.

1964 Citroën DS 19 M Decapotable

The DS 19 M Decapotable was the first convertible DS model to be sold officially through Citroën's extensive dealer network. While most DS models came with a hydraulic transmission, the M designation on this car denotes that it has a four-speed manual gearbox.

1968 Citroën DS 21 Decapotable Usine

This DS 21 model features a new interpretation of DS's 'shark nose' grille, a change made for the 1967 model year. It features four lights mounted behind its front panels, two of which turned with the steering wheel, while the other two were linked to the suspension system in order to maintain a level light beam.

1973 Citroën DS 21 Familiale

In 1958, three years after the launch of its first DS model, the firm introduced a more spacious and practical version of the original 'Berline' model, dubbed the Familiale. Offered in both seven and nine-seat forms, the Familiale was popular as an ambulance conversion and some models were also converted for use as hearses. This late 1973 model comes with luxuries including air conditioning and a sunroof.

1973 Citroën DS 23ie Berline

Citroën replaced the ageing DS 21 with the DS 23 in 1972, with the newer model now powered by a 2.3-litre engine which could be ordered with up to 141bhp when fitted with a fuel injection, as in this example. The DS 23 would only last until 1974, however, when it was replaced by the Citroën CX. However, strong demand kept production going well into 1975.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#102 Re: Najruzniji volani ikada

Post by Bakir1 »

ide jedno ali :D :lol:
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#103 Re: Najruzniji volani ikada

Post by basicm »

Ma on je meni ajkula pa kakav god da je.
Vi napredni poznavaoci (citaj picajzle) znate te detalje, raja ih zovu kako su culi za nju ili zavisno od sredine u kojoj zive.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#104 Re: Najruzniji volani ikada

Post by Pirija »

haj upali malo mozak
da su sve bile ajkule ne bi postojao naziv zaba...
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#105 Re: Najruzniji volani ikada

Post by basicm »

Pirija wrote:haj upali malo mozak
da su sve bile ajkule ne bi postojao naziv zaba...
Ma daj prija kao da nikad nisi vidio buljavu ajkulu!
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#106 Re: Najruzniji volani ikada

Post by Pirija »

basicm wrote:
Pirija wrote:haj upali malo mozak
da su sve bile ajkule ne bi postojao naziv zaba...
Ma daj prija kao da nikad nisi vidio buljavu ajkulu!

izvini do mene je ;)
Image
citroen xm
Posts: 18129
Joined: 17/04/2012 22:57

#107 Re: Najruzniji volani ikada

Post by citroen xm »

:lol:

Ovaj Goran je presmiješan lik. :D Pa eto i ljudi ti objasniše, ne samo ja. Kao što rekoh prije par postova, trebaš biti slijep kod očiju pa gledajući prednje krajeve ne skontati zašto neki od ova dva modela nosi određeni nadimak. :-)

Svaka slika koja je tebi iskočila kada si ukucao Citroen Zaba(bez kvačice valjda da više baca na engleski alfabet :lol: ) je linkovana sa nekog teksta. Tako ja mogu napisati tekst o ajkulama i okačiti sliku fiće koji će se vjerovatno pojaviti tu kada ukucaš Citroen ajkula. Zbog toga ti i rekoh da se uozbiljiš, a ne da nas zatrpavaš presmiješnim "dokazima".
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#108 Re: Najruzniji volani ikada

Post by esso_sa »

Grdan al meni opet drag :)

Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#109 Re: Najruzniji volani ikada

Post by tempuser »

citroen xm wrote::lol:

Ovaj Goran je presmiješan lik. :D Pa eto i ljudi ti objasniše, ne samo ja. Kao što rekoh prije par postova, trebaš biti slijep kod očiju pa gledajući prednje krajeve ne skontati zašto neki od ova dva modela nosi određeni nadimak. :-)

Svaka slika koja je tebi iskočila kada si ukucao Citroen Zaba(bez kvačice valjda da više baca na engleski alfabet :lol: ) je linkovana sa nekog teksta. Tako ja mogu napisati tekst o ajkulama i okačiti sliku fiće koji će se vjerovatno pojaviti tu kada ukucaš Citroen ajkula. Zbog toga ti i rekoh da se uozbiljiš, a ne da nas zatrpavaš presmiješnim "dokazima".
Po potrebi, ako zelis da budes formalista mogu da ti postavim i screenshot sa Google images kad ukucas pojam "Citroen Žaba", rezultati ti jos manje idu u prilog, samo sto jos uvijek ne znas da objasnis zasto bi ljudi pisali tekstove o "žabi", a kacili slike "ajkule" i to u prvih 20 i kusur rezultata ili bar oda. To je isto kao kad bi pisao tekst od Elvisu Pristleyu, a kacio slike samo slike Michaela Jacksona.

http://www.vidiauto.com/Automobili/Oldt ... en-DS-zaba
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=4130
http://www.citroenforum.hr/oldtimeri-17 ... ndex7.html
https://oglasnik.hr/oglasi/amn/oldtimer ... 34526.html#
http://www.njuskalo.hr/oldtimer-auti/ci ... s-11468679
http://www.avtoin.com/novica/1364/Citro ... -a%3C/I%3E
http://www.njuskalo.hr/oldtimer-auti/ci ... as-1841725
Razmisli o promjeni nicka...
Last edited by tempuser on 06/08/2015 13:59, edited 2 times in total.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#110 Re: Najruzniji volani ikada

Post by IcedFlame »

Kad ste vec usrali temu, da i ja pridonesem :D

- Google images - mozda manje ima Zaba, zato sto ih generalno manje postoji? Ja u zivotu nisam zabu vidio uzivo, ali ajkula jesam koliko hoces.
- Zaba kad dobije facelift, nekima ce i dalje ostati zaba, iako to nije isti auto, ali ljudi navikli. Dodaj jos i sredinu u kojoj zive, kako neko napisa.
- Da li i Citroen Dyane zovu Spacek? Zasto ne?
- Zasto, kada se u google images upise "auto kec" (jer samo kec je ipak preopsiran pojam), dobijes vise od 10 Zastava 101, a samo 3-4 Golfa MK1?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#111 Re: Najruzniji volani ikada

Post by direstraits0078 »

:run:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#112 Re: Najruzniji volani ikada

Post by tempuser »

IcedFlame wrote:Kad ste vec usrali temu, da i ja pridonesem :D

- Google images - mozda manje ima Zaba, zato sto ih generalno manje postoji? Ja u zivotu nisam zabu vidio uzivo, ali ajkula jesam koliko hoces.
- Zaba kad dobije facelift, nekima ce i dalje ostati zaba, iako to nije isti auto, ali ljudi navikli. Dodaj jos i sredinu u kojoj zive, kako neko napisa.
- Da li i Citroen Dyane zovu Spacek? Zasto ne?
- Zasto, kada se u google images upise "auto kec" (jer samo kec je ipak preopsiran pojam), dobijes vise od 10 Zastava 101, a samo 3-4 Golfa MK1?
Poenta je u tome su oba naziva neformalne jugoslovenizacije, sto ogroman dio ex YU Citroen populacije (da ne kazem 100% u HR i SLO) obje genracije DS-a zove samo "zaba", da se pojam "ajkula" tamo opste ne koristi, sto je lako dokazivo na par linkova iznad i sto znaci da su, ukupno gledajuci, oba izraza sinonimi za DS bez obzira na generaciju.
Last edited by tempuser on 06/08/2015 14:09, edited 1 time in total.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#113 Re: Najruzniji volani ikada

Post by supercali »

Zasto bi ajkulu zvali zaba kad ima svoje ime?

Ps. Gorane sto izbrisa recenicu koja te diskredituje a i ova moja onda nema smisla poslije brisanja
Last edited by supercali on 06/08/2015 14:57, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40640
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#114 Re: Najruzniji volani ikada

Post by konektovan »

supercali wrote:Zasto bi ajkulu zvali zaba kad ima svoje ime?
Ja sam jedino siguran da u Hrvatskoj vecina ljudi zove DS zaba, dok je kod nas situacija potpuno drugacija. Vecina kaze ajkula za Ds.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#115 Re: Najruzniji volani ikada

Post by supercali »

konektovan wrote:
supercali wrote:Zasto bi ajkulu zvali zaba kad ima svoje ime?
Ja sam jedino siguran da u Hrvatskoj vecina ljudi zove DS zaba, dok je kod nas situacija potpuno drugacija. Vecina kaze ajkula za Ds.
Pa upravo to kao sto hrvati nesto zovu svojim nekim nadimkom bosanci svojim i srbi svojim pa dodjes u situaciju da ti na moru recimo ovaj kaze ja tu y stvar koristim tako a ti ga pitas a sta ti je to i on ti objasni a ti onda ma to ti je kod nas x i sl samo sto se konkretno u nasem primjeru vec zna otprilike sta znaci i ajkula i zaba samo onda ostane dilema koji je koji i otkad do kad
User avatar
konektovan
Posts: 40640
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#116 Re: Najruzniji volani ikada

Post by konektovan »

Respo, on ima svoje originalno ime ds, a zaba i ajkula su nadimci, i sto se mene tice tu nema dileme, sve je jasno k'o dan. :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#117 Re: Najruzniji volani ikada

Post by supercali »

konektovan wrote:Respo, on ima svoje originalno ime ds, a zaba i ajkula su nadimci, i sto se mene tice tu nema dileme, sve je jasno k'o dan. :mrgreen:
Ma jasno ko dan originalno ime
Govorimo o nadimcima kec dujo spacek ajkula peglica fico itd
citroen xm
Posts: 18129
Joined: 17/04/2012 22:57

#118 Re: Najruzniji volani ikada

Post by citroen xm »

Što se tiče mog nadimka, na Goranovu žalost on ostaje.

A što se tiče ajkula/žaba, umij se Gorane, možda i progledaš.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#119 Re: Najruzniji volani ikada

Post by tempuser »

konektovan wrote:
supercali wrote:Zasto bi ajkulu zvali zaba kad ima svoje ime?
Ja sam jedino siguran da u Hrvatskoj vecina ljudi zove DS zaba, dok je kod nas situacija potpuno drugacija. Vecina kaze ajkula za Ds.
To je poenta, a kad sve to saberes dobijes da se oba nadimka koriste za DS bez obzira na generaciju!
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#120 Re: Najruzniji volani ikada

Post by supercali »

Poenta je da u hr zovu zaba skoro sve ds-ove a kod nas prvu generaciju zaba drugu qjkula sto se vidljivo po farovima al ti to neces da priznas i to je problem
citroen xm
Posts: 18129
Joined: 17/04/2012 22:57

#121 Re: Najruzniji volani ikada

Post by citroen xm »

Ma on nam je najpametniji, gdje će priznati da je napravio grešku, kako njegov ego to da podnese!?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#122 Re: Najruzniji volani ikada

Post by direstraits0078 »

citroen xm wrote:Ma on nam je najpametniji, gdje će priznati da je napravio grešku, kako njegov ego to da podnese!?

Jer velik sam i svi ste sića, u principu ste niža bića...

:mrgreen:
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#123 Re: Najruzniji volani ikada

Post by basicm »

Sta je pravilno: Irak ili Iran?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#124 Re: Najruzniji volani ikada

Post by supercali »

basicm wrote:Sta je pravilno: Irak ili Iran?
Mezopotamija
User avatar
Industrialyzer
Posts: 4839
Joined: 11/06/2011 23:51

#125 Re: Najruzniji volani ikada

Post by Industrialyzer »

Nije ni ajkula ni zaba nego Livno!
Post Reply