Najmracnije doba ljudske povijesti

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
vet
Posts: 444
Joined: 21/07/2003 00:00

#76

Post by vet »

Izvod iz knjige: Secret History of the World, Laura Knight - Jadczyk:
Zakon vjerovatnoće nam kaže da bez jednog inteligentnog upliva, 50% događaja u svijetu bi vodilo dobru i prosperitetu čovječanstva. Gledajući čisto mehanički, život na našoj planeti bi težio nekoj vrsti ravnoteže, odnosno - ekvilibrijumu.

Kad bi unosili inteligentne odluke, imajući na umu one koje bi vodile ka dobru svih nas, onda bi najmanje 70% događaja koji bi se dešavali bili pozitivne prirode. To znači da bi čovječanstvo vremenom uznapredovalo do jednog egzistencijalnog stanja gdje bi nam se dobre i pozitivne stvari u životu dešavale mnogo češće nego negativne i loše. Ratovi i raznorazni sukobi u svijetu bili bi rijetkost, najmanje 70% populacije imalo bi propisnu medicinsku i socijalnu zaštitu, krov nad glavom i dovoljno zdrave hrane tako da bi rijetko mogli čuti da je neko umro od neke bolesti ili od gladi.

Činjenice su međutim skroz drugačije. Više od 840,000,000 ljudi na Zemlji pati od gladi. To je oko 3 puta više nego što je populacija cijele USA. Ta hronična, neprekidna glad ubija preko 8 miliona ljudi godišnje. Tri od pet ljudi koji umru od gladi su djeca mlađa od 5 godina.

Prema “Istorijskom Atlasu 20-tog Vijeka”, u samo zadnjih 100 godina umrlo je 2 milijarde ljudi što od posljedica rata, tiranije ili katastrofa koje su prouzrokovali ljudi. Kad ovu cifru podjelimo na broj umrlih u komunističkim zemljama i one koji su umrli u kapitalističkim zemljama, ta brojka je skoro ista, čak se može da kaže da je ona nešto malo manja u zemljama sa komunističkim režimima, što može da bude iznenađenje za one koji misle da je kapitalistički sistem - prava stvar. “Po njihovim plodovima poznaćete ih”.

Kad pogledamo statistiku mortaliteta koji nije u vezi sa ratovima i katastrofama, možemo da vidimo da je veoma teško dobiti cifre u aktuelnim brojevima jer su statistički podaci većinom izraženi u procentima. Stvarni broj umrlih se čini toliko užasnim, da čovjek dobije utisak da ovakav način kalkulacije nije slučajan, jer se time namjerno pokušava izbjeći suočavanje s činjenicama. Jedna stvar koju sasvim sigurno znamo je ta, da su kardio-vaskularne bolesti vodeći uzrok smrti u 31-oj od 35 zemalja, na zapadnoj hemisferi. Najveći mortalitet zabilježen je u zemljama: USA, Kanadi, Argentini, Čileu, Urugvaju itd. Mortalitet, kao posljedica ovih bolesti, sada se naglo povećava i u zemljama Centralne Amerike i Kariba, koje sve više i više potpadaju pod uticaj zapadnog kapitalizma.

Ono o čemu sada pričamo je jedna “tiha” statistika naše sadašnje realnosti. Ni sada nije lako zaboraviti da je samo u Drugom Svjetskom ratu bilo 65 miliona mrtvih, a šta da kažemo za ove brojke koje su i danas u stalnom usponu, dok medija o svemu ovome šute, a istovremeno nas zasipaju svakojakim glupostima i senzacionalističkim limunadama?

***

Samo još da dodam da je prema poslednjim procjenama, SAMO u Iraku usljed posljedica američke agresije, do sada izgubilo život između 655 hiljada, pa do milion ljudi: http://www.informationclearinghouse.inf ... e17388.htm

Šta je još od podataka potrebno da bi se dokazalo da živimo u namračnijem i najkrvavijem periodu naše istorije?!


Pozdrav
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#77

Post by CiCiban »

he had red once about this Texas oilman dude, who had specified in his will_ that he be buried in a brand new Cadillac Coupe de Ville___sitting behind the wheel.
they did it, too. dug the hole with a payloader and lifted the car in with a crane
:cry: oVVajjj
jedan dupli fasizam molitju
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#78

Post by zzzzz »

rikardoreis wrote:
zzzzz wrote:Ja bih se vratio u Tvrtkovu Bosnu da mu sanem, da ne salje zalud vojsku na Kosovo :D


Nevezano za to, u kojem vijeku se mi dovukosmo na Balkan. Je li to bio sesti vijek?

ako smo Iliri, onda se nismo ni dovlacili :D :)
Dominantno smo Slaveni, tog sam ubjedjenja
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#79

Post by StLouis »

zzzzz wrote:
rikardoreis wrote:
zzzzz wrote:Ja bih se vratio u Tvrtkovu Bosnu da mu sanem, da ne salje zalud vojsku na Kosovo :D


Nevezano za to, u kojem vijeku se mi dovukosmo na Balkan. Je li to bio sesti vijek?

ako smo Iliri, onda se nismo ni dovlacili :D :)
Dominantno smo Slaveni, tog sam ubjedjenja
Jasta, Iliri smo :-) samo pogledajte u nosove bosanaca i hercegovaca i vidjet cete da smo oliti poljaci oliti ukrajinci(velika vecina)
rikardoreis
Posts: 1957
Joined: 03/08/2006 00:01
Location: ulica san martin, buenos aires

#80

Post by rikardoreis »

ja samo ne bi iskljucio mogucnost mijesane krvi...mislim da su se stopili jedni s drugima...jedan od pokazatelja za to je i sacuvan veliki broj ilirskih toponima...npr.Dalmacija

ok, nosevi su od kozaka :D , merhametluk od osmanlija, a odakle nam tersluk? :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#81

Post by StLouis »

rikardoreis wrote:ja samo ne bi iskljucio mogucnost mijesane krvi...mislim da su se stopili jedni s drugima...jedan od pokazatelja za to je i sacuvan veliki broj ilirskih toponima...npr.Dalmacija

ok, nosevi su od kozaka :D , merhametluk od osmanlija, a odakle nam tersluk? :D
sta je to tersluk? :D nikad cuo :-)
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#82

Post by Kwaheri »

Maksim wrote:
Danko_Bananko wrote:
Svemirski_Jebach wrote:danko druze, to je meni se cini previse liberalno...mislim da bi za tebe primjerenije bilo u afganistan prije invazije :D :D :D (sala mala)

Ja bih otisao u babilon u 3. milenij p.n.e.
Jesi cuo kad za Omera r.a ?

On ti je liberal zesci bio isto... e tu bi ja volio doci, El Faruk ( pravedni ) halifa, u zakrpanoj odjeci hoda, al kad neko pocne pametovati, bichem po gnjatima ( sve, pa cak i svog sina jednom prilikom ) :D

Omera klonirat :D

Da, i nemas se sta saliti sa Afganistanom prije invazije. Nije valjda da ocekujes da cu ja rec koju protiv svoje brace Talibana ?
Nikad vallahi
Taj Omer, zar to nije onaj biseksualac kako ga siiti predstavljaju? :lol:
ne rece li danko liberal... :D
a jel to biseksualci ne mogu biti pravedni? ili se njima to dugme iskljucuje ... zbog seksualne orijentacije :oops:
Post Reply