Najljepsi gradic u Hercegovini

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#126 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Toto »

Fala Vi! Makar da me zelja mine.
Ima li jos Ali-pasinih maslina na Maslinama? :D
User avatar
thedubliners
Posts: 2
Joined: 13/02/2017 00:11

#127 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by thedubliners »

zna li neko možda kolika je cca cijena stanova u novogradnji u čapljini ? srdačno vas pozdravljam :kiss:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#128 Re:

Post by Connaisseur Karlin »

FortunaBela wrote:Image

I ovoga.... :)
definitivno POCITELJ :thumbup: :-D
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#129 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Euridika »

asurbanipal wrote:
Toto wrote:
Euridika wrote:Treba malo inovirati slike Stoca, obnovljeni Stari grad, centar i sl. Ja ih imam dosta, ali slabo čisto pejzažnih. Možda na proljeće uradim nove slike, kad ozeleni, nije isti dekor sad zimi. :)
Meci, ko ce docekat proljece. U Uzinovicima i nema zelenila. :D

Slikano pretprošli vikend :mrgreen:
Evo nešto slika, od prošle godine... :D
Uskoro ću postaviti nove, čim uslikam.


Stari grad Vidoški i pogled na Stolac i Vidovo polje
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#130 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Connaisseur Karlin »

Euridika, odlicne fotke starog grada :thumbup: :-D


Image
Nekad je imao trinaest tornjeva u 17. stoljeću, a to je bio jedan od najbolje utvrđenih gradova u Hercegovini. Sastoji se od deset zidova, brašno ostava, stambenih zgrada i džamija. Džamija je pretrpjela razaranja 1906.
Ostaci kasnoantičke konstrukcije su pronađeni na sjevernoj strani grada (kule I-IV). Glavna struktura bedema sastoji se od zidova građenih u slojevima pomoću opus incertum građevinske tehnike, tipično za 4. stoljeće na ovim prostorima. Tlocrt ove kasnoantičke utvrde prikazuje elemente grčkoe zgrade u helenističkoj tradiciji.
Vidoški grad se prvi put spominje u povelji datumi, 19. veljače 1444. godine, kao vlasništvo Stjepana Vukčića Kosače.
Srednjovjekovni sloj grada pokriven sa strukturama koje potječu iz doba Austro-Ugarske. Stolac je postao dio Osmanskog carstva 13. lipnja 1465, a dio Austro-Ugarske Monarhije u kolovozu 1878. Utvrda je popravljena i pripojena prije 1888.
izvor: http://herzegovina.travel/bih/
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#131 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Euridika »

Connaisseur Karlin wrote:Euridika, odlicne fotke starog grada :thumbup: :-D
...
Hvala. :-D
Evo ih još par iz druge perspektive...

Image
Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#132 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Connaisseur Karlin »

Euridika wrote:
Connaisseur Karlin wrote:Euridika, odlicne fotke starog grada :thumbup: :-D
...
Hvala. :-D
Evo ih još par iz druge perspektive...

Image
uh,izabrah prvu fotku :-D odlicna hvala :thumbup: :-D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27541
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#133 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by JoseMujica »

od gradića teško je odlučiti Stolac ili Trebinje :?


jebga Počitelj je lijep, al nije gradić već selo
User avatar
Doda37
Posts: 1697
Joined: 29/06/2007 23:11

#134 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Doda37 »

JoseMujica wrote:od gradića teško je odlučiti Stolac ili Trebinje :?


jebga Počitelj je lijep, al nije gradić već selo
mjesna zajednica
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#135 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by lmo »

trebinje .... izuzetno ugodan grad...pozitivna atmosfera, lijepa okolna priroda :thumbup:

pocitelj...je lijep...starine i to...ali ne nudi nista drugo...u kombinaciji sa posjetom mogorjelu, hutovom blatu i kravicama.... odlicno provedeno vrijeme....

capljina je divan gradic za zivot :) sve ti je pod ruku....kao iz one zosterove....blizu mi je more, blizu mi planina, kalifornija....ima najbolju klimu od svih hercegovačkih kasaba :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#136 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by KENJAC »

Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#137 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Banksy »

Istina. Ljeti, vrlo lijep, iznenađujuće čist i uredan, pristojan i lijep svijet, krasna okolina, i velike, velike gužve i brda turista. To je ono što oko vidi. Kako je kome živjeti dole, drugo je pitanje.
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#138 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by bjelave »

KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
Spominjati multikulturalnost u tom kontekstu, hvaliti se time da ljudi koji su brutalno protjerani, pobjegli ispred cetnickog noza, posjecuju grad sada ljeti kao stranci zaista je licemjerno i zalosno.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#139 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by KENJAC »

bjelave wrote:
KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
Spominjati multikulturalnost u tom kontekstu, hvaliti se time da ljudi koji su brutalno protjerani, pobjegli ispred cetnickog noza, posjecuju grad sada ljeti kao stranci zaista je licemjerno i zalosno.
Nemoj lupat ! Ako nemas sta o samom gradu , nemoj onda! Procitaj ponovo sta sam napisao.
bjelave
Posts: 3944
Joined: 20/01/2010 09:34

#140 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by bjelave »

KENJAC wrote:
bjelave wrote:
KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
Spominjati multikulturalnost u tom kontekstu, hvaliti se time da ljudi koji su brutalno protjerani, pobjegli ispred cetnickog noza, posjecuju grad sada ljeti kao stranci zaista je licemjerno i zalosno.
Nemoj lupat ! Ako nemas sta o samom gradu , nemoj onda! Procitaj ponovo sta sam napisao.
Ne podvaljuj na ovakvim temama i ostavi se propagande.
Da, procitan si. A procitao sam i sta si napisao.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#141 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by KENJAC »

E , kad je tako , sad ostavi ljude da komentarisu ljepote gradova !
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#142 Re:

Post by pustopoljina »

King Kikapu wrote:
kicky wrote:U Počitelju se ima šta vidjeti. Stvarno je lijep. Čapljina je lijepo uređena, a tu je u blizini Mogorjelo pa se i tu ima šta vidjet.
međugorje i čitluk...prije par godina to su bili gradovi sa najvise neona po glavi stanovnika...a jedna od tribina stadiona u čitluku bila je velika kao centar grada...ne znam kakva je situacija danas :-D
meni medjugorje bas nije lijepo, neka novogradnja, zakrcene ulicice, dobra cesta...nikakav osjecaj da si u hercegovini ali citluk vec jeste...u citluku su bili i dobri domacini, pa sam mozda subjektivna. osjeca se nekako kao da tu ljudi zive i rade, da ima desavanja i zivota, a mirise jug.
pocitelj je jos ljepsi, ali osim onog starog grada, nekako ne stekoh utisak da je to "gradic", nekako je sav "u prolazu".
do capljine cu tek ici, nadam se.
prema sjeveru...konjic...valjda sto sam bas bila bez ikakvih ocekivanja, bas me lijepo iznenadio, preslatko mjesto, fin narod, ima gdje sjesti, jesti, pogled lijep...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#143 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by pustopoljina »

KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
kontam bas u septembru trebinje, stolac, capljinu i neum vidjeti.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#144 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by KENJAC »

pustopoljina wrote:
KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
kontam bas u septembru trebinje, stolac, capljinu i neum vidjeti.
Septembar je najljepsi za penzionere. Avgust je pun dogagadjanja ali, opet tad imas najvece guzve na granici, ako mislis do mora. Za Capljinu i Stolac ti je dovoljan jedan dan, za Trebinje nije. Ako te sta detaljnije interesuje pitaj. Ja sam odusevljen tim gradom i okolinom .
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#145 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by pustopoljina »

KENJAC wrote:
pustopoljina wrote:
KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
kontam bas u septembru trebinje, stolac, capljinu i neum vidjeti.
Septembar je najljepsi za penzionere. Avgust je pun dogagadjanja ali, opet tad imas najvece guzve na granici, ako mislis do mora. Za Capljinu i Stolac ti je dovoljan jedan dan, za Trebinje nije. Ako te sta detaljnije interesuje pitaj. Ja sam odusevljen tim gradom i okolinom .
nadjem te kad konkretizujem plan, za sada imam u planu sedam dana...a penzioner sam, tim se dicim :D
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#146 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by KENJAC »

pustopoljina wrote: nadjem te kad konkretizujem plan, za sada imam u planu sedam dana...a penzioner sam, tim se dicim :D
Sta se foliras , i ja cu u penziju za 20 godina :lol: :lol: ....ako u medju remenu ne pomjere granicu na 86 godina radnog staza ili 116 godina zivota !
Boletus edulis
Posts: 280
Joined: 27/02/2012 18:51

#147 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Boletus edulis »

KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
A za to su zasluzni mozda Srbi ili vlasti Rs? Koga ti foliras?

Srbi su sami napustili i prodali svoje stanove i imanja po Sarajevu.Slusali Karadzica,Krajisnika,htjeli pucati po gradu.Bosnjaci Trebinja su silom oruzja protjerani iz svojih stanova i imanja u Rs,pogotovo iz Trebinja.Kraj rata u Trebinju nije docekao niti jedan Bosnjak niti dzamija. Ljudi dosli da postave kamen temeljac za dzamiju pa ih napali cetnici i komsije ,sve ima snimljeno.I o kakvoj ti multieticnosti pricas?

nemaju svi amenziju.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#148 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by rumenige_brajtner »

Trebinje je u ubjedljivo najljepši grad u Hercegovini. Stolac je odron, uglavnom zbog idiota koji žive u njemu. Tamo se dan danas zna ko u kojoj kafani sjedi..
User avatar
Tigar1
Posts: 443
Joined: 24/10/2012 17:38

#149 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by Tigar1 »

KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !

Kako da ne, kad je džuma ne smije se čuti ezan već se uči unutra u džamiji, nabijem ja tu multietničnost jarane!
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#150 Re: Najljepsi gradic u Hercegovini

Post by pustopoljina »

KENJAC wrote:Otidjite u Trebinje. Budite jedan dan. Razgledajte i slikajte. I Trebinje i okolinu . Onda napisite par rijeci ovdje.
Da , i jos nesto. Nije bitno za ljepotu grada ali je sigurno bitno za gard koji neki imaju prema , tamo nekom Trebinju. Naime od Maja do sredine Septembra je sigurno naj multietnickiji grad u BiH !
ovo si jako nezgrapno formulirao.
bolje da si napisao da svi koji nisu pravoslavni najbolji period za posjete imaju od maja do septembra, jer najmanje upadaju u oci :)
ovaj shitstorm nije potreban na temi, inace cemo za najljepsi hercegovacki gradic morati birati nesto na malti.
Post Reply