Najljepsa dzamija u Sarajevu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Najljepsa dzamija u SArajevu

Begova
43
33%
Kralja Fahda
22
17%
Carsijska
9
7%
Alipasina
43
33%
Istiklal
13
10%
 
Total votes: 130

ragib
Posts: 2382
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 Najljepsa dzamija u Sarajevu

Post by ragib »

Mislim sa duhovne strane, estetske, i jacinu dzemata....

Svaka ima nesto najbolje, Sve u svemu meni je Carsijska favorit,
Begova ima najvecu tradiciju i vecinom se skupljaju malo poznatiji ljudi.

Kralj FAHd, nema tu tradiciju ali kazu da imaju najaci i najmladji dzemat, Lijepo je to vidjeti, Neki kazu da je centar Islama u evropi, Cesto se i na hutbama govori o politici ali tako i treba, mora se i neko zauzimati za muslimane.

Carsijska najvise mi se svidja malena, mozes najbolje smiraja naci hafiz ef. Cajlakovic uci Kur'an mekkanskim stilom sto mi se jako dopada.


Alipasinu dzamiju volim posto sam prve dzume klanjao u ovoj prelijepoj dzamiji.

Istiklal dzamija kazu da moze najvise klanjaca primiti(oko 5.000)
Sve s dzamije lijepe, ali su mi ove nesto posebno drage
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#2 Re: Najljepsa dzamija u Sarajevu

Post by progDVB »

ragib wrote:Istiklal dzamija kazu da moze najvise klanjaca primiti(oko 5.000)
Koja ti je ovo dzamija?
ragib
Posts: 2382
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#3

Post by ragib »

progDVB brate to ti je ona na otoci.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#4

Post by progDVB »

ragib wrote:progDVB brate to ti je ona na otoci.
Thanks prijatelju :)

Ja sam mislio da dzamija Kralj Fahd moze primiti najvise vjernika.
Last edited by progDVB on 15/05/2004 01:54, edited 1 time in total.
Glumica
Posts: 590
Joined: 15/03/2002 00:00
Location: Sarajevo

#5

Post by Glumica »

ferhat pasina meni ubjedljivo najdraza, pa onda alipasina
Engram
Posts: 528
Joined: 16/03/2004 22:18
Location: Šeher Sarajevo
Contact:

#6 Re: Najljepsa dzamija u Sarajevu

Post by Engram »

ragib wrote:
Kralj FAHd, nema tu tradiciju ali kazu da imaju najaci i najmladji dzemat, Lijepo je to vidjeti, Neki kazu da je centar Islama u evropi
:-) daj ba ragibe

centar vehabizma u evropi...

sve ostalo si rekao lijepo..
ragib
Posts: 2382
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#7

Post by ragib »

treba imati i borbene vjernike dragi brate engrame kao sto su oni, ne daj Boze rata, kako se samo nevjernici boje njih. Slucaj SA Nezimom Halilovicem koji je mnogo sta doprinjio odbrani bosnjaka muslimana
Monya
Posts: 100
Joined: 01/05/2004 10:36
Location: Montenegro

#8

Post by Monya »

stochar wrote:Careva
B e g o v a !
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#9

Post by JBT »

"treba imati i borbene vjernike dragi brate engrame kao sto su oni, ne daj Boze rata, kako se samo nevjernici boje njih. Slucaj SA Nezimom Halilovicem koji je mnogo sta doprinjio odbrani bosnjaka muslimana"


-Imam jeftinog exploziva, ako kome treba. Odlican kvalitet, velika razorna moc. Vec postavljen u nosace za oko prsa i stomaka. Nosaci uradjeni od bezmirisnog materijala tako da ga psi ne mogu osjetiti. Posebno podoban za aktiviranje na otvorenim prostorima. Jedina mana: nije selektivno, ubija bez obzira na naciju i vjeru.
Cijena: sitnica.
AhMeT
Posts: 189
Joined: 23/02/2004 00:00

#10

Post by AhMeT »

zar nemate slike ??
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#11

Post by Fair Life »

JBT wrote:-Imam jeftinog exploziva, ako kome treba. Odlican kvalitet, velika razorna moc. Vec postavljen u nosace za oko prsa i stomaka. Nosaci uradjeni od bezmirisnog materijala tako da ga psi ne mogu osjetiti. Posebno podoban za aktiviranje na otvorenim prostorima. Jedina mana: nije selektivno, ubija bez obzira na naciju i vjeru.
Cijena: sitnica.
Biznis je biznis. Mislim da se ne bi previse namuciti da bi dosao do potencijalnih kupaca spremnih za diskretne razgovore u vezi prodaje. Jos kakav mali poligon za demonstraciju i nekoliko demonstratora ... i nema da nema.

Roba je u svakom slucaju kurentna.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#12

Post by progDVB »

Fair Life wrote:
JBT wrote:-Imam jeftinog exploziva, ako kome treba. Odlican kvalitet, velika razorna moc. Vec postavljen u nosace za oko prsa i stomaka. Nosaci uradjeni od bezmirisnog materijala tako da ga psi ne mogu osjetiti. Posebno podoban za aktiviranje na otvorenim prostorima. Jedina mana: nije selektivno, ubija bez obzira na naciju i vjeru.
Cijena: sitnica.
Biznis je biznis. Mislim da se ne bi trebao truditi da bi dosao do potencijalnih kupaca spremnih za diskretne razgovore.

Roba je u svakom slucaju kurentna.
Mislim da ovakvim komentarima nije mjesto na temi "Najljepsa dzamija"
Fair life, ako se vrijedjas na pomen necijih punica, pokusaj postovati i cinjenicu da ovdje ima ljudi kojima dzamija ne predstvalja ono sto bi se iz tvojih komentara moglo zakljuciti. Ne daji "doprinos" onome sto sa druge strane kritikujes.
Ako zelis temu u duhu razgovora kako ga ti sada vodis, otvori novi topic.
Last edited by progDVB on 15/05/2004 14:15, edited 2 times in total.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#13

Post by progDVB »

ragib wrote:treba imati i borbene vjernike
Ragibe, pokusaj i ti biti malo umjereniji.
Ovakvi komentari samo daju povoda nekima da napadaju ono sto mrze.
Mislim da tvoje poznavanje Islama prevazilazi neka jeftina prepucavanja u ovom maniru, i mislim da ako iskoristis svo svoje znanje, mozes ostaviti puno bolji utisk o Islamu onima koji o istom nista ne znaju.
Mislim da si osoba koja je privrzena Islamu i islamskom ucenju, i mislim da Islamu zelis samo dobro, tako da je dovoljno samo slijediti ucenje vjere kojoj si privrzen. U njoj ima dosta toga lijepog sto mnogi ne znaju.
Bolje je da budes njen promotor, nego da drugima dajes razloga da istu napadaju, sevapnije je.
ragib
Posts: 2382
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#14

Post by ragib »

ProgDVB nisam bas tako mislio kako si i mozda shvatio. Mi kao muslimani iz Bosne smo do sada dozivjeli deset genocida koliko je meni poznato, nedaj Boze da komsije opet zapucaju(ovo je balkan), Mi kao muslimani smo jako naivni, vjerujemo drugima, medjusobno se ne pomazemo itd.
REkoh bilo je stotinjak dzamija u Beogradu gdje su sada?Mozda ovu sudbinu ceka i Sarajevo??
Last edited by ragib on 15/05/2004 14:56, edited 1 time in total.
Kolosus
Posts: 16
Joined: 23/03/2004 22:09
Location: Donja Livada

#15

Post by Kolosus »

Selam people...
Odmah da se izjasnim za najljepšu džamiju...najprije Careva, estetski, Čaršijska rad Čajle normalno, a opet u Fahdovu volim otići jer je uvijek puna, koliko god se to nekome ne sviđalo. Složio bih se da imaju vjerovatno najjači džemat. Zli jezici nemaju šta tražiti, ko je napadao kada su Muderris & co branili Bosnu dok su drugi šetali po Dresdenu, Munchenu, Oslu i Stockholmu? Lahko je sada, a kad se sutra zarati, što da se razumijemo nije nemoguće, ko će ostati da brani ovu jadnu Bosnu?
Ljudi koje danas nazivamo "vehabijama" i ostalim pogrdnim imenima. De ba...malo tolerancije!
ragib
Posts: 2382
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#16

Post by ragib »

Hadzija uvijek sam cijenio tvoje komentare, vidimo se ako Bog da veceras u tabackom. :P
omcho
Posts: 35
Joined: 14/05/2004 12:49
Location: Sarajevo

#17

Post by omcho »

meni je najljepša Alipašina Dzamija,zato sto je mala i toliko Arhitetonski jednostavna i ima gotovo sve one oblike satrog Turkog vremena.A još ima i to da je ostala skoro netaknuta otakako je napravljena,samo eto ona fontana sto je ubacena nova,ja da sam se pitao ja bi ostavio onu staru,ako se iko sjeca one stare fontanice kako je bila lijepa.Sve u svemu moj favorit je ALIPAŠINA DZAMIJA. :-D :) :-D
dariosa
Posts: 512
Joined: 03/05/2003 00:00

#18

Post by dariosa »

Alipašina bez konkurencije u Sarajevu...
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#19

Post by Kwaheri »

ALIPASINA... u vrlo jakoj konkurenciji...
ragib
Posts: 2382
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#20

Post by ragib »

Alipasina
Image


Image
Kraljfahd
Image

Begova
Image


Carsijska
Image
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#21

Post by Ivy »

Careva dzamija...

Ako si vec pravio anketu trebao si onda vecinu dzamija staviti jer i ove manje dzamije [Vratnik, Bistrik itd.] imaju svoju draz i ljepotu. Nije sve u velicini i imenu... Za Ramazan, kad se kandilji upale, sve su dzamije kao zvijezde na nebu...ne mozes tek tako, od svih dzamija u Sarajevu, izabrati 5-6 i pitat forumase koja je najljepsa...

--> isto tako ne mozes uvrstiti [ni arhitektonski ni kulturno] dzamije koje ne pripadaju bosanskoj tradiciji jer se ne mogu porediti [dzamije na Otoci i Nedzaricima]...Nema poredjenja izmedju Begove dzamije i dzamije Kralja Fahda jer je prva starija bar 500 godina, ima dusu, tradiciju i Bosnu u sebi. Druga je samo beton i cudo moderne arhitekture [blago receno]...

Izvini na iskrenosti...
ragib
Posts: 2382
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#22

Post by ragib »

Ako si vec pravio anketu trebao si onda vecinu dzamija staviti jer i ove manje dzamije [Vratnik, Bistrik itd.] imaju svoju draz i ljepotu. Nije sve u velicini i imenu... Za Ramazan, kad se kandilji upale, sve su dzamije kao zvijezde na nebu...ne mozes tek tako, od svih dzamija u Sarajevu, izabrati 5-6 i pitat forumase koja je najljepsa...
----------------------------------------------------------------------------------
Ok uvazavam odgovor




Nema poredjenja izmedju Begove dzamije i dzamije Kralja Fahda jer je prva starija bar 500 godina, ima dusu, tradiciju i Bosnu u sebi.
-------------------------------------------------------------------------------
Mislim sa duhovne strane, estetske, i jacinu dzemata....

Znaci i jacina dzemata ulazi u obzir, IMAM, i meni se vise dopadaju starije, ali je i lijepo vidjeti kad u Istiklal dzamiji klanjaju 5.000 dusa, ili kad recimo neka dzamija ima sportske sale, citaone, fis.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#23

Post by progDVB »

ragib wrote:ProgDVB nisam bas tako mislio kako si i mozda shvatio. Mi kao muslimani iz Bosne smo do sada dozivjeli deset genocida koliko je meni poznato, nedaj Boze da komsije opet zapucaju(ovo je balkan), Mi kao muslimani smo jako naivni, vjerujemo drugima, medjusobno se ne pomazemo itd.
Rekoh bilo je stotinjak dzamija u Beogradu gdje su sada?Mozda ovu sudbinu ceka i Sarajevo??
Ne zamjeri na mom komentaru. Nisam nista lose mislio, samo sam htio da kazem da onaj tvoj komentar nije bio dovoljno jasan, i da neki iz njega nisu mogli izvuci zakljucak da ti mislis na odbrambenu funkciju ljudi o kojima si pisao. Bez obzira na sve to, ja i dalkje mislim da je tvoje poznavanje Islama toliko, da na ovom podforumu mozes djelovati promotivno. Neki ljudi neke tvoje komentare pogresno protumace i izvuku iz njih ono najgore a to samo nanese stetu onome u sta ti vjerujes. U svakom slucaju, nista mi ne zamjeri, jer mislim da znas da ni ovim a ni proslim komentarom nisma mislio nista lose.
!smar
Posts: 28
Joined: 21/03/2004 18:30
Location: ssauga, Canada | SA, BiH
Contact:

#24

Post by !smar »

Alipasina!!
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#25

Post by winetou »

Glasah za Fahda :D
Image
Post Reply