Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Najjadnije mjesto u BiH

Skender Vakuf
31
5%
Vareš
166
27%
Ilijaš
31
5%
Donji Vakuf
18
3%
Kladanj
30
5%
Olovo
43
7%
Bos. Gradiška
20
3%
Bos Grahovo
146
23%
Novi Travnik
23
4%
Zenica
115
18%
 
Total votes: 623

User avatar
Ja_Ja
Posts: 2633
Joined: 07/03/2006 06:59
Location: tamo daleko...

#1176 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Ja_Ja »

Pitari se nafatali Zenice i ne pustaju. Zenici danas fale dvije stvari; Vizija da formulise historijsko naslijedze koje ima u vizuelno/turisticki identitet grada. Da pozicionira Bilino Polje, Kulin Bana, Vranducku Tvrdjavu, samu drzavnost nase zemlje kroz samokreirane sadrzaje (historijski park, spomenici, replike tvrdzava, itd, itd.), te nekog sa velikim m....a, da otvori grad za investicije i pristup kapitala bez poteskoca. Rahmetli gradonacelnik Smajlovic se previse ucahurio u interesne grupe i neke projekte sto svojom voljom sto losim savjetima onih oko njega, da nije mogao na kraju da mirno odseta od projekta poput gasne elektrane i dovede paru iz Kaknja, ili da ne razmislja o Zenici kao nekom centru u kojem zemljiste za neku novu firmu kosta i do nekoliko miliona. Zenica place za investicijama a investicijama se ne gleda u zube, daj onim s parama sve sto im treba da krenu i onda ih polahko vremenski regulisi i uvodi okvire koji odgovaraju.

Iznenadjen sam danasnjim clankom na klixu o prosjecnim platama, tj. veoma niskom prosjeku u Tesnju koji slovi za privredno cudo. Ocito da plate ne prate rezvoj, ili se mozda radi o skolskom primjeru kapitalizma/izrabljavanja radne snage?!?
palermo
Posts: 22337
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#1177 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by palermo »

stakasa wrote:
cyprus wrote:Neki dan bijah u Bosanskom Grahovu... Prizor iz samog centra:

Image

O kakvoj Zenici vi pričate? :-) :-)
Joj uzasa.
Ko ovo drzi
Bio sam više put u Grahovu. Imao nekog posla i sretao se sa ljudima. Nađe se tu i pokoji čovjek srednjih godina pa čak i poneki omladinac. I uvijek nakon toga sebi postavim pitanje, koji je jad njih natjerao da se vrate u Bosansko Grahovo.

Usput kao odgovor na pitanje, Grahovo pripada Kantonu 10 (dakle većinskom hrvatskom kantonu) ali svi, mislim gotovo svi, su povratnici Srbi. Što bi se reklo, ne pripada nikome...niti ga ko hoće
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#1178 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Ajatolah_ »

Ja_Ja wrote:Iznenadjen sam danasnjim clankom na klixu o prosjecnim platama, tj. veoma niskom prosjeku u Tesnju koji slovi za privredno cudo. Ocito da plate ne prate rezvoj, ili se mozda radi o skolskom primjeru kapitalizma/izrabljavanja radne snage?!?
Šta si mislio, da je raja po tešanjskim i goraždanskim proizvodnim pogonima masovno prijavljena na milju maraka...? A recimo u gorespomenutom Grahovu prosječna plata po ovoj listi blizu 1.000KM, a realno jad da ne može biti jadniji, jer nema nikakve industrije da spusti prosjek.
Ako već te podatke gledamo odvojeno, puno je vredniji podatak o stopi nezaposlenosti.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#1179 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by topcam »

Loulou wrote:
cyprus wrote:Neki dan bijah u Bosanskom Grahovu... Prizor iz samog centra:

Image

O kakvoj Zenici vi pričate? :-) :-)
Apsolutno! Prošla sam Bosnom (i Hercegovinom) uzduž i poprijeko, ali nešto strašnije i jadnije od Bos. Grahova nisam vidjela i osjetila.
Tamo je vrijeme stalo 1996. Noću je grobna tišina. Jeza te prođe.
:run:
Sad jos reci da si zaspala.. ;-) :mrgreen:

Grahovo mora biti veca vukojebina od Kalinovika, ha se tu Princip rodio. Pa makar i Hitler u Kalinoviku vojsku sluzio (monarhija).
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1180 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by cyprus »

stakasa wrote:
cyprus wrote:Neki dan bijah u Bosanskom Grahovu... Prizor iz samog centra:

Image

O kakvoj Zenici vi pričate? :-) :-)
Joj uzasa.
Ko ovo drzi
Većina stanovništva su povratnici Srbi... Ipak, ovaj krst (ili bolje rečeno križ) je spomen poginulim hrvatskim vojnicima... Naime, opština pripada Kantonu 10 (lokalno zvanom Hercegbosanska županija), tako da je generalno gledano, ovo poklopljeno od strane HDZ-a za višeg nivoa, iako je načelnik iz SNSD-a... Interesantno je da je ovdje poslije rata bio jak i SDP (iako Bošnjaka nema ni na vidiku), mislim čak neko vrijeme da su bili i prva stranka, ali je u međuvremenu značajan dio članstva zbog razočarenja istupio... Ipak, koliko znam, SDP je još uvijek zastupljen u opštinskom vijeću...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1181 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Image

Ovo je Gacko, i veoma je jadno. Bio opet neki dan u prolazu, ulice išarane sa "Ratko Mladić", "Srbija", 4s itd. Fasade oronule, jbt to je grad u koji čak ni jbni Konzum u vidu piljare neće da dođe. Ljudi tmurni nekakvi, većina starijih, ima nešto omladine. Najbolji kafić u gradu je popločan onim pločicama iz kupatila, dobro je pa ima 2G signala kakva je situacija.

Malo obišao mahale opet, vidi se da su sve ulice izmjenjeni nazivi npr bila Humska sad je Miloša Obilića ili Draže M.. Nek im je Bog na pomoći, te ljude drže na povodcu isto male pse, pred izbore im daj malo hrane nek glasaju, onda nek ih nacionalizam hrani do sljedećih izbora, ionako mogu gladni sve izdržat. TE Gacko već propala (Vlada RS je uništila), mogu se komotno kolektivno iselit u susjedni Nikšić.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1182 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

Jednom sam prosao kroz Novi Travnik. Tuga me nekakva uhvatila, prije svega zbog onoga industrijskog kompleksa, vojnog. Sve prazno stoji, propada. I one zgrade usput, ne odrzava se. Bas jadno mjesto
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1183 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

stakasa wrote:Jednom sam prosao kroz Novi Travnik. Tuga me nekakva uhvatila, prije svega zbog onoga industrijskog kompleksa, vojnog. Sve prazno stoji, propada. I one zgrade usput, ne odrzava se. Bas jadno mjesto
Ne bi se baš složio sa tobom, al et. Situacija u Novom Travniku je puno bolja nego ono što si vidio samo prolaskom kraj kombinata Bratstva obilaznicom prema Bugojnu, a koje je ionako propalo i prije kraja rata. Srpska avijacija je 3 puta bombardovala sam kompleks i zadnji put su nanijeli totalnu štetu dijelu gdje se nalazila Kovačnica, tvornica mašina i hidraulike i dio alatnice. TO je sudbina svakog SOUR-a u bivšoj Jugi, meni je smiješno ovo sa Energoinvestom što se održava na aparatima već godinama, a u dubiozi je totalnoj.

Trenutno je situacija da TMiH još uvijek radi, jedan dio fabrike su preuzeli Slovenci i Njemci, CImos i ADK (varenje profila, pocinčavanje i slično), a sam grad i okolina su se orijentisali na poljoprivredu uglavnom (maline, organska proizvodnja), dok je u "hrvatskom dijelu" više aktuelna trgovina, zastupništva, kladionice, proizvodnja profila, građevinskog materijala i slično.

Nazvati jadnim grad gdje se već tradicionalno godinama rodi više ljudi nego što ih umre, u ovakvoj demografskoj situaciji, je u najmanju ruku diskutabilno. :-)
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1184 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by cyprus »

Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... A danas uz Vitez u katastrofalnom SBK-u jedini ima koliko-toliko pristojnu demografsku sliku... U čemu je fazon?
Last edited by cyprus on 24/05/2016 09:53, edited 2 times in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1185 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

studiorum_tuzlaensis wrote:
stakasa wrote:Jednom sam prosao kroz Novi Travnik. Tuga me nekakva uhvatila, prije svega zbog onoga industrijskog kompleksa, vojnog. Sve prazno stoji, propada. I one zgrade usput, ne odrzava se. Bas jadno mjesto
Ne bi se baš složio sa tobom, al et. Situacija u Novom Travniku je puno bolja nego ono što si vidio samo prolaskom kraj kombinata Bratstva obilaznicom prema Bugojnu, a koje je ionako propalo i prije kraja rata. Srpska avijacija je 3 puta bombardovala sam kompleks i zadnji put su nanijeli totalnu štetu dijelu gdje se nalazila Kovačnica, tvornica mašina i hidraulike i dio alatnice. TO je sudbina svakog SOUR-a u bivšoj Jugi, meni je smiješno ovo sa Energoinvestom što se održava na aparatima već godinama, a u dubiozi je totalnoj.

Trenutno je situacija da TMiH još uvijek radi, jedan dio fabrike su preuzeli Slovenci i Njemci, CImos i ADK (varenje profila, pocinčavanje i slično), a sam grad i okolina su se orijentisali na poljoprivredu uglavnom (maline, organska proizvodnja), dok je u "hrvatskom dijelu" više aktuelna trgovina, zastupništva, kladionice, proizvodnja profila, građevinskog materijala i slično.

Nazvati jadnim grad gdje se već tradicionalno godinama rodi više ljudi nego što ih umre, u ovakvoj demografskoj situaciji, je u najmanju ruku diskutabilno. :-)
Super onda, bas mi je drago da sam stekao pogresan dojam
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1186 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... U čemu je fazon?
Sto bi Jergovic rekao: suplja kurca.
Ima li Novi Travnik neko drugo, istorijsko ime a da nije Pucarevo :D
sumirprimus
Posts: 81451
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#1187 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by sumirprimus »

Ajatolah_ wrote:
Ja_Ja wrote:Iznenadjen sam danasnjim clankom na klixu o prosjecnim platama, tj. veoma niskom prosjeku u Tesnju koji slovi za privredno cudo. Ocito da plate ne prate rezvoj, ili se mozda radi o skolskom primjeru kapitalizma/izrabljavanja radne snage?!?
Šta si mislio, da je raja po tešanjskim i goraždanskim proizvodnim pogonima masovno prijavljena na milju maraka...? A recimo u gorespomenutom Grahovu prosječna plata po ovoj listi blizu 1.000KM, a realno jad da ne može biti jadniji, jer nema nikakve industrije da spusti prosjek.
Ako već te podatke gledamo odvojeno, puno je vredniji podatak o stopi nezaposlenosti.
jel to onaj tesanj pored jelaha??? :D
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#1188 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Rizvan »

cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... A danas uz Vitez u katastrofalnom SBK-u jedini ima koliko-toliko pristojnu demografsku sliku... U čemu je fazon?
Je li ono tvoje zanimanje usko povezano sa geografijom ili sam te zamijenio s nekim?

Pa valjda zato što su se u Novi Travnik prvi stanovnici počeli doseljavati 50-tih godina prošlog stoljeća. A doseljavali su se radnici, mlado reproduktivno stanovništvo, a ne dede i babe.

Ovo bi jedan geograf trebao znati. :-)
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1189 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... A danas uz Vitez u katastrofalnom SBK-u jedini ima koliko-toliko pristojnu demografsku sliku... U čemu je fazon?
Zašto je SBK katastrofalan? Zato što je klix napisao da su im je najniža plata ili što su zaduženi ko KS? Garant je to. :lol:

Ja ću ti reći da je SBK ispred ZDK (tu je negdje), BPK, Kantona 10, Posavine i USK, po svim privrednim segmentima i pokazateljima kvaliteta života. Nejse.

Visoki priraštaj je osnovni faktor kada želiš da neko mjesto okarakterišeš kao jadno. Po meni je jadno HI-Tech mjesto u Japanu u kojem nema djece za lijeka, a okolo hodaju programirani roboti psi. Danas u BiH je veoma teško naći mjesto gdje ljudi vole da se kefaju i prave djecu, jer to znači da tu kontaju i da žive, pa i da rade. Eto, to je fazon. :)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1190 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

Rizvan wrote:
cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... A danas uz Vitez u katastrofalnom SBK-u jedini ima koliko-toliko pristojnu demografsku sliku... U čemu je fazon?
Je li ono tvoje zanimanje usko povezano sa geografijom ili sam te zamijenio s nekim?

Pa valjda zato što su se u Novi Travnik prvi stanovnici počeli doseljavati 50-tih godina prošlog stoljeća. A doseljavali su se radnici, mlado reproduktivno stanovništvo, a ne dede i babe.

Ovo bi jedan geograf trebao znati. :-)
Znaci tu nista nije bilo prije nego sto je napravljena vojna industrija?
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#1191 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by cyprus »

Rizvan wrote:
cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... A danas uz Vitez u katastrofalnom SBK-u jedini ima koliko-toliko pristojnu demografsku sliku... U čemu je fazon?
Je li ono tvoje zanimanje usko povezano sa geografijom ili sam te zamijenio s nekim?

Pa valjda zato što su se u Novi Travnik prvi stanovnici počeli doseljavati 50-tih godina prošlog stoljeća. A doseljavali su se radnici, mlado reproduktivno stanovništvo, a ne dede i babe.

Ovo bi jedan geograf trebao znati. :-)
Nisi me zamijenio :mrgreen: Znam ja da je Pucarevo bilo jedno od najmlađih naselja u BiH, međutim nije jedino koje je imalo veliki priliv radnog stanovništva, a opet je znatno iskakalo od prosjeka... Eh sad, obzirom da još nisam imao prilike posjetiti Novi Travnik, zanimalo me da li ima još neki lokalni faktor za koji ja ne znam... Nema potrebe za takvim prekornim tonom :mrgreen:
Rizvan
Posts: 1278
Joined: 27/11/2013 09:25

#1192 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by Rizvan »

stakasa wrote:
Rizvan wrote:
cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... A danas uz Vitez u katastrofalnom SBK-u jedini ima koliko-toliko pristojnu demografsku sliku... U čemu je fazon?
Je li ono tvoje zanimanje usko povezano sa geografijom ili sam te zamijenio s nekim?

Pa valjda zato što su se u Novi Travnik prvi stanovnici počeli doseljavati 50-tih godina prošlog stoljeća. A doseljavali su se radnici, mlado reproduktivno stanovništvo, a ne dede i babe.

Ovo bi jedan geograf trebao znati. :-)
Znaci tu nista nije bilo prije nego sto je napravljena vojna industrija?
Da, na mjestu današnjeg gradskog naselja nije bilo ničeg osim livada koje su koristili stanovnici okolnih sela.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1193 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

stakasa wrote:
cyprus wrote:Novi Travnik se i prije rata odlikovao vrlo visokim prirodnim priraštajem, među najvišim u državi... U čemu je fazon?
Sto bi Jergovic rekao: suplja kurca.
Ima li Novi Travnik neko drugo, istorijsko ime a da nije Pucarevo :D
:D

Imaju li Ploče neko drugo, istorijsko ime a da nije Kardeljevo. :lol:

Jedan info btw. Kada je odlučeno da ime grada 1980. godine nosi Pucarevo, to i nije baš naišlo da dobar odgovor građana i dosta ljudi (okolina Travnik, Vitez i Zenica), nikad i nisu prihvatili nezvanično taj naziv, već su N. Travnik svi i dalje zvali kako mu je i ime. :D


@stakasa.

Historija nastanka N.Travnika će nas odvesti u offtopic.
Naime, početkom 50-tih godina u Jugi (posebno Bosni) valjalo je izgraditi namjensku i tešku industriju. Takva mjesta su birana isključivo zbog vojnih razloga u unutrašnonjsti Bosne, zbog neprohodnih puteva, rijeka i planina (Pretis, Zrak, itd, sve u gudurama). Novi Travnik je trebao biti građen na području današnjeg Doca na Lašvi (onaj dio oko Bajre i okolina :D ), međutim pomjeren je 15 kilometara u masiv podno Vilenice i sela Kasapovići te rijeke Jaglenice, isključivo iz razloga navedenih gore, a jedan od razloga je bio i taj da su komunisti Travnik smatrali ustaškim leglom iz WW2 i nisu mu nikad bili nakloni. Da to nije urađeno, danas bi imali dosta veći Travnik, možda i veličine Zenice, sa dosta dobrim položajem i mogćnošću širenja u Nević Polju i Biljanskoj regiji. Grad je bukvalno nastao od fabrike, fabrika je pravila zgrade i krajem 1980-tih je već po broju stanovnika prestigao i Travnik i Vitez sa 10 hiljada zaposlenih u Bratstvu.
mario001
Posts: 2200
Joined: 26/09/2015 22:38

#1194 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by mario001 »

Han Pijesak...ne vidim nikakvu svrhu da takvo mjesto uopste postoji
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1195 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ne znam jeste li čuli za Općinu Dobretići u SBK. Na općini možda ima max 300 stanovnika od toga 20tak radi u Općini. Ostalo su starci, živo dijete nije rođeno godinama, budžet je možda 50 hiljada maraka itd.

To je ono što bi rekli vrhunac nadrealizma naše države i BiH in a nutshell.

Ako ovo nije jadno, šta je jadno.

Image
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1196 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

studiorum_tuzlaensis wrote:Ne znam jeste li čuli za Općinu Dobretići u SBK. Na općini možda ima max 300 stanovnika od toga 20tak radi u Općini. Ostalo su starci, živo dijete nije rođeno godinama, budžet je možda 50 hiljada maraka itd.

To je ono što bi rekli vrhunac nadrealizma naše države i BiH in a nutshell.

Ako ovo nije jadno, šta je jadno.

Image
Dize ovaj s desne strane u sredini kucu na tri sprata pa se ti ibreti.
P.S.
Hvala na objasnjenju u vezi Novog Travnika
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1197 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by julisiz es grant »

studiorum_tuzlaensis wrote: :D

Imaju li Ploče neko drugo, istorijsko ime a da nije Kardeljevo. :lol:
Dobro, Ploče su postojale prije Kardeljeva pod tim imenom, dok je N. Travnik/Pucarevo totalna novotvorina. Luku u Pločama su počeli graditi Nijemci i NDH za vrijeme WW2 (mada mislim da je planirana još za Kraljevine Jugoslavije, u Spahino vrijeme), kako bi im olakšala izvoz boksita iz rudnika oko Širokog Brijega, ali je do kraja rata nisu dovršili. Ipak, uspjeli su dovršiti željezničku prugu od Mostara ili Metkovića, nisam siguran, do Ploča.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#1198 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by julisiz es grant »

Ove umjetne dejtonske opštine, poput ovih Dobretića, i nisu neko mjerilo. Ali u kakvom su stanju bivši gradovi poput Bosanskog Grahova, ono je užasno.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#1199 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by stakasa »

julisiz es grant wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote: :D

Imaju li Ploče neko drugo, istorijsko ime a da nije Kardeljevo. :lol:
Dobro, Ploče su postojale prije Kardeljeva pod tim imenom, dok je N. Travnik/Pucarevo totalna novotvorina. Luku u Pločama su počeli graditi Nijemci i NDH za vrijeme WW2 (mada mislim da je planirana još za Kraljevine Jugoslavije, u Spahino vrijeme), kako bi im olakšala izvoz boksita iz rudnika oko Širokog Brijega, ali je do kraja rata nisu dovršili. Ipak, uspjeli su dovršiti željezničku prugu od Mostara ili Metkovića, nisam siguran, do Ploča.
Na to sam mislio, znaci bila gola livada. Kada pocinje rast/industrijalizacija Zenice, prije ili poslje drugog svjetskog rata?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1200 Re: Najjadnija mjesta, gradovi, općine u BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

julisiz es grant wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote: :D

Imaju li Ploče neko drugo, istorijsko ime a da nije Kardeljevo. :lol:
Dobro, Ploče su postojale prije Kardeljeva pod tim imenom, dok je N. Travnik/Pucarevo totalna novotvorina. Luku u Pločama su počeli graditi Nijemci i NDH za vrijeme WW2 (mada mislim da je planirana još za Kraljevine Jugoslavije, u Spahino vrijeme), kako bi im olakšala izvoz boksita iz rudnika oko Širokog Brijega, ali je do kraja rata nisu dovršili. Ipak, uspjeli su dovršiti željezničku prugu od Mostara ili Metkovića, nisam siguran, do Ploča.

Znači, Ploče skoro isto kao i N.Travnik (novotvorina), samo je N.Travnik mlađi cca 10 godina. Kao što sam napisao grad nastao pod imenom Novi Travnik početkom 50tih, a od 1980. do 1992 bio Pucarevo. :)
Last edited by studiorum_tuzlaensis on 24/05/2016 10:36, edited 1 time in total.
Post Reply