Najbolji ortoped u Sarajevu?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
LadyMistery
Posts: 14
Joined: 19/08/2011 12:51
Location: Delta Quadrant

#1 Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by LadyMistery »

Pozz. Mama mi ima osteoporozu i veoma visok rizik od loma kičme (DXA skor kičme 5,2). Boli je sad stalno kičma te se deformiše u kifozo-skoliozu velikom brzinom. Molim da mi neko ko zna preporuči najboljeg ortopeda u sarajevu radi konsultacije. A ako ima nekih iskustava sa liječenjem uznapredovale osteoporoze, neka mi kaže što koristi.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by PipiDugaDevetka »

Najbolji privatni ortoped u Sarajevu je dr. Adnan Dizdar ima negdje u Novom Sarajevu privatnu ordinaciju. Guglaj.
Ja za svoje probleme pijem Magnezijum-hlorid i neka mi je bog na pomoći.
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#3 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by dr.gog »

LadyMistery wrote:Pozz. Mama mi ima osteoporozu i veoma visok rizik od loma kičme (DXA skor kičme 5,2). Boli je sad stalno kičma te se deformiše u kifozo-skoliozu velikom brzinom. Molim da mi neko ko zna preporuči najboljeg ortopeda u sarajevu radi konsultacije. A ako ima nekih iskustava sa liječenjem uznapredovale osteoporoze, neka mi kaže što koristi.
Poštovani,

Liječenje osteoporoze nije isključivo u domenu ortopedije niti ortoped može samostalno liječiti takvog bolesnika.

Ukoliko su vašoj majci urađeni svi neophodni nalazi, po određenim shemama može dobiti preciznu terapiju.
To ne zavisi od nečijeg "glasa" ili čuvenosti u Sarajevu, već od pravilno provedenih procedura koje vaša majka može dobiti u obadvije sarajevske bolnice (Opšta ili KCUS).

Putem interneta odn. platforme Foruma, NE MOŽETE dobiti upute koje bi vam dale potpuno pouzdane informacije o najboljem lijeku, pošto se radi o više vrsta veoma složenih lijekova čiju primjenu i doziranje određuje ljekar na osnovu POJEDINAČNIH slučajeva.

Dr.Dizdar jeste stručan, ali u Sarajevu postoji dovoljno ljekara pored njega koji također imaju neophodno znanje u liječenju tog složenog oboljenja.

Ukoliko je vaša majka pacijent bolnice Koševo i želite ići u drugu ustanovu(ili obratno, pacijent Opšteb.), OBAVEZNO kompletirajte svu dokumentaciju prije odlaska na pregled drugom ljekaru.

Lično mogu preporučiti pregled u odgovarajućem kabinetu Opšte bolnice (kabinet za ortopediju- prim.dr. Đozić Šukrija, šef odsjeka za Hirurgiju, ortoped, i dr. Svjetlana Đozić, kojoj je to uža specijalnost)

Sve informacije možete dobiti putem telefona 033 285 100, odakle će vas spojiti na odgovarajući odjel ili kabinet koji vam je potreban.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#4 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by Lacrosse »

LadyMistery wrote:Pozz. Mama mi ima osteoporozu i veoma visok rizik od loma kičme (DXA skor kičme 5,2). Boli je sad stalno kičma te se deformiše u kifozo-skoliozu velikom brzinom. Molim da mi neko ko zna preporuči najboljeg ortopeda u sarajevu radi konsultacije. A ako ima nekih iskustava sa liječenjem uznapredovale osteoporoze, neka mi kaže što koristi.
Zvuci kao da ti mati ima kompresivne frakture vertebralnih kostiju kraljeznice.

Najbolje joj je da pocne piti bisfosfonate, a bol koji osjeca ukoliko je akutni se desio lom ce da prodje s vremenom. Pored bisphosphonata ono sto treba za jacanje kostiju je vitamin D, i kalcijum. Takodje, ukoliko je doslo do akutnog loma kostiju calcitonin intranazalni inhalator moze pomoci, da brze dodje do okostavanja, do tada, piti analgetike i paziti da ne dodje do konstipacije.

Ono sto bih vam ja strogo preporucio je da ni u kom slucaju ne radite vertebroplastije ili bilo koje procedure na kicmi koja je osteoporozicna. Takva se kicma operira samo u slucaju paralize, deficita sensorijuma ili motorike nogu, konstipacije ili urinarne retencije tj. kompresije kicmene mozdine (a to se desava iznimno rijetko).

Takodje zenama pomaze HRT tj. hormone replacement therapy, ili terapija estrogenom ali svaka zena koja je na estrogenu ima vecu sansu za odredjene vrste raka ili srcanim udarom, medjutim, u ovom slucaju benefit hormonalne terapije je mnogo veci nego rizik.

Kad navrsi 5 godina na bisfosfonatima neka napravi malu pauzu u terapiji. Oralni bisfosfonati se pije jednom sedmicno ili mjesecno, na prazan zeludac, mora se piti prvo ujutro, s casom vode, i mora biti u sjedecem polozaju 30 minuta, ne smije se piti s mljekom, djusom ili pivom.

Sve u svemu, osteporoza je problem bjelkinja koje su niz godina u menopauzi, koje nemaju veliku tezinu, ni kilazu, i koje genetski stare na taj nacin. Ono sto je mnogo bitnije od njene Dexe kicme je Dexa kukova jer Dexa sa -2.5 na kukovima bi bila vise zabrinjavajuca, jer to znaci visok rizik od frakture kuka. Bilo kako bilo, bice sta bude a ove studije su tu da ljudi porade na prevenciji jer tretman problema vezanih s osteoporozom je - simptomatican, mimo kukova, prebijen kuk se mora operisati. Period godisnji u kojem starije osobe lome kosti osteporoticne je zima, ali osteporoza kicme moze dovesti do toga da dodje do frakture i pri kihanju/kasljanju, nije potrebna neka velika trauma. Ono sto je bitno je da osoba ne pusi (pusenje pogorsava osteporozu), nije na steroidima (prednizon pogorsava osteporozu) i ne pije (alkoholicari su svi osteoporoticni).

Nego, nadji ti njoj najgoreg reumatologa, bolje ce pomoci od najboljeg ortopeda, voditi staru zenu lose kicme ortopedu, mislim, sta ce ortopedi, pa njih je strah usarafiti u normalne kosti armaturu, a sad zamisli u kosti koje su debljine jufke stavljati sarafe. Neka nju ortoped samo pregleda, i vidi da li misli da ima spinalnu stenozu ili ne, iako ortopedi inace nisu filozofskog orijentira da nesto mozgaju, to je specijalnost usarafi ovaj seraf, userafi onaj seraf, prouci bismilu da je sterilno, tako da ko god moze MRI naruciti L-S kicme, moze ti valjati ko i ortoped, ako nema spinalne stenoze, i ako ima vertebralnu kompresivnu frakturu, MRI moze utvrditi i da li je akutna ili kronicna, ako je akutna vidi se inflamacija kostane srzi, ako ima spinalnu stenozu, ne moze hodati, bole je ledja, ona joj moze ortoped trebati aproprije laminektomije, ali na to ce odluciti samo ako apsolutno moraju i nema se izbora.
User avatar
LadyMistery
Posts: 14
Joined: 19/08/2011 12:51
Location: Delta Quadrant

#5 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by LadyMistery »

Hvala vam svima na odgovoru, ja sam prvenstveno tražila ko zna najboljeg ortopeda radi konsultacije. Ne hirurške jer to ne dolazi u obzir. I mama mi nije neka starica nego žena od 53 godine. Sa tako ozbiljnim trenutno stanjem.
Bifisfonate ne podnosi nikako, probala je, ali su jake gastrične smetnje i nagli skokovi tenzije bili razlog da se isključi. HRT nije došla u obzir ni na početku iz nekoliko razloga privatne prirode. Trošila je kalcij, Dvit, Mg redovno....ali slabo je pomoglo skroz. Pod velikim je stresom inače zbog posla pa je u mnogome i to pomoglo. Sad ćemo pokušati druge vidove liječenja, a ortopeda sam htjela samo konsultativno. Zdravstveni sam radnik, ne bih svoju mamu prepustila bilo kome.
Trenutno ću da odem naredne sedmice do Dr Kučukalić na nuklearnoj sa nalazom DXA da potražim savjet i preporuke o liječenju.
Uglavnom hvala vam ljudi na odgovorima.
gidra
Posts: 3573
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#6 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by gidra »

dr. Šukrija Đozić :thumbup: . Opća bolnica, inace je ja mislim sef hirurskog odjeljenja ali je po zanimanju ortoped.
User avatar
Lacrosse
Posts: 319
Joined: 13/07/2012 13:05

#7 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by Lacrosse »

LadyMistery wrote:Hvala vam svima na odgovoru, ja sam prvenstveno tražila ko zna najboljeg ortopeda radi konsultacije. Ne hirurške jer to ne dolazi u obzir. I mama mi nije neka starica nego žena od 53 godine. Sa tako ozbiljnim trenutno stanjem.
Bifisfonate ne podnosi nikako, probala je, ali su jake gastrične smetnje i nagli skokovi tenzije bili razlog da se isključi. HRT nije došla u obzir ni na početku iz nekoliko razloga privatne prirode. Trošila je kalcij, Dvit, Mg redovno....ali slabo je pomoglo skroz. Pod velikim je stresom inače zbog posla pa je u mnogome i to pomoglo. Sad ćemo pokušati druge vidove liječenja, a ortopeda sam htjela samo konsultativno. Zdravstveni sam radnik, ne bih svoju mamu prepustila bilo kome.
Trenutno ću da odem naredne sedmice do Dr Kučukalić na nuklearnoj sa nalazom DXA da potražim savjet i preporuke o liječenju.
Uglavnom hvala vam ljudi na odgovorima.
Postoje bisfosfonati koji su intravenoznog karaktera, ali su oni jako skupi i u Americi.
Infuzija se vrsi jednom godisnje.
Zometa ili Zolendronic acid.
Takodje postoji i inekcija koja sadrzi rekombinovanit PTH (paratirodini hormon) tkz. teriparatide.
Ova inekcija se uzima svaki dan.
Takodje postoji i tableta Raloxefen koju piju zene koje su imale rak dojke. Ovaj ljek je modificirani estrogenskog receptora modulator, i trebalo bi da je od sva tri gore navedena, najjeftiniji i najlaksi za upotrebu.
Ali, ovo je jako skupa terapija za jednostavan problem.

Vidi ti s mamom. Hormonalna terapija ne moze joj skoditi jer hormon estrogena je imala 40+ godina u zivotu, tako da tu ne moze biti nus efekata, osim pro-tromboticnosti, tj na estrogenu se lakse moze formirati tromb, i imati tromb u nozi ili pulmonarnu emboliju, ali meni se cini da ti je mati pusac, koji nosi jake gene, neko koje u menopauzu usao rano, i visok rizik razlicitih lomova, pod broj jedan kukova.

Vitamin D i kalcijum su nedostatna pomoc, a ti vidi sa njom jel joj bolje lomiti kuk, ili je bolje tebi potrositi hiljade i hiljade maraka da bi se nabavio jedan od ovih egzosticnih ljekova, jer ona ne tolerira oralne bisfosfonate.

Hirurg ti tu ne moze pomoci. Pomoci ti moze razgovor s mamom, tj. da li stvarno ne moze podnjeti oralnu terapiju, ako je probala jedan bisfosfonat nije ih probala sve, sve u svemu tvoj slucaj osteoporoze je slucaj koji nije tretiran a problem nije bolest vec sto ti mati izvoljeva. Ja bih nasao nekog koje lomio kuk i imao tu operaciju pa neka poprica sa njom, da vidi kako bi tolerirala da joj ugrade sipku u kuk i da ne moze iz kreveta ustati mjesecima a da joj ti moras sluziti, prati, kuhati, gledati i slusati.

Sto se tice stresa, drago mi je da je pod stresom. Jer biti pod stresom znaci biti ziv. Jedini bez stresa su oni na Barama. Nego nije onda pod stresom nego je ignorantna, neinformisana i ne zna sta je ceka ako nastavi ovako. Zbog toga joj ti prosljedi ovo sto sam ja napisao, pa neka se informise i malo razmisli. Vjeruj mi da ce znati onda sabrati 2+2.
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#8 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by bombašica »

Bila na Koševu, s doktorom jedva dvije rećenice razmjenila jer pacijente tretira kao proizvode na fabričkoj traci. Stoga mi treba ortoped iz privatne polukinike koji će mi pročitati nalaze i uputit me u čari života sa skondilozom.
User avatar
bombašica
Posts: 455
Joined: 17/05/2011 23:23
Location: ...gdje Dunav ljubi nebo

#9 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by bombašica »

kiki-miki wrote:Da ne misliš možda spondiloza?

http://www.reumatologija.co.rs/reumatsk ... pondiloza/
Mislila sam na skoliozu...mada kako nalaz kaže "diskretni su znakovi def. spondiloze". Svega tu ima. :D
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#10 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by 4m3l »

Ima li ko iskustva sa doktorom Dariom Ivanisevicem?
User avatar
Sarayman
Posts: 1313
Joined: 25/10/2006 09:12
Location: Sarajevo

#11 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by Sarayman »

Malo da dignem temu, ima li još neko preporuku za dobrog ortopeda koji radi i privatno?
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#12 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by ovo_malo_duse »

Postavljao isto pitanje ovdje ali nije bilo odgovora. Nazvao kod Tavila i pitao jeli ima neko da uradi pregled. Kaze ima hoces vrijeme.

Ne mogu se sjetiti imena ali stariji ciko ortoped. Prijeratna skola, Samo pozitiva. Ne znam na koliko smo pregleda otisli od ranjavanja pa na ovamo je niko nije bolje pregledao i dao dijagnozu. Rijec je o koljenima koja su bukvalno unistena
S obzirom na godine i stanje tijela i duha je propisao terapiju koja jest skuplja ali funga i mama (70+ godina) se nije vise kretala bez bola.
moja tetka
Posts: 262
Joined: 27/11/2015 23:31

#13 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by moja tetka »

hitno koji ortoped u SA
User avatar
konektovan
Posts: 40591
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#14 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by konektovan »

moja tetka wrote:hitno koji ortoped u SA
Ismet Gavrankapetanović
User avatar
malwarebyte
Posts: 681
Joined: 10/12/2012 17:33

#15 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by malwarebyte »

---
Last edited by malwarebyte on 25/10/2021 00:21, edited 1 time in total.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#16 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by Russki »

Kad je vec kičma u pitanju, ja sam išao u ovu sara vita kliniku u Importanne centru kod onog doktora Davora Perinovića..

Jako dobar doktor, skoliolog.. pregledi duze traju, ide covjek u detalj

Preporuke.
Last edited by Russki on 24/09/2018 11:48, edited 2 times in total.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#17 Re: Najbolji ortoped u Sarajevu?

Post by klixoris »

Šukrija Đozić, vodio Ortopediju u Vojnoj (Opstoj) bolnici, sada penzionisan, ali radi privatno
Mojoj mami je pravo pomogao, a prije toga su je izmaltretirali razno razni doktori koji joj nista nisu pomogli

http://mz.ks.gov.ba/ordinacije/privatna ... dr-sci-med
Post Reply