Najbolji Ex-YU glumci ?

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#451 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

radostan dan wrote:Umro bata kameni...sve su prilike da je smoki sledeci na
redu.
Čim sam vidio da je ova tema oživila, znao sam da je neko umro.
Gledao sam zadnjih dana često scenu iz "Kaži zašto me ostavi" gdje taj što je slijedeći na redu i Laušević cirkaju vinjak u nekoj praznoj depresivnoj birtiji na novu godinu i jadaju se na život, a Bata je konobar, i Ljubiša zovne piće njima dvojici i njemu (samo pokaže tri prsta, dvaput), on donese njima pića i flašu, uzme jednu čašu s kiselom sa njihovog stola, pljusne kiselu na pod, natoči sebi vinjak u istu čašu, nazdravi, ispije (sve stojeći) i ode 8-)
Ako, naživio se i živio je bogat život, nema dalje. Gledao sam neki skorašnji klip na YT gdje tako priča o svom životu, veseo, skroman čovjek, koji je svjestan da je život proživio na svoj način.
Pokoj mu duši.
radostan dan
Posts: 27085
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#452 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by radostan dan »

zbogom glumče i čovječe... :(

ODLAZAK TOME KURUZOVIĆA: Vagon života gurao je sam

Image

NAJOSOBENIJI izvođač Ćopićevih dela, večni Nikoletina Bursać našeg detinjstva, poznati glumac Toma Kuruzović, preminuo je danas u svom stanu u Beogradu, od posledica srčanog udara.



Rođen je 18. oktobara 1930. godine na Bistriku iznad Principovog mosta u Sarajevu. Za sebe je govorio da je dete teatra: otac je radio kao pozorišni frizer, vlasuljar i šminker, a majka kao krojačica. Prvi put na scenu stao je u svojoj petoj godini (sa sestrama Ksenijom i Nadeždom) i na njoj je proveo više od osam decenija:

- U Beograd sam došao 1947. godine, na nadsihronizaciju jednog filma. I ostao. Studirao sam režiju i književnost, a završio glumu u klasi Joze Laurenčića - otkrio je u jednom razgovoru za “Novosti”. - Najdraže uloge sam igrao i režirao u Šekspirovim komadima, ali mi je Pomet u “Dundu Maroju” doneo Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva. Ipak, gotovo ceo vek proveo sam na Crvenom krstu u Beogradskom dramskom pozorištu.

U sećanjima publike ostaće upamćen po Ćopićevim likovima. Kao poznavalac piščevog zavičaja bojio ih najtoplijim bojama, od Nikoletine do Pepe Bandića... S piscem je godinama drugovao, a Ćopić je za glumca znao da kaže:

- Ako su nekada carevi imali dvorske lude, pisac Branko Ćopić ima svog glumca! I što je najinteresantnije, Tomo voli da me “dodaje” a ja se ne bunim.

Kuruzović se bavio i pisanjem proze i poezije.

Igrao je u filmovima “Život je naš” , “Šolaja”, “Pod sumnjom”,” Tuđa zemlja”, “Jazavac pred sudom”, “Sudanija”, “Licem u naličje”, “Orlovi rano lete”, “Horoskop” ,”Davitelj protiv davitelja”, “Tajvanska kanasta”, serijama “Levaci”, “Salaš u malom ritu”, “Povratak otpisanih” (čuveni Misirac), “Više od igre”, “Osma ofanziva”, “Vuk Karadžić”, “Kraj dinastije Obrenović”... Samo tri nedelje od ugradnje pejsmejkera zaigrao je u još neemitovanoj seriji “Senke nad Balkanom”.

Na pitanje otkud toliko snage, radoznalosti i stvaralačke volje, Kuruzović nam je svojevremeno odgovorio:

- Vagon života uvek guram sam, sa škripom. A kad ga otkačim i krene nazad, on polagano klizi. Taj vagon je bez lokomotive, bez ičije pomoći: večno prepušten sam sebi. Iz njega se čuju razne tuđe misli i reči, a svoje govorim šapatom da drugima ne nanesem bol. I zato stalno ponavljam - mnogo mi je lepše sa bogom u monologu, nego sa ljudima u dijalogu...

RENATA ULMANSKI: NOSIO JE OSMEH U OČIMA
- KADA čujem ime Tome Kuruzovića, jedino čega se setim je jedno davno, vedro doba njegove i moje mladosti, predstava u BDP “Vuk Bubalo”, i pisac te predstave Branko Ćopić. Sećam se i scene, u kojoj devojka i momčić stidljivo razgovaraju, i lica tog dečkića, sveg u osmehu. Uspeo je taj osmeh u sjaju svojih očiju, i tu radost da sačuva do kraja. U ovoj davnoj sceni on je meni darivao jabuku. Sad je otišao, i odneo i jabuku i sve sa sobom...

DRAGAN BJELOGRLIĆ: KRASIO GA MLADALAČKI DUH

TOMA je, premda u godinama, bio toliko pun života i mladog duha da imam osećaj kao da je preminuo neki mlad čovek. Izuzetno neobičan umetnik, igrao je kod mene od “Roda”, preko “Montevidea” do “Senki nad Balkanom”. Tu je odigrao vrlo lepu ulogu seljaka na pijaci pored Glavnjače, i upečatljivu scenu u kojoj prodaje srpski kajmak Paveliću. Naravno, i povodom te priče o NDH Toma je imao anegdota, kojih je bio prepun. Uvek razgovorljiv, zabavan...

SAHRANA U SUBOTU
- MOJA supruga Mirjana, deca i ja, sa tatom smo poslednji put razgovarali pre neki dan. Zvučao je dobro, nije se žalio na probleme sa zdravljem. Možda nije želeo da nas opterećuje... - kaže za “Novosti” Aleksandar Kuruzović, Tomin sin. - Mada je imao problema sa srcem i zbog toga mu je početkom leta ugrađen pejsmejker i predlagana jedna teža operacija, on nije prihvatio.

Porodica je saopštila da će sahrana biti u subotu, 5. avgusta, na Bežanijskom groblju i da će od 10.30 primati saučešće.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#454 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by pici »

Image

ja ga pamtim ko šumadinca iz povratka otpisanih... a jes odglumio četnika allal mu vera
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#455 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by pici »

Image


najprirodniji glumac kojeg znam, legenda, rahmet mu dusi
User avatar
muha_sa
Posts: 128486
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#456 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by muha_sa »

User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#457 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Banksy »


ODLAZAK JOŠ JEDNE GLUMAČKE LEGENDE: Preminuo Predrag Ejdus
28.09.2018. u 22:58h
Bio je odličan glumac, pozorišni prije svega, ipak, ostaće upamćen po Šovinističkoj farsi.

https://www.youtube.com/watch?v=qxqJoOkNdos

Bio jako vezan za Sarajevo gdje je često boravio, puno glumio, a mislim, u djetinjstvu, jedno vrijeme i živio. Veliki glumac.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#458 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by _BataZiv_0809 »

Banksy wrote:

ODLAZAK JOŠ JEDNE GLUMAČKE LEGENDE: Preminuo Predrag Ejdus
28.09.2018. u 22:58h
Bio je odličan glumac, pozorišni prije svega, ipak, ostaće upamćen po Šovinističkoj farsi.

https://www.youtube.com/watch?v=qxqJoOkNdos

Bio jako vezan za Sarajevo gdje je često boravio, puno glumio, a mislim, u djetinjstvu, jedno vrijeme i živio. Veliki glumac.
Slava mu
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#459 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Ommadawn »

Banksy wrote:

ODLAZAK JOŠ JEDNE GLUMAČKE LEGENDE: Preminuo Predrag Ejdus
28.09.2018. u 22:58h
Bio je odličan glumac, pozorišni prije svega, ipak, ostaće upamćen po Šovinističkoj farsi.

https://www.youtube.com/watch?v=qxqJoOkNdos

Bio jako vezan za Sarajevo gdje je često boravio, puno glumio, a mislim, u djetinjstvu, jedno vrijeme i živio. Veliki glumac.
Pokoj mu duši i slava mu.

Nadživio ono đubre i govno što ga je htjelo istjerati iz pozorišta, Danila Lazovića - bio odličan glumac i ljudska gromada.
omar little
Posts: 16351
Joined: 14/03/2008 21:14

#460 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by omar little »

zar je umro lazovic, nisam to znala...sirovina vazda bio, i u ulogama i u zivotu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#461 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by kakavdanakneiskustvu »

Ommadawn wrote:
Banksy wrote:

ODLAZAK JOŠ JEDNE GLUMAČKE LEGENDE: Preminuo Predrag Ejdus
28.09.2018. u 22:58h
Bio je odličan glumac, pozorišni prije svega, ipak, ostaće upamćen po Šovinističkoj farsi.

https://www.youtube.com/watch?v=qxqJoOkNdos

Bio jako vezan za Sarajevo gdje je često boravio, puno glumio, a mislim, u djetinjstvu, jedno vrijeme i živio. Veliki glumac.
Pokoj mu duši i slava mu.

Nadživio ono đubre i govno što ga je htjelo istjerati iz pozorišta, Danila Lazovića - bio odličan glumac i ljudska gromada.

što ga je lazovic htio istjerati?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#462 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

omar little wrote:zar je umro lazovic, nisam to znala...sirovina vazda bio, i u ulogama i u zivotu.
Jašta je, umro ima 10 godina. Sirovine je počeo glumiti pred kraj karijere, a prije toga je redovno glumio partizane u filmovima i serijama (posebno Save Mrmka), i to uvijek pravovjerne revolucionare, koji ne sumnjaju, idealiste, nerijetko fanatike (reprezent tog tipa uloga je svakako uloga Žikice Jovanovića Španca u Mrmkovoj seriji) .
Kao čovjek je bio smeće, ali kao glumac je bio izvanredan.
Za Ejdusa, mislim da je bio ješa.
Često se sjetim drame "Krivda" TV Sarajevo iz 1989. u kojoj se u glavnim ulogama pojavljuju baš Lazović i Ejdus, odlična drama o poštenom malom čovjeku u borbi protiv privrednog kriminala, bez sumnje jedna od najboljih Lazovićevih uloga (a briljiraju i Zvonko Lepetić, Vlado Kerošević, Dragan Jovičić).
Last edited by julisiz es grant on 29/09/2018 16:09, edited 1 time in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#463 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by julisiz es grant »

kakavdanakneiskustvu wrote:

što ga je lazovic htio istjerati?
Vjerovatno zato što je bio Jevrej.
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#464 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by pici »

Banksy wrote:

ODLAZAK JOŠ JEDNE GLUMAČKE LEGENDE: Preminuo Predrag Ejdus
28.09.2018. u 22:58h
Bio je odličan glumac, pozorišni prije svega, ipak, ostaće upamćen po Šovinističkoj farsi.

https://www.youtube.com/watch?v=qxqJoOkNdos

Bio jako vezan za Sarajevo gdje je često boravio, puno glumio, a mislim, u djetinjstvu, jedno vrijeme i živio. Veliki glumac.

aaaa nedavno je imao predstavu u sarajevu... dobar glumac, pokoj mu dusi
User avatar
pici
Posts: 43538
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#465 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by pici »

julisiz es grant wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

što ga je lazovic htio istjerati?
Vjerovatno zato što je bio Jevrej.
danilo je bio srbenda na kvadrat dok je predrag bio jevrej jugosloven... to dvoje je ne spojivo
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58435
Joined: 03/08/2010 19:04

#466 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by kakavdanakneiskustvu »

julisiz es grant wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:

što ga je lazovic htio istjerati?
Vjerovatno zato što je bio Jevrej.
ok
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#467 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Banksy »

Mislim da je Ejdusova majka ili baka bila profesor na Medicini u Sarajevu nekad iza 2. rata, to sam negdje čula, a da je i on živio ovdje neko vrijeme. Bio baš dobar, specifičan lik.

Mnogo sam putovao po Jugoslaviji, od najranijih dana. Obožavao sam ogromnu raznolikost te zemlje. Bio sam svojevremeno i izviđač, obilazio sve bivše republike, poznajem od Ankarana do Ulcinja cijelu obalu, a kao profesionalac nema mjesta gdje nisam igrao. Samo Šovinističku farsu s pokojnim kolegom Josifom Tatićem sam igrao 1800 puta, u četiri nastavka, to je bio megahit od Triglava do Đevđelije. Dosta sam snimao, najviše u Sarajevu, puno divnih kolega sam stekao i doživljavao ih kao dio šire obitelji.

Postoji li neka pjesma koja vam je u teškim trenucima i krizama u životu pomagala da ostanete jaki?

EJDUS: To vam je pjesma Arsena Dedića „ O mladosti“. Kako je čujem, tako mi krenu suze. Znam i kako je nastala ta pjesma. Arsen i Kemal Monteno sjedili su u jednom baru u Sarajevu. I onda je Kemal, onako u egzaltiranom stanju, napisao na salveti riječi te pjesme, na koju je Arsen dodao note i čuveni refren: „O mladosti, poklanjala si, al’ si krala…“
ovo je zanimljivo, nisam znala, arsen je potpisan kao autor i muzike i teksta
User avatar
mayab
Posts: 27021
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#469 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by mayab »

:cry:
User avatar
Qler
Posts: 23547
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#470 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Qler »

:(
megaman4
Posts: 4936
Joined: 08/08/2011 23:59

#471 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by megaman4 »

RiP :(

Ode sve sto valja. :(
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#472 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by johnnykola »

megaman4 wrote:
RiP :(

Ode sve sto valja. :(
:( Razorila je bila u filmu kojem nikad pogledati nećete, a spominje se u ovoj crtici o režiseru Duletu velikom - link.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#473 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by uglavnomja »

:(
User avatar
Mali_Vuk
Posts: 6289
Joined: 26/09/2008 16:34

#474 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Mali_Vuk »

RIP
User avatar
Better Man
Posts: 16689
Joined: 01/10/2006 20:10

#475 Re: Najbolji Ex-YU glumci ?

Post by Better Man »

Otišla je još jedna velika glumica, ali prije svega dobra duša i istinska dama Milena Dravić. Odrastao sam uz njene uloge u nebrojenim filmovima i serijama. Polako ostajemo bez onih najvećih u istoriji ex Yu glumišta. Neka Ti je vječna slava i spokoj tvojoj duši i nadam se da si sad negdje gore sa svojim Gagom i ne samo njim, već i Ljubišom, Danilom, Pavlom i mnogim drugim i da igrate jednu neponovljivu ulogu u nekom nebeskom filmu.
Last edited by Better Man on 02/01/2019 22:39, edited 2 times in total.
Post Reply