najbolje pivo?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
CartmanSA
Posts: 1713
Joined: 29/07/2008 14:39

#1826 Re: najbolje pivo?

Post by CartmanSA »

tranquil wrote:
CartmanSA wrote:
tranquil wrote:Pozdrav, ima li neko od poznavalaca preporuka za dobro bavarsko pivo, i to
1) bilo koje bez obzira na dostupnost kod nas
2) samo ono koje se može naći u prodaji kod nas

Hvala :)
u kojem stilu?

njemacka i bavarska posebno su jedni od najvecih proizvodjaca piva...
oni dosta furaju:
Export - koji je pale lager koji se kuha u okolini dortmunda i vise vuce na sladnu stranu i manje je zahmeljen od pilsnera
helles - isto pale lager iz bavarske od 4 - 5 ABV
Kolsch - pivo gornjeg vrenja koji se legalno moze praviti u okolini kelna

pored ovoga njemacka je poznata po Bock, doppel Bock, Alt, Rauchbier (pivo sa dimljenim sladom), Berliner weis i weisbeer
Hvala na odgovoru. Mislio sam specifično na Bavarsku, dakle ne Dortmund i Keln. Volim pivo a prilično se ne razumijem u vrste, uskoro idem tamo pa mi treba preporuka (a ono pod 2 čisto da probam naći ovdje ako je moguće i odmah vidjeti o čemu se radi).

moras biti precizan :)
dormund je u North Rhine-Westphalia a ne u bavarskoj :)
tu otidji u Rudat GmbH - ulica BORUSSIASTR. 26,i tamo mozes kupiti i probati raznih piva (sigurno najbolja prodavnica u gradu sa preko 200 svjeCkih vrsta)

u kelnu koji je u istoj regiji kao i dortmund obavezno otidji u Craftbeer Corner Coeln - ulica Martinstr. 32 (kafana sa oko 100 vrsta svega i svacega

sjetices me se :)
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1827 Re: najbolje pivo?

Post by _BataZiv_0809 »

DaysleepeR wrote:
Jack Be Nimble wrote:
DaysleepeR wrote:
sve su domaće pive između 2,60 i 3,00 KM barem u Šamonu
0.33 ili 0.5?
uvijek 0,33
0,25 Tito i Partija :thumbup:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1828 Re: najbolje pivo?

Post by DaysleepeR »

Chmoljo wrote:
KB9 wrote:pio sam nekakve domace pive, craft company, zuta etiketa na jednom i pise sefte a na drugom narandzasta i pise maher, haman ko da su mostarska dole, nisu losa tj bolja su od smecarskog sarajlije i tuzlaka :-)
meni su bile bezveze. maher malo manje od sefte.
BREW Pub pive Maher i Sefte i nisu craftovi, niti su nešto wow. Maher kao i nešto, ali Sefte je pils ko pils.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1829 Re: najbolje pivo?

Post by tranquil »

CartmanSA wrote:
tranquil wrote:
CartmanSA wrote:u kojem stilu?

njemacka i bavarska posebno su jedni od najvecih proizvodjaca piva...
oni dosta furaju:
Export - koji je pale lager koji se kuha u okolini dortmunda i vise vuce na sladnu stranu i manje je zahmeljen od pilsnera
helles - isto pale lager iz bavarske od 4 - 5 ABV
Kolsch - pivo gornjeg vrenja koji se legalno moze praviti u okolini kelna

pored ovoga njemacka je poznata po Bock, doppel Bock, Alt, Rauchbier (pivo sa dimljenim sladom), Berliner weis i weisbeer
Hvala na odgovoru. Mislio sam specifično na Bavarsku, dakle ne Dortmund i Keln. Volim pivo a prilično se ne razumijem u vrste, uskoro idem tamo pa mi treba preporuka (a ono pod 2 čisto da probam naći ovdje ako je moguće i odmah vidjeti o čemu se radi).

moras biti precizan :)
dormund je u North Rhine-Westphalia a ne u bavarskoj :)
tu otidji u Rudat GmbH - ulica BORUSSIASTR. 26,i tamo mozes kupiti i probati raznih piva (sigurno najbolja prodavnica u gradu sa preko 200 svjeCkih vrsta)

u kelnu koji je u istoj regiji kao i dortmund obavezno otidji u Craftbeer Corner Coeln - ulica Martinstr. 32 (kafana sa oko 100 vrsta svega i svacega

sjetices me se :)
Pa i jesam precizan, zato sam oba puta pitao za bavarsko pivo, nisam pominjao niti Dortmund niti Keln niti Njemačku :)

Hvala u svakom slučaju, nadam se da neko zna specifično za Bavarsku.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#1830 Re: najbolje pivo?

Post by ultima_palabra »

_BataZiv_0809 wrote:
0,25 Tito i Partija :thumbup:
Ako si žensko :zoka:
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#1831 Re: najbolje pivo?

Post by ultima_palabra »

tranquil wrote:
Hvala na odgovoru. Mislio sam specifično na Bavarsku, dakle ne Dortmund i Keln. Volim pivo a prilično se ne razumijem u vrste, uskoro idem tamo pa mi treba preporuka (a ono pod 2 čisto da probam naći ovdje ako je moguće i odmah vidjeti o čemu se radi).
Ja sam ove pio u Wurzburgu, odlične: Image
Nije ni ovo loše: Image
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1832 Re: najbolje pivo?

Post by tranquil »

CartmanSA wrote:u kelnu koji je u istoj regiji kao i dortmund obavezno otidji u Craftbeer Corner Coeln - ulica Martinstr. 32 (kafana sa oko 100 vrsta svega i svacega

sjetices me se :)
BTW u Kelnu sam par puta sjedio u pivnici koja se zove "Biermuseum" :-D Kada sam naletio prvi put na to obasjao me zrak sa neba, čula su se zvona sa Dom-a i hor koji je pjevao "Aleluja" :D Isprve sam mislio da je stvarno muzej piva, ispostavilo se da je sjajno uređen pivski lokal sa svime i svačim. (Ne mogu se sjetiti šta sam pio, jer nisam baš pratio to ali bilo je ok). Ne mogu se sjetiti adrese, ali mislim da je blizu onog željezničkog mosta, može se sigurno naći na Internetu.

Dobar provod, preporučujem.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1833 Re: najbolje pivo?

Post by _BataZiv_0809 »

ultima_palabra wrote:
_BataZiv_0809 wrote:
0,25 Tito i Partija :thumbup:
Ako si žensko :zoka:
:thumbup:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1834 Re: najbolje pivo?

Post by Chmoljo »

ultima_palabra wrote: Nije ni ovo loše: Image
ja konto ti musliman. :-? vidi ti krmeta na flaši.


:D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1835 Re: najbolje pivo?

Post by _BataZiv_0809 »

Veceras i sutra Liga Sampiona. Idealno vrijeme da se obeznanim od piva. Jos ako bude kakav sumLJiv penal za Barselonu, ima da izginemo na CL temi :D

Za sada planiram Leffe, ali sam otvoren za vase sugestije.
User avatar
ami8
Posts: 444
Joined: 23/05/2010 19:01

#1836 Re: najbolje pivo?

Post by ami8 »

Meni zadnjih par mjeseci najbolje ide Nikšićko nefiltrirano al kad se baš dobro ohladi.
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#1837 Re: najbolje pivo?

Post by Saian »

Otkako sam se na Gelender prije jedno dva mjeseca prihefto, propovijedam ga mudro i strpljivo drugima, slijede ga Stuha i Prikaza za close second, ovaj vijest o craft beer fair-u je za mustuluka, blagodarim :kakoste: i tako
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#1838 Re: najbolje pivo?

Post by Saian »

insomnia78 wrote:Ovo
Image
Dupli haram [emoji1]
Ove druga i i treca zdesna su Boko :D
User avatar
parappa
Posts: 3313
Joined: 02/09/2014 21:43
Grijem se na: struju
Vozim: Lotus Esprit TurboSE

#1839 Re: najbolje pivo?

Post by parappa »

tranquil wrote:
CartmanSA wrote:u kelnu koji je u istoj regiji kao i dortmund obavezno otidji u Craftbeer Corner Coeln - ulica Martinstr. 32 (kafana sa oko 100 vrsta svega i svacega

sjetices me se :)
BTW u Kelnu sam par puta sjedio u pivnici koja se zove "Biermuseum" :-D Kada sam naletio prvi put na to obasjao me zrak sa neba, čula su se zvona sa Dom-a i hor koji je pjevao "Aleluja" :D Isprve sam mislio da je stvarno muzej piva, ispostavilo se da je sjajno uređen pivski lokal sa svime i svačim. (Ne mogu se sjetiti šta sam pio, jer nisam baš pratio to ali bilo je ok). Ne mogu se sjetiti adrese, ali mislim da je blizu onog željezničkog mosta, može se sigurno naći na Internetu.

Dobar provod, preporučujem.
Ako ides na jug bavarske (minhen i ostalo) onda se pije pretezno svijetlo pivo (helles)... moze se naci i tamno ali se manje pije. Naravno tu je germusa (hefe weissbier)

Probaj tegernseer helles, koenig ludwig (tamno mada im je sve dobro), allgaeuer bueble bier, a klasika je augustiner edelstoff (njega ponekad mozes naci i kod nas).
Piva iz okoline ingolstadta su generalno dobra jer odatle dolazi vecina bavarskog hmelja... a mudri svabo bolje sastojke ostavi za sebe.

Ako pak ides sjevernije (nirnberg, bamberg, wuerzburg) onda imas puno vise izbora... oko bamberga svako selo ima pivaru (bukvalno)... nekad cak i vise.
Te pive sigurno nikada neces naci nigdje na balkanu... rijetke su cak i u bavarskoj. Pije se vrlo cesto kellerbier i nefiltrirano... ukusno ali nemoj vise od 6-7 (valjda nadodje u stomaku pa sutradan malo muci)

Probaj ammerndorfer helles, schlenkerla rauchbier (dimnjeno... meni super), schlappeseppel kellerbier (i svijetlo im je pravo dobro), dobar je schlossbrauerei stelzer iz hofa i maisels weisse iz bayreutha.

Probaj sve sto ti padne pod ruke... samo da je lokalno... nemozes pogrijesiti.

Ako jos nesto treba samo pitaj... i reci gdje tacno ides mozda znam dobru pivaru u blizini.

Pozz
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#1840 Re: najbolje pivo?

Post by tranquil »

parappa wrote:
tranquil wrote:BTW u Kelnu sam par puta sjedio u pivnici koja se zove "Biermuseum" :-D Kada sam naletio prvi put na to obasjao me zrak sa neba, čula su se zvona sa Dom-a i hor koji je pjevao "Aleluja" :D Isprve sam mislio da je stvarno muzej piva, ispostavilo se da je sjajno uređen pivski lokal sa svime i svačim. (Ne mogu se sjetiti šta sam pio, jer nisam baš pratio to ali bilo je ok). Ne mogu se sjetiti adrese, ali mislim da je blizu onog željezničkog mosta, može se sigurno naći na Internetu.

Dobar provod, preporučujem.
Ako ides na jug bavarske (minhen i ostalo) onda se pije pretezno svijetlo pivo (helles)... moze se naci i tamno ali se manje pije. Naravno tu je germusa (hefe weissbier)

Probaj tegernseer helles, koenig ludwig (tamno mada im je sve dobro), allgaeuer bueble bier, a klasika je augustiner edelstoff (njega ponekad mozes naci i kod nas).
Piva iz okoline ingolstadta su generalno dobra jer odatle dolazi vecina bavarskog hmelja... a mudri svabo bolje sastojke ostavi za sebe.

Ako pak ides sjevernije (nirnberg, bamberg, wuerzburg) onda imas puno vise izbora... oko bamberga svako selo ima pivaru (bukvalno)... nekad cak i vise.
Te pive sigurno nikada neces naci nigdje na balkanu... rijetke su cak i u bavarskoj. Pije se vrlo cesto kellerbier i nefiltrirano... ukusno ali nemoj vise od 6-7 (valjda nadodje u stomaku pa sutradan malo muci)

Probaj ammerndorfer helles, schlenkerla rauchbier (dimnjeno... meni super), schlappeseppel kellerbier (i svijetlo im je pravo dobro), dobar je schlossbrauerei stelzer iz hofa i maisels weisse iz bayreutha.

Probaj sve sto ti padne pod ruke... samo da je lokalno... nemozes pogrijesiti.

Ako jos nesto treba samo pitaj... i reci gdje tacno ides mozda znam dobru pivaru u blizini.

Pozz
Auuu hvala na detaljnom odgovoru :thumbup: . U pitanju je jug, Augsburg, ako znaš nešto baš specifično za njega, bilo bi sjajno.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1841 Re: najbolje pivo?

Post by listopad »

Najbolje pive su iz Njemacke, Belgije i Ceske.
realna do boli
Posts: 1674
Joined: 08/06/2006 13:04
Location: na mjestu ...

#1842 Re: najbolje pivo?

Post by realna do boli »

Image

Najbolje crno pivo..bar za sada , ako se ne pokvari..
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#1843 Re: najbolje pivo?

Post by Dr Kova »

listopad wrote:Najbolje pive su iz Njemacke, Belgije i Ceske.
:thumbup: i Irske
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1844 Re: najbolje pivo?

Post by _BataZiv_0809 »

Buckethead wrote:
listopad wrote:Najbolje pive su iz Njemacke, Belgije i Ceske.
:thumbup: i Irske
Nista ex Yu ha momci :?
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#1845 Re: najbolje pivo?

Post by DaysleepeR »

realna do boli wrote:Image

Najbolje crno pivo..bar za sada , ako se ne pokvari..
jel ono ona piva od marku? 4,7%? i to ti dobra crna piva?
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#1846 Re: najbolje pivo?

Post by Dr Kova »

_BataZiv_0809 wrote:
Buckethead wrote:
listopad wrote:Najbolje pive su iz Njemacke, Belgije i Ceske.
:thumbup: i Irske
Nista ex Yu ha momci :?
pa ok su, ima pravo dobrih, ali ove četiri zemlje su vrh...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66225
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1847 Re: najbolje pivo?

Post by _BataZiv_0809 »

Buckethead wrote: pa ok su, ima pravo dobrih, ali ove četiri zemlje su vrh...
Svakako. Veliki sam fan belgijskih samostanskih piva, iako po vokaciji prevashodno bijah vinski tip :janpi:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18711
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1848 Re: najbolje pivo?

Post by SmokingMan »

Ovo pivo sa okusom đumira nije loše.

Image
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#1849 Re: najbolje pivo?

Post by listopad »

Buckethead wrote:
listopad wrote:Najbolje pive su iz Njemacke, Belgije i Ceske.
:thumbup: i Irske
Koja ti se najvise dopada iz Irske?

Kada smo vec u tom regionu, kazu da skotski Belhaven nije los. Ima ukus karamele, vanilije, sirupa i jagode. Nisam jos probao, jer ne znam gdje se ovdje u Austriji moze nabaviti.

Image
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#1850 Re: najbolje pivo?

Post by Dr Kova »

listopad wrote:
Buckethead wrote:
listopad wrote:Najbolje pive su iz Njemacke, Belgije i Ceske.
:thumbup: i Irske
Koja ti se najvise dopada iz Irske?

Kada smo vec u tom regionu, kazu da skotski Belhaven nije los. Ima ukus karamele, vanilije, sirupa i jagode. Nisam jos probao, jer ne znam gdje se ovdje u Austriji moze nabaviti.

Image
Imao sam priliku probati Guinness i O'Hara's, nadam se da ću imati priliku probati još neke
Post Reply