Najbitniji Bosnjak

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Najznacajnija licnost u Bosnjaka?

Alija Izetbegovic
105
25%
Dzemal Bijedic
57
14%
Gazi Husrev Beg
20
5%
Hamdija Pozderac
15
4%
Husein beg Gradascevic
58
14%
Kralj Tvrtko
91
22%
Kulin ban
51
12%
Mehmed Spaho
20
5%
 
Total votes: 417

theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#926 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

Cybernetic wrote:
hrastov žižak wrote:Znači Kata je negativna jer je Bosnu ostavila u amanet papi, poglavaru katolika tj. religijskom poglavaru tadašnje bosanske vlastele, a tadašni preobraćenici na islam su dobri jer su prihvatili religiju osvajača koji im je preklo kralju vrat? Jesam li dobro razumio logiku?
Gdje truepath zakoraci, tu logika prestaje.
Ma ja
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#927 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

asurbanipal wrote:
hrastov žižak wrote:
theTruePath wrote:Oooo sad vidim koliko je sati.ignoriransi od sad :thumbup:
pa samo sam preuzeo tvoju crno-bijelu logiku koju ne napuštaš ni sekunde i projiciro je u drukčiju perspektivu, također crno-bijelu. sad vidiš kako glupo zvuči ono što ti konstantno mrmljaš.

Fakat je ovaj "the TruePath" tanak sa historijom. Nema smisla ulaziti s njim u neke dublje rasprave.
Nismo ni ulazili u dublje rasprave,vec onako povrsne bezze,i vec vidim neke stvari,hajde dosta da mi n kvarite temu :D
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#928 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by madner »

Truepath nije tanak sa historijom nego sa logikom, samo se vidi kod historije.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#929 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

Tadašnji poznati franjevački kulturni i društveni djelatnik Ivan Frano Jukić takođe je bio očaran Latasom. U tome je otišao toliko daleko da je i lično učestvovao u gušenju bošnjačkog ustanka protiv Turaka posebno u Krajini dajući podatke o kretanju ustaničke vojske, njihovoj opremi, položaju itd.
Svoje oduševljenje spram krvnika Latasa Ivan Frano Jukić je iskazao i u svom časopisu „Bosanski prijatelj“ posvetivši mu čitav jedan broj, dok je fra Grga Martić u uvodniku tog časopisa spjevao pjesmu u čast dolaska Omer-paše Latasa u Bosnu.
Dr Enver Imamović "Historija bosanske vojske"
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#930 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

Hajr cesma Alijina i Titova


Image
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#931 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:05, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#932 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

A ne moze se porediti Pavelic/Tudzman sa Alijom,ali bas nikako

I meni je cudno ali iz drugih razloga,ali ovakvi su Bosnjaci
Cybernetic
Posts: 1771
Joined: 03/07/2012 03:36

#933 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Cybernetic »

.
Last edited by Cybernetic on 08/10/2015 23:06, edited 1 time in total.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#934 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

Cybernetic wrote:
theTruePath wrote:A ne moze se porediti Pavelic/Tudzman sa Alijom,ali bas nikako

I meni je cudno ali iz drugih razloga,ali ovakvi su Bosnjaci
Nisu Bosnjaci ovakvi nego historijski neobrazovani medju njima. Nisam Aliju bas ni poredio sa Tudjmanom nego se analogija odnosi na ideoloske razlike. Tita nikako ne mozes staviti pored Alije. Naravno da su razlike izmedju Tudjmana i Alije takodjer velike. Tudjman je bio hrvatski nacionalist i umisljao sebe kao nekakvog evropskog drzavnika dok Alija nije ni imao nacionalnost. On je volio spremati pitu za ummet. :lol:
Ocito je ta pita onda bila jako ukusna
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#935 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Helikopter »

Za mene su najbitniji Bosnjaci Bosanci (znaci prvenstveno za Bosnjake iz Bosne i Hercegovine)
redom:
- Iz starije istorije, oni koji su stvorili drzavu BiH zajedno sa danasnim Bosnjacima odnosno Bosnjanima tada bogumilske religije (znaci iz ponudjene ankete) 1. Kulin Ban, 2. Kralj Tvrtko
- Iz novije istorije, oni koji su branili Bosnjake i drzavu BiH : 3. Dzemal Bijedic i Josip Broz Tito, Atif Dudakovic, Sefer Halilovic (Armija BiH) i jos neki drugi.

Alija Izetbegovic je bio predsjednik za vrijeme srpske agresije na Bosnjake i Bosnu i Hercegovinu. Nazalost nije uspio zastiti Bosnjake prije rata i agresije, teret odbrane jednog djela BH teritorije kao i da je drzava BiH u svojim granicama su preuzeli Bosnjacki i dio Bosanskih civilnih patriota kao i Armija Bosne i Hercegovine.
Last edited by Helikopter on 16/12/2013 23:47, edited 2 times in total.
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#936 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by trocadero »

Helikopter wrote:Za mene su najbitniji Bosnjaci Bosanci (znaci prvenstveno za Bosnjake iz Bosne i Hercegovine)
redom:
- Iz starije istorije (znaci iz ponudjene ankete) 1. Kulin Ban, 2. Kralj Tvrtko
- Iz novije istorije: 3. Dzemal Bijedic i JOSIP BROZ TITO , Atif Dudakovic, Sefer Halilovic (Armija BiH) i jos neki drugi.
.
:lol:
User avatar
Helikopter
Posts: 1516
Joined: 07/07/2003 00:00

#937 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Helikopter »

trocadero wrote:
Helikopter wrote:Za mene su najbitniji Bosnjaci Bosanci (znaci prvenstveno za Bosnjake iz Bosne i Hercegovine)
redom:
- Iz starije istorije (znaci iz ponudjene ankete) 1. Kulin Ban, 2. Kralj Tvrtko
- Iz novije istorije: 3. Dzemal Bijedic i JOSIP BROZ TITO , Atif Dudakovic, Sefer Halilovic (Armija BiH) i jos neki drugi.
.
:lol:
Sta je smijesno, da u tom vremenskom periodu nije bilo Josipa Broza Tita ostala bi Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca i na taj nacin bi drzava Bosna i Hercegovina kao i narod Bosnjaci u njoj bila okupirana i podjeljena izmedju Srbije i Hrvatske 8-)
trocadero
Posts: 2427
Joined: 14/03/2013 13:57

#938 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by trocadero »

Е сад више није смијешно већ трагично, почињеш да ме забрињаваш!
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#939 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

trocadero wrote:
Helikopter wrote:Za mene su najbitniji Bosnjaci Bosanci (znaci prvenstveno za Bosnjake iz Bosne i Hercegovine)
redom:
- Iz starije istorije (znaci iz ponudjene ankete) 1. Kulin Ban, 2. Kralj Tvrtko
- Iz novije istorije: 3. Dzemal Bijedic i JOSIP BROZ TITO , Atif Dudakovic, Sefer Halilovic (Armija BiH) i jos neki drugi.
.
:lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
fed77
Posts: 2
Joined: 23/12/2013 18:48

#941 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by fed77 »

Mislim da tema nije dobro postavljena. Ne može biti 1 čovjek najbitniji .To nisu golovi pa da nekoga postavljamo u top 10 ili sl. Jedino možemo dat svoje mišljenje i argumente o nekim ljudima iz svog vremena kao dobri Bosanski ljudi.
Za mene dobri Bosanski ljudi su. Bogič Bogićević , Alija Izedbegović, Jovan Divljak , Kljujić , Jedan Bosanski čini mi se pisac, posle rata Minstar kulture u BiH(Koji u vrjeme rata u BiH protiv hrvata 1993 u sred Zagreba NA HTV-U govori ISTINU. ), Đžemal Bjedić, Mirza Delibašić I još mnogi drugi koje ću vjerovatno dodati.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#942 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

fed77 wrote:Mislim da tema nije dobro postavljena. Ne može biti 1 čovjek najbitniji .To nisu golovi pa da nekoga postavljamo u top 10 ili sl. Jedino možemo dat svoje mišljenje i argumente o nekim ljudima iz svog vremena kao dobri Bosanski ljudi.
Za mene dobri Bosanski ljudi su. Bogič Bogićević , Alija Izedbegović, Jovan Divljak , Kljujić , Jedan Bosanski čini mi se pisac, posle rata Minstar kulture u BiH(Koji u vrjeme rata u BiH protiv hrvata 1993 u sred Zagreba NA HTV-U govori ISTINU. ), Đžemal Bjedić, Mirza Delibašić I još mnogi drugi koje ću vjerovatno dodati.
Tema je Bosnjaci a ne Bosanci,to je razlika
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#943 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by ZV Keli »

Zar je moguce da na najkomunistickijem forumu na dunjaluku r.Alija bude izglasan ? Alija je bio veliki covjek, rodoljub, 2 puta u zatvoru radi ideala(ko bi od nas smio na mjesec otici) i navikao sam da ga pljuje "raja" iz Minhena, Frankfurta, razbio im covjek smrdoslaviju. :izet:
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#944 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by ZV Keli »

Cybernetic wrote:
hrastov žižak wrote:Znači Kata je negativna jer je Bosnu ostavila u amanet papi, poglavaru katolika tj. religijskom poglavaru tadašnje bosanske vlastele, a tadašni preobraćenici na islam su dobri jer su prihvatili religiju osvajača koji im je preklo kralju vrat? Jesam li dobro razumio logiku?
Gdje truepath zakoraci, tu logika prestaje.
A gdje god vi komunisti zakoracite od normalne rasprave nema ni slova. Dosta vas je, napravite temu za najbolje posranca ups bosanca, jugoslovena, nas ostavite na miru. Selam
TIToo33
Posts: 9
Joined: 28/03/2014 11:10

#946 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by TIToo33 »

Ako su Bosnjaci Bosanci islamske vjere i ateisti(agnostici) bosanski onda Izetbegovici ne pripadaju bosnjacima.. Izetbegovici su Srbi islamske vjere..Dosli iz Bg-a u Samac.
Ako ocekujemo od bosanskih hrvata i srba da su takodje bosanci(bosnjaci) krscanske vjere onda Alija definitivno ne moze biti bosnjak..isto ko sto to ne moze biti ni Radoncic...
User avatar
Seoskivaralica
Posts: 626
Joined: 25/03/2014 12:51
Location: Ni na nebu ni na zemlji

#947 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Seoskivaralica »

Posto mi je danas praznik i moram ga docekati budan ostao sam ovako kasno i zagolicase me neke teme....Ali stvarno.....
Slusajte mrsko mi bi sve citati pa da kazem svoj prijedlog, naravno ako ga vec nema, Adil Beg Zulfikarpasic .
To je covjek koji vraca taj termin na politicku scenu , Bosnjak ,kao rijec nije do njega nikad izgovorena sa politckom pozadinom i preokretom koji cini njegova vizija koja do zadnjeg dana MBO ostavlja kao jedinu pravu stranku Bosnjaka do dana danasnjeg....Pa sad kontajte dalje sta rece Alija sta rece Tihic ,sta rece mali babin Bakir isl....svaka cast Huseinu Begu Gradascevicu i drugim ali kao i Adil ostadose upamceni po debaklu narocito zbog neke tvrdoglavosti i oholosti.....stas..takav smo narod....
User avatar
ZV Keli
Posts: 517
Joined: 17/08/2012 18:28
Location: Nikad Jugoslavija!

#948 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by ZV Keli »

A zbog ce su opcije samo politicari ili drzavnici, kad su i knjizevnici, pjesnici i ostali umjetnici dali ogroman doprinos kako Bosnjacima tako i Bosni
User avatar
Ljiljanko
Posts: 85
Joined: 19/03/2014 09:59

#949 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Ljiljanko »

Fahrudin Radoncic
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#950 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Altsa »

Image
Post Reply