Najbitniji Bosnjak

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply

Najznacajnija licnost u Bosnjaka?

Alija Izetbegovic
105
25%
Dzemal Bijedic
57
14%
Gazi Husrev Beg
20
5%
Hamdija Pozderac
15
4%
Husein beg Gradascevic
58
14%
Kralj Tvrtko
91
22%
Kulin ban
51
12%
Mehmed Spaho
20
5%
 
Total votes: 417

Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#826 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Yug »

A1fa wrote:
Hrulj wrote:
A1fa wrote: Naravno da izmisljas, vec sam ti prije toga napisao da ne vadis pojedinacne i minorne slucajeve, pricamo o doseljavanju madjarskih, hrvatskih i srpskih muslimana. Stanovnistvo koje je imalo svoju kulturu, porijeklo, svoje korijene i prije prihvatanja Islama na tim prostorima.

Govorimo o periodu 1500-1878. Cudi me da nigdje nema ni jednog domaceg izvora da se se Bosnjaci-muslimani naseljavali i oformili iti jedno jedino naselje van Bosne u okolnim drzavama u tom periodu?? :skoljka:
1600-e je bilo dobro ako je Milan i Dragan znao drva tesat.
Joseph Hammer je bio njemacki izaslanik na dvoru u 18 stoljecu i napisao je 3 knjige.
U tim knjigama se bavi i osvajanjem madjarske, naseljavanjem ljudi tamo, ukljucujuci Bosnjake, te odlazak istih, i gdje su ti Bosnjaci a i ostali zavrsili.
Bosnjaci u Krajini, a ostali produzili za druga podrucja
Ako te zanima, uzmi ljetopis Evlije Celebije. Imas preko 700 naselja u Srbiji u koju su se doselili Bosnjaci :)
Ne zahmeti
Jel ovo:
Opisujuci Beograd i njegove stanovnike kaze:”Premda su beogradski muslimani
Poturi, oni ipak znaju srpski,bugarski,bošnjački i latinski nacin govora (istilah)…Sva
beogradska raja i povlasceni gradjani (beraya) su Srbi. Premda su blizu bošnjačkog i
bugarskog vilajeta, oni imaju svoj zaseban nepravilan nacin govora…Mnogi znaju
takodje i hrvatski,halijski (“galiye”), slovenski (islovos) i talijanski jezik. Imaju svoje
uvazene i postovane istorije. Brojevi su im,opet,kao u bošnjačkom jeziku: jedno
(“yedlo”)=1,dva (divva)=2,tri=3…”
(Evlija Celebi,Putopis,preveo Hazim Sabanovic,”Sarajevo-Publishing”,1996,stranice
91. i 92.)
:thumbup:

halali :kiss:
Znaci sva beogradska klasa se smatra Srbima.Pa ko su onda Tihic i Izetbegovici i stotine hiljada doseljenika iz Srbije u 19 vijeku tuzlaka,semberaca,podrinjaca itd. :?
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#827 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by A1fa »

[/quote]Znaci sva beogradska klasa se smatra Srbima.Pa ko su onda Tihic i Izetbegovici i stotine hiljada doseljenika iz Srbije u 19 vijeku tuzlaka,semberaca,podrinjaca itd. :?[/quote]

Ne, naravno, oni su se u Bosnu doselili primivsi Islam u Kini kao tamosnji satrosjedioci i mislim da je jedino ispravno nazvati ih potomcima Kineza koji su se utopili u Bosansko drustvo i u zadnjih 150 godina prihvatili Bosnjacki identitet
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#828 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Havatar »

A1fa wrote:
Znaci sva beogradska klasa se smatra Srbima.Pa ko su onda Tihic i Izetbegovici i stotine hiljada doseljenika iz Srbije u 19 vijeku tuzlaka,semberaca,podrinjaca itd. :?
Ne, naravno, oni su se u Bosnu doselili primivsi Islam u Kini kao tamosnji satrosjedioci i mislim da je jedino ispravno nazvati ih potomcima Kineza koji su se utopili u Bosansko drustvo i u zadnjih 150 godina prihvatili Bosnjacki identitet[/quote][/quote]
Srbi su samo oni koji pripadaju srpskoj pravoslavnoj crkvi tako da ni Tihici ni Izetbegovici niti oni koji su se doselili ne mogu biti Srbi.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#829 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by A1fa »

Havatar wrote:
A1fa wrote:
Znaci sva beogradska klasa se smatra Srbima.Pa ko su onda Tihic i Izetbegovici i stotine hiljada doseljenika iz Srbije u 19 vijeku tuzlaka,semberaca,podrinjaca itd. :?
Ne, naravno, oni su se u Bosnu doselili primivsi Islam u Kini kao tamosnji satrosjedioci i mislim da je jedino ispravno nazvati ih potomcima Kineza koji su se utopili u Bosansko drustvo i u zadnjih 150 godina prihvatili Bosnjacki identitet
[/quote]
Srbi su samo oni koji pripadaju srpskoj pravoslavnoj crkvi tako da ni Tihici ni Izetbegovici niti oni koji su se doselili ne mogu biti Srbi.[/quote]


:D Ovo je posljedica otvaranja univerziteta po Kaćunima i i u Kiseljaku...no comment

onako usput, šta su po tebi Hamza Ražnatović i Zejd Dukmenić, pogotovo ovaj drugi....ma evo jedna za vas dvojicu slatkiša :kiss: :D :D
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#830 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Yug »

Havatar wrote:
A1fa wrote:
Znaci sva beogradska klasa se smatra Srbima.Pa ko su onda Tihic i Izetbegovici i stotine hiljada doseljenika iz Srbije u 19 vijeku tuzlaka,semberaca,podrinjaca itd. :?
Ne, naravno, oni su se u Bosnu doselili primivsi Islam u Kini kao tamosnji satrosjedioci i mislim da je jedino ispravno nazvati ih potomcima Kineza koji su se utopili u Bosansko drustvo i u zadnjih 150 godina prihvatili Bosnjacki identitet
[/quote]
Srbi su samo oni koji pripadaju srpskoj pravoslavnoj crkvi tako da ni Tihici ni Izetbegovici niti oni koji su se doselili ne mogu biti Srbi.[/quote]




Pa naravno prijatelju ali ovde se radi o kradji identiteta srednjovjekovnih naroda i tadasnjih feudalnih drzava i sve staviti o danasnje dnevnopoliticke igre ,a o ludilu tipa "mi smo Bosnjaci Iliri i nemamo gene kao Srbi i Hrvati " da ne govorim.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#831 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Havatar »

A1fa wrote: Srbi su samo oni koji pripadaju srpskoj pravoslavnoj crkvi tako da ni Tihici ni Izetbegovici niti oni koji su se doselili ne mogu biti Srbi.

:D Ovo je posljedica otvaranja univerziteta po Kaćunima i i u Kiseljaku...no comment

onako usput, šta su po tebi Hamza Ražnatović i Zejd Dukmenić, pogotovo ovaj drugi....ma evo jedna za vas dvojicu slatkiša :kiss: :D :D[/quote]
To ti je historijska cinjenica i tako je odluceno kada se formirala njihova nacija a ti si ovim a i pitanjem o ovoj dvojici samo pokazao neznanje i da neznas razliku izmedju nacionalnog i vjerskog identiteta.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#832 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Havatar »

@Yug@ Sva genetska istrazivanja te demantuju.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#833 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by A1fa »

To ti je historijska cinjenica i tako je odluceno kada se formirala njihova nacija a ti si ovim a i pitanjem o ovoj dvojici samo pokazao neznanje i da neznas razliku izmedju nacionalnog i vjerskog identiteta
Cekaj da sebi to ilustrujem, Izet Beg, prapradedo naseg Alije, primi Islam, iako se njegov otac hajmo reci zvao Milivoje. Milivoje je Srbin, pamti covek sve unazad 20 koljena jos od vremena kad su se Perunu i Vesni klanjali a ne ikonama :D
I sad do Milivoja je ta familija srpska jer su bili pravoslavci...posle Milivoja ovi Izetbegovicevi to vise nisu. :run:

Nemoj mi bjezat od teme, da mi ne kazes za Hamzu da je mozda i Bosanac, sta je Zejd Dukmenic, rodjen i odrastao u Belišču i u čijoj domovnici piše ime pod kojim se rodio i pod kojim su ga čak i krstili.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#834 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

A1fa wrote:
To ti je historijska cinjenica i tako je odluceno kada se formirala njihova nacija a ti si ovim a i pitanjem o ovoj dvojici samo pokazao neznanje i da neznas razliku izmedju nacionalnog i vjerskog identiteta
Cekaj da sebi to ilustrujem, Izet Beg, prapradedo naseg Alije, primi Islam, iako se njegov otac hajmo reci zvao Milivoje. Milivoje je Srbin, pamti covek sve unazad 20 koljena jos od vremena kad su se Perunu i Vesni klanjali a ne ikonama :D
I sad do Milivoja je ta familija srpska jer su bili pravoslavci...posle Milivoja ovi Izetbegovicevi to vise nisu. :run:

Nemoj mi bjezat od teme, da mi ne kazes za Hamzu da je mozda i Bosanac, sta je Zejd Dukmenic, rodjen i odrastao u Belišču i u čijoj domovnici piše ime pod kojim se rodio i pod kojim su ga čak i krstili.
Ja cisto sumnjam da je Izet beg presao na islam i pamti svoje nevjernicke korijene,onako vjerovatno je i Izet begov pradedo bio musliman...500 godina islama nije par generacija znas ;)
User avatar
judicatio
Posts: 57
Joined: 07/10/2013 09:31

#835 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by judicatio »

A1fa wrote:Cekaj da sebi to ilustrujem, Izet Beg, prapradedo naseg Alije, primi Islam, iako se njegov otac hajmo reci zvao Milivoje. Milivoje je Srbin, pamti covek sve unazad 20 koljena jos od vremena kad su se Perunu i Vesni klanjali a ne ikonama :D I sad do Milivoja je ta familija srpska jer su bili pravoslavci...posle Milivoja ovi Izetbegovicevi to vise nisu. :run:

Nemoj mi bjezat od teme, da mi ne kazes za Hamzu da je mozda i Bosanac, sta je Zejd Dukmenic, rodjen i odrastao u Belišču i u čijoj domovnici piše ime pod kojim se rodio i pod kojim su ga čak i krstili.

Kao prvo ti o porijeklu Alije mozes samo da nagadjas.

Kao drugo to nije ni bitno niti mijenja cinjenicu da je bio Bosnjak.

Shvatili smo pentu, mrzis Aliju.

Dobro je da je "Babo" iz Krajine bio autohtoni Bosnjak :roll:
Last edited by judicatio on 09/10/2013 16:36, edited 1 time in total.
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#836 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Havatar »

A1fa wrote:
To ti je historijska cinjenica i tako je odluceno kada se formirala njihova nacija a ti si ovim a i pitanjem o ovoj dvojici samo pokazao neznanje i da neznas razliku izmedju nacionalnog i vjerskog identiteta
Cekaj da sebi to ilustrujem, Izet Beg, prapradedo naseg Alije, primi Islam, iako se njegov otac hajmo reci zvao Milivoje. Milivoje je Srbin, pamti covek sve unazad 20 koljena jos od vremena kad su se Perunu i Vesni klanjali a ne ikonama :D
I sad do Milivoja je ta familija srpska jer su bili pravoslavci...posle Milivoja ovi Izetbegovicevi to vise nisu. :run:

Nemoj mi bjezat od teme, da mi ne kazes za Hamzu da je mozda i Bosanac, sta je Zejd Dukmenic, rodjen i odrastao u Belišču i u čijoj domovnici piše ime pod kojim se rodio i pod kojim su ga čak i krstili.
Prvo otkud ti to da mu se tako zvao djed i da su bili pravoslavci 20 koljena unazad, drugo i da je bilo tako ( a jasno je da je to sve stvar tvoje maste) otkud si siguran da je bio Srbin a da nije bio pravoslavni Vlah ( Vlasi potomci starosjedelackog stanovnistva Balkana prije nego sto su dosli Sloveni) i po cemu je to svako ko je pravoslavac morao biti Srbin :?: Osim toga ako je on bio onaj ko se bori za drzavu Bosnu a protiv Velike Srbije da li je to dovoljan dokaz da nije osjecao nikakvu povezanost sa Srbijom niti Srbima i da je smatrao da je Bosna njegova maticna drzava ?
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#837 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by A1fa »

Havatar wrote:
A1fa wrote:
To ti je historijska cinjenica i tako je odluceno kada se formirala njihova nacija a ti si ovim a i pitanjem o ovoj dvojici samo pokazao neznanje i da neznas razliku izmedju nacionalnog i vjerskog identiteta
Cekaj da sebi to ilustrujem, Izet Beg, prapradedo naseg Alije, primi Islam, iako se njegov otac hajmo reci zvao Milivoje. Milivoje je Srbin, pamti covek sve unazad 20 koljena jos od vremena kad su se Perunu i Vesni klanjali a ne ikonama :D
I sad do Milivoja je ta familija srpska jer su bili pravoslavci...posle Milivoja ovi Izetbegovicevi to vise nisu. :run:

Nemoj mi bjezat od teme, da mi ne kazes za Hamzu da je mozda i Bosanac, sta je Zejd Dukmenic, rodjen i odrastao u Belišču i u čijoj domovnici piše ime pod kojim se rodio i pod kojim su ga čak i krstili.
Prvo otkud ti to da mu se tako zvao djed i da su bili pravoslavci 20 koljena unazad, drugo i da je bilo tako ( a jasno je da je to sve stvar tvoje maste) otkud si siguran da je bio Srbin a da nije bio pravoslavni Vlah ( Vlasi potomci starosjedelackog stanovnistva Balkana prije nego sto su dosli Sloveni) i po cemu je to svako ko je pravoslavac morao biti Srbin :?: Osim toga ako je on bio onaj ko se bori za drzavu Bosnu a protiv Velike Srbije da li je to dovoljan dokaz da nije osjecao nikakvu povezanost sa Srbijom niti Srbima i da je smatrao da je Bosna njegova maticna drzava ?
Sasvim si u pravu, buduci da je nas veliki vodja vjesto prikrio svoje porijeklo, nista ne znamo o njemu.
Meni je samo smijesno kako neki ne mogu prevaliti preko usta pojam Srbin islamske vjeroispovjesti ili ,,Srbi koji su primili islam'', a smatra se educiranim i dovoljno bistrim da raspravlja o ovakvim temama.
O tome za šta se Alija borio, stvarno neću na ovoj temi, ionako se otišlo u offtopic
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#838 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

Ama jaran sto pravis dramu oko njega? Sto ne pravis o haman pa pola Bosnjaka??? pa citavi gradovi su puni muslimana iz Srbije,citavo Podrinje je cisto muslimanima iz Srbije,isto Bijeljina i druga mjesta.

Izetbegovici su samo jedna od tih porodica,znam licno da su i moji dosli iz Srbije,i sta sad? nisam BosanaC? :D :D
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#839 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Havatar »

Znaci nemas odgovor ni na jedno pitanje
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#840 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Yug »

Havatar wrote:@Yug@ Sva genetska istrazivanja te demantuju.
Slabo si ti druze skonto ista oko tog :lol: Ali eto dovoljno ti je znati sabiranje za ovo

HG I2a1b1 slovenska HG ciji je zajednicki predak zivio prije 2 300 godina negdje iza Karpata.Najcesca HG kod ova tri naroda

Eto valjda znas sabrati dva plus dva :D

Srbija oko 1 500 000 37 %

Bosnjaci oko 500 000 50 %

Hrvati oko 900 000 50 %
User avatar
Havatar
Posts: 14696
Joined: 20/06/2013 13:56
Location: na hajr

#841 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Havatar »

Yug wrote:
Havatar wrote:@Yug@ Sva genetska istrazivanja te demantuju.
Slabo si ti druze skonto ista oko tog :lol: Ali eto dovoljno ti je znati sabiranje za ovo

HG I2a1b1 slovenska HG ciji je zajednicki predak zivio prije 2 300 godina negdje iza Karpata.Najcesca HG kod ova tri naroda

Eto valjda znas sabrati dva plus dva :D

Srbija oko 1 500 000 37 %

Bosnjaci oko 500 000 50 %

Hrvati oko 900 000 50 %
To ti je pobijeno dosad 10 puta na ovom forumau i ti opet nastavljas sa tim :mrgreen:
User avatar
judicatio
Posts: 57
Joined: 07/10/2013 09:31

#842 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by judicatio »

A1fa wrote:Meni je samo smijesno kako neki ne mogu prevaliti preko usta pojam Srbin islamske vjeroispovjesti ili ,,Srbi koji su primili islam''
Koji Srbi, o cemu ti to sad?

Poceo si sa Alijom, sad Srbe spominjes?
Yug
Posts: 1887
Joined: 02/06/2013 15:52

#843 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by Yug »

Havatar wrote:
Yug wrote:
Havatar wrote:@Yug@ Sva genetska istrazivanja te demantuju.
Slabo si ti druze skonto ista oko tog :lol: Ali eto dovoljno ti je znati sabiranje za ovo

HG I2a1b1 slovenska HG ciji je zajednicki predak zivio prije 2 300 godina negdje iza Karpata.Najcesca HG kod ova tri naroda

Eto valjda znas sabrati dva plus dva :D

Srbija oko 1 500 000 37 %

Bosnjaci oko 500 000 50 %

Hrvati oko 900 000 50 %
To ti je pobijeno dosad 10 puta na ovom forumau i ti opet nastavljas sa tim :mrgreen:
Kako mislis "pobijo" :lol: .Pa nisu ovo moje teze vec strucnih ljudi koji se bave ovim i kompanija.Jos niko ih nije oborio posebno ne Kena Nortverdta.
Jedino ako ne mislis da forumasi iz Bosne pobijaju ovakve velicine nekim svojim konstrukcijama :-D
User avatar
judicatio
Posts: 57
Joined: 07/10/2013 09:31

#844 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by judicatio »

A1fa wrote:Sasvim si u pravu, buduci da je nas veliki vodja vjesto prikrio svoje porijeklo, nista ne znamo o njemu.
Ma ne moze on da sakrije nista od tebe.

Ti znas da je on bio srbenda.

Svako ko je krocio u Srbiju je Srbin.

U Beogradski pasaluk su svi bili Srbi, plavokosi Slaveni.
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#845 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by A1fa »

judicatio wrote:
A1fa wrote:Meni je samo smijesno kako neki ne mogu prevaliti preko usta pojam Srbin islamske vjeroispovjesti ili ,,Srbi koji su primili islam''
Koji Srbi, o cemu ti to sad?

Poceo si sa Alijom, sad Srbe spominjes?
Pa o aliji potomku srpskih muslimana i pričam
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#846 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by A1fa »

judicatio wrote:
A1fa wrote:Sasvim si u pravu, buduci da je nas veliki vodja vjesto prikrio svoje porijeklo, nista ne znamo o njemu.
Ma ne moze on da sakrije nista od tebe.

Ti znas da je on bio srbenda.

Svako ko je krocio u Srbiju je Srbin.

U Beogradski pasaluk su svi bili Srbi, plavokosi Slaveni.
Nisu slaveni arijevci. Svako kome su preci živjeli u Srbiji i ko je primio islam jeste srbin. Da je naslov teme najbitniji Bosanac pa hajde...jest vas ikonoljubce lako iunervirat kad vam se spomene porijeklo dragog vod je hehe
User avatar
judicatio
Posts: 57
Joined: 07/10/2013 09:31

#847 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by judicatio »

A1fa wrote:Nisu slaveni arijevci.
:roll:

Slaveni su jedan od indoevropskih naroda.
Svako kome su preci živjeli u Srbiji i ko je primio islam jeste srbin.
"Srbin" nije genetska, vec kulturoloska kategorija. Kao sto su genetska istrazivanja potvrdila vecinu Srba cine slavenizirani starosjedioci.

Kad bi ti za Srbe priznavao samo one koji imaju direktnu krvnu vezu sa onim originalnim srpskim plemenom koje je naselilo Balkan prije vise od 1300 godina onda na Balkanu ne bi bilo ni dva miliona Srba.

Tako imas ljude u Srbiji koji su primili Islam ali koji su etnicki Vlasi ili Iliri itd.
jest vas ikonoljubce lako iunervirat kad vam se spomene porijeklo dragog vod je hehe
Nisam nikakav fan Alije, ali problem je sto ti preko njega zelis da napadas sve Bosnjake Podrinja ili Bosnjake generalno. Muslimani su i prije tih migracija iz Srbije cinili oko 40% stanovnistva Bosne, tako da te migracije nisu bitnije promijenile demografsku sliku Bosne.

Po tebi Bosnjaci za vrijeme Turskog carstva nisu mrdali iz Bosne... a zaboravljas da su Bosnjaci cinili osnovu turskih trupa koje su cuvale granicu Turskog carstva sa Ukrajinom i Madjarskom na primjer.

Bosnjaci su cak sluzili u Njemackoj armiji kralja Frederika u 18. vijeku.

http://de.wikipedia.org/wiki/Bosniak_(Lanzenreiter)

Dalje zaboravljas da je veliki broj Bosnjaka naselio Sandzak koji je dijelom pripadao Bosni i za vrijeme Bosanskog kraljevtsva.

I danas imas u Kosovskoj Mitrovici naselje "Bosnjacka mahala" gdje su zivjeli Bosnjaci. Albanci sa Kosova u velikom broju svojih starih pjesama spominju Bosnjake.

I opet ponavljam, identiteti naroda na Zapadnom Balkanu nisu zasnovani na genetici nego na kulturi i religiji.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#848 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by cyprus »

madner wrote:
cyprus wrote:
Tesla10 wrote:Kralj Tvrtko I je za mene najvažniji Bošnjak od svih gore navedenih. Za vrijeme njegove vladavine, Bosna je bila u pravome smislu država, i tada nismo dozvoljavali da nas neko ugnjetava i ponižava. Imali smo jaku vojsku, bili smo prava zemlja na Balkanu koja je koristila vatreno oružje, imali smo izlaz na more i još mnogo toga.
A očekivana životna dob je bila 20-tak godina... Ah taj dobri stari srednji vijek :)
To je standardna zivotna dob do circa 1700, zasto to spominjes?
Pa baš zato, da izrazim čuđenje kako se neko može ponositi bilo čim iz jednog tako poganog i mračnog doba, kao što je srednji vijek i slaviti raznorazne krvoloke, bandite, psihopate i feudalce koji su sebi davali različite titule...
User avatar
A1fa
Posts: 2149
Joined: 13/08/2009 21:55
Location: GB
Contact:

#849 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by A1fa »

judicatio wrote:
A1fa wrote:Nisu slaveni arijevci.
:roll:

Slaveni su jedan od indoevropskih naroda.
Svako kome su preci živjeli u Srbiji i ko je primio islam jeste srbin.
"Srbin" nije genetska, vec kulturoloska kategorija. Kao sto su genetska istrazivanja potvrdila vecinu Srba cine slavenizirani starosjedioci.

Kad bi ti za Srbe priznavao samo one koji imaju direktnu krvnu vezu sa onim originalnim srpskim plemenom koje je naselilo Balkan prije vise od 1300 godina onda na Balkanu ne bi bilo ni dva miliona Srba.

Tako imas ljude u Srbiji koji su primili Islam ali koji su etnicki Vlasi ili Iliri itd.
jest vas ikonoljubce lako iunervirat kad vam se spomene porijeklo dragog vod je hehe
Nisam nikakav fan Alije, ali problem je sto ti preko njega zelis da napadas sve Bosnjake Podrinja ili Bosnjake generalno. Muslimani su i prije tih migracija iz Srbije cinili oko 40% stanovnistva Bosne, tako da te migracije nisu bitnije promijenile demografsku sliku Bosne.

Po tebi Bosnjaci za vrijeme Turskog carstva nisu mrdali iz Bosne... a zaboravljas da su Bosnjaci cinili osnovu turskih trupa koje su cuvale granicu Turskog carstva sa Ukrajinom i Madjarskom na primjer.

Bosnjaci su cak sluzili u Njemackoj armiji kralja Frederika u 18. vijeku.

http://de.wikipedia.org/wiki/Bosniak_(Lanzenreiter)

Dalje zaboravljas da je veliki broj Bosnjaka naselio Sandzak koji je dijelom pripadao Bosni i za vrijeme Bosanskog kraljevtsva.

I danas imas u Kosovskoj Mitrovici naselje "Bosnjacka mahala" gdje su zivjeli Bosnjaci. Albanci sa Kosova u velikom broju svojih starih pjesama spominju Bosnjake.

I opet ponavljam, identiteti naroda na Zapadnom Balkanu nisu zasnovani na genetici nego na kulturi i religiji.
Mjesas kruske i jabuke. Nigdje se identitet naroda nije razvio samo na osnovu genetike niti na pragu 2014 mozemo povuci paralelu sa nacionalnim identitetom 14-19 vijeka. Asimilacije kulturolosko nerazvijenijih i brojcano inferiornih skupina se uvijek desavaju i desavat ce se, to je tok historije.
Jedino sto je nekima ovdje sporno je da su postojali i drugi slavenski narodi pa i oni pojedinci koji su silom prilika slavenizirani koji su primili Islam i nastanili se ovdje, asimilirajući se u postojeće domicilno muslimansko stanovništvo. Muslimani Beograda, Cacka, Uzica nisu bili Bosnjaci, bili su Srbi najvecim dijelom, uz pridosle elemente Turaka i ostalih pojedinaca među kojima je sigurno bilo i Bošnjaka, ali u nebitnom broju. To je isto sad da ja tvrdim da su moji preci sa majcine strane koji su dosli iz Madjarske 1700 i neke godine, autohtoni stanovnici Bosne i da je Sarajevo Madjarski grad. Ali tvrditi da su Bosnjaci naselili Beograd i druge krajeve, tamo postali većinsko stanovništvo pa se onda vratili u Bosnu vaga negdje između neznanja, šovinizma i gluposti.

Ne znam šta si se sad svezao za kompletne Bošnjake Podrinja? Nisu ti krajevi bili opustošeni pa da su ih naselili eksplicitno stanovništvom iz Srbije. Je li to i danas nekima uvreda kad im kažeš da su im preci bili Srbi? U narodu koji se danas definiše prvo preko religije i jezika pa onda (ne)kulture, sasvim je logično da u njemu ima dosta pripadnika koji korijene vuku iz ostalih naroda.
Ako smo realni, kod Bošnjaka još ovaj proces formiranja etničkog identiteta nije gotov. Vi ste ovdje nabrojali ličnosti za koje neki od njih ni sami nisu znali da su Bošnjaci. Identitet današnjeg Bošnjaka je već bio omeđen od stane Katolika Hrvata i pravoslavnih Srba, a sad odnedavno i Crnogoraca, kod kojih opet ima i muslimana koji se tako izjašnjavaju i osjećaju ali da ne idem u šrinu.
Dakle šta je ostalo? Ostalo je da se svi koji se ne osječaju tako, a nisu Sejdić i Finci grupišu ili oko Bošnjaštva ili oko Bosanstva. Ostao je apsurd upravo zbog tvrdnje da se identitet na zapadnom balkanu zasniva na kulturi i religiji pa je teško za Željka (Zejda) Dukmenića napisati da je on Hrvat Islamske vjeroispovjesti i da ne može ništa drugo ni biti, koliko god ga neko svojatao a drugi ga se odricali.

Ako smo se masovno u dilemi izmeču etničkog Bošnjaštva i nacionalnog Bosanstva masovno odlučili za ovo prvo, treba biti pošten i otvoren pa priznati činjenicu da je naš današnji Bošnjački narod sastavljen od raznih etničkih skupina koje su se prvenstveno preko vjere udružile i na taj način definisale svoj identitet.

Traženje po Googlu i Wikipediji i vađenje linkova Bošnjaka plačenika po stranim vojskama je besmisleno, džaba gubite vrijeme. Također i nabrajanje Bošnjačkih zajednica po Kosovu, Albaniji i Turskoj nema veze sa ovom raspravom jer su se oni tamo obreli poslije 1878 godine.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#850 Re: Najbitniji Bosnjak

Post by theTruePath »

Podrinje manje vise jeste bilo pusto,sto zbog selidbe sto zbog kuge
Post Reply