Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post Reply
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#1 Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

Sta mislite? Treba li razlikovati nacionalnost od etnicke pripadnosti? Uzet cu za primjer USA u kojoj zive pripadnici raznih naroda, Nijemci kojih po zadnjem popisu, ako sam dobro procitao ima 56 miliona il naprimjer Englezi kojih ima otprilike iso toliko, pa Iraca, Spanaca i mnogih drugih ali su oni svi po nacionalnosti amerikanci, a tek po etnickoj pripadnosti Nijemci, Englezi, Irci, Spanci...

U Sloveniji ima dosta Srba, Hrvata, Bosnjaka i jos mnogo drugih i drugacijih, koji vec dugi niz godina u Sloveniji zive, cak su i oni i njihovi roditelji u njoj i rodjeni ali kada ih pitas sta su po nacionalmosti vecina njih ce izjaviti da su Srbi, Hrvati, Bosnjaci, a ne slovenci!

Ostale primjere za i protiv ostavit cu za nadam se konstruktivnu diskusiju, a administraciju molim da ako vec postoji ista ili slicna tema da ih jednostavno spoje, no problem....
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#2 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by hAZNADAR »

Image
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#3 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by animals »

Ja sam za nacionalnost..
ko ne zeli, sve bi ih vratio u matice pa tamo budite sto jeste..
U Austriji postoje gradiscanski Hrvati..ali oni su prvo Austrijanci pa Hrvatska manjina..
ovi nedavni, ni jedan nece reci da su Austrijanci..
ja se nadam da ce moje dijete biti Austrijanac..
Ili da dodam jos Evropejac..
mozda je bolje..
Last edited by animals on 12/01/2019 01:43, edited 1 time in total.
GeorgeCostanza
Posts: 29
Joined: 08/01/2019 01:14

#4 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by GeorgeCostanza »

Treba razlikovati samo klasne razlike. I presjeci vlastite korjene.

Nova paradigma subverzivne misli treba otprilike da glasi: hajmo se utrkivati ko ce manje da postuje vlastitu naciju i vlastiti etnicitet. I naravno vlastitu religiju i vlastitu tradiciju. Cak i vlastiti jezik. Jer sve je to superstuktura putem koje vladajuce elite kontrolisu mase, ondosno ovce.

To bi trebao da bude manifesto ljevicara 21 vijeka.
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#5 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by 4L0n3 »

Moze se napraviti takav model, i trebalo bi.. pogotovu ovdje, nacionalni identitet bosanca i hercegovca da bude iznad etnickog, na koji naravno, svako ima pravo.
Mislim da je generalno stvar u tome da ljudi trebaju prihvatiti da moze covjek biti ujedno srbin, hrvat ili bosnjak (etnicka pripadnost) ali da zna, i uvazava da je on prije svega bosanac i hercegovac, tj. da ima taj nacionalni identitet na prvom mjestu (osim naravno, onog licnog identiteta koji se gradi kroz zivot i ovi ostali su u poredjenju s tim totalno nevazni).
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#6 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by animals »

Ja mislim da nas religija jebe..
jer da je nema , lako bi se slozili..
4L0n3
Posts: 159
Joined: 03/03/2010 14:44

#7 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by 4L0n3 »

animals wrote:Ja mislim da nas religija jebe..
jer da je nema , lako bi se slozili..
a i to je dosta bitno, odvojiti religijsku pripadnost od etnicke/nacionalne bi se moralo.
User avatar
animals
Posts: 21496
Joined: 19/04/2013 22:13

#8 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by animals »

Tri useljenicke zemlje su to uspjele..SAD, Kanada i Australija..
to su svjetli primjeri..ako ima jos dopunite..
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#9 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

4L0n3 wrote:Moze se napraviti takav model, i trebalo bi.. pogotovu ovdje, nacionalni identitet bosanca i hercegovca da bude iznad etnickog, na koji naravno, svako ima pravo.
Mislim da je generalno stvar u tome da ljudi trebaju prihvatiti da moze covjek biti ujedno srbin, hrvat ili bosnjak (etnicka pripadnost) ali da zna, i uvazava da je on prije svega bosanac i hercegovac, tj. da ima taj nacionalni identitet na prvom mjestu (osim naravno, onog licnog identiteta koji se gradi kroz zivot i ovi ostali su u poredjenju s tim totalno nevazni).
Istog sam misljenja polazeci od toga da je vecina zemalja (drzava) puno starija od svih svojih etniciteta (naroda) koji u njoj zive.....
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#10 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

animals wrote:Ja mislim da nas religija jebe..
jer da je nema , lako bi se slozili..
Ja pak ne mislim tako. Naprimjer u Bosni su prije pocetka stvaranja nacija zivjeli narodi raznih vjeroispovjesti a svi su se izjasnjavali kao (dobri) Bosnjani.....
GeorgeCostanza
Posts: 29
Joined: 08/01/2019 01:14

#11 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by GeorgeCostanza »

gazija54 wrote:
animals wrote:Ja mislim da nas religija jebe..
jer da je nema , lako bi se slozili..
Ja pak ne mislim tako. Naprimjer u Bosni su prije pocetka stvaranja nacija zivjeli narodi raznih vjeroispovjesti a svi su se izjasnjavali kao (dobri) Bosnjani.....
Otkud ovo dobri? Nije bilo losih?
lajkujMe
Posts: 12115
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#12 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by lajkujMe »

Tanka je linija izmedju Nacionalnosti i etnicke pripadnosti.
Osjecaj je isti ali nije to to.
Naime Nacionalna pripadnost je novija verzija etnicke koja je nastala u 19 vijeku.
Nacionalnost je pripadnost drzavi a ne plemenu, ne kralju nego drzavi.
A etnicitet je zaostalost iz feudalnih vremena i ona je u biti pleme nista vise.
Sta vise kad pitate srbina iz Srbije sta je on rece da je srbin a ne Srbijanac kao sto bi trebalo.
I kod njih ne postoji nacionalna svijest ma koliko se to nama cini.
Pitaj francuza sta je on ce iz topa reci da je Francuz a ne npr Frank ili tako nesto.
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#13 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by high_volume »

GeorgeCostanza wrote:Treba razlikovati samo klasne razlike. I presjeci vlastite korjene..
Misliš kao, Prvoklasni, Drugoklasni, Trećeklasni, itd :D
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#14 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by high_volume »

gazija54 wrote:Sta mislite? Treba li razlikovati nacionalnost od etnicke pripadnosti? ....
Nije li nacionalna pripadnost uokvirena državom, a etnička grupama naroda koji se tako osjećaju i slijede svoju kulturu i tradiciju...

Odgovor na ovo pitanje definirano je poodavno
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#15 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

GeorgeCostanza wrote:
gazija54 wrote:
animals wrote:Ja mislim da nas religija jebe..
jer da je nema , lako bi se slozili..
Ja pak ne mislim tako. Naprimjer u Bosni su prije pocetka stvaranja nacija zivjeli narodi raznih vjeroispovjesti a svi su se izjasnjavali kao (dobri) Bosnjani.....
Otkud ovo dobri? Nije bilo losih?
Procitao sam to iz starih bosanskih spisa gdje se u vise navrata ispred Bosnjanin stajalo "dobri ".Po nekim mojim shvatanjima, mislim da se taj naziv proteze od Bogumila, i to od mili preraslo u dobri....
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#16 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

santo gral wrote:Najvise me nervira kad vidim cojeka a ne mogu namah da odredim koje je vjere. Ono, ide put mene, izgleda ko naš a nijesam siguran. Reko bi po rukama naš musliman a nos mu nekako vlaški jebem li ga. Opet ,nako baš kad mi je se ko napremase primako vidim hoda ko šokac gluho bilo. Ja ga zaćeram u tri lijepe, kontam ako je naš oprostit će , a ako nije ko ga jebe. Ja sam da svak mora imat neko obiljizje na sebi ,vidljivo sa barem trijes metara, da fino znam na cemu sam. Fes brate nakrivis i svak zna ko si. Moreš ti stavit ako ti obraz dozvoljava i šajkaču al selama ne očekuj od mene. Ona šokadija ,pas im mater, svakako imaju krščine oko vrata te se poznaju tako ali ja bi naredio da krščine moraju bit barem od po metra i tri kila da ja vidim preko dzade o kome se radi.
A oni što ništa ne nose? E njima jebat sve do devet koljena ,to su oni kojima nije bitno i što bi sutra ovaj rahatluk sjebali. Fina gradska raja.
...fina al u qurzu
Jos jedan ovaj put satirican primjer, da se nazalost vise gleda i cijeni sta je na covjeku nego sta je u covjeku. Slusa se sta prica a negleda u njegova djela, nazalost......
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#17 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by Lincoln-Burrows »

Ono kad imaš krizu identiteta onda otvoriš ovakvu temu.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#18 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by mO k3 »

Lincoln-Burrows wrote:Ono kad imaš krizu identiteta onda otvoriš ovakvu temu.
od ova tri naroda u bih koji narod ima najvecu krizu identiteta ??
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#19 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by Lincoln-Burrows »

mO k3 wrote:
Lincoln-Burrows wrote:Ono kad imaš krizu identiteta onda otvoriš ovakvu temu.
od ova tri naroda u bih koji narod ima najvecu krizu identiteta ??
Ne bih to po narodima, to netko ima netko nema, mene možeš pitati koja mi je nacionalnost,
narodnost, etnička pripadnoct, nacija bilo što, uvijek je isti odgovor i nemam dilemu oko toga.
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#20 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

lajkujMe wrote:Tanka je linija izmedju Nacionalnosti i etnicke pripadnosti.
Osjecaj je isti ali nije to to.
Naime Nacionalna pripadnost je novija verzija etnicke koja je nastala u 19 vijeku.
Nacionalnost je pripadnost drzavi a ne plemenu, ne kralju nego drzavi.
A etnicitet je zaostalost iz feudalnih vremena i ona je u biti pleme nista vise.
Sta vise kad pitate srbina iz Srbije sta je on rece da je srbin a ne Srbijanac kao sto bi trebalo.
I kod njih ne postoji nacionalna svijest ma koliko se to nama cini.
Pitaj francuza sta je on ce iz topa reci da je Francuz a ne npr Frank ili tako nesto.
Pravo zboris ali pitam se da li su svjesni da tim postupkom sami sebe dovode u situaciju nacionalne manjine.....
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#21 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by mO k3 »

Lincoln-Burrows wrote:
mO k3 wrote:
Lincoln-Burrows wrote:Ono kad imaš krizu identiteta onda otvoriš ovakvu temu.
od ova tri naroda u bih koji narod ima najvecu krizu identiteta ??
Ne bih to po narodima, to netko ima netko nema, mene možeš pitati koja mi je nacionalnost,
narodnost, etnička pripadnoct, nacija bilo što, uvijek je isti odgovor i nemam dilemu oko toga.
Razumijem te , ali opet mogao bi dati misljenje
User avatar
Sanjarko
Posts: 22924
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#22 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by Sanjarko »

Nacionalnost ili narodnost
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#23 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

Lincoln-Burrows wrote:Ono kad imaš krizu identiteta onda otvoriš ovakvu temu.
Ili ono kada zelis poraz pretvorit u pobjedu samo promjenis uniformu....
gazija54
Posts: 48
Joined: 13/11/2018 23:25

#24 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by gazija54 »

mO k3 wrote:
Lincoln-Burrows wrote:Ono kad imaš krizu identiteta onda otvoriš ovakvu temu.
od ova tri naroda u bih koji narod ima najvecu krizu identiteta ??
Mislim da znam koji imaju najmanju. Ja kao Bosnjak kada me neko upita, izjavim Bosanac, sto za razliku od svih ostalih koji se rijetko tako izjasnjavaju....
User avatar
Lincoln-Burrows
Posts: 7535
Joined: 22/01/2008 18:17

#25 Re: Nacionalnost ili etnicka pripadnost

Post by Lincoln-Burrows »

mO k3 wrote:
Lincoln-Burrows wrote:
Ne bih to po narodima, to netko ima netko nema, mene možeš pitati koja mi je nacionalnost,
narodnost, etnička pripadnoct, nacija bilo što, uvijek je isti odgovor i nemam dilemu oko toga.
Razumijem te , ali opet mogao bi dati misljenje
Pa evo ako tražiš mišljenje mislim da na hrvatskim forumima nisam naišao na ovakvu temu, na srpske ne zalazim a
ovdje se s vremena na vrijeme pojavi slična tema i obično je otvori Bosanac/Hercegovac/Ostali.
Ustvari većina ne postavlja ovo pitanje ali uvijek se netko nađe pa ne mogu to odjeliti po narodima.
Post Reply