na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#426 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by rudy81 »

citadela wrote::lol: Je li sad bolji?

Bolji i onaj x od one gore "savrsene trebe". :D

ti il ne gledas seriju il bas imas kratko pamcenje :-) "treba" na slici nije hurrem nego zmija firuze i menscini da ovaj iznad kaze kako mu je ona savrsena (te da nije nevina kako sse i prikazuje...ko sto i nije)

edit: pardoniram... sad vidim da pise hurrem il ova
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#427 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by theTruePath »

Jel tacno da dolazi Bali beg u Bosnu,u Sarajevo? eto djevojke,navalite :D
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#428 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by buba80 »

irac300 wrote:Naravno da nije. Ona je prije svega brinula za svoju djecu, i kao svaka majka vjerovatno je bila na sve spremna, jer je znala ako Mustafa dođe na vlast da će svu braću pobit' (osmanski običaj).
imam pitanje vezano za ovaj obicaj: a jesu li se i samo njeni sinovi trebali bojati jedni drugih? evo recimo u ovom konkretnom primjeru sulejmanove djece, zar nije postojala mogucnost i da mehmet pobije svu svoju mladju bracu ako preuzme prestolje? ako jeste, u tom slucaju, to da je njoj (hurem) mustafa bio smetnja zbog straha za zivot njene djece je samo izgovor.
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#429 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by Pitarrr82 »

buba80 wrote:
irac300 wrote:Naravno da nije. Ona je prije svega brinula za svoju djecu, i kao svaka majka vjerovatno je bila na sve spremna, jer je znala ako Mustafa dođe na vlast da će svu braću pobit' (osmanski običaj).
imam pitanje vezano za ovaj obicaj: a jesu li se i samo njeni sinovi trebali bojati jedni drugih? evo recimo u ovom konkretnom primjeru sulejmanove djece, zar nije postojala mogucnost i da mehmet pobije svu svoju mladju bracu ako preuzme prestolje? ako jeste, u tom slucaju, to da je njoj (hurem) mustafa bio smetnja zbog straha za zivot njene djece je samo izgovor.

Pa ako se ne varam njena djeca se na kraju i jesu "pobila" za tron...

P.S. Ili ih je babo pobio da bi ovaj ga naslijedio, ne mogu se sjetiti a mrsko mi traziti sad :mrgreen:
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#430 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by Pitarrr82 »

"Otvoreni sukob između pretendenata započeo je 1559. godine. Oko njih su se odmah okupile grupe visokih dostojanstvenika i begova, koji su sebi stvarali pozicije, nadajući se pobedi jednog ili drugog kandidata za presto. Selimovi ljudi su, čini se, bili veštiji u plasiranju pogrešnih informacija, koje su neprestano stizale do Bajazita. Ovaj, pak, verujući u svoju premoć, upustio se u otvoreni sukob sa bratom, a kada je video da gubi na bojnom polju, utočište traži na safavidskoj teritoriji. Šah Tahmasp, večiti rival Osmanlija, jedva je dočekao ovakav razvoj događaja. Nesrećnog princa, u prosjačkom ruhu, za nekoliko tovara blaga vraća kući. Bajazit je u očima svoga oca i čitave vojske postao izdajnik, a sa izdajnicima se postupalo na jedini mogući način.

Tako, sultan Sulejman u novembru 1561. godine naređuje pogubljenje ne samo Bajazita, nego i sve petorice njegovih sinova, od kojih je najmlađi imao svega tri godine. Selim ostaje jedini naslednik loze Osmanovića."
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#431 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by irac300 »

buba80 wrote:
irac300 wrote:Naravno da nije. Ona je prije svega brinula za svoju djecu, i kao svaka majka vjerovatno je bila na sve spremna, jer je znala ako Mustafa dođe na vlast da će svu braću pobit' (osmanski običaj).
imam pitanje vezano za ovaj obicaj: a jesu li se i samo njeni sinovi trebali bojati jedni drugih? evo recimo u ovom konkretnom primjeru sulejmanove djece, zar nije postojala mogucnost i da mehmet pobije svu svoju mladju bracu ako preuzme prestolje? ako jeste, u tom slucaju, to da je njoj (hurem) mustafa bio smetnja zbog straha za zivot njene djece je samo izgovor.
Ako se isključi utisak koji ostavlja serija, i prebaci se na historijske činjenice, onda je tvoja konstatacija tačna. Tj. da je Mehmet došao na vlast, vjerovatno bi pobio svoju braću. Nema tu ljubavi, u pitanju je samo konkurencija za tron. S druge strane, da li bi Hurem mogla uticati na svoju djecu, to nikada nećemo saznati.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#432 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by rudy81 »

irac300 wrote:
buba80 wrote:
irac300 wrote:Naravno da nije. Ona je prije svega brinula za svoju djecu, i kao svaka majka vjerovatno je bila na sve spremna, jer je znala ako Mustafa dođe na vlast da će svu braću pobit' (osmanski običaj).
imam pitanje vezano za ovaj obicaj: a jesu li se i samo njeni sinovi trebali bojati jedni drugih? evo recimo u ovom konkretnom primjeru sulejmanove djece, zar nije postojala mogucnost i da mehmet pobije svu svoju mladju bracu ako preuzme prestolje? ako jeste, u tom slucaju, to da je njoj (hurem) mustafa bio smetnja zbog straha za zivot njene djece je samo izgovor.
Ako se isključi utisak koji ostavlja serija, i prebaci se na historijske činjenice, onda je tvoja konstatacija tačna. Tj. da je Mehmet došao na vlast, vjerovatno bi pobio svoju braću. Nema tu ljubavi, u pitanju je samo konkurencija za tron. S druge strane, da li bi Hurem mogla uticati na svoju djecu, to nikada nećemo saznati.

zar ubijanje nije bilo obicaj ako su djeca od druge majke, npr da je mustafa dosao na tron pa naredio ubijanje hurremine djece i njen progon s dvora?
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#433 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by irac300 »

Kako su sultani do tada živjeli (privatni harem) :D rijetko kada su bili od iste majke. :D Šalu na stranu, nije to igralo nikakvu ulogu. To je jednostavno bio običaj i praksa koji je uveo Mehmed II, da bi se izbjegao eventaulni građanski rat i sukob oko prijestolja. Čista politika bez emocija.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#434 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by rudy81 »

irac300 wrote:Kako su sultani do tada živjeli (privatni harem) :D rijetko kada su bili od iste majke. :D Šalu na stranu, nije to igralo nikakvu ulogu. To je jednostavno bio običaj i praksa koji je uveo Mehmed II, da bi se izbjegao eventaulni građanski rat i sukob oko prijestolja. Čista politika bez emocija.

da da kontam 'poentu' (ako se tako moze nazvati uopce) tog obicaja, al sam mislila da se ne odnosi na rodjenu bracu.
kako god, brutalnost nevidjena :-?
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#435 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by buba80 »

rudy81 wrote:
irac300 wrote:Kako su sultani do tada živjeli (privatni harem) :D rijetko kada su bili od iste majke. :D Šalu na stranu, nije to igralo nikakvu ulogu. To je jednostavno bio običaj i praksa koji je uveo Mehmed II, da bi se izbjegao eventaulni građanski rat i sukob oko prijestolja. Čista politika bez emocija.

da da kontam 'poentu' (ako se tako moze nazvati uopce) tog obicaja, al sam mislila da se ne odnosi na rodjenu bracu.
kako god, brutalnost nevidjena :-?
ma dobro to nije nikakvo iznenadjenje za cijelu ljudsku historiju - toga je bilo uvijek i 'svagdje' - i na europskim dvoriovima (jako puno i jako dugo), i kod arapa/turaka, a vjerovatno i na dalekom istoku.

samo sto se tice serije, mustafa ispade trn i prepreka na putu, a jednako su sva braca bila jedni drugima prijetnja - samo sto je hurem izgleda bilo svejedno koji ce od njene četvorice, dokle god je njen :-)
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#436 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by citadela »

rudy81 wrote: zar ubijanje nije bilo obicaj ako su djeca od druge majke, npr da je mustafa dosao na tron pa naredio ubijanje hurremine djece i njen progon s dvora?
U tome i jest problem. :lol: Obicaj je bio da sultan sa jednom miljenicom moze imati samo jednog sina, ne vise.

Vezano za obicaj da princ, koji dodje na tron pobije svoju bracu -sto je najgore, to nije bio vise obicaj, to je bio prakticno zakon od Mehmeda II. I da -Mehmed da je kojim slucajem dozivio da dodje na vlast, vjerovatno bi ubio Selima i Bajazida. Prosto -ubij ili budi ubijen.
User avatar
SoundersFC
Posts: 44
Joined: 01/09/2012 15:14
Location: Seattle
Contact:

#437 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by SoundersFC »

Dejana Talk Show: "Sulejmanija", OBN TV
http://www.youtube.com/watch?v=svH60VQT ... e&t=40m18s
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#438 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by theTruePath »

samo sto je hurem izgleda bilo svejedno koji ce od njene četvorice, dokle god je njen
pa logicno majka im je,i ko god uspije bit ce njen sin sultan,i ona postaje Valide :oops: :-D
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71804
Joined: 03/10/2011 20:11

#439 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by Chloe »

Kao zakleti neprijatelj sapunjara, ovu sam ponekad i znala pogledati zbog nekih historijskih činjenica koje se protežu kod seriju. Tačno me je sram priznati, ali nisam znala za našega Nasuha Matrakčija i njegova djela, dok nije počela ta serija. Nešto se ne mogu sjetiti da je spominjan u školskim knjigama historije.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#440 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by theTruePath »

kladusanka wrote:Kao zakleti neprijatelj sapunjara, ovu sam ponekad i znala pogledati zbog nekih historijskih činjenica koje se protežu kod seriju. Tačno me je sram priznati, ali nisam znala za našega Nasuha Matrakčija i njegova djela, dok nije počela ta serija. Nešto se ne mogu sjetiti da je spominjan u školskim knjigama historije.
U Visokom,odakle je rodom,ima svoju ulicu
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 71804
Joined: 03/10/2011 20:11

#442 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by Chloe »

theTruePath wrote:
kladusanka wrote:Kao zakleti neprijatelj sapunjara, ovu sam ponekad i znala pogledati zbog nekih historijskih činjenica koje se protežu kod seriju. Tačno me je sram priznati, ali nisam znala za našega Nasuha Matrakčija i njegova djela, dok nije počela ta serija. Nešto se ne mogu sjetiti da je spominjan u školskim knjigama historije.
U Visokom,odakle je rodom,ima svoju ulicu
Znam sad sve o njemu, informisala sam se. Osjećam pomalo ljutnju prema obrazovanju (onog sistema), učili smo o historijskim ličnostima svijeta ali ne o svojima.
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#443 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by theTruePath »

Znam,i zalosno je,znamo svi i cije su ulice dominirale prije rata

dolaze veceras Hatidza i princ Mustafa u Sarajevo :D

http://www.avaz.ba/showbiz/estrada/sult ... u-sarajevu
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#444 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by theTruePath »

Hocel Mehmed pasa Sokolovic biti u seriji ikako? koliko znam i on je bio u vrijeme sultana Sulejmana :?
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#445 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by irac300 »

theTruePath wrote:Hocel Mehmed pasa Sokolovic biti u seriji ikako? koliko znam i on je bio u vrijeme sultana Sulejmana :?
Pa vjerovatno kada uđe u Divan kao treći vezir bit' će i prikazan. Zasada se samo jednom spominjao i to kao sandžakbeg (namjesnik).
User avatar
citadela
Posts: 739
Joined: 29/11/2011 01:56

#446 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by citadela »

theTruePath wrote:Hocel Mehmed pasa Sokolovic biti u seriji ikako? koliko znam i on je bio u vrijeme sultana Sulejmana :?
Mora biti. Vec nakon smrti Barbarosse bi se trebao pojaviti kao admiral (ako ne i ranije) sto je bilo prije Mustafinog smaknuca (a vec ima nekakav trailer sa prikazom Mustafinog ubistva).
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#447 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by theTruePath »

Jeste li spremni za ovo Huremino stanje? 8-)

Image
User avatar
Pitarrr82
Posts: 11865
Joined: 01/03/2011 14:17
Location: Lovely jubbly land...

#448 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by Pitarrr82 »

Ako bude ovakva bice presmijesno jer ako se ne varam umrla je u ranim 50tim godinama a na toj slici izgleda kao neko sa 70god :mrgreen:
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#449 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by theTruePath »

:lol:
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#450 Re: na OBN-u Sulejman Veličanstveni

Post by Mlad i Nevin »

I bilo je vrijeme da je prikažu kao ''babu'' :D Pa ne može ''sin'' izgledati stariji od nje. Hajd, malo su je ko biva ''osušili'' u ovoj sezoni ali ipak nije to to. U dosadašnjem toku serije je prošao dugi niz godina a likovi kao da ne stare.
Post Reply