Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10951 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

piupiu wrote: Nemoj više trolati. :wink:
Izbjegavaj ovakav način diskusije, jer iznosiš svoj subjektivni, krajnje nekonstruktivni, dojam kojim iskazuješ nepoštovanje prema sagovorniku. Postoji razlog zbog kojeg među mojim postovima, nakon pretrage, nećeš pronaći etiketu "trol", ja to ne radim iz poštovanja.

Vratimo se sada temi.
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#10952 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by piupiu »

S4mpion wrote:
piupiu wrote: Nemoj više trolati. :wink:
Izbjegavaj ovakav način diskusije, jer iznosiš svoj subjektivni, krajnje nekonstruktivni, dojam kojim iskazuješ nepoštovanje prema sagovorniku. Postoji razlog zbog kojeg među mojim postovima, nakon pretrage, nećeš pronaći etiketu "trol", ja to ne radim iz poštovanja.

Vratimo se sada temi.
Sad imaš i zvaničnu opomenu zbog odgovora na uputu moderatora. Ako nisi shvatio da je to bila opomena, sada je ona i zvanično napisana crvenom bojom. The Ten Commandments of the rational debate is gettin' old. Vidjeli smo ih (s tvoje strane) brat Velikom bratu ... 6 puta. :wink:
Edouard
Posts: 1770
Joined: 17/03/2014 14:31

#10953 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Edouard »

sizifinho wrote:znaci da nema religije, ne bi bilo ni civilizacije?
Mozes li mi reci o utjecaju Crkve na nauku. Jesi li upoznat s mracnim vremenima znanosti?
Na tu temu evo nešto o razvoju sveučilišta u tim "mračnim" vremenima, da malo vidiš i drugo mišljenje, usput, na koje imaš i pravo, pored onog isključivog što su ga zadnjih 200 godina nastojali širiti "prosvjetitelji"; da ne zastaneš kao i većina na Galileu i Giordanu.
Činjenica da je Crkva ne samo prenosila znanstvena znanja stečena još u antičko doba, nego i trajno davala svoj doprinos razvitku znanja najbolje se vidi u utemeljenju sustava sveučilišta. Ustanova sveučilišta kakvu je danas poznajemo, zajedno s pripadajućim fakultetima, predmetima, ispitima i diplomama, kao i razlikovanje preddiplomskog i diplomskog studija, nastala je upravo u srednjovjekovnome svijetu. Ove ustanove spontano su se pojavile u različitim gradovima u Europi, kao što su Bologna, Pariz i Oxford, još prije 1200. godine. Do 1500. godine bilo ih je više od šezdeset na cijelom kontinentu, a otprilike trideset posto curriculuma u srednjovjekovnim sveučilištima obuhvaćalo je predmete vezane uz studije prirodnih znanosti. Ovo je bitan faktor u povijesti razvitka znanosti. Nastanak velikoga broja sveučilišta između godine 1200. i 1500. omogućilo je stotinama tisuća studenata studiranje znanosti, i to u grčko-arapskoj tradiciji. U ovim sveučilištima, koja je Crkva gradila i novčano uzdržavala, rođene su prve ustanove za učenje i istraživanje znanosti i medicine u obliku koji u nekom smislu postoji i danas (Shank, 2009).
Srednjovjekovna sveučilišta, koja je Crkva doslovno izmislila i utemeljila, nisu samo koristila znanje stečeno iz antike, nego i iz ranih srednjovjekovnih islamskih izvora.
Akademski programi imali su čvrst ustroj kroz koji su učilištarci stjecali formalno obrazovanje u sedam vještina, podijeljene u tzv. quadrivium (matematika, geometrija, glazba i astronomija) i u trivium (gramatika, retorika i logika). Ovdje se vidi važnost koja je u quadriviumu dana matematici, jer je matematika bila temelj za budući razvitak znanstvenog istraživanja na svim sveučilištima u Europi. U ovim srednjovjekovnim sveučilištima čak se i teologija mogla studirati tek nakon što su se svladali predmeti matematika i prirodna filozofija. Prema brojkama koje je američki povjesničar M. Shank iznio u svojim istraživanjima, nakon 1360. godine je samo u njemačkim sveučilištima više od četvrt milijuna učilištaraca steklo visoku izobrazbu, pa bi se teško moglo reći da je srednji vijek bio neko „mračno doba“ gdje znanost, po nekima, uopće nije ni postojala.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#10954 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by statixx »

nasa wrote:Ali evo pricamo, to je tako, ateizam to podrazumjeva.Nije uopce u pravcu price nevjernik jednako nemoralan vec da ovaj zivot djeluje poprilicno besmisleno po nekim pitanjima ako nema nastavka....
A nisi ti jedina sto je to napisala. To pitanje okupira svakog covjeka. Ali hajde da mu pridjemo na nacin da jos uvijek ne znamo za vjeru u boga i krajnji sud, time ne znamo ni za ateizam jer nemamo sta negirati.

Ima nesto intrigantno u tom besmislu, tacnije apsurdu zivota, narocito iz te neke "kozmicke perspektive". Svakodnevno radimo, trudimo i zrtvujemo se u zivotu za mnoge stvari, a pri tome kraj svoje egzistencije gledamo kao nesto sto ce doci jednog dana, ali nikad danas. Nedavno sam procitao knjigu "Lijecenje Sopenhaureom" Pisao ju je covjek koji se bavi psihoterapijom, vrlo interesantna. Uglavnom, u jednom dijelu kaze da vecina ljudi, kako je to nekada napisao Sopenhauer, provede zivot pod obrascem: volja - neostvarena zelja - patnja - akcija - zadovoljenje potrebe, cime se onda vracamo na pocetnu tacku i tako u krug. To se odnosi na svakodnevne zivotne aktivnsti, kao i zivotne planove.

Ali sta je tu zapravo zanimljivo, nesto sto svi ignorisemo (ovdje je neophodno da pokusas zaboraviti da si vjerski odgojena ili ne daj boze indoktrinirana :D)? Dakle, zanimljivo je da ono sto nas tjera u taj zacarani krugu i nalazi u pozadini svega jeste dosada. Bjezimo od dosade. A zasto se uzasavamo dosade, sta je to tako strasno sa dosadom? To je "stanje" u kojem se nasa paznja, ako ti je draze svijest, okrece prema nama, gledamo unutar sebe, svoje egzistencije, i tada otkrivamo bazicnu istinu; da je zivot prolazan i apsurdan, i dok mi svakodnevno zivimo kao da ce tako biti zauvijek, on nam se podruguje.

I onda dolazimo do tacke kada odlucujemo kako dalje. Neki padnu u depresiju i anksioznost. Mnogi utjehu pronadju u vjeri. Neki ce ipak odluciti da uzvrate udarac i buntovnicki se narugaju apsurdu, pri tome nastojeci zivjeti punim plucima. Utjehu, nadu, pa i srecu, pronadju u tome sto smo svi jednaki po tom pitanju, i kako kaze Arthur, u jednom od svojih posljednjih spisa, umjesto da se madjusobno oslovljavamo sa dragi gospodine, primjerenije i prikladnije bi bilo dragi sapatniče. Time naglasava da trebamo biti popustljivi prema svakoj ljudskoj slabosti i poroku, imajuci u vidu da se pred nama nalaze slabosti ljudskog roda, pa tako i nas samih. :)
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#10955 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by piupiu »

statixx wrote:To je "stanje" u kojem se nasa paznja, ako ti je draze svijest, okrece prema nama, gledamo unutar sebe, svoje egzistencije, i tada otkrivamo bazicnu istinu; da je zivot prolazan i apsurdan, i dok mi svakodnevno zivimo kao da ce tako biti zauvijek, on nam se podruguje.

... umjesto da se madjusobno oslovljavamo sa dragi gospodine, primjerenije i prikladnije bi bilo dragi sapatniče. Time naglasava da trebamo biti popustljivi prema svakoj ljudskoj slabosti i poroku, imajuci u vidu da se pred nama nalaze slabosti ljudskog roda, pa tako i nas samih. :)
Pjesnički. :thumbup:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#10956 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by kerima1 »

statixx wrote:
nasa wrote:Ali evo pricamo, to je tako, ateizam to podrazumjeva.Nije uopce u pravcu price nevjernik jednako nemoralan vec da ovaj zivot djeluje poprilicno besmisleno po nekim pitanjima ako nema nastavka....
A nisi ti jedina sto je to napisala. To pitanje okupira svakog covjeka. Ali hajde da mu pridjemo na nacin da jos uvijek ne znamo za vjeru u boga i krajnji sud, time ne znamo ni za ateizam jer nemamo sta negirati.

Ima nesto intrigantno u tom besmislu, tacnije apsurdu zivota, narocito iz te neke "kozmicke perspektive". Svakodnevno radimo, trudimo i zrtvujemo se u zivotu za mnoge stvari, a pri tome kraj svoje egzistencije gledamo kao nesto sto ce doci jednog dana, ali nikad danas. Nedavno sam procitao knjigu "Lijecenje Sopenhaureom" Pisao ju je covjek koji se bavi psihoterapijom, vrlo interesantna. Uglavnom, u jednom dijelu kaze da vecina ljudi, kako je to nekada napisao Sopenhauer, provede zivot pod obrascem: volja - neostvarena zelja - patnja - akcija - zadovoljenje potrebe, cime se onda vracamo na pocetnu tacku i tako u krug. To se odnosi na svakodnevne zivotne aktivnsti, kao i zivotne planove.

Ali sta je tu zapravo zanimljivo, nesto sto svi ignorisemo (ovdje je neophodno da pokusas zaboraviti da si vjerski odgojena ili ne daj boze indoktrinirana :D)? Dakle, zanimljivo je da ono sto nas tjera u taj zacarani krugu i nalazi u pozadini svega jeste dosada. Bjezimo od dosade. A zasto se uzasavamo dosade, sta je to tako strasno sa dosadom? To je "stanje" u kojem se nasa paznja, ako ti je draze svijest, okrece prema nama, gledamo unutar sebe, svoje egzistencije, i tada otkrivamo bazicnu istinu; da je zivot prolazan i apsurdan, i dok mi svakodnevno zivimo kao da ce tako biti zauvijek, on nam se podruguje.

I onda dolazimo do tacke kada odlucujemo kako dalje. Neki padnu u depresiju i anksioznost. Mnogi utjehu pronadju u vjeri. Neki ce ipak odluciti da uzvrate udarac i buntovnicki se narugaju apsurdu, pri tome nastojeci zivjeti punim plucima. Utjehu, nadu, pa i srecu, pronadju u tome sto smo svi jednaki po tom pitanju, i kako kaze Arthur, u jednom od svojih posljednjih spisa, umjesto da se madjusobno oslovljavamo sa dragi gospodine, primjerenije i prikladnije bi bilo dragi sapatniče. Time naglasava da trebamo biti popustljivi prema svakoj ljudskoj slabosti i poroku, imajuci u vidu da se pred nama nalaze slabosti ljudskog roda, pa tako i nas samih. :)
Hvala ti na ovom upisu :thumbup:
Hakiz
Posts: 39893
Joined: 30/07/2015 20:01

#10957 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Hakiz »

nasa wrote:Jeste, kljucno je pitanje pravde...bez Boga se direktno ili indirektno moras pomiriti da pravde nema, a onda dalje sasvim logicno postavljas niz pitanje koji dovedu i do pitanje licnog odnosa prema svijetu koji nas okruzuje, smislenosti itd.
To je ujedno i razlog zbog koje vjernici dovode u pitanje moralnost bez vjere u nastavak nakon ovog zivota, eto ne mora to ni biti vjera u monoteisticku predstavu Boga vec opcenito vjera da ce nas Pravda dostici.
Čini mi se da je pojam te neke konačne pravde na "onome svijetu" u stvari izmišljen da bi se lakše podnijela napravda koju ljudi doživljavaju u svakodnevnom životu. Kada je onaj koji ti nanosi nepravdu isuviše jak da bi ga spriječila ili mu se osvetila ili da bi ga društvo u tvoje ime kaznilo, jedino ti preostaje da se nadaš da će ga nekada neka viša sila kazniti.

I tada pomisao da nema više sile i da taj nepravednik neće nikada biti kažnjen je previše teška za prihvatiti. Jer, kao što ti kažeš, dolazimo do pitanja smisla i besmisla. A smisla, razloga, možda i nema, možda se sve (postojanje svega, svemir i mi u njemu) desilo slučajno. Nekome je to prihvatljivo, nekome nije.

Onaj koji kaže da smisla ima, valjda bi trebao znati kakav je to smisao. Odgovor nije "Nemoguće da nema smisla", odgovor je "Smisao postojenja tebe, bilo čega, je taj i taj" Ako onaj ko tvrdi da smisla ima ne zna u čemu je smisao, to znači da se ta osoba samo nada da smisla ima, i da ne bi mogla podnijeti saznanje da nema smisla.

Naravno, nikome nije lako prihvatiti da je stvoren slučajno, da će jednom prestati postojati, i da ga se kroz određeno vrijeme niko više neće sjećati. Kao da nikada nije postojao.

Mnogo je lakše vjerovati u višu silu koja ti daje smisao postojanja.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10958 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Na neki način je potrebno ljude ujediniti oko jedne ideje kako moćnici ne bi mogli raditi baš sve što požele, jer nije rijetkost to da pojedinci, koji steknu moć, pravdu kroje prema svom izrazito subjektivnom viđenju svijeta, a tada ne smiješ raditi ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ ići tamo gdje ti on ne dozvoli, ne smiješ pričat ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ mu proturječit, pa makar imao i pravo.

Jedna od ideja religije i jeste da ujedini ljude, jer moć leži u jedinstvu, ne radi se tu samo o nekoj duševnoj satisfakciji ili strahu i sl.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#10959 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

S4mpion wrote:Na neki način je potrebno ljude ujediniti oko jedne ideje kako moćnici ne bi mogli raditi baš sve što požele, jer nije rijetkost to da pojedinci, koji steknu moć, pravdu kroje prema svom izrazito subjektivnom viđenju svijeta, a tada ne smiješ raditi ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ ići tamo gdje ti on ne dozvoli, ne smiješ pričat ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ mu proturječit, pa makar imao i pravo.

Jedna od ideja religije i jeste da ujedini ljude, jer moć leži u jedinstvu, ne radi se tu samo o nekoj duševnoj satisfakciji ili strahu i sl.
pa to je jednoumlje.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10960 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

5 0 5 wrote:
S4mpion wrote:Na neki način je potrebno ljude ujediniti oko jedne ideje kako moćnici ne bi mogli raditi baš sve što požele, jer nije rijetkost to da pojedinci, koji steknu moć, pravdu kroje prema svom izrazito subjektivnom viđenju svijeta, a tada ne smiješ raditi ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ ići tamo gdje ti on ne dozvoli, ne smiješ pričat ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ mu proturječit, pa makar imao i pravo.

Jedna od ideja religije i jeste da ujedini ljude, jer moć leži u jedinstvu, ne radi se tu samo o nekoj duševnoj satisfakciji ili strahu i sl.
pa to je jednoumlje.
Prvi paragraf jeste sigurno težnja ka jednoumlju.

Ili si mislio na posljednju rečenicu?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#10961 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by harač »

piupiu wrote: O moralu i seksualnosti ili kratki osvrt na novu zagonetku koju je pred nas postavio harač zajedno sa slikovnim prikazom.

I, tako, dok mi željno iščekujemo Profesora h da nam kaže šta se desilo sa atomskom bombom i da li je dijete zaginulo u našoj moralnoj dilemi; on krene sa novom lekcijom. O tome kako se religija bavi seksualnošću. Dok se on priprema da nas povede u novom pravcu razmišljanja o moralu, ja bih se osvrnula na gornju sliku sa aspekta jedne od diskusija koje smo vodili na zadnje dvije tri strane.


u pravu si, nismo zaključili. imao sam namjeru to da učinim, ali na žalost već smo prešli na nešto drugo, pa mi se nije dalo vraćati narod sad ponovo na to. ono što bih ja zaključio iz svih odgovora - iznenađujuće kontruktivnih - na postavljene dileme je sljedeće:

1) konsekvencijalizam neke vrste (krajnje pojednostavljeno: da posljedice djelovanja istog određuju kao moralnog ili ne, a ne neko prethodno pravilo) je iznenađujuće prihvaćena i razumljiva mnogima; iako je to tek jedna od mnogih mogućih moralnih teorija to je očito jedan od svjetonazora koje ateisti bez problema mogu prihvatiti i s kojim se ova tema (na čemu ateisti baziraju svoj svjetonazor ili da li je moguć moral bez boga) može i zaključati. moral je, u tom smislu, jedna nemisterizona pojava

2) drugi primjer je ukazao na pododređenost moralnih teorija općenito. ovdje se dosta raspravlja o moralu ili o tome da ga jedni imaju, a drugi nemaju itd., međutim kada se postave konkretna pitanja svi se nađu u dilemi: jasnih odgovora nema, nužno je ući u neko promišljanje, u vršenje nekog -što bi rawls kazao - reflektivnog ekvilibrijuma: dovođenja nekih konkretnih ad hoc stajališta (npr. ne treba povrijediti dijete), sa nekim generalnijim privrženostima (npr. treba činiti ono što će povećati opće dobro). takva vrsta interpretativnog pristupa moralu, koja ateistima nije strana, zbog navedenog ne bi trebala biti problematična, upravo zato što je to neizbježno

vjerovatno bi se o tome moglo još pričati, ali dalje generalizacije na osnovu tako malo podataka ne bi bile opravdane
piupiu wrote:Ova karikatura primjer je islamofobije koje smo se dotakli u prethodnim postovima. Dakle, radi se o neduhovitoj postavci teze da su muslimani kozo*ebi, kojima je dozvola da opće sa životinjama upućena od strane nekog vjeroučitelja, koji opet - tako kaže slikovni prikaz - citira Poslanika Muhameda. Pri tome su dva - pretpostavljamo - sljedbenika vjere prikazana kao iskeženi, bradati, tamne kože, opasani dinamitom i naoružani do zuba kozo ili ovco ili životinjoopćitelji. Mogla bih se zakleti da je slikovni prikaz napravio bijelac, koji je, usput, i rasista; no s obzirom da ne znam, to će ostati samo moja pretpostavka.

Moguće je da autor ovog znakovitog kolaža, kao i same karikature; smatra da medju "civilizovanim" ljudima nema zoofila, što, naravno, nije istina. Vicevi o Novozelandjanima i Australcima i njihovom specijalnom odnosu sa ovcama su legendarni, a i moralna pouka je slična - u nedostatku žene, muškarci to mogu i sa životinjama (u ovom slučaju je to historijski fakt o zemljama koje su naseljavane muškarcima i nisu imale dovoljno žena 'na terenu' u pioniriskim danima):

Kakva je veza izmedju ove slike i teme? Nemam pojma. Moguće je da harač ukazuje na to da je veza izmedju civilizovanja, morala i seksualnosti jako očigledna, s čime bi se složio Freud; i da su se religije seksualnošću bavile vrlo detaljno, o čemu svjedoče povijesni izvori, pa, valjda i ova slika. Moguće je i da želi reći da islam aminuje zoofiliju, te izražava svoje moralno neslaganje s time. A, moguće je i da njome ukazuje na fleksibilnost morala, koja nam dozvoljava da pod odredjenim okolnostima radimo stvari koje pod drugačijim okolnostima ne bi smatrali normalnim. Sve je moguće.

Karikatura ispod haračovog citata je sama po sebi degutantna meni kao ženi, kao i zbog stereotipa kojima se služi (vrhunski karikaturisti to ipak rade na inteligentniji i duhovitiji način); no, prihvatam da bi ona nekome mogla biti i duhovita. Neko će u noj pronaći neku visokointelektualnu misao o religiji i moralu; a, nekome će ona, bogme, biti i uvrjedljiva. Sa stanovišta tekstualne i simboličke analize, nisam sigurna gdje nas to ova karakatura treba odvesti u daljem slijedu rasprave; no, harač će se već izjasniti.
iako ne mislim da su termini poput islamo/homo-etc.-fobije nekorisni, ova reakcija pokazuje njihovu problematičnost (zaudara na prenemaganje onih što ih u americi zovu bleeding heart liberals). sliku sam izabrao čisto zbog sadržaja onoga što je z. naik, kao jedan od najvećih* islamskih autoriteta danas, izrekao; da je to učinio neko drugi ne bi mi bilo zanimljivo. ismijavanje talibana i terorista mi nikada nije bilo degutantno, pa zato nisam na karikaturu ni skrenuo pažnju. priča o ko*ojebima se veže, koliko ja pratim taj diskurs, isključivo za pripadnike militantnih islamističkih grupa i ja sam donedavno imao dojam da se radi čisto o nekoj vrsti (opravdane) propagande. iznenadio sam se saznanjem da bestijalnost u određenoj verziji te teologije nije strana. raspravljanje o tome bi bilo veoma zanimljivo na ovoj temi koja se bavi pitanjem morala, a moglo bi se dovesti i u vezu sa onom pododređenošću morala koju sam spominjao. posljednje posebno u kontekstu islama koji u sebi sadrži značajni pluralitet normativnih/moralnih mišljenja, što je uvjetovano postojanjem različitih pravnih škola.

*ili zasigurno najpopularnijih, ali imajući u vidu da teo-logija nije nauka u pravom smislu riječi nisam sklon mišljenju da u vjeronauci moguće diskriminirati između tih "naučnika", po nekom objektivnom kriteriju
Last edited by harač on 28/08/2015 21:08, edited 1 time in total.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#10962 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

S4mpion wrote: Prvi paragraf jeste sigurno težnja ka jednoumlju.

Ili si mislio na posljednju rečenicu?
na cijeli upis. ne postoji univerzalna ideja koja bi mogla ujediniti sve ljude. ko ima autoritet da odluci sta jeste ispravno.

evo da probamo napraviti jedan eksperiment. sve sto kolegica @pijupiju napise, od sad pa do ponedeljka, ti i ja cemo prihvatiti bezpogovorno i braniti tu tezu sa argumentima. dogovoreno? da vidimo kako ce to ici. :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10963 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

5 0 5 wrote:
S4mpion wrote: Prvi paragraf jeste sigurno težnja ka jednoumlju.

Ili si mislio na posljednju rečenicu?
na cijeli upis. ne postoji univerzalna ideja koja bi mogla ujediniti sve ljude. ko ima autoritet da odluci sta jeste ispravno.

evo da probamo napraviti jedan eksperiment. sve sto kolegica @pijupiju napise, od sad pa do ponedeljka, ti i ja cemo prihvatiti bezpogovorno i braniti tu tezu sa argumentima. dogovoreno? da vidimo kako ce to ici. :mrgreen:
Ja ipak govorim o situacijama gdje imaš neki izbor.

Šta kad se nekoliko stotina miliona ljudi bez ikakve prisile, svojevoljno ujedini oko jedne ideje?
5 0 5 wrote:ko ima autoritet da odluci sta jeste ispravno.
A ovo pitanje nas baca u samu srž filozofije. Kome dati taj autoritet? Bogu ili nekim ljudima?
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#10964 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

S4mpion wrote: A ovo pitanje nas baca u samu srž filozofije. Kome dati taj autoritet? Bogu ili nekim ljudima?
a ko te uopste pita da li ces dati autoritet nekome?
ovdje ti je autoritet pijupiju. i nasa. dvije zene. mozes misliti, zensko a ima autoritet nad tobom. :D kada si pristao da pises na ovoj temi, dao si im autoritet nad sobom. dok god postujes pravila neces biti kaznjen. slicno kao kod alaha. samo sto njih dvije najvjerovatnije postoje. (i kaznu mozes iskusiti za vrijeme ovog zivota).
User avatar
piupiu
Posts: 16345
Joined: 05/01/2008 05:08

#10965 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by piupiu »

harač wrote:
u pravu si, nismo zaključili. imao sam namjeru to da učinim, ali na žalost već smo prešli na nešto drugo, pa mi se nije dalo vraćati narod sad ponovo na to. ono što bih ja zaključio iz svih odgovora - iznenađujuće kontruktivnih - na postavljene dileme je sljedeće:
Hoćeš reći da nismo bili loši? Jeeeeee ... :sretan:

1) konsekvencijalizam neke vrste (krajnje pojednostavljeno: da posljedice djelovanja istog određuju kao moralnog ili ne, a ne neko prethodno pravilo) je iznenađujuće prihvaćena i razumljiva mnogima; iako je to tek jedna od mnogih mogućih moralnih teorija to je očito jedan od svjetonazora koje ateisti bez problema mogu prihvatiti i s kojim se ova tema (na čemu ateisti baziraju svoj svjetonazor ili da li je moguć moral bez boga) može i zaključati. moral je, u tom smislu, jedna nemisterizona pojava

2) drugi primjer je ukazao na pododređenost moralnih teorija općenito. ovdje se dosta raspravlja o moralu ili o tome da ga jedni imaju, a drugi nemaju itd., međutim kada se postave konkretna pitanja svi se nađu u dilemi: jasnih odgovora nema, nužno je ući u neko promišljanje, u vršenje nekog -što bi rawls kazao - reflektivnog ekvilibrijuma: dovođenja nekih konkretnih ad hoc stajališta (npr. ne treba povrijediti dijete), sa nekim generalnijim privrženostima (npr. treba činiti ono što će povećati opće dobro). takva vrsta interpretativnog pristupa moralu, koja ateistima nije strana, zbog navedenog ne bi trebala biti problematična, upravo zato što je to neizbježno
:thumbup:
iako ne mislim da su termini poput islamo/homo-etc.-fobije nekorisni, ova reakcija pokazuje njihovu problematičnost (zaudara na prenemaganje onih što ih u americi zovu bleeding heart liberals).
Pa, dobro si to ocijenio, ja i jesam bleeding heart liberal. :wink: :D
sliku sam izabrao čisto zbog sadržaja onoga što je z. naik, kao jedan od najvećih* islamskih autoriteta danas, izrekao; da je to učinio neko drugi ne bi mi bilo zanimljivo. ismijavanje talibana i terorista mi nikada nije bilo degutantno, pa zato nisam na karikaturu ni skrenuo pažnju. priča o ko*ojebima se veže, koliko ja pratim taj diskurs, isključivo za pripadnike militantnih islamističkih grupa i ja sam donedavno imao dojam da se radi čisto o nekoj vrsti (opravdane) propagande.
Taj termin je smišljeno dehumanizirajući, mislim da je potekao iz američke vojno-propagandne mašinerije, ako sam dobro upućena; a danas je već u širokoj upotrebi. Ono što je dio tog islamofobičnog podteksta na toj slici nije 'civilizacijska osuda' bestijalnosti; već čitava konstrukcija opasnog tamnoputog divljaka opasanog dinamitom kojeg, eto, njegova vjera uči da je u redu općiti sa životinjama, te on, pored svih navedenih stereotipa, postaje i seksualno nastran. Njegova vjera potiče nastranost, pa tako on sada - uz sve drugo - postaje i konzument i zoofil. Čuvajte svoje koze, eto islama! :-)

Mislim, ne treba imati bleeding heart da bi se tu, na primjer, napravila paralela sa slikom o balkanskom divljaku, koji takodje ima svoje karakteristike - on kolje, ratuje, loče rakiju, trga meso zubima, itd ... Ja ti na to ne pristajem lako, da prostiš. A, o političkoj funkciji te vrste dehumanizacije bar ne treba otvarati teme.
iznenadio sam se saznanjem da bestijalnost u određenoj verziji te teologije nije strana. raspravljanje o tome bi bilo veoma zanimljivo na ovoj temi koja se bavi pitanjem morala, a moglo bi se dovesti i u vezu sa onom pododređenošću morala koju sam spominjao. posljednje posebno u kontekstu islama koji u sebi sadrži značajni pluralitet normativnih/moralnih mišljenja, što je uvjetovano postojanjem različitih pravnih škola.
Mislim da se skupljač željeza već izjasnio o ovome, ja ne bih znala ništa o tome reći, nisam upućena.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10966 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

5 0 5 wrote:
S4mpion wrote: A ovo pitanje nas baca u samu srž filozofije. Kome dati taj autoritet? Bogu ili nekim ljudima?
a ko te uopste pita da li ces dati autoritet nekome?
ovdje ti je autoritet pijupiju. i nasa. dvije zene. mozes misliti, zensko a ima autoritet nad tobom. :D kada si pristao da pises na ovoj temi, dao si im autoritet nad sobom. dok god postujes pravila neces biti kaznjen. slicno kao kod alaha. samo sto njih dvije najvjerovatnije postoje. (i kaznu mozes iskusiti za vrijeme ovog zivota).
Čija pravila? Lična ili forumska?

Ljudi su, općenito, skloni greškama i nepravdi tako da ne možeš tvrditi da nećeš biti kažnjen ako poštuješ pravila, jer da je istina to što ti govoriš, pa svijet bi bio utopija.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#10967 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by harač »

piupiu wrote:
Mislim da se skupljač željeza već izjasnio o ovome...
e pa to je kad ja ne pratim redovno :oops:
mirza_15
Posts: 10598
Joined: 19/01/2015 09:26

#10968 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by mirza_15 »

Lopov-eliminator wrote:.
Ne siri pricu. Nemam namjeru da ucestvujem u debati. Dobio sam notifikaciju da me neko spomenuo na ovoj temi. Odem procitam svoj komentar i zakljucak na njega i pocnem se ibretiti. Pa iako sam na nivou bukvara iz onog teksta ne mogu izvuci zakljucak koji si ti izvukao. Ja sve ateiste nazvao ubicama? Hahaha. Pa covjece valjas nebuloze. Onaj komentar je jasan ko jasan dan i jasno je da je odgovor na spominjane teze o vjernicima. K tomu ti moram priznati da si fakat pisvecen ovom forumu. Izvlaciti komentare iz naftalina.... Cestitam. Mora se uloziti vremena i truda u to. Izvini, ali fakat nemam vremena da se prepucavam sa nekim ko ne zna procitati napisano.
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#10969 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by belfy »

S4mpion wrote:Na neki način je potrebno ljude ujediniti oko jedne ideje kako moćnici ne bi mogli raditi baš sve što požele, jer nije rijetkost to da pojedinci, koji steknu moć, pravdu kroje prema svom izrazito subjektivnom viđenju svijeta, a tada ne smiješ raditi ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ ići tamo gdje ti on ne dozvoli, ne smiješ pričat ono što se njemu lično ne sviđa, ne smiješ mu proturječit, pa makar imao i pravo.

Jedna od ideja religije i jeste da ujedini ljude, jer moć leži u jedinstvu, ne radi se tu samo o nekoj duševnoj satisfakciji ili strahu i sl.
ali ako za tog "pojedinca" izaberes boga onda sve to sto ne bi trebalo - treba raditi? logicno...
User avatar
Kiki112
Posts: 41
Joined: 23/07/2012 12:50

#10970 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by Kiki112 »

Mihael24 wrote:Pojam Ateizam svima je poznat i svi znamo sematiku toga pojma. Medjutim, mene bi zanimalo iskljucivo slijedece: na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor? Drugacije receno: da li mi stvarno znamo sto je ateizam?

Na cemu ATEISTI baziraju svoje moralno-eticko ponasanje? Sto je smisao zivota u ateizmu, a sto put na kojem se to postize?
Na čemu kršćani/muslimani baziraju svoj svjetonazor?

Na bibliji/kuranu?

Kako?

Kad su obje knjige pune toliko kontradikcija, da se iz njih ne može "bazirati" na nečemu

Ateisti/agnostici baziraju svoj svjetonazor da jednostavnoj ljudskosti

Mislim ono
http://infidels.org/library/modern/jim_ ... tions.html
http://www.answering-islam.org/Quran/Contra/

Onaj tko je pisao te knjige se nije mogao složit sam sa sobom šta će izmislit a ne netko drugi

Najsmješnije mi je recimo što u Kuranu u jednom odlomku doslovno piše
2:191-193 Fight and kill unbelievers until “religion is Allah’s,” i.e. Islamic law rules all societies

“And slay them wherever you come upon them, and expel them from where they expelled you; persecution is more grievous than slaying. But fight them not by the Holy Mosque until they should fight you there; then, if they fight you, slay them — such is the recompense of unbelievers, but if they give over, surely Allah is All-forgiving, All-compassionate. Fight them, till there is no persecution and the religion is Allah’s; then if they give over, there shall be no enmity save for evildoers.”

7:166 Jews are apes

“And when they [Jews] turned in disdain from that forbidding We said to them, ‘Be you apes, miserably slinking!"

5:51 Don’t take Jews and Christians as friends and allies

“O believers, take not Jews and Christians as friends; they are friends of each other. Whoso of you makes them his friends is one of them. Allah guides not the people of the evildoers.”
A dalje
"Surely those who believe, and those who are Jews, and the Christians, and the Sabians -- whoever believes in God and the Last Day and does good, they shall have their reward from their Lord. And there will be no fear for them, nor shall they grieve" (2:62, 5:69, and many other verses).

"...and nearest among them in love to the believers will you find those who say, 'We are Christians,' because amongst these are men devoted to learning and men who have renounced the world, and they are not arrogant" (5:82).

"O you who believe! Be helpers of God -- as Jesus the son of Mary said to the Disciples, 'Who will be my helpers in (the work of) God?' Said the disciples, 'We are God's helpers!' Then a portion of the Children of Israel believed, and a portion disbelieved. But We gave power to those who believed, against their enemies, and they became the ones that prevailed" (61:14).
Za Bibliju da ni ne počinjem

Žena koja nikad nije imala seksualne odnose rodi dijete, kojeg su ubili Rimljani kako bi nama bili oprošteni grijesi jer je Eva pojela jabuku koju je dobila od zmije koja govori.
3 dana kasnije čovjek ustane iz mrtvih i odleti negdje u leteću vilu..

Ne brinite, sve ljude mrzim jednako pa ću ubaciti i tu par citata
Jesus' last words

MAT 27:46,50: "And about the ninth hour Jesus cried with a loud voice, saying, "Eli, eli, lama sabachthani?" that is to say, "My God, my God, why hast thou forsaken me?" ...Jesus, when he cried again with a loud voice, yielded up the ghost."

LUK 23:46: "And when Jesus had cried with a loud voice, he said, "Father, unto thy hands I commend my spirit:" and having said thus, he gave up the ghost."

JOH 19:30: "When Jesus therefore had received the vinegar, he said, "It is finished:" and he bowed his head, and gave up the ghost."

Does every man sin?

1KI 8:46 If they sin against thee, (for there is no man that sinneth not,) and thou be angry with them, and deliver them to the enemy, so that they carry them away captives unto the land of the enemy, far or near;

2CH 6:36 If they sin against thee, (for there is no man which sinneth not,) and thou be angry with them, and deliver them over before their enemies, and they carry them away captives unto a land far off or near;

PRO 20:9 Who can say, I have made my heart clean, I am pure from my sin?

ECC 7:20 For there is not a just man upon earth, that doeth good, and sinneth not.

JO1 1:8 If we say that we have no sin, we deceive ourselves, and the truth is not in us.
JO1 1:9 If we confess our sins, he is faithful and just to forgive us our sins, and to cleanse us from all unrighteousness.
JO1 1:10 If we say that we have not sinned, we make him a liar, and his word is not in us.

JO1 3:9 Whosoever is born of God doth not commit sin; for his seed remaineth in him: and he cannot sin, because he is born of God.
Također je sastavljena u Konstantinopolu negdje 4 stoljeća nakon Isusove smrti od hrpe svećenika
Word of God, my ass..
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#10971 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by S4mpion »

Kiki112 wrote:
Ateisti/agnostici baziraju svoj svjetonazor da jednostavnoj ljudskosti
Ova tvrdnja ne stoji, jer ateizam nema skoro nikakve veze sa ljudskosti, nije zasnovan na tim principima. Ateisti/agnostici mogu, ali i ne moraju svoj svjetonazor zasnivat na ljudskosti. Da li su stvari, koje rade ateisti/agnostici, moralne, ispravne, normalne uveliko zavisi od toga pod kojim podnebljem i u kojem vremenu se nalaze i kojim trendovima su izloženi.

S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
5 0 5
Posts: 15203
Joined: 14/10/2007 20:58

#10972 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by 5 0 5 »

S4mpion wrote: Ova tvrdnja ne stoji, jer ateizam nema skoro nikakve veze sa ljudskosti, nije zasnovan na tim principima. Ateisti/agnostici mogu, ali i ne moraju svoj svjetonazor zasnivat na ljudskosti. Da li su stvari, koje rade ateisti/agnostici, moralne, ispravne, normalne uveliko zavisi od toga pod kojim podnebljem i u kojem vremenu se nalaze i kojim trendovima su izloženi.

S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
ako danas pronadjes novcanik, hoces li ga vratiti vlasniku? ako hoces, sta te motivira na to? ili ako neces, zasto neces?
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#10973 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by sizifinho »

Kažu da ispravnost postupaka koje čine religiozni ljudi ne zavisi od vremena, od ljudi, od trenda, dok je to kod ateista određeno prostorom, vremenom i trendom.

A ja baš mislio da je religija u velikoj vezi s vremenom u kojem živiš, jer je nekad bilo moralno biti sljedbenik jedne religije, a amoralno sljedebnik druge.
Mislio sam i da je religija dobrano određena mjestom na kojem živiš. Jer čini mi se da je jako rijetko da neko rođen u katoličkoj Zemlji, odgojen u katoličkoj porodici, klanja se Allahu.
Što je moralno u jednoj religiji, nije u drugoj. U jednoj religiji možeš ubiti kravu, isjeći je na dijelove i podijeliti komšijama, ali u drugoj je zločin i pomisliti to.

Iz ovog primjera mi se čini da je moral religije dobro određen vremenom, prostorom i trendom.

Eh kako sad to nije isto s bezbožnim ljudima?
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#10974 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by nasa »

5 0 5 wrote:
S4mpion wrote: Ova tvrdnja ne stoji, jer ateizam nema skoro nikakve veze sa ljudskosti, nije zasnovan na tim principima. Ateisti/agnostici mogu, ali i ne moraju svoj svjetonazor zasnivat na ljudskosti. Da li su stvari, koje rade ateisti/agnostici, moralne, ispravne, normalne uveliko zavisi od toga pod kojim podnebljem i u kojem vremenu se nalaze i kojim trendovima su izloženi.

S druge strane, ispravnost postupaka, koje čine sljedbenici religije, ne zavisi od trendova, ne zavisi od vremena, ne zavisi od ljudi.
ako danas pronadjes novcanik, hoces li ga vratiti vlasniku? ako hoces, sta te motivira na to? ili ako neces, zasto neces?
Pisali smo o ovom vise puta.
Niko ne osporava da ljudi generalno prepoznaju ne/moralno mada je to rastezljivo ali da ne sirimo pricu na sporedno jer jasno je da se referisemo na osnovna moralna nacela odnosno samu sposobnost da se razlikuje dobro od zla koju prepoznaje i zakon, i vjerski i sekularni.
Novcanik ce vjerovatno vratiti vecina, a jos veci broj ce na ovo pitanje odgovoriti da ce vratiti jer prepoznaju dobro/zlo.

Pitanje o novcaniku nije mjerilo, pravo pitanje bi bilo sta ako se nade u situacijida mu jako treba novac i da zna da niko nece znati da novcanik nije vratio.Vecina bi odgovorila da ce vratiti ali u praksi :mrgreen:
Istrazivanja su se bavila s tim, stavljali smo primjere preusmjeravanja sina/primjer grupa ljudi, a na drugoj jedan covjek/, ljudi isto odgovaraju na ovo pitanje ali da se na tim sinama nadje neko ko im je blizak odnosno kad se ukljuci licni ineres nema istrazivanja koje nam moze dati istinit odgovor...
Tako da smatram da ovi primjeri i sl.su zamajavanje i pogodni za forumskih prica ali ne daju odgovor na prave zivotne dileme covjeka i njegovog odnosa prema dobru/zlu.
User avatar
skupljac_zeljeza
Posts: 5524
Joined: 12/10/2014 01:12

#10975 Re: Na cemu ateisti baziraju svoj svjetonazor?

Post by skupljac_zeljeza »

Kiki112 wrote:
Najsmješnije mi je recimo što u Kuranu u jednom odlomku doslovno piše
2:191-193 Fight and kill unbelievers until “religion is Allah’s,” i.e. Islamic law rules all societies
A dalje
Čuj ...dalje...a nisi ni to shvatio. :wink: Tako je to kada se o islamu uči na zanimljivim portalima.
https://pravoslavljepzv.wordpress.com/2 ... -dva-boga/

Svakih malo neko upadne da mu se nanovo objašnjava.
Kroksica wrote:
Quran (2:191-193) - "And slay them wherever ye find them, and drive them out of the places whence they drove you out, for persecution [of Muslims] is worse than slaughter [of non-believers]... but if they desist, then lo! Allah is forgiving and merciful. And fight them until persecution is no more, and religion is for Allah."

Sta cemo sad?

stani znam... rijec "slay" nije dobro prevedena sa arapskog, to ustvari znaci zagrli ili poljubi??? :D :D



Fight in the way of Allah those who fight you but do not transgress. Indeed. Allah does not like transgressors. (2:190)

Ovo je ajet koji prethodi tim sto si ti postavio i moze se zakljuciti da ti "tvoji" govore o samoodbrani ali posto ti ne mozes biti fer pa postavit kako treba, evo ja cu. Da ne bi bilo zabune, ne daj Boze. :D
Znači...pročitaš cijeli Kur'an pa ako želiš tražiti kontradiktornosti onda traži, a ne seciranjem ajeta iz konteksta. Jednostavno je...Boga mi.
Locked