Muzicari Bosne i skidanje uhom

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#1 Muzicari Bosne i skidanje uhom

Post by triconja »

E raja evo da pokusam napraviti kutak za muzicare (one koji imaju nakav instrument) i o skidanju uhom.

Imam gitaru (kopija bezbeli) i pojacalo (najjeftinije skoro) i volim da sviram u slobodno vrijeme. Sviram uglavnom rok i ponekad nesto sto mi zapne za uho a fino zvuci (neki dan sam svirao goodbye horses, skino uhom). Ako ima nekih samostalnih muzicara u Zenici mozda da se nesto i pokusa ako je ko zainteresovan.

Drugi dio je o skidanju uhom. Sviram jedno 3-4 godine, sedmicno po 3-4 sata (zavisno od slobodnog vremena, nekad i 40 sati). Nisam sad neki muzicar da sam Mocart, ali imam zelju i volju. Nemam nikakve skole muzicke. Skidanje uhom sam poceo iz razloga sto nisam mogao naci tabove i akorde za neke manje poznate stvari. Trenutno mogu skinuti 90 % akorda (ako nisu c# i takvi, tu sam slabiji, uglavnom spustim za pola tona). Mogu skinuti 40 % sola i prelaza.

Nacin na koji to radim je poslusam pjesmu, udaram po akordima dok ne dobijem ono sto mislim da je progresija. Npr. neki dan sam svirao neke od prljavog kazalista i lupam neku progresiju dok ne dobijem nesto slicno. Onda iskljucim pjesmu i pokusavam da dodjem sto blize pravim akordima. Pokusam skinuti i bas, ako uspijem znam koji su akordi, ako ne onda kopacki dok ne pogodim. Potrebno mi je sat dva da skinem akorde i dio sola. Pod progresijom mislim akorde koji su u pjesmi i njihove promjene.

Volio bih da cujem vasu pricu kako ste postali "muzicari" i o skidanju uhom :thumbup:
Post Reply