Muslimani i zapadne sile

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#1 Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#2 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by sime_cipol »

Jel ovo neki ragib iz Beograda i otvara oci Bosnjacima :mrgreen:
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#3 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

sime_cipol wrote: 04/06/2022 22:33 Jel ovo neki ragib iz Beograda i otvara oci Bosnjacima :mrgreen:
Nije
User avatar
Point.
Posts: 27802
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#4 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Point. »

Inspektor Ragib Nagib.
pepermint
Posts: 370
Joined: 16/03/2011 07:20

#5 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by pepermint »

prisegu😇
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10802
Joined: 27/04/2021 22:52

#6 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by tramvajtrojka »

sime_cipol wrote: 04/06/2022 22:33 Jel ovo neki ragib iz Beograda i otvara oci Bosnjacima :mrgreen:
al ne gumo da skontam kako im je ovoliko godina proslo na netu i jos uvijek koriste muslimanska imena kad se registruju :lol: :lol:

bukvalno ispadaju kao Leclerc u alo alo :mrgreen: :mrgreen:
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#7 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

tramvajtrojka wrote: 04/06/2022 23:26
sime_cipol wrote: 04/06/2022 22:33 Jel ovo neki ragib iz Beograda i otvara oci Bosnjacima :mrgreen:
al ne gumo da skontam kako im je ovoliko godina proslo na netu i jos uvijek koriste muslimanska imena kad se registruju :lol: :lol:

bukvalno ispadaju kao Leclerc u alo alo :mrgreen: :mrgreen:
Neka je Bozije prokletstvo na mene ako lažem.
User avatar
saint_mirad
Posts: 4409
Joined: 25/02/2020 23:09

#8 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by saint_mirad »

sećam se ragiba sa pdf religija nekad. nije srbin. ali zato sam ja sumnjiv. :D
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Truba »

tramvajtrojka wrote: 04/06/2022 23:26
sime_cipol wrote: 04/06/2022 22:33 Jel ovo neki ragib iz Beograda i otvara oci Bosnjacima :mrgreen:
al ne gumo da skontam kako im je ovoliko godina proslo na netu i jos uvijek koriste muslimanska imena kad se registruju :lol: :lol:

bukvalno ispadaju kao Leclerc u alo alo :mrgreen: :mrgreen:
Ragib je stari forumas
Ako se ne varam gradjecinac
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10802
Joined: 27/04/2021 22:52

#10 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by tramvajtrojka »

Black swan wrote: 05/06/2022 00:23
tramvajtrojka wrote: 04/06/2022 23:26

al ne gumo da skontam kako im je ovoliko godina proslo na netu i jos uvijek koriste muslimanska imena kad se registruju :lol: :lol:

bukvalno ispadaju kao Leclerc u alo alo :mrgreen: :mrgreen:
Ragib je stari forumas
Ako se ne varam gradjecinac
onda izvinjenje ragibu
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#11 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by pinkman »

ragib wrote: 04/06/2022 22:24 Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
Da nije Amerike ova drzava bi se raspala
User avatar
sehohari
Posts: 8296
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#12 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by sehohari »

Da bi tema imala smisla, muslimanske zemlje moraju kao takve uopšte činiti neku vrstu jedinstvenog političkog subjekta, a ne da stalno imaju međusobne sukobe (čitaj Iran i arapi).

Plus što moraju imati jednake političke ciljeve, što je gotovo nemoguće ako imaš prostor koji se prostire od Maroka do Malezije.
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#13 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by e__ »

1. Mislim da je sasvim nebitno napomenuti kako Boga zovete, ili gdje se molite. Ovdje je pitanje kako se nosite sa pravnim cinjenicama, i da li prihvatate konstataciju da je svako ljudsko bice bitno, i da ne mozete dijeliti ljude po onim koji se mole Vasem Bogu, i ostalim.

2. Da li je moralno reci da ste vjernik, i da ste sluga Bozija, ako mislite da je sasvim OK nazvati ulicu po osobi koja je suradjivala sa Nacistima? Cinjenica je da ga Nacisti nisu ubili, i da je mogao zivjeti sa sobom uprkos tome sto su ljudska bica bila ubijana na jako okrutne nacine samo zato sto su bili Jevreji, ili sto nisu bili OK sa tim sto su Jevreji bili ubijani.

3. Da li je moralno reci da ste vjernik, i da ste sluga Bozija, ako mislite da je sasvim OK reci da LGBTQ+ osobe nisu nama jednake, i da se trebaju izolovati, samo zato sto su... LGBTQ+.

4. Interes svakog dobrog covjeka bi trebao biti da se djeca uce medjusobnom postovanju, i opstoj inkluziji, da bi djete moglo odrasti bez da se boji, i razmislja da li pripada, samo zato sto se osjeca drugacije, i voli njega, a ne nju.

5. Interes svakog dobrog covjeka bi trebao biti da se ne dopusti losim ljudima da im misljenje o drugim ljudima promjene cisto bazirano na onome sto su oni rekli, bez da ste bili tamo, i da ste vidjeli svojim ocima sta se desilo. Tako da ste u potpunosti u pravu, ne treba se svrstavati na bilo ciju stranu u potpunosti, vec se uvijek treba podsjetiti da je politika kurva, i da se ne smije olako vjerovati, pogotovo kada su u pitanju pare i teritorija.

6. Kada razmislis malo vise, onda skontas da ovi sto se nazivaju Muslimanima, oni sto se nazivaju Pravoslavcima, i oni sto se nazivaju Katolicima imaju apsolutno iste interese, i isto ih vjerske knjige uce, nego izgleda moze biti da je do interpretacije pojedinaca, koji su na vlasti, i kojim je mozda u interesu da ne ostavimo Bogu da sudi, vec da mi sudimo, i pravimo opsti haos, umjesto da se fokusiramo na sebe i na nasu porodicu, a ne da napadamo druge jer oni vrijedjaju vjeru... Ne moze niko uvrijediti vasu vjeru, ako vi vjerujete. Niti moze promijeniti sta vi osjecate o tome u Vasem srcu, tako da LGBTQ+, osobe druge vjere, i osobe koje zive van bilo kakvih vjerskih pravila ne bi trebale biti nikakav problem, jer ako vjerujete, onda znate da ce oni odgovarati za svoje postupke pred Bogom, i da ste vi samo jedan od mnogih, i da nemate to pravilo da bilo kome sudite. Niti to pravo imaju oni sto izucavaju i interpretiraju vasu vjeru, i oni su samo jedni od nas. Ako nas vjerske knjige uce bilo cemu, uce nas da je jako lako uzeti neke stvari zdravo za gotovo, bez razmisljanja o tome da li je Bog stvarno rekao da ce ovi goriti u paklu, i da ne valjaju, a isto tako da odgovaras na lose dobrim. Tako da je sasvim moguce da je kusao nasu vjeru, i odanost tako sto nam je dao mogucnost da bespomocnu osobu lisimo zivota, ili da ih napravimo drustvenom parijom. Samo zato sto mozete, ne znaci da bi trebali. Samo zato sto tako pise, ne znaci da je vase da sudite.

Nego, samo da nam eventualno ne posalju milosrdnog andjela ko Srbiji `99 radi nekih neodgovornih, losih pojedinaca koji se poistovjecuju sa smetljarima.

Anyway, no bomb us Uncle Sam, pls. Mi Bosanci samo volimo popit i zapjevat, a ne detonirat eksplozive. :)

User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Sanjarko »

svi su tad radili u nekoj mjeri za naciste/fasiste, jer da nisu ne bi nas dosta po Europi bilo, pa ni u Bosni, supci neki su tad iz Amerike saradzivali s istima i dilali im naftu i namirnice, njihovim podmornicama, a nakon II svj rata zvanicna vlast Amerike prebacila njihove naucnike iz Njemacke u SAD

Europa bila tad okupirana, SAD nije, tako da manje trebaju oni to nama ovdje prigovarati itd
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#15 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by e__ »

Sanjarko wrote: 05/06/2022 09:36 svi su tad radili u nekoj mjeri za naciste/fasiste, jer da nisu ne bi nas dosta po Europi bilo, pa ni u Bosni, supci neki su tad iz Amerike saradzivali s istima i dilali im naftu i namirnice, njihovim podmornicama, a nakon II svj rata zvanicna vlast Amerike prebacila njihove naucnike iz Njemacke u SAD

Europa bila tad okupirana, SAD nije, tako da manje trebaju oni to nama ovdje prigovarati itd
Jal si covjek, jal si necovjek.. ne moze oboje. :)

To sto je neko drugi radio nesto, ne znaci da bi i mi trebali. A cinjenica je da ne mozes ocekivati ni od Boga, ni od voljene osobe, djece... da te vole i da te postuju ako mozes zivjeti sa cinjenicom da su neciji mama i tata ubijeni (iz bilo kojeg razloga), i da su djeca najvjerovatnije ili ubijena, ili odvedena u neki vid roblja. A mogao si nesto uraditi... mogao si mu makar reci: "nein, arschloch!".

Jebo Busuladzice, i ostale papke. Vazda ce biti na istorijskom smetljistu.

P.S. Naucnike su preokretali i tokom rata, a ne samo poslije... za neko vise dobro. America the great... :) Ista nagrada za sve koji donesu veliki doprinos drzavi, a oni to jesu uradili, i dobili su drzavljanstvo. Istina, 99.9% tih naucnika se pridruzilo Hitlerovoj partiji iz koristi, tako da ih se nije bio problem resocijalizirati.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#16 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Milenkov buraz »

ragib wrote: 04/06/2022 22:24 Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
Ne znam zašto mladomuslmani koji su najmanje učini za Bošnjake imaju potrebu nostalgično i sa sjetom govoriti o Busulandžiću i sličnim? Prepustimo ih istoriji jer više je petokraka i Tito uradili na emancipaciji Bošnjaka nego ti mladomuslimanski krugovi, esnafi i hodžice. Krako i jasno. Amerika kakva god da je ove zemlje ne bi ni bilo bez nje, pa možda iz ovih razloga trebamo još više stajati uz njih i naravno voditi pro evropsku politiku jer sve drugo vodi u čorsokak.

Alternativa je da postanemo beogradske ili zagrebačke kujice, nešto poput Kadirova danas u Rusiji, ili E. Kusturice.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#17 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Sanjarko »

e__ wrote: 05/06/2022 10:08
Sanjarko wrote: 05/06/2022 09:36 svi su tad radili u nekoj mjeri za naciste/fasiste, jer da nisu ne bi nas dosta po Europi bilo, pa ni u Bosni, supci neki su tad iz Amerike saradzivali s istima i dilali im naftu i namirnice, njihovim podmornicama, a nakon II svj rata zvanicna vlast Amerike prebacila njihove naucnike iz Njemacke u SAD

Europa bila tad okupirana, SAD nije, tako da manje trebaju oni to nama ovdje prigovarati itd
Jal si covjek, jal si necovjek.. ne moze oboje. :)

To sto je neko drugi radio nesto, ne znaci da bi i mi trebali. A cinjenica je da ne mozes ocekivati ni od Boga, ni od voljene osobe, djece... da te vole i da te postuju ako mozes zivjeti sa cinjenicom da su neciji mama i tata ubijeni (iz bilo kojeg razloga), i da su djeca najvjerovatnije ili ubijena, ili odvedena u neki vid roblja. A mogao si nesto uraditi... mogao si mu makar reci: "nein, arschloch!".

Jebo Busuladzice, i ostale papke. Vazda ce biti na istorijskom smetljistu.

P.S. Naucnike su preokretali i tokom rata, a ne samo poslije... za neko vise dobro. America the great... :) Ista nagrada za sve koji donesu veliki doprinos drzavi, a oni to jesu uradili, i dobili su drzavljanstvo. Istina, 99.9% tih naucnika se pridruzilo Hitlerovoj partiji iz koristi, tako da ih se nije bio problem resocijalizirati.
deda i dido mi s 15-16 godina nasilno mobilisani u domobrane, dedu komsija ustasa uz prislonjem pistolj mu uz glavu, prijetnjom da ce ga ubit pred njegovom majkom, mobilisao u domobrane, ili ces ga dat u domobrane ili cu ga ubit, citiram tog komsiju ustasu i dedu i rahmetli starog

sta je pranana mogla, ne dat ga u domobrane, pa da ga ovaj pred njom ubije

deda kasnije prebjegao u Partizane, cak spasili nekog Americkog pilota, dido kraj rata docekao u domobranima

sta su trebali uradit, da nisu prezivjeli to vrijeme, ne bi ih bilo, ni njihovih potomaka, 8 djece, ni nas unucadi, 16tero

sta su Tito i Partizani trebali uradit, streljat ih, mani te se ljudi nerealnoga

lako seruckat o II svj ratu s ove distance i iz Amerike

nezove se taj rat bezveze bratoubilacki
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#18 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Sanjarko »

Milenkov buraz wrote: 05/06/2022 10:50
ragib wrote: 04/06/2022 22:24 Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
Ne znam zašto mladomuslmani koji su najmanje učini za Bošnjake imaju potrebu nostalgično i sa sjetom govoriti o Busulandžiću i sličnim? Prepustimo ih istoriji jer više je petokraka i Tito uradili na emancipaciji Bošnjaka nego ti mladomuslimanski krugovi, esnafi i hodžice. Krako i jasno. Amerika kakva god da je ove zemlje ne bi ni bilo bez nje, pa možda iz ovih razloga trebamo još više stajati uz njih i naravno voditi pro evropsku politiku jer sve drugo vodi u čorsokak.

Alternativa je da postanemo beogradske ili zagrebačke kujice, nešto poput Kadirova danas u Rusiji, ili E. Kusturice.
da nismo mi ginuli za ovu drzavu nje ne bi bilo, a Amerika tek pred kraj rata stala na nasu stranu 100%, ali nam uvalila DMS i RS, crno-bijelo, dobro-zlo i sl, previse gledate, kao da je Amerika sveta krava/tele, zlatna
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#19 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Milenkov buraz »

Sanjarko wrote: 05/06/2022 11:48
Milenkov buraz wrote: 05/06/2022 10:50

Ne znam zašto mladomuslmani koji su najmanje učini za Bošnjake imaju potrebu nostalgično i sa sjetom govoriti o Busulandžiću i sličnim? Prepustimo ih istoriji jer više je petokraka i Tito uradili na emancipaciji Bošnjaka nego ti mladomuslimanski krugovi, esnafi i hodžice. Krako i jasno. Amerika kakva god da je ove zemlje ne bi ni bilo bez nje, pa možda iz ovih razloga trebamo još više stajati uz njih i naravno voditi pro evropsku politiku jer sve drugo vodi u čorsokak.

Alternativa je da postanemo beogradske ili zagrebačke kujice, nešto poput Kadirova danas u Rusiji, ili E. Kusturice.
da nismo mi ginuli za ovu drzavu nje ne bi bilo, a Amerika tek pred kraj rata stala na nasu stranu 100%, ali nam uvalila DMS i RS, crno-bijelo, dobro-zlo i sl, previse gledate, kao da je Amerika sveta krava/tele, zlatna
Ko to mi? Ginio je čitav bošnjački narod, oni koji su trebali osigurati sredstva za odbrani nerjetko su istu pokrali ili se okoristili. Naravno da Amerika nije sveta krava li bez nje, pogotovo danas, ne bi bilo bilo ni ovo malo države u tragovima.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23296
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#20 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Sanjarko »

Milenkov buraz wrote: 05/06/2022 11:57
Sanjarko wrote: 05/06/2022 11:48 da nismo mi ginuli za ovu drzavu nje ne bi bilo, a Amerika tek pred kraj rata stala na nasu stranu 100%, ali nam uvalila DMS i RS, crno-bijelo, dobro-zlo i sl, previse gledate, kao da je Amerika sveta krava/tele, zlatna
Ko to mi? Ginio je čitav bošnjački narod, oni koji su trebali osigurati sredstva za odbrani nerjetko su istu pokrali ili se okoristili. Naravno da Amerika nije sveta krava li bez nje, pogotovo danas, ne bi bilo bilo ni ovo malo države u tragovima.
mi Bosanci, Hercegovci, ostali ne samo Bosnjaci, ti si realniji, ovaj prethodni nije toliko, pomogli su, ali iz interesa, jer da su htjeli pravo pomoc ne bi danas bilo RSa, i pomogli bi odmah, ne tek predkraj rata
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#21 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by e__ »

Sanjarko wrote: 05/06/2022 11:42 deda i dido mi s 15-16 godina nasilno mobilisani u domobrane, dedu komsija ustasa uz prislonjem pistolj mu uz glavu, prijetnjom da ce ga ubit pred njegovom majkom, mobilisao u domobrane, ili ces ga dat u domobrane ili cu ga ubit, citiram tog komsiju ustasu i dedu i rahmetli starog

sta je pranana mogla, ne dat ga u domobrane, pa da ga ovaj pred njom ubije

deda kasnije prebjegao u Partizane, cak spasili nekog Americkog pilota, dido kraj rata docekao u domobranima

sta su trebali uradit, da nisu prezivjeli to vrijeme, ne bi ih bilo, ni njihovih potomaka, 8 djece, ni nas unucadi, 16tero

sta su Tito i Partizani trebali uradit, streljat ih, mani te se ljudi nerealnoga

lako seruckat o II svj ratu s ove distance i iz Amerike

nezove se taj rat bezveze bratoubilacki
A koliko je nasih tako mobilisano na silu, i kad kazem nasih, mislim na sve nas Bosance... nezavisno od tog koje ime preferiraju, jal ti Bosnjak, Srbin, Hercegovac, Hrvat, sta god.. poenta je, receno im je: uzmi pusku, ili...

To ti je dovoljno da znas da svi mi imamo izbor. Mozemo ucestvovati u necemu losem (npr, iz straha) ili mozemo naci neki nacin da sacuvamo nasu cast, i cast nase porodice.

Sta mislis kako se Prijedor desio, kako se Srebrenica desila... kako su se Kazani desili! Trusina! Sigurno nisu jer je Bosna puna zlih ljudi, vec sto vecina ljudi iz straha samo suti, i moli Boga da se i njima nesto ruzno ne desi.

Kako ces reci da si castan, ako ces uciniti apsolutno nista u slucaju masovnih egzekucija, ili silovanja, slanja ljudi u logore, itd... svakog papka koji bi civila pipnuo, ili okaljao uniformu kukavickim ubijanjem drugog vojnika, ili maltretiranjem je trebalo po kratkom postupku. Da se zna sta se desava takvim ljudima. Ako ne postujes ljudski zivot, sta si... nista.

Ja sam iz Bosne, bio, osto, nikad otiso.. tako da ne znam jel pricas o meni, il o Americkim drzavnicima... kako god okrenes, moze bit jer sam Bosanac. :lol:

Iako ne kontam neke stvari, mogu ti samo reci da je bolje bit ciste savjesti, ne mrziti nikoga, nego reci da ste sluga Bozija, a tamo mlatiti pedere, i imati duple standarde o zrtvama koje se smatraju drugim narodom/nacionalnoscu.... :)
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#22 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Droog »

pinkman wrote: 05/06/2022 00:31
ragib wrote: 04/06/2022 22:24 Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
Da nije Amerike ova drzava bi se raspala
Dodao bih tu i Britance i donekle Švabe.
User avatar
Droog
Posts: 1666
Joined: 09/01/2009 04:13
Location: Small Town Underground

#23 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by Droog »

ragib wrote: 04/06/2022 22:24 Danas čitam komentar na facebooku kako arnaut postavlja vijest kako je eto Bakir sad na sivoj listi nekoj američkoj zato što je branio Busuladzhca i ostale/nije sustina sad posta jesul ovi u pravu ili nisu/. Negdje sam pročitao kako se konakovic suprotstavlja paradi lgbt pa sad će kao ambasada sad-a to osuditi. Imam nekakav osjećaj da pojedini ljudi shvaćaju da ono što ambasada amerike kaže kao da je sami Bog to rekao pa ko biva trebaju se povući ipak je to neko bitan rekao. Pa i samo pitanje svih ovih ratova što imamo u svijetu gdje je amerika uglavnom nanijela veliku bol muslimanskom umetu dovodi mene do zaključka da muslimani trebaju voditi nezavisno svoju politiku pa i prema ovim ratovima ukraina rusija, da bi zaštitili svoj interes a ne svrstavat se na stranu bilo koga. Muslimani znaju šta im piše u Kur anu i po tome trebaju raditi i težiti u tom pravcu, mudro I pametno a ne prihvatiti neke strane i mišljenja koja su u svetim knjigama osudjrne. Sutra kad se Mehdi pojavi mi ćemo muslimani voditi njegovu politiku i njemu ćemo dati prisegu na vjernost.
Da pojednostavimo... Znači:
USA ne valja.
Treba biti neutralan oko Ukrajine.
Treba furati vjeru u svakom segmentu zivota.


Joj joj joj sto ne mogu ovih preseravanja. Došao mi ovdje da vazi protiv zapada i svega, a kad mu mumin brat sto klanja 5 namaza da otkaz na poslu, ode na taj isti zapad da radi pa sta bilo. Kad krene secesionizam Čovića I Dodika, help USA, Help ovaj onaj.
Sto ne odeš malo raditi na bliski istok ili sto ne pozoveš Turke, Saudijce i ostale da se zaloze za tebe kad komšije i susjedi krenu sa napadima na državu??

Ragibe, doviđento
ragib
Posts: 2342
Joined: 03/05/2002 00:00
Contact:

#24 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by ragib »

Ovdje prije svega sam htio reci da je Allah taj kome 'cemo se vratiti kad preselimo, a ne bilo kojoj sili na svijetu. Tako kad covjek umre bice pitan za tri stvari o tome ko mu je bio Goispodar, koja mu je bila vjera i ko mu je bio poslanik, to su preliminarna pitanja koja ce uticati na nasu vjecnost. Naravno ovo govorim za ljude koji vjeruju oni koji ne vjeruju to je njihova stvar. Ako se uzme u obzir kratkoća ovoga dunjaluka i blizina srmtnog časa ne treba to prokockati.

Svakako treba postovati sve svjetske sile pogotovo jer je bosnjacki narod mal i zivi okruzen razlicitim silama. Medjutim treba imati na umu da naša snaga dolazi isključivo sa duhovnog aspekta od Allaha a ne amerike ili druge neke sile, svaki berekt, nafaka dolazi od Gospodara. Allah je taj koji je slao meleke, i druga duhovna bića u pomoć kada su muslimani bili učesnici bitke na Bedru.

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim o­noga koga o­n hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka"
.
A jedan od mnogih hadisa u kome se opisuje bitka na bedru kaže da je Poslanik u jednom momentu uzviknuo" Raduj se Ebu Bekre, Allah ti posla u pomoć Džibrila, jaše na konju a sa krila mu spada prašina"

Ovi sto kontinuirano hvale to zapadno društvo i ameriku, koji jesu nesto sistem bolje poredali nego drugi trebaju znati da su mogli to tako odraditi jer su uvijek imali svoje kolonije po africi i aziji, pogledajte samo jedna velika britanija koliko je tek imala kolonija. Pa da se ne ponavljamo kao papagaji kako to izgleda zapadna politika, prvo su podrzali Sadama u ratu izmedju Iraka i Irana, nebili kako ugrozili islamku revoluciju i sve dok ih je slusao i ubijao muslimane po Iranu bio je miljenik zapada, poslje su ga za bajram objesili kad je pokazao neposluznost. Pa i jedan afganistan gdje su talibani na početku bili poslusnici amerike smatrani su dobrim momcima jer su udarali na ruse, poslje kad su okrenuli puške na saveznike postali su teroristi preko noci, kako su amerikanci postupili prema svojim saveznicima vidilo se kada su napustili afganistan pustili su ih niz vodu i prepustili ih talibanima, jadnici su se morali za avione kačiti da bi pobjegli od talibanske torture. DA ne govorim pravdanje agresije izraela na neduznoj braci iz palestine. Zato kad sad pogledas citav islamski umet u najmanju ruku ne navija za ameriku u odnosu na ruse, ne zbog ljubavi prema rusima nego zbog cinjenice da su pokazali puno vecu agresivnost prema muslimanima nego bilo koja druga strana.

Ono sto je činjenice jeste da će Gospodar Uzvišeni izdići svoj ummet ponovo a najkasnije dolaskom Mehdija samo mi trebamo da budemo na strani opisane u nasim svetim knjigama i da nas demoni ne prevare.
e__
Posts: 167
Joined: 21/05/2021 19:57

#25 Re: Muslimani i zapadne sile

Post by e__ »

ragib wrote: 05/06/2022 20:52 Ovdje prije svega sam htio reci da je Allah taj kome 'cemo se vratiti kad preselimo, a ne bilo kojoj sili na svijetu. Tako kad covjek umre bice pitan za tri stvari o tome ko mu je bio Goispodar, koja mu je bila vjera i ko mu je bio poslanik, to su preliminarna pitanja koja ce uticati na nasu vjecnost. Naravno ovo govorim za ljude koji vjeruju oni koji ne vjeruju to je njihova stvar. Ako se uzme u obzir kratkoća ovoga dunjaluka i blizina srmtnog časa ne treba to prokockati.

Svakako treba postovati sve svjetske sile pogotovo jer je bosnjacki narod mal i zivi okruzen razlicitim silama. Medjutim treba imati na umu da naša snaga dolazi isključivo sa duhovnog aspekta od Allaha a ne amerike ili druge neke sile, svaki berekt, nafaka dolazi od Gospodara. Allah je taj koji je slao meleke, i druga duhovna bića u pomoć kada su muslimani bili učesnici bitke na Bedru.

Imate pouku u dvjema vojskama koje su se sukobile: jednoj, koja se borila na Allahovu putu, i drugoj, nevjerničkoj, kojoj se činilo da pred sobom ima dva puta više protivnika. A Allah Svojom pomoći čini moćnim o­noga koga o­n hoće. To je, zaista, dalekovidnim pouka"
.
A jedan od mnogih hadisa u kome se opisuje bitka na bedru kaže da je Poslanik u jednom momentu uzviknuo" Raduj se Ebu Bekre, Allah ti posla u pomoć Džibrila, jaše na konju a sa krila mu spada prašina"

Ovi sto kontinuirano hvale to zapadno društvo i ameriku, koji jesu nesto sistem bolje poredali nego drugi trebaju znati da su mogli to tako odraditi jer su uvijek imali svoje kolonije po africi i aziji, pogledajte samo jedna velika britanija koliko je tek imala kolonija. Pa da se ne ponavljamo kao papagaji kako to izgleda zapadna politika, prvo su podrzali Sadama u ratu izmedju Iraka i Irana, nebili kako ugrozili islamku revoluciju i sve dok ih je slusao i ubijao muslimane po Iranu bio je miljenik zapada, poslje su ga za bajram objesili kad je pokazao neposluznost. Pa i jedan afganistan gdje su talibani na početku bili poslusnici amerike smatrani su dobrim momcima jer su udarali na ruse, poslje kad su okrenuli puške na saveznike postali su teroristi preko noci, kako su amerikanci postupili prema svojim saveznicima vidilo se kada su napustili afganistan pustili su ih niz vodu i prepustili ih talibanima, jadnici su se morali za avione kačiti da bi pobjegli od talibanske torture. DA ne govorim pravdanje agresije izraela na neduznoj braci iz palestine. Zato kad sad pogledas citav islamski umet u najmanju ruku ne navija za ameriku u odnosu na ruse, ne zbog ljubavi prema rusima nego zbog cinjenice da su pokazali puno vecu agresivnost prema muslimanima nego bilo koja druga strana.

Ono sto je činjenice jeste da će Gospodar Uzvišeni izdići svoj ummet ponovo a najkasnije dolaskom Mehdija samo mi trebamo da budemo na strani opisane u nasim svetim knjigama i da nas demoni ne prevare.
1. Bitno je biti covjek, a samo zato sto se bojimo Boga, i sto se smatramo vjernikom ne znaci da smo covjek. Da smo neko ko bi bio vrijedan tog tretmana. Ljudi koji sude drugima (ne pricam o ljudskom sudu, to je sasvim legitimno) iako nemaju to pravo. Eto, kao sto sam vec rekao... kako se mozes nazvati vjernikom, a ne uzeti u obzir tudje zrtve? Upravo, zivot je kratak. Tako da ne smijemo sebi dopustiti da si uzmemo to za pravo, i da mi odlucimo ko valja, a ko ne valja. Sasvim je moguce da ti taj koga smatras svojim -- znaci, neko ko se smatra Muslimanom -- da te ubije. Da ti siluje nekoga koga ti volis. Jednostavno, da je losa osoba. Lazni vjernik. Takvih je na pasja preskakala. Ljudi koji interpretiraju vjeru, nesto sveto -- na nacin koji njima odgovara. Koji ih prvenstveno obogati. To je problem svih nas. Primarni, a ne sekundarni.

2. Ma ne trebas se bojati nikoga ako imas uzajamno postovanje, pogotovo ako znas da nisi uradio nista lose. Ja licno smatram da smo mi svi Bosanci, ali postujem one koji se smatraju Bosnjacima, Srbima, Hercegovcima, Hrvatima, Jevrejima, Romima... meni su Bosanci, ne iz neke maliciozne prirode, vec sto pricaju ko ja. Moji su.

3. Bog je jedan, i moze znaciti vise stvari. Ali ako zatrazite njegovu pomoc kad vam istinski treba. Nekako smognete potrebnu snagu da prodjete kroz taj teski period. Neko se moli tradicionalnom Bogu, a neko se moli rahmetli ocu, pokojnoj majci... kako god okrenes. Mole se onome sto njima i njihovom srcu nesto znaci, i tu nema nista lose. To je nesto najiskrenije.

4. Vjerske knjige su bitne, ali su tu da nam pomognu na zivotnom putu, a ne da se uzmu zdravo za gotovo. Ovdje smo sami, sa nasom vjerom u bolje sutra. Mi smo ti koji se moramo odbraniti, i nasi najblizi, nasi susjedi su ti na ciju bi pomoc trebali racunati u teskim trenucima. Zato je bitno biti covjek.

5. Ne mozemo mi odgovarati za grijehove nasih predaka, niti bi oni trebali. Pogotovo ne kolonijalne drzave. Sta je bilo bilo je. Nije bilo moralno, nije bilo pravedno. Ali se desilo.

6. Amerika je podrzala Irak ne iz nekog malicioznog razloga, vec sto je Irak bio manje zlo kad se sagleda velika slika. Iran, nakon Islamske revolucije je predstavljao odredjenu prijetnju. Ne samo Americi, vec svim ljudima koji zele da zive na miru. Doslovno.

7. Niko nije mogao pretpostaviti tada da ce Sadam Husein htjeti da iskoristi situaciju da uradi sta je uradio Kurdskom narodu. Politika je, kao sto smo rekli -- kurva. Nisu Kurdi jedini kojim se to desilo, ali u ovom slucaju je Amerika bila na pravoj strani istorije. Nije on svrgnut s vlasti sto je reko "ne" Americi, vec sto je mislio da moze i jare i pare. E pa ne moze. Kad tad moramo odgovarati za svoje postupke, a on je za svoje odgovarao i na ovom svijetu.

8. Talibani, dok su se branili, su imali svaku vrstu podrske od normalnog naroda, a i od napomenute Amerike. A poslije kad se pojavila Al Kaida, i kad su radili sta su vec radili. Pokusali natjerati ljude da prihvate njihovu interpretaciju vjere na silu, iako je vjera nesto najsvetije. Sta je tu Amerika mogla uraditi? Sta mozes uraditi kad se pojavi jedna grupa ljudi koja misli da je sasvim OK ubijati civile, podsticati na ubijanje drugih jer ne vole vladu te navedene drzave... To je nevidjeno zlo, i tu nema nista pravedno. Ako hoces da nekome pokazes pravu vjeru, pokazes ju tako sto tretiras one drugacije od sebe cak i bolje nego sto tretiras nekog svog. Cisto da pokazes da ne postoji nikakva razlika osim one sto je nametnuta iz nekih perverznih razloga.

9. Isto tako, Palestinski narod nije PLO, niti Jaser Arafat. Niti Abbas. Palestinski narod je prvenstveno zrtva svojih politickih lidera od momenta kad su odlucili da je OK ubijati civile. Napadati ih nozevima. Slaviti beskrupolozne ubice. Placati mjesecnu "odstetu" porodicama osoba koje ubiju nekog iz Izraela. To je bolesno, i to je nepravedno. Ako hoces da te neko razumije, i da postuje patnju kroz koju je tvoj narod prosao, ili kroz koju prolazi... onda ti sigurno nece pomoci to sto ne uradis apsolutno nista protiv politickog liderstva koje podstice na nasilje. Sta bi bilo da sad nas neko podstice na nasilje... Srbi hoce nezavisnost Republike Srpske. Bosnjaci hoce Republiku Bosnu i Hercegovinu. Hrvati hoce Hercegovinu. Nepravde je uvijek bilo i bice, ali to ne znaci da je neko rijesenje podsticati na mrznju, i smatrati se nekom zrtvom, kad upravo vi propagirate nasilje nad drugima. Tako da tu nema nista cudno kad druga strana odgovara sa jos vise mrznje. Iz mrznje se samo moze stvoriti jos vise mrznje, a u Izraelu i Palestini nikad nece biti mira dok ne skontaju da ih vuku za usima. I jedni i drugi. Ne treba biti pametan da se skonta da pojedinim Izraelskim politicarima odgovara stanje takvo kakvo jeste, ali se ne smije ignorisati cinjenica da to vise odgovara onim koji su se prozvali liderima Palestinskog naroda.

10. Ako cijenimo ljudski zivot, i ako odaberemo suzivot. Na pravoj smo strani, no sikiriki. :)



Manje tuznih tema ba.. :)
Post Reply