Muslimani i Nobel

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#301 Re: Muslimani i Nobel

Post by salik79 »

demimonde wrote:
salik79 wrote:
Pa evo, ja sam napisao. Zar mora jos negdje pisati? Hoces jos jednu njegovu konstataciju? Pokusat cu ga citirati: "Postojanje/Bistvovanje Stvoritelja je nuznost. Bez Sile koja je uzrok i izvor svega sto postoji, pa tako i zakona fizike, svi postulati i zakoni fizike koje poznajemo ne bi imali na cemu pocivati.". (Posto je proslo nekih 14 godina kako mi je ovo rekao, dok smo razgovarali o Stvoritelju i vjeri opcenito, dopustam da sam izostavio, izmijenio, ili ispustio neku rijec, ali smisao apsolutno odgovara originalnoj izjavi).

Za diskusiju o smislu i zancenju rijeci (i Kur´anskog imperativa) "Iqre" se prevashodno moras osloboditi predrasuda. Takodjer, moras shvatiti da "vehabijsko"/talibansko tumacenje Kur´ana ne preovladava u islamskom svijetu. Takva nakaradna tumacenja Islama i vjere jesu doprinijela stagnaciji i nazadovanju (vjerskom, naucnom i svakom drugom) muslimana, ali isto tako uzrok svega navedenog treba traziti i u otudjivanju/udaljavanju od vjere. Cak bih rekao da se ovdje radi i o uzrocno-posljedicnoj vezi. Upravo iz nakaradnog tumacenja, odnosno "uskotracnog" tumacenja Kur´anskih ajeta - dolazi do takvih devijacija koje bi ti zelio pripisati Islamu. A ja ti kontriram i kazem - ne, Kur'an je toliko dubok i sirok da ga se moze primjenjivati u svakoj sferi zivota! Ukratko, Kur´an je okean - a "talibani"/"vehabije" (oni koji ga usko posmatraju i tumace) ga ogranicavaju na onu baricu koja ostane nakon oseke.
Smisao apsolutno odgovara razmišljanjima jednog kršćanina, budista, hinduista ili deista. Ako ti kažeš da ti je on rekao da je religiozan musliman, vjerujem ti. Ali taj način razmišljanja sličan je razmišljanju bilo kojeg religioznog znanstvenika, a oni su vrlo često skloni vjerovati da su svjetske religije samo tračak spoznaje Stvoritelja, tj. samo naslućivanje običnih smrtnika o izvorištu postojanja koje donekle možda doseže do prave istine, dok monoteističke religije, pogotovo islam, tvrde da su direktna objava od tog samog Stvoritelja koja sadržava konačnu i neupitnu istinu.
Ja to nigdje nisam ni sporio. Drago mi je da mi vjerujes.
Zasto "pogotovo islam"?! Sve monoteisticke religije, u istoj mjeri - svaka za sebe, to tvrde.

demimonde wrote:Nadalje, Kur'an može biti duhovna inspiracija individuama, promišljateljima, filozofima i sličnima, te tu taj duboki okean dolazi do izražaja, ali takve pjesničke slike malo što znače šerijatskim pravnicima i teolozima. Za njih je Kur'an doslovan Božji govor koji sadržava zakon koji se mora poštovati. Za njih Kur'an nije more, niti bara, nego direktna linija s neba koju se mora slijediti, po kojoj se mora suditi i sve uređivati.
Kojim serijatskim pravnicima i teolozima?! Postoje jasni, precizni ajeti koji se ticu jasnih i preciznih tematika. Na njih se odnose ajeti koje nije potrebno dublje i u sirem kontekstu tumaciti. Za sve ostalo je itekako bitna i dubina i sirina tumacenja Kur´ana (za sto postoje mudztehidi). Bez toga je to kao jednodimenzionalno posmatranje svijeta oko sebe.

demimonde wrote:U sekularnim društvima muslimanima je ostavljeno da maštaju i snuju o značenjima Kur'ana i njegovim dubinama, no da se ti isti nađu u društvima koja po njemu sude, osjetili bi (u nekim slučajevima doslovno) na leđima teret i okove Kur'ana, njegovu ortodoksnost i pravocrtnost. Kur'an se ne može apstrahirati i svoditi na čistu spiritualnost, on je direktan vodič za život, sudstvo, pravo, porezni sustav, vlast, državu itd. Apstrahirati Kur'an u onim njegovim načelima gdje je konkretan je hereza i/ili nevjerništvo.
Slazem se u potpunosti. Kao i svaki zakon. Ne slazem s "teretom i okovima" o kojima govoris. Pridrzavaj se jasnih zakona i ne brini za sankcije. Nepostivanje zakona i pravila, u bilo kojoj drzavi, povlaci sankcije - pa tako i u serijatski uredjenoj drzavi. Ne postoji "mastanje i snovanje o znacenjima Kur´ana" nego gnosticko promisljanje, iliti gnoza. Citaj malo djela Ibn Arebija, Rumija, Gazalija, Homeinija...pa ces shvatiti o cemu govorim.

demimonde wrote:Također, da napomenem, ne govorim samo o vehabijskom islamu, nego o institucionalnom islamu kakav je uspostavljen od strane samog Muhameda, kakav je prakticiran stoljećima, naučavan u medresama, objašnjavan od strane učenjaka - ukratko o tradicionalnom institucionalnom islamu.
Pricaj nam malo o tom islamu. Nisam bas siguran da si o tome naukovao, sto bi se reklo, "iz prve ruke".
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#302 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

Gojeni H wrote:
demimonde wrote: Što ako ti kažem da znam dovoljno izvornog arapskog teksta Kur'ana, pravila izgovora i učenja, kao i njegovog prijevoda, kao i općenito znanja o obavljanju namaza, preduslovima i uslovima te općim propisima da bih cijeloj masi muslimana bez problema ostavio dojam da je to moj posao? Što ako ti kažem da sam u jednoj prilici, tako i postupio, te da od 20-tak muslimana među kojima je bilo Bošnjaka, Turaka i Arapa kojima sam imamio akšam-namaz nitko nije ni posumnjao da ja zapravo nisam musliman?
Sta je bio motiv tvog ovakvog postupka? Sta si trebao da saznas?
Da li je cilj bio da ponizis muslimane? Ili da samom sebi pojacas ego kako bi dokazao da imas takvo znanje da prevaris naivce muslimane?

Kakav covjek trebas biti da bi naucio katolicku molitvu, otisao u neku crkvu, predstavio se kao svestenik a onda likovao na forumu kako imas takvo znanje da si uspio zajebat 30 katolika lazno se predstavljajuci kao "uceni svestenik".

Mislim da imas ozbiljnih problema i islam ne bi trebao uopste biti na listi prioriteta kojim se trebas pozabaviti.

Onaj post na 8 stranici necu komentarisati. Konstruktivna kritika je jedno, a mrznja kojom se islam predstavlja kao kosmicki uzrok problema islamskog svijeta je nesto sasvim drugo.
Priznajem, to je moja prljava priroda. :) :) :)
Ne dižem si toliko ego zbog toga što sam uspio "zeznuti" nekoga, uostalom, to se njima ni ne računa kao grijeh jer nisu znali to, koliko mi je drago što sam to uspio izvesti s malo truda i bez ikakvog velikog izučavanja... Činjenica da generacije čitave živote izučavaju u detalje vjerske istine i prakse za koje vjeruju da ih uzdižu iznad drugih ljudi i čine boljima, a ovi "gori" to probave i prerastu u 5 minuta, da ovi bolji to ni ne prepoznaju :) Smatram to empirijskim dokazom svojih teza.
Jednostavno, u nekim stvarima sam malo zloćkast i šta ću ja.... :) :) :)
Aedis
Posts: 35
Joined: 09/10/2013 11:59

#303 Re: Muslimani i Nobel

Post by Aedis »

demimonde wrote:Dakle, dotični službenik sasvim propušta primijetiti da je motivacija islamističkih terorista vjerska, insinuirajući da su to zapravo nereligiozni ljudi koji to čine iz nekih svojih, svjetovnih i osobnih motiva.
:roll:

A akcije Zapada nemaju nista sa terorizmom?

Ako je samo vjera jedini faktor i uzrok terorizma u islamskom svijetu zasto je onda "najslavniji" terorista u zadnjih nekoliko decenija Osama bin laden ovako opisao razloge za napad na Nju Jork 2001. godine:

God knows it did not cross our minds to attack the towers but after the situation became unbearable and we witnessed the injustice and tyranny of the American-Israeli alliance against our people in Palestine and Lebanon, I thought about it. And the events that affected me directly were that of 1982 and the events that followed - when America allowed the Israelis to invade Lebanon, helped by the US sixth fleet

Gdje ovdje Osama bin Laden spominje Islam... ?

Skoro svaki teroristicki napad koji je pocinjen "u ime Islama" vidjeces da je objasnjen od onih koji su pocinili nekom zeljom za osvetom i nekim historijskim, vojnim, politickim... faktorom.

I ona dva Cecena u Bostonu su kao uzrok svog napada naveli ubijanje civila u Afganistanu.

Kad su onog mladjeg brata pitali zasto su ubili one ljude na maratonu oni su rekli "Oni su kolateralna steta"... sto je odgovor koji Amerika daje kad god greskom ubije civile u Afganistanu i Iraku.

Tvoja mrznja prema Islamu je ocigledna, iako pokusavas to da sakrijes. Sve u neku krajnost ides.

Mislis da bi zapadna Evropa imala naucnu revoluciju da nije bilo Muslimana?

Ko bi to radio u Evropi visu matematiku na primjer sa Latinskim brojevima?

The current form of the numerals developed in North Africa, distinct in form from the Indian and eastern Arabic numerals. It was in the North African city of Bejaia that the Italian scholar Fibonacci first encountered the numerals; his work was crucial in making them known throughout Europe, and then further to the Europeans who spread it worldwide. The use of Arabic numerals spread around the world through European trade, books and colonialism. Today they are the most common symbolic representation of numbers in the world.
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#304 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

Gojeni H wrote:Uzrok ubijanja po americkim skolama je protestantsko ucenje.
Argument? Vecina Amerikanaca su protestanti.
E, vidiš upravo o tome govorim. Pročitaj još jednom moj post o jednom sarajevskom mujezinu koji mi je tvrdio da su islamski teroristi u biti isto što i nereligiozni "muslimani" alkoholičari i kockari iz njegovog komšiluka.

Razlog da se nekog smatra protestantskim teroristom nije jednostavno taj što je osoba protestant, isto tako ni razlog da se nekog smatra islamskim teroristom nije taj što je ta osoba musliman.
Bitno je motivacija, odnosno je li njihova religija tu slučajno obilježje ili izvor motivacije za njihove akcije.

Da ti ilustriram na nekom drugom primjeru, ako bijela osoba ubije crnca, je li to odmah rasistički zločin? Možda je taj tip ubio crnca jer mu je spavao sa ženom, a inače ima jarana crnaca s kojima gleda utakmicu i kojima je jamac za kredit.
A možda je taj tip član KKK-a, lajkao je 50 "Blacks go to Africa" pageova na Facebooku i po izjavama svjedoka je vikao "Kill the fucking nigger" dok ga je mlatio palicom.
Je li primjećuješ da ovdje faktualno ista stvar (crnac ubio bijelca) poprima sasvim različit oblik i značaj (od impulzivnog ubojstva zbog ljubomore i bračne nevjere do mučkog umorstva na rasnoj osnovi, tj. na boji kože) ovisno o motivaciji?

Postoje i neki rijetki oblici nasilja koji su motivirani samom kršćanskom vjerom, recimo neki teroristički napadi radikalnih kršćanskih sekti u Americi 90-ih, ubojstva ginekologa koji obavljaju abortuse i sl. Ali ako neka osoba koja je slučajno protestant uleti i mitraljezom pobije cijelu predavaonicu zbog toga što je previše igrao Call of duty ili je teško podnio razvod roditelja ili ga je ostavila ili prevarila cura, kakve veze to ima s vjerom?

Apsolutno isti kriteriji vrijede za muslimane. Kurdski teroristi i separatisti nisu nikad etiketirani "islamskim", jer im je temeljni motiv nacionalni, stvaranje kurdske države, a ne vjerski motivirana borba. Bore se protiv drugih muslimana (Turaka, Iračana), a sasvim moguće da ih podržavaju i potpomažu im i neki nemuslimani. Dakle, sasvim je jasno da to nema veze s fenomenom islamističkog terorizma. To hoće reći da je to što su oni muslimani po vjeri u tom slučaju sasvim irelevantno, jer je to njihovo slučajno obilježje.

Međutim, može li se to reći za bin Ladena, Zawahirija i ekipu? Je li ti stvarno hoćeš reći da to što oni rade nema nikakve veze sa islamom i da su oni etiketirani takvima samo zato što su muslimani podrijetlom, te da kod njih nema nikakve vjerske motivacije?

Image

Je li potrebno uopće objašnjavati zašto je takva teza neodrživa?
Je li potrebno uopće objašnjavati da se radi o neopravdanoj samoviktimizaciji, prema kojoj su muslimani žrtve zapadnih medija i svjetske konspiracije samo zbog svoje vjere i zbog nekih njihovih istovjernika koji takve stvari rade?
Je li potrebno uopće objašnjavati da zatvaranje očiju pred takvim stvarima i ograđivanje od njih (to je to pasivno pravdanje o kojem govorim, "naša vjera to ne naučava" i "to su muslimani samo po imenu") čini stvari samo gorim i otežava živote i muslimanima i drugima širom svijeta?
Sarajcica_88
Posts: 90
Joined: 12/10/2013 17:45

#305 Re: Muslimani i Nobel

Post by Sarajcica_88 »

salik79 wrote:
S tobom je izlisno polemisati. Pojavis se s nekim izvorom, pri cemu jos i tvrdis da "muslimanskih zemalja" nema ni pod razno medju rangiranim univerzitetima. Ja pokusam osporiti relevantnost izvora, usput proanalazeci brojne univerzitete iz muslimanskih zemalja kojih tu, po tvojoj tvrdnji, ne bi smjelo biti, a ti izvrtanjem cinjenica pokusavas ispraviti ono sto si izjavila, a sto se, realno, ispraviti ne da.

U danasnjem globalnom selu, gdje na svim univerzitetima imamo sve profile (sarenilo nacija, vjeroispovijesti, rasa) nastavnog kadra, govoriti o dominaciji jednih nad drugim je potpuni infantilizam, s primjesom (ad hominem) malicioznosti.

Vrhunac mi je ismijavanje "tamo nekog" saudijskog univerziteta, bez obracanja paznje na to da je taj univerzitet bolje rangiran i od, recimo, berlinskog i stuttgartskog, a pogotovo beckog univerziteta. Po meni, to opet govori o relevantnosti navedene rang liste, ali u tvom svijetu dominacije jednih na drugim relevantnost i nije toliko bitna stavka.

Bitno je biti dominantan. :)
Nema potrebe za histerisanjem - ja sam vec davno priznala da sam bila u krivu i da ipak ima nekoliko univerziteta na toj listi iz islamskih zemalja. (Prestala sam citati listu nakon otprilike 100 mjesta, pa ih zato nisam primijetila). Dakle, super, u pravu si: ima par univerziteta iz islamskog svijeta na listi, tamo negdje oko 150 mjesta (i na "mojoj" listi i na ovoj drugoj). Ali ponavljam: cinjenica da ti likujes jer si uopste uspio (nakon aktivnog trazenja) da nadjes par islamskih univerziteta na listi meni dovoljno govori o tome koliko je islam zaostao.
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#306 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

salik79 wrote:Ja to nigdje nisam ni sporio. Drago mi je da mi vjerujes.
Zasto "pogotovo islam"?! Sve monoteisticke religije, u istoj mjeri - svaka za sebe, to tvrde.
Zato što jedino islam smatra da je Kur'an doslovna Božija riječ, čijeg se autorstva Muhamed u potpunosti odriče. On je samo prenositelj i provoditelj Božije riječi i volje. Jevreji i kršćani ni za jedan dio svojih spisa ne smatraju da je doslovan glas s neba, nego ljudska rukotvorina inspirirana Božjom riječju i zakonom. Svaka od biblijskih knjiga ima sebi pripisanog ljudskog autora, od krvi i mesa, i dopušta se da se pri interpretaciji vjere uoče i korigiraju njihove ljudske pogreške i pogrešna i ograničena shvaćanja...
No s Kur'anom niej tako, (a niti s hadisima), jer bi njih proglasiti ljudskom invencijom koja je samo inspirirana Bogom bi bio totalan udar ne temelje islama i hereza prvog reda.
salik79 wrote:
Kojim serijatskim pravnicima i teolozima?! Postoje jasni, precizni ajeti koji se ticu jasnih i preciznih tematika. Na njih se odnose ajeti koje nije potrebno dublje i u sirem kontekstu tumaciti. Za sve ostalo je itekako bitna i dubina i sirina tumacenja Kur´ana (za sto postoje mudztehidi). Bez toga je to kao jednodimenzionalno posmatranje svijeta oko sebe.

Slazem se u potpunosti. Kao i svaki zakon. Ne slazem s "teretom i okovima" o kojima govoris. Pridrzavaj se jasnih zakona i ne brini za sankcije. Nepostivanje zakona i pravila, u bilo kojoj drzavi, povlaci sankcije - pa tako i u serijatski uredjenoj drzavi. Ne postoji "mastanje i snovanje o znacenjima Kur´ana" nego gnosticko promisljanje, iliti gnoza. Citaj malo djela Ibn Arebija, Rumija, Gazalija, Homeinija...pa ces shvatiti o cemu govorim.

Pricaj nam malo o tom islamu. Nisam bas siguran da si o tome naukovao, sto bi se reklo, "iz prve ruke".
Pa, na primjer, ako neka osoba koja živi u šerijatskoj državi prepozna u nekim drugim vjerskim knjigama veću dubinu spoznaje, promišljanja, gnoze nego što je vidi u Kur'anu, i napusti islam? Koja je konzekvenca, odnosno koji su jasni zakoni tu primjenjivi? Nije li svo to promišljanje o dubini, spoznaji, ljepoti, duhovnosti tu apsolutno deplasirano ako se onoga koji se usudi u njega posumnjati i napustiti u korist neke druge spoznaje, gnoze itd., brutalno dekapitira sabljom? Islam posjeduje ljepotu, duhovne vrijednosti i druge kvalitete, ali kao prvo, on tu ništa nije posebno ni originalan, niti produhovljeniji od drugih religija, štoviše, prije suprotno, pogledaj samo nauke budizma, džainizma, hinduizma, da ne govorim koliko su ti nauci puno utjecali na sufizam i koliko je zapravo sufizam malo "islamski" u svojem konceptu i sadržaju, a kao drugo, je li se isplati tu i takvu žrtvu podnositi radi nekih produhovljenih ideala koji se mogu naći i u drugim tradicijama i religijama (uz, naravno, manje konzekvence ako se u njih razočaraš i napustiš ih)?

Nadalje, što se tiče navedenih autora, podastrijet ću ti neke njihove citate na koje ja, nažalost nemam drugog komentara od no comment, te moram izraziti svoju najveću žalost zbog činjenice da iko na svijetu iz njih crpi dubine duhovnog života i spoznaje.

Al-Ghazali (Algazel)
Al-Ghazali (1058-1111) was an Islamic theologian and jurist who contributed significantly to the development of Sufism and remains one of the most celebrated scholars in the history of Islamic thought.
...[O]ne must go on jihad (i.e. razzias or raids) at least once a year ... one may use a catapult against them when they are in a fortress, even if among them are women and children. One may set fire to them and/or drown them. ... If a person of the ahl al-kitab [i.e. People of the Book] is enslaved, his marriage is revoked. ... One may cut down their trees. ... One must destroy their useless books. The Mujahid may take as booty whatever they decide ... they may steal as much food as they need...

... [T]he dhimmi is obliged not to mention Allah or His Apostle ... Jews, Christians, and Majins must pay the jizya ... on offering up the jizya, the dhimmi must hang his head while the official takes hold of his beard and hits [the dhimmi] on the protuberant bone beneath his ear [i.e. the mandible]. ... They are not permitted to ostentatiously display their wine or church bells ... their houses may not be higher than the Muslim's, no matter how low that is. The dhimmi may not ride an elegant horse or mule; he may ride a donkey only if the saddle is of wood. He may not walk on the good part of the road. They have to wear [an identifying] patch, even women, and even in the [public] baths ... [dhimmis] must hold their tongue...[13]


Dhimmi, tj. zimija, je kršćanin, Židov, te u nekim slučajevima zoroastrijanac, hindus ili čak pagan koji se pod prijetnjom smrću pokorava islamskom zakonu i poretku i plaća obavezni porez - đizju, kao kompenzaciju za činjenicu da ne prihvaća islam i kao uvjet da mu se ostvare osnovna prava ne život, preživljavanje i prakticiranje vjere.


Ruhollah Khomeini (1900-1989) was a Shi'ite Marja and leader of the 1979 Islamic Revolution.
Islam's jihad is a struggle against idolatry, sexual deviations, plunder, repression, and cruelty. The war waged by [non-Muslim] conquerors, however, aims at promoting lust and animal pleasures. They care not if whole countries are wiped out and many families left homeless. But those who study jihad will understand why Islam wants to conquer the whole world. All the countries conquered by Islam or to be conquered in the future will be marked for everlasting salvation. For they shall live under [God's law]. ....
Those who know nothing of Islam pretend that Islam counsels against was. Those [who say this] are witless. Islam says: Kill all the unbelievers just as they would kill you all! Does this mean that Muslims should sit back until are devoured by [the unbelievers]? Islam says: Kill them [the non-Muslims], put them to the sword and scatter [their armies]. Does this mean sitting back until [non-Muslims] overcome us? Islam says: Kill in the service of Allah those who may want to kill you! Does this mean that we should surrender [to the enemy]? Islam says: Whatever good there is exists thanks to the sword and in the shadow of the sword! People cannot be made obedient except with the sword! The sword is the key to paradise, which can be opened only for holy warriors!
There are hundreds of other [Koranic] psalms and hadiths urging Muslims to value war and to fight. Does all that mean that Islam is a religion that prevents men from waging war? I spit upon those foolish souls who make such a claim.[26]
Islam grew with blood. The great religions of the preceding prophets and the momentous religion of Islam, while clutching divine books for the guidance of the people in one hand, carried arms in the other. Abraham ... in one hand carried the books of the prophets; in the other, an ax to crush the infidels. Moses, the interlocutor of God ... in one hand carried the Pentateuch and in the other a staff, which reduced the pharoahs to the dust of ignominy, a staff that was like a dragon swallowing up the traitors.
The great prophet of Islam in one hand carried the Koran and in the other a sword; the sword for crushing the traitors and the Koran for guidance. For those who could be guided, the Koran was their means of guidance, while as for those who could be guided and were plotters, the sword descended on their heads. ... Islam is a religion of blood for the infidels but a religion of guidance for other people.
We have sacrificed much blood and many martyrs. Islam has sacrificed blood and martyrs.
We do not fear giving martyrs. ... Whatever we give for Islam is not enough and is too little. Our lives are not worthy. Let those who wish us ill not imagine that our youths are afraid of death or of martyrdom. Martyrdom is a legacy which we have received from our prophets. Those should fear death who consider the aftermath of death to be obliteration. We, who consider the aftermath of death a life more sublime than this one, what fear have we? The traitors should be afraid. The servants of God have no fear. Our army, our gendarmerie, our police, our guards have no fear. Our guards who were [killed] ... have achieved eternal life. ...
These people who want freedom, who want our youths to be free, write effusively about the freedom of our youth. What freedom do they want? ... They want the gambling casinos to remain freely open, they want heroin addicts to be free, opium addicts to be free. They want the seas to be free everywhere for the youth [i.e. mixed bathing].[26]
Aedis
Posts: 35
Joined: 09/10/2013 11:59

#307 Re: Muslimani i Nobel

Post by Aedis »

demimonde wrote:Međutim, može li se to reći za bin Ladena, Zawahirija i ekipu? Je li ti stvarno hoćeš reći da to što oni rade nema nikakve veze sa islamom i da su oni etiketirani takvima samo zato što su muslimani podrijetlom, te da kod njih nema nikakve vjerske motivacije?

Image

Je li potrebno uopće objašnjavati zašto je takva teza neodrživa?
Je li potrebno uopće objašnjavati da se radi o neopravdanoj samoviktimizaciji, prema kojoj su muslimani žrtve zapadnih medija i svjetske konspiracije samo zbog svoje vjere i zbog nekih njihovih istovjernika koji takve stvari rade?
Je li potrebno uopće objašnjavati da zatvaranje očiju pred takvim stvarima i ograđivanje od njih (to je to pasivno pravdanje o kojem govorim, "naša vjera to ne naučava" i "to su muslimani samo po imenu") čini stvari samo gorim i otežava živote i muslimanima i drugima širom svijeta?
Evo da se ponovim...

A akcije Zapada nemaju nista sa terorizmom?

Ako je samo vjera jedini faktor i uzrok terorizma u islamskom svijetu zasto je onda "najslavniji" terorista u zadnjih nekoliko decenija Osama bin laden ovako opisao razloge za napad na Nju Jork 2001. godine:

God knows it did not cross our minds to attack the towers but after the situation became unbearable and we witnessed the injustice and tyranny of the American-Israeli alliance against our people in Palestine and Lebanon, I thought about it. And the events that affected me directly were that of 1982 and the events that followed - when America allowed the Israelis to invade Lebanon, helped by the US sixth fleet

Gdje ovdje Osama bin Laden spominje Islam... ?

Skoro svaki teroristicki napad koji je pocinjen "u ime Islama" vidjeces da je objasnjen od onih koji su pocinili nekom zeljom za osvetom i nekim historijskim, vojnim, politickim... faktorom.

I ona dva Cecena u Bostonu su kao uzrok svog napada naveli ubijanje civila u Afganistanu.

Kad su onog mladjeg brata pitali zasto su ubili one ljude na maratonu oni su rekli "Oni su kolateralna steta"... sto je odgovor koji Amerika daje kad god greskom ubije civile u Afganistanu i Iraku.

Tvoja mrznja prema Islamu je ocigledna, iako pokusavas to da sakrijes. Sve u neku krajnost ides.

Mislis da bi zapadna Evropa imala naucnu revoluciju da nije bilo Muslimana?

Ko bi to radio u Evropi visu matematiku na primjer sa Latinskim brojevima?

The current form of the numerals developed in North Africa, distinct in form from the Indian and eastern Arabic numerals. It was in the North African city of Bejaia that the Italian scholar Fibonacci first encountered the numerals; his work was crucial in making them known throughout Europe, and then further to the Europeans who spread it worldwide. The use of Arabic numerals spread around the world through European trade, books and colonialism. Today they are the most common symbolic representation of numbers in the world.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#308 Re: Muslimani i Nobel

Post by Bodkin »

Aedis wrote:
demimonde wrote:Međutim, može li se to reći za bin Ladena, Zawahirija i ekipu? Je li ti stvarno hoćeš reći da to što oni rade nema nikakve veze sa islamom i da su oni etiketirani takvima samo zato što su muslimani podrijetlom, te da kod njih nema nikakve vjerske motivacije?

Image

Je li potrebno uopće objašnjavati zašto je takva teza neodrživa?
Je li potrebno uopće objašnjavati da se radi o neopravdanoj samoviktimizaciji, prema kojoj su muslimani žrtve zapadnih medija i svjetske konspiracije samo zbog svoje vjere i zbog nekih njihovih istovjernika koji takve stvari rade?
Je li potrebno uopće objašnjavati da zatvaranje očiju pred takvim stvarima i ograđivanje od njih (to je to pasivno pravdanje o kojem govorim, "naša vjera to ne naučava" i "to su muslimani samo po imenu") čini stvari samo gorim i otežava živote i muslimanima i drugima širom svijeta?
Evo da se ponovim...

A akcije Zapada nemaju nista sa terorizmom?

Ako je samo vjera jedini faktor i uzrok terorizma u islamskom svijetu zasto je onda "najslavniji" terorista u zadnjih nekoliko decenija Osama bin laden ovako opisao razloge za napad na Nju Jork 2001. godine:

God knows it did not cross our minds to attack the towers but after the situation became unbearable and we witnessed the injustice and tyranny of the American-Israeli alliance against our people in Palestine and Lebanon, I thought about it. And the events that affected me directly were that of 1982 and the events that followed - when America allowed the Israelis to invade Lebanon, helped by the US sixth fleet

Gdje ovdje Osama bin Laden spominje Islam... ?

Skoro svaki teroristicki napad koji je pocinjen "u ime Islama" vidjeces da je objasnjen od onih koji su pocinili nekom zeljom za osvetom i nekim historijskim, vojnim, politickim... faktorom.

I ona dva Cecena u Bostonu su kao uzrok svog napada naveli ubijanje civila u Afganistanu.

Kad su onog mladjeg brata pitali zasto su ubili one ljude na maratonu oni su rekli "Oni su kolateralna steta"... sto je odgovor koji Amerika daje kad god greskom ubije civile u Afganistanu i Iraku.

Tvoja mrznja prema Islamu je ocigledna, iako pokusavas to da sakrijes. Sve u neku krajnost ides.

Mislis da bi zapadna Evropa imala naucnu revoluciju da nije bilo Muslimana?

Ko bi to radio u Evropi visu matematiku na primjer sa Latinskim brojevima?

The current form of the numerals developed in North Africa, distinct in form from the Indian and eastern Arabic numerals. It was in the North African city of Bejaia that the Italian scholar Fibonacci first encountered the numerals; his work was crucial in making them known throughout Europe, and then further to the Europeans who spread it worldwide. The use of Arabic numerals spread around the world through European trade, books and colonialism. Today they are the most common symbolic representation of numbers in the world.
kojih bolan our people? sta imaju ceceni ili osama sa ljudina u libanu? da nije mozda samo zato sto su muslimani? sto nisu zakucali avione zbog ubistava u africi?i kojim trikom se prica o aganistanu ako su prvo avioni dosli? i kako je to vezano za temu? bas zato sto osama brani muslimane ili ti ceceni, bas zato im je i u skolstvu katastrofalna situacija
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#309 Re: Muslimani i Nobel

Post by Gojeni H »

demimonde wrote: Priznajem, to je moja prljava priroda. :) :) :)
Ne dižem si toliko ego zbog toga što sam uspio "zeznuti" nekoga, uostalom, to se njima ni ne računa kao grijeh jer nisu znali to, koliko mi je drago što sam to uspio izvesti s malo truda i bez ikakvog velikog izučavanja... Činjenica da generacije čitave živote izučavaju u detalje vjerske istine i prakse za koje vjeruju da ih uzdižu iznad drugih ljudi i čine boljima, a ovi "gori" to probave i prerastu u 5 minuta, da ovi bolji to ni ne prepoznaju :) Smatram to empirijskim dokazom svojih teza.
Jednostavno, u nekim stvarima sam malo zloćkast i šta ću ja.... :) :) :)
U Bosni imamo jednu univerzalnu rijec - "shupak".
Mi "shupkom" zovemo levata koji nam je lafo jaran a preotme nam curu.
"Shupkom" takodje nazivamo kolegu/kolegicu sto jedini/a ostane na casu nakon sto svi pobjegnemo.

Ti nisi "shupak". Ti si jedna izuzetno zla i bolesna osoba.

Covjek naucio kako voditi jedan od dnevnih namaza, iako nije musliman, a onda otisao medju 20-ak muslimana da ih "prevari", a sebi dokaze kako je kurat. :-) :-) :-)
Fakat mi se vrti. Jos jednom - kakav si ti covjek???
Idi gdje na taj Zapad ne zagadjuj ovu okolinu svojom negativnom energijom. Smajli sto pljuje preko lijevog ramena po 333 puta.
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#310 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

Aedis wrote: Evo da se ponovim...

A akcije Zapada nemaju nista sa terorizmom?

Ako je samo vjera jedini faktor i uzrok terorizma u islamskom svijetu zasto je onda "najslavniji" terorista u zadnjih nekoliko decenija Osama bin laden ovako opisao razloge za napad na Nju Jork 2001. godine:
.[/b]
Znači, ti hoćeš reći da su islamistički napadi na civile opravdani američkim ratnim zločinima?
A odakle ti onda pravo da smatraš američke intervencije na islamske zemlje koje drže, prikrivaju i podržavaju teroriste zločinačkim i neopravdanim? Valjda bi trebali pustiti svakojake talibane da po pećinama snuju i kuju napade na Ameriku ili bilo koju drugu zemlju? Ako može ciljani napad na civile biti opravdan, može onda i intervencija s ciljem iskorjenjivanja opasnih terorističkih grupa koja kao primarni ima cilj militante, a ne civile.
I to je tako, koliko god neki mislili da Amerikanci idu po islamskim zemljama samo da bezrazložno kolju. Slažem se da Amerika nekad pretjeruje u upotrebi sile, a njihovi vojnici i njihov supremacistički mentalitet, po kojem oni vrlo često drže tamošnje stanovništvo kao neljude, i čine takve zločine kao ubijanje pastira pa mu podmetnu kalašnjikov da ispadne da je pucao na njih i sl. - to nije ni za komentirati, oni su šljam američkog društva, narkomanski ološ skupljen s ulica da ide raditi prljavi posao (u američkim serijama i filmovima slanje na vojnu akademiju je roditeljska kazna za djecu devijantnog ponašanja, to dovoljno svjedoči).
Međutim, koliko god ti zločini bili strašni, oni su opet pojedinačni, osuđeni su od strane Amerike i društva, te oni nisu cilj američkih intervencija, za razliku od talibana kojima je udariti po civilima temeljna i kolektivna motivacija. To je isto tako neusporedivo kao što su neusporediva četnička klanja po selima po Bosni i Hrvatskoj sa američkom intervencijom na Srbiju 1999., koja je izvedena preciznim oružjem na većinom opravdane ciljeve, sa civilima većinom kao "kolektivnim žrtvama" - koliko god zvučala strašno ta fraza, ali jednostavno nije isto ciljati ravno na bolnicu, hotel, školu, neboder da bi se pobilo civile i ići na objekt od vojnog značaja sa sviješću da tamo ima i civila i da bi i oni mogli nastradati, ali da se izostavljanjem tog cilja neprijatelju ostavlja taktička prednost. Koliko god meni bilo odvratno jedno i drugo, ali činjenično jest da to nije isto.
Btw, znaš li kako Arapi zovu "arapske" brojke? Vjerovao ili ne, oni te brojke također smatraju stranima i nazivaju ih po jednom drugom narodu od kojeg su ih i preuzeli, te se iznimno začude kad saznaju da ih Europljani nazivaju "arapskima". No sumnjam da ih to nešto motivira da iznimno poštuju Indiju i hinduizam.
Last edited by demimonde on 14/10/2013 17:04, edited 1 time in total.
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#311 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

Gojeni H wrote: U Bosni imamo jednu univerzalnu rijec - "shupak".
Mi "shupkom" zovemo levata koji nam je lafo jaran a preotme nam curu.
"Shupkom" takodje nazivamo kolegu/kolegicu sto jedini/a ostane na casu nakon sto svi pobjegnemo.

Ti nisi "shupak". Ti si jedna izuzetno zla i bolesna osoba.

Covjek naucio kako voditi jedan od dnevnih namaza, iako nije musliman, a onda otisao medju 20-ak muslimana da ih "prevari", a sebi dokaze kako je kurat. :-) :-) :-)
Fakat mi se vrti. Jos jednom - kakav si ti covjek???
Idi gdje na taj Zapad ne zagadjuj ovu okolinu svojom negativnom energijom. Smajli sto pljuje preko lijevog ramena po 333 puta.
Neću. :)
Ostat ću i zagađivat, koliko god me volja. :)
A kome je namaz vrjedniji od poštovanja i uvažavanja ljudi i dobrih odnosa s njima, neka svoju religijsku čistoću drži unutar svoja 4 zida. :)
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#312 Re: Muslimani i Nobel

Post by Optimus Prime »

Gojeni H wrote:

Ti nisi "shupak". Ti si jedna izuzetno zla i bolesna osoba.

Covjek naucio kako voditi jedan od dnevnih namaza, iako nije musliman, a onda otisao medju 20-ak muslimana da ih "prevari", a sebi dokaze kako je kurat. :-) :-) :-)
Fakat mi se vrti. Jos jednom - kakav si ti covjek???
Idi gdje na taj Zapad ne zagadjuj ovu okolinu svojom negativnom energijom. Smajli sto pljuje preko lijevog ramena po 333 puta.
Ne volim da glumim advokata, ali me interesuje sta je u ovoj akciji zlo i bolesno? :-)

Je su li po tvom misljenju islamski misionari koji idu medju krscane i pokusavaju ih ubijediti da ono u sto vjeruju nije ispravno, takodjer zli i bolesni?
Aedis
Posts: 35
Joined: 09/10/2013 11:59

#313 Re: Muslimani i Nobel

Post by Aedis »

demimonde wrote:Znači, ti hoćeš reći da su islamistički napadi na civile opravdani američkim ratnim zločinima?
A odakle ti onda pravo da smatraš američke intervencije na islamske zemlje koje drže, prikrivaju i podržavaju teroriste zločinačkim i neopravdanim? Valjda bi trebali pustiti svakojake talibane da po pećinama snuju i kuju napade na Ameriku ili bilo koju drugu zemlju? Ako može ciljani napad na civile biti opravdan, može onda i intervencija s ciljem iskorjenjivanja opasnih terorističkih grupa koja kao primarni ima cilj militante, a ne civile.
I to je tako, koliko god neki mislili da Amerikanci idu po islamskim zemljama samo da bezrazložno kolju. Slažem se da Amerika nekad pretjeruje u upotrebi sile, a njihovi vojnici i njihov supremacistički mentalitet, po kojem oni vrlo često drže tamošnje stanovništvo kao neljude, i čine takve zločine kao ubijanje pastira pa mu podmetnu kalašnjikov da ispadne da je pucao na njih i sl. - to nije ni za komentirati, oni su šljam američkog društva, narkomanski ološ skupljen s ulica da ide raditi prljavi posao (u američkim serijama i filmovima slanje na vojnu akademiju je roditeljska kazna za djecu devijantnog ponašanja, to dovoljno svjedoči).
Međutim, koliko god ti zločini bili strašni, oni su opet pojedinačni, osuđeni su od strane Amerike i društva, te oni nisu cilj američkih intervencija, za razliku od talibana kojima je udariti po civilima temeljna i kolektivna motivacija. To je isto tako neusporedivo kao što su neusporediva četnička klanja po selima po Bosni i Hrvatskoj sa američkom intervencijom na Srbiju 1999., koja je izvedena preciznim oružjem na većinom opravdane ciljeve, sa civilima većinom kao "kolektivnim žrtvama" - koliko god zvučala strašno ta fraza, ali jednostavno nije isto ciljati ravno na bolnicu, hotel, školu, neboder da bi se pobilo civile i ići na objekt od vojnog značaja sa sviješću da tamo ima i civila i da bi i oni mogli nastradati, ali da se izostavljanjem tog cilja neprijatelju ostavlja taktička prednost. Koliko god meni bilo odvratno jedno i drugo, ali činjenično jest da to nije isto.
Ne opravdavam terorizam, samo ti ukazujem na cinjenicu da postoji razlog zasto "islamski" teroristi najvise ciljaju Ameriku, Veliku Britaniju, Izrael itd. a ne Argentinu, Meksiko, Ukrajinu ili neku drugu krscansku zemlju.

Znaci religija nije uzrok ovih napada. Mozda jeste opravdanje koje koriste teroristi, ali nije uzrok.

I svaka religija na svijetu moze da se interpretira tako da se njome opravda neki zlocin, cak i Budizam, sto je danas slucaj u Mijanmaru.

His name is Wirathu, he calls himself the "Burmese Bin Laden" and he is a Buddhist monk who is stoking religious hatred across Burma.

http://www.theguardian.com/world/2013/a ... tred-burma

Ali da ne gubimo vrijeme sa skretanjem sa teme, mozes li ti preci na stvar i ukratko reci ono sto zelis o Islamu i islamskom svijetu?

Znaci slobodno se otvori i kazi nam sta islamski svijet treba da promijeni da bi krenuo naprijed...
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#314 Re: Muslimani i Nobel

Post by korisnik101 »

Optimus Prime wrote:
Gojeni H wrote:

Ti nisi "shupak". Ti si jedna izuzetno zla i bolesna osoba.

Covjek naucio kako voditi jedan od dnevnih namaza, iako nije musliman, a onda otisao medju 20-ak muslimana da ih "prevari", a sebi dokaze kako je kurat. :-) :-) :-)
Fakat mi se vrti. Jos jednom - kakav si ti covjek???
Idi gdje na taj Zapad ne zagadjuj ovu okolinu svojom negativnom energijom. Smajli sto pljuje preko lijevog ramena po 333 puta.
Ne volim da glumim advokata, ali me interesuje sta je u ovoj akciji zlo i bolesno? :-)

Je su li po tvom misljenju islamski misionari koji idu medju krscane i pokusavaju ih ubijediti da ono u sto vjeruju nije ispravno, takodjer zli i bolesni?
Naravno da jesu,, ako takvi postoje.
Vjera je nesto osobno, nesto sveto , za svakoga covjeka na svijetu. Sa vjerom sa obraca u respektu. Sa Bilo kojom vjerom.
Izvrcati rijeci , praviti svoj smisao u negativnom kontekstu,, pa to je odlika svih fashoidnih zlih osoba.
I naravno, takvih osoba ima i kod muslimana.
Ali u ovom slucaju pricamo o bolesnom liku koji se ovdje obraca.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#315 Re: Muslimani i Nobel

Post by Gojeni H »

Optimus Prime wrote:
Gojeni H wrote:

Ti nisi "shupak". Ti si jedna izuzetno zla i bolesna osoba.

Covjek naucio kako voditi jedan od dnevnih namaza, iako nije musliman, a onda otisao medju 20-ak muslimana da ih "prevari", a sebi dokaze kako je kurat. :-) :-) :-)
Fakat mi se vrti. Jos jednom - kakav si ti covjek???
Idi gdje na taj Zapad ne zagadjuj ovu okolinu svojom negativnom energijom. Smajli sto pljuje preko lijevog ramena po 333 puta.
Ne volim da glumim advokata, ali me interesuje sta je u ovoj akciji zlo i bolesno? :-)

Je su li po tvom misljenju islamski misionari koji idu medju krscane i pokusavaju ih ubijediti da ono u sto vjeruju nije ispravno, takodjer zli i bolesni?
Ne znam jel' me zajebavas ili ...?
Covjek se pretvarao da je imam ... kljucna rijec pretvarao.
Zatim dolazi na forum da kaze kako je toliko uznao o islamu, da je uspio prevariti nekakve ljude, negdje ... kljucna rijec prevario.
Ne znam ni ko ste, a ne znate ni vi mene, ali eto mozda ja ne kontam ... kako to insanu "grahne" pa kaze sebi: "Od danas bih mogao nesto nauciti o Mormonima? Kad naucim, odem malo do njihove crkve ispricam im svasta, a onda kao finale odem na forum i kazem: Jesam zajeban, toliko znam o mormonskoj vjeri, da sam uspio zajebat 50 Mormona predstavljajuci se kao njihov svestenik."
Ko to ba radi? Kakvo je to ljudsko bice ili sam propustio pojavu homo sapiensovog mutanta?

I hajde nije vise ni bitno. Ako poenta nije shvacena onda je do mene.
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#316 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

Aedis wrote:
Ne opravdavam terorizam, samo ti ukazujem na cinjenicu da postoji razlog zasto "islamski" teroristi najvise ciljaju Ameriku, Veliku Britaniju, Izrael itd. a ne Argentinu, Meksiko, Ukrajinu ili neku drugu krscansku zemlju.

Znaci religija nije uzrok ovih napada. Mozda jeste opravdanje koje koriste teroristi, ali nije uzrok.

I svaka religija na svijetu moze da se interpretira tako da se njome opravda neki zlocin, cak i Budizam, sto je danas slucaj u Mijanmaru.

His name is Wirathu, he calls himself the "Burmese Bin Laden" and he is a Buddhist monk who is stoking religious hatred across Burma.

http://www.theguardian.com/world/2013/a ... tred-burma

Ali da ne gubimo vrijeme sa skretanjem sa teme, mozes li ti preci na stvar i ukratko reci ono sto zelis o Islamu i islamskom svijetu?

Znaci slobodno se otvori i kazi nam sta islamski svijet treba da promijeni da bi krenuo naprijed...
Pa, kao prvo, glupo im je što ciljaju, jer time samo navlače reakcionarni bijes Zapada i na kraju muslimani opet nastradaju, što njih, kako ti kažeš, opet inspirira na daljnje nasilje i tako ukrug. To je primjer, ne samo fanatizma, nego eklatantne gluposti u vođenju politike i borbi za svoje interese. Tako je većina muslimanskih država 1947. protjerala sve Židove sa svojih teritorija i konfiscirala im svu imovinu kao znak osvete za proglašenje Izraela.
Što su napravili ti Židovi i gdje su pošli? Naravno, u Izrael, novu domovinu i jedini novi dom, jer su stari izgubili. I što će onda? Pa normalna stvar da će u prve bojne redove i boriti se protiv Arapa da ne bi izgubili i taj.
Dakle, Arapi su, umjesto da te manjinske Židove kojih je bilo svukuda po islamskom svijetu drže kao kap vode na dlanu, da ih svim diplomatskim sredstvima i mudrim vođenjem uvjere da im unatoč ratu s Izraelom oni nisu neprijatelji i da ih tako prevedu na svoju stranu i iskoriste za svoju dobrobit, njih jednostavno u naletu bijesa protjerali i tako pomogli u mobilizaciji i jačanju suprotne strane. Vrhunac glupe impulzivnosti.

Također, sve se vjere mogu upotrijebiti u tom smislu i smjeru, ali nisu sve jednako potkovane u samim svojim učenjima i tekstovima. Budistička religija nema ni znaka nasilja, dok je islam njega prepun u svim aspektima. Dakle, budisti koji su nasilni su promašili ispuniti svoje religijske ideale, dok su muslimani pri mnogim upotrebama nasilja te ideale zapravo ispunili, barem onako kako se oni intepretiraju u posljednjih 1 400 godina, ali o tome ću opsežnije govoriti na zasebnoj temi, iza Bajrama :)

Što se tiče islama danas, mislim da je sasvim apsurdno i nerealno očekivati od 1.5 milijardi ljudi da promijene vjeru, jer ljudi imaju prirodnu težnju da očuvaju tradiciju i svoj identitet. Stoga je jedini način spasa islamskog svijeta radikalan zaokret u interpretaciji vjere, njezino osuvremenjivanje i reformacija. Ako se muslimani toga ne prihvate i ne iskorijene fanatizam, ostat će zauvijek kolonijalno roblje i poligon za isprobavanje novih oružja, a pored toga će u očima svijeta snositi kolektivnu krivnju za takvu situaciju u svijetu.
Last edited by demimonde on 14/10/2013 17:37, edited 1 time in total.
Sarajcica_88
Posts: 90
Joined: 12/10/2013 17:45

#317 Re: Muslimani i Nobel

Post by Sarajcica_88 »

Optimus Prime wrote:
Ne volim da glumim advokata, ali me interesuje sta je u ovoj akciji zlo i bolesno? :-)

Je su li po tvom misljenju islamski misionari koji idu medju krscane i pokusavaju ih ubijediti da ono u sto vjeruju nije ispravno, takodjer zli i bolesni?
Zgodnije je pricati o tome koliki je on "shupak", "bolesnik", kako treba da nadje djevojku, nego da odgovaraju na njegove postove...nemaju kontraargumente, procitaj samo raspravu. Na svaku njegovu tvrdnju: ti si fasista, ti si islamofob, ti nemas pojma o islamu. Argumenata nigdje, logike nigdje, jer u islamu uopste i ne postoji kriticko razmisljanje. Jer Islam je savrsen, Kuran je savrsen, kraj, ende, ko drugo kaze leti mu glava.

Pa ti reci da je moguce napredovati sa takvim razmisljanjem :-)
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#318 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

Gojeni H wrote: Ne znam jel' me zajebavas ili ...?
Covjek se pretvarao da je imam ... kljucna rijec pretvarao.
Zatim dolazi na forum da kaze kako je toliko uznao o islamu, da je uspio prevariti nekakve ljude, negdje ... kljucna rijec prevario.
Ne znam ni ko ste, a ne znate ni vi mene, ali eto mozda ja ne kontam ... kako to insanu "grahne" pa kaze sebi: "Od danas bih mogao nesto nauciti o Mormonima? Kad naucim, odem malo do njihove crkve ispricam im svasta, a onda kao finale odem na forum i kazem: Jesam zajeban, toliko znam o mormonskoj vjeri, da sam uspio zajebat 50 Mormona predstavljajuci se kao njihov svestenik."
Ko to ba radi? Kakvo je to ljudsko bice ili sam propustio pojavu homo sapiensovog mutanta?

I hajde nije vise ni bitno. Ako poenta nije shvacena onda je do mene.
Ne bih rekao da sam se pretvarao, koliko da sam svjesno radio nešto što sam znao da (još) ne smijem raditi, ali sam htio. Sudjelovao sam ja u raznoraznim ceremonijama raznoraznih religija, mnogima aktivno. To je dio mojeg istraživačkog duha i nazora.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#319 Re: Muslimani i Nobel

Post by nasa »

Hajde malo spusite tenzije i prilagodite rjecnik !

@demimonde, skrati odnosno ne siri na ono sto nije tema, bespotrebno sam potpaljujes, namjerno ili ne to cemo vidjeti :wink:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#320 Re: Muslimani i Nobel

Post by uglavnomja »

sta kaze pametan Covjek:

" - U ime vjere trebamo se odmaknuti od oholih i umišljenih, od imitatora i neznalica koji drže da su vlasnici duhovnih istina. Mi bosanski muslimani moramo dobro gledati kuda idemo i ko nam u susret dolazi. Naša odgovornost za našu duhovnu tradiciju počinje odmah tu ispred naših nogu - naglasio je reis Kavazović. "
Aedis
Posts: 35
Joined: 09/10/2013 11:59

#321 Re: Muslimani i Nobel

Post by Aedis »

demimonde wrote:Također, sve se vjere mogu upotrijebiti u tom smislu i smjeru, ali nisu sve jednako potkovane u samim svojim učenjima i tekstovima. Budistička religija nema ni znaka nasilja, dok je islam njega prepun u svim aspektima. Dakle, budisti koji su nasilni su promašili ispuniti svoje religijske ideale, dok su muslimani pri mnogim upotrebama nasilja te ideale zapravo ispunili, barem onako kako se oni intepretiraju u posljednjih 1 400 godina, ali o tome ću opsežnije govoriti na zasebnoj temi, iza Bajrama :)
Eto ti sad... :roll:

Ispade da su se ljudi sa "miroljubivijom" religijom kao na primjer Krscanstvom ipak bolje pokazali u genocidu i imperijalzimu nego muslimani.

Kolonijalizam... Juzna Amerika, Sjeverna Amerika, Afrika, Azija, Australija... Prvi Svjetski rat, Drugi Svjetski rat... mislim pricaj sta hoces ali muslimani nisu ni do koljena krscanima kada su zlocini u pitanju.

Ti govoris o terorizmu zbog kojeg pogine nekoliko desetina ljudi u prosjeku a ignorises zlocine krscana zbog kojih su stradali milioni... Holokaust su pocinili krscani, nisu muslimani.

Genocid u Bosni su pocinili krscani, nisu muslimani.

I nemoj kako ti zlocini nemaju nista sa Krscanstvom, imaju itekako. Krscanstvo je za sve ove zlocine upotrijebljeno kao opravdanje.

Pogledaj samo sta je ovaj fanatik Hong Xiuquan u Kini uradio sredinom 19. vijeka, zbog kojeg je stradalo preko 20 miliona ljudi od 1850. do 1864. godine

http://en.wikipedia.org/wiki/Taiping_Rebellion

A to nasilje koje spominjes u Islamu nije nasilje vec samoodbrana. Mi muslimani vjerujemo u koncept samoodbrane isto kao i vecina krscanskih zemalja danas koje imaju svoje armije... iako im je Isus rekao "da okrenu drugi obraz". Mi muslimani makar nismo licemjeri po tom pitanju.
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#322 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

Aedis wrote: Ispade da su se ljudi sa "miroljubivijom" religijom kao na primjer Krscanstvom ipak bolje pokazali u genocidu i imperijalzimu nego muslimani.

Kolonijalizam... Juzna Amerika, Sjeverna Amerika, Afrika, Azija, Australija... Prvi Svjetski rat, Drugi Svjetski rat... mislim pricaj sta hoces ali muslimani nisu ni do koljena krscanima kada su zlocini u pitanju.

Ti govoris o terorizmu zbog kojeg pogine nekoliko desetina ljudi u prosjeku a ignorises zlocine krscana zbog kojih su stradali milioni... Holokaust su pocinili krscani, nisu muslimani.

Genocid u Bosni su pocinili krscani, nisu muslimani.

I nemoj kako ti zlocini nemaju nista sa Krscanstvom, imaju itekako. Krscanstvo je za sve ove zlocine upotrijebljeno kao opravdanje.

Pogledaj samo sta je ovaj fanatik Hong Xiuquan u Kini uradio sredinom 19. vijeka, zbog kojeg je stradalo preko 20 miliona ljudi od 1850. do 1864. godine

http://en.wikipedia.org/wiki/Taiping_Rebellion

A to nasilje koje spominjes u Islamu nije nasilje vec samoodbrana. Mi muslimani vjerujemo u koncept samoodbrane isto kao i vecina krscanskih zemalja danas koje imaju svoje armije... iako im je Isus rekao "da okrenu drugi obraz". Mi muslimani makar nismo licemjeri po tom pitanju.
Nabrojao si niz događaja iz povijesti Zapada od kojih mnogi nemaju veze s kršćanstvom. Znaš li, recimo, da je Hitler žalio što Nijemci nisu muslimani jer bi time imao naciju koja može pokoriti cijeli svijet, prezirao je Karla Martela što je 732. porazio Arape kod Poitersa i spriječio da oni donesu islam Nijemcima (iako je Arape smatrao rasno inferiornima i hipotetizirao da bi ih u tom slučaju Nijemci, po prihvaćanju islama, porazili i zavladali nad njima), te je jednom izjavio da od svih vjera cijeni samo islam i Muhameda? Himmler je također imao visoko mišljenje o islamu. Onda tu dolazi suradnja s jeruzalemskim muftijom, koji je bio oduševljen kad mu je bilo prikazano "konačno rješenje" za Židove, pa osnivanje Handžar-divizije pri čemu je on imao dosta utjecaja i sl.

Kršćanstvo jest, činjenično, bilo opravdanje za nasilje i osvajanje, kao i neke druge religije koje imaju sličan, pacifistički karakter, npr. budizam. Razlog tomu je što su te religije postajale instrument državne vlasti, pa su se time koristile za pravdanje državne politike. Ali islam nije religija koju je neko kasnije uveo u državni sistem, to je religija koja je otpočetka polagala pravo na apsolutni autoritet, vodstvo, pokoravanje, zakon i osvajanje. Islam nije politikom zloupotrebljena religija, islam jest suštinski politička religija. I u tome leži razlika: kršćani od Crkve i njenog nasilja mogu pobjeći u idealan raj Isusova života i biblijskih pacifističkih poruka, kao i budisti u svoje i sl. Međutim, muslimani koji od aktualnih represionista i nasilnika pobjegnu u život Muhamedov, tamo nađu osvajača koji je sabljom podredio cijelu Arabiju pod svoju vlast, doslovno istrijebivši mnogobošce, a kršćane, Židove i zoroastrijance pokorio i dao im status podanika drugog reda. Pobjegnu li iz realnosti u Kur'an, tamo nađu pozive u borbu, osvajanje, pravila o raspodjeli plijena i naučavanje osvajačkog rata (nije istina da je u islamu rat samo obrambeni, o tom drugi put). Muslimani tu nemaju gdje pobjeći, tj. ne mogu se distancirati od svoje prošlosti (a i sadašnjosti) jer je ona bila ne samo pravdana, već i sasvim utemeljena u vjeri.

A ovo o tome da muslimani nisu barem licemjerni, pa zašto onda propagiraju zabranu alkohola i krmetine ako ih ima koji ih konzumiraju, zašto zabranjuju blud ako ima muslimana koji su bludnici itd. Zar je nemanje nekog ideala bolje nego njegovo promoviranje, pa makar ga i ne bilo moguće savršeno i uvijek ispuniti? Zar slijeđenje ideala nije put koji čovječanstvo vodi k boljemu?
korisnik101
Posts: 955
Joined: 11/06/2013 22:47

#323 Re: Muslimani i Nobel

Post by korisnik101 »

demimonde wrote: Nabrojao si niz događaja iz povijesti Zapada od kojih mnogi nemaju veze s kršćanstvom. Znaš li, recimo, da je Hitler žalio što Nijemci nisu muslimani jer bi time imao naciju koja može pokoriti cijeli svijet, prezirao je Karla Martela što je 732. porazio Arape kod Poitersa i spriječio da oni donesu islam Nijemcima (iako je Arape smatrao rasno inferiornima i hipotetizirao da bi ih u tom slučaju Nijemci, po prihvaćanju islama, porazili i zavladali nad njima), te je jednom izjavio da od svih vjera cijeni samo islam i Muhameda? Himmler je također imao visoko mišljenje o islamu. Onda tu dolazi suradnja s jeruzalemskim muftijom, koji je bio oduševljen kad mu je bilo prikazano "konačno rješenje" za Židove, pa osnivanje Handžar-divizije pri čemu je on imao dosta utjecaja i sl.
?
Ne znam sta ovo tvoje brabuljanje ima sa temom ? , Ali je cista LAZ.
Hitler je bio punokrvni katolik. Citavu vladavinu nacista blagoslovio je tadasnji Vatikan.
Dobijali su financijsku i logisticku podrsku nacisticke partije koja je bila bliska sa tadasnjom fastistickom partijom u Italiji.
Kada su 45e nacisticke SS jedinice sa Ukrajincima bile zarobljenje od strane saveznika, Vatikan je urgirao kod Washingtona da se ti ljudi prebace u Juznu Ameriku.
Da su ih Rusi uhvatili, svi bi bili streljani.
Poslije pada komunizma, svi ti Ukrajinski nacisti su se vratili iz Juzne Amerike i financirali nezavisnost Ukrajine. (isto se dogodilo sa Hrvatskim nacistima 45e. Vatikan je organizovao njihovo prebacivanje u Juznu Ameriku takodje ).
demimonde
Posts: 221
Joined: 16/07/2013 19:43

#324 Re: Muslimani i Nobel

Post by demimonde »

korisnik101 wrote: Ne znam sta ovo tvoje brabuljanje ima sa temom ? , Ali je cista LAZ.
Hitler je bio punokrvni katolik. Citavu vladavinu nacista blagoslovio je tadasnji Vatikan.
Dobijali su financijsku i logisticku podrsku nacisticke partije koja je bila bliska sa tadasnjom fastistickom partijom u Italiji.
Kada su 45e nacisticke SS jedinice sa Ukrajincima bile zarobljenje od strane saveznika, Vatikan je urgirao kod Washingtona da se ti ljudi prebace u Juznu Ameriku.
Da su ih Rusi uhvatili, svi bi bili streljani.
Poslije pada komunizma, svi ti Ukrajinski nacisti su se vratili iz Juzne Amerike i financirali nezavisnost Ukrajine. (isto se dogodilo sa Hrvatskim nacistima 45e. Vatikan je organizovao njihovo prebacivanje u Juznu Ameriku takodje ).
http://en.wikipedia.org/wiki/Religious_ ... _religions

Evo ti pa čitaj. Za naciste je kršćanstvo bila židovska podvala nametnuta plemenitim arijevskim narodima, koju je trebalo zbaciti i uvesti religiju sile, snage i moći. Hitler je kršćanstvo vidio kao blentavo, miroljubivo, nejako, oprostivo i kao takvo nekompatibilno s njegovim idejama. Nastojao je oslabiti utjecaj Crkve, međuostalom i kroz progon svećenika.
Vatikan nije nikad otvoreno blagoslovio nacizam, iako je bilo krugova koji su ga podržavali. To za "šverc" zločinaca je istina, ali to opet govori o karakteru Katoličke crkve, ne kršćanstva. Ili želiš reći da je takvo što naređeno u Bibliji?
Aedis
Posts: 35
Joined: 09/10/2013 11:59

#325 Re: Muslimani i Nobel

Post by Aedis »

demimonde wrote:Nabrojao si niz događaja iz povijesti Zapada od kojih mnogi nemaju veze s kršćanstvom. Znaš li, recimo, da je Hitler žalio što Nijemci nisu muslimani jer bi time imao naciju koja može pokoriti cijeli svijet,..
Bla bla bla... znao sam da ces to napisati...

Eto ispade Hitler i Nacisti bili muslimani. :lol:

"My feelings as a Christian points me to my Lord and Savior as a fighter. It points me to the man who once in loneliness, surrounded by a few followers, recognized these Jews for what they were and summoned men to fight against them and who, God's truth! was greatest not as a sufferer but as a fighter. In boundless love as a Christian and as a man I read through the passage which tells us how the Lord at last rose in His might and seized the scourge to drive out of the Temple the brood of vipers and adders. How terrific was His fight for the world against the Jewish poison.

Today, after two thousand years, with deepest emotion I recognize more profoundly than ever before the fact that it was for this that He had to shed His blood upon the Cross. As a Christian I have no duty to allow myself to be cheated, but I have the duty to be a fighter for truth and justice... And if there is anything which could demonstrate that we are acting rightly it is the distress that daily grows. For as a Christian I have also a duty to my own people.''


http://www.nobeliefs.com/hitler.htm

Image

Image

http://www.nobeliefs.com/mementoes.htm
Post Reply