Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2126 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

dale cooper wrote:
I jedna pjesma maksuz za omarku.

U firmi u kojoj sam donedavno radio, bio sam ombudsmen sindikata i veliki zagovornik zdrave radne sredine te sigurnosti na poslu. Kada bi isao na kurseve, ova pjesma bi nam bila neka vrsta himne koja se obavezno slusala u pauzama izmedju predavanja a kasnije i na "after-course" :)
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2127 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Bloo »

Ne znam koliko vas su gejmeri (šta PC, šta konzolaši), ali povremeno igre imaju prelijepe pieces of music - od melanholično-paperjasto-eteričnih izvedbi i strastvenog rocka kao u Bioshocku (najbolji "OST" od svih igara - Final Fantasy manijaci nek se ne javljaju sa komentarima) do upbeat funka u Borderlandsu
Ovo su neke od mojih omiljenih iz igara koje sam prešla.




User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2128 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Ommadawn wrote:
U firmi u kojoj sam donedavno radio, bio sam ombudsmen sindikata i veliki zagovornik zdrave radne sredine te sigurnosti na poslu. Kada bi isao na kurseve, ova pjesma bi nam bila neka vrsta himne koja se obavezno slusala u pauzama izmedju predavanja a kasnije i na "after-course" :)
Nekako je prikladno, jer je i Earle kao i Springsteen izrastao u okruženju radničke klase i dosta su pjevali o blue collar
iskustvu u Americi.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2129 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Bloo wrote:Ne znam koliko vas su gejmeri (šta PC, šta konzolaši), ali povremeno igre imaju prelijepe pieces of music - od melanholično-paperjasto-eteričnih izvedbi i strastvenog rocka kao u Bioshocku (najbolji "OST" od svih igara - Final Fantasy manijaci nek se ne javljaju sa komentarima) do upbeat funka u Borderlandsu
Ovo su neke od mojih omiljenih iz igara koje sam prešla.

Ne znam, ima dobre ambient muzike u igrama (Silent Hill mi odmah padne na pamet), ali to mi je toliko
neodvojiv dio igre da i ne primjetim na prvu.

Ovo sam pak zapamtio. :mrgreen:







GLaDOS :srce:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2130 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Bloo »

dale cooper wrote:
Ne znam, ima dobre ambient muzike u igrama (Silent Hill mi odmah padne na pamet), ali to mi je toliko
neodvojiv dio igre da i ne primjetim na prvu.

Ovo sam pak zapamtio. :mrgreen:

GLaDOS :srce:
ah da, Portal također ima izrsnu muziku :)
Mislim da će se tebi svidjeti ova You belong to me (ženski glas, lijepa melodija itd.)

what's this thing with you and unreachable women :D?
pft Glados :D
(inače žena koja daje njoj glas, također je posudila glas i u igri Half Life 2 :D)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2131 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

Bloo wrote:Ne znam koliko vas su gejmeri (šta PC, šta konzolaši), ali povremeno igre imaju prelijepe pieces of music - od melanholično-paperjasto-eteričnih izvedbi i strastvenog rocka kao u Bioshocku (najbolji "OST" od svih igara - Final Fantasy manijaci nek se ne javljaju sa komentarima) do upbeat funka u Borderlandsu
Ovo su neke od mojih omiljenih iz igara koje sam prešla.




Sto se tice igara (sto PC, sto konzole) mislim da sam u zivotu igrao samo tri PC igre "Need for Speed" (prva verzija), "Commandos" i "Blue Max"(Commodore 64s). Konzolne igre "Mario Brothers" na Nintendu i "Master Blaster". :D
Kad me stari, tamo negdje 1994-e pitao "Hoces da ti uzmem Nintendo ili muzicku liniju" nisam oklijevao ni stotinke nego "Muzicku liniju. Ali mora imati gramofon". The rest is history :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2132 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Bloo wrote:
dale cooper wrote:
Ne znam, ima dobre ambient muzike u igrama (Silent Hill mi odmah padne na pamet), ali to mi je toliko
neodvojiv dio igre da i ne primjetim na prvu.

Ovo sam pak zapamtio. :mrgreen:

GLaDOS :srce:
ah da, Portal također ima izrsnu muziku :)
Mislim da će se tebi svidjeti ova You belong to me (ženski glas, lijepa melodija itd.)

what's this thing with you and unreachable women :D?
pft Glados :D
(inače žena koja daje njoj glas, također je posudila glas i u igri Half Life 2 :D)
Da, You Belong To Me se najviše sviđa od ovih gore. Nisam igrao Bioshock Infinite. Prvi dio igre
mi je bio fenomenalan, a neko vrijeme se kanim da instaliram dvicu. Čuo sam da se u Infinite igri mogu čuti
i kao neki old time coveri pop klasika kao Everybody Wants To Rule The World od Tears For Fears.

Dunno, ali do kraja igre sam bio pomalo zaljubljen u Glados, iako me je pokušala ubiti na više stotina
načina. :mrgreen: :lol:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#2133 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

omar little wrote:veliki fan van zandta. <3 i dedu williamsa naravno stujem.

mrdala sam se nedavno po ruralnom kvibeku i ruralnom ontariju, duge voznje, vijugave ceste, ravnicarski pejzazi. <3 vizualni odmor za dusu. volim ta mjestasca s jednim, po nasim standardima, dive barom i limitiranom ponudom u svakom pogledu. industrije nema, farmeri prezivljavaju jedva nekako, turisticki nepovoljno locirani. pravi country country.

waylon je, recimo, em odlican za soundtrack putovanja em otvara vrata ugodnom caskanju za sankom sa lokalcima. i pokojoj rundi pica. :D

osobno preferiram slusat po albumima pa to i stavljam. :D


i necu vise s kantrijem po temi.
Kad slijedeci put budes lutala tim "bespucima" i obilazila barove, probaj staru grupu Bread.


Takodjer preporucujem Louie and the Lovers - mada su oni vise nekako Tex-Mex country. Ovu bih cesto slusao kad maznem od starog auto, mada mislim da su je, prema informacijama na kaseti, izvodili Sir Douglas Quintet.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2134 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Bloo »

GTA ima legendarno dobar OST :D

gta vice city radio music and all that jazz
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2135 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Eh da, GTA soundtraci su posebna priča, nema ništa bolje nego se voziti satima po Vice Citiyu dok
ovo piči:

User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2136 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Bloo »

dale cooper wrote:Eh da, GTA soundtraci su posebna priča, nema ništa bolje nego se voziti satima po Vice Citiyu dok
ovo piči:
ah bryan ferry
engleski fadil toskić što se tice frizure :D
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#2137 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by omar little »

da ne cimam zeku bezze nema veze a igrama. ne gejmam, ali mogu pogledati. :D

elem, kad su poceli bili suits, koliko god davno je to bilo, je se nesto neckam gledati, imam osjecaj da je prajmtajm safun usprkos hajpa i preporuka, ali, ajde pogledam. pogledam par po redu, njh, kliknem na random epizodu otkrijem ovu betonsku stvar. covjek u zivotu imao two cuts, ovaj i jos jedan. kakav uber.



drugi put odgledam na random epizodu otkrijem taj gore the heavy i njihov the house that dirt built album.
ne gledam ih no mozda bih trebala cesce random klikat na suits. :D

edti:

@ommadawn hvala na prijedlozima, provjerim. :)
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2138 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Bloo wrote:
dale cooper wrote:Eh da, GTA soundtraci su posebna priča, nema ništa bolje nego se voziti satima po Vice Citiyu dok
ovo piči:
ah bryan ferry
engleski fadil toskić što se tice frizure :D
WHAT THE HELL??!! :twisted:

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2139 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Bloo »

dale cooper wrote:
Bloo wrote:
dale cooper wrote:Eh da, GTA soundtraci su posebna priča, nema ništa bolje nego se voziti satima po Vice Citiyu dok
ovo piči:
ah bryan ferry
engleski fadil toskić što se tice frizure :D
WHAT THE HELL??!! :twisted:

Image
Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2140 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Pitchfork je objavio listu 200 najboljih albuma 60-tih:

http://pitchfork.com/features/lists-and ... the-1960s/
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#2142 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by omar little »

izleti mi danas ovo, ako nekog zanima.



collinsa i njegovog zvuka mi je bilo dosta u osamdesetim, zadnje sto u zivotu zelim je da se vraca u prominentnost 30 godina kasnije. no. like NO. en ou. :D
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50448
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#2143 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Bloo »

omar little wrote:izleti mi danas ovo, ako nekog zanima.

collinsa i njegovog zvuka mi je bilo dosta u osamdesetim, zadnje sto u zivotu zelim je da se vraca u prominentnost 30 godina kasnije. no. like NO. en ou. :D
:lol: :lol: :lol: :lol:

amen sister
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2144 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Istini za volju, Collinsova In The Air Tonight je jedan od najpoznatijih primjera korištenja gated drum reverba.
Ali kao što se u ovom gore prilogu navodi, Peter Gabriel je prvi započeo ovu praksu, najviše zato što je u to
vrijeme mrzio zvuk činela, tako da je zahtjevao punchy i suh zvuk bubnjeva. Gated reverb sam po sebi uopšte nije loš.
Mnogi su ga koristili.

Recimo Hounds Of Love bi mnogo drugačije zvučao bez tog prepoznatljivog zvuka bubnjeva:





Springsteen i XTC su takođe koristili tu praksu.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#2145 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by omar little »

ja sam napisala i mislila bas na collinsa i njemu specifican zvuk, ne na opcu praksu. nisam njegov ljubitelj, nije silazio s radija kad sam bila mladja.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2146 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

omar little wrote:ja sam napisala i mislila bas na collinsa i njemu specifican zvuk, ne na opcu praksu. nisam njegov ljubitelj, nije silazio s radija kad sam bila mladja.
Ma kontam te, samo sa htio reći da iako ju je obilato koristio on nije bio jedini fan gated drum zvuka.
Inače, nemam ništa protiv starog Phila, ima pjesama koje volim čuti ponekad. Da, da, znam, zvuči
sintetički i AOR, ali ima nešto u njima što mi sjedne sa vremena na vrijeme.



Ova recimo kao da je iz neke epizode Moonlightninga sa Cybill Shepherd i Bruce Willisom. :D
Gotta love the cheesy Kenny G sax. :mrgreen:



U ovoj se opet iza ulaštene sjajne površine krije stvarna melankolija.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#2147 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by omar little »

dale cooper wrote: Ma kontam te, samo sa htio reći da iako ju je obilato koristio on nije bio jedini fan gated drum zvuka.
Inače, nemam ništa protiv starog Phila, ima pjesama koje volim čuti ponekad. Da, da, znam, zvuči
sintetički i AOR, ali ima nešto u njima što mi sjedne sa vremena na vrijeme.



Ova recimo kao da je iz neke epizode Moonlightninga sa Cybill Shepherd i Bruce Willisom. :D
Gotta love the cheesy Kenny G sax. :mrgreen:
totalni kenny g sax. moze i emotivna scenica neka iz la law. :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2148 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

omar little wrote:
totalni kenny g sax. moze i emotivna scenica neka iz la law. :D
:lol: Apsolutno. :D
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#2149 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by omar little »

imal koga :D



ova '69. verzija mi je draza od originala. kao i svima drugima aj ges, nakon nje su krenuli kaveri. :D

delta zvuk :srce:
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#2150 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Speaking of delta sound.

Post Reply