Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1676 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

Ja imam Sgt.Peppers na vinilu iz sredine osamdesetih, njemacko izdanje. Naletio slucajno u jednom butiku u vrijeme kada je vinil bio totalno nepopularan. Uzmi, suti i preslusaj.
Najbolja stvar sa albuma: Penny Lane i Day in a Life.
Lovely Rita smo picili redovno u skoli 97/98.... :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1678 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

Nedavno kupljena ploca: Caviare Days, prvi album 2012.
Svedska grupa o kojoj sam na ovoj temi prethodno pisao ciju okosnicu cine sestre Lina i Maja Westin a imaju i gitaristu koji je porijeklom s nasih prostora (Boris Grubesic) :). Grupa svira psihedelicni rock.
Donio kuci, preslusao i nesto mi nije bilo u redu sa zvukom. Stavim drugu plocu, vidim da mi i tu nesto ne stima. Sjetim se da sam nedavno stimao tezinu igle na gramofon te da je pritisak igle previse lagan. Dostimam to sa gotovo hirurskom opreznoscu i ponovo stavim plocu. Ovaj put je zvucalo bolje.
Proslu sedmicu smo povodom Uskrsa imali slobodnu od posla te sam boravi prvo na jednom spa sa suprugom gdje vlada potpuna tisina pa onda kod kuce uz plocu. Uticalo je pozitivno psihicki na mene. Iako mi se kompletan album svidja, izdvojio bih nekoliko favorita sa njega:
- Oh so
- Fresh tomatoes
- You will qualify
- Shut the door
-High
- When the light is breaking

Preporucujem. Bolji efekat poslije dvije case vina ;)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1679 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

Ovu sam pustao nekoliko puta prvu vecer kad sam odselio od kuce. Dva dana kasnije saznam da je to stara tesko podnijela. Iako me podrzala u odluci na kraju joj je to tesko palo. Ko sad se sjecam, hladna vecer, ja sjedam u auto i masem joj a ona stoji na verandi sve dok nisam zamakao za okuku....
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#1680 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by zg1911 »

Ommadawn wrote:Ja imam Sgt.Peppers na vinilu iz sredine osamdesetih, njemacko izdanje. Naletio slucajno u jednom butiku u vrijeme kada je vinil bio totalno nepopularan. Uzmi, suti i preslusaj.
Najbolja stvar sa albuma: Penny Lane i Day in a Life.
Lovely Rita smo picili redovno u skoli 97/98.... :D
mislim da si se malo zeznul. penny lane (sjajna stvar btw) čini mi se nije sa peppera, ali je iz tog perioda. neka singlica ili tako nešto. a day in the life mi je uz lucy in the sky... jedina baš vrhunska stvar na albumu
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1681 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Da, Penny Lane i Strawberry Fields Forever nisu bile na originalnom izdanju iako su iz perioda
kada su Beatlesi snimali Sgt Peppera. To bi se sa ovim novim izdanjem trebalo "popraviti". :-D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#1682 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Banksy »

Ommadawn wrote:
Ovu sam pustao nekoliko puta prvu vecer kad sam odselio od kuce. Dva dana kasnije saznam da je to stara tesko podnijela. Iako me podrzala u odluci na kraju joj je to tesko palo. Ko sad se sjecam, hladna vecer, ja sjedam u auto i masem joj a ona stoji na verandi sve dok nisam zamakao za okuku....
Svi smo imali te okuke i verande... Odlična pjesma.

Volim čitati tvoje forumske crtice jer su emotivne, autentične i uvijek u upečatljivim slikama. Bio bi dobar tekstopisac. :D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1683 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

zg1911 wrote:
Ommadawn wrote:Ja imam Sgt.Peppers na vinilu iz sredine osamdesetih, njemacko izdanje. Naletio slucajno u jednom butiku u vrijeme kada je vinil bio totalno nepopularan. Uzmi, suti i preslusaj.
Najbolja stvar sa albuma: Penny Lane i Day in a Life.
Lovely Rita smo picili redovno u skoli 97/98.... :D
mislim da si se malo zeznul. penny lane (sjajna stvar btw) čini mi se nije sa peppera, ali je iz tog perioda. neka singlica ili tako nešto. a day in the life mi je uz lucy in the sky... jedina baš vrhunska stvar na albumu
Jebo me Penny Lane, otkud mi Penny Lane na Sgt.Peppersu.... mislio sam na "With the little help of my friends". Tu je Ringo briljirao vokalom (bar meni) a bas linija je jedna od meni najdrazih.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1684 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

Banksy wrote:
Svi smo imali te okuke i verande... Odlična pjesma.

Volim čitati tvoje forumske crtice jer su emotivne, autentične i uvijek u upečatljivim slikama. Bio bi dobar tekstopisac. :D
Hvala :) A za tekstopisca... ma jok. Postoje vec ljudi koji se bave sa tim i smatram da to odlicno rade :)
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#1685 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by zg1911 »

Ommadawn wrote:
zg1911 wrote:
Ommadawn wrote:Ja imam Sgt.Peppers na vinilu iz sredine osamdesetih, njemacko izdanje. Naletio slucajno u jednom butiku u vrijeme kada je vinil bio totalno nepopularan. Uzmi, suti i preslusaj.
Najbolja stvar sa albuma: Penny Lane i Day in a Life.
Lovely Rita smo picili redovno u skoli 97/98.... :D
mislim da si se malo zeznul. penny lane (sjajna stvar btw) čini mi se nije sa peppera, ali je iz tog perioda. neka singlica ili tako nešto. a day in the life mi je uz lucy in the sky... jedina baš vrhunska stvar na albumu
Jebo me Penny Lane, otkud mi Penny Lane na Sgt.Peppersu.... mislio sam na "With the little help of my friends". Tu je Ringo briljirao vokalom (bar meni) a bas linija je jedna od meni najdrazih.
Je, ok mi je i ta. Ali ne u rangu a day..., Strawberry fields forever, penny lane i lucy

Na pepperu se mccartney previše razmaha za moj ukus. Omjer njegovih i lenmonovih pjesama je oko 2:1, a ja više voljem lennonov rad
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1686 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Dobro, to je već pitanje ukusa, samo ja ne bih tako lako odbacivao McCartneyeve pjesme.
McCartney je znao biti i čudniji i ćudljiviji od Lennona, a i odlično je poznavao i bio
fan različitih vrsta muzike. Recimo na Sgt Pepperu se osjeća uticaj music halla, stare
Britanske umjetničke forme iz rane viktorijanske ere, koji je imao snažno prisustvo
u McCarneyevim pjesmama na Sgt Pepperu. Ray Davies iz Kinksa je počeo raditi slične
stvari na Village Green i Arthur albumima.
User avatar
zg1911
Posts: 2042
Joined: 22/06/2014 23:44

#1687 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by zg1911 »

daleko od toga da u potpunosti odbacujem paulove pjesme. pa i gore spomenuta penny lane je njegova, pola revolvera itd. samo ne volim tu njegovu eksperimentalniju fazu. kod peppera me nervira taj neki caberet utjecaj. a vidim, ti to voliš. ima toga i kod daviesa, baš na spomenutim albumima. tko voli nek izvoli ;)

da se razme, ne pušim ni neke lennonove trkeljarije ala revolution, al u globalu između njega i mccartneya biram njega. a i ima jači humor :D

zanimljivo, mccartney je, rekao bih, ujedno i komercijalniji i eksperimentalniji. lennon je nekako ravniji, ujedno melankoličniji ali i agresivniji, emocionalniji

a day in the life je super primjer. genijalna pjesma. volim i lennonov i mccartneyev dio, al lennonov malo više

i lennonova post beatles karijera mi je draža
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1688 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

heal wrote:najbolja tema na forumu, hands down :thumbup:
Naravno! Ne zalazi ni ovdje svaka mraka.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#1689 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by omar little »

wow. :roll:
User avatar
medvjed23
Posts: 26835
Joined: 16/07/2010 13:49

#1690 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by medvjed23 »

https://kultivisise.rs/peca-knez-mihailova/

neki kao relikt hipi kulture, nešta..
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1691 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

medvjed23 wrote:https://kultivisise.rs/peca-knez-mihailova/

neki kao relikt hipi kulture, nešta..
Bio je prije par godina ovdje na forumu onaj lik sto je ulicni muzicar, da li je bio iz Leskovca ili slicno. Sjecam se da je pisao opsirno o svojim iskustvima.
User avatar
medvjed23
Posts: 26835
Joined: 16/07/2010 13:49

#1692 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by medvjed23 »

Ommadawn wrote:
medvjed23 wrote:https://kultivisise.rs/peca-knez-mihailova/

neki kao relikt hipi kulture, nešta..
Bio je prije par godina ovdje na forumu onaj lik sto je ulicni muzicar, da li je bio iz Leskovca ili slicno. Sjecam se da je pisao opsirno o svojim iskustvima.
koji nik?

film sam za sebe nije nešto posebno zanimljiv, al načelno mi je interesantna i, valjda kao i svima, privlačna ta ideja da čovjek treba raditi ono što voli, pa makar i kao marginalac, na ulici..
User avatar
medvjed23
Posts: 26835
Joined: 16/07/2010 13:49

#1693 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by medvjed23 »

https://kultivisise.rs/intervju-nikola-vranjkovic/

jedan od boljih tekstopisaca regije
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#1694 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Hakiz »

medvjed23 wrote:
Ommadawn wrote:
medvjed23 wrote:https://kultivisise.rs/peca-knez-mihailova/

neki kao relikt hipi kulture, nešta..
Bio je prije par godina ovdje na forumu onaj lik sto je ulicni muzicar, da li je bio iz Leskovca ili slicno. Sjecam se da je pisao opsirno o svojim iskustvima.
koji nik?

film sam za sebe nije nešto posebno zanimljiv, al načelno mi je interesantna i, valjda kao i svima, privlačna ta ideja da čovjek treba raditi ono što voli, pa makar i kao marginalac, na ulici..
Traži pod Priče uličnog muzičara.

Ima i svoj web site.
User avatar
medvjed23
Posts: 26835
Joined: 16/07/2010 13:49

#1695 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by medvjed23 »

hvala :thumbup:
User avatar
Saian
Posts: 15347
Joined: 08/04/2004 21:50

#1696 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Saian »

omar little wrote:wow. :roll:
:D
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1697 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote:
medvjed23 wrote:[

koji nik?

film sam za sebe nije nešto posebno zanimljiv, al načelno mi je interesantna i, valjda kao i svima, privlačna ta ideja da čovjek treba raditi ono što voli, pa makar i kao marginalac, na ulici..
Traži pod Priče uličnog muzičara.

Ima i svoj web site.
Cak ga je i neki pametnjakovic sa foruma pitao "De ti nama reci gdje si ti bio od 1991 do 1996?" pa mu je frajer lijepo ponovio postavio pricu gdje i sta je radio to vrijeme uz komentar "Ako mislis da sam ratovao onda si mnogo pametan". Ne znam da li je bio u Sarajevu ali znam da je izrazio zelju da dodje i tamo i da svira.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1698 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

Justin Johnson - tip koji od svega i svacega napravi gitaru. Svira uglavnom southern blues, koristi slajd i ja ga cesto slusam dok radim jer mi nekako digne raspolozenje pravo. Ocito koristi i loop.

User avatar
medvjed23
Posts: 26835
Joined: 16/07/2010 13:49

#1699 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by medvjed23 »

možda trunku prerustikalno za moj ukus :D al može proći kao soundtrack za čitanje zakona, posebno zato što mi je nin-ov ghosts haman dosadio..
User avatar
dale cooper
Posts: 28474
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1700 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

medvjed23 wrote:možda trunku prerustikalno za moj ukus :D al može proći kao soundtrack za čitanje zakona, posebno zato što mi je nin-ov ghosts haman dosadio..


Live in Twin Peaks! :D Dobra im ova pjesma, podsjeća na stare dane slave.
Post Reply