Muzički Almanah (naš život u muzici)

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1626 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Hakiz »

A fotografija police sa pločama će sačekati desetak godina. Da se napuni, ko će slikati policu sa 5 ploča :wink:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1627 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Hakiz wrote:A fotografija police sa pločama će sačekati desetak godina. Da se napuni, ko će slikati policu sa 5 ploča :wink:
Treba napraviti i posebnu policu za to. :-? Imam 30-tak ploča, vire na vrhu one slike što sam postavio. :D
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#1628 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Better Man »

dale cooper wrote:
Hakiz wrote:
Koliko je ovoga originalno, koliko je "Bugarska veza", a koliko je pravljeno audio CD-ova sa downloadovanih MP3? :wink:

U svakom slučaju, impresivna kolekcija.
Sve originalna izdanja. :) Započeto negdje krajem 80-tih, kada sam počeo skupljati cd-e kao klinac.
Imam još uvijek prva izdanja iz 1991 Pearl Jam Ten albuma i Nirvaninog Nevermind, prije nego
što je grunge potpuno eksplodirao, naručeno i poslato mail orderom iz Walesa. Tada sam bio pretplaćen na
Kerrang magazin i tu sam prvi put čuo o tim bendovima. Rat je nažalost prekinuo ovu početnu fazu da bi tamo
negdje krajem 90-tih nastavio skupljanje. Prvo sam sa ocem kupovao u Zagrebu koji je imao par sjajnih malih
dućana, a kasnije kada su se kod nas počele izdavati kreditne kartice počeo sam naručivati od
Amazona, a poslije i od ovih nezavisnih Engleskih online prodavnica kao Boomkat, Norman Records,
Juno, a kupovao sam i neke raritetne stvari sa Discogsa. My life in music. :-D
Impresivna kolekcija svaka čast. Mislio sam da je moja kolekcija impresivna, jer zaista imam puno Cd-ova + nekih stotinjak ploča. Ja sam Cd-e počeo skupljati nakon rata. kupovao sam u Magazi, zagrebu, dobivao od sestre i naravno naručivao preko Amazona. Ja nemam nigdje popisano šta imam na cd-ima i pločama, jer znam sve napamet. 2009. godine imao sam priliku da budem u čuvenom Rough Trade-u u Londonu. kakvi su oni grupa i albuma objavili.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1629 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Better Man wrote:
dale cooper wrote:
Hakiz wrote:
Koliko je ovoga originalno, koliko je "Bugarska veza", a koliko je pravljeno audio CD-ova sa downloadovanih MP3? :wink:

U svakom slučaju, impresivna kolekcija.
Sve originalna izdanja. :) Započeto negdje krajem 80-tih, kada sam počeo skupljati cd-e kao klinac.
Imam još uvijek prva izdanja iz 1991 Pearl Jam Ten albuma i Nirvaninog Nevermind, prije nego
što je grunge potpuno eksplodirao, naručeno i poslato mail orderom iz Walesa. Tada sam bio pretplaćen na
Kerrang magazin i tu sam prvi put čuo o tim bendovima. Rat je nažalost prekinuo ovu početnu fazu da bi tamo
negdje krajem 90-tih nastavio skupljanje. Prvo sam sa ocem kupovao u Zagrebu koji je imao par sjajnih malih
dućana, a kasnije kada su se kod nas počele izdavati kreditne kartice počeo sam naručivati od
Amazona, a poslije i od ovih nezavisnih Engleskih online prodavnica kao Boomkat, Norman Records,
Juno, a kupovao sam i neke raritetne stvari sa Discogsa. My life in music. :-D
Impresivna kolekcija svaka čast. Mislio sam da je moja kolekcija impresivna, jer zaista imam puno Cd-ova + nekih stotinjak ploča. Ja sam Cd-e počeo skupljati nakon rata. kupovao sam u Magazi, zagrebu, dobivao od sestre i naravno naručivao preko Amazona. Ja nemam nigdje popisano šta imam na cd-ima i pločama, jer znam sve napamet. 2009. godine imao sam priliku da budem u čuvenom Rough Trade-u u Londonu. kakvi su oni grupa i albuma objavili.
Hvala! :kakoste: :)

E vala merak bi mi bilo da odem u Englesku u jedan od tih famoznih muzičkih dućana i da ono rahat pregledam i biram. :-D
Zagreb je imao te lijepe male muzičke dućane, ali Engleski (London posebno) su neki drugi nivo.
Ako imaš kakvih fotki iz tih prodavnica postavi da malo parimo oči mi koji živimo ovdje gdje toga nema ni za lijeka. :D
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#1630 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Better Man »

Postavim sutra fotke dok izrovim u svojoj arhivi.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1631 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Better Man wrote:Postavim sutra fotke dok izrovim u svojoj arhivi.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Cool! :thumbup:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1632 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: Ako imaš kakvih fotki iz tih prodavnica postavi da malo parimo oči mi koji živimo ovdje gdje toga nema ni za lijeka. :D
A zamisli kod nas prodavnicu u koju uđeš i preslušaš album ili barem dijelove albuma prije nego što odlučiš hoćeš li ga kupiti ili ne.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1633 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Hakiz wrote:
dale cooper wrote: Ako imaš kakvih fotki iz tih prodavnica postavi da malo parimo oči mi koji živimo ovdje gdje toga nema ni za lijeka. :D
A zamisli kod nas prodavnicu u koju uđeš i preslušaš album ili barem dijelove albuma prije nego što odlučiš hoćeš li ga kupiti ili ne.
A to je standardna praksa na zapadu. Sve prodavnice imaju te tzv listening stations, posebno ove veće.
Bio sam početkom 2000-tih u Dublinu pa sam to vidio u Virgin Megastore i Tower Recordsu.
Meni su naravno draže ove malo specijalizovanije muzičke radnje, kao što je Rough Trade kojeg
je Better Man spomenuo, gdje se može naći dosta muzike od nezavisnih kuća kao i rariteta.
User avatar
cLo
Posts: 4550
Joined: 23/08/2011 09:19

#1634 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by cLo »

dale cooper wrote:
Ta je u stvari prva stalaža. :D Ovu drugu na slici su mi radili po narudžbi. Na prvoj ima
lots and lots....and lots of metal stuff i nešto hip hopa. :mrgreen:
Problem će biti kad završim slaganje na ovoj. Šta onda jebote? :zoka: :mrgreen:
Ču' hip-hopa? :shock: :lol: Dale i hip-hop, gotovo pa nespojivo :D :D :D :P
Pa ništa, ima još zidova u toj sobi. :D Sve je dobro dok ne osvane u kuhinji :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1635 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

cLo wrote:
dale cooper wrote:
Ta je u stvari prva stalaža. :D Ovu drugu na slici su mi radili po narudžbi. Na prvoj ima
lots and lots....and lots of metal stuff i nešto hip hopa. :mrgreen:
Problem će biti kad završim slaganje na ovoj. Šta onda jebote? :zoka: :mrgreen:
Ču' hip-hopa? :shock: :lol: Dale i hip-hop, gotovo pa nespojivo :D :D :D :P
Pa ništa, ima još zidova u toj sobi. :D Sve je dobro dok ne osvane u kuhinji :D
Pa sve je to uglavnom klasični hip hop. N.W.A, Public Enemy, Ice Cube, House Of Pain,
Wu Tang Clan, Mobb Deep. Kicking it old school. :mrgreen: Nisam protiv hip-hopa,
iako mi nije primarni muzički interes.

I to što kažeš. :D
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#1636 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by ExNihilo »

Šta imaš od metala, dale? :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1637 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

ExNihilo wrote:Šta imaš od metala, dale? :D
Dosta klasičnog death i thrash metala. :D Stvari kao Morbid Angel, Carcass, Napalm Death, Cannibal Corpse, Slayer, Pantera itd. :D

Od novijeg uglavnom slušam ovaj malo eksperimentalniji gdje je pomiješano sve od black metala, dooma, ambienta pa do avant garde.
Recimo imam Sunn O))), Wolves In The Throne Room, Isis, Earth. Metal je i danas u dobroj formi. :D
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#1638 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Niemand »

dale cooper wrote:Spomenuo sam ranije da sam nabavio ploču od producenta iz Kanzasa imenom Huerco S, koji mi je najbolji
ambient album koji sam čuo ove godine.



A ovo je perfektna kompozicija za zimsku kontemplaciju iz komfora toplog doma dok kroz prozor zimske pahulje
sporo, sporo padaju. Prava atmosfera snjega i zime, što bi Niemand rekla. :D
Jel ovo pucketanje vatre il je ono pucketanje ko sa ploce?
Inace, bas nekako ne zamara. I mozda je glupo, al ovo zvuci ko samoca, ne usamljenost, vec bas samoca. Mislim, znam da nema samoca zvuk, pa je glupo jel, al eto kad bi imala, dets d saund. :D
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#1639 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Altsa »

dale cooper wrote:
Hakiz wrote:
Koliko je ovoga originalno, koliko je "Bugarska veza", a koliko je pravljeno audio CD-ova sa downloadovanih MP3? :wink:

U svakom slučaju, impresivna kolekcija.
Sve originalna izdanja. :) Započeto negdje krajem 80-tih, kada sam počeo skupljati cd-e kao klinac.
Imam još uvijek prva izdanja iz 1991 Pearl Jam Ten albuma i Nirvaninog Nevermind, prije nego
što je grunge potpuno eksplodirao, naručeno i poslato mail orderom iz Walesa. Tada sam bio pretplaćen na
Kerrang magazin i tu sam prvi put čuo o tim bendovima. Rat je nažalost prekinuo ovu početnu fazu da bi tamo
negdje krajem 90-tih nastavio skupljanje. Prvo sam sa ocem kupovao u Zagrebu koji je imao par sjajnih malih
dućana, a kasnije kada su se kod nas počele izdavati kreditne kartice počeo sam naručivati od
Amazona, a poslije i od ovih nezavisnih Engleskih online prodavnica kao Boomkat, Norman Records,
Juno, a kupovao sam i neke raritetne stvari sa Discogsa. My life in music. :-D
Jedno pitanje ako nije indiskretno. Jel zivis u BiH ili van BiH.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1640 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Altsa wrote:
dale cooper wrote:
Hakiz wrote:
Koliko je ovoga originalno, koliko je "Bugarska veza", a koliko je pravljeno audio CD-ova sa downloadovanih MP3? :wink:

U svakom slučaju, impresivna kolekcija.
Sve originalna izdanja. :) Započeto negdje krajem 80-tih, kada sam počeo skupljati cd-e kao klinac.
Imam još uvijek prva izdanja iz 1991 Pearl Jam Ten albuma i Nirvaninog Nevermind, prije nego
što je grunge potpuno eksplodirao, naručeno i poslato mail orderom iz Walesa. Tada sam bio pretplaćen na
Kerrang magazin i tu sam prvi put čuo o tim bendovima. Rat je nažalost prekinuo ovu početnu fazu da bi tamo
negdje krajem 90-tih nastavio skupljanje. Prvo sam sa ocem kupovao u Zagrebu koji je imao par sjajnih malih
dućana, a kasnije kada su se kod nas počele izdavati kreditne kartice počeo sam naručivati od
Amazona, a poslije i od ovih nezavisnih Engleskih online prodavnica kao Boomkat, Norman Records,
Juno, a kupovao sam i neke raritetne stvari sa Discogsa. My life in music. :-D
Jedno pitanje ako nije indiskretno. Jel zivis u BiH ili van BiH.
U BiH.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1641 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Niemand wrote:
dale cooper wrote:Spomenuo sam ranije da sam nabavio ploču od producenta iz Kanzasa imenom Huerco S, koji mi je najbolji
ambient album koji sam čuo ove godine.



A ovo je perfektna kompozicija za zimsku kontemplaciju iz komfora toplog doma dok kroz prozor zimske pahulje
sporo, sporo padaju. Prava atmosfera snjega i zime, što bi Niemand rekla. :D
Jel ovo pucketanje vatre il je ono pucketanje ko sa ploce?
Inace, bas nekako ne zamara. I mozda je glupo, al ovo zvuci ko samoca, ne usamljenost, vec bas samoca. Mislim, znam da nema samoca zvuk, pa je glupo jel, al eto kad bi imala, dets d saund. :D
Ovo je prebačeno sa digitalnog fajla tako da je pucketanje dio pjesme. Na ploči je to naravno još izraženije zbog prirodnog
pucketanja vinila. :D Čitav album je ovakav, ono baš se možeš opustiti, da odlutaš negdje u mislima, malo i sklopiš oči.
Sviđa mi se tvoje viđenje. Sounds of loneliness. :-D
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1642 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Hakiz »

dale cooper, spomenuo si da nabavljaš muziku i preko Amazona, a koliko vidim uglavnom iz UK. Pa da pitam, da li kupuješ preko Amazon USA, UK, DE ili kako kad. Najviše me interesuje zbog troškova transporta. Moja iskustva sa nekom drugom vrstom proizvoda su da su troškovi transporta iz UK kao i iz USA visoki, najviše mi se isplatilo isplati kupovati iz kontinentalne Evrope (Njemačka, Austrija itd). Uglavnom su troškovi transporta poništvali razliku u cijeni, to jeste koliko god je neki proizvod u USA, pa čak (ali veoma rijetko) i u UK, bio jeftiniji nego u kontinentalnoj Evropi, troškovi transpotra su poništavali tu uštedu. Kod mene su uglavnom bile pošiljke između 5 i 20 kg težine, često većih i/ili nestandardnih dimenzija.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1643 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Hakiz »

dale cooper wrote:
Niemand wrote:
dale cooper wrote:Spomenuo sam ranije da sam nabavio ploču od producenta iz Kanzasa imenom Huerco S, koji mi je najbolji
ambient album koji sam čuo ove godine.



A ovo je perfektna kompozicija za zimsku kontemplaciju iz komfora toplog doma dok kroz prozor zimske pahulje
sporo, sporo padaju. Prava atmosfera snjega i zime, što bi Niemand rekla. :D
Jel ovo pucketanje vatre il je ono pucketanje ko sa ploce?
Inace, bas nekako ne zamara. I mozda je glupo, al ovo zvuci ko samoca, ne usamljenost, vec bas samoca. Mislim, znam da nema samoca zvuk, pa je glupo jel, al eto kad bi imala, dets d saund. :D
Ovo je prebačeno sa digitalnog fajla tako da je pucketanje dio pjesme. Na ploči je to naravno još izraženije zbog prirodnog
pucketanja vinila. :D Čitav album je ovakav, ono baš se možeš opustiti, da odlutaš negdje u mislima, malo i sklopiš oči.
Sviđa mi se tvoje viđenje. Sounds of loneliness. :-D
Importuješ fajl u recimo Audacity, razvučeš na ekranu waveform, tražiš pucketanja i brišeš ih (to jeste kada naiđeš na peak nastao od pucketanja ploče ili ga izbrišeš ili ga "stišaš". Postoji i automatizacija tog procesa, ali i pored toga, opet treba "pješke" proći waveform i uraditi posao. Traje dugo, ali vrijedi.

Ako želiš ostaviti malu pucketanja zbog atmosfere, ne "stišavaš" pucketanje previše. Postoje čak i filteri koji čistom digitalnom formatu dodaju pucketanje ploče, slično filterima koji digitalnoj fotografiji dodaju izgled zrna filma.

Tako dobiješ zvuk ploče u digitalnom formatu, ali bez problema karakterističnih za ploču.

Ja amaterski radim te stvari, snimam, miksam itd, pa sam pomalo upoznat sa tim procesima. Audacity je dobar za snimanje i manju obradu, pogotovo ako treba nešto brzo snimiti pa ne gubiš vrijeme na setovanje Ardoura, Protoolsa, Cubasea, Auditiona itd odličan za konverziju formata, mnogo je bolji od programčića koji automatski konvertuju audio formate jedan u drugi. Možda jedino fre:ac od tih automatskih, bach, konvertora vrijedi.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#1644 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Ommadawn »

@Hakiz: de mi reci kako mogu snimiti muziku na Audacity direktno koju cujem preko jedne stranice. Nije youtube u pitanju nego radio-stanica. Pokusavao sam ali svaki put mi uhvati zvuk koji je u sobi a ne linijski preko kompjutera. De ziv bio reci mi sta da nastimam da mogu skinuti sebi pjesmu kao fajl, da je mogu slusati i u autu (jest da ne vozim auto i po desetak dana).
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1645 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Hakiz wrote:dale cooper, spomenuo si da nabavljaš muziku i preko Amazona, a koliko vidim uglavnom iz UK. Pa da pitam, da li kupuješ preko Amazon USA, UK, DE ili kako kad. Najviše me interesuje zbog troškova transporta. Moja iskustva sa nekom drugom vrstom proizvoda su da su troškovi transporta iz UK kao i iz USA visoki, najviše mi se isplatilo isplati kupovati iz kontinentalne Evrope (Njemačka, Austrija itd). Uglavnom su troškovi transporta poništvali razliku u cijeni, to jeste koliko god je neki proizvod u USA, pa čak (ali veoma rijetko) i u UK, bio jeftiniji nego u kontinentalnoj Evropi, troškovi transpotra su poništavali tu uštedu. Kod mene su uglavnom bile pošiljke između 5 i 20 kg težine, često većih i/ili nestandardnih dimenzija.
Uglavnom uzimam sa UK i ponekad US Amazona. Kupovao sam isključivo cd-e, knjige i ponekad dvd-e. Sa oduzetim VAT-om
(PDV-om) (kod Engleza, Američki ne odbija PDV, cijena je onakva kako je prikazana na sajtu) i dodatim shippingom cijena cd-a ispadne
otprilike kao i u prodavnicama širom Evrope, odnosno nekih 10 do 15 eura u zavisnosti da li je starije ili novije izdanje.
Naravno to je cijena ako uzmeš makar 4-5 komada, ne isplati se zbog jednog cd-a naručivati. Većinom koristim standard
shipping koji se računa kao neki manji vrijednosni paket ili pismo, tako da glatko prolazi kod nas na carini i poštar
ti to donese direktno kući. Mislim da su mi do sada samo 4 ili 5 puta otvorili na carini paket. I u tim slučajevima me nisu ocarinili,
ali su naplatili poštanske troškove prepakiranja :twisted: Što se tiče Njemačkog Amazona u njih sav shipping ide preko DHL-a
i ne koriste standardnu poštu, tako da su nešto skuplji, a zagarantovano će ti ovi naši ovdje takav paket otvoriti i sigurno naplatiti
prepakiranje, a često i nešto carine. Tako da ja švabe jako rijetko koristim. Njemački Amazon je isplativ ako živiš u Njemačkoj
ili u zemljama zapadne Evrope. To ti onda dođe bagatela, jer ti ni ne naplaćuju shipping. Naručivao sam neke stvari na adresu prijatelja u Njemačkoj koji mi je onda proslijeđivao preko poznanika. Mogu samo reći, gdje smo mi, gdje je Evropa. :roll: :sad: Na ovakvim stvarima
vidiš koja smo rupa od države. :|

Što se tiče vinila, njega kupujem od ovih manjih, nezavisnih i specijaliziranih online prodavnica jer je vinil na Amazonu
uglavnom preskup kao i shipping za njega.
Hakiz wrote:
Importuješ fajl u recimo Audacity, razvučeš na ekranu waveform, tražiš pucketanja i brišeš ih (to jeste kada naiđeš na peak nastao od pucketanja ploče ili ga izbrišeš ili ga "stišaš". Postoji i automatizacija tog procesa, ali i pored toga, opet treba "pješke" proći waveform i uraditi posao. Traje dugo, ali vrijedi.

Ako želiš ostaviti malu pucketanja zbog atmosfere, ne "stišavaš" pucketanje previše. Postoje čak i filteri koji čistom digitalnom formatu dodaju pucketanje ploče, slično filterima koji digitalnoj fotografiji dodaju izgled zrna filma.


Tako dobiješ zvuk ploče u digitalnom formatu, ali bez problema karakterističnih za ploču.

Ja amaterski radim te stvari, snimam, miksam itd, pa sam pomalo upoznat sa tim procesima. Audacity je dobar za snimanje i manju obradu, pogotovo ako treba nešto brzo snimiti pa ne gubiš vrijeme na setovanje Ardoura, Protoolsa, Cubasea, Auditiona itd odličan za konverziju formata, mnogo je bolji od programčića koji automatski konvertuju audio formate jedan u drugi. Možda jedino fre:ac od tih automatskih, bach, konvertora vrijedi.
Pogrešno si me razumio. Ovaj album je izdat u digitalnim formatima (mp3, flac) i na vinilu. Pucketanje je dio same
pjesme na oba formata, to je ono što je izvođač naumio, sa time da na vinilu imaš i prirodno pucketanje same ploče kao
dodati sloj. :mrgreen: Dosta elektronskih muzičara koristi ove trikove, pucketanja, statiku, elektronske smetnje kao
dodatak atmosferi muzike.
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#1646 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Better Man »

Zasad dvije slike. Moram vidjeti imam li još. Rough Trade East London!!

Image

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1647 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

@betterman :thumbup: To je to, da izgubiš čitav dan pregledajući te police ploča, cd-a, knjiga i
svega ostalog. :razz:
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1648 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:@Hakiz: de mi reci kako mogu snimiti muziku na Audacity direktno koju cujem preko jedne stranice. Nije youtube u pitanju nego radio-stanica. Pokusavao sam ali svaki put mi uhvati zvuk koji je u sobi a ne linijski preko kompjutera. De ziv bio reci mi sta da nastimam da mogu skinuti sebi pjesmu kao fajl, da je mogu slusati i u autu (jest da ne vozim auto i po desetak dana).
Nisam to nikada radio: Našao sam ovo na internetu: https://www.youtube.com/watch?v=f-_t_ZaUqE8

Probao sa jednim youtube klipom i funkcioniše. Pod Windows 10.

Moj laptop nema ni kao sistemski izbor ni kao izbor u Audacity slušalice, ni kada su slušalice bile priključene na laptop. Audacity ima izbor Microphone i Speaker (Realtek high definition) za recording device i Speaker (Realtek high definition) pod playing device. Postavio sam u Audacity Speaker (Realtek high definition) opciju kao i recording i playing device i funkcioniše. Naravno, Windows WASAPI kao opciju drivera. AKo odabereš MME ili Windows direct sound, neće moći, nećeš moći odabrati Speaker (Realtek high definition) kao recording device. Mora biti WASAPI.

Naučih i ja nešto novo.
Last edited by Hakiz on 23/12/2016 03:01, edited 2 times in total.
Hakiz
Posts: 40392
Joined: 30/07/2015 20:01

#1649 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by Hakiz »

dale cooper wrote: Pogrešno si me razumio. Ovaj album je izdat u digitalnim formatima (mp3, flac) i na vinilu. Pucketanje je dio same
pjesme na oba formata, to je ono što je izvođač naumio, sa time da na vinilu imaš i prirodno pucketanje same ploče kao
dodati sloj. :mrgreen: Dosta elektronskih muzičara koristi ove trikove, pucketanja, statiku, elektronske smetnje kao
dodatak atmosferi muzike.
Ma nije problem. Ako je to namjerno, onda je namjerno.

A napisano neka ostane kao uputstvo kako skinuti pucketanje ako neko bude ripovao neku ploču pa mu pucketanje bude smetalo.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#1650 Re: MUSIC - ALL ABOUT!!!

Post by dale cooper »

Hakiz wrote:
dale cooper wrote: Pogrešno si me razumio. Ovaj album je izdat u digitalnim formatima (mp3, flac) i na vinilu. Pucketanje je dio same
pjesme na oba formata, to je ono što je izvođač naumio, sa time da na vinilu imaš i prirodno pucketanje same ploče kao
dodati sloj. :mrgreen: Dosta elektronskih muzičara koristi ove trikove, pucketanja, statiku, elektronske smetnje kao
dodatak atmosferi muzike.
Ma nije problem. Ako je to namjerno, onda je namjerno.

A napisano neka ostane kao uputstvo kako skinuti pucketanje ako neko bude ripovao neku ploču pa mu pucketanje bude smetalo.
Apsolutno! :thumbup: Ovo što si napisao je dobar vodič za transfer muzike sa vinila. :)
Post Reply