Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4201 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

lijepa u dusi wrote:
Naslovnica wrote:Ne bih ti znao objasniti to padanje šećera, jer je kod mene otišao malčice iznad granice i nakon nekog vremena se spustio na normalu. Nikada nije išao u hipoglikemiju.
Šta ti pokazuje inzulinska krivulja?
Je li i to trebao biti dio ovog testa ili se posebno radi? Meni su mjerili samo secer standarsnim vadjenjem krvi i morala sam cekati rezultate. Nije mi bilo bas najjasnije zasto kad su mi mogli aparatom u par sekundi jednostavno izmjeriti secer. Mislila sam, hajd, mozda ce jos nesto provjeravati osim glukoze pa im treba, medjutim na nalazima je ocitan samo nivo secera.
Dala mi je doktorica uputnicu i za UZ stitnje zlijezde kao i za provjeru hormona. Nisam mogla otici odmah zbog obaveza oko fakulteta, pa su vjerobatno istekle uputnice. Upravo se spremam da odem odnijeti nalaz zamjenskoj doktorici koja radi u ambulanti i traziti da mi obnovi uputnice. Hormone stitne cu vjerovatno odraditi privatno.
Ne znam gdje mogu kontrolisati nivo inzulina, pitacu kad budem isla kontrolisati hormone stitne.

Hvala puno na odgovoru.
Image
Ja sam dobio nalaz koji je na sebi imao dvije krivulje, jedna za glukozu, druga za inzulin, nešto slično kao ova slika koju sam prikačio. Znači, 1 papir.
Nalaz sam radio na DIP-u, sa uputnicom, već sam na ovoj temi opisao proces - 6 puta vađenje krvi u 120 min i sve što ide prije, u toku i poslije toga. Bili su vrlo profesionalni i ljubazni, nikakvih problema. I inače, osoblje gore je jako suretljivo i od pomoći. :thumbup:
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#4202 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by lijepa u dusi »

Ovo je radjeno u DZ Ilidza. Nvm, otici cu privatno. Hvala ti puno :thumbup:
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#4203 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Secer_033 »

Ja vec mjesec ne jedem slatkise, rekord. Jedem zdravo i nisam trenirala onoliko koliko sam zelila i samo sam kilu smrsala. Nestrpljiva sam. Prosle godine sam 3 kile za mjesec skinula.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4204 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mayab »

Secer_033 wrote:Ja vec mjesec ne jedem slatkise, rekord. Jedem zdravo i nisam trenirala onoliko koliko sam zelila i samo sam kilu smrsala. Nestrpljiva sam. Prosle godine sam 3 kile za mjesec skinula.
A šta je sa brašnom, krompirom, kukuruzom ?
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#4205 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Secer_033 »

mayab wrote:
Secer_033 wrote:Ja vec mjesec ne jedem slatkise, rekord. Jedem zdravo i nisam trenirala onoliko koliko sam zelila i samo sam kilu smrsala. Nestrpljiva sam. Prosle godine sam 3 kile za mjesec skinula.
A šta je sa brašnom, krompirom, kukuruzom ?
I to smanjila naravno.
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#4206 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by emmir1 »

Secer_033 wrote:Ja vec mjesec ne jedem slatkise, rekord. Jedem zdravo i nisam trenirala onoliko koliko sam zelila i samo sam kilu smrsala. Nestrpljiva sam. Prosle godine sam 3 kile za mjesec skinula.

Ma jedi ti slatkiše pomalo, recimo tamnu čokoladu pojedi cijelu.

Povrća koliko hoćeš, malo manje voća...sve što ima brašno nemoj i to je to
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4207 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

lijepa u dusi wrote:Ovo je radjeno u DZ Ilidza. Nvm, otici cu privatno. Hvala ti puno :thumbup:
NP.
Javi šta se bude dešavalo...
SRETNO!
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4208 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Secer_033 wrote:
mayab wrote:
Secer_033 wrote:Ja vec mjesec ne jedem slatkise, rekord. Jedem zdravo i nisam trenirala onoliko koliko sam zelila i samo sam kilu smrsala. Nestrpljiva sam. Prosle godine sam 3 kile za mjesec skinula.
A šta je sa brašnom, krompirom, kukuruzom ?
I to smanjila naravno.
Smanjivanje - NULA POENA.
Skroz izbaciti ugljikhidrate, barem prva 3 mjeseca. Max 40-50gr, ali ne najbolje ako može manje od toga.
Smanjivanje donosi slabe rezultate.
Izbacivanje ugljikohidrata, ketoza 3 mjeseca, pa onda dozirano UH.
Teško je, ali se može, pogotovu kada rezultati postanu očigledni.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#4209 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sid the sloth »

Naslovnica wrote:
Secer_033 wrote:
mayab wrote: A šta je sa brašnom, krompirom, kukuruzom ?
I to smanjila naravno.
Smanjivanje - NULA POENA.
Skroz izbaciti ugljikhidrate, barem prva 3 mjeseca. Max 40-50gr, ali ne najbolje ako može manje od toga.
Smanjivanje donosi slabe rezultate.
Izbacivanje ugljikohidrata, ketoza 3 mjeseca, pa onda dozirano UH.
Teško je, ali se može, pogotovu kada rezultati postanu očigledni.
Nisam nigdje vidio da ovo preporucuju, najduze bez ugljikohidrata sto preporucuju je 20-ak dana pa onda blaga nadopuna jedan dan pa onda opet izbacivanje UH.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4210 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Sid the sloth wrote:
Naslovnica wrote:
Secer_033 wrote: I to smanjila naravno.
Smanjivanje - NULA POENA.
Skroz izbaciti ugljikhidrate, barem prva 3 mjeseca. Max 40-50gr, ali ne najbolje ako može manje od toga.
Smanjivanje donosi slabe rezultate.
Izbacivanje ugljikohidrata, ketoza 3 mjeseca, pa onda dozirano UH.
Teško je, ali se može, pogotovu kada rezultati postanu očigledni.
Nisam nigdje vidio da ovo preporucuju, najduze bez ugljikohidrata sto preporucuju je 20-ak dana pa onda blaga nadopuna jedan dan pa onda opet izbacivanje UH.
Ide bez problema i posljedica, samo uzimati multivitamine (koji se mogu kupiti u bilo kojoj apoteci).
Unositi masnoće i dovoljno proteina i neće biti nikakvih problema.
Ja ugljikohidrate poredim sa cigaretama - ovisnost. Odlučiš se prestati pušiti, pa zapališ jednu nakon 20 dana? Vjeruj mi, mene je znala zeznuti kocka čokolade. Skinem se sa UH (u početku je kriza, ko nije probao ne zna kako je, ugljikohidrati stvaraju ovisnost kao droga), prođe kriza...nakon mjesec-dva pojedem red čokolade, sutra opet cirkus, traži organizam, kriza. Isto kao s cigaretom. Ako odlučiš da ih baciš, nema povratka natrag.
omar little
Posts: 16354
Joined: 14/03/2008 21:14

#4211 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by omar little »

kakav idiotluk porediti ugljikohidrate sa cigaretama :-)

to sto ti imas zdravstvenih problema ne znaci da mozes projicirati svoje specificne prehrambene potrebe na ostatak svijeta i jos ne silaziti sa teme i pametovanja o "stetnosti" ugljikohidrata.

svaka "dijeta" i "nacin prehrane" koji prosjecnoj, zdravoj, osobi nalaze izbacivanje kompletne macronutrient iz konzumiranja nema veze sa znanoscu i zdravom pameti.

edit:

bijeli secer i grah su puni ugljikohidrata. nije isto jesti bijeli secer i grah.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#4212 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sid the sloth »

Takodjer se slazem da analogija s cigarama nije ni priblizno dobra. Bilo koji organizam bez cigara moze prezivjeti citav zivot a bez ugljikohidrata jako tesko.

Nisam jos vidio da neko ko se razumije u prehranu preporucuje potpuno izbacivanje bilo kojeg makronutrijenta iz ishrane, jedino sam vidio da preporucuju da se malo smanji s ugljikohidratima ako zelis izmrsati i onda kasnije da se konzumiraju zdravi ugljikohidrati.

Dakle, niposto izbacivati UH potpuno iz ishrane!!!
Nisam nikakav ekspert ali citam sta pisu ljudi koji jesu eksperti.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4213 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

omar little wrote:kakav idiotluk porediti ugljikohidrate sa cigaretama :-)

to sto ti imas zdravstvenih problema ne znaci da mozes projicirati svoje specificne prehrambene potrebe na ostatak svijeta i jos ne silaziti sa teme i pametovanja o "stetnosti" ugljikohidrata.

svaka "dijeta" i "nacin prehrane" koji prosjecnoj, zdravoj, osobi nalaze izbacivanje kompletne macronutrient iz konzumiranja nema veze sa znanoscu i zdravom pameti.

edit:

bijeli secer i grah su puni ugljikohidrata. nije isto jesti bijeli secer i grah.
Svoj ti pos'o.
Ja ti kažem da je odvikavanje od prehrane koja se bazira na UH podjednako teško kao i odvikavanje od cigareta.
Apsitinencijske krize i sve što ide uz njih. Ko nije probao ne zna o čemu govorim.
Davno sam prestao pušiti, i bilo mi je puno lakše baciti duvan nego smanjiti UH ili prestati unositi većinu svoje energije kroz UH.
Ko želi da razumije - razumjeće. Ko ne želi, nije moj problem.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4214 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Sid the sloth wrote:Takodjer se slazem da analogija s cigarama nije ni priblizno dobra. Bilo koji organizam bez cigara moze prezivjeti citav zivot a bez ugljikohidrata jako tesko.

Nisam jos vidio da neko ko se razumije u prehranu preporucuje potpuno izbacivanje bilo kojeg makronutrijenta iz ishrane, jedino sam vidio da preporucuju da se malo smanji s ugljikohidratima ako zelis izmrsati i onda kasnije da se konzumiraju zdravi ugljikohidrati.

Dakle, niposto izbacivati UH potpuno iz ishrane!!!
Nisam nikakav ekspert ali citam sta pisu ljudi koji jesu eksperti.
Slažem se.
Ali ne da se smanji malo, nego da se svede na max 25% unos UH. Za razliku od današnjih standardnih 75% i više.
bumerangss
Posts: 4461
Joined: 12/01/2015 16:47

#4215 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bumerangss »

lijepa u dusi wrote:
Naslovnica wrote:Ne bih ti znao objasniti to padanje šećera, jer je kod mene otišao malčice iznad granice i nakon nekog vremena se spustio na normalu. Nikada nije išao u hipoglikemiju.
Šta ti pokazuje inzulinska krivulja?
Je li i to trebao biti dio ovog testa ili se posebno radi? Meni su mjerili samo secer standarsnim vadjenjem krvi i morala sam cekati rezultate. Nije mi bilo bas najjasnije zasto kad su mi mogli aparatom u par sekundi jednostavno izmjeriti secer. Mislila sam, hajd, mozda ce jos nesto provjeravati osim glukoze pa im treba, medjutim na nalazima je ocitan samo nivo secera.
Dala mi je doktorica uputnicu i za UZ stitnje zlijezde kao i za provjeru hormona. Nisam mogla otici odmah zbog obaveza oko fakulteta, pa su vjerobatno istekle uputnice. Upravo se spremam da odem odnijeti nalaz zamjenskoj doktorici koja radi u ambulanti i traziti da mi obnovi uputnice. Hormone stitne cu vjerovatno odraditi privatno.
Ne znam gdje mogu kontrolisati nivo inzulina, pitacu kad budem isla kontrolisati hormone stitne.

Hvala puno na odgovoru.
To nije pravi OGTT terst jer kod testa na opterecenje glukozom ili testa na inzulinsku rezistenciju trebaju biti prikazane i vrijednosti inzulina a ne samo šecera pa se zbog toga i vadi krv iz vene a ne klasicno mjerenje šecera iz prsta.

Ja sam bio kod prof. Velije i ona mi je na svom nalazu napisala da trebam uraditi 6 mjerenja tj vadjenje krvi svakopola sata i taj test mi je gotov. Jos nisam isao na kontrolu jer cekam da Sebija nabavi reagense za spolne hormone pa cu onda ici na kontrolu. Meni kao laiku na to testu kretanje nivoa ŠUK-a je normalno jer je prije vadjenja, natašte bio 4,2 a pola sata nakon sto sam popio je 10 nakon sat je 6 pa 5,5 pa 5 pa 4,5 pa 4 ali nivo inzulina nataste je bio na gornjoj fiziološkoj granici od 165 (necega :D ) a pola sata nakon pijenja 75g šecera nivo inzulina je bio 900 i nešto nečega :D ne sjecam se tacno...
Kad odem nek mi kaže šta je normalno a sta ne
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4216 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Meni je 30min nakon uzimanja glukoze šuk bio 7.0 (nije išao preko toga), dok je u to isto vrijeme inzulin bio 1254.
Kada je doktorica pročitala nalaz, samo je mahala glavom lijevo-desno, njene sumnje su bile 100% potvrđene.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#4217 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by TheMule »

Naslovnica wrote: Ide bez problema i posljedica, samo uzimati multivitamine (koji se mogu kupiti u bilo kojoj apoteci).
Unositi masnoće i dovoljno proteina i neće biti nikakvih problema.
Ja ugljikohidrate poredim sa cigaretama - ovisnost. Odlučiš se prestati pušiti, pa zapališ jednu nakon 20 dana? Vjeruj mi, mene je znala zeznuti kocka čokolade. Skinem se sa UH (u početku je kriza, ko nije probao ne zna kako je, ugljikohidrati stvaraju ovisnost kao droga), prođe kriza...nakon mjesec-dva pojedem red čokolade, sutra opet cirkus, traži organizam, kriza. Isto kao s cigaretom. Ako odlučiš da ih baciš, nema povratka natrag.
Kakvo ti je stanje sa krvnim sudovima od unosenja masnoce?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4218 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

TheMule wrote:
Naslovnica wrote: Ide bez problema i posljedica, samo uzimati multivitamine (koji se mogu kupiti u bilo kojoj apoteci).
Unositi masnoće i dovoljno proteina i neće biti nikakvih problema.
Ja ugljikohidrate poredim sa cigaretama - ovisnost. Odlučiš se prestati pušiti, pa zapališ jednu nakon 20 dana? Vjeruj mi, mene je znala zeznuti kocka čokolade. Skinem se sa UH (u početku je kriza, ko nije probao ne zna kako je, ugljikohidrati stvaraju ovisnost kao droga), prođe kriza...nakon mjesec-dva pojedem red čokolade, sutra opet cirkus, traži organizam, kriza. Isto kao s cigaretom. Ako odlučiš da ih baciš, nema povratka natrag.
Kakvo ti je stanje sa krvnim sudovima od unosenja masnoce?
Idem u septembru na kontrolu, bumo videli.
I pored extremne debljine masnoće u krvi mi nikada nisu bile iznad max ref. vrijednosti, nadam se da će tako i ostati.
Elem, ja uzmem ponekad krišku-dvije hljeba, ponekad pojedem pizzu, pojedem sladoled ili lubenicu, znači, nisam na strogoj LCHF na kakvoj sam bio prvih cca 6-8 mjeseci, ali ne unosim ni 1/3 UH u odnosu na prošlo vrijeme.
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#4219 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sid the sloth »

Naslovnica wrote:
Sid the sloth wrote:Takodjer se slazem da analogija s cigarama nije ni priblizno dobra. Bilo koji organizam bez cigara moze prezivjeti citav zivot a bez ugljikohidrata jako tesko.

Nisam jos vidio da neko ko se razumije u prehranu preporucuje potpuno izbacivanje bilo kojeg makronutrijenta iz ishrane, jedino sam vidio da preporucuju da se malo smanji s ugljikohidratima ako zelis izmrsati i onda kasnije da se konzumiraju zdravi ugljikohidrati.

Dakle, niposto izbacivati UH potpuno iz ishrane!!!
Nisam nikakav ekspert ali citam sta pisu ljudi koji jesu eksperti.
Slažem se.
Ali ne da se smanji malo, nego da se svede na max 25% unos UH. Za razliku od današnjih standardnih 75% i više.
To je vec bolje, ja sam na nekih 25-30% UH a nije da nesto trebam izmrsati jer mi je BMI oko 26, ali smatram da mi ne treba previse UH pa ih zato previse ni ne unosim.
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#4220 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Secer_033 »

Vi koji ste izbacili ili smanjili UH, kako funkcionisete na poslu, faksu itd., jer su UH potrebni za mentalnu i fizicku energiju? Sta jedete umjesto krompira, paste i hljeba? 2 kile mesa i 5 kila povrca?
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#4221 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by peepeep »

Secer_033 wrote:Vi koji ste izbacili ili smanjili UH, kako funkcionisete na poslu, faksu itd., jer su UH potrebni za mentalnu i fizicku energiju? Sta jedete umjesto krompira, paste i hljeba? 2 kile mesa i 5 kila povrca?
čekoladu, jebote

čuj izbacivati uh :roll:
al serendate
User avatar
Snake Eyes
Posts: 5190
Joined: 12/04/2013 14:02

#4222 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Snake Eyes »

UH su korisni, treba izbaciti UH poput čipsa, smokija (grickalice), sve što sadrži glukozno-fruktozni sirup, sve sa pojačivačima okusa, čisti bijeli hljeb, slatkiše....
Jesti grah, krompir, tikvu, grašak, općenito povrće ili voće (koje je neopravdano demonizirano) je sasvim OK. Nije problem pojesti po krišku integralnog hljeba ili tanjir integralne tjestenine. Povremeno se može jesti slatko ali recimo red crne čokolade a ne cijelu čokoladu i to od 300gr.
E sad, uz zdravu hranu problem ostaje količina hrane u obroku i namjera konzumacije hrane. Ukoliko nam je prvenstveno namjera uživanje u hrani pa onda opstanak, pretilost zagarantovana pa makar samo vodu pio (kako kažu). Osnova je da jedemo zbog opstanka i unosa energije a usput možemo i uživati u hrani. Uživanje treba tražiti u plivanju, trčanju, vožnji bicikla, šetnjama, planinarenju...ili bilo kakvom drugom kretanju a hranu koristiti kao energiju za život i spomenute aktivnosti.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4223 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

Secer_033 wrote:Vi koji ste izbacili ili smanjili UH, kako funkcionisete na poslu, faksu itd., jer su UH potrebni za mentalnu i fizicku energiju? Sta jedete umjesto krompira, paste i hljeba? 2 kile mesa i 5 kila povrca?
Špeka i jOja svaki dan!
8-)
Sid the sloth
Posts: 2783
Joined: 30/01/2013 15:56

#4224 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Sid the sloth »

Secer_033 wrote:Vi koji ste izbacili ili smanjili UH, kako funkcionisete na poslu, faksu itd., jer su UH potrebni za mentalnu i fizicku energiju? Sta jedete umjesto krompira, paste i hljeba? 2 kile mesa i 5 kila povrca?
Masti i proteine, ugljikohidrate kao sto sam gore spomenuo nije pametno skroz izbaciti tako da je do nekig 100-150gr dnevno sasvim OK.
Tijelo moze koristiti dvije vrste goriva a to su UH i masti. Ako smanjis UH moras povecati unos zdravih masti i neces osjetiti nikakvu razliku u nedostatku energije, cak ces imati vise energije ravnopravno i konstantno kroz citav dan (sto sa UH nije slucaj).
Prvih 7-10 dana kad smanjis UH osjecas da ti fali energije dok organizam ne skonta da sad treba koristiti primarno masti, poslije toga nije nikakav problem. Onda kad dodjes do zeljene kilaze s ovim nacinom, mozes slobodno ravnopravno rasporediti UH i masti, ali zdrave UH i zdrave masti i ne bi trebalo biti nikakvih problema sa debljanjem.
ivannn
Posts: 923
Joined: 14/06/2008 19:25

#4225 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by ivannn »

sjećam se prije kako su neki ljudi mršali i to morali su priuštiti dobar napor pri računanju s olovkicama, tabelicama i tekicama i kada su brojili kalorije i sl. i onda naprave zajeb često ili podcijene dnevni unus ili precijene što je bilo češće :D

a sada kada je sve na dohvat ruke na mobitelu (myfitnesspal, loseit i sl) ne shvaćam kako ljudi još imaju potrebu tražiti te specijalne "dijete" s ovim bez onog, ili ići tako radikalno s izbacivanjem dragocjenih za tijelo UH

mršanje je čista matematika, samo obični deficit kalorija, uz taj proces bilo bi dobro promijeniti prehrambene navike, što manje ili nikako junk fooda, više svježe i sirove hrana. samo deficit, ti možeš biti gojazan i samo sa "zdravom" hranom, i bez čak ugljikohidrata.
Post Reply