Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#4076 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mO k3 »

Ludzak wrote:Ako hoćeš da ti se nastave kile smanjivati prestani jesti. Možda malo gricni tunjevine zbog proteina i to ti je to.
formula je jednostavna
Potrebno ti je dnevno recimo 4000 kalorija ti uneses u sebe 4500 razlika od 500 koja ce ti se negdje zalijepiti ....jednostavno i jasno sve neke diete su suplja prica
Hoces da dugorocnije smanjis kilazu onda treba promjenuti ishranu
mislim da je jasno :)
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15621
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#4077 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by problemnatravunu »

Ali ne smije se zaboraviti i na kvalitet tih kalorija,bjelancevine i povrce je daleko bolje, nego pojesti te kalorije iz ugljenih hidrata, na primjer
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#4078 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Ludzak »

Današnje mjerenje...
Težina: 91,2 kg
Obim struka: 98 cm (do faze mršanja obim mi je bio 100 cm) . Ali to se i primjeti pomjeranjem rupe na kaišu.
User avatar
petunija
Posts: 3037
Joined: 07/05/2009 09:22
Location: United States of Balcan

#4081 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by petunija »

beobasket wrote:
Ludzak wrote:Maloprije vaganje - 92,9 kg
Koliko sedmica treba proći da se obim struka smanji za pola cm?
Sve u svemu osoba preko 30 godina ima sporij proces povlacenja koze poslje mrsanja. I sa godinama sve ide sporije, preko 40 je tako sporo da kada bi neko omrsavio 20 kg imao bi viska koze i morao bi ici na plasticnu opreaciju. Zato je tesko reci, jer igra ulogu godine, misicna masa, brzina mrsavljenja, o kojoj je trenutnoj tezini rijec i tako dalje.
Nije tačno
Poslije 40e sam smršala 12-13 kg, koža mi je zategnuta kao kad sam bila studentica.
Mršala sam polagano i mnogo radila vježbe. Radim ih i dalje iako mi je već godinama stabilna željena kilaža.
User avatar
mayab
Posts: 27139
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#4082 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mayab »

Prije nego pričamo kako smršaviti, prvo treba objasniti zašto se debljamo. Koliko god bi to trebao biti logičan način razmišljanja, ipak se ne primjenjuje u konvencionalnoj medicini. Nažalost naša zapadnjačka medicina nije usmjerena na traženje uzroka bolesti ili zdravstvenog poremećaja, već se fokusira na prekrivanje simptoma lijekovima. Ali kako ćete izliječiti nešto ako niste pronašli i uklonili uzrok? Debljina je puno više od estetskog problema, ona je jedan od simptoma metaboličkog sindroma ili bolesti novog doba, kojoj je uzrok neprirodna prehrana. Pojednostavljeno rečeno, prehrana koja se temelji na ugljikohidratima – žitaricama, kruhu, tijestu i krumpiru, dovodi do naglog povećanja šećera u krvi, što izaziva izlučivanje inzulina koji snižava šećer u krvi. Kad šećer padne nestaje dostupne energije. Tijelo bi tada posegnulo za zalihom ”spremljene” energije koje svi imamo u obliku masnih naslaga, ali prisustvo inzulina u krvotoku to onemogućava, pa zato osjećamo glad i moramo ponovo jesti.

Ovo se ponavlja 5-6 puta dnevno jer stalno jedemo obroke u kojima prevladavaju ugljikohidrati (šećer i škrob). Ako bismo kopali u polju cijele dane ili trčali maraton, vjerojatno bismo stigli potrošili svu tu silnu energiju, no kako malo tko od nas to radi, sav se višak šećera i škroba, uz pomoć inzulina pretvara u masne naslage, tj rezervu energije ”za kasnije”.
Potrebno je drastično smanjivanje unosa ugljikohidrata da bi se postigla stabilizacija šećera u krvi i smanjeno izlučivanje inzulina, koji je glavni ”igrač” među hormonima i glavni čimbenik nakupljanja masnoće. Tek kad inzulin ne djeluje moguće je trošenje masnih zaliha sa tijela, bez obzira na kalorijski unos hrane. Dakle, radi se o biranju namirnica a ne o vaganju hrane i računanju kalorija. Osim šećera i slatkiša, potrebno je iz prehrane izbaciti sve namirnice bogate škrobom – žitarice, pekarske proizvode, tjesteninu, rižu i sve što sadrži brašno.

Smanjeni unos ugljikohidrata nadoknađuje se povećanim unosom prirodnih masnoća, ne proteina. Masnoće su te koje ne unosimo dovoljno, zbog krivih prehrambenih smjernica i histerije oko kolesterola. Dakle, masnoća ne samo da nije štetna nego je neophodna za dobro zdravlje. Masnoća daje energiju, sitost i važne nutrijente – vitamine topive u mastima A, D, E i K2, te esencijalne masne kiseline. Ovih sastojaka u nemasnoj hrani nema, a potrebni su za sve biološke funkcije u tijelu. Ne trebate se bojati ni ustručavati masne hrane, već slobodno jedite i životinjske i biljne masnoće. Ono što je štetno su umjetne masti – rafinirana hidrogenizirana biljna ulja, margarini i industrijske prerađevine prepune trans-masnoća. Slobodno je jesti maslac, špek, masnije komade mesa, žumanjke, kokosovo ulje, maslinovo ulje, orašaste plodove. Povećanim unosom masnoće postići ćete regulaciju apetita i stabilizaciju šećera u krvi.
Kada promijenimo način prehrane tako da smanjimo unos ugljikohidata i povećamo unos zdravih prirodnih masti (LCHF low carb high fat), dolazi do stabilizacije šećera u krvi a time i inzulina, pa se masne naslage oslobađaju i troše za energiju. Više nema pada šećera u krvi i česte gladi, pa mnogi doživljavaju da im je i dva obroka u danu dovoljno, a više od tri puta na dan zaista nema potrebe jesti. Dolazi do regulacije hormona sitosti leptina i hormona gladi grelina, apetit se smiruje i porcije hrane spontano smanjuju. Na LCHF se zapravo jede količinski manje a sitije.

LCHF je jedini trajni način za gubitak suvišnih kilograma i vjerojatno zadnja ”dijeta” koju ćete ”držati” u životu. Bez vaganja namirnica, bez računanja kalorija, i što je najvažnije bez gladovanja, dolazi do prirodne regulacije težine i gubitka suvišnih kilograma. Ali neka pravila ipak postoje i zato u kontekstu mršavljenja možda trebamo govoriti o ”režimu” ili ”dijeti”, barem neko vrijeme dok vi sami ne prihvatite ovo kao normalan način prehrane. Dakle, želite li mršaviti bez gladi i uživati u ukusnom LCHF načinu prehrane, morate drastično smanjiti unos ugljikohidrata. Jer, ne možete imati i ovce i novce, tj jesti masno i slatko, bez obzira iz kojih ”zdravih” izvora ti šećeri i masti dolaze. Na primjer orasi i med su divna kombinacija, super zdrava i odlična za – debljanje! Ili smoothie od žumanjaka, vrhnja i banane, ili LCHF kruhovi sa maslacom i medom ili domaćim džemom . preporučam to svakome tko je premršav.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4083 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Velkoski »

Manje-više opisan keto. :D

Al' svima preporučujem bar jedan dan u mjesecu kad će se natovariti svim i svačim, jer za zdrav život je važna i zdrava psiha, a jebem ga ja ko ne uživa u hrani. :D
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#4084 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by golman »

Ja sam baš razmišljao sutra da se najedem pite.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#4085 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by beobasket »

petunija wrote:
beobasket wrote:
Ludzak wrote:Maloprije vaganje - 92,9 kg
Koliko sedmica treba proći da se obim struka smanji za pola cm?
Sve u svemu osoba preko 30 godina ima sporij proces povlacenja koze poslje mrsanja. I sa godinama sve ide sporije, preko 40 je tako sporo da kada bi neko omrsavio 20 kg imao bi viska koze i morao bi ici na plasticnu opreaciju. Zato je tesko reci, jer igra ulogu godine, misicna masa, brzina mrsavljenja, o kojoj je trenutnoj tezini rijec i tako dalje.
Nije tačno
Poslije 40e sam smršala 12-13 kg, koža mi je zategnuta kao kad sam bila studentica.
Mršala sam polagano i mnogo radila vježbe. Radim ih i dalje iako mi je već godinama stabilna željena kilaža.

Dobro ti si poseban slucaj koji ne vazi za 98 % ostalih. Mogu punim imenom i prezimenom iza ogovog stojati.
bumerangss
Posts: 4463
Joined: 12/01/2015 16:47

#4086 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bumerangss »

Naslovnica wrote:Prvo uradi test inzulinske rezistencije (OGTT), i ako ti on ne valja, džaba se patiš sa dijetama i restrikcijama.
8-)
Pa kako ce onda smrsati ako taj test nije ok?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#4087 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Naslovnica »

bumerangss wrote:
Naslovnica wrote:Prvo uradi test inzulinske rezistencije (OGTT), i ako ti on ne valja, džaba se patiš sa dijetama i restrikcijama.
8-)
Pa kako ce onda smrsati ako taj test nije ok?
Pa piti će terapiju, Fordex 3x dnevno, regulisati inzulin, svesti ugljikohidrate na najmanju moguću mjeru. I za nekoliko mjeseci izgubiti mnooogo kg. :thumbup:
:)
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#4088 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by lijepa u dusi »

Moze li mi neko dati prijedloge za zdrave dorucke? Bez zitarica jer ih ne podnosim. Po mogucnosti da mogu nakon toga izdrzati jak trening od neka 2-2,5 sata... :)
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#4089 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by golman »

lijepa u dusi wrote:Moze li mi neko dati prijedloge za zdrave dorucke? Bez zitarica jer ih ne podnosim. Po mogucnosti da mogu nakon toga izdrzati jak trening od neka 2-2,5 sata... :)

Napraviš kajganu od 5 bjelanaca i jedno žumance,komad mladog sira i šolja kefira.
Seyfo
Posts: 4336
Joined: 23/08/2011 14:12

#4090 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Seyfo »

Radim na tome da mi smoothie-i (voćni i povrćni) postanu svakodnevnica, pa bih molio ko zna oko toga da mi da par natuknica u svrhu skidanja kila.
golman
Posts: 2684
Joined: 23/01/2014 22:33
Location: na golu

#4091 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by golman »

Seyfo wrote:Radim na tome da mi smoothie-i (voćni i povrćni) postanu svakodnevnica, pa bih molio ko zna oko toga da mi da par natuknica.
Znam ja,ali sad nemam vremena,napisaću ti kasnije šta sve da stavljaš.
lijepa u dusi
Posts: 2876
Joined: 02/11/2014 13:07

#4092 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by lijepa u dusi »

golman wrote:
lijepa u dusi wrote:Moze li mi neko dati prijedloge za zdrave dorucke? Bez zitarica jer ih ne podnosim. Po mogucnosti da mogu nakon toga izdrzati jak trening od neka 2-2,5 sata... :)

Napraviš kajganu od 5 bjelanaca i jedno žumance,komad mladog sira i šolja kefira.
Puno mi je 5 :D ali hvala na prijedlogu. Ako iko ima jos prijedloga, pisite. Jedno te isto dosadi :D
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#4093 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by didzej1602 »

U kojoj apoteci se mogu kupiti trakice za ketozu?
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4094 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dobar osjecaj »

lijepa u dusi wrote:Puno mi je 5 :D ali hvala na prijedlogu. Ako iko ima jos prijedloga, pisite. Jedno te isto dosadi :D
Omlet obicni ili s dodacima - od mladog do dimljenog sira, luka, tikvica, spinata, paprika. Ja ne izbacujem zumanca, ne smetaju mi i nemam problema sa holesterolom.

Sendvici razni - meni omiljeni najukusniji i od kojeg sam najduze stabilno sita - tamno pecivo premazano maslacem ili sirnim namazom, par listova salate, paradajza, krastavaca, 2 kriske dimljenog sira i dimljeni losos.

Slane i slatke palacinke - varijacija bezbroj, puniti ih slanim i slatkim kombinacijama staged ti padne na pamet, voce i povrce, dzemovi, sirevi, kremni namazi, riba.

U kasice izblendano voce ili povrce ili u kombinacijama s dodatim zitaricama ili bez, plus sirevi, orasasti plodovi.

Zdjelica orasastih plodova po izboru, suho voce i/ili sjemenke po izboru, preliveno mlijekom, jogurtom, vocnim sirupom ili vodom.

Bezbroj varijacija salata. Razne vrste salata u kombinaciji s povrcem koje volis i dodacima poput kuhanih jaja, ribe, sireva, prepecenim komadicima hljeba.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4095 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

lijepa u dusi wrote:
golman wrote:
lijepa u dusi wrote:Moze li mi neko dati prijedloge za zdrave dorucke? Bez zitarica jer ih ne podnosim. Po mogucnosti da mogu nakon toga izdrzati jak trening od neka 2-2,5 sata... :)

Napraviš kajganu od 5 bjelanaca i jedno žumance,komad mladog sira i šolja kefira.
Puno mi je 5 :D ali hvala na prijedlogu. Ako iko ima jos prijedloga, pisite. Jedno te isto dosadi :D
5 bjelanaca i jedno zumance nisu dovoljni niti za pola sata ozbiljnog treninga.

Za dva - dva i po sata teskog treninga ti treba cca 2000 kcal sto je oko 28 jaja i to da ne izbacujes zumance ili oko 118 jaja ako jedes samo bjelance. Nije mi bilo mrsko racunati.

Precjenjujes sebe u treningu, pet bjelanaca i jedno zumance ti je dosta za 10-tak minuta kvalitetnog treninga :D
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4096 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

Seyfo wrote:Radim na tome da mi smoothie-i (voćni i povrćni) postanu svakodnevnica, pa bih molio ko zna oko toga da mi da par natuknica u svrhu skidanja kila.
Nije dobar nacin za skidanje kila, pogotovo vocni. Smoothie samo oko treninga ili makar stavi nesto masno od orasastih plodova da izbjegnes napade gladi poslije :D
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#4097 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by dobar osjecaj »

sabanss wrote:5 bjelanaca i jedno zumance nisu dovoljni niti za pola sata ozbiljnog treninga.

Za dva - dva i po sata teskog treninga ti treba cca 2000 kcal sto je oko 28 jaja i to da ne izbacujes zumance ili oko 118 jaja ako jedes samo bjelance. Nije mi bilo mrsko racunati.

Precjenjujes sebe u treningu, pet bjelanaca i jedno zumance ti je dosta za 10-tak minuta kvalitetnog treninga :D
Jedna banana, soljica dobre kafe ili cokoladica i kafa i odradis super sat vremena treninga s utezima i otrcis 10 km.
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4098 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

dobar osjecaj wrote: Jedna banana, soljica dobre kafe ili cokoladica i kafa i odradis super sat vremena treninga s utezima i otrcis 10 km.
Zato sam i rekao da precjenjujes tezinu svog treninga :D Osim ako cokoladica nije 100gr i to masne crne cokolade od 600 kcal / 100 gr

Bjelance iz jednog jajeta ima cca. 17 kcal, ovih pet nema kalorija ni koliko casa dijetalnog soka.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72791
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4099 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Velkoski »

ja treniram već tri mjeseca s 1200 kalorija dnevno i...? :mrgreen:
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#4100 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by sabanss »

Velkoski wrote:ja treniram već tri mjeseca s 1200 kalorija dnevno i...? :mrgreen:
Koliko si izgubio u tih tri mjeseca? Dvadesetak kg?

Znam da ima ljudi koji tako rade u periodima rezanja sala ali da ga jebes ne mogu se ubjediti da je to zdravo :D
Post Reply