Mrsanje - nacini ?

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7001 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

shape of despair wrote: 13/01/2024 12:57 Zadnih 5 dana sam pratio sta jedem i unosio cca 2000kcal,mozda i manje. Onda se juce opustio i jeo ko inace,ali neka sam. Shvatio sam da u principu unosim cca 3500 do 4000kcal a treniram sedmicno 3-4 puta gdje potrosim 300-500 kcal i pitam se sto me mrsam.
Odrzavanje na ovih 2000kcal je jako tesko,doci do ovog broja se moze i sa jednim obrokom.
Juce napravio spagete sa umakom nekakvih,sve sabrao sta sam pomjesao i dobio u tanjiru spageta tacno 1000kcal :shock:
Problem tih dijeta sa smanjenim unosom kalorija je sto nikad ne udjes u ketozu odnosno direktnu efikasnu potrosnju masti pa se gubi relativno vise misicne mase.
Naime dva covjeka iste mase smrsala 20 KG onaj koji je bio na postu brze je dosao do cilja i pri tome izgubio manje misica nego onaj koji je znacajno reducirao kalorije ali jeo raznovrsno. Organizam nikad kod drugog nije usao u mod gladovanja i cuvao misice koji su bitni za dolazak do sljedeceg obroka i direktno sagorjevao masti.

Zanimljivo je i sigurno niste znali da je najduze gladovanje bilo dugo preko godinu dana i covjek je to ne samo izdrzao i prezivio nego je bio relativno zdrav. Ima ovdje zanimljiv tekst koji i to pominje ako ne vjerujete da neko moze godinu dana da ne jede
last mohicans
Posts: 11990
Joined: 09/08/2012 23:19

#7002 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by last mohicans »

Prijatelju, pričaš bajke. Objasni mi na koji način misliš ne gubiti mišiće na vodi i vitaminima?
Drugo, od kojeg makronutrijenta rastu mišići, a da ne pričamo o punjenju glikogena?
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7003 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

Kod svakog unosa manje kalorija gubi se i dio misicne mase. To je neizbježno. Tako i kod posta sam sam napisao da sam u prvih 7 dana izgubio 3kg misica/vode a 5 kg masti.
U ketozi koja je rezultat posta ne koristi se glikogen kao primarno gorivo vec ketoni.
Organizam ima dva različita sistema pokretanja i post aktivira ovaj drugi koji direktno sagorjeva masti. Prvi osnovni kao gorivo ne koristi masti vec secere odnosno glikogen koji spominjes.
Ali potpuni post se pokazao efikasniji u ocuvanju misicne mase nego dijeta sa znacajno reduciranim kalorijama. Ima i tekst koji sam stavio i procitaj...
last mohicans
Posts: 11990
Joined: 09/08/2012 23:19

#7004 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by last mohicans »

Nokian808 wrote: 14/01/2024 01:24 Kod svakog unosa manje kalorija gubi se i dio misicne mase. To je neizbježno. Tako i kod posta sam sam napisao da sam u prvih 7 dana izgubio 3kg misica/vode a 5 kg masti.
U ketozi koja je rezultat posta ne koristi se glikogen kao primarno gorivo vec ketoni.
Organizam ima dva različita sistema pokretanja i post aktivira ovaj drugi koji direktno sagorjeva masti. Prvi osnovni kao gorivo ne koristi masti vec secere odnosno glikogen koji spominjes.
Ali potpuni post se pokazao efikasniji u ocuvanju misicne mase nego dijeta sa znacajno reduciranim kalorijama. Ima i tekst koji sam stavio i procitaj...
Ketoza se može postići sa unosom masti i proteina i keto dijeta funkcionira na tom principu. Naravno da ćeš gladovanjem prije ući u ketozu kada će tvoje tijelo proizvoditi ketone i koristiti ih kao gorivo umjesto UH. Ketone nećeš moći proizvoditi vječno na vodi. Ali, svaki kalorijski deficiit donosi gubitak kg, čak kad bi dnevno jeo samo jedan hamburger, ti bi mršao. Ovo boldano je za Nobela. Nikakav tekst me ne može ubijediti, daj relevantnu studiju koja je to dokazala. Dalje, kojim mjernim aparatom si to izmjerio? Da si izgubio xy vode i xy mišića, masti, svejedno.Taj podatak cjelokupna akademska zajednica, vjerujem, da ne zna. To je nemoguće odrediti, ti gubiš sve, najprije podkoznu vodu koje ne može biti više od 2 do 3kg, pa čak i kod najdebljih ljudi. Zatim, odlaze masti i neminovno dio mišića. Što više budeš gladovao, a nikakva voda, pa ni čarobna, ne može zamijeniti makronutrijente, ti ćeš više mišićne mase gubiti. Bez proteina, ti ćeš dobiti logorški izgled. Nađi mu sliku bilo kojeg logoraša koji nije bio na dijeti, nego je gladovao, da ima bilo kakvu mišićnu masu. Da ta teorija pije vode, logoraši bi prvi bili mišićavi. Zatim, tebi mozak neće moći normalno funkcionisati bez UH, za to je najbolji primjer islamski post kada je koncentracija tokom posta u drugom dijelu dana minimalna i jedva insan funkcioniše. A bez masti, hormonalni disbalans će se desiti, sjebat ćeš štitnu, a djevojke koje su tako dugo bile bez UH i masti su izgubile ciklus i sjebale su štitnu, IR, navuku još zdravstvenih problema. Svaki bolji trener se susreo sa takvim djevojkama koje su to doživjele igrajući se kao što ti želiš. To su dokazane činjenice. Ono, ti si meni neki novi nick ovdje, meni ni iz dzepa ni u dzep. Možda ti to nećeš ni uraditi,možda i hoćeš, možda nas samo ložiš. Nama naštetiti nećeš, sebi sigurno hoćeš ako istraješ u toj budalaštini.
Last edited by last mohicans on 14/01/2024 14:29, edited 1 time in total.
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7005 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

Nisam govorio o dijeti zasnovanoj na niskim UH koja dovodi do ketoze. Govorio sam, kao sto sam napisao, raznovrsnoj dijeti sa bitno smanjenom kolicinom kalorija. Uredjaj je Mi Scale 2 i naravno da mjerenje sastava tijela na osnovu el otpora nije najtacnija metoda ali ako se ista osoba na tom istom uredjaju stalno vaga na isti nacin uredjaj pokazuje dovoljno relevantne podatke pogotovo u smislu promjene sastava. Logorasi su potrosili svoju mast pa je organizam poceo jesti sve ostalo a takodjer nisu bili na totalnom postu dobijali su malo hljeba, tjestenine, rize (UH a malo proteina). Ja sam sasvim suprotan slucaj imam puno masnoca i ne unosim uopce nista ako post potraje toliko dugo da potrosim sve masnoce lako dostupne organizmu isto ce se desiti i meni...Ali kako god ne da mi se raspravljati. Ja znam da mi je nivo energije nakon 8 dana odlican, koncentracija bolja, od negativnih stvari intenzivan napor brze dovodi do zamora ali to je ocekivano jer nema glikogena u misicima. Nisam na forumu od juce i ne bavim se trolanjem. Toliko...
User avatar
shape of despair
Posts: 3114
Joined: 09/04/2008 18:41

#7006 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by shape of despair »

Svaki tip dijete je redukcijski.
Unosenje 2000-2500kcal bih nazvao normalnim unosom s obzirom na unos od 4000kcal,nista ne izbjegavam.
Ne treba mi six-pack na stomaku.
Sve te keto kao svaka ciljana dijeta su neodrzive
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#7007 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pici »

Ja cu dati licni primjer. Evo od augusta sam bio pasivan sto se tice vjezbi i jeo sam ono ko normalno i sa 94-95kg skocio na 103kg do nove godine. Otisao da kupim pantole i na moje iznenadjenje 36 pantole i dalje nosim, stomak nisam dobio sem sa strane sala vrlo malo kao i na butinama. znaci 8-9kg dobio a nisam tjelesnu konstrukciju promjenio osim viska kg na bocnom dijelu stomaka i butinama. Uglavnom to je sve radi intezivnog treniranja trbusnjaka. Sada sam na 99-100kg i idem postepeno nize uz smanjen unos hrane i vise treniranja. 36 pantole i XL majice i dalje :shock:

Sin je vec obrnuto bio, u augustu 103kg a sada 93kg. On dijetu drzi, izbacio je grickalice i kole, kao i neke unose hrane. Ne vjezba al kod njega je jos uvjek stomak i tek je sad na 36 pantole a nosio 40. pred novu kupi 38. Znaci bez vjezbi se moze fino smrsati samo sto konstrukcija tijela je drugacija.

Zadao sam sebi na 95kg opet al to cu raditi sad opusteno i sa manje treninga. 3 sata svaki dan i to iscrpljujucih treninga je sada iza mene. Misice sam formirao kao i tijelo i sa 100kg izgledam ko bilder, uvecana mi je misicna masa i vrlo malo ima sala, tj neprimjetno, jedino da se skinem go pa da me lupom zagledas. :mrgreen:
User avatar
mufa1
Posts: 2135
Joined: 03/03/2014 19:26

#7008 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by mufa1 »

Svaki covjek ima svoj bazalni metabolizam odnosno neophodnu kolicinu energije koja je potrebna za fukncionisanje tijela u apsolutnom mirovanju. Ogromna je razlika sta ce tijelo uraditi sa viskom, odn manjkom ukoliko se trenira ili suprotno ako je covjek totalno neaktivan..

* Ako se trenira

- Ako malo prekoracis taj broj, debljas se, dominantno dobivas misice, minimalno masti,
- Ako puno prekoracis taj broj, debljas se, dobivas misice i puno vise masti
- Ako si malo ispod tog broja, mrsavis, gubis prvenstveno puno masti i zanemarivo malo misica
- Ako si puno ispod tog broja, mrsavis gubis i masti i misice

* Ako se ne trenira

- Ako i malo i puno prekoracis taj broj debljas se i dobivas iskljucivo masti
- Ako si malo ispod gubis dominatno misice i malo masti
- Ako si puno ispod gubis i misice i masti



Mali deficit odn. suficit kalorija je odprilike 300-500 kcal.
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7009 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

mufa1 wrote: 14/01/2024 19:16 Svaki covjek ima svoj bazalni metabolizam odnosno neophodnu kolicinu energije koja je potrebna za fukncionisanje tijela u apsolutnom mirovanju. Ogromna je razlika sta ce tijelo uraditi sa viskom, odn manjkom ukoliko se trenira ili suprotno ako je covjek totalno neaktivan..

* Ako se trenira

- Ako malo prekoracis taj broj, debljas se, dominantno dobivas misice, minimalno masti,
- Ako puno prekoracis taj broj, debljas se, dobivas misice i puno vise masti
- Ako si malo ispod tog broja, mrsavis, gubis prvenstveno puno masti i zanemarivo malo misica
- Ako si puno ispod tog broja, mrsavis gubis i masti i misice

* Ako se ne trenira

- Ako i malo i puno prekoracis taj broj debljas se i dobivas iskljucivo masti
- Ako si malo ispod gubis dominatno misice i malo masti
- Ako si puno ispod gubis i misice i masti



Mali deficit odn. suficit kalorija je odprilike 300-500 kcal.
Istina uz dodatak ako nista ne jedes i u ketozi si organizam ima puno lako dostupnih masti i gubices prvenstvo masti a mnogo manje misica nego kad nisi u ketozi pa su masti mnogo manje dostupne organizmu za iskoristenje. Nivoi hormona rasta se dokazano povecavaju vec nakon dva dana potpunog posta za razliku od redukcijske raznovrsne ishrane u kojoj stanje ketoze nije nikad ostvareno. Taj hormon je bitan za ocuvanje i rast misicne mase.
User avatar
Digla_da_kreci
Posts: 4437
Joined: 01/05/2010 19:03

#7010 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Digla_da_kreci »

Nokian808 wrote: 19/01/2024 02:27
mc-twin wrote: 18/01/2024 22:48
Nokian808 wrote: 18/01/2024 20:40

Postim zato je i ostalo za veceru (napisao sam i u originalnoj poruci).
ne jedem nista evo 13 dan...zato sam i vise na forumu da skrenem misli :lol:
Nikako ne unosis hranu ili? :shock:
Nikako. Voda, mineralna voda i vitamini.
Da ne idemo u off na pizza temi, koje vitamine unosis?
Pisi malo update kako se osjecas i imas li energije nesto raditi?
Gledala sam na youtube ovu zensku sto je 7 dana postila https://www.youtube.com/watch?v=u9f-alZnPpE&t=1176s
ali ovo kod tebe je bas puno... drzi se i izvjestavaj nas, ja zbog toga pratim ovu temu. :D :-D
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7011 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

Digla_da_kreci wrote: 19/01/2024 02:58
Nokian808 wrote: 19/01/2024 02:27
mc-twin wrote: 18/01/2024 22:48

Nikako ne unosis hranu ili? :shock:
Nikako. Voda, mineralna voda i vitamini.
Da ne idemo u off na pizza temi, koje vitamine unosis?
Pisi malo update kako se osjecas i imas li energije nesto raditi?
Gledala sam na youtube ovu zensku sto je 7 dana postila https://www.youtube.com/watch?v=u9f-alZnPpE&t=1176s
ali ovo kod tebe je bas puno... drzi se i izvjestavaj nas, ja zbog toga pratim ovu temu. :D :-D
Uzimam klasicni multivitamin sumeci zasladjen sa vjestackim zasladjivacem, sumecu kalcija sa vitaminom C, pijem bar casu dnevno Donata radi magnezija.
Mogu setati, raditi za racunarom ali los sam pri intenzivnijem naporu (npr. zgrada mi nema lift prije sam cak sa svojom kilazom mogao u cugu da se popnem sad mora biti pauza od minut na pola puta. Najveci problem koji osjetim je insomija sto se i vidi po vremenu kad ovo kucam. Mislim odspavam ja 5-6 sati ali mi je teze zaspati. Prije kad sam jeo mnogo sam vise spavao i cak u toku dana. Imam vise vremena na raspolaganju nego kad sam jeo pa ga ubijam spremajuci rucak porodici, cisceci po stanu, surfajuci...U prvih 2-3 dana osjetio sam i glavobolje ali sada toga nema. Imam konstantno osjecaj suhih usta iako pijem puno vode. Sexualni nagon mi je bitno smanjen. Neki osjecaj gladi zaista ne osjecam ali mi je culo njuha jace izrazeno, dobro detektuje mirise hrane i dosta razmisljam o hrani.
Ovdje ima nekih stvari o dugom postu i mogu potvrditi iz iskustva vecinu stvari
https://lifeapps.io/fasting/7-safety-ti ... d-fasting/
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7012 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

Nokian808 wrote: 19/01/2024 04:33
Digla_da_kreci wrote: 19/01/2024 02:58
Nokian808 wrote: 19/01/2024 02:27

Nikako. Voda, mineralna voda i vitamini.
Da ne idemo u off na pizza temi, koje vitamine unosis?
Pisi malo update kako se osjecas i imas li energije nesto raditi?
Gledala sam na youtube ovu zensku sto je 7 dana postila https://www.youtube.com/watch?v=u9f-alZnPpE&t=1176s
ali ovo kod tebe je bas puno... drzi se i izvjestavaj nas, ja zbog toga pratim ovu temu. :D :-D
Uzimam klasicni multivitamin sumeci zasladjen sa vjestackim zasladjivacem, sumecu kalcija sa vitaminom C, pijem bar casu dnevno Donata radi magnezija.
Mogu setati, raditi za racunarom ali los sam pri intenzivnijem naporu (npr. zgrada mi nema lift prije sam cak sa svojom kilazom mogao u cugu da se popnem sad mora biti pauza od minut na pola puta). Najveci problem koji osjetim je insomija sto se i vidi po vremenu kad ovo kucam. Mislim odspavam ja 5-6 sati ali mi je teze zaspati. Prije kad sam jeo mnogo sam vise spavao i cak u toku dana. Imam vise vremena na raspolaganju nego kad sam jeo pa ga ubijam spremajuci rucak porodici, cisceci po stanu, surfajuci...U prvih 2-3 dana osjetio sam i glavobolje ali sada toga nema. Imam konstantno osjecaj suhih usta iako pijem puno vode. Sexualni nagon mi je bitno smanjen. Neki osjecaj gladi zaista ne osjecam ali mi je culo njuha jace izrazeno, dobro detektuje mirise hrane i dosta razmisljam o hrani.
Ovdje ima nekih stvari o dugom postu i mogu potvrditi iz iskustva vecinu stvari
https://lifeapps.io/fasting/7-safety-ti ... d-fasting/
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#7013 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by komsinica_s_drugog »

Ne znam da li bih ti rekla da si lud ili se divila celicnoj volji :lol:
Lud si kako god okrenes 🙈
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#7014 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pici »

Ne znam sta bi vam rekao sa tim dijetama. Opasno je i stvara malaksalost. Recimo ja se iscrpim treningom i za to postoji celicna volja. Stavis slusalice na usi i pustis muziku i hurraaa, to uglavnom na biciklu radim tako. Od hrane ide ono smanjeno al da mogu izdrzati trening. Izbacite tu ljenost iz glave i trenirajte.
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7015 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

komsinica_s_drugog wrote: 19/01/2024 15:49 Ne znam da li bih ti rekla da si lud ili se divila celicnoj volji :lol:
Lud si kako god okrenes 🙈
Iskreno da imam tako celicnu volju ne bih se doveo u ovu situaciju tako da sam mozda ovo prvo :lol: ...medjutim kad sam sa sobom nesto prelomim i obecam to nastojim ispostovati.
Takodjer istrazivanja kazu da kad obznanis svoj plan bliznjima i okolini (pa i na forumu) mozda ce te smatrati budalom ali ce biti manja sansa da ces posustati. Sve je sa planom 8-)
BTW danas bili u kupovini u Crvenoj Jabuci a poslije vodio porodicu na rucak gore na krovu i uzeo raznih finesa i sve tjeram suprugu da mi opise kakvog je ukusa. Ja sad mnogo cesce kuham, cak gledam savjete za kuhanje na Youtube, malo je nezgodno jer ne mozes probati ali uzivam hraniti druge kad sebe vec ne mogu :lol:
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#7016 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by komsinica_s_drugog »

Nokian808 wrote: 19/01/2024 21:25
komsinica_s_drugog wrote: 19/01/2024 15:49 Ne znam da li bih ti rekla da si lud ili se divila celicnoj volji :lol:
Lud si kako god okrenes 🙈
Iskreno da imam tako celicnu volju ne bih se doveo u ovu situaciju tako da sam mozda ovo prvo :lol: ...medjutim kad sam sa sobom nesto prelomim i obecam to nastojim ispostovati.
Takodjer istrazivanja kazu da kad obznanis svoj plan bliznjima i okolini (pa i na forumu) mozda ce te smatrati budalom ali ce biti manja sansa da ces posustati. Sve je sa planom 8-)
BTW danas bili u kupovini u Crvenoj Jabuci a poslije vodio porodicu na rucak gore na krovu i uzeo raznih finesa i sve tjeram suprugu da mi opise kakvog je ukusa. Ja sad mnogo cesce kuham, cak gledam savjete za kuhanje na Youtube, malo je nezgodno jer ne mozes probati ali uzivam hraniti druge kad sebe vec ne mogu :lol:
Mazohizam level pro :lol:
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7017 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

Tako nekako :lol:
Sad ispastam grijehe, sve te pite, kobasice i pljeske viska😁😂
Cistiliste bukvalno...
Ali poslije ciscenja odlucio sam slatko vise ne postoji za mene osim voca i tamne cokolade. Cips, smoki i grisini isto. Cola i slicno takodjer.
Svega toga mi se lakse skroz odreci nego mesine....
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#7018 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by bumerangss »

pici wrote: 14/01/2024 12:39 Ja cu dati licni primjer. Evo od augusta sam bio pasivan sto se tice vjezbi i jeo sam ono ko normalno i sa 94-95kg skocio na 103kg do nove godine. Otisao da kupim pantole i na moje iznenadjenje 36 pantole i dalje nosim, stomak nisam dobio sem sa strane sala vrlo malo kao i na butinama. znaci 8-9kg dobio a nisam tjelesnu konstrukciju promjenio osim viska kg na bocnom dijelu stomaka i butinama. Uglavnom to je sve radi intezivnog treniranja trbusnjaka. Sada sam na 99-100kg i idem postepeno nize uz smanjen unos hrane i vise treniranja. 36 pantole i XL majice i dalje :shock:

Sin je vec obrnuto bio, u augustu 103kg a sada 93kg. On dijetu drzi, izbacio je grickalice i kole, kao i neke unose hrane. Ne vjezba al kod njega je jos uvjek stomak i tek je sad na 36 pantole a nosio 40. pred novu kupi 38. Znaci bez vjezbi se moze fino smrsati samo sto konstrukcija tijela je drugacija.

Zadao sam sebi na 95kg opet al to cu raditi sad opusteno i sa manje treninga. 3 sata svaki dan i to iscrpljujucih treninga je sada iza mene. Misice sam formirao kao i tijelo i sa 100kg izgledam ko bilder, uvecana mi je misicna masa i vrlo malo ima sala, tj neprimjetno, jedino da se skinem go pa da me lupom zagledas. :mrgreen:
Ne mogu se uporediti ti i sin tj osoba sa 40 i sa 20 godina a pogotovo ne 60 sa 20 godina. Vrlo razlicit metabolizam, nivo svih hormona...
4+4=8 u ekonomiji ali u medicini nekad bude 6 nekad 8 a nekad 15 tj nema pravila. Pretilost je dijagnoza šifra E66 i pristup lijecenju (dijetama) mora biti peronaliziran tj nije ista za sve...
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#7019 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by komsinica_s_drugog »

Nokian808 wrote: 20/01/2024 08:27 Tako nekako :lol:
Sad ispastam grijehe, sve te pite, kobasice i pljeske viska😁😂
Cistiliste bukvalno...
Ali poslije ciscenja odlucio sam slatko vise ne postoji za mene osim voca i tamne cokolade. Cips, smoki i grisini isto. Cola i slicno takodjer.
Svega toga mi se lakse skroz odreci nego mesine....
Odlucila sam i ja kako sam se upropastila za NG, oko nove godine i u gostima. Od ponedjeljka do jucer sam bila dosljedna. Jucer moji hoce sta slatko. I napravim trilece. I hajd ti ne jedi 🙈 Lakse mi se pravit da hlace ne stezu i da vaga u mojoj kuci ne postoji :oops:
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#7020 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pici »

bumerangss wrote: 20/01/2024 08:52
pici wrote: 14/01/2024 12:39 Ja cu dati licni primjer. Evo od augusta sam bio pasivan sto se tice vjezbi i jeo sam ono ko normalno i sa 94-95kg skocio na 103kg do nove godine. Otisao da kupim pantole i na moje iznenadjenje 36 pantole i dalje nosim, stomak nisam dobio sem sa strane sala vrlo malo kao i na butinama. znaci 8-9kg dobio a nisam tjelesnu konstrukciju promjenio osim viska kg na bocnom dijelu stomaka i butinama. Uglavnom to je sve radi intezivnog treniranja trbusnjaka. Sada sam na 99-100kg i idem postepeno nize uz smanjen unos hrane i vise treniranja. 36 pantole i XL majice i dalje :shock:

Sin je vec obrnuto bio, u augustu 103kg a sada 93kg. On dijetu drzi, izbacio je grickalice i kole, kao i neke unose hrane. Ne vjezba al kod njega je jos uvjek stomak i tek je sad na 36 pantole a nosio 40. pred novu kupi 38. Znaci bez vjezbi se moze fino smrsati samo sto konstrukcija tijela je drugacija.

Zadao sam sebi na 95kg opet al to cu raditi sad opusteno i sa manje treninga. 3 sata svaki dan i to iscrpljujucih treninga je sada iza mene. Misice sam formirao kao i tijelo i sa 100kg izgledam ko bilder, uvecana mi je misicna masa i vrlo malo ima sala, tj neprimjetno, jedino da se skinem go pa da me lupom zagledas. :mrgreen:
Ne mogu se uporediti ti i sin tj osoba sa 40 i sa 20 godina a pogotovo ne 60 sa 20 godina. Vrlo razlicit metabolizam, nivo svih hormona...
4+4=8 u ekonomiji ali u medicini nekad bude 6 nekad 8 a nekad 15 tj nema pravila. Pretilost je dijagnoza šifra E66 i pristup lijecenju (dijetama) mora biti peronaliziran tj nije ista za sve...
Naravno da su drugaciji metabolizmi, 26 godina je razlike i to je ko nebo i zemlja. Meni da skinem kilogram sala, trebaju vjezbe i umanjena ishrana tj regulisane dijete.
Mnogi misle drzati dijetu i vjezbati... e moram vas razocarati, nemre, zapravo more al da se svako malo ubandacite. Meni je znalo dolaziti lose i crveno pred ocima. Prosto tijelo vise ne moze podnjeti taj vid navike da jedes malo i da vjezbas. Uvjek sam spominjao da svako prema sebi mora naci balans. Tu je u obzir uzeto, godine, visina, zrdavlje, tezina, posao, slobodno vrijeme itd itd. Mnogo toga zavisi da covjek utancini balans ishrana-vjezbe ili fizicka aktivnost.

Da se vratimo na mene. Ja sa 55godina moram duplo trenirati i duplu dijetu raditi da bi parirao nekome sa dvadeset ili trideset. To je tako tesko da nemate pojma. Raditi 15 minuta trbusnjake razne vjezbe pa 15 minuta tegove razne vjezbe i onda to zaciniti sa sat vremena bicikla, minut planka i vjerovali ili ne sa 7x30 sklekova i za kraj minut planka, sve to dva puta dnevno svaki dan. Ishrana na to je ono polu dijetalna sa mnooooogo bjelancevina, vlakana, proteina i cisternom vode.
Vene na rukama i nogama mi izbile, koda sam rudar. :mrgreen:

Sad trenutno sam sve ovo gore, prepolovio sa vjezbama, tijelo je oblikovano a necu na olimpijadu. Uglavnom ne hvalim se vec samo mnogima pisem da sve se moze kad se hoce, sklopku u glavi okrenite i pocnite ne danas ne sutra vec odmah, sto vise cekate to vas volja mine. To vam je jedan film da pregledate.
User avatar
pici
Posts: 43597
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#7021 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by pici »

Samo jos nesto, sada mi svi govore da odlicno izgledam i da vise ne mrsam a ja se udebljao pet kila. Kazu da sam sa 93-95 izgledao ispijeno, iscrpljeno i koda sam bolestan. Znaci pretjerao sam sa vjezbama i slabijom ishranom. To kada mrsate moze ali kad spadnete onda samo odrzavati. Ko ima dvadeset, trideset godina on to moze. Vec preko cetrdeset je upitno.
User avatar
refffko
Posts: 1136
Joined: 05/03/2014 18:25

#7022 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by refffko »

20 dana autofagije, redovnih treninga u teretani i regulisane ishrane. Sa 110,1kg na 102,7kg. Vise nego zadovoljan.
Danas sam prekinuo post od 40 sati, planirano. Izdrzao bez ikakvih problema, mogao sam jos. Jedino sto sam osjetio, da bi me glava mogla zaboliti.
Nokian808
Posts: 935
Joined: 13/05/2013 20:50

#7023 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Nokian808 »

Nadam se da nisi pretjerivao sa treninzima ako si bio na skroz postu. Svaki intenzivan anaerobni trening trosi i ostecuje misicna vlakna a kad nema dovoljno aminokiselina za obnavljanje vise se gubi na misicnoj masi nego da samo lagano setas ili vozis biciklo.
User avatar
refffko
Posts: 1136
Joined: 05/03/2014 18:25

#7024 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by refffko »

Nokian808 wrote: 21/01/2024 15:53 Nadam se da nisi pretjerivao sa treninzima ako si bio na skroz postu. Svaki intenzivan anaerobni trening trosi i ostecuje misicna vlakna a kad nema dovoljno aminokiselina za obnavljanje vise se gubi na misicnoj masi nego da samo lagano setas ili vozis biciklo.
Odabrao sam dan posta, na dan kad mi je pauza u teratni. U cevrtak trenira, jeo kuci u 17:30. Petak nusam ni jeo ni trenirao. U subotu jeo u 10h i kasnije otisao na trening.
Generalno, treniram 4 dana tegovi + 40 min steper. Peti dan samo steper sat vremena, sesti dan mi je pauza.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2564
Joined: 28/02/2010 19:25

#7025 Re: Mrsanje - nacini ?

Post by Plavo-bijeli »

Koliko čitam i pratim najpouzdanije doktore i phd nutricioniste , najnovija istrazivanja pokazuju da nema nikakvih posebnih benefita sa postom, jedino je dobar u kontekstu ako neko hoće da unosi manje kalorija, pa je dosta veća šansa da će unijeti manje kalorija ako bude jeo 2x dnevno.



Ovaj što uzima sumece multivitamine, to je bacanje para. Pogotovo ne treba uzimati kalcij suplemente.
Post Reply