Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#976 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Rimad »

U Modriči? Šala mala.

Upravo zbog falsifikata uzimam Motul - made in france ili made in belgium.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#977 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Nema od tih "divljaka" nista. Vani su dijelovi puno skuplji nego ovdje jer je takvo trziste. Bas bih volio znati ko ce ovdje kupiti litar ulja za 20-30 eura. :-) Castrolu se svakako isplati jer njih litar ulja da proizvedu dodje 5 dolara max. Ali zar neko stvarno misli da se Castrolu isplati otvoriti posebnu tvornicu i poseban proizvodni proces samo da stanca ulja za jeftina trzista?! :-)

Drugo su lenori, nutelle i slicne gluposti. Nutella ima manje ljesnjaka kod nas i to je cinjenica i to oni iz Ferrera otvoreno govore. Lenor - ko je ikad otvorio bocu Lenora zna da je cep najobicniji kod kojeg se ne moze znati razlika jel tek otvoren ili je vec otvaran; kad bi Bosnjo u ambalazu nasuo 3 dece vode ko da bi iko primijetio. Svejedno, ipak se radi o prehrambenim i higijenskim proizvodima koji ne moraju ispuniti nikakve norme, tako da je moguce na razlicita trzista stancati razlicite sastave, sve dok sastav uredno stoji na ambalazi, a s obzirom koliko to "ide" na svim trzistima i isplati se.

Castrol s druge strane ne moze na ambalazi napisati API SL (lupam) a unutra nasuti API SJ i to poslati u Bosnu. Previse je ovo malo trziste za te stvari da bi se kompanija tipa Castrola odnosno BPa igrala s tim.

Sto se tice dupljaka, i sad toga ima sigurno, ali u puno manjem obimu nego sto je to bilo poslije rata. Ali same cijene ne govore nista.
fau vau
Posts: 142
Joined: 01/08/2014 08:08

#978 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by fau vau »

znači po tebi je ovo ulje od 33 eura u Njemačkoj isto kao i ovo kod nas za 20 KM
iz iste fabrike (gdje se nalazi uopšte)
samo ljudi eto štancaju različite etikete na pakovanja koje ide na naše tržište i koje ide za EU
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#979 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Rimad »

Gledati cijene na web stranicama nije pouzdano. Iz nekog razloga (često se na ebayu događa) cijene mogu biti astronomske.

Evo, Castrol Magnatec 5w40: http://www.amazon.de/Castrol-Motoren%C3 ... strol+5w40

5l - 66KM i to u Njemačkoj.

5w30 Edge: http://www.amazon.de/Castrol-EDGE-5W-30 ... 0+longlife

5l-74KM
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#980 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

fau vau wrote:znači po tebi je ovo ulje od 33 eura u Njemačkoj isto kao i ovo kod nas za 20 KM
iz iste fabrike (gdje se nalazi uopšte)
samo ljudi eto štancaju različite etikete na pakovanja koje ide na naše tržište i koje ide za EU
Ne znam za fabrike, ne mogu tvrditi da je isto, ali mislim da jeste. Prednja etiketa je ista, a zadnja bi trebala imati deklaraciju na nasem jeziku.

Nisam bas pazljivo gledao koje je 20 KM a koje 33 eura, ali isto ulje, znaci isti brend, isti model, ista gradacija, npr. Castrol Edge Professional 5W-30 (lupam) je isto i tamo i ovdje. A otprilike tamo dodje 20 eura ako je ovdje 20 KM. Sto ne cudi, jer ovdje je hljeb marka, tamo je euro.
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#981 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by esso_sa »

M e m o wrote: Castrol 5w30 20 KM
Otimaju ! Kod mene je to ulje 19 KM (Edge 5w30)
A Edge 5w40 (TurboDiesel) ide za 16KM po litru :thumbup:
Sve preko je cista pljacka !
Neofirno se ja izreklamira :oops: :lol: Al' eto, kome treba ulja povoljno, nek se tuspasi :)
fau vau
Posts: 142
Joined: 01/08/2014 08:08

#982 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by fau vau »

esso_sa wrote:
Otimaju ! Kod mene je to ulje 19 KM (Edge 5w30)
A Edge 5w40 (TurboDiesel) ide za 16KM po litru :thumbup:
ima još jeftinije
odakle ga ti nabavljaš, ko je glavni distributer Castrola za BH i odakle ga oni nabavljaju, iz koje zemlje, koje fabrike
imaš li te informacije
esso_sa
Posts: 1667
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#983 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by esso_sa »

Ovlasteni Castrol distributer za BiH je "Magnaoil", od njih i ja nabavljam. Fazon je sto svako zaracunava svoju marzu (zaradu) razlicito, neko vise a neko manje, pa tako npr imas slucaj da ja prodajem neka ulja po nizoj MP cijeni nego i sam Magnaoil, bez obzira sto nabavljam od njih. Citaj - manje se ugradim :)
Odakle Magnaoil nabavlja, to ne znam...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#984 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

fau vau wrote:znači po tebi je ovo ulje od 33 eura u Njemačkoj isto kao i ovo kod nas za 20 KM
iz iste fabrike (gdje se nalazi uopšte)
samo ljudi eto štancaju različite etikete na pakovanja koje ide na naše tržište i koje ide za EU
To isto ulje iz iste tvornice je u SAD 7.99 dolara!
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#985 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

fau vau wrote:gdje se nalazi ta Castolova fabrika koja proizvodi ove šaban-divljake za istočna tržišta
Castrol izbacuje svoja ulja iz rafinerija u Belgiji i Njemackoj.
Ta rafinerija u Belgiji radi ulja i za neke druge roizvodjace. Castrol napravi koktel, da rafineriji recept, potpisu se svi ugovori o intelektualnom vlasnistvu itd, itd, i cao djaci.
Last edited by jefferson on 19/12/2014 17:30, edited 1 time in total.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#986 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Rimad »

esso_sa wrote:Ovlasteni Castrol distributer za BiH je "Magnaoil", od njih i ja nabavljam.
Uvijek mi je bilo fascinantno to sa "ovlaštenim" distributerima. Gdje piše, osim na stranici Magnaoila, da su ovlašteni distributeri? Ne kažem da nisu, samo pitam gdje piše?

Ovdje čak nema ni Bosne na spisku (imaju Srbija i Hrvatska): https://www.castrol.com/

Ako pokušaš ovdje (ukucaš npr Sarajevo ): http://mapit.castrol.com/aime/?lang=en

dobiješ da je distributer: MINACO D.O.O, Ul. VI bataljona, 76250 Gradacac, Bosna i Hercegovina , ali oni su distributeri za industrijska maziva. Helem, za Castrol, kao i za Elf, nema pravog ovlaštenog distributera (tj. distributera koji se nalazi na nekoj zvaničnoj stranici).

Koliko znam ovlaštenog distributera imaju Motul (SBK Brčko), Shell (Orbico - ali i oni idu preko Hrvatske), Liqui-Moly(ne znam ko je za njih), Valvoline (ne znam da li imaju još uvijek, pošto se nisu proslavili) i to je to, barem koliko ja znam.
fau vau
Posts: 142
Joined: 01/08/2014 08:08

#987 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by fau vau »

esso_sa wrote:Ovlasteni Castrol distributer za BiH je "Magnaoil", od njih i ja nabavljam. Fazon je sto svako zaracunava svoju marzu (zaradu) razlicito, neko vise a neko manje, pa tako npr imas slucaj da ja prodajem neka ulja po nizoj MP cijeni nego i sam Magnaoil, bez obzira sto nabavljam od njih. Citaj - manje se ugradim :)
Odakle Magnaoil nabavlja, to ne znam...
da li na etiketi ambalaže piše išta o tome gdje se proizvodi
ima li uopšte opcija na jezicima BH/HR
ima li šanse da uslikaš i postaviš tu etiketu

isto pakovanje i ambalaža za ovaj Castrol Edge 5w30 http://castroledge.de/produkte/motorenole
ima i na zvaničnoj Castrol stranici za Njemačku http://www.castrol.com/de_de/germany/pr ... -oils.html
...cijene nisam mogao naći
fau vau
Posts: 142
Joined: 01/08/2014 08:08

#988 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by fau vau »

zna li neko koja je svrha i razlika ove dvije Castrolove linije ulja: Edge i Magnatec
kad imaju ulja iste gradacije i ACEA i specifikacija pojedinih proizvođača (VW, MB..) i u jednoj i u drugoj liniji
mislim...čemu :?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#989 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Bio je Magna oil izlistan na stranici BPa, samo ne znam kojoj, to je bilo ima 7-8 godina sigurno. Mrsko mi sad traziti.
fau vau wrote:zna li neko koja je svrha i razlika ove dvije Castrolove linije ulja: Edge i Magnatec
kad imaju ulja iste gradacije i ACEA i specifikacija pojedinih proizvođača (VW, MB..) i u jednoj i u drugoj liniji
mislim...čemu :?
Prelistaj malo temu. Ako te zanimaju ovakve stvari ima se svasta za procitati.

Edge je skuplja i kvalitetnija linija od Magnatec. Magnatec je u biti polusintetika, ja sam nekad sipao Magnatec 10W-40 koji je polusintatika. Poslije su se pojavili i u 5W gradacijama. Edge je puna sintetika.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#990 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

fau vau wrote:zna li neko koja je svrha i razlika ove dvije Castrolove linije ulja: Edge i Magnatec
kad imaju ulja iste gradacije i ACEA i specifikacija pojedinih proizvođača (VW, MB..) i u jednoj i u drugoj liniji
mislim...čemu :?
Bazna ulja i aditivi. Magnatec ima jeftinija bazna ulja kao i losiji paket aditiva.
Iako to zadovoljava vecinu tvornickih zahtjeva, ako pazljivo pogledas Magnatec ne zadovoljava MB 229.5 i 229.51, koja su vrlo stroga kada su u pitanju depoziti koja ulja ostavljaju, stabilnost ulja itd.
Druga stavr, Magnatec je klasicno HC ulje koje je dobiveno iz mineralne baze putem hidro razbijanja. Edge je sinteticka baza i ima daleko bolji paket aditiva cime ispunjava MB 229.5 i MB 229.51.
Ja sam vec ovdje davno postavio to, bez obzira na auto koje vozis, ako ulje ne ispunjava MB 229.5 i MB229.51 (tj. nema dobrenje) to ulje je srednja zalost.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#991 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by direstraits0078 »

:lol: Ljudi, ima li neko da jos uvijek nije skontao da je onaj sto je banovan i ovaj sto pita nevina pitanja ista osoba? Ajd da pogadjamo koji ce mu biti slijedeci nick. :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#992 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by jefferson »

direstraits0078 wrote::lol: Ljudi, ima li neko da jos uvijek nije skontao da je onaj sto je banovan i ovaj sto pita nevina pitanja ista osoba? Ajd da pogadjamo koji ce mu biti slijedeci nick. :lol:
Jel fau vau Golf 1.4? Pa koliko imena ima?:)
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#993 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by direstraits0078 »

Ima uvijek po par komada u steku, taman jedan ukinu, a novih par komada iskoci. Multiplicira se. :lol:
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#994 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by hladan.preminger »

Da onda cekamo optimu sa se pojavi :D
User avatar
ElRe
Posts: 10799
Joined: 12/12/2011 11:28

#995 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ElRe »

Auto Line dobio zastupnistvo za Gazprom motorna ulja

Image

Bas me zanima hoce li ovo sipati u MG i Honda vozila...
harla_kurla
Posts: 101
Joined: 02/07/2010 14:51

#996 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by harla_kurla »

Da li je i dalje Mangna Oil zastupnik/generalni Castrol ulja? Gdje se nalaze, tj gdje je maloprodaja?

Gdje jos u gradu kupiti provjereno Castrol ulje?
User avatar
Jaha TZ
Posts: 380
Joined: 02/04/2015 15:50

#997 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Jaha TZ »

Jos uvjek se hvale da su zvanični zastupnik
Iako se ne mogu naći na Castrolovom site-u

Po meni je najsigurnije u nekom VW zastupniku jer VW preporučuje sipanje tog ulja

Evo konkretno u Nipexu Tuzla

Image
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#998 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Ned071 »

imas li kakav test za ova ulja?
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#999 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by ado-šampion »

Ko voli da ga deru nek uzima kod ovlastenog servisa. :D On fino uzme od zastupnika, uzme svoju marzu i proda tebi, umjesto da to isto ulje uzmes direktno kod zastupnika ili u prodavnici koja ne uzima toliku marzu kao ovlasteni. :-)

Ako postoji generalna sumnja o originalnost Castrol ulja onda ni ovlasteni nije siguran, jer i on uzima od zastupnika, kako rekoh.

Magna Oil je bio u Dzemala Bijedica negdje koliko znam (maloprodaja), a od njih uzimaju Sandor, Selex pumpe i jos neki. Ja bih generalno izbjegavao uzimanje na benzinskim.

Mada, sve su prilike da oni vise nisu generalni distributer, nego je to Minaco.

Ako odete na ovu stranicu: http://mapit.castrol.com/aime/?lang=en

i krenete kucati "Bosnia", dobicete generalnog distributera Castrol prozivoda u BiH. Da rijesimo i tu misteriju. A Magna je nekad prije 10 godina sigurno bila generalni distributer jer je bila na BPovoj stranici distributera. Bilo je i na ovom forumu, licno sam postavio link tako da znam.
User avatar
Jaha TZ
Posts: 380
Joined: 02/04/2015 15:50

#1000 Re: Motorno ulje- kako izabrati - koju marku; vrstu

Post by Jaha TZ »

Vec je rečeno, taj Minaco ne prodaje motorna ulja
Kad si tako sveznajući i pametan de nam reci od kojeg to zastupnika konkretno Nipex nabavlja Castrol ulje
Post Reply